geweer hebben gemaakt tegen de Duit sche soldaten. Mij verklaarde, hoe het niet aannemelijk was, dat Duitschers zelf daarmee het station zouden hebben be schoten, daar ieder Duitsch soldaat wist, dat vestibule en zalen van het stations gebouw opgepropt waren met militairen Bovendien zei hij, dal zijn troepen geen mitrailleurs in de stad hadden gehad. Deze tegenspraak doelt blijkbaar op de lezing, van Belgische en Engelsche zijde omtrent het schieten in Leuven-s straten gegeven, dal n.l. Duilsche solda ten, door de duisternis misleid, terug- keerende kameraden voor vijanden aan gezien en op hen geschoten zouden heb ben Van het slation was evenwel in die berichten geen sprake Integendeel, men kreeg daaruit den indruk dat (le mannen op den weg of in een straat vuurden op een afdeeling militairen, die hen daarop tegemoet kwamen. Volgens den Nederlandschen dagblad schrijver had de Duilsche officier per soonlijk diep medelijden met de stad en de arme bewoners. Dit medelijden komt wal laat, al zal men hier van dit leed wezen gaarne kennis nemen. Tevens er kende de commandant, dat de behoorlijke burgers van Leuven de Duilsche militai ren goetl hadden verzorgd en verpleegd. Enkele onverlaten moesten dus op de veroveraars geschoten hebben. .Maar was het, om deze uitzonderingen te tuchtigen, dan noodig, dat bijna de geheele stad in brand werd gestoken en alle, ook de rustige burgers, hel ernstig ste levensgevaar liepen? Uit een verbaal van een der verslag gevers van het „Hand." knippen we het volgende huiveringwekkend stukje De verslaggever, die in het verwoes te Leuven bij de Duilsche soldalen zat te wachten op de terugkomst van zijn* auto, vertelt hel volgende; Wij wachten, zittend met de soldaten rond nel tafeltje. Eerst ging dat goed maar langzamerhand aan werd 't weer fel luguber. Telkens kwamen soldaten liet pleintje op met groote manden of tasschen of zakken, die zij lachend leeg maakten bij het tafeltje Meest kwamen er ftesschen uil, volle flesschen wijn, en sigaren en sigaretten. Maar ook was er van allerlei gerei, pantoffels, en klokjes en hor loges en armbanden, en ringen en on dergoed. Brooddronken wrongen de sol daten de armbanden om hun polsen tot zij stuk knapten, dan werden zij weggesmeten Allen liepen zij rond met zwaar dampende bandjes-sigaren, en de doosjes sigaretten werden kwis tig uitgedeeld aan de kameraden Die gingen er dan zelf ook op uit, en kwa men later terug met nieuwen buil. Zoo als gespeeld en gekwist werd met do sigaren en 't prulgerei, werd er omge sprongen met den wijn. FleSch na flesch werd opengetrokken en leeggeschonken in bekers en kroezen die gretig drinkers vonden, of, na één teug stuk gesme ten tegen de straat, met een grauwend „Zeug!" En de stemming werd fel en hart- silO]Chtelijk. Vooral de schorre schild wacht kwam los. Hij vertelde hoe hij huisgehouden had den vorigen dag on der de burgers, met beestig lachend gezicht Hij vertelde hoe hij de men schen liet geknield liggen, het hoofd gebogen legen een muur, liefst op rijtjes van vier of vijf, om ze dan stuk voor ten schot in den nek te „"knacken". Hoe hij overigens de mensehen geen schol waard vond eigenlijk, de patronen waren te duur voor hen, liever druk te hij ze een bajonet in 't lijf en draaide die een paar keer om Hij vertelde nog veel meer détails, zóó afgrijselijk, zóo schauw beestachtig, dat je een gevoel kreeg om te zullen flauw vallen Toch waren dit geen beroepssoldaten. TAVas alles landweer Zóó uit him vreedzaam werk gekomen, waren zij in enkele we ken verworden