rung" Men schat dat ongeveer 15 000 (anderen zeggen 10.000) Duitsehers te Brussel verblijven. Op iedercn hoek van de straal slaat een schildwacht. Wanneer men een vrijgeleide moei hebben, moet dit den stempel dragen van de „Deutsche regierung, Brussel", an ders is het niet geldig. Voorts vermeldt het Gentsche blad, het welk in tegenspraak met het desbetref fend bericht nog steeds in zijn gewonen vorm en in onvervalschl Vlaamsch ver schijnt (men herinnert zich, hoe ons een bericht bereikte, dat alle Belgische bla den behalve de Antwerpsche nu in het Duitsch verschijnen), -dat de Duitsehers een telefoonlijn hebben aangelegd tus- schen het stadhuis en het loffïcieren-kwar- tier, dat in het Hotel Cosmopolite (eigen aardige naam!) op het Rogier-plein ge vestigd is. Die lijn is aaii de lantarenpalen bevestigd en werd in een half uur tijds aangelegd! Een inwoner van Brussel, die Dinsdag met een pas de stad per rijwiel kon verlaten, deelt nog aan de Belgische bladen mee, hoe ze in voletrekten zin in staat van beleg is. Op alle boeken der straten staan schild wachten met geladen geweer en gevelde bajonet. Gemeentegebouwen en hotels zijn propvo1 Duitsche soldaten. Alleen in de voorsteden zijn ze bij de burgers ingekwav- tierd. De dagbladen mogen niet verschijnen. Zelfs Jis het verboden, kranten binnen de stad te brengen. Van bepaalde levensmid delen heeit men nog voldoende voorraad, maar da boeren blijvon thuis. Daardoor begint men volslagen van melk, eieren, boter en groenten berooid te raken. De bakkers moeten bet brood bakken zonder gist. Ook zijn de bakkerswinkels zelf ge sloten. Alleen de klanten krijgen voor een dag brood. In de stad zelf houden de Duitsche solda ten zich rustig, maar in de buitenwijken plunderen ze, aldus deze Belgische zegsman, de villa's en begaan ze allerhande ongere geldheden. Bij de eerste ontmoeting tusschen generaal von Arnim en den heer Max stak de eerste den burgemeester de hand toe. Deze wees de eer at met de woorden«Verontschuldig mij, generaal. Ik kan u niet als vriend behandelen". In den loop van Maandag werd de bur gemeester gewaarschuwd, dat tegen acht uren 's avonds de termijn verloopen was voor de betaling der 50 miljoen irank oor logsschatting. Hij deed opmerken, dat de Brusselsche gemeentekas leeg was en toonde de borderellen, welke bewezen dat de fondsen gestort waren in de Antwerpsche banken. In den namiddag kreeg hij een brief, waarin hem meegedeeld werd, dat er zekere maatregelen zouden genomen worden, indien de stad haar verplichting niet nakwam. De heer Max heeft als antwoord gegeven dat hij het verloop der gebeurtenissen moest afwachten. De toestand te Par ij s. De correspondent van do «Telegraal" te Parijs is pessimistisch gestemd en niet zonder grond. Hij seint, dat de Fransche generale stat binDen eenige dagen de totale aisluiting van de hoofdstad schijnt te verwachten. De verbinding met Nederland vond op het oogenbliir, dat de berichtgever zijn bericht afzond (gisteren door middel van een koerier tot Vlissingen) nog via Boulogne en Fol kestone plaats. Men meent echter, dat de Duitsehers dezen weg zeer spoedig zullen afsluiten. Zoodra de Duitsehers tot Amiens genaderd zijn, is volgens dezen correspon dent de afsluiting vun de Frunsche hoofdstad aan de Noordzijde een voldongen feit. Te Parijs is het volmaakt rustig. De bladen verbloemen het ernstige van den toestand. In stilte bereidt men Parijs even wel op een beleg voor. Zooveel mogelijk worden de armlastige inwoners in staat ge- •steld Zuidelijker te trekken. De