LAATSTE BEBIGHTEH. Nagekomen Berichten. BUITENLA *"B. NED. VER. „ONZE VLOOT". AFD. MIDDELBURG EN OMSTREKEN. Kalme, te kalme vooruitgang! Thans f 31.50. Ik hoor zoo goed als niets van onze Leden. Spreek dus, want spreken is zil ver en met zilvergeld ben ik meer dan te vreden. Bedenkt vele kleintjes maken een groote. De wnd. Penningmeester der Aid. L. K. VAN DER HARST J.J.z. Midd. 28 8, '14. THERMOMETER EN ï-.RTV «UITING. 29 Ang. Thermometer al hi»r 8 u. tip. fi5 gr., 12 n. 73 gr.. 2 u. 75 gr. Telegrafische medcdeclin? v:»n het Kon Meteorologisch instituut te De Rilt volger* de wnarrciningen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 7717 'e St. Mathien. Laagste 762.3 'e Nice. Verwachting tot den avond van 30 Aug: zwakke tot matige N. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, overdag iets koeler. BURGERLIJKEi STAND. Vlissingen. Van 25 en 29 Augustas. GetrouwdA. E. Goormachtig, jm. 22 j. met M. H. Demoor jd. 20 j.A. F. Meur6, jm. 30 j. met P. Meertens, jd. 22 j.J. P. A. Sorel, jm. 32 j. met M. M. Perwez jd- 23 j.D. Woelinga, 31 j. met D. Tjebbes, )d. 30 j. Bevallen A. M. Ram, geb. van IJperen z.; E. van Wolven geb. van Rijswijk z.G. Bakker geb. Koets z. OverledenA. P. Corveleijn wed. van Z. G. Belderok 84 j MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 29 Aug. Op de gisteren nm. alhier gehouden groenten-, fruit- en eieren- veiling werden de volgende prijzen besteed Zuring 2 5 et., postelein 15 a 22 ct. suijboonen 40 a 91 ct., princesseboonen 48 a 61 ct., suikerboonen 21 a 25 ct., krop sla 21 a 38 ct., andijvie 12 a 38 ct., alles per mand. Kervel 6 a 8 ct., per vijf kops grietje. Frambozen ,6 a 8 ct., per klein rond mandje. Peen 2 a 4'/t ct„ ramenas 14 a 3 ct. rapen 2 a 21/, ct., selderie 1 a 2« ct., kroten a l1/, ct., pieterselie 1 a 2 ct., prei 5 a 7 ct., alles por bos. Wit'ekooi 3 31/, ct., savoijekool 24 a a 6 ct., bloemkool 2 a 15 ct., roode kool 31/, a 51/, ct, komkommers la 1'/» ct., meioenen 9 a 15 ct., perziken 2 a 3'/, ct., vijgen 1 n l1/, ct.. alles per stuk. Augurken 13 a 20 ct., roode exerpruimen 24 a 64 ct.. beiden per 100 stuks. Eieren 97 ct., f 1.01 per 25 stuks. Aardappelen f 1.60 a f2 04, potersjf 1.20 a f 1.44 uien f 2.64 a f 2.76, Beurrë d'Amau- lis f 4.04 a 1 4 40, Beurre de Mérode f 5.64, clapp's favorite f 5.20 af 5 84, soppende groenen f 5.64, jutteperen f 6.08 a f 6.24, sckarlakenperen f 3.28 a f 4, duifjesperen 1 3.64, kraaiperen f 3.12 a t 3.32, Noord- Hollandsche suikerperen 1 3.60, Groninger bergamotten t 3.52, Dirkjesperen f 3."" witte ribbing f 2.92, zoete St. Jan f 3.41, perikappelen f 3.56, Cotlin Keswick f 3.C blomzoet f 2,16, alles per BL. Blavwe druiven 32 a 56 ct. tomaten 10 a 11 ct., beiden per K.G. Duitsche Steenkool en de S H. V, BERLIJN 29 Aug. Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren een telegram gezonden aan de Nederlandsche Steen kolen-Handels-Vereeniging, zeggende, dat de Duitsche regeering gisteren toestem ming heeft gegeven tot den uitvoer van steenkolen, cokes en briketten, voor zoover deze voor het gebruik in Nederland zelf be stemd zijn. De Belgische Koning. ANTWERPEN 29 Aug. De Koning woonde het gevecht bij Mechelen den ge- heelen dag bij. Hij bleel steeds aan het hoofd der troepen en sprak de soldater moed in. Onze zegsman verklaarde voorts, dat de Koning zich soms als een gewoon soldaat in de loopgraven begaf. Voor Oostende. OOSTENDE, 29 Aug. Alhier zijn Vrijdag verschillende Engelsche transportschepen aangekomen ter