gevecht, moeien de troepen op hun ver haal komen, doodeu begraven, verster kingen opwerpen of herstellen enz. De houding der Engelschèn wordt in verband met dezen slag het Ineest bespro ken Hel is lang geleden, dat een Britsch landingsleger op het vasteland van Eu ropa de bondgenoolen ondersteunde. Dit is niet alleen voor de internationale poli tiek van belang Op den binnenlandschen toestand van Engeland's staatkundig leven moet deze schielijk en krachtdadig gebo den hulp een sterken weerslag uitoefenen! Herhaaldelijk hadden wij van de bewe ging in het vereenigde koninkrijk melding te maken, die onder leiding van den grij zen veldmaarschalk lord Roberts zich beijverde om daar algemeenen dienst1 plicht voor het leger ingevoerd le krijr- gen en dit aldus op overeenkomstige leest te schoeien als de strijdkrachten van de andere groolc mogendheden. Deze propaganda ging daarbij in de eerste plaats uit vau de onderstelling der mogelijkheid van een landing in Groot Brittanje Bovendien werd de aandacht gevestigd op dc hulp, die dan met meer uitwerking door middel van een expe- tie-corps den vrienden op hel vasteland geboden zou kunnen worden Dal ouder de heerschende toestanden van hel mili taire Engeland de genoemde hervorming wat steun in den oorlog betreft niet noodzakelijk .is, bewees en bewijst de snelheid en regelmaat, waarmee blijk baar de kern van het landingsleger, de zgn. ',,striking force", ongetwijfeld door andere krachten versterkt, naar Frank rijk werd en wordt overgebracht en ont scheept. De correspondeulen van Engelsche bla den, die het krijgsbedrijf in België vól gen, letten natuurlijk bijzonder op wat door de Brilsche soldaten bij Bergen en Charleroi is lot stand gebracht Volgons den man van ..Central News" moesten de Engelschen gedurende twee dagen den hoofdaanval der Duitschers bij Bergen doorslaan. Hij roemt de vermetel heid en het prachtig schieten zijner land- genóoten. Ook de Britscbe cavalerie moet prachtig gestreden hebben, Feu ander oorlogscorrespondent doet mocdeelingen over de stellingen van de Engelsche strijdmacht op Zaterdag 11. Haar eerste cavalerie-divisie trok van de grens Noordwaarts in de richting van: Binche, welke plaats ten Z O van Bergen ligt Ze werd vooruitgeschoven in de rich ting .van Fontaine l'Evêquc, ten westen van 'Charleroi en bedreigde den linker vleugel der Duitsche ruiterij, die uit de richting van Brussel kwam. Bergen was het voornaamste concentra tie-punt der Engelschen. Vandaar strekte hel zich in Westelijke richting uit naar Maubfiuge en dan over Bavai tot aan Va- lendennes. Daarmee had het zich dus inet een elleboog in Noord-Franlcrijk gehaakt. Na" Zaterdag is de toestand daar na tuurlijk grondig veranderd Daarop zijn b. v die geweldig bloedige gevechten in de straten, vïui Charleroi gevolgd, Iemand, die uil Maubeuge te Parijs was aangekomen, verzekerde dat de stad lot vijf maal toe door de Duitschers genomen en door de Franschen hernomen was. Toen de Duit schers er de laatste maal uil terugtrokken zouden ze eerst de stad in brand hebben gestoken We beschikken niet over gegevens, om te kunnen zeggen, hoe de Engelschen. zoo min trouwens als de Franschen of Duit schers, precies aan de grens- van de repu bliek cn België zijn opgesteld. Wat 'de Duitschers aangaat, is de toestand iets helderder De militaire medewerker van de N. R C, geeft als vermoedelijke plaat sen van Duitsche legercorpsen een strook in een richting van X. W naar Z O op ten N. O. van de grensvesting Maubeuge het de Fransche grensvesting Maubeuge liet vierde) en voor liet zesde het grensgebied van