MIDDELMTMH COVtJtNT H*. *92 157* Jaargang. 1914 Maandag .117 Augustus. Binnenland. FEUILLETON. DE FRANSCHE HOEVE. Utt Stati ea Provincie. Dut «jouraat v»r»ohijat 4 a g 1 ij k i, met aitzoaderiig m Zoa- ea FeeitdageaS Frtya per kwartaal, ioowel voor Middelburg ali Toor alle plaatiea ia Ne der laad franco pp.' f 1.252 Afzonderlijke anmmert koitea 5 coat. Adforteatiöa bij abonnement op -roordeelige Toorwaardea. Proipeotuien daarvan zijn aan het bureau te bekomen* Advertentiën voor het eeratvolgende nummer moeten dei middag» vóór één mar aan het bureau bezorgd zijn. Adverteatida k 20 cent per regel. Bij aboaaemeat veel lager. Geboorte-, dood- ca allo andere familieberiohten oa Dankbetuigingen van 1—7 regel» f 1.50; elke regel motr 20 cent. Beclame» 40 cent per regel. Grooto letter» naar de plaat», die zü innemen. Tot de pl&atiing van adverteatiëa ea reclame», niet aikomitig uit Zeeland, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Algemeen Adverteatle-Bireal A. UK LA KAB Ac., N.Z. Voérowgwal 256, Anatêrdam. NALATIGE DEBITEUREN. Door den Minister van Justitie is het volgende schrijven gericht aan den Hoo- jgen Raad der Nederlanden, de gerechts hoven ,arrondissements-rechibanken en kantongerechten, heL openbaar ministe rie bij de rechtscolleges en aan advoca ten, procureurs en notarissen. Naar mij van verschillende zijden en vooral uil kringen van den handel wordt medegedeeld, heeft mijne circulaire van 5 dezer, le Afdeeling C, no. 567, bij een deel van- het publiek tot eene misvatting van mijne bedoeling aanleiding gegeven, welke in liet belang van een gunstig ver loop van de tegenwoordige economische crisis zoo spoedig mogelijk behoort te verdwijnen. Terwijl dezerzijds daarin werd aange drongen pm zooveel imogelijk' een gedrags lijn te willen volgen, welke er toe zou kunnen leiden, dal niet dadelijk toit maatregelen van uitwinning wordt over gegaan, wanneer de schuldenaar niet aan zijne verplichtingen voldoet, daartoe gedwongen door de buitengewone tijds omstandigheden, schijnen sommigen daar uit de gevolgtrekking le maken, dat in het algemeen de verplichting tot betaling practisch opgeschort moet worden be- (SclioiUfWd Het behoeft nauwelijks betoog, dat hel tegendeel in de bedoeling was gele gen, waar een zoodanige gevolgtrekking feitelijk zoude leiden tol een moratorium, hetwelk de regeeriug thans blijkens den aanhef van evenbedoelde circulaire juist zeer onraadzaam oordeelt Personen, die om redenen van eigen baat. met het oog op mogelijke stagnatiën fn het handelsverkeer in de naaste toe komst, uit te ver gedreven voorzichtig heid iof om welke redenen ook, betaling van hunne schulden weigeren, hoezeer zij de daarvoor benoodigde gelden heb ben of op eenige wijze kunnen verkrijgen, handelen in lijnrechten strijd met 's lands belang, verergeren noodeloos de econo mische toestanden en zijn aanleiding, dat anderen, goedgezinden, gedwongen wor den met betaling in gebreke te blijven en op hun beurt weer de bronnen voor noodzakelijk levensonderhoud van derden verstoppen. Een dergelijke handelwijze verdient niet slechts afkeuring, doch behoort ook aanleiding le geven om in het algemeen belang tegen zoodanigen de wet in al haar gestrengheid toe te passen. Het verleenen van de gunst van uitstel kan slecht^ zijn bedoeld ten aanzien van hen, die hoezeer Sn het algemeen solvabel, uit onmacht ten gevolge van de thans heerschende crisij? niet dadelijk aan hunne verplichtingen ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 47). „Het is zonde en schande, dat de "Spreckholmers door zoo'u schurk hun eer en reputatie verliezen. Honderdduizend marken voor een stuk land waarop geen halm wil groeien En op wien valt zoo n bedriegerij ten laatste terug? Natuurlijk pp de geheele kolonie. Dat begrijp je, hè buurman? Ja. als het een spitsboef is, dien de gemeente zich tot burgemeester heeft gekozen, lioe zal iemand