tot erger dan beesten. Een correspondent van de „Tijd", die Leuven bezocht na de 'verwoesting,',meldt „Het grootste deel der stad is uitge brand en wel de meest voorname buur ten. Enkele straten van minder aanzien zijn echter nog geheel onbeschadigd. De stad is overigens totaal verlaten, terwijl tientallen cadavers van paarden een ont zaglijken stank verspreiden. De kathedraal is verbrand, evenals twee gebouwen der hoogeschool, waar- Onder de bibliotheek. Het stadhuis is geheel onbeschadigd 'ên de militaire auto riteiten dragen ook zorg, dat liet nog steeds brandende vuur dit gebouw niet aantast.. V Het aantal dooden uit d® bevolking wordt tusschen 70 en 80 geschat. Een verklaring van de Bel gische legatie. De Belgische legatie te 's-Gravenha- ge deelt mede In antwoord op raedccLeelingen uit Duitsche bron, omtrent de gebeurtenis sen "le Leuven, verklaart de Belgische regeering nogmaals, dat het niet waar is dat uitdeeiingen van wapens of schiet voorraad aan de burgerlijke bevolking van Belgic hebben plaats gehad Van den beginne af aan heeft de. re geering integendeel door middel van pro clamaties en alle andere middelen de in woners gewaarschuwd, dat de verdedi ging van hel land uitsluitend moest over gelaten worden aan de gewapende macht. Daarenboven zijn sedert de eerste da gen van Augustus de wapens aan alle burgers, zoowel in de steden als op het platteland, afgenomen- Die wapens, mee- rendeels jachtwapens, zijn alle gemerkt geworden rtiet den naam van hun eige naar en in de steden achter slot gesteld'. Te Namen en Leuven o.a heeft men der gelijke gemerkte en gerangschikte wapens gevonden. Men heeft daaruit zeer ten on rechte afgeleid, dat die wapens de na men dj-oegen van hen, voor wie ze be stemd waren en niet die hunner eigena ren. De regeering teekent nogmaals met verontwaardiging verget aan legen de belachelijke beschuldigingen van mis drijven, die oa. le Leuven, door Bel gische vrouwen zouden zijn begaan. In het Luiksche. F.en oorlogscorrespondent van de N. R. C. heeft zich 1.1. Zondag overtuigd wal er waar is van de berichten, volgens welke de Duitschers het land van Luik, althans ten Noorden dier stad tot aan onze grens van troepen hadden ontbloot. Daartoe is hij van Eisden over Mouland (Moelingen), Bern eau en Visé gegaan tot Po.nl Argenteau. Hij heeft geen enkele Duitschen soldaat ontmoet, die het hem lastig maakte, zooals li dagen geleden bijvoorbeeld. In Mouland-Visé is alles netjes opge ruimd. Hel plan was, dal Maandag i 1 weer de treinen zouden rijden van Eis den 'grens) af tot Luik toe. Zondag werd de dagelijksclie stoombootdienst Maas tricht—Luik langs het kanaal herval. Ook voor een groot deel uit Luik zelf is de Duitsche bezetting teruggetrokken. Zaterdag had de commandant nl bevolen dat al die soldaten zoo spoedig mogelijk naar Duitschland moesten optrekken. Ook het legerkamp van Mouland is opgebro ken. Alles ging naar Luik en met bijzon dere treinen over Verviers-Herbésthal; via Aken verder. De oorlogsschatting. Dal de bevolking van België voor het grootste deel van gave en goed wordt be rooft!, hun steden geplunderd en ver brand, hun akkers vertreden worden men kan dit alles nog aanvaarden met een beroep op het „in den oorlog als in den oorlog". Maar dat de overwinnaar dien armen en dapperen drommels, dien sleden en gewesten, ua ze bezet te heb ben, nog oorlogsschattingen oplegt die ook per hoofd over de betreffende bevolking omgeslagen, in dezen benarden tijd nog een aanzienlijk en voor menigeen on betaalbaar bedrag