MIDDELBURGSCHECOEBAÏT. Vrijdag 28 Augustus. M*. 202 1^7* Jaargang. 1934 Dm oomrut vsrschijnt i a g 1 y k met mitzoiderimg m Zoi- u VsasMngsa! j»ry, pS; kwaTtmml, coowel moor Middelburg all moor alia plutias in Nadarlui traioo pp. 11.25. Afzonderlijke atmmeri koste* 5 oamt. Advertentie* bij abouement op voordeelige voorwaarden. - Prospectussen daarva* zijn aan het bureau te bekomen. Advartantiën «oor het eerstvolgende nummer moeten dei middagi vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie* A 20 oant par regal. Bij abonnement veel lager. Gsboorte-, dood- en alle udere iamilieberiohten en Dankbetuigingen vu 17 regeli i 1.50elke regel met: 20 cent. Beolamei 40 cent per regel. Groots lettert naar de plaati, die sjj innemen. Tot de plaatsing van advertentie* ea reclames, niet aikomstig uit Zeeland, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea idverteitle-BiresVi A. UK LA IAB As.. H.Z, Tooreirgwal Sffft, Amsterdam. MINIMUMPRIJZEN OP DE GRAANMARKT. We vreezen, of neenwe zijn vast over tuigd, dat er een groote vergissing door het militair gezag in Zeeland is begaan door de vaststelling van minimumprijzen voor peulvruchten. De treurige afloop van de graanbeurs van gisteren alhier, toen er weder om niets verhandeldwerd, omdat de minimumprijzen eenvoudig iederen handel onmogelijk maken, heeft ons aanleiding gegeven de kwestie uog eens na te gaan. En het bleek ons dat de toestand nog erger is dan we hadden gedacht. Op zich zelf is dat vaststellen van mini m u m-prijzen in den tegenwoor- digen tijd al iets buitengewoons. Terwijl de regeering alles doet om booge prijzen te voorkomen, en zelfs door een speciale wet machtiging gevraagd beeft om door bet stellen van maxi mu m-prijzen te, voorkomen dat de verbruikers te zwaar worden gedrukt, heeft men bier in Zeeland den toestand dat de prijzen kunstmatig hoog worden gehouden, veel hooger dan elders in ous land. Maar behalve dat de maatregel zoo lijnrecht in gaat tegen hetgeen van regeeringswege geschiedt, betwijfelen we sterk of bet ooit de bedoeling der wet is geweest die bevoegdheid aan het militair gezag toe te kennen. De eenige bepaling in de wet op deu staat van oorlog, die we in verband kunnen brengen met de publicatie van de minimumprijzen, is het eerste lid van art. 11, luidend „Het militair gezag stelt, na over leg met het betrokken burgerlijk gezag, zoo noodig, de maatregelen vast, welke genomen moeten worden om te voorzien in bet onderhoud der bewoners en de behoeften der En behalve nu, dat de geschiedenis der wet aantoont dat het artikel louter be doeld is om aan het militair gezag ge legenheid te geven voorraden op te slaan als dat noodig mocht wezen, zal wel piemand uit de bewoordingen van die bepaling een verdediging halen van de stelling, dat men door het vaststellen van minimumprijzen voorziet in het onderhoud der bewoners en de behoefte der bezetting. Men doet juist het omgekeerde, want men mankt dat onderhond kunstmatig duur Nu weten we wel dat als motief van die vaststelling van minimumprijzen in de publicatie genoemd worden „de po gingen van sommige handelaren om de geoogste peulvruchten tegen zeer lagen prijs van de landbouwers op te ltoopen." Maar meent men nu werkelijk dat onze landbouwers zulke ounoozeie balzen zijn, dat zij ook niet weten wat de markt prijs van den dag is Dat zij niet weten wat de in iedere conrant vermelde prijs- noteeringen van markten elders in ons land zijn Niemand zal er aan denken in gewone tijden de boereu te beschermen tegen de handelaren. Ze weten zelf ter dege hnu belangen voor te staan. En wat voor verschil is er nu gekomen, waardoor thans de boeren wèl zouden moeten worden beschermd Dat men tracht een eenvoudige vrouw te beschermen tegen een sluwen opkooper die haar onder bedriegelijke verzekeringen noopt haar