MIDMLMRGSCHB COURANT. w Maandag 24 Augustus. 198 157* Jaargang. 1914 Due eomrut ruiohymt d a g e 1 ij k met uitzondering t« Zo*. ffeeitdagei. 3»rij« per kwartaal, zoowel *oor Middelburg all toot alle plaatie* in Nederland franco pp. f 1.25. Afzonderlijke nummer» koite» 5 cent. Advertentiëa bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Pro»pectu»»en daarvan rijn aan het bureau te bekomen. AdvartMtitlu «oor het eeritvolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie* 20 oent per regel.' Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dool- eu alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regel. Groote letter» naur de plant», die zy innemen. Tot de plaatiing van advertentiè» en reclame», niet afkomstig uit Zeeland, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, ia gereohtigd het Alfemeei Advertentfe-Bireal A. 9K LA HAB Ai., N.SB. Voerturgwal 908. Amiterdam. BfnitRrtlPiifl. NEDERLAND EN DE OORLOG. Uitvoerverbod Tijdelijk zijn opgeheven het verbod van uitvoer van thee, van rogge- en rog gemeel, van chinine-sulfaat en chinine zoute», kina-alcaloïd-verbindingon, salpe terzuur, soda, potasch, alcohol, zwavel zuur, ammonium carbonaat, antinoon-re- gulus en leder, voor zoover betreft leder, dat niet geschikt is voor militaire doel einden. De Matrozenbond. Hel anker meldt, dat liet hoofdbestuur van den Bond van Minder Marineperso neel besloten heeft in deze dagen dc actie voor positieverbetering van het per iled stop te zetten, ten 'einde de aandacht van de marine-autoriteiten thans niet af fe leiden van het overwegende belang der landsbescherming. Ondergoed voor de dienst plichtigen. De minister van oorlog, gebruik wil lende maken van de hem van particuliere zijde toegezonden aanbiedingen om in de behoefte aan ondergoed voor de dienst plichtigen van leger en landweer te hel pen voorzien; brengt ter kennis van belangstellenden, dal tot een nader te bepalen datum onder! goed vrachtvrij kan worden toegezonden aan den magazijnmeester, hoofd van het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, Sarphati- straat, onder nauwkeurige opgave van woonplaats enadres van den afzender. Indien de gezonden voorwerpen van goede hoedanigheid en van bruikbare af metingen zijn, zal desvertangd door het rijk worden vergoed, voor een: paar wol len sokken f 0 10, linnen of katoenen hemd f 0.80, bombazijnen onderbroek f 0.50, tricot onderbroek f 0.90, wollen borstrok f 1.50 Men .wordt verzocht voor de toezending gebruik te maken van de tusschenkomst van de plaatselijke of nabijzijnde Steun comités aian welke comités de betaling rechtstreeksch zal geschieden door de zorg van den magazijnmeester voornoemd. (Slct.) Molest risico. Van moleslrisico van regeeringswege is, volgens het Hbl., voorbands afgezien, daar de overtuiging bestaat, dat van par ticuliere zijde het risico in voldoende mate zal worden gedekt en het noodeloos leunen op den staat niet in de hanjd mag worden gewerkt. GeïnterneerdeninGaasterland. Een uitgestrekt terrein, gelegen in het zoogenaamde Elfbergen, te Oudemirdum, te midden der bosschen, wordt zoo schrijft men aan de L- Ct., in gereedheid gebracht lol verblijfplaats voor de geïn terneerde Belgische soldalen. Er worden 6 houten loodsen opgericht, ieder voor 100 man. Geen beslag op meel. Nader meldt het Hand., dat er van be slag op meel thans geen sprake meer i3- De fabrieken kunnen van hun voorra den ongestoord doormalen. De regeering heelt overigens maatrege len genomen om den invoer van graan voor ons eigen gebruik te verzekeren, zoo noodig, indien particulieren daarbij bezwaren mochten ondervinden, door con^ signatie aan het Nederlandsche gouverne ment. Een ambtelijk bericht uit Londen meldt, dal alle beperkte bepalingen voor den uitvoer van steenkolen, o.a. borgstelling en dergelijke, ingetrokken zijn. Een voorbeeld. Bij den Minister van binnenlandsche za ken is een brief ingekomen van iemand, die verzoekt zijn naam geheim te hou den, waarin hij te kennen geeft, in een fonds voor de verdediging van rijk en koloniën 10 procent te willen storten van hel vermogen, dat hij na den oorlog zal bezitten. Bij heffing van een