MIDDELBFRGSFHE OOFRANT DE FRANSGHE HOEVE. 157* Jaargang. IS14 Woensdag 26 Augustus. FEUILLETON. Binnenland. üil Stad an Provincie. H\ 200 Due eommt Tirtohijit 4 a g o 1 y k i, met utzoederiag tu Zoa- Feeitdegea] ffjj» par kwartaal, ioowel toor Middelburg ei» to or alle plaatiem im Nederlamd frameo pp. f 1.26; Afzonderlijke nummer» koiten 6 cent. Ad-rartantien bij abonnement op voordeeliga voorwaard»*, Prospectnuen daarvan zijn aan het bureau te bekomen* Aivertentiën voor het eeritrolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn i 20 oent per regel. Bij abonnement veel lagex. Oeboorte-, dood* en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50; elke regel m»-r 20 oent. Beolame» 40 cent per regeL Groot» letter» naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaataing van advertentiSn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffen»j Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alfemeen Advertende-Bareal A. 11H ItA'lAB Ai., N.Z. TMrDirgwal 2S6, Amterdam. Zij, die zich tegen 1 September a.s. op ons blad abonneeren ont' rangen de nog in Angnstns ver' schijnende nommers gratis. BOMMEN GOOIEN DIT LUCHT- Het is wel een laudziekig werk nu nog in dezen oorlog telkens met aanha lingen uit tractateu te komen, die toch maar papier blijken. Maar nu de aanslag op Antwerpen door een Zeppelin leidt tot do vraag of de over dit onderwerp gesloten conventie dat niet verbiedt, kau het zijn nut hebben or aan te herinneren dat die overeenkomst slechts door enkele mogendheden is ouder- teekend De verklariug, opgesteld op de tweede vredescoufen ntie van 1907, luidt als volgt: De verdragsluitende Mogendheden stemmen voor een tijdperk, loopeude tot het eind der derde Vredesconfe rentie, toe in het verbod om, uit ballons of op andere dergelijke nieuwe wijzen, projectielen eu ont" plofbare stoften te werpen. Die verklaring opgenomen in Staats blad no. 73, 1910 draagt wel de H'andteelcening o.a van de vertegenwoor digers van de Vereenigde Staten, Oosten- rijk-Hongarije, België, Groot- Brittauië, Nederland, Noorwegen, Zwitserland en Turkije. Muar de plaats voor dê ondertee kemug is blanco gebleven ouder de namen der staten Daitschlaud, Spanje. Frankrijk, Italië, Japan, Rusland en Zweden, om hier ook maar de voornaamste te noemen- Men kan dus Duitschlaud niet beschul digen dat het een belofte heeft geschon den. Het heeft haar nooit gedaan. Er bestaat echter een andere bepaling, die wèl door Duitschlaud is oudeitee- kend, en die zeer zeker in bet Antwerp- sche geval niet is nagekomen. In het, Reglement betreffende de wet ten en gebruiken van de oorlog te laud, vindt men onder hoofdstuk II betreffende »de middelen om den vijand te bena- deelen, de belegeringen en bombarde menten", in art. 26 bet volgende »De bevelhebber der aanvallende troepen moet. alvorens tot het bom bardement over te gaan, en behoudens ROMAN NAAR HET DÜITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 52). Enno vond niet den moed zich op een vierde hoeve aan te bieden. Hij begaf zich naar den waard le Scharmbeck, in het pikdonker, half dood van honger en uitpuiling, maar nog meer lijdend onder zijn bittere vernedering en teleurstelling. Terwijl hij at, vroeg hij den waard, of die ook een betrekking voor hem wist. De ervaren man trok zijn schouders op. Als hij een jongere zoon was waarom dan niet? Maar de erfgenaam van een hoeve, die in onmin zijn vaders huis had ver laten, neen, die namen de kolonisten, niet Maar in Ilolslein werd nog altijd aan het Noord-Ooslzee kanaal gewerkt. Daar kon men allerlei slag van menschen gebrui ken. Het beste was dal hij den volgen den morgen dadelijk naar Brunsbüttel reisde, het kanaal opwandelde en zich bij de werkbazen aanmelden- Na een paai- uren van Loodzwaren