varken tegen te lagen prijs van de hand te doen, is verklaarbaar. Maar om datzelfde te doen op de graan beurs, bij personen die gewoon zijn iedere week vrij met elkaar te onderbandelen, is geheel overbodig. En toen het militair gezag zich op bet voor leeken zoo glibberig terrein van den handel waagde, heeft het een ver meenden misstand trachten te verhelpen, door een kras middel, dat precies het tegendeel bereikt, van wat men beoogde. Want de landbouwers die men geld wilde bezorgen voor hun producten, krijgen nu niets, en loopen gevaar bun voorraad te zien verweeken en beschim melen, omdat de minimumprijzen allen handel letterlijk verlamd hebben. Het meest £waze van den toestand is dat de minimum-prijzen alleen voor Zee land gelden. Zelfs in Noord-Brabant waar ook de staat van oorlog werd afgekon digd, heeft het militair gezag zoo'n maat regel niet genomen. Eu van Limburg hoorden we evenmin iets van dien aard. En wat is nu het gevolg Dat de bandelaars 6ier die toch voor de landbouwers de onontbeerlijke tnsschenpersouen zijn, die hen van bun producten moeten afhelpen geen of fertes kunnen doen aan hun afnemers hier en elders, omdat op andere markten de prijzen aanzienlijk lager zijn. Om^één voorbeeld te noemen Terwijl bier voor groene of kook- erwteu een minimum prijs is vastgesteld vau f 14.— per H.L., voor alle soorten gelijk, goede en minder goede, was deze week de noteering van dat artikel te Amsterdam, 24 Aug. f 9.50f 11.50 Groningen, 25 Aug. f7 f 11 (per 80 EG.); Enkhuizen, 26 Aug. f 10 f 14.50. In die omstandigheden is iedere handel onmogelijk,en de Zeeuwsche boeren blijveD met hun producten zitten En dat gaat niet alleen den Zeeuwen aan, maar heel Nederland, omdat nu de zeer groote oogst uit Zeeland, die anders een aan zienlijken invloed heeft op de groote markt in Nederland, kunstmatig wordt uit geschakeld, met het natuurlijk gevolg dat die vermindering van aanbod op die markt de prijzen doet stijgen. Juist het tegenovergestelde van wat thans het al gemeen streven is We zouden dat nog nader kunnen toe lichten met voorbeelden uit de praktijk, We hebben voor ons liggen offertes aan handelaars hier ter stede, die aan den boer zoowel als aan den bandelaar ten goede zonden komen. Maar die onuitge voerd moéten blijven, omdat iedere con currentie onmogelijk is gemaakt. We gelooveu echter dat het boven staande voldoende is om onze bewering te staven dat de vaststelliug van minimum prijzen een groote vergissing is. En een vergissing die een noodlottigen invloed heeft voor de boeren, en voor allen die in de stad betrokken zijn bij dezen handel. Terwijl anders in dezeu tijd van het jaar geregeld Vrijdags en Zaterdags lange, lange rijen boerenwagens op den Korendijk staan tot aflevering van hun producten aan de pakhuizen, is nu de kade akelig leeg, is er voor het pakhuis- personeel en de losse werklui niets te doen, en wordt aan honderden gezinnen, die anders een welkome bij verdienste hebben door erwtenlezen, die inkomste onthouden. En dat in deze tijden, en terwijl een rijke oogst bij de boereu dreigt te verspochten. We hopen dan ook van harte, dat die maatregel zoo spoedig mogelijk wordt ingetrokken. Binnenland. INNING' VAN PLAATSELIJKE BELAS TINGEN. Gedeputeerde Staten van ons gewest heb ben aan de gemeentebesturen een schrijven gericht, dat alle aandacht verdient. Zij wijzen er op, dat de buitengewone tijdsomstandigheden op de besturen der gemeenten, meer dan in gewone tijden den plicht van bijzondere werkzaamheid leggen voor de belangen van de gemeenschap en van de ingezetenen. Zeer waarschijnlijk is het aldus ge noemd college dat van de kassen der gemeenten groote offers zullen worden gevorderd. Het schijnt daarom raadzaam, zooveel mogelijk te zorgen, dat die kassen van het noodige voorzien zijn, waartoe kan