vertegenwoordigen, dal gaal in en buiten België bij de openbare meening over de schreef. Belgische berichten hebben hun land- genooten reeds meer dan eens bemoedigd door tijdingen, waarin wraak over deze belastingen werd beloofd. Men zal daar van geloofd hebben, wat men wil, d.w.z. niet veel. De „Times" meldde al, dat de militaire gouverneur van Brussel baron L. Roth schild en E. Solvay, den bekenden nij- veraaren staathuishoudkundige, onder scheidenlijk 10 en 30 miljoen frank deed betalen ten einde verzekerd te zijn van de betaling der aan die stad opgelegde schatting. De „Daily Express" vernam nu uit den Haag een bericht dat nog verder gaat. Diensvolgens zouden de vier rijk ste Belgen, te weten Solvay, baron Lam bert (is hiermee niet bedoeld Lambert Rothschild?), Waroqué en Empain de betaling dier belasting van 8.000 000 p. sl. gewaarborgd hebben. Rond G a lie ië. Een blik op de kaart loont, hoe Galicië zich in een oorlog tusschen Ooslenrijk- Ilongarije en Rusland als het ware aan biedt, het eerst tot mikpunt van de aan vallen, door laatstgenoemd rijk onjderno- men, te, worden uitgekozen. Het gebied hangt om zoo te zeggen in de lucht. De kelen der Karpalhen scheidt het van het overig gebied der Donau-monarchie. Van verschillende kanten w ordt Galicië dan ook sinds het begin van dien krijg door Russische legercorpsen bestookt. De Oostenrijkschc soldalen hebben den Rus- sischen inval evenwel niet afgewacht., Bij Krasnik (in Russisch Polen'; hebben zij onder commando van d/en tot qu t oe voor hel publiek onbekenden generaal Danjkl een schitterende overwinning behaald. Daarna zijn ze naar Lublin opgemar cheerd, dat ten N N. O. van Krasnik ligt. Hiermee is het uiterste punt in het Westen genoemd, waartoe de reus achtige strijd zich uitstrekte en mis schien nog uitstrekt, waarvan in de vo rige nummers sprake was. Maandag was het de zesde dag En de ze lange duur is niet te verwonderen. Het front is geweldig groot Dit toch breidt zich van Lublin in Russisch' Polen tot Oost-Galicië uit. Aan den slag nemen cent paar millioen strijders deel- Natuurlijk zijn deze in verschillende legers ingedeeld. Bij de Russen lean, men er drie onderscheiden. Hun rechter leger trekt of Lrok van Lublin over Ivrasnik in de richting van Krakau (in deq N- W - hoelc van Galicië). Het tweede rukt van Brest Litofski (op de grens van- het oude Polen en het overig gebied van Rusland) over Cholm en van Dubno over Brody naar Lemberg. Het Oostelijk leger richt zich naar de in Galicië dicht bij de Oost grens gelegen steden Tarnopol en, Tser- nowits. Zooals nu gisteren uit Ooslenrijksghe bron afkomstige berichten aangaven, wa ren hun troepen voorloopig aan de over hand. De linkervleugel en het centrum drongen den vijand tot aan de linie Lu blin— Krasnoslan—Wladimir \Volinski te rug. Deze steden liggen op een lijn Noord- West Zuid-Oost De Oostenrijkers heb ben zich daarmee blijkbaar den op- marscli, althans langs den rechteroever van de Weichsel verzekerd. Men weet trouwens, dat ze ook aan den Westelijken oever voordeden hebben behaald en wel bij Kielce zooals ze eveneens het Lysa- Gora-gebergle en de stad Radoin bereikt hebben. Daarmee naderen ze aan beide zijden van de Weichsel Warschau. Is deze mach tige stad hun doél? Men zou het zeggen Aan den anderen kant dienen ze reke ning te houden met hel onder leidjnjg van generaal Rennenkatnpf staande hoofd leger der Russen. Dit ageert in de rich ting van Lemberg. Het heeft tusschen de rivieren Bug en Dnjestr stellingen inge nomen, Naar men weet ontspringt