don de andere gemeenteleden .voor beter houden? En dat schaad! ons Ja zeker, zoo n ma nier van doen schaadt ons bij de Frank- forler en Keulsche veehandelaars op de markt in Scharmbeck en bij de hande laars in turf in Breinen. Overal doet ons dat schade. En hij was in alles zoo, die burgemeester Brinlcmeier! Was dat nu goed, dat hij den mandenmaker Graveloh onderstand in Spreckhohn gegeveu had en Pieler Clussmann geen onderstand geven wide? Pieter Clussmann was toch een Spreclcholmer kind, had op een groo te hoeve gezeten en de oude menschen zouden nog kunnen vertellen, dat hij menigeen in de kolonie, die hulp noodig had, had bijgestaan. En nu wilde Brink- voldoen en van wie kan worden aange nomen ,dat zij binnen niet le langen lijd wederom regelmatig hunne verplichtin gen zullen nakomen. Bijzonder uitstel aan hen, die tot betaling niet geheel onmachtig zijn, wier onmacht niet een dadelijk gevolg is van den oorlogstoe stand, of die binnen redelijken termijn toch niet kunnen worden verwacht zich financieel le zullen herstellen, is noch billijk noch. wenschelijk; integendeel zou den daardoor de rechtmatige aanspra ken van anderen ,de zekerheid van hunne belangen en hel algemeen ver keer noodeloos worden geschaad Hoezeer overtuigd, dat door u aan den inhoud van mijne meergenoemde cicu- laire geen andere strekking dan de hier boven uiteengezette zal zijn toegekend en door u de noodige waardeering van de motieven, voor verzoeken om uit stel aangevoerd, in ieder bijzonder ge val reeds geschiedt, meende ik goed tc doen bij de algeineene bekendheid, wel ke aan die circulaire is gegeven, de juiste bedoeling der regeering ten dezen aanzien nogmaals in het licht te stellen. Ik heb -de eer u beleefd te verzoeken, voor zooveel noodig, te willen bevorde ren, dat daarmede in de rechtspraak en practijk worde rekening gehouden o NEDERLAND EN DE OORLOG. De landstorm Blijkens kennisgeving van den minister van oorlog kunnen ook officieren van de voormalige dienstdoende schutterijen als commandant van landstormafdeelin- gen optreden De lichting 1915- De minister van oorlog heeft l e kennen gegeven dat door de wet van 3 Aug. jl niet worden terzijde gesteld de bepalin gen, betreffende geschiktheid voor den dienst vrijstelling en uitsluiting- Zij die na 3 Aug zijn ongeschikt ver-: klaard, vrijgesteld of uitgesloten worden niet opgeroepen indien de betreffende uitspraak voor de oproeping onherroe pelijk geworden is. De zoon van mr. Troelslra. „Naar aanleiding van een gerucht, dat de zoon van partijgenoot Troelstra, die le Dresden woont, dienst zou hebben geno men in het Duitsche leger, kan „Het Volk" mededeelen, dal bedoelde zoon, Jelle Troelstra, uit Duitschland is terug gekomen en zich met zijn vader, aan het ministerie heeft vervoegd, om alsnog als vrijwilliger tijdens de mobilisatie in dienst te treden." Benzine In de N. R. C. wordt er de aandacht op gevestigd, dat het aanvankelijk op den le Rotterdam aanwezigen voorraad benzine gelegde beslag is opgeheven, zoo- meier hem partout niet in Spreckholm hebben. Hij heeft daar zeker een geldige reden voor gehad." Luerke zette bij dien laatsten zin zijn meest geslepen gezicht. De mannen trokken zwijgend aan hun lange pijpen en snoven met den tabaks damp hel wantrouwen, den toorn en de verontwaardiging op, (die Luerke Voss hun benevelend toeblies. Eiken avond kwamen er meer SpreckhoLmers in de kleine ka mer bij de Schlettens. De kaarten rust ten, maar de longen raakten los in de boosaardige gisting, die zich als schimmel in een schotel eten, door de geheele plaats verspreidde. De kalmsten, de voor- naamslen onder de kolonisten verzetten zich nog, zij wilden slechts op hun eigen oordeel afgaan. Zij zochten Brinkmeier op en zouden gaarne de juiste toedracht der zaak van hem zelf vernomen hebben. Maar met Brinkmeier was in dezen tijd niet te redeneeren. Nog verder dan ge woonlijk