worden bijgedragen door scherper toezicht op be hoorlijke en regelmatige inning van de inkomsten, in het bijzonder van de belas tingen. Gedeputeerde Staten ontveinzen niet, dat zich daarbij thans bijzondere moeilijkheden kunnen voordoen. Er behoort onderscheid gemaakt te worden tusschen hen, die wer kelijk onmachtig zijn om te betalen, en hen, die in de omstandigheden een welkom voorwendsel zoe ken om de betaling uit te stellen. Zij bejlaiten hun schrijven met de ver wachting uit te spreken, dat overleg van de gemeentebesturen met ben, die bij machte zijn te betalen, wellicht ten gevolge zal hebben, dat deze bereid zullen bevonden worden, hunne aan slagen vlugger te voldoen dsn in andere )aran, waardoor zij er werkelijk toe zullen bijdragen, de toch reeds zoo zware taak der gemeentebesturen te verlichten. We willen hier nog aan toe voegen dat de gemeente-onvvanger te Goes aan die in de bladen gepubliceerde gewone uitnoodiging tot betalen de meedenling toevoegt dat »zij die door de tegenwoordige omstandigheden uitstel vau betaling verlangen, zich daartoe ten kantore van den ont/anger gelieven te vervoegen." 1 R. BLOEMBERGEN E/n. f Te 's.Gravenhage is op ruim 69-jarigen leeftijd overleden de heer R. Bloembergen Ezn., lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, bankier te Groningen. De overledene, die tot de liberale partij behoorde, was ridder van den Nederlandsehen Leeuw en officier in de orde van Oranje- Nassau. NEDERLAND EN DE OORLOG. De zil verbons. Naar het Hand. verneemt, zijn maatrege len getroffen dat de zilverbons van vijt gulden, welke terugv'oeien in de rijkskassen, niet zonder noodzaak weder worden uitge geven. Mede zal er voor worden zorg ge dragen dat de zilverbons, welke door bun formaat aan spoedige slijtage en vervuiling onderhevig zijn, worden ingetrokken zoodra zij voor verdere circulatie ongeschikt blijken. Burgerwerklieden bij het Leger. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, indien in verband met de mobilisatie van het leger burgerwerklieden in vasten dienst bij de korpsen of inrichtingen van de landmacht zijn ontslagen of hun de dienst is opgezegd, dat ontslag of die dienstop- zegging moet worden ingetrokken. De „Celebes" aangehouden. De gezagvoerder van het stoomschip Celebes, van de Maatschappij Nederland, seint uit Cherbourg, dat hij aldaar den 25sten Augustus, des avonds, is aangekomen (vermoedelijk op bevel van Fransche oor logsschepen), dat de aan boord zijnde lading onder contröle is en orders-van de regeering te Parijs algewacht moeten worden. Export naar Java. De Ned.-Indische Handelsbank deelt aan het Hand. mede, dat zij telegraphiseh de meening van haar hoofdagent te Batavia heeft gevraagd omtrent een door vele expor teurs naar Java tot haar gerichte vraag in hoeverre een hervatting van den tijdelijk zeer verminderden export raadzaam wordt geacht. Het ontvangen antwoord toont aan, dat over het algemeen de toestand van den handel op Java gezond is. dat de nakoming van de accept-verplichtingen regelmatig ge schiedt en dat eene hervatting van den aanvoer op Java wenschelijk geacht wordt, met uitzondering van lijnwaden en katoenen goederen, waarvan de voorraden nog eerder te groot zijn. Uit Maastricht schrijft men aan de N. R.C. Het Steuncomité voor Belgische vluchte lingen hadann baron Fallon te s'-Gravenhage gevraagd of het. niet mogelijk zou zijn van den Belgischen staat garantie te ontvangen voor het Belgische Bankpapier. Veie vluchte lingen hebben papiergeld, doch kunnen het hier niet gewisseld krijgen. Thans is bericht ontvangen, dat de Belgische staat aan de Nederlandsche regeering de waarde van de bankbiljetten garandeert. Hiervan is kennis gegeven aan de bankiers, zoodat de uitge weken Belgen zich ruimer kunnen bewegen_ Niet zooals eerst werd gemeld, alleen mannen, doch 400 heele gezinnen zijn uit Eijsden naar Oldebroek gegaan. De directie der Staatsspoor heeft bepaald, met het oog op het drukke reizigersvervoer, dat vrijbiljetten des Zondags niet geldig zullen zijn. De minister van justitie heeft besloten de militairen, behoorende tot de grenswachten in bet kanton Nijmegen en het tijdelijk de tachement te Zutlen aan te stellen tot on bezoldigd rijksveldwachter. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is aan J. H. Weydung, op vorz., met 1 Sept. e. o. verl. als notans te Zoelerwoude is aan C. Behrens en V. Fischer, op verz. e. o. verl. als consul en vice-consul resp. te Warschau en te Nicolaieff. De waarn. van het consulaat te Warschau is opgedra gen aan den vice-consul aid., P. C. G. Peereboom, wien in het Ned. geschreven kan worden, en van het vice-consulaat te Nicolaieff aan H. Brown, wien in het Engelseb geschreven moet worden is E. Oorbelle y Boada benoemd tot vice- consul te Tarragona, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het vice-consulaat heeft de prov. Tarragona tot ressort. Aan den heer Corbella .y Boada moet in de Fransche taal geschreven worden. De vice-consul te Lulea (Zweden) H. Burman, is tijd. van zijn post ufwezig. De waarn. van het vice-consulaat is opgedragen aan I. Lindgren. 15 üit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Zij, die ten behoeve van de Belgische vluchtelingen, welke in Oldebroek onderge bracht zullen worden, kleedingstukken be schikbaar willen stellen, vooral ondergoed voor mannen, vrouwen en kinderen, kunnen die toesturen aan de echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Zeeland, me vrouw Dijckmeester-Wintgens, die zich gaarne bereid verklaart tot het in Ontvangst nemen en verzenden daarvan. Bij de eerste uitbetaling van vergoeding voor gehouden inkwartiering alhier, heb ben een aantal personen gevolg gegeven aan den wenk van „een Stadgenoot" in ons blad van Maandag avond j.l. en de quitantie voor ontvangst geteekend, zonder het geld in ontvangst te nemen, dat nu aen het Steuncomité is afgedragen. Een bedrag van f 58.20 vloeide aldus reeds in de kas van dit comité. Vele anderen, die het geld wel in ontvangst namen, zegden toe, het zelf aan het Steuncomité te doen toekomen. De raad onzer gemeente is bijeen geroepen tegen Dinsdag 1 September a.s. n.m. 2 uur. Voor de agendia verwijzen wij naar de in dit nummer opgenomen bekendmaking. O— r V Uit Zuid-Bevelind. Te Driewegen (gemeeDteBiervliet) zal een poetbode worden geplaatst, op een aanvangsjaarwedde van 390 gulden. In Maart j.l. requesteerden de bewoners van dat gehucht bij het bestuur der pos terijen. Men schrijft ons uit I e r s e k e Bij het begin van den oorlog waren er oesterkweekers, die den tijd zoo donker in zagen, dat zij geen enkele bestelling ver wachtten. Gelukkig is nu reeds die vrees overdreven gebleken, want naar Engeland is al eenige verzending (wel niet veel, maar 't, is ook nog vroeg) en Duitschland heeft inlichtingen en offertes gevraagd. Toch is de vrees gewettigd dat de cam pagne heel slecht zal zijn. Van Be.gië vooral, dat een groote afnemer is, kan, al loopt de oorlog vlug af, weinig of geen vraag ver wacht worden. O— Uit Zeeawich-.Vlsanderen O. Woensdagmiddag bad te Sas van Gent de werkman v Eek, werkzaam aan de suikerfabriek het ongeluk met den voel tusschen twee rails beklemd te raken. Daar hij zich niet tijdig voor een ach ter hem aanrollenden waggon met cokes in veiligheid kon stellen, werd hij door de wielen gegrepen hem het been 'en het onderlijf totaal verpletterd. Inmiddels is dp man na hevig lijden aan de gevolgen zijner wonden overledpn Eenige dagen geleden had er op de grens een tooneeltje plaats, waaraan de comische kant niet geheel ontbreekt- In de nabijheid van de grens was men moeten overgaan