BULLETINS. s BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 20 en 21 Aug. Getrouwd J. de Best, jm. 25 j. met H. Boermann, jd. 18 j. Overleden W. J. Bouwense, z. 6 w. J. F. van Puffelen, ongeb. d. 59 j. fioek Van 18—20 Aug. GetrouwdP. J. de Jonge, jm. 31 j. met H. ten Voorde, jd. 33 j. Zierikzee. Van 1219 Aug. Gehuwd R. Stoutjes- dijk, jm. 25 j. met M. C. de Looz«, jd 18 j. Bevallen E. J. de Vrieze, geb. Lindhout, d. J. Verloo, geb. Berrevoets, z. K. Boom sluiter, geb. van Dam, z. M. Mullauder, geb. Dane, z. W. Schults. geb. Adriaanse, 2 z. OverledenP. Regoort, echtgenoot van W. de Bie, d. BEKENDMAKINGEN. PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., uoodigt mij uit de aandacht van de ingezetenen er op te vestigen, dat de strikte neutraliteit, welke door Nederland gehand haafd wordt, vereischt, dat betuigingen van sympathie of antipathie tegen een der oorlog voerende staten worden vermeden. Elke daad of handeling, welke onze on zijdigheid in verdenking zou kannen bren gen, dient derhalve te worden Dagelaten. Middelburg, 21 Augustus 1914. De wnd Burgemeester van Middelburg, P. DUMON TAK. THERMOMETER EN VERWACHTING. 21 Aug. Thermometer albi3r8 u. vm. 66 gr., 12 u. 70 gr., 2£ u. 71 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 767.7 te Biarritz. Laagste 763.7 te Munchen. Verwachting tot den avond van 22 Aug: Veranderlijke later zwakke tot matige Noordelijke tot Westelijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk eenige regen of onweer, overdag iets koeler. ABONNEERT U OP ONZEN BULLETIN* DIENST: 2 CENT PER STUK IN DE STAD AAN HUIS BEZORGD, 2V2 CENT PER STUK FRANCO PER POST. BUITENLAND. De BaiFcli-Beiaische strijd. (Van onzen oorlogscorrespondent.) (Nadruk verboden.) DE NIEUWE TOESTAND. Antwerpen, Donderdag 20 Aug. Toen ik mij gisteravond laat van Meche- len naar de Seheidestad begaf, had ik nog weinig vermoeden van de ingrijpende veranderingen die in den loop van dien dag iu de Belgiseh-Duitsche situaLie wa ren ingetreden. Ik had u den vorïgen dag uit Mechelen enkele beschouwingen doen toekomen, die wel-is-waar rekening hielden met de mogelijkheid van een ver nieuwd offensief van den Duitsche» rech tervleugel, doch dat de toestand zoo drei gend was als het ministerie van oorlog dien hedennacht inzag, had ik niet durven veronderstel len. Ik had van Mechelen uit een poging ondernomen om Diest te bereiken, maar zooals u uit mijn vorïgen brief zal zijn gebleken, gelukte het mij niet verder dan lol Herenlhals- te komen, waar ik reeds op Duitsche vliegende patrouilles stuitte. Van een rondreis over Diest en Leuven naar Brussel kwam dus niets. Toch had ik in zooverre veine, dat ik te midden van de Belgische verkennors eenige voorposten-schermutselingen heb kunnen volgen Toen ik echter na een tocht vol moeite te Mechelen terugkeerde, ontdekte ik daar een zenuwachtige bedrijvigheid, waaruit ik althans dit kon afleiden, dat het Bel gisch hoofdkwartier dat uit Leuven zich had teruggetrokken op Mechelen, reeds direct na aankomst al wederom aanstalten .maakte om weg te komen om naar Ant werpen te verhuizen Hoewel deze kleine provinciestad werd overstroomd met or- doimaneen en koeriers en de aanwezig heid zij t dan ook zeer t ij d e 1 ij k e van hei hoofdkwartier kans bood, hier althans betrouwbare inlichtingen te be komen, bleef heel Mechelen aan de groot ste onzekerheid en verwarring ten prooi. De bevolking hier had ook gehoord van het vertrek der Koninklijke familie uit Brussel naar Antwerpen Men vond dien