even- tueele extra belasting behoudt hij zich het vecht voor de som (thans f 120 000; tot de helft te verminderen, of het be drag van de extra belasting er ar te trek ken De schrijver hoopt, dat velen zich lot hetzelfde zullen willen verbinden. De regeering, hoogelijk waardeerende de offervaardigheid van welke dit aan bod blijk geeft, is gaarne bereid zich met de vorming van een fonds als is voorgesteld, te belasten. Zij, die daartoe willen meewerken langs den aangegeven of een soortgelij ken weg, gelieven zich bij den Minister van binnenlandsche zaken aan te mel den (St. Cl.) Invoer van vee in België Te bevoegder plaatse hier te lande is er nog niets van beleend, dat de Bel gische grenzen weder zouden zijn open gesteld voor den vrijen/invoer van vee uit Nederland. Te Rotterdam zijn 10 spoorwagens met bagage va» reizigers uil Zwitserland aange komen Ook uit Duitschland komen al daar tal van koffers aan Menigeen zal dus zijn verloren gewaande eigendommen nog terugvinden. Personeel SS. en het steun comité. Onder het spoorwegpersoneel van de S.S. is op initiatief van de maatschappij een commissie gevormd, die aan het per soneel voorstelt Van de doorloopende korting voor het pensioenfonds wordt tot wederopzegging 3 pet. afgestaan aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité, met dien verstande, dat geen andere dan de gewone inhoudingen op de bezoldigingen zulten plaats hebben, en dat de maat schappij voor overdracht der gelden zorg draagtde terugbetaling zal later geschie den. De rente, welke het pensioenfonds door lijdelijke onttrekking van kapitaal derft, wordt door de maatschappij ver goed Wanneer niemand zich onttrekt, zal maandelijks aan het Kon Nat. Steun comité meer dan ,f 35,000 kunnen worden afgedragen. Ilct personeel, dat geen lid is van het pensioenfonds, dus ook hel lijdelijk per soneel, is uitgenoodigd een evenredig be drag van de bezoldiging te doen inhou den. Uit Stad Hit Provincie. Uit Middelburg. Naar aanleiding van den door H M. de Koningin te kennen gegeven wensch dat haar aanstaande verjaardag niet fees telijk worde herdacht, zal de gebruikelijke ontvangst ten huize van den Commissaris der Koningin op Maandag 31 Augustus as. niet plaats hebben. - De dames, die toegangskaarten te koop hebben aangeboden voor de voor dracht met lichtbeelden van kapt. Pie- kema op Dinsdagavond a s hebben veel succes gehad. De zaal is reeds voor meer dan drie kwart uitverkocht. Laat ons hopen, dal de nog' overige kaarten 's avonds aan het bureau zullen worden verkocht en de zaal geheel bezet zal zijn. De heer A. van Os, organist alhier heeft welwillend zijn medewerking toegezegd Hij zal ter inleiding spelen het „Wien Neer land s bloed en tot slot het Wilhel mus", beide met variaties. - Toen gisterenmiddag de 14-jarige H M. wonende in den Nadorslweg voor den winkel van den heer H. in de Kor- tedelfl het Bulletin met oorlogsnieuws had staan lezen, stapte hij van de stoep op straat, juist toen een wielrijder in groote vaart kwam aanrijden, met het voorwiel reed hij legen den jongen aan en deze kwam zoo te vallen dat hij be wusteloos bleef liggen. De ongelukkige werd bij den heer H. binnengedragen en later op medisch advies per rijwielbran card naar het Gasthuis overgebracht, om dat een lichte hersenschudding was ge constateerd. De directeur van het Alhambra-lhea- ter heeft in drie achtereenvolgende avon den voor de te Vlissingen in garnizoen zijnde militairen een bioscoop-voorstel ling gegeven. Overeenkomstig hel besluit geno men in de laatste vergadering van het comité voor de onafliankelijkheidsfeesten op 5 Mei jl om het door den heer Corn. Henning vervaardigde album aan de ge meente aan te bieden, is dit album ver leden week mei een begeleidend schrij ven aan bel gemeentebestuur toegezon den, waarop reeds den volgenden dag antwoord werd ontvangen, dat het al bum met dankbaarheid is aanvaard en dal het in de Oudheidskamer zal wor den geplaatst. Zoowel hier als te Vlissingen^ maar vooral in onze zusterstad, vertoe ven thans tal van vreemden, die door de crisis óf uit hun woonplatsen ver dreven zijn öf er niet goed weten terug te komen. - Bij de S S. zijn verplaatst naar den Bosch de ondermachiinsten J. Koeijers, J. Schouw enaar, C. H. Wink en H C A. Wagenaar alsmede de leerl.