M1DDE DE FRANSGHE HOEVE. K*. 194 157' Jaargang. Woensdag 19 Augustus. Binnenland. FEUILLETON- Uil Stag en Provincie. 1814 Dut oomrut rtnohijmt 4 g I y kmet nitzomderisg vu Zom- ei Feeitiigeii Ml» per kwartaal, zoowel voor Middelburg il» root alle plaatiei i* Nederlamd framoo pp! f 1.25! Afzonderlijke lammer» koitei 5 ceit. Aduerfcentiön bij abonnement op roordeelige voorwaard»». Proipeotuiien daarvan zijn aan het bureau te bekomen* Advertantiön voor het eeritvolgende nummer moeten de» middag» vóór dén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentidn i 20 oent per regel! By abonnement veel lager. Öeboorte*, dooè- ca alle andere familieberiohten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.60; elke regel meu 20 oent. Beolamea 40 oent per regel. Groot» letter» naar de plaat», die sy innemen Tot de plaatiing van advertentiOn en reclame», niet afkomatig uit Zeeland, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, ia gerechtigd het Algemeen Advertentle-Bireei A. 1MB LA IAB Ai., N.Z, Voeroirgwnl 900, AMtenUue, ONZE NEUTRALITEIT. Van officieele zijde werd ons mee gedeeld dal de Engelsche gezant in Den Iiaag nogmaals de verzekering gal dat Engeland de neutraliteit der Wes ter Schelde zal eerbiedigen en geen schepen die rivier zal. doen opvaren, zoolang onze onzijdigheid niet door de tegenpartij wordt geschonden Aan den anderen kant hebben wij de verzekering, Zaterdag door den Duit- schen Rijkskanselier aan een Zweedsch journalist gegeven, dal Duitschlaud beslo ten is de neutraliteit van de Skandina- vische landen en van Nederland met alle ten dienste staande middelen te onder steunen. Dat is dus voor 't oogenblik gerust stellend. Maar hel blijft noodzakelijk er die be perking- „voor 't oogenblik" bij te voe gen, want roei een geweldigen strijd zoo vlak bij onze grenzen, moet men er al tijd op voorbedacht zijn dat de zaken een keer kunnen nemen, dien men niet voorzien heeft. En daarom is hel nog altijd zadk waakzaam te b 1 ij ven o— CONTANTE BETALING IN DEN GROOTHANDEL. Een winkelier maakt ons naar aanlei ding van de aansporing aan de winke liers om loopende wissels te betalen in verband met de circulaire van den minister van justitie de opmerking dat de winkeliers aan den anderen kant in moeilijkheid worden gebracht dooi de eischen der grossiers en fabrikanten, •die vooraf toezending van geld ver langen, en dan nog de risico voor reke ning dei- winkeliers laten. Hij vraagt of er geen bepaling kan gemaakt worden door den minister om de zaken hun gewonen loop te laten Voor velen toch is het zeer moeilijk aan die eisch te voldoen. We kunnen natuurlijk geen antwoord geven op die vraag, maar wel willen we haar door publicatie onder de aan dacht brengen Toevallig heeft het Hoofdbestuur van den Nederlandscben Kruideniersbond de zelfde kwestie behandeld in een circu laire aan de groothandelaars en leveran ciers. Daarin spreekt het hoofdbestuur zijn leedwezen en bezorgheid uit over de strenge maatregelen, door groothande laars en leveranciers genomen, te welen- hel invoeren van contante betaling, ja zelfs bij sommigen het invoeren van voo ruit be tali ng. gepaard met invor dering van de nog loopende posten op den vervaltijd. In het belang van den geheelen detail handel, vraagt hel hoofdbestuur deze maatregelen ten spoedigste weder in te trekken. Mocht dit niet mogelijk zijn, wat de maatregelen in hun geheel betreft, dan vraagt het hoofdbestuur met' den meesten ernst althans in zóóverre op die besluiten terug te komen, dat de invordering dei- uitstaande posten en loopende kwitantiën wordt opgeschort, totdat voor allen Jweder betere tijden zijn aangebroken, terwijl thans zooveel detailhandelaren werden opgeroepen hunne plichten tegenover hel land te vervullen, zonder dat zij gelegen heid hadden om regel op hunne zaken te stellen. Reeds zijn enkele groothandelaren op hun besluit