maatregel, begrijpe lijk maar toch. de ernstige, reeds da gen lang bewolkte gezichten werden er maar strakker en langer om, de onrust nam er nog door toe Evenwel, men bleef, vooral hier in Antwerpen, nog vertrouwen op de zeer optimistische regeerings-coinmuniques Maar het feit. dat het voortrukken der Duitschers althans in de meest vage be woordingen werd toegegeven, begon reeds op verschillende personen in te werken. Bovendien waren de door-en-t door vermoeide vluchtelingen, en de ge wonden en vluchtende soldalen er niet de lieden naar om elke opwinding af te leggen en het volk gerust te stellen. In de Scheklestad was de opvatting reeds zeer vroeg opvallend gedrukt. Hel was als* gevoelde men zich aller- wege in een bezwangerde, overladen at mosfeer en begreep men dat de periode van rust gedurende de laatste dagen, als de stilte voor den storm de voorbode was voor een weldra losbars tenden orkaan Tol laat in den naclit had ik zitten schrijven en de brief nog faat gepost na tuurlijk open en van een vriendelijk woordje aan de censuur vergezeld zoodal hel daglicht reeds aanschemerde, eer ik mijn bed bereikte. Ik kon geen slaap vallen en lag na le denken over het vreemdsoortig verloop der dingen 't Werd mij wonderlijk te moede en langzaam r ijpte hel vermoe den, dal hel met onze opvalling van de' situatie toch niet zoo volkomen iu den haak kon zijn. Er was te weinig ruimfe voor verrassingen en die stonden toch ongetwijfeld voor de deur. Terwijl ik in den toestand die wij „tusschen waken en droomen" noemen, den ochtend wachtte werd er door het factotum, dal ik had gehuurd, een druk gesprek gevoerd met den portier in het hotel. Even later kwamen beiden de trap op en klopten mij. Ik herinnerde mij hem te hebben gezegd, heel vroeg een krant te halen en mij als er nieuws was, oogenblikkelijk te wekken. Meneer, zei hij. in dik Vlnamscli, d'r is nieuws, jongen, en beroerd! De Bel gen trekken op Antwerpen terug. Met geweldige bloklcllers las ik het officieelc communiqué dal verslag gaf van den nachtelijken kabinetsraad, welk com muniqué le half twee in den nacht was uitgereikt. Het luidde „\a ecnen kabinsetsraad, waarop te genwoordig waren de heeren ministers en Staatsministers, heeft de regeering de volgende officieele mededeeling gedaan. In den loop van den dag van is Aug, is hel Belgisch leger, liggend op de stel lingen, die hel verscheiden dagen dapper en met welslagen verdedigd had, plotse ling aangevallen geworden door Duitsche strijdmachten aanzienlijk slreker dan die der Belgen. Na een moorddadig gevecht, werd ei' besloten het hoofdkwartier over te bren gen naar Mechlen en vervolgens haar Antwerpen; en het veldleger te doen af trekken op de omheining van Antwerpen, spil der nationale verdediging. Deze schikkingen stemmen overeen met de troditioneele verdedigingsplannen, die sedert 1859 in zwang zijn. Zij stellen België in staat een leger te behouden dat, alhoewel door talrijke en dappere gevechten beproefd, toch, ter vrijwaring der onafhankelijkheid, zal kun nen voortgaan een doeltreffende hulp le verleunen in het vervolg van de krijgs verrichtingen, aan de legers der waar borgende mogendheden. „Wat meer is, eene zeer sterke Bel gische krijgsmacht verzekert de verdedi ging der stelling Namen, die den door tocht op de Maas beheerschl," Dan volgen nog eenige pathetische ont boezemingen die voor ons van secondair belang zijn - Gelijktijdig ireft mijn oog de volgende, 1 zelfs door de Belgische bladen als uiterst gewichtige mededee