de Bug in hel Oosten van Galicië en valt hij ten N. W van Warschau in de Weichsel. De Dnjestr ontspringtongeveer iq het midden van de Kar pathen, doorstroomt hel Oostelijk deel van Galicië en mondt ten Zuiden van Odessa in de Zwarte Zee uit. Deze krijgsmacht zou hel den solda ten vari het dubbele rijk dus lastig kunt- nen maken, le meer, daar de linkervleu gel daarvan lot Brody op Galicischen bo dem vooruitgeschoven is. Nu wordt wel van Ooslenrijksche zijde beweerd, en onwaarschijnlijk klinkt dit niet, dal de Oostenrijkers en Hongaren de Russen opzettelijk met hun reeds lang aan de grenzen gereed slaande leger ia Galicië hebben gelokt, ten einde niet zelf (zooals hel Napoleon met zijn leger was gebeurd) diep Rusland in le moeten ruk ken en daar onder ongunstige omstan digheden slag le moeten leveren. Een telegram, gisteren uil Boedapest aan de N. R G. gezonden, kon de beslis sing van de worsteling nog niet over brengen Wel heel het daar, dal alle be richten gunstig (voor Oostenrijk)luiden. Een deel van hun centrum heeft zich als een wig tusschen den rechtervleugel cn het centrum der Russen gedrongen door tol Ilrubieszof (aan de Bug, 30 K. M. van de Galicische grens in hel Rus sische gouvernement Lublin) vooruit te rukken. De geweren der verschillend legers. Men kan belangstellend zijn, eens te vernemen, van welke geweren de strij dende partijen zich bedienen. De militaire medewerker der N. R C. heeft deze nieuwsgierigheid bevredigd. Naar men weet is het Mannlicher-ge- weer bij ons leger in gebruik, al draagt dit model, hetgeen binnen onze grenzen vervaardigd wordt, een jaartal als naam. De Oostenrijksche en voor een deel de Duitsche soldalen hanteeren er een van dezelfde soort. Behalve de Mannlicher is in de Duitsche landmacht evenwel ook de Mauser ingevoerd. Dit geschiedde in 1898. De verandering scheen haar oorzaak te vinden in het feit, dat de Mauser-fabrieken binnenlands gelegen zijn. Met de Mauser bestrijden insgelijks de Belgen hun vijand, t Fransche leger heeft daarentegen hel Lebel-, het Britsche het Lee-Enfield- en het Russische het Naj-> gent-geweer. Van de genoemde stelsels noemt de militaire deskundige de Mannlicher en de Mauser de beste. Het Lebel-syslecm is niet op de hoogte des tijds. Bij de laatst genoemde soort moeten n l. de patronen stuk voor stuk in 't ma gazijn worden gebracht en niet houders- gewijze 5 stuks tegelijk zooals bij de andere stelsels. De oudste soori Mauser, zooals, de Bel gische krijgsman die gebruikt, heeft te genover de Mannlicher nog verschillende nadeelen. O.a. kan* het bij de eerste Voorkomen, dat de soldaat in 't gewoel van den strijd meent, patronen te ver schieten, zonder dat een enkele kogel den loop verlaat De kogels zijn als regel van lood, om geven door een mantel van njkkelstaal of kopernikkel. Alleen de Fransche, de zgn. „balie D." is geheel van geelkoper. De kogels zijn van voren rond, de Duit sche daarentegen is puntig. Deze verheft zich, met hel vizier aan 700 M., slechts 1.75 M. boven den grond, de Fransche daarentegen 3.6G M. De Duitsche kogel scheert dus dichter langs den grond, wat theoretisch een voordeel is. De oorlogsschuller maakt door de zenuw-schokkende omgeving, waarin hij zich bevindt, groote schietfouleu. Wal den oorlog aangaat, noemt deze deskundige 1 °/o treffers bepaald veel. De Duitsche kogel gaat op 100 M. door een ijzeren plaat van 7 m.M., door 80 c M. hout of 90 c M. zand. Vrees voor de waarheid. Het geheele verlies van het Pruisi sche leger is nu volgens de officieele, in de