teruggekomen en leveren zij weder op de gewone conditie. Moge hun voorbeeld veel navolging vin den' zegt hel genoemd hoofdbestuur. Meer dan ooit gevoelen wij immers in deze dagen, hoe de geheele maatschappij is één groot gecompliceerd raderwerk, waaruil ook de kleinste radertjes niet kunnen worden weggenomen, zolder in breeden kring stagnatie te veroorzaken. VERPLEGINGS-DISTRICTEN IN ZEELAND. Op grond van art. 11 van de wet van 23 Mei 1399 (Slbl. no. 128) heeft dc Ter ritoriale Bevelhebber in Zeeland na over leg met den Commissaris der Koningin onze provincie verdeeld in zes „verple- gingsdistricten", re weten. Walcheren, N. en, 2. Beveland, Tholen en St. Philipsland, Schouwen en Duiveland, Zeeuwsch Vlaan deren W. D.. en Zeeuwsch Vlaanderen O. D In elk district zal een „verplcginscom- missie bestaande uit alle Burgemeesters en enkele deskundigen uil hel district, zooveel mogelijk de geregelde voorziening in de behoeften van leger en bevolking bevorderen, in de eerste plaats door te zorgen, dal de aanwezige voorraden in gemeenten, waar van eenig artikel te veel is, ten goede komen aan andere, waarin daaraan behoefte is. een en ander met toepassing van de nieuwe onleigenings- bepaliogen. De commissies zullen een dagelijkseh bestuur moeten aanwijzen. Voorzitters zijn de Burgemeesters van Vlissingen, Bres- kens, Neuzen, Goes, Tholen en ZIerikzee. Voor de geheele provincie zal voor het zelfde doel een algemeene commissie werkzaam zijn, waarvan voorzitter is de waarnemend Burgemeester van "Middel burg, en leden de heeren Fruyt van Her tog, adjudant van den Territorialen Bevel- hebber, mr. P. Dielfeman, D. Alewijnse en J Dronkers Een hoofdambtenaar-ter pro vinciale griffie is mei het secretariaat belast. De aandacht wordt er op gevestigd, dat particulieren zich met vragen or mede- deelingen behooren te richten tol de be trokken dislricts-commissies, niet tol de algemeene o— UITVOERVERBOD. Hel verbod van uitvoer van de gis teren door ons met name genoemde ar- ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 49.) Voss schudde hem ongeduldig. „Zeg, hen je wakker'?" „Nou zoo wat. Langzaam aan." „Hoor eens, Clussmann, je hebt gisjte- ren wat gezegd ik weet niet of jij je dat nog kimt herinneren? Je hadt immers een kleine verheuging „Ohol Als ik wat gezegd heb, dan heb ik dat gezegd." Hij richtte zich overeind. O wee! Wat staek en trok dat onder zijn schedel 1 En wal kletterde de regen tegen de klei ne ruiten lEnnu moest hij zich weer op weg begeven en weer verder marchee- ren! Een dak boven zijn hoofd. Wie dat kon hebben! Voss was zoo zenuwachtig, dal hij een paar malen moest slikken, voordat liij spreken kon „Je hebt dus werkelijk en waarachtig Annmarei Raderaaker die avond, voordat Brinkmeier trouwde, bij den Zwarten poel gezien? En Hinnerk Brinkmeier ook?" Hinnerk Brinkmeier juist t Dat was -het. Dien moest hij bij den Zwarten poel gezien hebben. Daarvan hing dat met hel dak af. En werkelijk, er had daar dien avond een man geloopen in 't ge heel niet ver van de deerne. Waarom kon dat niet Hinnerk Brinkmeier geweest zijn? „Ja, zeker", zei hij beslist „Dat is zoo" „Wil je dat getuigen, als ik Hinnerk Brinkmeier aanklaag? Wil je dat bezwe ren „Bezweren?" Clussmann aarzelde. „Piter Clussmann, wat ik je gezegd heb. dal kom ik je na! Je krijgt een woning en ik onderhoud jou en je kinderen, als je dat voor mij getuigen wilt tegen hem." Piter Clussmann hoorde voortdurend den regen kletteren, den storm huilen. Hij nam een besluit. „Brinkmeier is een hardvochtige vent. Met een enkel woord kan hij mij gelukkig maken en zegt dat woord niet Als ik hem nu met een enkel woord onge lukkig kan maken, waarom zou ik het dan voor mij houden? Ja, ik zal dat voor je getuigen." Denzelfden dag liet Brinkmeier, den lammen Mathes met de bel door Spreck- holm rondgaan en voor Zaterdagavond een vergadering van alle gemeenteleden