consuls der bevriende mogendheden geven zelts zoo noodig vrybiljetten aan hun lnndgenooten, om het vertrek te bespoedigen. De Neder- landsche consul deelde mede, dat heden uiterlijk de laatste gelegenheid geboden worden zou, om naar Boulogne te gaan. De correspondent gelooft dat Parijs een beleg lang zal kunnen doorstaan, naar men hoopt lang genoeg, om de Russen intusschen hun opmarsch te doen voltooien. m Houdt den handel gaande. Het is allerminst, om ons zelf in de hoogte te steken, maar ieder onbevoor oordeelde kan ^ezelfde ervaring opdoen: Nederlandsche dagbladen zijn in 't alge meen bescheidener wat meedeelingen over zich zelf en hun eigen bedrijf aan gaat dan buitenlandsche. De „Kóln Ztg." bevatte dezer dagen een noodkreet. De meeste menschen den ken, aldus las men daar, dat een tijd van hevige beroering als die welke wij thans doiorleven het krantenbedrijf vooi-deelig is. Het artikeltje toonde dan aan, waar door deze ind'fuk verwekt wordt, maar wees bovendien op liet valsche dier voor stelling. Integendeel, aldus het Iveulsche blad, dagbladpn behooren onder de on dernemingen, welke daaronder het zwaarst te lijden hebben- Nu treffen we in de „Westminster Gazette", welk blad toch overigens niet van minder korrekle manieren kan be schuldigd worden, op een voorname plaats een entrefilet aan, dat over het nut van blijvendoor-adverteeren wijst als een hulpmiddel in de algemeene bewe ging om het zakenverkeer op een hoog peil te houden. Tot bespreking dezer behoeften hebben adverteerders in dip city van Londen vergaderd» KORTE OORLOGSBERICHTEN. De „Times" beschouwt de houding van Nederland in den oorlog Het blad prijsl die en wel voornamelijk, wijl ons land zoo veel van de gevolgen van d,esrt oorlog- te lijden heeft- De „Times" wijst er evenwel op, dat Engeland Duitschland niet kan toelaten, zich voedsel te ver schaffen door Nederland'. Tevens heet het echter, dat de Engelschen niet dp minste begeerte hebben, hel brood in Nederland duur te maken. Tegen Neder land voert volgens het groote unionis tische orgaan de Britsche natie dus niets in den zin. De „Times" vertrouwt echter, dal de En1 gelschc staatslieden en militairen in slaat zullen zijn, middelen le vinden, waardoor wij van voorraden kunnen worden voor zien. zonder dat tegelijk de Duitsehers proviand zouden krijgen. De verschrikkingen volgeil elkaar iu dezen rampzaligen oorlog met verbijste rende snelheid op. Behalve Mcchelen hebben de Duil- schevs ook Heijst op den berg gebombar deerd. Deze stad ligt op 10 K M. afstand van Lier. Beide zijn epen, niet door mili tairen bezette steden. Beide beschietingen zijn dus in strijd met de oorlogswetten. Maar wie maalt daarom in dezen tijd? Volgens den oorlogscorrespondent van dc „Dailv News" zijn er nauwelijks 200 van de 60 000 inwoners van .Meclielen in de stad overgebleven en is de helft der huizen op het "kerkplein verwoest, Wel een bewijs, dat het doel, dat de Duitsehers alleen mei dal bombardement konden hebben, nl. de burger-bevolking vrees aanjagen, bereikt is en dat die vrees maar al te gegrond was. Op het oogenblik slaan ongeveer 30.000 Duitsehers te Meclielen. De Duitsche pers van 22 en 2-1 de zer maakte een beschikking openbaar, dat 'jongens van 16 tol 19 jaar con leer gang In de behandeling van het geweer en andere militaire oefeningen, zullen kunnen volgen. Gepensionneerde officie ren zullen als instructeurs gebruikt wor den. Uit Friedrichshafen wordt gemeld, dal dc zeventig-jarige graaf Zeppelin zich als vrijwilliger heeft aangemeld en nu een van zijn