ilSBlLIUBtiSiU I". 191 157- Jaamang. IÖI4 Zaterdag 15 Augustus. Binnenland. Uit Stad en Provincis. FEUILLETON, DE FRANSGHE HOEVE. VersGhiliends Berichten. BUITENLAND. Dua eomraat Tiriohynt 4 a g 1 ij k i, met mitzondering iu Zon- Feeitdageil Friji p« kwartaal, zoowel -voor Middelbrug alt -voor alle plaatiea ia Nederlaai iraaoo pp! i 1.2&Ï Afzonderlijke nummeri koitea 5 cent, Advertentie» bij abonnement op voordeelige voorwaarde». Proipeotute» daarva» zijn aan bet burean te bekome». Advertentie» voor het eeritvolge»de nummer moeten dei middagi vóór mar aan bet bureau bezorgd zij». Advertentie» 20 oe»t per regel. Bij [abonnement veel lager. Geboorte-, dood* ca alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regelt 1 1.50) elke regel meee 20 cent. Beolamei 40 cent per regel. Groote letten naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentie» en reolamei, niet af komitig uit Zeeland, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, ii gerechtigd het Alfemeei Advertentle-ltireil A. JUK LA IAB As., N.Z. Vooroirgwal 90S, Amitérdam. DE LANDSTORM. De officieren en onderofficieren, !>©-< hoorende lot den landstorm zullen aan staanden Dinsdag onder de wapenen moeten komen NEDERLAND EN DE OORLOG De werkeloosheid te Amsterdam. Te Amsterdam hebben zich reeds S000 werkelooze leden van den bestuurders,- bond aangemeld voor hulp van hel steun, comité aldaar, onder wie 4500 diamant werkers. Hel aantal leden van den be- stuurdersbond is 25 a 26.000. Het aan tal werklooze diamantwerkers meer dan 20.000. De werkeloosheid doet zich in bijna alle bedrijven gevoelen. De koek- en banketbakkers zijn bijna alle werkeloos. In de cacaoindustrie is 25 pot. der ar beiders naar huis gestuurd, in de klec- dingindustrie 60 pet., in de sigarenindus- trie 20 petterwijl nog 40 pet. slechld half werk heeft, in de metaalindustrie' 10 pet., van de lithografen en fotogra fen zijn 23 pet. zonder werk, van de ar beiders in de bouwwerken 30 petha<- venarbeiders 25 a 30 petbootwerkers vienz. 30 a 40 pCt. en kantoorbedienden 12 pet Deze cijfers zijn door den heer Pot huis aan de N. R. C. meegedeeld, en. gel den slechts voor de organisaties, die bij den bestuurdersbond zijn aangesloten, doch bij de onafhankelijke vakbeweging is het evenzoo. Ook van de werklieden in de spiegel en lijslenfabrieken, de meubelmakerijen de drukkerijen, enz. z ijn reeds velen ont slagen en van de dienstboden verkeeren vooral de dagmeisjes in ongunstige con ditie. Naar de N. R. C, meldt zijn er maatree gelen in voorbereiding om de Noordzee^ visscherij weer te doen plaats hebben. De botvisscherij op de Zuiderzee is weer hersteld- Uit Middelburg. Het comité alhier tot ondersteu ning van gezinnen van opgeroepen mili ciens en landweermannen enz. zal Matutf- dag 17 Augustus des morgens van 10 tot 11 uur uitkeering doen aan de gezin* nen van miliciens en landweermannen en van 11 tot 12 uur aan werkeloozen ten- gevolge van de oorlogstoestand. De uitbetalingen zullen geschieden op het stadhuis, alleen aan ingeschrevenen die daarvoor naar het oordeel van het comité in aanmerking komen. Dinsdag 18 Augustus, opname van in ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 46). niet. Hij zag Alheid's wanhoopsblik Wijzend hief hij zijn hand op. „Uit mijn huis! Als je over een kwartier nog binnen deze muren bent. dan drijf ik je met de mestvork de straat op. Dan kun je geld en verdienste als slijk beschouwen en op je eigen kos ten voor de deugd in persoon en malle jan spelen. Uit mijn oogenl Je zult er niets van lusten van mijn geld en goe^f, dat je veracht en verminderd hebt „Wel", zei Enno, wiens tanden van zenuwachtigheid op elkaar klapperden, dan zal ik wel moeten gaan." „Vader", zei. Allieid, snikkend en met gewrongen handen. „Vaid(er, waar moet -de jongen