-machinist .T. A. Huijskens, P. de Ruijscher en C. Wie- geraar. BULLETINS. ABONNEERT V OP ONZEN' BULLETIN- DIENST; 2 CENT PER STUK IN DE STAD AAN HUIS BEZORGD, 2>2 CENT PER STUK FRANCO PER POST. BUITENLAND. DE OORLOG. In België. De concentratie van het Belgische leger op Antwerpen is voltooid. Alles is rustig en taktisch in zijn werk gegaan. Afdeelin- gen Belgische soldaten hebben zich opge offerd, om die terugtrekkende beweging mogelijk te maken. Door middel van auto's hebben de Duitschers licht geschut en infan terie naar voren gebracht met den.^poed van cavalerie. Mitrailleurs werden op tufs aangevoerd en op de terugtrekkenden of achtergebleven detachementen gericht. Inmiddels willen Duitsche troepen langs verschillende wegen Fruiikrijk binnenrukken. Van Aalst, tusschen Brussel en Gent, af is een afdeeling naar hot Zuid-Westen afge zwenkt langs Ninove, Sotteghem en Oude- naerde. Deze schijnt de richting Kortrijk Rijssel te nemen. Bij Mechelen is Zaterdag geschermutseld.' Dan heeft men de troepen, die Brussel doormarcheerden. Hun aantal schatte een correspondent van de >Times" Zaterdag op 35.000 tot 40.000 man, welke nog door 150.000 anderen gevolgd zouden worden. Als hun' eerste bestemming wordt het Fransche grensstation Maubeuge genoemd. Dit ligt aan de Sambre ten Zuiden van Bergen (Mods). In de derde plaats trekt de linkervleugel der Duitscbers in Westelijke richting aan beide zijden van de Maas buiten de draagwijdte van de kanonnen van Namen voorwaarts. Toch meldt men, dat de lorten den Duitschers in den rug schieten. Deze schieten terug. In de stad i8 een legioen Kongo-bewoners. Tusschen Bergen en Charleroi is een groote slag gaande. De Franschen vielen de Duitschers aan. De nog niet verwachte bezetting van de hoofdstad wordt voorloopig in België het smartelijkst ondervonden. Toch is het de vraag, wat de Duitschers met de stad zullen doen. De berichten daaromtrent luiden tamelijk hoopvol. De overgave wordt als volgt nader toe gelicht Een Duitsch detachement bood zich te Schaarbeek aan, vragend om burgemeester Max te spreken. Hem werd gevraagd, of hij borg bleet, dat de Duitscbers niet aange vallen werden of op geen ondermijnd terrein zouden stuiten. Toen de burgemeester bevredigend ant woord gaf, moest hij die verklaring langs een door de Duitschers medegebrachte veld telefoon aan den vijandelijken staf bevestigen, daarna werd hem de verzekering gegeven, dat Brussel niet zou bezet worden, dat de vijand enkel de stad zou omtrekken en die verder met rust laten. Bet hijschen ven de Duitsche vlag werd niet gevergd. Anderen schrijven het initiatief van den stap des burgemeesters toe aan koning Albert. Het onderhoud bad Donderdag te 6 uur 's ochtends plaats en werd bijgewoond door den gezant der Vereenigde Staten, die ver klaarde, dat zijn regeering Brussel onder haar bescherming nam. Van verschillende zijden wordt het bin nentrekken der veroveraars in de stad ge- teekend. De correspondent vergelijkt dit met een parademarsch. De correspondent van de Times" geeft, naar verhalen van Donderdagnacht gevluchte inwoners, een beschrijving van den intocht der Duitschers in het zwijgende Brussel. In het centrum, zoo vertelt hij, waren de inwoners aan weerskanten van den weg, dien de Duitsche troepen volgden, samen gestroomd. Zij zagen bleek van woede en vrees. Er werden geen schoten afgevuurd en de Duitsche soldaten deden eenvoudig als hun gelast was. Men kan niet zeggen, dat zij over de schreef gingen van de ge wone oorlogswetten maar de aanmatiging en het vol»lsgen gebrek aan takt kwamen uit in het optreden der officieren, die de machtelooze menigte spottend toelachten en tartend Belgische vlaggen naar beneden haalden, die nog uit verlaten huizen wap perden en die ze dan van achteren over hun paarden hingen. Zij bevalen volgens den Times-corres pondent dat hotels en koffiehuizen ge opend zouden worden en op de terrassen der café's in de buurt van het Noorderstation gingen ze op luidruchtige wijze zitten eten en drinken en rooken. Sommigen