bladen opgenomen lijsten, tot 49-19 man geklommen. Uit den aard der zaak zijn de aan die zijde geleden verliezen grooler. Men weel bovendien hoe die van de marine evenals der legers van enkele bonds staten afzonderlijk worden opgegeven Maar ook al geeft dit voorloopig eind cijfer een te vleiend beeld, toch is de methode, door de militaire overheid in Duitschland wat aangaat deze keer zijde van de oorlogs-medalje toegepast, heel wat minder misleidend dan die welke de betreffende autoriteiten in in België en Frankrijk volgen Daar blijft men inderdaad met ver bluffende lichtzinnigheid den menschen zand in de oogen strooien En de kran ten doen dapper mee. Het Zondag j 1. verschenen „Hbld van Antw." vermeldde eindelijk het 17 Augus tus le Berlijn verspreide telegram, dal be vatte hoe alle forten om Luik in handen der Duitschers waren. En hel blad voegt daar zonder blikken of blozen aan loc, niet geaarzeld te hebben, nu de meeste (Belgische) bladen dat nieuws bekend hebben gemaakt, het ook weer te geven, daar liet reeds zoo Vele dagen in bezit der rcdactie was. De halve maand, die daar na verstreken is, aarzelde het blad niet, zijn lezers daarvan onkundig te laten. Och, men moet deernis hebben met deze misleiding van zich zelf en anderen De bevolking van liet zwaar beproefde lana had waarlijk eer wat opbeuring noo dig. liet is te begrijpen, dal de regeering die jobs-lijdingen liefst zoo lang mogelijk achter hield. Slecht bericht komt altijd vroeg ge noeg Maar anderzijds is hel den verbit terden menschen niet kwalijk te nemen, dat zij nu wrokken legen het boven hen gesteld gezag, dal hen verkeerd of on volledig deed inlichten, een voorbeeld, dat de Duitschers nu, althans wat Brus sel aangaat, navolgen De Fransche bladen maken zich trou wens aan hetzelfde euvel schuldig Een „Times"-correspondenl heeft zich daar-, over opgewonden Niet ten onrechte verwijt hij den te Parijs verschijnenden kranten, dat hun kolommen met gebazel gevuld staan en dat ze hun lezers on voldoende voorbereiden op het mogelijk dreigend gevaar. Dit klemt te ïneer. (daar in de republiek van 23 Augustus af de invoer van Engel sche bladen verboden was. Kwamen deze te openhartig uil voor de tegenslagen, door de vereenigde Fransche en Britsche krijgsmacht tegen de Duitschers geleden Het is een feit, dat de Engelsche journa listen de waarheid minder verbloemen dar hun Fransche cn Belgische kamera den, al kent men de strengheid van den censor aan de overzij van de Noordzee In Frankrijk zelf heeft dat verbod no pens de Engelsche pers dan ook wrevel gewekt, met name wat de „Times" aan gaat, den sterken steun van de Drievoudi ge Entente. Deswege heeft Clemenceau zich tot de bevoegde autoriteit gewend. In deze poging tot herstel wordt de grijze staatsman o a. door de „Temps" gesteund Dit blad noemde de verbodsbepaling een beetje belachelijk. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De toestand le Brussel deed een correspondent van de N. R. C. denken aan een atmosfeer, waarin elk oogenblik een onweer uil kan barsten. De ver-: schillende gezantschappen raden de vreemdelingen aan, naar hun land terug te keeren, of naar een onzijdig land Onder de daar gevestigde Nederlanders heerscht reeds veel armoe. In de stad zelf vreest men ieder oogenblik dat een paar heethoofden de verwoesting van Brussel zullen uitlokken. Gisteren heeft men onder „Laatste Be richten" daarvan al iets gelezen Op twee plaatsen waren telefoondraden "doorgesneden. Een daadwerkelijke be straffing is gelukkig daarop nog niet