MIDBELBURGSCHE XMBAIT. 137* Jaargug. Zaterdag 22 Augustus. Binnenland. 197 1914 Due comrut «rsohijmt dagelijks, met mitzoaderimg tul Zoa> ea f eettdagea ?rijs per kwartaal, zoowel roor Middelburg all roor alle plaatiea ia Nederlaad fraaco pp. 11.25. Aizoaderlijke nummers koste* 5 ceat. Adrertentiëa bij aboaaemeat op voordeelige roorwaardea. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adrertentiën voor het eeritvólgeade nummer moeten dei middags t óór aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie* 1 20 oeat per regel. Bij aboaaemeat veel lager.' Geboorte-, dood- ea alle nadere iamilieberiohten ea Dankbetuigingen Tan 17 regeli f 1.50elke regel meet 20 oeat. Beolamei 10 oeat per regel. Groote letter* naar de plaati, die i\j innemen. Tot de plaatsing Tan advertentië* ea reclames, niet afkomstig uit Zealand, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alceiaeei AdTerteatte-Biren A. UK LA lAJB Ai., N.Z. VoorDargwa! 8BB, Amaterdaas. Bij dil nummer behoort een bijvoegsel, i Gevraagd wordt ten slotte dat voor zooveel dat mogelijk is, het verbod tot uitvoer van peulvruchten worde opgeheven, onder het treffen van zoodanige maatregelen dat een voldoende hoeveelheid voor consumptie in Nederland beschikbaar blijft. Oorlogsschatting. 't Is telkens of we eeuwen terug zijn ge gaan. Luik zag zich een oorlogsschatting van 50 millioeo francs opgelegd, Brussel een van 200 millioen. 't Is weer precies als in de oude dagen van het «brandschatten", toen de vijand een veroverde stad eenvoudig voor de keuze stelde zooveel betalen of we steken den boel in brand. Of dat nu maar zoo mag Ja, zou er nog iets anders gelden dan de macht van den sterkste? Er bestèkt een reglement betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog te land, op de vredesconferentie van 1907 vastgesteld, en dat als eerste onderteekenaar de hand- teekening draagt van de vertegenwoordigers van Duitschland. Daarin bepaalt art. 48 dat indien de be zetter in bet bezette grondgebied belastingen, rechten en tollen heft, hy dit zooveel moge lijk volgens de in 't land geldende regelt doet. En dan volgt. art. 49 «Indien, buiten en behalve de be lastingen in het vorig artikel bedoeld, de bezetter in het bezette gebied andere helfingen in geld doet, kan dit slechts geschieden ter voorziening in de be hoeften van het leger of van het be stuur van dat grondgebied." Dat die 50 en 200 millioen noodig zijn voor het bestuur der steden zullen de Duit- sehers wel niet. beweren. Daarvoor zouden de gewone belastingen volstaan. Het moet dus zijn „ter voorziening in de behoeften van het leger". We hadden gedacht, en velen hebben het gedacht, dat die term iets anders beteekende dan de toestemming tot dien formidabelen eisch50 millioen en 200 millioen. Maar het gebeurt 1 En wie zal er iets tegen doen Arm België! En onze andere gedachten zullen we maar voor ons houden. De uitvoer van penlvrnchten. Het bestuur van de Zeeuwscbe Maat schappij van Landbouw heeft bij schrijven van 17 dezer aan den Directeur-Generaal van den Landbouw de voor de verbouwers dringende noodzakelijkheid betoogd om vrij heid te verkrijgen tot het uitvoeren of doen uitvoeren van peulvruchten. Gewezen werd op de kookerwten, kroon- erwten, schokkers, witteboonen en bruine- boonen, die in hoofdzaak steeds naar het buitenland worden gezonden. Dat wordt dan in bijzonderheden uiteengezet, waarbij in het licht wordt gesteld dat de landbouwers van het uitvoerverbod het slachtoffer zullen worden, omdat bij gebrek aan afnemers deze artikelen b-neden de normale prijzen zullen moeten vallen. «Wij erkennen, aldus besluit het schrijven, dat het mogelijk noodig kan zijn een ge deelte der peulvruchten voor verbruik in Nederland beschikbaar te houden, en mocht dat het geval zijn, dan dient die hoeveel heid vastgesteld en wellicht nu reeds opge kocht te worden. De boeren hebben geld noodig om hunne verplichtingen te kunneu nakomen, en daarom is het ten zeerste