ontscheping van troepen, Wat men in Parijs zegt. PARIJS, 29 Aug. (Hand.) De toestand is onveranderd. Over het geheele front wordt de opmarsch der Duitschers belanrijk ver traagd. De voortdurende gevechten hebben hen uitgeput. Aan beide zijden zijn ernstige verliezen te betreuren, doch de Duitsche verliezen zijn belangrijk hooger dan die der verbondenen. Uit betrouwbare bron BERLIJN, 29 Aug. Uit absoluut be trouwbare bron meldt men, dat te Parijs onlusten hebben plaats gehad, waarbij de troepen met scherp hebben geschoten. Een Duitgclie overwinning in Oost-Prnigen. BERLIJN, 29 Ang. De Duitsche troepen in PruiseD, onder aanvoering van generaal Von Hindenburg hebben bet, uit be' Narew- ^ebied voorttrekkende Russisch ieger ter sterkte van 5 legercorpsen, groot 25.000 man en 3 cavaleriedivisies, in een driedaag- schen slag in de buurt van Gilgenburg en Ortelsburg verslagen en ver olgen hen thans over de reuzen. De Russchen hebben groote verliezen geleden. Uit Rnggigche bron. LONDEN, 29 Aug. Dé Russische ambas sadeur meldt, dat de Russen zich hebben meester gemaakf van de stad Allenstein, na de Duitsche troepen daaruit te hebben verdreven. Bij een overval in Galiciö is een Oosten- rijkscb regiment gedecimeerd. Aan onze Correspondenten. Van het herkiezen van wethouders Dinsdag u. s. verlangen wij geen bericht. Alleen bij verkiezing van een nieuwen wethouder gelieve men ons dat te melden. Normaliseerlng Spoorweg verkeer. In het geheel zullen na 2 September op de lijnen der Hollandsche spoorwegmaat- chappij 150 treinen worden ingelegd. Uit Den Haag. Daitschland heeft steenkool-uitvoer naar Nederland slechts voor enkele afzonderlijke ladingen waarvoor verlof moet zijn verkregen, toegestaan, zoodat van onbeperKtén uitvoer geen sprake is. De minister van oorlog bracht gisteren n bezoek aan het interneeringsaepot te Alkmaar en woonde de oeteningen aldaar bij. Het Huis ten Bosch wordt in gereedheid gebracht voor een eventueel verblijf van Eet hof aldaar in September. De ministerraad vergaderde gisteren en heden buitengewoon. De wethouder Jansen is onder de tegen woordige omstandigheden teruggekomen van zijn besluit om zich bij zijn a. s. periodieke attreding niet meer herkiesbaar te stellen. De Duitsche gezant heeft gisteren een bezoek gebracht aan het interneerings-depót te Alkmaar. De Oostenrijkscb-Hongaarscbe gezant ver trok hedenochtend naar Vlissingen, teneinde daar tegenwoordig te zijn bij de aankomst uit Engeland van een honderdtal Oosten- rijksche dames, die over ons land en Duitsch- land naar hun vaderland terugkeeren en aan wie bij hun doortocht faciliteiten en bijstand van het gezantschap verleend wor den. DE OORLOG. Na Leuven'» verwoesting. KEULEN, 29 Aug. De „KöId. Ztg.' schrijft over de verwoesting van Leuven Dinsdag middag kwam het gerucht, dat het garnizoen van Antwerpen een uitval zou doen en dat de Belgen zouden trachten, Leuven te hernemen. Nauwelijks hadden de Duitsche linie-troepen de stad verlaten om den vijand tegemoet te gaan toen de achter- teblevenen hevig werden beschoten van da* en en bovenverdiepingen. Van een afdeeiug van den generalen staf, die over de markt ging, werden alle paarden gedood. Vijf officieren werden gewond. Ook de troepen, die bij het station waren gele gerd, werden uit huizen en café's beseboteD. Een verbitterd straatgevecht ontstond, dat tot Woensdag namiddag duurde. Leuven ging duurbij in vlammen op. (Hier moge de lezing van het »Hbl. van Antw." tegenover worden gesteld, volgens