heen als je hem zoo op stel en sprong op straat zet?" "Brinkmeier lachte schamper. „Maak jij je om dien bezorgd? Als voor hem de broodmand\ te hoog hangt, dan zal hij wel gauw bij Trina Döpke binnenkrui pen ten minste als die een uit zijn huis gejaagden bedelaar dan nog wil op nemen." middels opgeroepen miliciens en werke loozen tengevolge yan den oorlogstoestand van 11 tot 12 uur des morgens, op het stadhuis. De Maandag door hel Middel- burgsch Muziekkorps te geven uitvoering zal niet plaats hebben op het Molenwa ter doch op de Gjroote Markt. o— Uit Vlinnlngen. Door den inspecteur van het Bel gisch loodswezen, den heer Bouckaert, is hel initiatief genomen van hier een ambulance naai- het Belgisch oorlogsf- veld te zenden. Dit plan zal ongetwijfeld bij de Vlisi singsche bevolking warme sympathie ondervinden en wij hopen dat de inge zetenen krachtige finantieele hulp zullen verleenen. Door jonge dames zat. indien de ver- eischte toestemming is verkregen, een collecte langs de huizen worden gehouj- den, terwijl door den inspecteur van hel Belgisch loodswezen -de volgende circu laire zal worden verzonden, onder het opschrift „Beroep op de alom bekende Ylissingsche weldadigheid". Ondergeleelcende. overtuigd dat hier nog nooit te vergeefs om steun gevraagd is, wanneer er armoede te lenigen viel of hulp noodig was. heeft het plan op gevat om van Vlissingen, waar zooveel Belgen wonen, een ambulance naar het slagveld in België te zenden, welke uit sluitend zou bestaan uil Vlissingsche in gezetenen en uitgerust zou zijn door giften uit onze gemeente. Beeds hebben zich daartoe bereidwillig een der artsen en een der apothekers) hier gevestigd aangeboden, terwijl enkele Vlissingsche jongedames dagelijks oplei ding krijgen om met een aldus gevormde ambulance aan het diepbedroefde België hun hulp te gaan aanbieden. Aangezien er zeer veel geld noodig is om volmaakte uitrusting, verbandstoffen, enz. te koopen, wat hier ook zal geschier den, verzoek ik mijne mede-ingezetenen ieder iets te willen bijdragen en met trots zullen wij dan in staat zijn eene echte Vlissingsche. ambulance uit te zenden. Bij voorbaat biedt ondergeleelcende, geachte medeburgers, zijn welgemeenden dank. VUss. Ct. o Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. "D. Dezer dagen trokken enkele woont-: wagens de gemeente Philippine door. Een paar vrouwen uit die wagens ver voegden zich bij een landbouwer aan huis om daar een en ander te koopen. Zij gaven de vrouw des huizes een gul den in betaling en verzochten dringend liet teveel in kwartjes te niogen terug ontvangen De argelooze vrouw zocht dan ook naar kwartjes, doch toen de koop sters verdwenen waren merkte de boerin, dal ze behalve de kwartjes ook den gulden kwijt was Van een en ander werd bij de politie aangifte gedaan. De bittere hoon deed, ook in Enno de woede weer oplaaien. „Je vergist je, vader", riep hij woest. ,Op mijn trouwdag zullen de Spreckhoi- mers geen doodtp deerne uil den zwar ten poel halen!" En daarop stormdie hij naar zijn kamer om zijn kleeren bijeen te zoeken. De arm van den burgemeester, dien hij juist in nijdige woede had opgehe ven, viel langzaam neer. Als een sluier kwam er een waas over zijn gezicht- Al- heid tastte ontsteld naar zijn hand. Maar hij duwde die weg. „Raak mij niet aan." En mei zwaren tred begaf hij zich naar de kamer en sloeg de deur met kracht idicht tusschen fcich en de vrouw, die bijna dertig jaren zijn leven deelde. En Alheid wist het: nu kwam zijn donker uur. Hel uur der schimmen Uit de dolzinnige woorden van haar zoon was de doode verrezen, die teikens weer in liaar leven ingreep en al haar vreugde in de kiem smoorde. Deemoedig berustte zij daarin. Het was niet de schuld van haar Hin- nerk! Het was de vloek, die op de Brinkmeiershoeve drukte. Nadat