slak hij zijn forschen kin met de onderlip vooruit De bovenlip verdween bijna geheel, Hij wachtte zwijgend, ter wijl hij met vlijmscherpe» blik ziju oogen op den bezoeker hield gevestigd. Vroeg iemand naar zijn zoon, dan antwoordde hij „De bengel was onhandelbaar, 'k Heb hem daarom uit mijn huis gejaagd, 'k Ben toch blaas in mijn eigen huis, zou ik zeggen- Vroeg iemand naar den voorgenomen koop van het land, dan kreeg hij ten antwoord: „Ik heb niets verkocht. Maar anders ik kan toch wel verkoopen wanneer en zoo duur als ik dat verkies, hè De bezoekers vonden met deze hals dat er tegen aflevering van benzine naai* plaatsen in hel binnenland geen bezwaar bestaat. Ook aflevering van petroleum naar het binnenland is vrij. Hel bestuur van den Natonalen Bond voor Vreemdelingenverkeer heeft met het oog op den thans heerschenden toestand besloten, de op 5 en 6 September te Arnhem te houden algemeene vergade ring voor onbepaalden tijd uil te stellen Het bondsorgaan zal om dezelfde reden voorloopig niet verschijnen. Onder de nog in Zwitserland vertoe vende Nederlanders beliooren, naai- de N R C. meldt, ook de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr C. C Geertsema en echtgenoote, die le Zurich verblijven. Naar de Nieuwe Cl. verneemt, ih eefl H. M. de Koningin een zeer uitgebreide verzameling boekwerken doen toekomen aan den minister van oorlog ter uitreiking aan de militairen in de kazernes en kam pementen. Bloembol len. In hel orgaan van de Algemeene Ver- eeuiging voor Bloembollencultuur wordt meegedeeld, dat de oprichting van een bloembollensyndicaal wordt voorbereid door de bemoeiingen van een commissie uit de drie besturen der drie groote organisaties, Hel syndicaat zon den bin-' nenlandschen inkoopprijs eu den mini mum verkoopprijs ^oor hel buitenland bepalen. Tevens zouden maatregelen ge nomen moeten worden om den geheelen overgebleven, niet leverbaren voorraad bloembollen le vernietigen, alsook maat regelen tegen dien auctiehandel, den bloemhSndel en andere misbruiken. Ge tracht wordt een voorschot te verkrijgen van 10 millioen gulden. Dit geld kan ver kregen worden, zoo het gegarandeerd wordt door het rijk, de provincie en de gemeenten. Hel hoofdbestuur van de Nederland- ■sche vereeniging „Onze Viool' heeft een oproeping gericht lol ons volk ten bate van onze matrozen. Het is, zegt hel hoofdbestuur, opgesloten als zij zijn, aan boord van oorlogsschepen en in een stel ling in oorlogstoestand, niet mogelijk hun iels te bieden wal in de meeste plaatsen door welwillende medeburgers aan onze soldaten geboden kan worden. Hel bestuur van „Onze Vloot" (Sta tionsweg 89, 's Hage), biedt daarom zijn bemiddeling aan. Men schrijft uit hel mijnbekken aan het Volk: Op de staatsmijnen in Limburg wordt aan hen, die onder de wapenen zijn, voorzoover ze gehuwd of kostwinner ziju, het gewone norniaalloon uitbetaald, aan niel-kostwinners de helft daarvan. Bij den secretaris der Algemeene Sy node zijn, naar de N R. C. meldt, è3 slarrige barschhieid hun goede bedoe lingen niet naar behooren beantwoord. En hun gevoelens waren niet vriende lijk Dat hun burgemeester honderd duizend- marken wilde machtig worden denk eens aan' Honderdduizend mar ken waarvan zij niets zouden krijgen, beschouwde iedpr afzonderlijk als een persoonlijke beleediging en dat gevoel werd ook niet mindfer door het feit, dat Brinkmeier ze niet had gekregen. Hel resultaat is altijd een soort recht vaardiging Maar om zich voor te nemen zich op zoo'n manier te verrijken en niet in staat te wezen zijn plan door te zetten, dat verwekte naast de ver bittering ook nog verachting Het werd zeer eenzaam op de Brinkmeiershoe- ve. i In dien tijd kwam Piter Clussmann te Spreckholm Hij trok in een gescheur de jas en met kapotte schoenen van hoeve naar hoeve. Bij Himsteds voor in (de kolonie begon hij en eindigde, terwijl hij alleen de hoeve van dien bur