de Belgische provincie Luxemburg tot Longwy. Bedreigt dus het eerste dat aan beide oevers van de Sambre zou slaan, de „opening van de Oise", het zesde korps richt zich rechtstreeks naar die van de Maas. Door de derde geleding in het pant ser, dat Frankrijk in het Noorden en Oosten afsluit, dreigt het achtste leger korps een sloot toe le brengen, terwijl het tweede, veel zwakkere legerkorps vermoedelijk ten Z W. van Colmar en Breisach_ staat. Maar de opstelling vad dit laatste zal ongetwijfeld wijziging heb ben ondergaan na hel bevel van den Franschen opperbevelhebber Jofrre, waar bij de mannetjes uil den F.lzas werden teruggeroepen, en alles op de kaart van Noord-Frankrijk's verdediging wordt ge zet. Van Kitchener's rede in het Engelsche Hooger Huis werd gisteren in het hoofdartikel gewag gemankt Hij legde er den nadruk op. dal Europeesche gevechten meer verliezen meebrengen dan de veldtochten, waarin de Engel schen gewoonlijk in andere deelen der wereld betrokken zijn Iets meer dan 2000 Engelschen worden toen geschat, sinds het begin der vijandelijkheden bui ten gevecht gesteld te zijn. Maar dit deelde de nieuwe Britsche minister van oorlog, die toen voor het eerst als. lid van het Hooger Huis sprak. Dinsdagavond mee De daarop betrekking hebbende gegevens moet bij van den be velhebber van het landingsleger, gene raal French, wiens naam liem reeds lot steun van Frankrijk schijnt voor te be stemmen, ontvangen hebben. De verlie zen zijn dus stellig hooger aan Engel schen kant We leggen hier den nadruk op, om dat juist deze berichten menig Engelsch- man aan hel nadenken kunnen brengen Wel leest men, dat na elke wreedheid of met het oorlogsbedrijf samenhangende buitensporigheid, door Duitsche soldaten in België bedreven, het aantal Britten die tegen de deelneming van hun rijk, htm soldalen, him oorlogsschepen aan den oorlog, gekant zijn, slinkt, maar nochtans is het de vraag, of de leuzen, tot verdediging dier politiek aange voerd, voldoende zullen zijn, om hel ri sico, dat Engeland daarmee loopt, te doen vergeten. Uit handels-oogpunt heeft het weinig om hel lijf. Integendeel, de nijveraars vau het vereenigde koninkrijk wrijven zich in de handen. Zij beloven zich een zoet winstje, nu de overzeesche handel van den machtigen mededinger aan de over zijde van de Noordzee, die zoo leelijk bezig was, hen op menig gebied van mensclielijke werkzaamheid op den ach tergrond te schuiven, plotseling onge veer is lam geslagen. Zij hopen thans de bestellingen le krijgen, die de Duit sche concurrenten tijdelijk althans niet bij machte zijn uit te voeren. Brittanje belieerscht nu inderdaad de golven! Tol zoover gaal alles goed Men kan ervan op aan,' dat deze stoffelijke over wegingen bij de bepaling der houding, die de Bril tegenover de huidige ramp heeft aan te nemen, een belangrijke rol spelen, al laat het volk uit den aard der zaak in hreede lagen zich eer door voeleus van deernis jegens den zwakke leiden. Behalve, dat de regeering te Londen zich door de overeenkomst met Frankrijk gebonden achtte, dien slaat bij le staan, wonschte ze ook daadwerkelijk de onzij digheid van België le verdedigen, al thans den slaat, die deze schond, het hoofd te bieden, zij het dan aj niet recht streeks tot behoud van het bedreigde ge bied. Engeland zoowel als Duitschland toch hebben hel plechtig papier doen onderteekenen door hun gevolmachtigd den, waarbij België als neutrale slaat werd erkend. Aldus was het de Britsche regeering mogelijk, het doel, waarvoor ze haar soldaten naar het vasteland over zette, een wijder strekking te geven Ze konden