slaap, waardoor hij toch niet verkwikt was, maakte Enno zich reisvaardig. Maar het geval van een aanval stormender hand, alles doen wat vau hem afhangt o m de overheden daarvan te ver wittige n." Het doel dier bepaliug ligt voor de band. Men wil aan het met-strijdende deel der bevolking gelegenheid geven zich te bergen Eu tal van voorbeelden leveit de geschiedenis op van een dergelijke waarschuwing vóór yeen stad beschoten werd> en van «en uittocht der niet- strijdeis vóór het bombardement. Maar de Duitsehers hebben dit blijk- baur nu geheel nagelaten. De stad sliep rustig toen in eens die bo oimen gooierij begon. Eu het is ook ouder de niet- strijders geweest dat de meeste slacht offers vielen. Ja. het is eigenlijk toeval dut niet ook de kouiugin en de prinsen werdeu getroffen. Over de strijdwijze zelf zal over 't algeuieeu wol één oordeel bestaan Maar het weerzinwekkende ervan wordt erg versterkt als 't geschiedt op zoo'n nach telijken sluiptocht zonder waarschuwing. Men zal er echter in moeten berusten dat zulke gevoelsoverwegingen toch niet meetellen in en oorlog. NEDERLAND EN DE OORLOG Hel rfefensiefouds. De minister van binnen! andsche zaken deell in de St- Ct. mee, dat voor het defensiefonds in dank ontvangen is eene toezegging van iemand, die zijn naam niet verder bekend wenscht gemaakt le zien, lol een liende van zijn op ongeveer f 280 000 te schallen vermogen Voorts heeft de heer J Volker Tijs- zoon. te Haarlem, zich op gelijke voor waarden als de sclirijver van den in bo venvermelde „St- Ctopgenomen brief bereid verklaard een tiende van zijn ver mogen af te staan len behoeve van het op le richten fonds, mits meer dan 100 millioen gulden in totaal wordl bijgedra gen Eindelijk heeft iemand, die verzocht zijn naam geheim te houden, zich ver bonden ten behoeve van het meergmeel- de fonds' bij het sluiten van den vredp tusschen de oorlogvoerende Mogendhe den. tot de slorling van een bedrag van f 25.000, zonder verdere restrictie of af trek van evenlueele oorlogs- of mobilisa- tiebelasling. Verder verbindt hij zich gedurende d:e drie daarop volgende jaren een jaar- lijksch bedrag van f 25,000 in bedoeld fonds te storten, indien zijn inkomen niet vermindert onder het gemiddelde van zijn inkomen der jaren 1911. 1912 en 1913 Mocht dit laatste wel hel geval zijn, •oordal hij in den trein stapte, infor meerde hij op hel postkantoor of er ook een brief van Anne voor hem was. Ja, er lag daar sinds acht dagen een brief voor hem. Hij stak dien in zijn zak en haastte zich naai* het station In de wachtkamer vond hij een troepje accro- baten en koorddansers, dal in Osterhollz voorstellingen had gegeven en verder naar Bremerhaven wilde. Onder hun ge praat en gelach las Enno, in een hoek gezeten, Annc's brief Lieve Enno' Ik ben nu in Bremen en heb ook da- 'delijlc den volgenden dag eert betrekking gevonden bij een senator. Je behoeft volstrekt niet bezorgd over mij te zijn. Er is hier wel veel niet naar mijn zin, maar dit alles is immers slechts een over gang. Want ik heb jou. Jij bent mijn loe- kofmst en mijn wereld. Ik ben daarom ook altijd vroolijk en trek mij nergens iets van aan En ik krijg een goed loon en dal moet ook, want ik heb niks, lieelc- maal niks overgehouden en moet sparen I voor mijn uitzet. Je lacht, niet waar I Een uitzet, zooals de vrouw van Enno I Brinkmeier toekomt, dal krijg ik niet bijeen, al dien ik ook, tot ik grijze haren heb Maar, lieve Enno, daar bekommer ik mij niet over. Alles is goed, zoöhls hel is, heeft mijn best vadertje gezegd. En ik ben voor niets bang, zelfs niet voor je vader, 't Zal wel alles in orde komen. dan verbindt hij zityh de drie achtereen volgende jaren, boven omschreven, lot eeoe bijdrage jaarlijks van 15 pCt van dat inkomen, zooals