in zijn huis aankondigen. Een zaak waar op hij reeds lang had aangedrongen, was aanhangig gemaakt. De regeering was van p)lan een straatweg te leggen, die over Spreckholm en een paai- andere kolonies dwars door het veen neer Osterhoüiz— Scliarmbeck zou leiden. De aanleg daar- lilcelen is niet opgeheven, doch in het betreffende Kon besluit is bepaald, dat van het verbod voor die artikelen, zoo noodig, ontheffing kan plaats hebben o— Jhr. BOSCH VAN ORAKESTEIN t Te Utrecht is gisteren op 75-jarigen leeftijd plotseling overleden jhr H P C. Bosch van Drakestcin van Nicuw-Ame- lisweerd ,die sinds 1901, als katholiek, zitting had in de Eerste Kamer voor Utrecht. o— NEDERLAND EN DE OORLOG M a x i m u m-p r ij s van Va r we blo cin De graan firma Jac. van de Wal en Zoon te Randwijk heeft, naar de N. R C. meldt, den minister van landbouw, nij verheid en handel verzocht voor tarwe bloem een verschil te maken tussehen den prijs van de fabrikanten en van de handelaren en deze bijv. te bepalen f 13 25 en f 1-1, hetwelk hel gewone ver schil is voor dekking van vrachtkosten en winst; aan de wel die terugwerkende kracht te verleeneu. dat de prijs van alle koopeu, geschied tussehen 30 Juli en 8 Aug., moet verminderd worden met het bedrag, dat boven den maximum prijs voor fabrikanten was bedongen. Recht van suiker. Bij hel Kon besluit van 13 dezer, hou dende vaststelling van hel bijzonder recht te heffen van suiker, herkomstig uit eenige landen, die prcmiên op dc pro ductie of den uitvier daarvan verleeneu, welk Kon besluit lerslond in werking is gelreden is de uil de hieronder ge noemde landen herkomstige suiker per 100 kg. onderworpen aan het daarnaast vermelde bijzonde- invoerrecht Canada geraffineerde suiker f 1.54; Australische bond ruwe suiker f 2 22 en geraffineerde suiker f 1.47; Japan ruwe suiker f 195; kandij, suiker in dobbel- steenen of in brooden en soortgelijke suilcer f 6 69, andere geraffineerde sui ker f 3 45, Roemenië ruwe suiker f4 68 en geraffineerde suiker f 6.96. Steun, aan Belgische slacht- o f f e r s. Hel Nederlandsche comité tot steun de Belgische slachtoffers, waarin o. ra. ook zitting heeft de heer Jos van Raalle uit Vlissingen doel nogmaals een be- •oep op de Nederlandsche hulpvaardig heid. Nu de nood zoo hoog wordt, door het 'oortdurend aankomen van vluchtelingen uit België in Maastricht, Eijsden en an dere plaatsen, vluchtelingen, die van al- beroofd zijn, van huis en hof, van have en goed, die niet veel meer heb ben kunnen redden dan het naakte lijf, is het zoo noodig. dal hulp en steun wordt gebdoen Het comité doel daarom nogmaals een zeer dringend beroep op allen, die in staat zijn, hier te helpen, om den. nood te lenigen van onze Zuid- Nederlandsche stamgenoolen. die zoo wreed door de slagen van het lot wor den geteisterd. van was kostbaar en de gemeenten moes ten daartoe bijdragen. De meeningen wa ren verdeeld. Brinkmeier was er voor, omdat hij In een, fn elk jaargetijde bruik bare verkeersweg, de hoofdvoorwaarde voor de toekomstige ontwikkeling van de kolonie zag. Meer kortzichtigen hielden zich aan den huldigen toestand en waren •eronlwaardigd over de grootte der bij dragen, die gevraagd werden. En alle persoonlijke vijanden van den burgemees ter sloten zich bij hen aan. Alheid voelde de toenemende vijandigheid eu zou gaarne jezien hebben, dat de vergadering, waar op de meeningen met elkaar in hotsing zouden komen, tot een kalmeren tijd. werd verdaagd Maar Brinkmeier ver langde naar een beslissing. ,Meen je, dat ik niet zie, moeder", zei hij, ..hoe de bende zich tegen mij kant eu mokt en hoe mijn goede vriend Luerke Voss ieder in het bijzonder tegen mij op zet? Maar ik heb mij nooit in mijn le ven verscholen als iemand mij te na wou komen. Laat ze maar komen! Laat ze hun vergif uitspuwen. Alleen oog in oog, niet van achterenIk zal de kerels wel bewijzen, wat Hinnerk