vechten voor de verdediging cn hel behoud vim het internationale recht Daar nu ten slotte een landing in Grool-Brittanje in de huidige omstandig heden ondenkbaar is, zou Engeland hef verder verloop van den krijg bedaard kunnen afwachten indien niet de ver- lieslijslen aan ernstiger dingen herinner den. Men tracht ze als gering voor te stel len. De „Dail yTelegraph" herinnert daar om aan wat de Engelschen hebben verloe ren in een paar veldslagen in Napoleon's lijd De ..Star" brengt daarentegen de verliezen in herinnering, die de Boeren den Brillen hebben toegebracht en die toen toch veel ontzetting teweegbrach ten. Deze zijn evenwel betrekkelijk gering in vergelijking met hel nu vermelde aan tal Als den bloedigsten veldslag noemt het blad die bij Spioenkop, waarin 1137 Engelschen vielen. Kitchener deelde nog in hel Hooger Huis mee, dat de 100 000 recrutcn voor het staande leger zoo goed als bijeen wa ren. Hel slaande leger zal vermoedelijk in de eerste volgende zes of zeven maanden ongeveer 600.000 man stork worden En zoo de oorlog hel noodig maakt, zullen er meer komen. *In Engeland houdt men zich overigens druk met de vraag bezig, hoe de kaart van Europa er na den oorlog zal uitzien. De ..Manchester Guardian" en de ..Mor ning Post" oordeelen beide, dat Enge land niets voor zich zelf verlangt, zelfs Helgoland niet Het wil zijn invloed slechts aanwenden, om een zoo redelijk mogelijken toestand op het vasteland le schéppen Voorts hebben ze hereeniging van liet oude Polen overeenkomstig de bekende proclamatie der tsaren en sa menvoeging van het Deensche stuk van, Sleeswijk bij Denemarken op hun pro gramma slaan. Wal men met F.lzas-Lo- fharingen moei aanvangen, weet men nog niet. Voor eenvoudige teruggave voelt men niet veel Men wil liever een tus- schenweg, daar een deel van dat gebied toch zeker niet slechts Duitscli spreekt, maar ook Duitsch voelt. Men gaat dus van het nationaliteitsbe ginsel uit de menschen, die oorspronke lijk tot denzelfden stam behooren. zul len in één slaat worden saamgevoegd Zulk eeu herindeeling van Europa ingrijpender dan die van hel congres van Weenen en volgens een gansch ander be ginsel zou ,zoo redeneeren volgens den Londensclien correspondent der N. R C. •deze onverbeterlijke idealisten, de voor naamste redenen lot wrijving lusschei) "de staten onderling uil den weg ruimen en zoo zou de ontzettende uitbarsting die wij aanschouwen een inleiding totwaar- achtigen vrede zijn. Dat laatste is in den gedachtegang van deze vreedzamen die thans om „la guerre A outrance!" roepen een voornaam pimt Nu liet eenmaal zoo ver is, nu ermee door lot hel bitter einde, opdat het in dc toekomsl onmogelijk worde I De toestand in West-Vlaan deren. In dezen tijd moet men dubbel voor zichtig zijn met het als waar aanvaarden van berichten Komt ons een tijding be slist onmogelijk voor. dan maken we die niet openbaar. Bij andere, minder on waarschijnlijke rekenen we op het goed verstand onzer lezers. Uit den aard der zaak is het ons onmogelijk, elk nieuwtje van het oorlogstooneel aan de werkelijk heid te toetsen. Nu bereikte ons een schrijven over het Laatste Bericht" in ons nummer van Woensdag „geheel West-Vlaanderen isl tot in de kleine plaatsen door uhlanen overstroomdZeer geloofwaardig klonk het niet. Blijkbaar werd daarbij alleen of voornamelijk aan den Z.O. hoek gedacht Daaromtrent schreef men ons gisteren uit Sluis; „Dat bericht is uit dc lucht gegrepen. Zelfs in Brugge zijn geen Duitsche sol dalen. Van morgen ben ik op stap ge weest om de waarheid van uw bericht te onderzoeken en tot antwoord kreeg