ling gequalificeerde nola van den ge- ueralen staf ..Hel veldleger, dat heldhaftig het hoofd geboden heeft, veertien dagen lang, aan de Duitsche krijgsmacht, heeft dank zij tien heldenmoed van hel Luik- sfclie garnizoen, lenvolle de rol ver vuld, die het i n deze eerste phase van den Europeesclien oorlog le vervullen had! „De bond ge-h ooien z ij n nog niet in s I a a l om volledig met ons s a- men te werken, Dit zal binnen enkele dagen niet meer het geval zijn. Belang rijke Fransche en Engelsche legermach ten bevinden zich reeds in Henegouwen, Namen en zelfs in Brabant. .,D e staf heeft niet langer Brussel kunnen beschermen, daar de vijand i s opgedaagd met zeer sterke overmacht, aan welke wij trou wens ontzaglijke verliezen hebben toege bracht. „Onze troepen houden zich gereed om zich steunend op dc forten van Antwerpen «lanvallenderwjjs op te tre den. waar zulks nog zou noodig zij n'" Tk moest mijn oogen driemaal uil- wrijven om uit deze nota's, die de hel derheid hebben van gecenseerde tele grammen, wijs te worden Ik voelde, dat hier tusschen do regels het belangrijk ste kon worden gevonden en ik kan wel iets vooruit loopen heel Antwerpen heeft dat gevoeld. De opgewekte zelfs ietwat overmoe dige loon, die in de vorige week en ook Maandag en Dinsdag nog, de officieele verklaringen kenmerkte was geheel ver dwenen er sprak zelfs iets gedrukts uit. de zinsneden, waarin gewaagd werd van de geallieerden Brussel dat niets be hoefde le vreezen. werd prijsgegeven En al wal ik verder gespatieerd heb in de nota's is ook al in slaat om het pu bliek té doen voelen dat een groote. ken tering is ingetreden. Kentering, die nie mand le commenteeren of le verklaren weet. Antwerpen ontwaakte met deze zeer terneerdrukkende officieele verklaringen en het was zichtbaar hoe de verslagen heid gaandeweg toenam. De verbazing der eerste oogenblikken verkeerde in verbijstering. Onrust stond op aller ge zicht. Dc bevolking bleef wel is waar volkomen onbewegelijk, doch de onrust klopte in ieders boezem. Het was 'als voelde men het dreigende van de afge- loopen week thans als Werkelijkheid na deren. Op verschillende plaatsen beproefde ik contact met de bevolking le krijgen, wat mij ook gelukte, en daarbij bleek mij, dat de verbazing over liet volkomen on bekend blijven met de operaties der Franschen in België, de., vraag: „waar blijven de Franschen en evenzeer „waar blijven de Engelschen" nieuw leven in blies. „Brussel prijsgegeven", dat viel toch ook zoo bitter, bitter legen. Uit de onderstreepte, woorden, „zoo dat nog noodig zou zijn" pulten sommigen de hoop, dat de Duitschers niet naar Ant werpen zullen komen, doch deze vesting rechts zullen laten liggen. Anderen ga ven commenteerende veronderstellingen van gansch andoren aard en hiiencjp neerkomend <Iat België verder een nog meer strikt defensieve houding zou aan nemen. In ieder geval voelde men den ernst der nieuwe phase als een feer drukkende. Bovendien liep weldra hel later bevestigde gerucht, dat de toegangen tot de Seheidestad zouden worden ge sloten en even later ook de lijding dat de spoorwegverbinding met Brussel achter Mechelen was opgeheven De toegang tol de stad zou nog maar mogen plaats heb ben door eenige speciaal daarvoor aange wezen poorten, de melkwagens uil de om geving reden zelfs voor het laatst binnen. Alle nieuwtjes die als loopendc vuurtjes rondgingen en de onrust kwamen ver-i groote n. Welke fel bewogen dagen maakt de Seheidestad door 'Wacht haar opnieuw een beleg Hoe waakt de