ge volgd, wel een strenge berisping cd waarschuwing door met verwoesting van dc betreffende wijken te dreigen. De Duitsche gouverneur van Brussel heeft de uitzetting binnen een etmaal van de le Brussel woonachtige Engel- schen bevolen. Dezen hebben een pro test ingediend bij den Amerikaanschen gezant. Een correspondent van het „Hand,", die naar Antwerpen is geweest, vertelt van de opschriften die hij in de dorpen zag. Op hel hek van een boerderij zag hij slaan- „Ge meugt hier vrij melken" Die opscliriften op de h uizen zijn over het algemeen tragisch „Ik zij in Ant werpen bij mijn breur" leest ge hier. Een eindje verder „Als ge wat van mijn Uinders hoort, stuurt ze dan maarZoo gaat het voort. Een ieder leest de op schriften en voldoet aan de verzoeken wanneer hij kan. Trouwens niet alleen op deuren vindt ge ze. De kranten heb ben een afzonderlijke rubriek geopend van verloren en gevonden menschen- Uit hel „Handelsblad van Antwerpen" slechts een drietal staaltjes. Monsieur Staes chauffeur, vierde compagnie enz. ver langt nieuws te weten van vrouw en, kin deren, vader en zuster", een volgendje „vluchtelingen Diest wordt verzocht in lichtingen over Colelta Laenen te bezor gen bij den pastoor te Bronhem" Een derde, mevr. Van Aerschot wordt ver zocht zich naar haar man te begeven (volgt adres). Te Oostende zijn verschillende groor le hotels in hospitalen veranderd De vaart naar Engeland wordt geregeld on derhouden De booten worden telkens begeleid door een of twee (Engelsche) oorlogsschepen, die aan de Belgische kust de wacht houden In 't zicht van Oostende liggen acht van die bodems Voor een aanval van de Duitschers over de "Noordzee behoeven de Belgen zich dus niet bezorgd te maken. Aldus schrijft een redacteur van de „Gentenaar", die naar Oostende is ge weest. Het is heden 2 September, de Sé dandag, die altijd in heel Duitschland gevierd wordt als een herinnering aan de overgave van het Fransche leger in 1870 Het zou wel iets naar Duitschen aard lijn om te trachten ook dit jaar van den 2den September iets bijzonders te maken Over wat er in Noord- en Oost Frankrijk gebeurt, laten de Duitschers nog niets los. Ook de Fransche berich ten zijn spaarzaam met nieuws. Volgens een -communiqué uil Parijs rukten zij gisteren langzaam op in de streek Vogezen-Lotharingen, en hebben ze I leger van den Duitschen kroonprins verslagen in (te buurt van Spincourï en Longuyon Nederlagen^ in de buurt van Neufchaleau in hel Fransche depar tement der Vogezen) geleden, noodzaak ten hen evenwel, zich op de Maas terug le trekken Op het oogenblik, dat hel telegram werd afgezonden, was een algemeen ge vecht aan den gang tusschen de Maas en Rethel. Deze stad, waarvan gisteren al sprake was, ligt ongeveer halverwege tusschen Reims en Mézières. De Duitschers staan dus a! vrij diep in Frankrijk En dc aanduiding der plaal- sen, waarbij gestreden wordt, geeft be trouwbaarder houvast dan vage over- winningsberichten Maandag hebben do Duitschers het bombardemennl van Mechelen herval Toen moet vooral de Onze Lieve Vrouwe- loren gehavend zijn Bij de eerste be schieting hadden de Duitschers dezen blijkbaar gespaard Wal voor reden kon er ook beslaan, het vuur op dezen on- schuldigen reus le richten De aange richte schade was toen trouwens al droe vig genoeg Hel wereldberoemde klokken spel was onbruikbaar gemaakt Arme Jef Denijn Vier Engelsche kanonniers. Walker, Dclany, Cowcn en Cook, die zich te Folkestone bevonden, hadden zoo'n haasl om met den vijand in aanraking le ko men, dat zij niet konden