hetwelk het schieten in Leuven zijn oorzaak vond in het feit, dat tengevolge van een misverstand en van de duisternis terugkee- rende Duitsche troepen door jde Duitsche bezdtting van Leuven beschoten werden, daar deze hen voor Belgen aanzag. Daarna be schuldigde de bezetting de vreedzame bevol king van Leuven, dat zij op Duitsche sol daten geschoten hadden, ja zelfs, dat in burger verkleede Fransche soldaten geholpen door Leuvensche burgers van de daken af met mitrailleuses de Duitsche soldaten hadden bestookt. Men verzekert, aldus dit bericht, dat tot Dinsdagavond loopt, dat toen reeds de hallen der Hoogeschool verwoest waren, waarin zich een onschatbare boekenverza meling bevond. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat het Antwerpsche blad die verhalen van te Mechelen uit Leuven aan gekomen vluchtelingen vernam. Men weet overigens hoe ambtelijke berichten de ver nieling der genoemde gebouwen hebben bevestigd). De Duitschers te Brussel. LONDEN, 29 Aug. De „Times" verneemt uit Antwerpen, dat de militaire gouverneur van Brussel verschillende personen van aan zien uit de stad in gijzeling heeft gesteld eu door baron Lambe.t Rothschild en Er- nest Solvay respectievelijk 10 en 30 mtlhoen franken deed betalen, ten einde verzekerd te zijn van de betaling der oorlogschatting. LONDEN, 29 Aug. De »Daily News" verneemt uit Oostende dat de Duitschers verschansingen hebben opgeworpen in het Koninklijk park te Brussel, waar zij 23 kanonnen plaatsten. Keizer Wilhelm Tberesla ridder. BOEDA-PEST, 29 Aug. De bladen be spreken het verleenen van het grootkruis van de Maria Theresia orde aan keizer Wilhelm en wijzen op de politieke beteeke- nis hiervan. De tester Lloyd" schrijftHet wonder van DuPsche kracht, dat de wereld thans aanschouwt, spruit uit den bodem, door keizer Wilhelm geploegd. Daarom is hij als dapperste der dapperen de eerste Theresia- ridder in deze orde geworden. De „Middelburgsche Courant" wordt 'savonds le zes uren in Goes bezorgd. Dagelijks worden, tegen f 1.25 per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent P. A. H. PIETERMAN. DE OORLOG. Leuven verwoest. De Engelsche legatie te 's Gravenhage meldt »Het volgende telegram.van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken aan den Belgischen gezant in Londen, gedateerd 28 Augustus 1914, is heden aan de Britsche regeering medegedeeld Op Dinsdagavond trok een Duitsch leger corps na een nederlaag geleden te hebben in wanorde terug naar de stad Leuven* Duitschers op wacht aan den ingang van de stad, die den aard van dezen inval verkeerd opvatten, vuurden op hun op de vlucht geslagen landslieden, hen voor Belgen hou dende. Ondanks alle ontkentenissen van de autoriteiten beweerden de Duitschers, om hun vergissing te dekken, dat het de inwo ners waren, die op hen gevuurd hadden, terwijl de inwoners meer dan een week ge leden ontwapend waren, met inbegrip van de politie. Zonder onderzoek en zonder naar eenig protest te luisteren, kondigde de Duitsche bevelhebber aan, dat de stad onmiddellijk zou worden verwoest. Den inwoners werd bevolen, hun" woningen te verlaten een deel der mannen werd gevangen genomen, vrou wen en kinderen werden in treinen gezet waarvan de bestemming onbekend is. Sol daten, voorzien van bommen, staken alle deelen van da stad in brand. -De prachtige St. Pieterskerk, de universiteitsgebouwen, de bibliotheek en wetenschappelijke instel lingen werden aan de vlammen overgeleverd. Verscheidene notabelen werden