Brinkmeier er voor een is. En dat die doorzet wat hij zich heeft voorgenomen Zaterdagsavonds kwamen zij van alle boerderijen met lantaarns aanzetten. Ieder wist, dat het er op de vergadering heet zou toegaan en de strijdlustigen verheug den zich daarop. Met strakke gezichten, stijf eu zwijgend Het secretariaat van het comité is ge vestigd Kalverstraat 61: de penningmees- Ier. mr G J Fabius, in hel gebouw der Kasvereeniging te Amsterdam T o ra a te n. In de Maandag in Naaldwijk en Poel dijk gehouden vergaderingen van kwee kers is besloten niet op het aanbod tot tomaten vervoer met de S M. „Zeeland in te gaan. uit overweging, dal het niet doenlijk is een vaste hoeveelheid voor iedere verscheping te garandeeren, daar de oogst der tomaten in sterke male van het weer afhankelijk is en dal het ver voer naar Engeland zoodanig verbeterd is, dat er geen dringende redenen meer aanwezig zijn om een dienst over Vlissin gen te openen. Voor het vrijwillig politiecorps te Rot terdam hebben zich reeds 800 personen aangemeld Men heeft er 1100 noodig Cultures in I n di Tc Amsterdam heeft, op initiatief van den president van de Ned Handelmaat schappij een vergadering plaats gehad van alle cultuur-ondernemingen in Ned - Indiè In deze vergadering werden com missies benoemd vóór de hoofd-cenlra der cultures om, voor liet onverhoopt geval, dat de telegraphische gemeen schap mei Nederlandsch-Indië mocht worden verbroken, de belangen dier cul tures te behartigen en bij liet Gouverne ment van Nederlandsch-Indië voor te slaan en den vertegenwoordigers der on dernemingen van advies te dienen om trent alle maatregelen om de zaken gaan de te honden, zonder daarbij eenig onder scheid te maken ten opzichte van de nationaliteit -der belanghebbenden De minister zal de benoemde com missies aan den Gouverneur-Generaal mee- deelen en hem in overweging geven a van die commissies in het bedoelde geval gebruik te maken; b. mede te deelen of hij wellicht be zwaren heeft tegen hare samenstelling, en c zoo hij daarmede accoord gaat, de benoeming en samenstelling dier com missies in Indië namens alle belangheb benden reeds thans algemeen bekend te maken en de vertegenwoordigers dier cultures er op te wijzen, dat zij zich in moeilijke gevallen lol die commissies kun nen wenden Uit Middelburg. Op 90 jarigen leeftijd is hier gisteren avond overleden de heer A. Cense, een in onderwijskringen algemeen bekend en hoog geacht man. De overledene, die 17 April 1824 alhier geboren werd, was vroeger jaren bij het lager onderwijs alhier werkzaam en ook meerdere jaren leer aar aan de Burger avondschool. Toen hij ook als zoodanig ge- pensionneerd werd, kwam ie heer Cense als boekhouder aan de gasfabriek en ook daar werd zijn werkzaamheid en voorlichting op boogeu priis gesteld. Velen zullen zich zeker „meester Cense" og dankbaur herinneren. Meer dan 50 jaar is de thans ontslapene secreta*is geweest i n het oaderwijzersge- zuUcbup in het arrondissement Middelburg, toen bij verled'-n jaar als zoodanig ontslag nam, bleef hij echter toch nog lid van het bestuur. Overe-n komst ig dec wnsch vau den overledene /it! de ttruardtbrsteking Vrijdag a.s Ie elf uur iu allen eenvoud op de al gemeene begraafplaats albvei plaats hebben. Morgén, Donderdagavond, zal op de' Markt alhier door het Middclburgsch muziekkorps en de tamboers en hoorn blazers le negen uur een laploc worden gehouden, waarna een militaire wande ling door een klein deel der stad zal plaats hebben De palen voor de riugrijderijen in de Abdij zijn heden opgeruimd, waar uit blijkt, dat deze dit jaar verder niet doorgaan o Uit VU «slagen. De „Yliss Crl," geeft de volgende gedeeltelijke verbetering van het door ons meegedeelde bericht omtrent de uit voering van den binnenloodsdiensl. In de voorhaven te Ilansweerl zijn ge- sla tionneerd éen Nederliandsch en éen Belgisch loodsvaarluig Hel Nederland