liepen naar boven in verschillende hotels in volkswijken, namen er kamers in bezit en zaten daar lot laat in den nacht voor de open vensters of op de balkons te rooken en te drinken. Zij lieten, volgens den berichtgever der „Times", geen gelegenheid voorbijgaan om de arme Brusselaren te laten gevoelen, dat zij de overwinnaars waren en dat de bevolking niets was. In een der openbare parken reden verscheidene Duitsche officieren opzettelijk met hun paarden door de bloemperken heen. Met vluggen stap waren zij den Leuvenschen straatweg afgekomen, en gingen ze langs den Botanischen Tuin, naar het plein van het Noorderstation. De trommels werden geslagen, de trom petten gestoken. De soldaten zongen maar voortdurend de »Wacht am Rhein" en Dentschland, Deutschland ttber Alles". Vele soldaten schenen door hnn langen marsch, uitgeput en wankelden verder. Een ruiter lag bewusteloos over zijn paard. Maar terwijl de soldaten zoo uur na uur voorbij trokken, waren er sommige regimenten, die n uitstekenden indruk maakten. Van het 66ste, het 40ste en vooral het 26ste toonde niet éen der manschappen blijken van overmatige vermoeidheid na den barren nachtelijken tocht, dien zij hadden moeten maken. Een belangrijk onderdeel van den stoet werd gevormd door honderd automobielen, waarop machinegeweren gemonteerd waren. Het postkantoor te Brussel is gesloten. De stadhuisbeambten hebben aldaar tot eind September vrij gekregen. m Te Parijs is een officieel communiqué verspreid, dat een verklaring geeft van het tot nu uitblijven der Fransche hulp aan de Belgen Wegens strategische redenen, aldus heet het daarin, was het onmogelijk, eerder met het Belgische leger samen te werken. De samenwerking van beide legers zal echter met de uiterste kracht worden doorgezet. Blijkbaar wordt hiermee bedoeld, dat Frank rijk in de tot nu toe gevolgde taktiek de beste gelegenheid voed, om den Russen den tijd te gunnen, Oost-Pruisen dieper binnen te rukken en zelf zijn leger evenals de versterkingen in het Noorden en Oosten in sterken staat van tegenweer te breDgen- De Brussel opgelegde oorlogsschatting verwekt in Engeland sterke verontwaardiging. Uit België zelf wordt deze heffing noch niet bevestigd. „Daily Chronicle" en „Daily News" be- toogen, dat de Brussel opgelegde oorlogs schatting van tweehonderd millioen inbreuk maakt op de conventie van den Haag van 1899. Bovendien is het een monsterachtige onrechtvaardigheid tegenover het land, waar de Duitschers zoo onbarmhartig zijn binnen gedrongen. Sarolea, d .ea, de Belg, die professor is te Edin- burg seint ann de „Daily Chronicle," dat Hallet, de Brusselsche wethouder van fin ciën, hem heeft gezegd, dat met geen enkel dwangmiddel zelfs maar een gedeelte van die som opgebracht zal worden. De >Times" zegt dat de Duitschers een precedent scheppen, dat zij wellicht binnen eenige weken zullen hebben te betreuren. Men verwacht in Engeland een oorlogs- leening van Engeland aan België, welke algemeene goedkeuring zou vinden. Een later bericht, uit Parijs aan de N. R. C. gezonden, behelstHier is bekend gemaakt dat Frankrijk en Engeland samen aan België een voorschot van 500 millioen irank zullen verschaffen, en wel elk de helft. De «Këln. Ztg.v beschouwt de aan Brus sel opgelegde oorlogsschatting als een straf voor de ruwheden, die Duitsche onderdanen aldaar bij het uitbreken der vijandelijkheden van de bevolking te verduren hadden. Het blad voegt hieraan toe, dat bovendien ver schillende personen bestraft zullen worden. Dit zal in allen vorm volgens de regelen van het recht geschieden. Havas meldt bovendien uit Parys, dat de Duitscbers te Gent een oorlogsschatting van 50 millioen (trank) eischen. Te Aerschot hebben Pruisische soldaten den burgemeester doodgeschoten, alsmede eenige inwoners, die hem vergezelden. Dit feit is in een officieel rapport aangeteekend. In Luik is de toestand treurig. Des avonds, aldus wordt de bevolking aange maand, moet men de vensters verlichten. Daar men uit vrees voor ontploffingen den aanwezigen gasvoorraad heeft doen ont snappen, moet de bevolking zich dus met kaarsen en petroleum-verlichting behelpen. Tevens worden