gemeester oversloeg, bij de hoeve van Voss aan het andere eind De dominee te Grasdorf zond hem Hij liet zeggen, dal de gemeente zoo goed moest zijn zich zijner aan le trekken In Bremen kon hij niet blijven- Zou hij, een Spreck- holmer dan niet zijnhtoofd i» zijn geboorte} plaats mogen neerleggen om te sterven-' Niemand behoefdle in zijn vier meis jes een bezwaar te zien. Wie die op zijn hoeve nam, die ontving onmiddellijk de belooning voor zijn goede daad De jongste, de zevenjarige Fieke, was reeds aanbiedingen van predikanten, candidaten en anderen ingekomen om als veldpre diker uit le gaan. Hieruit zal de minister van oorlog veldpredikers aanstellen Voor rekening van Amsterdamsche lcpoplieden iti tabak zijn 21,000 sigaren verzonden aan de zoogenaamde forten- commissie te Utrecht. H M. de Koningin heeft een vleugel van de Koninklijke stallen aan den Hoo- gewal 1e 's Hage, die, nu zooveel paar den voor het leger zijn afgestaan, gedeel telijk onbezet zijn, afgestaan aan den heer A. ten Bosch, eleclrotechnisch in genieur, die daar nu, naar de N R. C. meldt, de eerstvolgende 11 dagen voor de manschappen van liet garnizoen el- ken avond een populaire voordracht houdt met demonstraties. In de 20 boxes van de lokaliteit is een geïmproviseer de eleclrisiteitslenloonstelling. welke in de pauze wordt bezocht. Het lokaal biedt ruimte voor een 200-tal bezoekers. Te 's Hage hebben zich voor "de trai ning der nieuwe lichting reeds 2-1 gym- naslickonderwijzers opgegeven. O p 1 e ve n d jer kee r. De diensten van Rotterdam op Londen van de Great Eastern en Win Muller Co. worden deze week weer met een boot uitgebreid, terwijl de „Professor Buijs' den dienst op Huil zal hervatten Ook verwacht men tegen liet einde der week een afvaart naar Christiania To male u Ten einde een betere verzending van tomalen naar Engeland te verzekeren heeft de lieer Kerbert, kweeker te Mon ster, aanleiding gevonden, om in over leg met den voorzitter van het hoofd bestuur van Weslland een uitweg te zoe ken voor een geregelde verzending De heer Kerbert heeft onder bepaalde voor waarden van de Maatschappij Zeeland de beschikking gekregen over een stoom boot, die driemaal per week, gedurende twee maanden, öe tomaten zal vervoeren. Heden zou, naar de N. R C meldt, een vergadering worden belegd om een beslissing te nemen. Er zou een zeker minimum-vervoer moeten worden gega randeerd Gewonde honden en paarde n. De heer Vorslius, voorzitter der So- phia-Vereeniging tot bescherming van die ren, heeft tot generaal Snijders de vol geden „dringende bede" gericht „Wanneer het zoo ver moclit komen, hetgeen God verhoede, dal onze troe pen genoodzaakt worden om actief op te treden, dan verzoek ik Uwe Exellentie, een dagorder le willen uitvaardigen aan liet gansche leger, waarbij bevolen wordt, dat wanneer paarden, honden of andere dieren iu dienst van het leger, gewond nederstorten. men met een schol een einde aan hun lijden make." geschikt om de ganzen te hoeden Hij, Pieler Clussmann, had vroeger zelfs dje kleine musschen in de sneeuw geen hon ger laten lijden. En nu had, hij voor zich en zijn kinderen geen brood! Als Pieter Clussmann zoo ver was ge komen, druppelden er telkens dikke tra nen langs zijn paarsrooden neus. De aan gedane boerin bracht hem dan een boor devol soepbord met pap „Eet je nu maar zat, Pieler Clussmann." Maar Cluss mann kon niet veel eten Zijn maag was van verdriet te zwak geworden Als de boer echter naar de kast in den hoek ging en als hartsterking een borrel in schonk, dan glinsterden zijn oogen door de tranen heen en hij dronk zijn glaasje leeg zoo dikwijls zijn gastheer goedvond dat te vullen. Hij had dan ook reeds menig glaasje verschalkt, zoodat zijn voelen op de dorp straat niet meer goed streek konden hou den, toen hij eindelijk bij Luerke Voss belandde Een fijne motregen had zijn klceren doorweekt, want hij had lang op een