nood zakelijk dat ten spoedigstele het vervoer in Nederland wordt toegelaten, en 2e bepa lingen worden bekend gemaakt betreffende den toegelaten uitvoer naar hot buitenland." Naar aanleiding van dit schrijven is thans ook door de Kamer van Koophandel alhier een adres gezonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin wordt meegedeeld dat deze kwestie ter sprake is gebracht in een 14 dezer gehou den (niet openbare) bijeenkomst dier Kamer. De meerderheid der Kamer was echter van meening dat hierbij in de eerste plaats een landbouwbelang was betrokken, en het dus wenschelijk was dat allereerst de land bouwers van hun meening in deze deden blijken. Met de ia het schrijven van het bestuur der Z. L. M. aangevoerde argumenten kan de Kamer zich zeer wel vereenigen. Het behoeft zeker geen betoog dat ook de handel van het bedoblde verbod groot nadeel ondervindt. Voorts wordt er op gewezen dat het erwteDlezen in zoovole gezinnen in Middel burg en Goes zeker veel nood zal kunnen lenigen. Aan de Bijkgpogtspaarbank. Men deelt ons mede, dat evenals bij de bijzondere spaarbanken ook aan de Rijks- postspaarbank de toestand gaandeweg beter is geworden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak 17 Augustus, dus on middellijk na de paniekdagen 29, 30, 31 Juli en 1 Augustus roeds aan, zeer verras send waren inderdaad die van het tijdvak 8—15 Augustus. Van l tot en met 7 Augustus werd in totaal uitbetaald ongeveer 2,5 millioen, de inlagen bedroegen toen echter reeds bijna 1,5 millioen, een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijdsom standigheden (de in vele vakken bestaande werkloosheid en de belemmering van het crediet) een aanzienlijk deel der inleggers noodzaken hnn spaarpenningen aan te spre ken. Onder de inlagen waren zonder twijfel begrepen aanzienlijke sommen, die in de eerste angst van de spaarbank waren afge haald, dpch welke, toen de vrees geweken spoedig weer naar de veilige bewaar plaats teruggebracht werden. In het tijdvak 8>—15 Augustus bedroegen de inlagen bijna f 991.000, dus minder dan in eerst genoemde periode, doch de terug betalingen waren in nog eel belangrijker mate gedaald (n.l. tot f 1.083.000) zoodat slechts een nadeelig verschil tusschen in lagen en terugbetalingen bestond van f92.000. Werden van 17 Augustus in alle pro vinciën en groote plaatsen de inlagen door de terugbetalingen overtroffen in het tijd vak 915 Augustus overtroffen in Overijsel, Gelderland, Utrecht, Den Haag en, merk waardig genoeg, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, de inlagen de terugbeta lingen. Het aantal aanvragen om terugbetaling, in de laatste dagen van Juli zoo schrik barend groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is gedaald, misschien zelfs tot beneden het gemiddelde en talloos zijn de genen, die hun, in de paniekdagen gedane aanvragen herriepen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Koninklijk voorbeeld. Een leverancier van de Koningin-Moeder ontving namens H. M. een schrijven, waarin hem, met het oog op de treurige tijdsom standigheden waardoor vele firma's dringende behoefte hebben aan contanten, verzocht weid, zijn jaarrekening, die anders na het einde van het jaar aan H. M. wordt inge zonden, reeds nu in te zenden, wanneer hem dit gemakkelijk kon zijn. (Vad) Maatregelen bij heropening Effectenbeurs. Donderdagavond heeft in Den Haag de conferentie plaats gehad van de ministers van Landbouw en Justitie met de vooraan staande mannen van den geld- en effecten handel. Algemeen stemde men in met de wöu- scbelijkheid om door wettelijke bepalingen langzame en geleidelijke afwikkeling van prolongatieposten mogelijk te maken. De bedoeling is nu voor de te verhandelen fondsen wettelijke koersen vast te stellen. Alleen tegen deze koersen zal eventueel ge- executeerd worden. Bij de vaststelling der koersen zal de minister van Landbouw, Nij verheid en Hundel worden voorgelicht door een commissie van