prachtige Lieve Vrouwentoren weder over een stad door het krijgsgeweld bedreigd, als zoo me nig keer in de roemrijke geschiedenis der eeuwen oude slad! Uiterlijk bleef de stad het bijna Iriuin- phanlelijk aanzien der laatste dagen be houden Huis aan huis waaide de Bra- htmlsche en Vlaamsche kleiu-en uit. Heel de s lad had het drukke gewoel van veel militair vertier en nieuwsgierige burgerij Maai* alle bizarre beweeglijkheid zelfs droeg locli het stroeve karakter van vreeselijk gebeuren Reeds tegen negen uur stonden aan weerszijden van de Kcizerlei dichte drom men menschen geschaard. Ook op de Meir, waar dc vorstelijke familie ver toeft, richten honderden oogenparen vra gend den blik naar het patriciërshuis, dat tijdelijk lol paleis dient. Maar nie mand, die waal' ook zoekend, iets be- stemds kon gewaar worden. De geruchten volgen elkander snel op en daarlusschen door bereikte ons het uitwijzingsbevel, dat geen gerucht was, maar toch evenmin iels „nieuw s" Van hel begin van den oorlog af hadden wij ons daarop geprepareerd- Lust om zoo maar naar het station te hollen gevoelde ik niet, trouwens ik had veel heen en weer le rennen om zooveel mogelijk „informaties le nemen en voor koeriers le zorgen, die mijn telegrammen en brieven zouden expedieeren. Tegen den middag kwam het eerste bericht oinlrent hel binnentrekken der Duitschers binnen Brusspl. Eenige auto mobilisten, uit Brussel naar hier ge vlucht, vertelie adat zij waren weggere den toen de-Duitschers reeds in de slad waren Jk vernam van hen zulke typysche bijzonderheden, dal voor twijfel geen plaats bleef. Trouwens weldra ontmoette ik ook andere vluchtelingen piet hetzelfde nieuws. Nimmer zal ik het mengsel van angst en spijl vergeten dal zich afteeken» de iii de toch reeds zoo zorgelijke trek ken 'van menig gelaat. Alle omstanders keken reeds alsof over hun eigon stad de doodsklok luidde. Veel van wat in de laatste twee dagen is gebeurd werd mij nu duidelijk- De voorposten-gevechten werden gevoerd in volkomen contract met de hoofdmacht en peilden niet te diep om hel voorgenomen offensief niet te verraden. Daarop is Leu ven genomen en onmiddellijk lot zoo krachtige operatiebasis gekozen, dal men i voor Brussel kon slaan eer de Belgen van een offensief der hoofdmacht iets konden bemerken. En pu waren dan de Duitschers biuneij Brussel, waar reeds dc burgerwacht wa ontwapend. Allereerst werden de stations bezet en vervolgens werd de karbiniers- kazerne in gebruik genomen. Welk een verschrikt ontwaken voor de Brussels'phe bevolking, waarvan nog èen deel poogde te vluchten. Doch weldra was van trei nenloop geen sprake meer, ontbraken vervoermiddelen geheel en al Een groot aantal ingezetenen hadden de wijk geno men naar Gent en de zeeplaatsen. Merkwaardig genoeg verspreidde zich gelijktijdig met de geruchten omtrent hel lot van Brussel, ook een ander gerucht een canard geloof (fik, het bericht dat Luik door de Franschen zou zijn herno men en dat de PuU&hcrs volkomen zou den zijn ingesloten.t „Die laatste tijding ging er gvif in Van zooveel iichtgeloo- vigheid en optimisme stond ik perplex. Maar toch deed het gerucht ïii Antwer pen nuttig werk, doordat hel eenigszins de ontzetting compenseerde, die door het lot van Brussel was ontstaan. Vanavond ga ik naar Esschen of Gent teneinde le overleggen welken weg ik verder volgen zal Hier in Antwerpen te blijven is niet getolereerd en bovendien niet wenschelijk uit dit oogpunt, dat een volkomen isolatie der stad te verwach ten is. ERNEST