luchtschepen zal commandeer en. Men weet, dat Zeppelin al als luitenant aan den oorlog van 1S70 heeft deelge nomen. Een gewond Fransch soldaat, een journalist, beschrijft in een brief aan ecu vriend te Londen het gevecht, waarin hij geweest is. Hij ligt nu in een veldhospi taal. Een geweerkogel heeft hem den linkerschouder doorboord, en hij Jieeft nu hel gevoel of iemand een brandende sigaar aan zijn schouder heeft gehou den, aldus ontleent de N, R, C. aan een Engelseh blad. De gewaarwording, die hij krijgt, die voor het eerst in een kogelregen komt, vergelijkt hij met een koorlsgevoel Maar dal gevoel gaat gauw weg. Dan verhaalt hij van een makker, dien beide beenen werden afgeschoten. Hij smeekte de andere soldaten, hem af le maken. Een officier kwam voorbij gesneld, hield op, keek even naar den man en schoot hem door hel hart. ,Dal is heter" zei hij, '„arme droinrncT'. Toen hij den mond opende, om een bevel te geven, kreeg hij een kogel in den mond. Voorts erkent de briefschrijver zonder een oogenblik le beven, op zijn levende schijven te mikken en naar de uitwer king van zijn kogels te kijken. Als een leeken, dat de Russen zich in de door hen bezette steden van Oost-, Pruisen (beginnen thuis te voelen, kan het Reuter-bericht 'uil Riga dienen, vol gens hetwelk een geregelde postverbin ding met die jtfaatsen in het leven is ge roepen, o.a. met Insterburg. Postpaket- ten komen daarvandaan met Russische postzegels aan, Van hoe wijde strekking de thans woedende oorlog in zijn gevolgen zal .zijn, men w©el hel niet. Reeds is hij niet meer tot Europa beperkt. Japan lieefL zich aan de zijde van de tripte entente geschaard. Engeland. Japan's bondgenoot, gaat zelf ook niet vrij uit. Het heeft o.a. in Duitsch Oost-Afrika, op een meer, waarlangs maar weinig blanken wonen, door een zijner daar geslationneerde vaar tuigen een Duitsche, voor politiediensten bestemde regeeriugsstoombool in den grond doen boren. Men weet, dat ook andere Duitsche be zittingen in den oorlog zijn betrokken en ten deele door de vijanden bezet. Kiau- Tsjau zal waarschijnlijk hetzelfde lot on dergaan. De Duitsciiers zelf trachtten trou wens ook reeds in troebel water te vis-' schen, getuige de rit, die een afdeeling legen Kimberley in Zuid-Afrika onder nam, «venals de inval in Kongo. Dok vechten Algerijnsche inboorlingen tegen de Duitsehers met de Franschen mee. En nu schrijft hel Turkschc blad ..Tas- vir-i-Efkiar", hoe eindelijk het oogenblik gekomen is. dat ook de Islam hel hoofd opheft. DE STRIJD IN BELGIË. (Van onzen eigen' oorlogscorrespondent). Nadruk verboden. Antwerpen—Den Hang (Vervolg van den brief van 21 Augs.) Sinds ik het eerste deel van dezen brief uit Antwerpen verzond heb ik niet alleen den schrik-naclit van den Zeppe lin-aanval aldaar beleefd, maar ik heb ook den vaderlandschen bodem weerge zien, wat wel eent sensatie is, na drie we ken zwervens j|ngs den rand van het oorlogsveld. Uren heb ik weer genoten vaa de weldadige rust van het eigen land, na al die dagen verkeerd te hebben op onrusligen en vaak angst-aanjagenden bodem. Het vervolg van mijn brief over mijn tocht langs de Zuid-Oostgrens van Vlaanderen schrijf ik u dus rustig geze ten aan deze zijde onzer grenzen. Maar als gij dezen leest hoop ik reeds \er aan gene zijde mijn pogingen te kunnen voortzetten om van liet krijgsbe drijf en al zijn bitteren aanhang althans eenige indrukken te bekomen In mijn vorigen brief "kon ik ;u nog be richten omtrent nieuwe krijgsbedrijven van hel Belgisch veldleger, dat om Ant werpen is