advies. Het betreffende wetsontwerp 'zal behandeld worden in ver gaderingen van de Tweede en Eerste Ka mer welke tegen de volgende week zullen worden bijeengeroepen. Tevens zal dan worden behandeld een ontwerp van den Minister van Justitie waar bij een zeer groote uitbreiding zal worden gegeven aan de bevoegdheid der rechtban ken om surséance van betaling te verleenen. Wanneer het Hand., waaraan wij dit ont- leenen, goed is ingelicht, zal dan de aan vrage tot surcéance ook kunnen geschieden door firma's wier passiet het actief overtreft, wanneer dit toegeschreven kan worden aan de buitengowone tijdsomsiandigheden, in die mate, dat verwacht mag worden, dat eerlang, door verbetering vun den economi- schen toestand, daarmede bij deze firma'! ook het" actief weder boven het passief zal stijgen. De prolongatiemarkt. De president van de Ned. Bank, mr. G. Vissering, heeft aan de Ver. voor den Effecten handel meegedeeld gaarne' een poging te willen wagen om een overzicht van den toe stand op de prolongatie-markt te verkrijger teneinde zoo mogelijk te komen tot het be ramen van middelen om een i vinden voor de thans heerschende stagnatie op de prolongatiemark'. Aan de ledeu wordt verzocht op te geven bedragen van de prolongatieposten en namen van degenen, van wie zij geld hebben ge-' nomen of aan wie ze geld hebben gegeven en van de nog te leveren stukkenhet soort en aantallen van fonds eu den naam van de tegenpartij. Wanneer doir middel van de een voldoend overzicht over den toestand kan worden verkregen, om nadere plannen tot afwikkeling te beramen, hoopt mr. Vis sering met handhaving der geheimhouding hierover, indien mogelija, nader overleg te komen plegen met de vereeniging. De visschersvloot Men meldt uit Vlaardingen aan het Hand. Op het verzoek van de reedersvereeni' ging te Vlaardingen tot den minister of hel rijk molest op zich wil nemen, is be richt ingekomen, dat hierop niet wordt ingegaan De Zwitser sche trein De Zwitsersche trein, of treinen, want er loopen er twee, werd eerst he denmorgen vroeg te Bentheim verwacht. In den loop van den dag zouden de rei zigers dan hier aankomen. Hand. e toestand in Nederlandscli- Ittd.iê Reuter seint uil Batavia: Naar aanleiding van het bericht dat Amsterdam commissies zijn be noemd om de zaken gaande te houden, indien de telegrafische gemeenschap tus schen Nederland en Indiè mocht worden verbroken, wordt opgemerkt dat de Java- sche Bank reeds sedert begin Augustus ten volle steun verleent aan cultuuron- dernemingen, welke krediet waard zijn. teneinde een geregelden gang van zaken te verzekeren. Soldaren-m eu&ge. Bij kon. besluit is bepaald, dat, gedurende het tijdvak, waarop de landmacht op voet van oorlog is gebracht, naar regelen door den minister van oorlog vast te stellen voor rijksrekening aan de soldatenmenage ter plaatse kunnen deelnemen alle niet-militairen, die diensten verrichten bij de landmacht. Tevens is bepaald, dat voor rijksrekening n de soldatenmenages kunnen deelnemen leden van vrijwillige militaire korpsen, be dienden, bestuurders, chauffeurs en andere bargerpersonen. voor zoover zulks, naar het oordeel der betrokken militaire autoriteiten noodzakelijk en in het belang van den dienst wordt geacht. Het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherij zal zich tot de regeering wenden met het verzoek hot oorlogs- en molestrisico voor Noordzeevischvaartuigen over te nemen, terwijl de reeders, wanneer dit wordt aan vaard, zullen zorgen voor de belangen van de bemanningen en hun gezinnen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, indien door personeel, hetwelk uur-, dag- of weekloon geniet en waarop overigens het W. R. L. van toepassing is, werk wordt ver richt bniten den normalen arbeidstijd van 10 uur per dag ol 60 uur per week, zulks als overwerk moet worden beschouwd, ter wijl de loonsberekening voor dat overwerk moet geschieden naar den grondslug daar voor vastgesteld. In een ingezonden stuk