ik: „ais de uhlanen in West-VI aan deren zijn, dan houdt onze tram naar Brugge en Knocke op. Dadelijk wordt de dienst ge slaakt." Gisterochtend sprak onze correspon dent mannen van Knocke, Heijst en de conducteurs der Belgische traras. En hij vernam: "t Is in W. Vlaanderen zoo rus- lig, dat zelfs in de gem. Weslcapelle al leen de garde (veldwachter) rust en orde bewaren moet. De gendarmes zijn ver trokken. I Gerucht: alle Belgische postkantoren zijn gesloten, is ook een leugen. Die man uil Knocke had van zijn familie uit Dix- miide eergister een brief die van Heijst van zijn kinderen uit Gent ontvangen. Het nieuwe Fransche minister ie. Frankrijk liceft dus weer een nieuw kabinet. Men kan niet zeggen, dat daar aan, afgescheiden van 'de beoor,dueling der waarde vim dp menschen, die daar van deel uitmaakten, behoefte bestond. Na hel uitbarsten der vijandelijkheden waren in het kabinet-Viviani nog enkele wijzigingen gebrachl. Nu is het grondig door elkaar geschud. En de veranderin gen moet men verbeteringen npemen. Het zijn flinke mannen, die nu de leiding van zaken in de republiek in banden heb ben genomen. Viviani blijft voorzitter. Na de oorlogs verklaring beeft hij de portefeuille van builenlandsche zaken aan Doumergue overgegeven- Deze keus kon op een zoo beslissend oogenblik verbazen. De goede heer Doumergue moge al eens meer het departement van builenlandsche zq^en hebben bestuurd, hij mocht dus geacht worden, daar wat meer kijk op te heb ben dan Viviani, die er ongeveer niets van wist, liet zal de door de gebeurte nissen der laatste dagen toch al gesjchok- te, zoo niet verontruste gemoederen in de republiek een gevoel van zekerheid verschaffen, dat Delcassé weer naar de „quai d'Orsay", het paleis van den mi nister van buitenlandsche zaken, ge roepen werd. Hij, de barsche vijand van Duitsch land, de vriendi van Rusland, de man[, die in 1904 het sluiten der „entente" bezegelde en in 1905 als minister viel, omdat hij voorstander der drievoudige overeenkomst was en er vertrouwen in stelde. „Oorlog" is weer in handeu van Mille- rand gekomen, den bekenden advocaat en gewezen socialist. Hij heeft in dit depar tement zijn sporen verdiend al dp et het vreerad aan, dat in deze omstandigheden geen militair met die taak werd belast. Doch hierbij kan de overweging den door slag hebben gegeven, dat de opperbevel hebber, generaal Joffre, op het oor- logslerrein onafhankelijk moet kunnen beslissen en dat, kreeg hij een militair minister \an oorlog boven zich, dat licht tot haken en oogen aanleiding zou geven, wal natuurlijk voor het lot van het ge- heele rijk noodlottig worden kan. Voorts werden twee socialisten in het kabinet opgenomen, dat weer als een „groot ministerie" kan worden beschouwd er. als zoodanig herinnert aan hetwelk Poinearé presideerde,voordat hij tot staatshoofd gekozen werd. De bedoelde ministers zijn Sembal 'openbare werken) en Jules Guesde (zonder portefeuille). Vooral de benoeming van laatstgenoemde is eigenaardig. Hij is een socialist van Eu ropeesche beteekenis. Men knoopt zijn naam voornamelijk vast aan de scheuring in de Fransche partij lusschen de revisio nisten onder leiding van den onlangs .ver moorden Jaurès en de volgelingen van hem zelf Daaruit volgt reeds, dat hij aan de leer van Miarx vasthoudt. Leider van de Fransche werklieden-partij, de partij van het strenge collectivisme werd Gues de trouw bijgestaan door Paul Lafargue, den schoonzoon van Marx. Sprak Jean Jaurès dagelijks in de ,,Hu- manilé" tot zijn geestverwanten, Guesde doet dit in „Le Cri du Peuple" (De Volks kreet). Als een