grenssteen moeten zitten, omdat de oude berken langs den weg heel onbeta melijk heen en weer huppelden en tel kens weer om hem te plagen het bruine kanaalwater juist voor zijn voelen scho ven. En hij wou toch niet in het kanaal Hij wou burger worden in Spreckholm Hel was gemeen van de berken. Brink meier had die opgestookt Hij stookte al les in de kolonie tegen een ouden, ar men man op Daarover moest Clussmann weer schreien En met de oogen vol tranen strompelde hij de keukeu op de UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau H van de We tering, aartsbisschop van Utrecht en tot ridder G. J. R Kuypcrs, pastoor (o Lei- muiden. o OOST-IN DIË De terugtocht va nde Koloniale De N' P. C. onlleent aan liet Soer Nieuwsblad Uit verschillende verschijnselen valt af te leiden ,dat de Koloniale Peleroleum Mij. niet hel voornemen heeft ,0111 in N. Indiê gevestigd te blijven En daar is reden voor. nu in welingelichte kringen afgaande ,op de stemming bij de regee- ringspersonen en volksvertegenwoordigers die in zake de Djambi-concessies iets te vertellen hebben, als een vaststaand feit wordt beschouwd, dal deze maal schappij, als bekend nauwe relaties ouderhou dend met de Standard Oil Cv in geen geval in aanmerking komt voor een deel dier concessies ,en dal het momenteel alleen gaal tusschen de „Koninklijke" en de „Zuid Perlak waarvan de laatst genoemde ongetwijfeld ook al zou zijn geëcarteerd. wanneer ze niet een beter bod gedaan had dan de Koninklijke. De houding der Koloniale wijst er op, dat zij zelf de overtuiging reeds mee draagt, bi Djambi niets te zullen krijgen Waarom zou zij anders de vroeger door haar iu handen genomen vergunningen op Borneo bijv bij tientallen tegelijk te ruggeven. zonder dat nog eenig deugdelijk geologisch onderzoek heeft plaats gehad. Het spreekt van /elf. dal hel voor een maatschappij als de Koloniale niet de moeite loont, op de enkele terreiutjes, die ze in Rembang en elders heeft, de exploratie voort te zetten .als Djambi haar ontgaat Uit Middelburg. Zaterdag zijn door de transport-co lonne van het Roode Kruis alhier ver schillende oefeningen gehouden Des middags werd een schijnbaar ge wonde uit Koudekerke gehaald per rij wielbrancard. met medelijden werd door sommigen de stoet aanschouwd, daar men aan werkelijkheid dacht An deren doorzagen het geval ,,'t Is maar gekheid Kiek, ie-lacht.' riep een jongen Des avonds werd op het stationslerreiij door een 12-tal militaire ziekendragers en 8 heeren van de transport-colonne on-j der leiding van den geneeskundigen dienst geoefend in het in- en uilladen van zieken en gewonden uit goederen wagens en passagiersrij tuigen, waarbij bleek, dat de deelnemers uitstekend voor him taak berekend zijn hoeve van Voss binnen Luerke stond verheugd van den rieten stoel op. waarin hij krijgsplannen voor een veldslag tegen zijn ouden vijand Brinkmeier beraamde Bij dien veld tocht kon de zwervende Pieter Cluss mann misschien als hulptroep diensjf doen „Wel zoo, oude Clussmann! Koin je ook eens weer in Spreckholm Geschmargrel, rakel een flink vuur op en hang den ketel met water over, dan kunnen we een stijven grog voor buur man Clussmann brouwen." Hij trok liem mee naar 't vuur, terwijl hij zijn vochtige jas bevoelde „Kom, dan kun jij je warmen Ik heb nog van den Jamaica- rum, je weet wel Daar hebben we me nigmaal er een van omgeslagen, hé-'Wat? Toen was ik bij jou te gast Nu ben ijj 't bij mij Ga zitten, buurman Ga zitten" En hij drukte hem ins zijn eigen rieten stoel. „Je bent' bent een goe goe(d mensch", zei Clussmann stotterend, ten gevolge van zijn hikken. „Wanneer jij om G—Godswil Brink—Brinkmeier je weet wel „Ja, ja, ik weet, Piter, dat je graag Weer in Spreckholm wilt wonen. En daar is ook niemand tegen, geen enkele van de kolonisten alleen dje dikkop, die Brinkmeier, onze burgemeester.' (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1