KUYPER. o— Het vop rs pe l. Uit de richting van Leuven zijn de Duitsche troepen dus Brussel binnenge rukt. Van een verdediging bij die stad is blijkbaar overeenkomstig de verwachting geen sprake geweest. Ons blad van gisteren heeft van Bel gischen kant de ambtelijke erkenning van een nederlaag gebraciit. We maakten van dal gevecht Woensdag Nmelding. Talrijke vluchtelingen uit Tienen, Aerschot en uit "aatsen tusschen Antwerpen en Brussel rachlen rlaarvan verhalen. Volgens de officieele meedeoling uit Antwerpen was de Duitsche strijdmacht aanzienlijk sterker dan de Belgische. Deze trok terug. Hel hoofdkwartier werd ook achteruitgeschovcn. Hel veldleger trekt zich op Antwerpen samen. Men kan zich verwonderd hebben, dal de Franschen en Engelschen de Belgen niet eerder te hulp zijn geschoten. Beide legers staan toch op het oogenblik in Bel gië, naar men zegt in Henegouwen, Na men en Brabant. Uit een Duitscli overwinningsbericht is hel bekend, dat de Franschen bij Na men (Perwez) staan. Het is dezen twee legers er natuurlijk in de eerste plaats om le doen dc opdringende Duitschers voor 'l geval dc Belgen het togen hen niet kunnen hóuden, bij de slecht be schermde Noordgrens van Frankrijk te rug te werpen, den vijand daar ten minste zoo lang mogelijk op te houden. Voor hen beleekenen de gevechten in het Noorden van België maar schermutselingen, die op hel verloop van den krijg niet van overwegenden invloed zijn. Ook wensclien hun bevelhebbers blijkbaar de troepen niet bloot te stellen aan het gevaar in den ijzeren hoog, welke de Duitsche cavalerie over België spanl, van Luik uit over Diest en Brussel, tot Mechelen, gegrepen te worden. Ten slotte moeten de invallers toch naar liet Zuiden afzakken. Dan waclilen de bondgenoole.li hen lie ver iop gunstig terrein. In hun rug dreigt de sterke -vesting Antwerpen Hoe zullen de Duitschers zich daartegen gedragenEen medewerker van het „Hdbl, van Antwerpen" heeft ide vraag ami een gezaghebbend man voorgelegd. Dezfegelooft niet, dat de Duitschers, als ze den grooten slag winnen, die nu te ver wachten is, naar Antwerpen zullen ko men. Hij groudde dit daarop, dat zij hun krachten niet zullen verspillen door Ant werpen te belegeren. Hij berekent, dat een beleg minstens 700 000 man zou vergen en dat deze niet in staal zouden zijn. .in zes maanden tijds Antwerpen in te nemen. Deze redeneering klinkt aannemelijk, al behoeft men hel niet de cijfers, door den Belg genoemd, niet eens te zijn. De berichten, omtrent de weerstands kracht der forten om Luik kan lot voor zichtigheid manen. Doch in ieder geval zullen de Duitschers een leger moeten afzonderen, om die vesting te „uiaslcee- ren." Maar tevoren zullen de beide leger machten elkaar, waarschijnlijk in het vlak ke veld ontmoeten. Dan zullen dus in het Noorden de Belgen alleen tegenover de Duitschers staan. Daar zal hel bewijs geleverd worden, wie de sterkste is. Deze slag kan ontzettend bloedig wor den Ook de Fransche en Engelsche over heid moet dit hebben ingezien. En wijl Brussel toch niet beschermd kon worden, hebben zij, (gevoegd bij hel bovenstaande, van samenwerking op dat deel van liet oorlogsterrein blijkbaar afgezien. Bo vendien moeten bij Namen en Antwerpen aanzienlijke Belgische troepenmachten staan Wat de laatste vesting aangaat, men heeft gelezen, dal. zelfs de oude verdedigingslijn Capellen-Conlich in ge bruik wordt gesteld. Capellen ligt ongeveer even ver ten Noorden van Antwerpen als Conlich len Zuiden. Deze laatste plaats, een kruis punt