sche loodsvaarluig heefl een sleepboot ter beschikking, terwijl hel Belgische loodsvaarluig de motor ter beschikking heeft De Nederlandsche binnenloodsen bren- n de sche]>en op lol Hanswcert en wor den aldaar door de Belgische loodsen vervangen, die de schepen dan ver der lot Antwerpen loodsen Omgekeerd brengen de Belgische lood sen de schepen af lot Ilansweert en wor den aldaar vervangen door de Neder landsche loodsen die de schepen dan erder naar Vlissingen loodsen, alwaar zij door de Nederlandsche zeeloodsen naar zee worden geloodst Trein 86 (sertiek van Vlissingen 6 55 avonds) zal vanuf heder «horloopeii tot Gocb, inpluats van tot Boxitl. Door een poetser der Staatspoor te Vlissingen is eenig" dagen geleden een tascbje met een groot bedrag aan geld ge vonden. Het gevondene werd bij den stations chef gedeponeerd. o— Uit Zuld-Beveland. Naar aanle-iding vau een hij het be stuur der afd Goes van „Het Groene Kruis' door -10 dames ingediend adres tot hel geven, van een cursus in eerste hulp bij ongelukken vanwege genoemde afdeeling, wasDinsdagavond een spoed- eischende vergadering uitgeschreven Door het bestuur werd het voorstel gedaan voor het geven van bovengenoein- den cursus onder voorwaarde, dat hier stapten zij den een na den ander door de keuken de kamer bij de Brinkmeiers binnen. AUicid had alle stoelen en kisten van hel huis daarheen gebracht, maar er was toch nog gebrek aan plaats Die hel laalst kwamen moesten opeengedrongen tot in de keuken staan. Want ook de oud ste zonen waren meegekomen en vele jongere broers en zij, die wegens ouder dom uit het bedrijf waren. Het was alsof de verwachting van komenden strijd als een onweerswolk in het vertrek hing, dal spoedig geheel gevuld was met den blauwen, dikken rook der pijpen, waar door liet schijnsel der kleine hanglamp nauwelijks bij machte was heen te drin gen. In den lichtkring der lamp stond burgemeester Brinkmeier. Hij had zijn dorpsgenooten koel begroet,en men had zijn groei even koel beantwoord „Hij is verduiveld oud geworden", zei Mimstedt zacht tegen Luerke Voss, die loerend op den rand van een kist zat gehurkt. Voss kneep zijn linkeroog toe „Pas eens op Wij krijgen hem nog wel klein zoo klein als een slip !Als totaal niks Nu hield het getrappel der voeten op De vergadering was voltallig Brinkmeier begon te spreken Hij zette de voordee- len van het regeeringsvoorstel uiteen. Zij zouden niet meer alleen op den wa terweg aangewezen zijn. Als in den win ter het kanaal dichtvroor. behielden zij een verbinding met het marktplein en de buitenwereld, een weg .waarop zij niet, zooals tot dusver rijtuig en paarden half kapot en half dood reden Het was een groot voordeel om dan turf en vee le kunnen verkoopen, als daarvoor de hoog ste prijzen worden betaald Tol zoover luisterden de Sprecldiolmers met een uit- drukking van afwerende onverschillig heid op hun strakke als uit hout gesne den gezichten en een trekken af en toe van de saamgeknepen lippen, dat scheen te zeggen „Praat maar toe Wij weten al wat er komt Eindelijk noemde Brinkmeiec de som die de regeering als bijdrage vorderde. Een gemompel en woorden van protest Helen zich hooren „Ja, buren, het is wel een hoop geld, dat wij moeten geven Maai- het is geld, dat rente afwerpt voor ons onze kinde ren en kleinkinderen De kolonie, waar de weg langs gaal is er veel heter aan toe dan de andere kolonies En als de Spreckholmers het geld niet willen ge ven .dan loeren de bewoners van Stel- lichte er op om den weg bij hun langs te krijgen. Nu zou iemand wel kunnen beweren, dat de regeering dal goedkoo- per moest doen Maar dat doel de re geering nu eenmaal niet Ik heb daarnaar reeds geïnformeerd Wij kunnen het voorstel slechts aannemen of weigeren Ik, burgemeester Brinkmeier, ben er voor, dal wij bijdragen in de kosten van den straatweg 'Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1