geconcentreerd. Uit wat sinds dien bekend werd bleek, wel dat liet veldleger thans meer doet dan het uit zenden van patrouilles om de dekkings troepen der vijandelijke rechterflank to verontrusten. Sinds Zaterdag en wel voornamelijk sinds Zondag hebben wij met een wel overwogen, goed Voorbe reide "én. hardnekkig uitgevoerden uit val te doen, die, volgens de mij zeer geloofwaardig voorkomende berichten, er lee heeft geleid de Zuidzijde van Me clielen en Vilvoorde van Duitsehers te zuiveren. Het begin van dit hernieuwd offensief, dal de tweede phase van den Belgische veldtocht opent, heb ik hier en daar waargenomen, vooral in een vorm, die mij weer al de ellende deed zien, waar in dé bevolking komt te verkeeren als het wreede bedrijf van den oorlog haar huis en hof bereikt. Want deze reis was er een die mij vooral te midden dor vluchtelingen .voerde Want hel geheele gebied tusschen Nederbrakel-ïIalst-Nivel- le, dal eerst de komst der Duitsehers had afgewacht, was sinds Zondag op hel zien van de onheilspellende rookplui men aan den horizont, zóó door een pa- nischen schrik bevangen, dat de plaat selijke overheid het vluchten, der be volking niet langer kon weerhouden Nu is er ver verschil tusschen vluch telingen en vluchtelingen. Want zoo ge makkelijk ontstaan panieken en panielcjes iu dorpen, die nog niets te vreezen heb ben, doch waarin dc mededeeling dat iemand ergens de Pruisen heeft gezien, dezelfde uitwerking heeft als het brand- geroep in een eivolle kerk of in een dichU bezette scliouwburgzaaal. Dan gaat klceding en het noodigst huis raad op een kar, of wel men laat alles in den steek en red eenige kostbaarheden en voort gaat het in wilden ren naar het naastbije station of de nabijgelegen stad, om vandaar naar de groote toevluchtsoor den l e komen. Zeer betreurenswaardig is het dat niet meer maatregelen worden genomen om deze soort vluchtelingen in bedwang te houden. Zij toch vermeerderen noodeloos het aantal monden, dal gevoed moet worden en nemen de ligruimte in beslag waar naai de eigenlijke vluchlplingen hunkeren De eigenlijke vluchtelingen ik heb ze reeds vaak het opgejaagd menschelijk wild genoemd ja, die zijn bij eersten oogopslag te onderkennen Dal zijn de menschen. die komen uit de dorpen en vlekken, waaromheen en waarin hel krijgsvuur brandde en waaruit zij mee droegen de glazige wankoopsschittering _in de beweende oogen, de angsltrekken 'op bet bleeke gelaal, het moeizame ge- bogene in heel him houding. Dat zijn de menschen in xvier oor het kanon blijft voortdreuneu bij alles wat zij liooren- Dal soort vluchtelingen heb ik het eerst gadegeslagen bij Warsage, toen de Duit sche colonne vóór het platbranden van het dorp, vrouwen, grijsaards en kinderen had gedwongen de wijk te. nemen. Een armoedige, zielige troep sleepte zich voort langs den landweg. De vrouwen en ouden van dagen bepakt en bezakt, doodmoe van angst meer nog dan van de ontbering; de kinderen met die onbestemde angst in de oogen, die ons zei dal ze voelden hoe er iets verschrikkelijks aan het gebeuren was, zonder dat zij zich maar eenigszins konden indenken, wat wel geschiedde. De meesten dier vrouwen hadden va ders. mannen, broeders of zonen achter- gelalen bij die ineedoogenloos gestrenge vreemde soldalen. Voor het laatst hadden zij lnm blik opgevangen toen zij daar weerloos stonden of lagen, de armen gekvuisd over de borst of op den rug, stijf omwonden met banden, touwen of kettingen De stakkerds liepen maar voort naar waar' zij hoopten veiligheid te vinden, doch niet meer denkend