doodgeschoten Zoo is deze stad van 45,000 inwoners, de intellectueele hoofdplaats van de zuidelijke Nederlanden sinds de 15de eeuw, thans niet meer dan een hoop acsh. Dit vergrijp aan de rechten der menschheid is zonder prece dent in de geschiedenis." Tegenover dit officieele stuk staan de be weringen van Duitsche bladen die volhouden dat door burgers geschoten is op de Duit sche troepen. De Voss. Ztg. beweert o a. »Op hetzelfde oogenblik, dat de uitval 'uit Antwerpen plaats had, opende plotseling de tot dus verre kalme bevolking van Leuven uit alle vensters, uit kelders, van de daken af een geweer- en pistoolvuur op de geen kwaad vermoedende Duitsche schildwachten, collon- nes en doortrekkende troepen. Er ontstond daarop een vreeselijk handgemeen waaraan de geheele burgerbevolking deelnam." Zelfs wordt door genoemd blad gezegd »Het lijdt geen twijfel dat de overval in Leuven door de overheid op touw was ge zet, om den uitval uit Antwerpen te steunen, want deze geschiedde precies terzelfder tijd". We kunnen hier niet uitmaken wat pre- cieB de waarheid is. Wel lijkt die bewering van een door de overheid (N.B.op touw "gezetten overval buitengewoon onwaar schijnlijk. Maar ook al zou blijken dat er door enkele burgers geschoten is, dan nog blijft de toegepaste straf zoo buiten alle redelijk heid zwaar en treft ze bovendien zooveel duizenden beslist onscbuldigen, dat voel van diepen lyeeinoed over de moge lijkheid van zoo'n daad het medelijden met de slachtoffers komt versterken. I n 't Noorden van F r a n k r ij k. Bij Waterloo nebben de F.ngelschen meegevochten en in den ICrim-oorlog. ze betoonden zich in idle dagen even dappere soldaten als nu op Frankrijk's Noordgrens. Voor de overmacht der Duitschers moes ten ze echter wijken. De laatste dagen was er weiuig nieuws an het Westelijk oorlogstooneel. Uit het bericht, juist na het afdrukken van ons blad ontvangen, hetwelk gisteravond werd gebullelineerd, bleek, dat er niettemin zwaar gevochten is. Daarbij was het En gelsche leger in de eerste plaats betrok ken Dit heeft er het loodje hij gelegd De verbonden Fransche en Britsche troepen hadden blijkbaar met hun aanval lende beweging gedurende de afgeloopen dagen over de Belgische Zuidgrens de be doeling, zoo mogelijk de Duitsche krijgs macht bij Charleroi in tweeën to snijden. Daartoe maakten de Engelschen uit de richting yan Bergen een voorwaartsche beweging naar Charleroi, terwijl Fransche troepen den vijand in Belgisch Luxem burg aan de overzijde der Maas bezig hielden. Het was zijn bedoeling, deze over te rulcken, zooals er den Duitschers aan deze zijde \an de Sauibre veel aan .gele gen was, zich zoo spoedig mogelijk de passage over die rivietf te forceercn, op dat beidé leger-afdeelïngen zich zouden kunnen samen voegen óm in een breede linie Frankrijk in te mprcheeren. Deze beweging is hun gelukt. De Brit sche soldalen, die hier het spits afbeten werden teruggedreven. We schetsten gisteren de opstelling van deze hulptroepen van Bergen over Mau- beuge naar Valenciennes. Door een vijan delijke macht onder luitenant-generaal von Kluck werden zij bij Maubeuge ach teruitgedrongen Tevens hebben, aldus een telegram van hel Wolff-bureau uit Berlijn, Duitsche legers, aangevoerd door de veldmaar schalken von Bölovv en von Hauser, in den driehoek tusschen de Sombre, de Maas en Namen ongeveer acht legercorp sen van Fransche en Belgische troepen verslagen in gevechten, die verscheiden dagen hebben geduurd De laatste trok ken eveneens op Maubeuge terug. De aanval op deze Fransche grens stad zelf is ingeleid. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Parijs is zij altijd als voornaamste steunpunt voor het Engelsche expeditie- leger in Frankrijk beschouwd. Maubeuge wordt door acht forten omgeven, waar- er vier aan den rechter-, eveneens vier aan den linkeroever der Sambre lig gen. Al die forten zijn de laatste jaren, aldus de Engelsche berichtgever, geducht versterkt. De stad zelf is omringd dooi de vestingwerken van den beroemden, ze- entiende-eeuwschen vestingbouwkundige Vauban. Het Engelsche leger heel't zich van daar in de richting van St. Quentin terugge trokken. Ten Noorden vau deze stad heb ben de Duitschers volgens hel telegram uit het groote Duitsche hoofdkwartier, dat men kent, 'de Brillen, bij twie zich drie Fransche territoriale divisies hadden aan gesloten, verslagen en over die plaats, dus Zuidelijke richting, blijkbaar naar de vesting La Fère op de vlucht gejaagd. St. Quentin ligt ongeveer 60 K M. van l meest nabij gelegen punt van de Fransch-Belgische grens. Het Duitsche leger onder hertog Al- brecht van Wurtemberg, dat in de Arden nen opereerde, heeft ("men weet het al) de voor hem staande Franschen over het riviertje de Semoi, dat dicht bij de Fran sche grens op Belgisch gebied voortkron- kell, en op Franschen bodem in de Maas alt, teruggeslagen en is daarop ten Z O van Mézières over de Maas getrokken. Deze stad ligt ten N.W. van Sedan aan de Fransche Maas. Deze linkervleugel van de Duitsche troepenmacht, die de republiek van het Noorden uit bestookt, sluit nu aan bij het door den Duitschen kroonprins gecom mandeerde korps, idat na gedurende negen dagen slaags te zijn geweest de Fransche bergtroepen tol ten Oosten van Epinal (Westelijk van de Vogezen, 45 K M van de Fransch-Duitsche grens) moet hebben teruggedreven. De overwinaars rukten naai* de Maas op, nadat zij een aanval uil de richting van Verdun hadden afgesla gen. Veldmaarschalk von Heeringen de oud- minister van oorlog van het Duitsche rijk) zet de vervolging in de Vogezen naar het Zuiden voort. De Franschen hebben den Elzas ontruimd. Aldus de berichten uit Duitsche amb telijke of half ambtelijke bron. We hebben daar weinig aan toe le voe gen Een Fransch of Engelsche lezing van dezelfde gebeurtenissen hebben we op het zelfde gebeurtenissen hebben we op het oogenblik niet voor ons. Beschikten we daar wel over, we zouden tusschen hei de voorstellingen het gemiddelde kunnen, nemen. Nu zijn we verplicht, ons met het van Duitsche zijde gebodene ver trouwd te maken, levens beseffend, dpit de eerste vreugde van dit ongetwijfeld voor de invallers belangrijke voordeel hen deels deed overdrijven, deels de aan wijzingen wat de plaatsen van ontmoeting tusschen de vijandelijke machten betreft, opzettelijk vaag deed geven, waardoor we aan de berichten weer minder houvast hebben Een kwaad teeken is ook, dat, naar het bulletin van gisteravond levens meldde, de burgemeester van Brussel aan den Duitschen commandant kneedeeldp, dat ide Fransche regeering aan de Belgische te kennen zou hebben gegeven, In de on mogelijkheid te verkeeren, haar verder te ondersteunen, daar zij zelf geheel en al op een verdedigend^ houding aangewe zen is? Mflpr daar ook dit nieuws uit Berlijn afkMnslig is. zij eenig voorbehoud bij het aanvaarden daarvan geboden. Maar dit betel niet, hoe thans moet worden aangenomen, dal de Franschen zich aan de Noordgrens tot een verdedi gende houding dienen