in de groote bladen waarschuwt de heer J. S. Meuwsen (de voorzitter van den middenstandsbond) de klein-industneelen in alle vakken en ook de winkeliers, niet in to gaan op voorstellen tot verkoop hunner producten of winkelwaren beneden den gewonen laag- sten prijs. Ten einde met kracht tegen di misbruiken te kunnen optreden, verzoekt hij aan alle middenstanders onmiddellijk mededeeling te doen van dergelijke feiten aan het permanent bnrei-u van den Midden stand, Leidschestraat 4, Amsterdam Te 's Hage is een commissie gevormd om aan de militairen te velde en in afgelegen posten en garnizoenen een pakje sigaren of taoak te geven ter waarde van een kwartje. Men steunt daarbij tevens de tabaks- nijvtrheid. Secretaris is de heer Z. Hoek, Waldeck- Pyrmontkade 133, 's Hage. De Amerikaansche kruiser Tennessee, met goud voor de geldbehoevende Ame rikanen aan boord, is gisteravond voor den Nieuwen Waterweg aangekomen Gisteravond zijn uit Engeland over Ylissingen 40 Fngelschen aangekomen, die per Rott. Lloyd naar Port Said zullen vertrekken. Ter wflle van de veiligheid op zee waren zij tot dezen omweg ge dwongen. De reederijen op Ned.-Indië hebben de vrachtprijzen met 20 pCt. verhoogd. De dienst RotterdamLiverpool wordt de volgende week hervat. Een bakkerij te Veeudam heeft een brood febakken van tarwe en aardappelmeel. Smaak en uiterlijk waren goed. De voedings waarde zal chemisch worden onderzpcht Uit Middelburg. Door het steuncomité, alhier, zal Maandag van 910 uur weer zitting worden gèhouden tot het uitreiken van bons, wi op gedurende 3 dagen overgeschoten eten van de militairen kan worden afgehaald - Gisteren avond had in de concertzaal a 1 h i e r de tweede uitvoering van Hosanna, wederom niet medewerking van den beer Frank, plaats. Het aantal opgekomen mili tairen was ongeveer evengroot als Donder dag. Hetzelfde progamma als de eerste maal werd uitgevoerd, en ook nu toonden de wezigen zich zeer dankbaar voor het ten gehoore gebrachte. In eene aan de ingezetenen gerichte circulaire wordt door den Middelburgschen Bestuurdersbond gewezen op de gevolgen den heerschenden toestand voor de ar beiders en wordt verzocht le. Zooveel mogelijk uwe arbeiders(sters) in dienst te honden 2e. Aan de ontslagen arbeiders(sters) gedurende de crisis het loon geheel of ge deeltelijk door te betalen, naarmate de draag kracht van u of uwe onderneming dat ver oorlooft 3e. Aan de arbeiders, die onder de wa pens zijn, eveneens oen deel van het loon uit te betalen, respectievelijk hunne gezinnen zooveel mogelijk tegemoet te komen 4e. Geen werkzaamheden, (door noode- looze ot overdreven zuinigheid) onuitgevoerd te laten. Hoewel wij weten, zegt de circulaire ver der, dat niet ieder uwer, die deze circulaire ontvangt, kapitaalkrachtig genoeg is, om aan al onze wenschen te voldoen, zijn wij toch overtuigd dat met wat goeden wii veel ellende kan voorkomen worden en wanneer onze circulaire dat resultaat moge hebben, zijn wij voldaan. Mejuffrouw W. alhier, die gisteren per rijwiel een bezoek aan Veere bracht, kwam aldaar in botsing met een andere ïelrijdsterzij kwam te vallen en bezeerde zich zoodanig aan een der beenen, dat zij per vaartuig naar hier moest worden over gebracht en per rijtuig naar haar woning werd vervoerd. Aan jeen schrijven van iemand, die in 1870 bij het uitbreken van den oorlog in Zwitserland vertoefde is het volgende ont leend ,Als men nu de reisverhalen hoort, is het nu heel wat erger dan toen. Wij hebben in '70 onze reis kalm voortgezet en kwamen in (de eerste dagen van Augus tus terug, alleen niet langs den Rijn, zoo als het plan was, omdat daar toen al ge vochten werd, maar via Parijs. Daar •aren de menschen toen wel opge wonden en zagen we veel treinen met militairen en paarden, maar verder was nlles gewoon. Aan de Fransche gren zen werd alleen gevraagd tot welke natio naliteit we behoorden, maar, toen we daarop geantwoord hadden, liet men ons dadelijk passeeren. De post was