aan eigen be houd, maar steeds nog voor zich ziend, dat groepje mannen, wier leven zij in, 'gevaar wisLen en omtrent die nog slechts de hoop bleef dat het gunstigst lot zou zijn langdurige gevangenis. Met welk een bittere angst waren de boezems opgekropt. Met welke samen- prangende droefheid werd de blik ach terwaarts gericht op het geliefde dorpje. Met welke ontzettende boosheid ontkiem de de wrok tegen de belagers, die den vrede des veld,s en de rust van het lan delijk dorp kwamen verstoren; dje wrok tegen de ruwe geeselaars, wier angstaan jagende woorden erger pijnigden dan een scherpgepunte geeselroede. Ik heb ook de transporten gevangen genomen dorpelingen gezien; die stomme staties van ge li on de a weerloozen, voort gedreven door de kolf der geweren, groe pen van 10 tot 20 met een doodelijken angst in de wezenlooze oogen, of wel glurende koppen met dien nog dpodelij- ker haat in de oogen. Alle koppen voor een Munkaesie of een Dias fel, woest, wreed, dan wel verwrongen van alverrij- tende droefheid of onlmenschte verslagen tendc droefheid of onlmenschte versla genheid. En toch, wat ik zag op mijn reis langs Dendermonde—Puers—Boom was zij het ook 'in verschrikking gelijk nog feller ontroerend. De vluchtelingen en te hoop, gedrevenen, de opgejaagdxm en voorlgesleurden verkeerden recjds in de ure van gelatenheid. Doch thans bevond ik mij te middpn der panisch ontstelden, in de oogemblik- ken van uitersten wanhoop. Hun krankzinnige angst te aanschou wen was zenuw-verscheurend. Vooral hier, in deze verlatenheid waar nergens hulp daagde. De vreeselijksle tooneelen speelden zich af als do waggons reeds volgepropt ble ken en moeders vergeefs hunne kinderen voortdrongen naar dc overbezette wa gens. Het rennen en dringen, het vech ten en wringen om toch maar een plaats le veroveren om naar Antwerpen of Gen,t le komen, beangstigde een ieder. Wij hadden ons in onze coupé met veel moei- te zóó samengedrongen, dat een joudj moe dertje nog binnen kon worden geheschen. Een oude stakkerd met geen bloed meer, in hel verschrompelde lijf, geen licht meer in de witte oogen. Haar reeds be jaarde dochter smeekte zoo, dat mijn col lega en ik haar in den wagen heschenj. j Ze was zoo licht als was allè^ ontval-: len aan hel negerig-beenige lijf. De doch ter moest voor zich zelf elders ora een plaatsje smeken. Ze keek ons aan rojet een eindloos vragende blik, alsof ze ons wilde bezweren de oude te bewa-1 ken. De negentigjarige zuchtte, „dat ze zoo iels nog moest beleven" als een aan klacht tegen het haai- wreede leven, dat zulk een dag niet had bespaard aan ha ren hoogen ouderdom. Een moeder komt aangesneld niet drie kinderen. Iu den corridor wordt plaats gemaakt. Ze klautert, de kinderen om klemd houdend^ op eenige zakken van een andeven vluchteling. Hel jongste dochtertje duwen wo in het bagagenet boven ons. Dan slaaft reeds portieren dicht en een hartverscheurend gegil vangt aan van vele vrouwen die geen plaats meer kunnen vinden. De trein moet weg; de conducteurs weren de toesnellende teleurgesteldeu af en wij vertrekken! Bij alle volgende hallen, dezelfde wan hopige. drukte, doch met steeds meer te- leurgeslelden. In een hoek ontdek ik twee Hollandschè. meisjes uil Antwerpen met een Vlaamsche tante. Ze hebben alle drie een mantel over haar negligé gewor pen Zoo waren ze van ochtend uit Ant werpen gesneld, op telegrafisch verzoek van de jongens in het leger, die gemeld hadden, dpt zij bij Malderen lagen. „Ge wilt ze zoo gaarne nog eens zien", zei de goede vrouw en we zijn