dal dan zal zijn, alles boven en behalve de belastingen die dc Regeering Voor de defensie noo- dig mocht achten Waar hel den Nederlander, die dit milde aanbod deed mogelijk is de bij drage van f 25,000 bij liet sluiten van den vrede zonder eenige restrictie te storten, wenscht hij voor de verdere drie bijdragen hel voorbehoud le maken lo van overlijden; 2o. van verdere' toezeggingen tot een lotaal van plus minus honderd millioen gulden De spoorwegen en de oorlog. Er bereiken ons, schrijft het Hand. klachten over de beperkte dienstregeling op de spoorwegen, met name wat het personenvervoer betreft Te bevoegder plaatse deelde men ons daaromtrent liet volgende mede Beide spoorwegmaatschappijen zijn op het oogenblik feitelijk afhankelijk van de militaire overheid. Zonder goedkeuring van deze kunnen geen nieuwe treinen worden ingelegd Sterker nog, dc mili taire overheid beslist welke treinen zul len loopen. En dil "geldt niet alleen voor personentreinen, maar ook voor goede rentreinen. Men dient voorts niet le vergelen, dat ook rekening moet worden gehouden met den aanwezigen kolenvoorraad Deze is, bij heide maatschappijen, weliswaar ruim voldoende, maar liet staal niet vast voor hoelang die voorraad zal moeten duren en of hij geregeld kan aangevuld wor den. De huidige toestand onzer spoorweg maatschappijen is gegrond op art 50 van de spoorwegwet van 1875 Dit artikel luidt 1 Het geheel of gedeeltelijk gebruik van eiken spoorweg en van het aan eenp spoorwegonderneming toehehoorende ma terieel kau ten allen tijde door ons, in hel belang van 's Rijks dienst, tegen scha deloosstelling worden gevorderd 2. Ingeval oorlog of andere buitenge wone omstandigheden dat gebruik voor 's Rijks dienst in hel belang van "slands verdedeging noodig maken, kan dp be doelde vordering krachlens machtiging van Ons geschieden door dien Minister an Oorlog of door een bevelhebber van hel leger 3. De schadeloosstelling wordt, bij ge breke van minnelijke schikking, door den echter bepaald Voor houders van abonnementskaarten s de regeling getroffen, dat zij hun kaar ten op de stations kunnen deponpepeu, terwijl dan de geldigheidsduur wordt ver lengd met evenveel volle halve maanden als de kaart gedeponeerd was. Bij terug gave wordt (20 cl. administratiekosten ver langd Kilomelerboekjes blijven nog steeds geldig en mogen ook gebruikt worden door niet inwonende familieleden vatr houders, die onder de wapenen zijn. Schrijf mij eens spoedig, dat je mij lief- hebt Ik vraag naar niets anders Ik heb jou altijd en altijd lief. Je trouwe Anne. Enno las dien brief langzaam, ver frommelde hem, maar stak hem toch weer in zijn zak- Hij deed hem niet prettig aan. Zijn familietrots was gebro ken door de bloedige daad van zijn voor aderen en den beoogden oneerlijken handel van zijn vader, zijn gevoel van eigenwaarde was geschokt^door de afwij zingen, die hij had moeten ondervinden). Alles was hem ontnomen, zijn vooruit zichten voor de toekomst waren vernie tigd. Slaande te midden der scherven van alles wat hem lief en dierbaar was ge weest, was dal kinderlijke, vroolijke ge babbel van zijn meisje hem vreemd, vond hij het hol en onbeduidend als het ge kwinkeleer van een vogel. Hel was laat in den namiddag toen hij de eerste arbeiderskolonie bij Brunsbüttel bereikte. Tijdens de gedwongen werke loosheid der lange reis, waren zijn wrok en bitterheid nog toegenomen Zijn ge- heele wezen was daarmee doortrokken als een spons met water. Zij stonden op zijn voorhoofd geschreven, flikkerden uit zijn oogen, lagen dreigend om zijn saam- geknepen lippen. Voor hem boorde een baggermachine zijn ijzeren tanden in; den slijkerigen grond en wierp de uitgeschep te aarde in de gereedstaande wagens. Eeu UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is