van spoorwegen, is naar men weet, halfweg tusschen Antwerpen en Meche len gelegen. Op de lijn Turnhout-Namen is "Woens-t dag voortdurend gevochten. Dit kan dus het voorspel zijn van den algemeen ver wachten groolen slag. Dc man van hel „Hdbl. van Antw heeft ook aan den on bekende gevraagd, wal hij over den uit slag daarvan dacht Hij bleek van mee ning, dat de onafhankelijkheid vim Bel gië een zekere zaak blijft, ook al zijn de Duitschers op het slagveld de baas Deze slag zal slechts uitmaken, of de Duitschers al of niet door België Frank rijk zuilen binnentrekken Op den eind- uilslag van den Europeesclien oorlog zal hij geen invloed uitoefenen. Een correspondent van de N. R. C. doet levendig verslag van den algemee- nen terugtocht van het Belgische leger. De strategische toestand maakte dien noodig. De beweging geschiedde dan ook taktisch en regelmatig. Het behoeft ech ter niet gezegd, dat de landbewoners! daar weinig van begrepen. Al had de regeering bekend gemaakt, te zullen vast houden aan he! verdedigingsplan van 1859. de menschen builen zagen de Duit> schers door hun dorpen trekken Dat is voldoende, om lien in een paniek te doen vluchten, als ze niet vóór dien lijd met pak en zak hel hazenpad hadden gekor zen Troosteloos verlaten lagen dc lan den Slechts enkele militaire auto's snor den langs de wegen, voor den vijand uit. Ook hel vee is weggehaald Enkele geringe versterkingen op dé wegen naar Brussel en Mechelen dien den, om den aftocht der troepen (e dek ken, volstrekt niet, om verderen weer stand te bieden. In Brussel was de stemming nog som berder, toen nog tamelijk onverwacht zich de tijding verspreidde-, dat de Duit schers n aderden Op het Rogier-plein vóór hel Noor-/ derstation was hel bar vol, een gedrukte zwijgende menigte. Alles, wal in Brussel soldaat was, kwam daar tezamen en stroomde in de treinen. De Belgische vlaggen werden al ingehaald. Wapen handelaars namen hun borden voor de winkels weg of overschilderden de op schriften. Op de gezellige Anspacb-Iaan, dien middag nog vol vroolijk leven, was het een geloop en gedraaf, alsof heel Brussel waanzinnig was geworden. Men vreesde wraak over de winkels der Duit schers, die na den inval werden ver woest Treurig zag het er uit. De laatste dagen hadden de Brus selaren nog gezwoegd, om hun stad te omgeven met prikkeldraad en loopgra ven. Op de buitenwegen stonden de trams dwars over den weg. Alles ver geefs. De Duitschers zouden (zoo zei men) Brussel bombardeer en, indien liet verdedigd werd. Daarom heeft men de barricades opgebroken en de soldalen naar Mechelen en andere plaatsen ge bracht. Toen hel kanongedonder in die stad werd gehoord, werd ze door een gnool deel der bevolking in wilde vlucht verlaten. n hel Z u i d-0o s teil.» Belgrado ligt naar men weet op liet punt, waar de Sawe (of Sau) in de Donau vloeit. Tegenover de hoofdstad van Servië op den Slavonisclien oever, tusschen de beide stroomen en aan den oever van de Donau, vindt men Senilin. Scheidt dc Sawe dus Servië van Sla vonic, een zijrivier van dezen stroom de Drinfl, die iu de richting Zuid-Noord stroomt, vormt weer de grens tusschen Bosnië en hel eerst genoemd koninkrijk. De Oostenrijkers moeten dus, willen ze dit land binnenvallen, in elk geval een rivier over Dit schijnt hun op verschil lende punten gelukt te zijn. Wc hebben achtereenvolgens melding moeten maken van gevechten bij Sjabals (aan de Sawe) en bij Lje.sjnilza, Losnitza en Waljevvo, welke dichter bij de Drina, dus meer naar den