er verlangend heengevlogen. Toen wij aankwamen wat de troep verder gegaan. Van negen uur tot half twee hebben we door de veldjen gehold, den troep achterna die in ge- forceerden marsch oprukte naar Den- derhautem en verder Eindelijk hebben wij hen gevonden. O, wat waren de jon^ gens blij. Midden in het veld' hebben ze zich ontkleed en droog goed aange trokken want hun ondergoed was te wrin gen Hun troep had veel geleden bij het gevecht rond Londerzeel. Zoo ontwikkelde Zich hel gesprek waar bij de vrouwen haar blijdschap om het weerzien gingen verjagen door de ver- Zuchting der oude: „wie daar gaan, ko men toch niet terug." Hoe hechten die harten I 't Was aan de woorden xzoo le verstaan. „.Anderhalf uur mocht ik hem nog hebben", zei een der meisjes. De officier vond het direct goed. Maar 't was zoo gauw voor bij en de Tilburgsche brak weer in tra nen uit. Daar waren vrouwen met slechts en kele harer kinderen, met angst en hoop vervuld omtrent het lot der overigen, die zij hel laatst hadden gezien met een buurvrouw, bij een knecht of bij een fa milielid. Velen zalen stil en wezenloos voor zich uit te staren, en ik geloof: hun krankzinnige smart was moorddadig je gens hen In Antwerpen zag ik 's avonds vele van die kudden zwervers, begeleid door gen darmes of- liefdevolle burgers, <ïie de kleinen hel handje gelukkig deden uit strekken naar koekje of boterham en die aan de vrouwen den last der zware, pak ken ontnamen om ze niet te doen bezwij ken langs den weg. Het groote leed baart gelukkig ook het groote medelijden en ontroerend" waren de blijken van echt mcnschlievend hulpbetoon, in den besten zin van het woord. Maar hoe worden we zonderling heen en weer getrokken van lach tot traan, van traan tol lach. Er zijn nog oogenblikken dat een lach opklinkt in deze barre omgeving. Zoo hoorde ik het verhaal van iemand die het beslag leggen op de gemeente kas van Aalst hééft meegemaakt. De Duitsehers vorderden het geld op Hel bleek dat 31.40 frs. in kas was. De officier nam het zilver geld en schoof 1 10 frs opzij, zeggend „Bitte, für die Schützleute Sie darten etwas für Trink- gclt behalLen". Daarop' schreef hij een bonnetje: „Enlnommen für Kaiser Wil helm II, dreizig Franken" en teekende jammer genoeg met onleesbare handtee- kening Een ander vertelde dat hij een Uhlanen patrouille van zeven man op de vlucht had gejaagd, door het te waar schuwen dat een troep guides hen wil de omsingelen. De kerels hadden het geloofd en ventre it lerre verdwenen zij Om zulke vertelsels wordt natuur lijk hartelijk gelachen, zelfs door de be drukte en betraande gezichten. En 't zijn kleine verademingen. ERNEST KUYPER. Telegrammen. Onderstaande berichten zijn door ons reeds per bulletin bekend gemaakL Vrijdagavond S Va uur. NIEUWE DUITSCHE OVERWINNINGEN-, BERLIJN, 28 Aug Off De Generaal- kwartiermeester Von Steijn meldt uit het groote hoofdkwartier d.d. 2S Augs. Het Engelsche leger dat zich bij drie Fransclie divisies had aangesfoleu is ten Noorden van St Quentin geheel en al verslagen Het bevindt zich in volkomen terugtocht over die plaats. Verscheidene duizenden gevangenen, zeven veldbatterijen en een zware batte rij zijn in onze handen gevallen. Ten Z- O van Mézières zijn onze troe pen na langdurigen strijd over een breed front de Maas overgetrokken Onze linkervleugel heeft na negen da gen met de Fransche troepen in hel ge bergte le hebben gestreden de Franschen teruggedreven lot bij Epinal en rukt ze gevierend voorwaarts. De Burgemeester van Brussel heeft aan den Duitschen commandant meege deeld Rat de Fransche regeering aan de Belgische regeering de onmogelijkheid heeft te kennen gegeven haar verder te ondersteunen, daar zij zelf geheel en al 'op een verdedigende houding is aange wezen. IIET GEBEURDE TE LEUVEN'. BERLIJN, 28 Aug.