le beperken De Duitsche hoofdmacht trekt waar schijnlijk door het Sambre-dal op. Dit wordt door de boven besproken vesting Maubeuge verdedigd. Het is dus te begrij pen, dat de invallers dezen sleutel lot het gebied der republiek hel eerst trachten te bemachtigen In hel N Q trachtten de Duitschers blijkbaar de for ten van Verdun om te trekken Dc linie-Verdun-Toul evenals trouwens die van Belfort naar Epinal worden als zeer sterk en zelfs als onneembaar beschouw d. Of deze sperwerken-reeksen evenwel op, het nieuwe 12 c.M. belegeringsgeschut berekend zijn, mag betwijfeld worden Ook zal de gesteldheid van het terrein oprukken voor de Duitschers daar hij zonder gevaarlijk maken. Men heeft gelezen, dat de afdeeling der vierde divisie van de Belgen zich naar Frankrijk in veiligheid heeft gebracht. Ons eerste bericht daarover was verminkt overgekomen. Niet te Verviers. zooals na tuurlijk onmogelijk was, maar te Vervins, dal ten Oosten van Saint Quentin ligt, voegden de Belgische manschappen zich bij hun wapenbroeders Veel kans, ilat de eerste zich weer bij het Belgische leger kunnen voegen, beslaat er uit den aard der zaak niet. Een Havas-tclegram uit Parijs behelst, dat de stad Namen zelf van het bombar dement weinig geleden heeft. Een oorlogscorrespondent van de ..Dai ly Telegraph" verhaalt, dat de Duit schers voor Oostende zijn. Zeer waar schijnlijk kinkt dit niet Gezien, wat we gisteren nog publiceerden van iemand, die inzonderheid over den toestand in die Belgische provincie inlichtingen in gewonnen lxad, en daarbij bedenkend, dat 'teerstenoodzakelijkerwijze zeker niet ge schreven werd na den tijd waarop dit onderzoek betrekking had, meenen we het een praatje te kunnen noemen Of bedoelt de berichtgever, dat wellicht en kele uhlanen tot bij die badstad door gedrongen zijn? Voorts beweert hij, dal eiken dag de tijding kan komen: de Duitschers hebben Boulogne en misschien zelfs Ca lais vermeeslerd. Al zijn de Duitschefs koen, al hebben hun oorlogsschepen meer dan eèns een vermetele zgn „hu zaren-aanval" geaaan, de tocht van een Duitsch landingsleger door het Kanaal en het Nauw van Calais lijkt ons toch in de huidige omstandigheden vrijwel onmogelijk. Of bedoelt de schrijver, dat die sleden van de landzijde zullen wor den bezet als bedreiging legen Enge land Natuurlijk viert men in Duitschland deze overwinning in opgewonden feest betoon. De Duitsche troepen bevinden zich op 100 K M van Parijs, heel het te Berlijn Bedoeld zijn natuurlijk dé voor hoeden. Zelfs verwacht men daar, diat de Duitschers op 2 September voor Parijs zullen staan. De „Berl. Ztg. am Mittag" doet uitko men dat zeven Duitsche legercorpsen de zege hebben bevochten en dat de veld slag, die 9 dagen heeft geduurd, in groot te verre den volkerenslag bij Leipzig overtreft. De Duitsche bladen achten den Veldtocht op het Westelijk oorlogsterrein hiermee als gewonnen. In Antwerpen. Donderdag avond bevond het.koninklijk paar van België met hun kinderen zich nog te Antwerpen. Koning George van Engeland heeft hun na den ruwen Zeppelin-aanslag boven die stad een telegram gezonden, waarin hij zijn verontwaardiging daarover uitspreekt en de hoop te kennen geeft, dat de koningin en de vorstelijke kinderen van de in dien spooknacht geleden schrik geen nadeelige gevolgen hebben ondervonden. Wel ligt. naar een oorlogscorrespondent van de N. R. C. meedeelt, het stoomjacht van den koning onder stoom, om zoo noodig de koningin en de beide prinsen naar Enge land over