benoemd tot burgem. van Maasland v. d. Lely, secr. dier gemeente; is aan J. Kat e. o. ver:, als geneesheer directeur van het Rijkskrankzinnigengesticht te Grave en is als zood. ben. J. A. van Trotsenburg te Arnhem, e. o. off v. gez. bij de marine; is op verz. e. o verl. aan den ing. v. d. tel. J. van de Kamp te 's Hage is op verz. e. o. verl, aan mej. I. Kooistra, dir. Rijkskweekschool te Apeldoorn zijn benoem 1 bij den geD. staf tot maj. de kap. jhr. E. J M. Wiltert, bij de art. tot majoor kap. jbr. J. H. Roëll, W. Lantsman, jhr. H. van Berensteiju, W. A. Frieswijk, J. L. ten Bosch en J. F. B. Kalff s aan den majoor op non act. van de art. J. P. Smeets, wegens lichaamsgebreken i. o. en pens. verleend. De vice-consuls der Ned te Malmö, te Helsingborg «n te Heinösund zijn tijd. van buD post atwezig. De waarneming van het vic- -consulaat te Malmö is opgedragen aau den beer V. Böttigerte Helsingborg aau den heer Sv G. V. Btyrou en te Hernösaod aan den hoer O. V. Bergström. Uit Middelburg. - De Concert- en Gehoorzaal was gis terenavond bijna geheel gevuld met een groot gezelschap dames en heeren om de lezing bij le wonen van den heer F Pie- lcema, kapitein der maréchaussee, tijde lijk alhier in garnizoen, over Atjeh. Zoo- als bekend is de opbrengst dezer leziug, die, zooals wij terloops vernamen, nog al" 'belangrijk zal zijn, geheel bestemd voor de Teas van hel steuncomité De bijeenkomst werd geopend mol hel spelen van eene variatie op hetWien Neerlandsch Bloed door den heer A van Os. Na deze plechtige inleiding nam de heer Piekema hel woord en dankte aller eerst allen voor hun tegenwoordigheid, omdat hij daardoor in staat is in het kort een en ander te vertellen over het land dat hij tijdeus een vijfjarig verblijf in Indie heeft lief gekregen. In zijne iuleiding liet de heer Piekiue- ma uitkomen dat ieder Indisch bataillon goed is en dit kan niet ieder vorst, niet ieder president van een republiek van zijn leger zeggen Een aantal goed geslaagde lichtbeel den gaf ons vervolgens een kijk op verschillende deelen van Atjeh en op de gewoonte en de spelen der inwoners, als uitgangspunt werd daarbij genomen hun bedevaartplaats Mekka omdat alle verzet uit den godsdienst voortvloeit Voor de pauze hield de spreker verder een betoog om uiteen le zetten, hoe wij eigenlijk door Engeland gedwongen zijn den oorlog aan te vangen en hoe door allerlei oorzaken vooral door verkeerd inzicht die strijd zoolang heefl geduurd De verschillende perioden van den oor log werden besproken en daarbij in zon derheid slil gestaan bij hetgeen door lange rij van mannen karde die den berg op Enno ging de omheining biujnen en volgde een pad door het gras, dat naar 't werk leidde Maar nu kwam een man met de gewichtige vastberadenheid van den bevelende op hem toe: „Ziet u niet, dat daar slaat geschre ven Verboden ingang? Wat zoekt u hier?' Enno hief zijn hoofd op Het optreden van den vreemde riep zijn trots te voor schijn zooals het staal de vonk. ,,Ik zoek werk." Een oogenblik ontmoetten beider blik ken elkaar. De opzichter overwoog De jonge man behoorde niet tot de kleer makers de wevers en horlogemakers, die hier in scharen werk kwamen zoe ken waarvoor hun krachten niet wa ren berekend. Een kerel met knoken als van een stier Wat uit diens oogen vlamde, was na verwant aan de wanhoop Men zou met dien man zeker op de een or andere wijze in moeilijkheden gera ken „Ilier is geen werk voor u." zei hij kortaf. Enno keerde zich om en ging hee> Ilij probeerde het niet bij een tweede arbeiders kolonie Zich nog weer eens le laten afwijzen, hij, Enno Brinkuieier, voor zulk laag werk als hel karren van modder bij daghuur neen, dat deed hij niet mannen als Graafland, Van Heutz en Van Dalen gedaan is om