kenschetsend staal van den geesl. die dezen nieuwen minister zonder portefeuille bezielt, moge herinnerd wor den aan het wetsontwerp, .dat strekte om den nachtarbeid van personen beneden de 19 jaar in de glasblazerijen te verbieden. De Fransche Kamer), waarvan Guesde toen deel uit maakte, kreeg dit in 1911 te behandelen De Kamer van Koophandel te Reims had zich in een adres bij de Kamer Legen dat ontwerp verklaard Toen schreef Guesde, aldus de N. R 0. een brief van den volgenden inhoud' „Ik kan niet zeggen, dat uw argumenten mij over tuigd en verzoend hebben met uw lan der abattoir Maar daar gij haai- opheffing in strijd acht met de eischen uwer indus trie. ben ik bereid het volgende tegen voorstel te doen. Eenig artikel „De nacht arbeid van kinderen van twaalf tol acht tien jaar is en blijft geoorloofd in alle glasbiazerijen, waar de induslrieelen (pa troons en aandeelhouders: het voorbeeld zullen geven doqy hun kinderen bij de nachtploegen in te lijven". Dan treft men in dit Kabinet ook ver der niet anders dan bekende namen aan Briand (justitie), Malvy (binnenlandsche zaken), Augagneur (marine), Ribot (finan ciën), Sarraut (onderwijs), Thomson (han del), Doumergue (koloniën), Fernand Da vid (landbouw) en Bienvenu Martin (ar beid). Alle schakeeringen van links zijn daarin vertegenwoordigd, van den socia list Guesde tot den zeer gematigden heer Ribot, die eigenlijk niet meer tot de link- sche partijen gerekend wordt. En waarom heeft Viviani nu aan Poin earé meegedeeld, dat de ministers be sloten hadden, alle gezamenlijk af te tre den? Het antwoord ligt voor de hand. In dit uur van ernstig geiwar wilde men het zit tend kabinet zooveel mogelijk zijn partij karakter ontnemen. Dal er geen leden van rechtsche partijen in werden opgenomen (afgezien dan van den oud-minister-presi dent Ribot) geen graaf de Mun, geen Mau rice Barrès, geen de Montebello verbaast niet, wie eenigszins van de in de binnen landsche staatkunde der republiek heer schende toestanden op de hoogte is. .Al vindt men rechts juist de heftigste natio nalisten, al bespelen de twee eerstge noemde afgevaardigden dagelijks in de „Echo de Paris" het instrument der hartstochtelijke vaderlandsliefde, al is Maurice Barrès, Paid Déroulèdc als voor zitter van den Patriottenbond opgevolgd, het behoud van den republilceinschen re- geeringsvorm gaat voor en dit acht men alleen aan mannen van links naar behoo ren toevertrouwd. Dc bedoeling kan dus geen andere zijn geweest, alle partijen, die voor regee- ringspartij in aanmerking kunnen komen, in dit ministerie een slem te geven. Zoo werd bet een nationaal ministerie. Zelfs de socialistische partij immers gaf toe stemming dat twee harer op den voor grond tredende leden daarin zitting na men. Voorloopig beslaat er geen aanleiding lot de onderstelling, dat ook in deze be narde uren de politiek zich doet gelden en verschil van inzicht over het staatkun dig beleid gedurende dezen oorlog twee spalt in het ouae kabinet heeft verwekt en aldus sommige ministers tot heengaan genoopt. Fransch en Duitsch geschut. Welk geschut is beier, het Fransche of hel Duitsche? Men herinnert zich het strijdpunt uit den Balkanoorlog. Het gaf tot heel wat geschrijf en gewrijf aanleiding. De uil komst in den Balkan schijnt de menschen, die het met Creusot (Schneider) hielen, in 't gelijk te stellen, al werd noodzakelij kerwijze daar de factor van de bediening der kanonnen en dergelijke bij uit het ooi verloren. Een Fr&nsche brief, volgens den „Ti- mes"-correspondent Le Parijs ontvangen uit den Boven Elzas, bevestigt de meer derheid van de