te brengen. Heel het gedeelte van de Meir van de Twaalf Maandenstraat (Beurs) af is atgezet en afgesloten voor het. verkeer tot aan de groote magazijnen van Tietz toe, een aistand van ongeveer 300 M. Het is bekend, dat Antwerpen zich nu voorbereid houdt, om een herhaling van de poging uit een luchtschip bommen op de stad te werpen, te verijdelen. Aanvankelijk was de overheid zich het gevaar niet be wust. Het leek te doldriest, met een reus achtig gevaarte als een »Zeppelin" naar Antwerpen te zweven en ongehinderd over den tweevoudigen vestinggordel heen te geraken, om dan in de stad schrik en ver derf te verspreiden. Doch waar staat Duitsche tucht en »Rück- sichtlosigkeit" voor Ze hebben het ge waagd en eenmaal is het gelukt, al hebben 3e bommen gelukkig de gebouwen, waarop de aanslag blijkbaar in hoofdzaak gemunt was, de Nationale Bank, het koninklijk paleis, de huizen waar de ministeriön zijn- ondergebracht, niet geraakt. De „Zeppelin" was waarschijnlijk af komstig van het vliegveld te Berchem, in Oost-Vlaanderen, niet te verwarren met de gelijknamige voorstad van Antwerpen. Dat Belgische vliegveld hebben de Duitschers in bezit genomen. Blijkbaar is bet lucht schip ook daarheen teruggekeerd, nadat het zijn zending zoo goed en zoo kwaad als het ging had vervuld. Nu is men in de Scheldestad natuurlijk op zijn hoede. Afgezien van het bezwaar, over de forten heen te komen, verraad ook in donkeren nacht het geweldig ronken der schroeven de nabijheid van het gevaarte boven 't platteland. Weliswaar zal het de verdedigingswerken op groote hoogte zijn overgevlogen, maar boven de stad moest het dalen, om de projetielen met eenige tref zekerheid uit te kunnen werpen. Men sprak "Van ongeveer 150 M. Van deskundige zijde wordt deze hoogte echter te gering geacht. Het luchtschip moet nl. zorgen, niet zelf van de uitbarsting, door zijn bommen ver oorzaakt, schade te kunnen lijden. De lichtshngers langs de groote verkeers wegen der stad strekten den onverschrokken lucbtschippers natuurlijk tot wegwijzers. Op die wijze was het gemakkelijk, in den nacht het hart van Antwerpen te naderen en vervolgens hun schrikkelijke moordtuigen uit te werpen, waarvan verscheidene onschul dige burgers het slachtoffer geworden zijn. Daarom blijven voortaan na acht uur 'savonds alle straatlantaarns gedoold. Ook kan de boven genoemde correspon dent nog uit goede bron mededeelen, dat vanwege de overheid en d" militaire autori teiten een streng onderzoek geopend is, om na te gr an waarom de forten geen maat regelen hadden genomen om den doortocht van de »ZeppeIin" te beletten. Algemeen gelooft men dat de kanonniers van de torten i» en rond Antwerpen in diepe nachtrust verkeerden en zij bun fout eerst bemerkten, toen de »Zeppelin« zijn moorddadig werk reeds grootendeels verricht had. Inderdaad heelt de berichtgever persoon lijk na de eerste vier hevige ontploffingen pas geweerschoten gehoord, maar toen was bet reeds te laat en dreef het luchtschip met tamelijke snelheid in de richting van Brussel. De toestand te Brussel. In de „Gazette van Gent" van Woens dag treft ons het volgende: Op het stadhuis van Brussel steken twee vlaggen uil, de Belgische en de Duitsche Het stadhuis is in twee deelen gesplitst; het eene deel wordt betrokken door hel gemeentebestuur van Br&ssel, het andere door den Duitschen staf der -officieren. Op hel deel waar de officieren verblij ven, staat le lezen. Deutsche regie-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2