zij voorhoofd en oogen met wa ter had afgekoeld, sloop zij met bevende knieën naar de kamer van haai- uit huis verslooten en van zijn nalatenschap be roofden zoon, God kon alleen welen of haar oogen dien niet voor het laatst gen, haar oudste, haar lieveling, die zoo veel van haar Hinnerk had, en daarom KUNST EN WETENSCHAPPEN. j evenmin tegengesproken Het telegram, j dal ons bereikte, was als officieel te De Larensehe kunsthandel stelt zijn. Parijs gepubliceerd zalen beschikbaar voor een oorlogs-ten-1 tasten dus nog in onzekerheid, toonstelling. Schilders, die in moeilijke I Voorshands schijnt hel t veiligst, aan omstandigheden verkeeren, kunnen daar*e nemen, dat in Frankrijk hieromtrent hun studies en 'schetsen exposeeren. de wensch de vader is geweest van het Deze zullen legen een eenheidsprijs van f 10 verkocht worden Dit bedrag wordt ten vólle aan den exposant uitbetaald Deze expositie wordt iedere week vernieuwd N R. C. KERKNIEUWS. 30 Augustus a. s. hoopt d*. Po!t afscheid te nemen van de Nederl. Herv. Gem. te Arnemuiden en 6 Sept. d. a. v, zijne intrede te doen te Leerbroek, na bevestigd te zijn door ds. Krauij van Hasselt. Gereformeerde kerk- Beroepen te Spijkemsse C. H. Elzenga, Woubruggete Lioessens J. E. Reijenga, Siddeburen te Koudum S. W. Bos, Wes- Christ. Ger. Kerk. Beroepen te Barendrecht J. van der Vegt, Rijnsburg. Aangenomen: te Zaandam H. Hoogendoo n, cand., Zwijndrecht Donderdag is in de Sarphatistraat te Amsterdam een twaalfjarige jongen, die getracht had terzijde van een vracht auto te ldimmen, gevallen en door dat voertuig overreden De knaap is naar hel O L. V Gasthuis vervoerd en bleek bij aankomst aldau- overleden te zijn. (Hdbl.) Ten huize van den heer H. in d(e Koestraat te Tilburg heeft, naar de N. R C. meldt, een droevig ongeval plaats gehad. Toen een militaire oppasser eeu re volver wilde schoonmaken, kwam de 23-jarige dienstbode A. binnen; hel wa pen ging af en trof A in het htootftL De dienstbode was onmiddellijk dood. De petroleum- en benzine-maal- schappij „De Automaat" betaalt de eerste 3 maanden aan de gehuwden die onder de wapens zijn. vol loon uit, hetwelk zij genoten zouden hebben indien zij zelf leurden De ongehuwdeu ontvanc gen de eerste 12 weken half loon DE OURLOG. De houding van Japan9 Gisterenavond bulletineex-den we. dat Japan den oorlog aan Duitschland had verklaard Tot op hel oogenblik, dat we dit schrijven, hedenmiddag twee uur, werd het bericht nog niet bevestigd, doich eeuwig met hem in twist was. Zij drukte de klink neer en trad binnen - ,Mijn jongen' Mijn jongen! Heeft dit moeten wezen?" Enno had zijn beste kleeren, met zijn ondergoed iu een kistje geworpen, be nevens een paar portretten, die boven zijn commode hingen, hel portret van zijn moeder en dat van Frits Overdiek Hij was juist bezig den deksel te sluiten. „Dat laatste had ik niet moeten zeggen om jou niet moeder. Daarvan heb ik spijt." Alheid ging op de groote kist zitten, want haar voeten weigerden haar den dienst „Dat Annmarei Rademaker wegens va der haar leven in den zwarten poet heeft moeten laten, dat hebben de Spreckhoi- mers mij al heel spoedig verteld. Maar moet ik je vader daarom niet goed ge zind zijn, dal hij mij liever wilde hebben, dan die arme deern? Nee, zijn lasten, zijn mijn lasten. Die dragen we samen En nu draag ik. ook nog jou last niee, Enno. Wat zal er van je worden, als vader je onterft en jij de hoeve niet krijgt'? Je hebt niet anders geleerd dan hel land bebouwen. En je koppig hoofd buigen, <Lal kun je immers niet eens voor je eigen vader. Wal wil je in den dienst bij vreemde menschen beginnen?" „Moeder", antwoordde Enno met be vende lippen, v „Het is zooals het Komt tijd komt raad Schrei niet om mij en heb geen zorg over mij. Ik als feitelijk gedachte Een tweede „Waterloo" De „Evening Standard' heeft een be schouwing over „den nieuwen slag bij Waterloo", die binnenkort slaat te wor den geleverd. Het blad weidt uit over het groote verschil zoo in het karakter der strijders als in dal van wapens, ge- vechtswijze en inlichtingendienst dal er be staat tusschen den veldslag van een ee geleden en dien, welke thans spoedig in België of in Noordoost-Frankrijk wacht kan worden Een van de grootste wijzigingen is wel, dal thans de opperbevelhebbers niet lot op het laatste oogenblik in het onzekere behoeven le blijven over de bewegingen van groote troepen-massa's zóó van bondgenooten als van tegenstanders. Men weel dat bij Waterloo zoomin Napoleon als Wellington voldoende op de hoogte waren van al de bewegingen van Grou chy en Blüclier Tegenwoordig behoeft die onzekerheids niet meer te bestaan, nu militaire vliegers het gansche gevechts terrein kunnen overzien en bijna zomy der tijdverlies hun bevindingen kenbaar maken aan den staf Vermoedelijk zal ook, aldus ontleent de N. R C aan de „Evening Standard'1, de aanslaande veldslag de onjuistheid be wijzen van de bewering, dat in den mo dernen oorlog die rol van de blanke wa pens. bajonet en sabel, is uitgespeeld Dit was n.l. door z.g autoriteiten na den Boerenoorlog wel voorspeld Echter zal nu het tegendeel blijken De gedach te beleokenis der blanke wapenen is trou wens alweer bewezen door hel gebruik dal er thans reedis "bij bestormingen van gemaakt is door Franschen en Belgen Engeland ter zee De Eugelschen zijn een praktisch volk. Men behoeft niet aan te nemen, dat besef van eigenbelang wat aangaat bevor dering van den Britschen handel ten ge volge van den oorlog, ook maar voor 'l minst heeft gegolden, toen Grey Duitschland den oorlog verklaarde. Het verleden van dezen sympathieken staats man is .daarvoor borg. Deze verklaring sluit echter niet de overtuiging uit, door Engelsche personen en bladen rondbor stig uitgesproken, dal de handel daar er wel bij vaart. Volgens dc „Daily News" blijven er te Huil levensmiddelen binnenkomen, oa uil Rotterdam De kapiteins van de ver schillende schepen verklaarden, dal er op reis niets bijzonders voorviel, uitge zonderd dan de aanhouding door Brit- sche kanonneerbooten. De kustvaart wordt gaandeweg hervat. Verscheiden stoombooten zijn uit Londen vertrokken of daar aangekomen. Ten gevolge van dit bemoedigend nieuws vraagt het Engel- heb dal moeten doen, want ik wilde be vrijd worden van den ouden Brink» meiersvloek Onze lieve Heer moge mij helpen.' Alheid diepte uit haar rok een zwaar zakje op „lk heb dit opgespaard voor hel geval dal jde nood aan den man kwam. En die is er nu, Schrijf mij, mijn jongen, waar je bent, Schrijf mij en schaam je niet, al mocht hel je ook eens niet goed gaan. Nee, nee, dat mag vader mij niet verbieden. Zoolang ik op de wereld ben, heb je een moeder. Denk daaraan „Moge het je goed gaan, moedertje Zijn slem beefde, haastig keerde hij zich om En liet volgende oogenblik ver liet hij het huis en stapte over de brug Het sneed jhem als een mes door de borst, toen hij zijn voet nu voor goed van zijn eigen op vreemden grond zette, den bo dem den Irug toekeerde, dien hij geploegd, bezaaid en waarvan hij geoogst had dien hij van zijn kinderjaren af als zijn onvervreemdbaar eigendom had liefge had De herfstwind suisde door de boomen, de wolken trokken donker en laag voorbij en van de Berken aan het kanaal ritselden de eerste gele bladeren naar beneden. Aldus scheidde Enno Brinkmeier van hoeve en geboorteplaats. TIENDE HOOFDSTUK In Spreckholm werd allerwege gemom peld en gefluisterd. Had het water in het kanaal het gemurmeld'? Hadden de berken aan iden oever het verklapt? Waar sche volk zich haast af, wat de oorlog is. nu hij den handel en het leven zoo weinig verstoort