Fransche veldartillerie bo ven de Duitsche. De meliniet-projeclielen demoraliseeren de Duitschers geweldig, heet het daar. En dan gaat de schrijver door „Uil de verte konden wij duidelijk zien, hoe heele nfdeelingen van den vijand door ons juiste vuur vernietigd werden Onze batterijen van vier kanonnen doen het werk van vier of zes batterijen van den vijand. Ons vuur is sneller, en wij kuunen in zeer korten tijd een hagel van bommen uit een bepaald punt werpen. Ons affuit staat stil onder het vuren. Er is slechts een zeer geringe en snel uitge voerde beweging noodig, voor het vol gende projectiel uit het kanon vliegt. De Duitschers worden gewaar dat hun ka nonnen na elk schot van stand verande ren. Niet alleen is het Fransche vuur zeer snel, maar de projectielen zijn ge weldig van uitwerking. Ten slotte meldt de schrijver, dat zij, die dadelijk door dc Fransche projectie len geraakt werden, tot stof werden geslagen en dal anderen door den schok van de ontploffing werden gedood. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Belgische staatscourant bevat een koninklijk besluit van 24 dezer, waarbij- wordt vastgesteld, dat het niet door de Duitschers en de verbonden legers be zette grondgebied een enkel militair dis trict vormt. Luitenant-generaal Gooien is tot militair gouverneur over dat dis tinct benoemd in scheepvaarlkringen le Londen schijnt men den duur van den oorlo; ongeveer op een jaar te schatten. Men meldt alliums uit Londen aan hel „N. v. d. D." dat de scheepvaarllen- loonslelling. die aldaar op 25 September a s. zou worden geopend, in verband met de tijdsomstandigheden is uitgesteld lol Juli-September van het volgende jaar Baron v. Bissing, de bevelvoerende generaal van hel VIIe legercorps, deelt aan de „Köln. Ztg." het volgende mee: ,,De tot dusver verbroken telefonische verbinding met Nederland is tusschen Dusseldorp en Rotterdam hersteld. Het gebiuik wordt slechts aan bepaalde fir ma's en personen veroorloofd. Belang hebbenden kunnen zich tot de Kamers van 'voopliandel of tot de regeerings-pre- sidenten wenden, om vergunning te ver krijgen. Zooals uit het bericht op het he den ochtend uitgegeven bulletin bleek, was de. „Kaiser Wilhelm der Grosze", die door een Engelschen panlserdekkruiser in den grond werd geboord, een ge wapende hulpkruiser Het was een der| weinige dier schepen die erin geslaagd i waren, in zee te steken. Waai- de boot in den grond werd ge boord ,is evenmin bekend als de naam van hel oorlogsschip, dat dit gedaan heeft. De Duitsche overlevenden werden aan land gebrachl voor het schip tot zinken w.erd gebrachl. Daaruit zou men opma ken, dal de botsing in de nabijheid van de kust van Groot-Brittanje of van een Engelsche kolonie plaats had. In de buurt van Teneriffe heeft de „Kaiser Wilhelm der Grosze" niet lang geleden de „Galician" van de Union- Gastlelijn doen bijdraaien met het oog op mogelijk meegevoerde contrabande enz Churchill de Engelsche minister van oorlog seinde dat de Duitsche officieren en manschappen hun plicht met men- schelijkheid en zelfbedwang vervuld schijnen le hebben en daarom recht hadden op een den zeeman waardige be handeling. 