het karak ter van den strijd te wijzigen, waartoe ook hel verraad van Toekoe Oemar me dewerkte Na de pauze werd met die uil- eenzelling voortgegaan om vervolgens we der een serie lichtbeelden te vertoonen, welke serie beslool met het kerkhof te Kola Radja, waarbij de heer Piekema de aanwezigen verzocht op te staan, daar dal kerkhof, waai' zoo vele bekende strij ders rusten altijd een diepen indruk op spr maakte Na beide deelen der rede volgde dankbaar applaus, terwijl de heer nir. J J IJeijse, voorzitter van hel comité, den heer Piekema dank bracht voor zijn verleende steun en namens de aanwezi gen voor de interessante rede. terwijl hij ook den lieer Van Os dank bracht voor de wijze, waarop hij zich van de welwil lend opgenomen laak kweel De heer Van Os zette zich daarop nogmaals voor hel orgel en deed. ter wijl op hel doek het portret van H M. de Koningin niet de Prinses werd gepro jecteerd. eene variatie op hel oude Wil helmus hooren, hetgeen door allen, te:i deele slaande, werd aangehoord, Rest ons nog mede te deelen dat zich onder de aanwezigen, behalve den lerrilorialen commandant, ook verschil lende anderen militairen uit hel garni zoen bevonden. o— Uit Walcheren Dinsdagavond gaf hel zangkoor ,de Kleine Westkappelaars' in de Ned Ilerv. Kerk le W e s t k a p e 11 e een uitvoering Hel kerk gebouw was uitstekend be zet Nadat door de aanwezigen gezougen was Ps. SI 6. sprak de predikant, ds. Rc-us, een inleidind woord Een 12-tal liedjes werd door de kleine zangers en zangeressen gezongen, terwijl de organist, de heer II de Vos, een 6-tal nummers op hel orgel gaf Zoowel naai de zang als de orgelnummers werden met groote aandacht geluisterd In de kleine pauze werd op verzoek van den predikant hel le en 2e vers van liet be kende Lutherlicd door de aanwezigen gezongeii en aan het eind Bescherm o God" heide met orgelbegeleiding In zijn slotwoord vroeg de predikant bij het verlaten van de kerk een gave af le zonderen ten bate van hel Boode Kruis Gecollecteerd werd een bedrag van f 29,70 o— Uit Z u i d-Be ve I an d Zooals wij reeds onder „Nage komen Berichten" in ons vorig num mer meldden, beerschte gisteren aan hel station te Vlake een onge kende drukte, doordal een 100 tal Oos tenrijkers, waaronder ook vele vrouwen en kinderen, per boot van Antwerpen te Ilansweerl aangebracht, zich van daar per spoor verder naar hunne bestem ming. naai* en in de omstreken van Wee- nen moesten begeven De reizigers wa ren allen per stoomschip van de ..Red Star Line' uit Amerika in Antwerpen Ilij trok nu naai- Bremen De groote stad bood vele kansen en een nauw be stek. Waar duizenden hun brood vonden, zou hij het ook wel vinden. Hij kwam daar in den nacht aan en als verlamd door hel mislukken van al zijn pogingen. 's Namiddags wandelde hij door de stad. Hel was Zondag, de kerkklokken luidden. En nu maakte zich een sterk gevoel van hem meester naar het eenige dat hem nog toebehoorde, naar Anne Zijn meisje had het recht te weten, hoe het met hem was gesteld Hij nam haar verfrommelden brief uit den zak en prentte zich straat en nummer van hel huis. waar zij diende in 'l hoofd. Onder weg beschouwde hij alle huizen, de be woonden, die leeg stonden en die nog in aanbouw waren en vroeg zich daarbij af „Waar is een plaats voor mij? Waar zal Ik werk vinden In een villawijk, waarin huisje naast huisje stond, die allen op elkaar geleken, als liet eene ei op het ander, met hun front van drie ramen, hun voortuintje, veranda, las hij plotseling hel nummer, dat h ij voortdurend bij zichzelf herhaald had Hij trok aan de schel Anne deed zelf open en viel hem met een kreet van vreugde om den hals ..Enno' Jij! Nee, wat een geluk! Zoo waar en werkelijk jij (Wiordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1