tot het aanbrengen van eenige noodzakelijke herstellingen aan een duiker, waaronder de walerloozing op het n aburige plaatsje Assenede plaats vindt. De treksloot was dientengevolge even boven den duiker afgedamd, waardjoor het water op ongewone hoogte boven peil gestegen was. Eenige personen, die alleen rekenjng hielden met het feit dat 't water geste gen was zonder zich rekenschap te ge- van de oorzaak dier stijging, snelden paar Assenede en meldden den burgemeester dier plaats, dat de Hollanders bezig wa ren België onder water (e zétten Er werd onmiddellijk alarm geslagen en den volke per omroeper bekend ge maakt, dat maatregelen moesten geno men worden den stijgenden vloed van hel water te keeren, door dijken van zand aan te leggen. De burgemeester met verschillende an dere notabelen uit de gemeente sneld/cn naar het bedreigde punt en trachtten door lxel opstapelen van zakken met zand een dijk te maken, die althans op djat punt het water een poos zou tegenhou den. Bovendien was de geheele gemeente op tegenweer bedacht Eindelijk na heel wal opschudding en gevloek op die „verd. Hollanders", die je hij slot van rekening ook nog zouden) laten „verzkwam men tol de ont dekking, dat men zich noodeloos onge rust gemaakt had. Onze plaats zil tlhans vol met Belgische uitwijkelingen, die '1 in de plaats hunner inwoning niet meer veilig achtten en daarom een tijdelijke verblijfplaats hier, onder gedrukte omstandigheden, vooral op 't punt van huisvesting, verkiezen bo ven hel voortdurend dreigende gevaar in de plaatsen hunner inwoning. Onder deze lieden bevindt zich zelfs een professor uit Leuven met heel zijn gezin, dal zijn intrek genomen heeft in een der w-einige hotels, die onze gemeen te rijk is. o— Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Door de dames te Sluis is een -eollecto met open schaal gehouden. Puim f 400, (met inbegrip van de gelden dier wijken St. Anna ter Muiden en Hulie), is voor het Roode Kruis ingezameld! STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek van de vereeniging »Het Nederlandsch Registratuurbureau" om een subsidie van t 125 per jaar, waarbij B. en W. opmerken, dat het tegenwoordige stelsel geen aanleiding tot moeilijkheden Naar aanleiding van de ten deele juiste bezwaren tegen de verpachting van den reinigingsdienst, stellen B. en W. zich voor na de beëindiging van het loopende contract te komen met een voorstel, waarin dan met den inhoud der betreffende adressen zooveel mogelijk rekening zal zijn gehouden. Naar aanleiding van bezwaren van Ged. Staten, stellen B. en W. nader voor de schoollokalen voor de vereeniging «Normaal lessen" niet kosteloos af te staan, doch tegen een vergoeding van 1 20, zooals ook in andere gevallen wordt gevraagd. B. en W. stellen een nadere regeling voor van de salnrhsen van leeraren aan het gym nasium, met welke regeling curatoren en leeraren zich kunnen vereenigen en welke geen verschil voor de gemeeDte oplevert. Bij deze regeling wordt de heer dr H. A. W. van der Vecht, thans tijdelijk, benoemd tot vast leeraar in de Nederlandsche taal. Ter benoeming tot tijdelijk leeraar in de oude talen en oude geschiedenis aan het gymnasium met ingang van den cursus 1914—1912 wordt aanbevolen de doctoran dus in de klassieke letteren C. M. Buizen te Amsterdam. KERKNIEUW& Ned He r v. Kerk. Beroepen te Birdaard en Junum K. H. E. Cravemeijer, te Giessen-Oudekerk en ^enrsum. Ds. H. Rutgers te Vries (Dr.) heett tegen 1 November emeritaat aangevraagd. Doopsgez. Gem. Beroepen te Ternaard P. J. Keuning, prop., Woudsend. B 1 E K L A N 0. DE OORLOG. De Britsche hulp. Nu de Duitschere de eerste bittere ron de aan. de Fransch-Belgische grens ge wonnen hebben, is weer een oogenblik van rust ingetreden. Na een zoo hevig.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1