'In Duitschland gaat het spannenf. De rijkskanselier maakt een keizerlijk besluit van <len 15den idezer openbaar, waarbij allen Duitschers, die in leger, marine of andere krijgsdienst bij builen landsche mogendheden staan, wordt be volen, onmiddelijk naar Duitschland te rug ie keeren. De correspondent van de N. R. C. te Essen ontmoette een Duitsch soldaat, die bij Luik een geweerschot in den arm ge kregen had. Door de groote doordringen de kracht van den Belgischen kogel was hel wondkanaal niet grooter dan een dub beltje. •Op zijn vraag vertelde hij den corres pondent dat men bij d(en eersten, kogel regen een geduchte angst voelt om getrof fen te worden. Doch na verloop van een uur is de angst weg en den tweedy dag was iedereen opgewekt en zorgeloos als in manoeuvre tijd. Toen de soldaat bloed uit zijn arm zag vloeien, bedacht hij zich, dat hij zoowat een minuut gele den even het govoel gekregen had of zijn arm met een zeer zwakken eleclri- schen stroom in aanraking kwam. Hij had er verder geen ac"bt op geslagen en aan een wond zelfs geen moment gedacht. Een kwartiertje later ging het een beetje pijn doen, maar erg werd het niet. Door het Roode Kruis was de jon ge man verbonden; nu gnijg hij naar huis om in het hospitaal van zijn garnizoenplaats verder behandeld te wor den. En zoodra hij genezen is keert hij natuurlijk naar den troep terug. De achtste Pruisische verliesjijst ver meldt aan dooden 15 officieren en 113 man, aan gewonnen 24 officieren en 513 man, aan vermisten 174 man, teza men 39 officieren en 800 man. Hierbfj komt nog een hooggeplaatst ambtenaar van de veldpost, die aan ziekte gestor ven is, tezamen dus een verlies van 810 man. Het gehieele verlies totnuloe bedraagt 3389 man De verliezen van de marine en van de Saksische, Beiersche en Wurlem- bergschc legers worden afzonderlijk op gegeven. Ook in Oost-Pruisen pasl men oui derwaler-zetling als verdedigingsmiddel toe Vooral geschiedt dit met een strook bij Elbing. Deze stad ligt bij liet „Frische Haff" aan den spoorweg, die Konings bergen met Dantzig verbindt Volgens het „Berl. Tageblatt" is dit een maatregel van voorzorg ,die men al' lang had beraamd. In Dirschau ten Z O van Dantzig ko men lal van vluchtelingen aan uit de door de Russen bezette streken Ook Berlijn krijgt daarvan zijn deel liet groot aantal sabelwonden bewijst, dat er vele cavalerie-gevechten hebben plaats gevonden. Trekken de Russische troepen Oost- Pruisen steeds verder binnen, van Sile- zië uit heeft een Duitsche schare een inval in Russisch Polen gewaagd. Duit sche cavaleristen bezeilen Czenstochau. Deze stad was door de Russen ontruimd Eerst hadden ze evenwel alle gevangenen losgelaten Aan een bericht van de „Exchange- company" onlleenen we echter later, dat de Duitschers in Russisch Polen terug trekken. In een bericht uit het Duitsche hoofdkwartier heet het Groot opzien baai-den niet alleen bij de bevolking, maar oolc bij de buitenlandsche militaire attaché s de talrijke bewegelijke veldkeukens, die het mogelijk maken 'om warm elen naar het front te brengen, maar bovenal tie drinkwaterinrichtingen op wagens, idie het vuilste en zelfs besmet water in een paar minuten drinkbaar ma ken. De temperatuur van het gereinigde water is maar twee graden hooger, dan hel vuilste water dat in een slang wordt opgeslurpt In de N R C. treffen we nog de vol gende bijzonderheden over het nieuwe Duitsche belegeringsgeschut aan, dooreen In Duitschland wonend Nederlander ver schaft De 42 c.M. kanonnon, die kogels van 1600 pond in de vestingen werpenpres- tceren dingen, welke men tot dusverre voor onmogelijk gehouden had. Denk u eens een projectiel van 1 80 meter lang, dal op een afstand van 8 K M. nog door een dikken muur heendringt, om dan te springen en zijn granaatscherven nog 1 K M. ver te strooien! Men begrijpt aal zul ke geweldig zware stukken ingegraven moeten worden, daar zij anders te ver uit de stelling zouden komen. Zij hebben 16 bcnzine-locomotieven eit

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2