in 70 ook wel in de war. maar er kwamen toch berichten uit het buitenland; het bericht van onze thuis komst evenwel eerst toen wij er al waren. o— Uil -Vlinslngen. Het teVlissingen gevestigde Bureau tot verschafiDg van arbeid aan werkeloozen en tot verleening van hulp aan landbouwers in Zeeland bij het binnenhalen van den oogst houdt geregeld zijn zittingen aldaar Woens- en Zaterdag van 2— 4 unr in de com missiekamer van het stadhuis. Landbouwers en andere werkgevers, die werkkrachten noodig hebben en workzoekenden kunnen zich alsdan aanmelden, terwijl ook gaarne alle mogelijke inlichtingen worden verstrekt. De collecte, deze week door 't Vrouwen- comi>e tot Hulpbetoon teVlissingen gehouden, heeft met de nagekomen giften f 510 44 opgebracht. Uit Zuid-Beveland. In plaats van de heeren A. H. van den Ende en C. Dek te Kruiningen die bedankten als leden van het college van zetters zijn ter benoeming voorge dragen lo. de heeren A. van der Slraa- ten en J. J. le Clercq, en 2o. de heeren L. Nieuwenhuijse en M Kole Jz o Uit Schouwen-D ulveland. Donderdagmorgen had aan het Schutje, gemeente K e r k* w erve, tenge volge van het schrikken van zijn paard de heer L. Ph. H veelcooper, het on geluk uit zijn rijtuig op den weg te stor ten en een been ie breken. Paard en rijtuig kwamen in de sloot terecht. Ge noemde heer. wonende te Rotterdam, werd mei hevige pijn naai* het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. o— Uit Tholen. Te Tholen is een steuncomité opgericht, bestaande uit de heeren, W. Moelker, oeslerhandelaar, voorzitter, J. D Noske, voorz. van het Groene Kruis, penningm.; J. M. Wagemaker, landbouw- specialileitW. L. Ivlompe, bestuurslid van de teelersvereenigingH. Russcher, voorzitter van de vereeniging Hulp in Nood: S. L. Schot, voorz. der visschers- vereen. Helpt Elkander; de laatste vier leden, en H J. Laban, secretaris. —o Uit Zeeuwich-Vlaanderen O- t>. Onder leiding van den burgemees ter werd Donderdagavond ten sladhuize te Axel eene bijzonder druk bezochte vergadering gehouden ter bespreking van aangelegenheden betreffende het Roode Kruis. Een dames-comité werd benoemd en een 28-tal dames verklaarden zich gaarne bereid om gelden in te zamelen voor het Roode Kruis en eventueel voor onderldeeding voor militairen. De geneesheer dr. J. C. Bom stelde de gelegenheid open tot aanmelding voor een le houden cursus in de verbandleer, waarvoor een groot aantal dames zich aanmeldden. Van wege de gemeente zal worden zorg gedragen voor een geschikt lokaal ter inrichting voor verpleging, zoo noodig Met ingang van 1 October worden bij de directe belastingen enz. verplaatst M. H. de Roo, kom. 2e klvan Axel naar Terneuzen (St.); A. van Baaien, kom 3e klvan Slrijbeek naar Terneuzen (alg.)-, A. Everhardus, kom. 3e kl., van Rijsber- jen naar Terneuzen (alg); M J. Geuze, kom. 3e klvan Roosendaal (v.) naar Terneuzen. Door Gedeputeerde Staten is aan den vasten arbeider op de provinciale wegen, J. Dieleman, te Neuzen, met ingang van 1 September a. s. eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. KERKNIEUWS. - In de vergadering van den Algemeenen Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, jl. Woensdag gehouden, werd besloten de feestelijke samenkomst, die ieder jaar op 31 Augustus des voormiddags gehouden wordt, ditmaal te vervangen door een bid uur op dien dag in den avond. Door den heer Roskes werd een voorstel aanhangig gemaakt, om de vergaderingen van den kerkeraad, zoowel bijzonderen als algemeenen, voortaan in het openbaar te houden. (N. Z. B.) Ned He r v. Kerk. Aangenomen te Grosthuizen en Avenhorn W. G. Boon, BerKenwoude. Christ. Geref Kerk. Beroepen te Amsterdam J. J, van der Schuit, Kampen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De Ne de rlandsch e Eclips- expeditie. Blijkens een van de Nederlandsche eclips-expeditie, die te Hernösand in Zwe den gisteren de zonsverduistering waar-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1