de arbeiders aangemaand zich aan te melden tot bet verrichten van werkzaamheden in en om de forten aaD den imker Maasoever. Daaruit blijkt, hoe de Duitschers inderdaad van zins zijn, Luik vast te houden en ter opneming vaa troe pen te gebruiken, indien een tegenaanval der Franschen succes mocht hebben. Alcohol houdende dranken mogen in de stad niet verkocht worden. De te Luik nog woonachtige Nederlanders worden er met voorkomendheid behandeld. Vele van hen zijn nochtans naar ons land gevlucht. Keizer Wilhelm heeft bevolen, de fotogra fieën van de verwoesting der Luikscbe forten in de Duitsche pers openbaar te maken, om daardoor£te bewijzen, dat Luik in Duitsche handen is. Bij de beschieting dier forten is het nieuwste Duitsche belegeringsgeschut van 42 e.M. gebruikt. Het Duitsche leger beschikt over een groot aantal dier 42 c.M. kanonnen. De Belgische generale staf spreekt het bericht tegen, dat Luik en Leuven in Fransche handen zouden zijn. Bij den terugtocht op Antwerpen zijn, volgens een telegram van Alfred J. Rorke, een correspondent van „Central News" in België, drie Belgische regimenten vernie tigd, namelijk het le regiment gidsen en het 3e en 9e linie-regiment. Het Engelsche blad de »Star" gelooft dat het Duitsche leger in België in den val zit. Donderdag werd uit Gent getelegrafeerd, dat de verbonden troepen den Duitschers bij Tienen een zware nederlaag hadden toe gebracht. Den vorigen avond hadden de Belgen Leuven ontruimd. Donderdag bezetten de invallers Brussel. Terwijl dit geschiedde zouden de Franschen en Engelscben van hun basis bij Namen noordwaarts zijn getrokken, om den uitersten recbtervleugel der Duit scbers af te snijden. Brussel zou dus als lokaas hebben gediend en de Duitschers bevinden zich volgens het genoemde blad tusschen het leger der bond- genooten en dat der Belgen. Officieel heet het immers uit Belgische bron dat het Bel gische leger om Antwerpen heett stelling genomen, teneinde met de bondgenooten samen te werken. Meer kunnen we voor het o ogen blik niet zeggen. De boven geschetste opvatting vindt steun in het feit dat gisteren te Maastricht uit de richting Tongeren zwaar kanon gebulder werd vernomen. Daar werd gezegd dat de Franschen een omtrekkende beweging hebben gemaakt en de Duitschers nu in den rug aanvallen. Onmogelijk is het volstrekt niet. Een dicht gordijn onttrekt de krijgsverrichtingen aan het oog van Europa. Zelts de oorlogs correspondenten krijgen van de gevechten zelf maar een bftter beetje te zien. De manier waarop de bevolking over troepen bewegingen, enz. in dezen oorlog het stil zwijgen bewaart, is bewonderenswaard. We wistpn, dat de Franschen bij Namen stonden. Ook zijn ze te Gembloux ten N. W. van die stad gesignaleerd. Verder N. O hebben we niet van hen gehoord en al is de af stand vandaar tot Tongeren groot, ook de Duitschers hebben met snel voorwaarts dringen overbluft Dan moeten de Franschen de Duitsche linie dus doorbroken hebben. In Elz as- Lotharingen. De overheid te Parijs erkent tusschen Metz en de Vogezen een nederlaag te heb ben geleden. Volgens baar mededeeling zijn de Frenschen voor aanzienlijke vijandelijke strijdmachten teruggetrokken. De linker vleugel der Franschen dekte Vrijdagavond de vooruitgeschoven werken bij Nancy, terwijl de rechtervleugel stelling nam op den Donon. Deze berg werd later echter door de Duitschers heroverd. De desbetreffende overwinningsberiebten der Duitschers worden 6teeds mooier. Vol gens den Duitschen generalen staf ontaardde de terugtocht hunner vijanden in een wilde vlucht. Bij het afzenden van het bericht (Vrijdag) hadden zij meer dan 10.000 gevan genen en meer dan 50 kanonnen veroverd. De «Köln. Ztg.» raadde voorzichtig aan, de achtervolging nu eens vel te honden, tot dat man en paard geheel buiten adem zou zijn, met gebruikmaking van de bodemge- Btridbeid die voor de FranBcben het snel terugtrekken zeer zou verzwaren, terwijl ook het Marne-Rijn-kanaal daar een bindernis vovmt. Inderdaad vinden we leter vermeld, hoe de Duitscbers tot een stuk over de Fransche grens de vervolging hebben volgehouden

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1