In overeenkomstïgeu zin heeft het Par lementslid sir Alfred Mond, die tevens een groot koopman en fijjveraar is, zijn verbazing uilgesproken Hij had nauwe lijks durven hopen, dat hel zaken drijven in de wereld na een week van Europee- schen oorlog betrekkelijk zoo goed zou gaan. Hij meent ook, dat de Engelsche handel na den oorlog er beier voor zal slaan dan ooit Volgens hem is het toch duidplijk, dal een groot deel van Duilsch- laud's uitvoerhandel zich naar Engeland verplaatsen zal. Reeds hebben verschei den Engelsche huizen vragen om inlich tingen ontvangen van koopers, die tot nog toe met Duitschland handelden en het zal, aldus nog steeds de lieer Mond, niet moeilijk vallen, dien liandpl te hou den Volgens de „Daily Telegraph" hoopt de Engelsche scheepvaart, dat haar schepen weldra veilig de Noordzee over kunnen steken en weer geregeld voedsel aanvoe ren Voor het oogenblik zijn neutrale vaartuigen geheel bereid elk risico te loopen Uil hoofde van alle iu-beslag-nemingen, de laalslc dogen op zee gepleegd, zal het nieuwe prijsgercchl hel dus zeer djruk krijgen. Ofschoon nu Grool-Britlanje met Oostenrijk iu oorlog is, bepleit dc „Ti mes" toch, dat er onderscheid gemaakt rde, wat aangaat de vaartuigen onder de vlag der Donau-monarcliie Een groot gedeelte van de Ooslen- rijksche koopvaardijschepen behoort nl. aan en zijn bemand met Slaven uil Dat- matië Eenige van deze Dalmatijnsclie stoomvaartmaatschappijen zijn opgericht met Engelsch kapitaal. De Dalmatiêrs ge voelen weinig voor Oostenrijk en zullen de Engelsche en Fransche zeelieden met open armen als hun bevrijders ontvan gen. De bondgenooten idpr drievoudige entente zullen volgens het genoemd blad goed dipen, de belangen dier maatschap pijen te ontzien De Engelsche en Duitse he vloot. Ra, ra, wal is er met de Duitsche kruisers „Goeben" en „Breslau aan de hand? Men weet het niet Dus vermoedt en beweert men des te meer. We hebben bericht, hoe de twee oor logsbodems zich in de haven van Messina ophielden. Daar Italië evenwel onzijdig blijft, kon de overheid ze daar niet lan ger dau 24 uur herbergen, voor 't geval ze niet (ontwapenen wilden En daar dach ten de bevelhebbers niet aan. Maar bui tengaats loerden Engelsche oorlogsvaar tuigen Nochtans zijn de twee Duitsche weggestoomd. Ofschoon men zou ver wachten, dat ze zich in de Adriatische zee bij de Oostenrijksche marine zouden voegen, zetten de „Goeben" en de „Bres lau" naar de Dardanellen koers Daa\~ schijnen ze te zijn binnen .ge vlucht. Tevens deed het zonderling he iwee kolonisten binnen het bereik van eikaars stem kwamen, liepen zij op el kaar toe en fluisterden samen Het was nog geen raidd,ag, toen heel Spreckholm het reeds wist.d at Hinnerk Brinkmeier zïjli oudsten zoon van huis en hoeve had verjaagd. Krisjan liep trotsch tusschen zijn mak kers als een kalkoensche haan en zei bluffend. „Nu krijg ik die hoeve' Luerke Voss liep van huis lot huis om bijzonderheden te verzamelen Hij had spoedig de heele geschiedenis iu elkaar. Iiinnerk Brinkmeier wou dus dien ven uit de stad. die hier telkens rondr snuffelde, hel woeste land om den poel aansmeren voor honderd duizend mar ken' Ja, voor honderd duizend! Een ron de som. Brinkmeier had daar slag van Maar Enno, die nijddg was, omdat de, burgemeester zijn vrijage met Graveloh's Anne niet goedvond, had de fijne zaak van zijn vader bedorven." In de kleine kamer bij de Schlettens zat hij naast den ouden man bij de kar chel, die bij liet naargeestige weer lustig brandde De lange pijpen gingen niet uit. En kwam een buurman, dan was! grootvader Schletlen er dadelijk bij om dien den tabakszak voor te houden. Er kwamen veel buren. I>e kleine kamer was bijna geen oogenblik zonder bezoe kers Luerke Voss sprak: (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1