wachten, tot zij met een transportschip naar den over kant zouden worden gebracht- Zij huurden dus, zoo lozen we in de N R C., een bootje en roeiden naar Frankrijk Na een uitputlende roeipartij waarbij de soldaten, die weinig begrip hadden van ctgn afstand, erg le lijden hadden van hitte en dorst, werd hel ver metele viertal dicht hij Calais opgepikt door een Fransche visschersjschuit. En zij bereikten veilig hun bestemming. De chef van den gencralcn staf in Duitschland heeft bevolen, dat al zijn Japansche, Engelsche en Russische orde- leekenen, die voor een 'deel rijk met briljanten bezet zijn, ten gunste van het Roode Kruis zullen worden verkocht., Manuêl, de gewezen koning vaij Portugal, heeft, naar de N. R O. in de Engelsche pers leest, de Portugeesche koningsgezinden aangespoord als vrijwil ligers in de legers der entenle le gaan vechten. DE STRIJD IN NOORD FRANKRIJK. (Van onzen eigen oorlogscorrespondent). (Nadruk verboden). Rijssel, 30 Augustus. Zoo juist ben ik in Rijssel terugge keerd van een vermoeiende reis naar Douai Ik schreef u reeds- vervoermid delen van welken aard ook zijn nikt aanwezig oï verboden Niettemin heb ik een weinig veine gehad door een eind- weegs dc gastvrijheid te genieten van een vluchtend automobilist Deze heeft mij heel wat merkwaardigs verteld. Merk waardig in dit opzicht, dat lrclgeen hij zeide zou getuigen van een ingetreden rust in de krijgsoperaties liet denk beeld ,dat dc krijgsoperaties in Noord Frankrijk lot een wijle rust zouden zijn gekomen, heeft veel tegenstrijdigs De geheele opmarscli der Duitschers is zoo fel geforceerd dat hel niet aan te ne men is dat zij de verdediging gelegenheid zullen laten tol fust le komen en een goede positie in te nemen Daarvoor wordt te zeer elke zijdelingsche aanval aan de dekkingslroepen overgelaten, zoo als herhaaldelijk gebleken is De hoofd macht wil ten spoedigste naar Parijs, ondanks alles wat den w eg mocht ver sperren of wat als een bedreiging langs den weg blijft liggen Dat bleek bij Luik, en Antwerpen en evenzeer in Zuid België. Doch van den anderen kant moet. na bijna vier weken van geforceerd voort rukken en vaak zeer ernstig vechten, de totale uitputting wel lot rust dwingen- Dit is althans zeker, sinds twee dagen zwijgt de kanonnade die een week lang reeds in Noord Frankrijk werd gehoord. Oostelijk van de lijn Amiens—Atrecht— Rijssel was vier, vijf dagen lang het ka nongebulder vernomen, doch djt was sinds Vrijdagmiddag geheel opgehouden. Eerst was het uit Noord-Oostelijke rich ting vernomen, doch langzamerhand was het doffe gerommel verzuidelijkt, totdat het Vrijdagmiddag nauwelijks meer kon worden waargenomen. Sindsdien ge waagden alle vluchtelingen uit de omge ving van Cambray, Bcrlincourt, Arleux en ook van nog meer Oostelijk gelegen plaat sen van het voorbijtrekken van lange files Duilsche cavalerie, artillerie, infan- terielreinen enz In Douai sprak ik i emand uit' Bouchain, die op zijn vlucht langs een der hoofdwe gen even Noordelijk van Denaiji, na reeds veel Duitsche cavaleriepalrouilles te zijn gepasseerd, plotseling een wervelwind van Duitsche cavalerie zag nadelen. Ilij vluchtte in een landhuisje Het liep tegen middag Weldra naderden eenige door cavalerie omgeven auto's daarop veel lichte artillerie en vervolgens veel infanterie. Doch weldra marcheerde langs den linkerkant van den weg de infanterie in gesloten bataljons en r eed ter rechter zijde der artillerie, nu en dan afgewis seld door uhlanen.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3