- Bij een uitval over vielen de bewoners van Leuven de Duit sche colonnes. Voor dezen overval moes ten zij zwaar boeten. Ook de universiteit- istad Leuven bestaat thans niet meer Dit is vermoedelijk de Duitsche lezing van het bericht, dat wij heden ondpr „Laatste Berichten" in de courant van Belgische zijde opnamen. OOSTENRIJK EN RUSLAND. WEENEN, 28 Aug. Het hoofdkwartier meldt; Den 26slen Augustus hebben zich tusschen de Ooslenrijksteh-Hongaarsche en Russische troepen gevechten ontwik keld, welke thans over de geheele uit gestrektheid tusschen de Weichsgl en dl® Dnjester worden voortgezet. De Ooslen- rijksche linkervleugel treedt offensief op en dringt zegevierend vooruil. Zaterdagmorgen, 10 uur- DE DUITSCIIERS IN MECIIELEN. NEUZEN, 28 Aug's avonds. Gister- namiddag werden hier gedurende onge veer twee uretr de doffe slagen waarge nomen van kanonschoten, die men in het Zuid-Oosten hoorde weerklinken. Men dacht, dat op de Antwerpsche forten kanonnen werden ingeschoten. Hedenavond aangekomen vluchtelingen doelen echter mede, dat om dien tijd Meclielen opnieuw door een weer noor delijk gekomen Duitsche troepenmacht is gebombardeerd. Reeds voor daarmede werd begonnen had de burgemeester de inwoners aangeraden de wijk te nemen. Het bombardement heeft volgens heden verkregen inlichtingen aan de stad groote schade toegebracht De Belgische troe pen zijn op de forten Lu de omgeving te ruggetrokken, de Duitsehers trokken de stad binnen. Zoowel aan deze zijde der grens als iu de nog van Duitsehers vrij zijnde plaatsen in hel Noord-Westen van België vertoe ven thans honderden vluchtelingen. ANTWERPEN, 2S Aug. De Belgen pro testeerden tegen de beschieting van Me- chelen. daar dit een open stad is. EEN ZEEGEVECHT. LONDEN, 29 Aug. Gisterenmorgen is in de'haai van Helgoland een zeegevecht geleverd tusschen Engelsche en Duitsche kruisers, torpedobootjagers en onderzee- booten. De Duitsche kruiser Mainz en een kruiser van het Köln-type zijn gezonken, een andere Duitsche kruiser is in brand geraakt en bevond zich in zinkenden toé- stand. 2 Duitsche torpedobootjagers zijn gezonken, vele andere Duitsche schepen zijn beschadigd Van Engelsche zijde zijn een lichte kruiser en een lorpedobootvernielcr be schadigd Een Britsch oorlogsschip keert terug met 9 gevangen genomen officie ren en 81 matrozen aan boord. De schepen van de Kölnklasse waartoe de „Mainz" ook behoort, zijn zustersche pen van de reeds meer genoemd<e Augs burg Zij meten 1350 ton, voeren 12 kanonnen van 10,5 c.M. en zijn bemand met 363 koppen. OP DE FRANSCHE OOSTGRENS. BERLIJN, 28 Augs. Het fort Manon- villers ten Oosten van- Luneville is door de Duitsehers genomen ENGELSCHE VERSTERKINGEN. LONDEN, 28 Aug. 12.000 man staan tot vertrek gereed ter aanvulling van de Britsche landingstroepen. EEN DUITSCHE INVAL IN DE CONGO. LONDEN, 28 Aug De Duitsehers deden een inval in Belgisch Congo. Maatregelen ter verdediging zijn genomen. EEN DUITSCHE BESCHULDIGING, BERLIJN 28 Aug. Volgens officïeele mededeelingen, zijn in de palroontasschen van gewonde en gesneuvelde Engelsche en Fransche soldaten dum-dum-kogels ge vonden. VOOR KIAU-TSJAU. TOKIO, 27 Aug De geheele kust van Kiau-Tsjau wordt thans door de Japan- sclie vloot geblokkeerd.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3