Bosnische» (westelijken) kant zijn gelegen Intusschen hebben de Serviërs zich niet lot verdediging bepaald. Voor een deel vereenigd met de Monlenegrijnen hebben ze de grenzen van Bosnië en Herzegowina overschreden. In telegrammen wordt Raguza ge noemd. Dit is een Dalmalische slad aan de Adriatïsche zee. De berg Lowtsjen, waarvan de naam thans ook weer op de proppen komt, kan men zicli uit den Balkanoorlog herinneren. Toen sloeg Oostenrijk daar al een begeerig oog op. De berg ligt n.l. bij de grens tusschen- Montenegro en de Donau-monarcliie en bestrijkt de golf van Callaro. Hel is duidelijk, wat de Serviërs met een inval in Bosnië voor hebben Zij ho pen daar bij de stamverwanten den haaf legen den overheerscher le doen ont vlammen, dien de laatste uitspattingen in Serajewo en andere steden tegen Ser viërs als gevolg van den dubbelen moordaanslag kunnen hebben aangehitst. Voorloopig schijnen ze daar evenwel wei nig succes mee le hebben behaald Op Zee. Het gisteravond uitgegeven bulletin heeft weer eens een tipje opgelicht van den sluier, die over de krijgsverrichtingen ter zee hangt. De kleine Duitsche pantserdekkruisers sStrassburg" en >Stralsund" (ze zijn 4550 ton groot, in 1911 van stapel geloopen en voorzien van 12 kanonnen van 10.5 c.M.) kwamen een verkenningstocht in het Zuide lijk deel der Noordzee makend, met een aantal EngelBche torpedobootjagers in aan raking en voor de Engelsche kust met twee onderzeebooten. Volgens het bericht van het Wolff-bureau werd van deze laatste er een „tot zinken gebarcht. De „Stralsund" moet twee torpe dobootjagers ernstige schade berokkend hebben. Beide gevechten werden op grooten afstand gevoerd. Is het bericht betrouwbaar, dan weegt dit. verlies op tegen dat van de ..U 15", welke Duitsche duikboot door het BritBche kanonvuur tot zinken werd gebracht. Hebben de Engelschen voorts tot nu toe het verlies van de lichten kruiser Amphion te betreuren, aan Duitsche zijde werd de mijnenlegger »Königin Luise" door dat oorlogsschip in den grond geboord. Het Engelsche consulaat generaal te Rot terdam deelde aan de N. R. C. eenig officieel nieuws mee, waaraan we ontleenen, dat buiten de Oostzee de Duitsche vloot in havens vastligt. De Engelsche handel is nagenoeg normaal, zoo heet het daar verder, de overzeesche handel van Duitschland is verlamd. Ook heeft de Britsche zeemacht op den Atlantischpn Occeaan" en elders het water grootendeels van vijanden schoongeveegd, waardoor de handel weder herleeft. Dit blijkt daaruit, dat bij Lloyd (de groote Engels che verzeker! n gs- maatscb appij) Woens dag de oorlogs-premie viel op 40 shilling per 100 p. st. voor bijna alle reizen van Britsche schepen en de premie voor ver- zokering van ladingen graan, die stoom schepen uit de Vereenigde Staten naar een Britsche haven moeten betalen 80 shilling per 100 p. st. is. Hierbij behoeft ongetwij feld niet te worden opgemerkt dat een shilling- 60 ct. en een pond sterling nominaal f 12 waard is. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Te Amsterdam is gisterochtend met rnim een uur vertraging een trein uit München aangekomen met oDgeveer 200 Amerikaansche reizigers uit Zuid-Duitsch- land, die van hieruit zoo spoedig mogelijk naar de Nieuwe Wereld willen oversteken. Alle opschriften, niet in de Duitsche taal gesteld, bleken verwijderd. Zelfs had het woord „Internationale" voor het overigens in het Duitsch gestelde >Spoor-slaapwagen- maatschappij" dit lot moeten deelen.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2