MIDDELBIJBGSCHE COHBART. M-. 189 187* Jaargaig. 1914 Donderdag 13 Augustus. Binnenland. FEUILLETON, DE FRANSCHE HOEVE. Stad en Provlneie. Dsst oonrant rsrsohijnt d a g 1 ij k met uitzondering ru Zom- in Psestdngsn; ?rjji per kwnrtnnl, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatiea ia Nederlaad traaoo pp. i 1.26! Afzonderlijke nummers koitea 6 cent. Advertentie» bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AdrerteatiU» 1 oor het eeritvolg9nde nummer moeten dei middags vóór één ivr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie» 20 oent per regeL Bij nbouement veel lager. Geboorte-, dool- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen vnn 1—7 regeli f 1.50elke regel mees 20 oent. Beolnmei 40 oent per regeL Groote lettert naar de plaats, die zij j Tot de plaatsing van advertentie» en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend? Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het AlfeaMI Advertentie-Bireav A. UK LA KAB Ai., W.Z. Toorovgwal 860, Anutordun. DE ONZIJDIGHEID VAN NEDERLAND. Aan de commissarissen der Konin gin in de verschillende provinciën isgisf- teren de volgende door de Ministers van binnen landsche zaken en van oorlog onderteekende circulaire gericht: Wij heblien de eer u hoogedelgestren'- gen uil te noodigen het volgende door bemiddeling van de burgemeesters ter kennis van de ingezetenen te brengen. Nu Nederland omringd is door oor logvoerende mogendheden met elk waar van het goede betrekkingen onderhoudt is liet van het hoogste belang dat de door de regeerine afgekondigde onzijdig heid niet alleen door de regeering zelve, maar ook door elk Nederlander in het bijzonder wordt in acht genomen Daartoe is het niet voldoende dat men zich onthoude van inbreuken op de on zijdigheid, die strafrechtelijk vervolgbaar zijn; ook uitingen van partijdigheid in hel openbaar, bij monde of geschrifte, behooren achterwege te blijven. De houding van elk Nederlander zij inderdaad onzijdig, naai' de regelen van eerlijkheid en goede trouw. Bij zoodanige houding bestaat de meeste kans dal de onzijdigheid van ons land door de oorlogvoerenden wordt ge ëerbiedigd. Zekerheid daaromtrent kan echter uiteraard nimmer worden gegeven. Het is uit dien hoofde dat de regcering zich verplicht acht de navolgende wenken en aanbevelingen te geven, voor hel geval dat onze onzijdigheid mocht worden ge schonden, mei name wanneer troepen der oorlogvoerenden wederrechtelijk ons grondgebied mochten binnendringen. In de allereerste plaats zij er dan op gewezen, dal het keeren van vreemde troepen uitsluitend de taak is van de mi litaire macht. Wordt die taak aan haar overgelaten dan is de vijand verplicht de eer de far milierechlen het leven en den privaat eigendom der bewoners te eerbiedigen. Door de ingezetenen, niet tot de mili taire macht behoorende, hoe groot en hoe billijk ook hunne verontwaardiging moge zijn, mag geen enkele daad van geweld of tegenweer worden verricht Deden zij dit wel, dan zouden zij niet al leen zich zelf, maar ook familie, vrien den, landgenooten blootstellen aan maat regelen van wedervergelding. De voordeelen welke den burger door een. eigengerechligd optreden zou mee- nen te kunnen bereiken, zinken in het niet tegenover de schade, en het leed, dat hij zich en anderen daarmede berok kent. Elke uiting van wraak lokt onver mijdelijk geduchte weerwraak uit. Zucht tot zelfbehoud zal den indringer dwinl- gen tot het verspreiden van schrik onder de bevolking, wanneer deze zich niet ge heel onzijdig weet te houden. Wanneer daarentegen de bevolking met ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 44). De meid riep hem aan tafel. Het maal werd zwijgend verorberd. De burgemees ter keek langs zijn zoon heen. Hij zou gaarne dien dwarskijker van zijn hoeve kwijt zijn als het koopcontract tusschen Nedderhoff en hem werd gesloten. 's Avonds zei hij: „De turf ligt er al drie dagen geladen, .fan moet ploegen en mij houden mijn bezigheden als burge meester in Spreckholm. Maak jij je dus klaar, Enno, Je moet vannacht nog met het schip naar Breinen." Enno antwoordde haastig: „Klokke twee sta ik klaar." Die opdracht ruimde voor hem een moeilijkheid uit jden weg, over wier oplos sing hij zich al suf gedacht had Hij kon weg, van huis weg, onopgemerkt, zon der argwaan op te wekken. Dienzelfden nacht in de duisternis stuurde hij de zwaar beladen schuit het kanaal in. De wind was gunstig, hij kon het zwart geleerde zeil hijschen. En toen ging hij bij 't roer zitten en gaf aan zijn gedachten den vrijen loop. Terwijl het vrachtschip, door een stijven zuidoosten- kalmte en waardigheid een eventueeld bezetting ondergaat, dan behoeft men voor veiligheid van persoon en goed niet beducht te zijn. Het volkenrecht, dat door het leger van elke beschaafde na tie wordt geëerbiedigd, verbiedt moord, plundering, of roof De indringer, die vreemd gebied bezef, is verplicht alle maatregelen te nemen die kunnen strek ken om de openbare orde en het open bare leven te herstellen en te verzekeren zooveel mogelijk onder eerbiediging van de in het bezette land geldende wetten. Onze bestuursorganen behooren daar bij in liet belang der bevolking hun mei dewerking te vcrleenen door, wanneer hun dit niet bepaald onmogelijk wordt gemaakt, hun post te blijven bekleeden en den goeden gang van zaken te blijf- ven bevorderen. Zij behooren zich in verbinding te stellen met de vreemde autoriteit teneinde als tussclienpersonen tusschen haar en de bevolking op te tre den, Op hen ook rust de plicht een krachtig protest te doen hooren, wan neer de bij internationale tractaten gel- waarborgde, of op de volkenrechtelijke gebruiken steunende rechten der bevol king worden aangerand. Het doel van vorenstaande mededee*- ling is geenszins om cenige ongerustheid te wekken. Maar wel acht de regeering het noof- dig elke mogelijkheid tijdig onder de oogen te zien, en er voor te zorgen, dat, mocht een zoo zware ramp over ons komen, deze niet door eigen schuld, door eigen onwaardig of gewelddadig opr treden der ingezetenen nog zwaarder zou worden gemaakt, dan zij op zichzelf reeds zou zijn Aan de Commissarissen der Koningin in de Provinciën Noord-Brabant, Lim burg en Zeeland is door den Opper bevelhebber van land- en zeemacht be reids een circulaire verzonden van over eenkomstige strekking als de voren staande. NEDERLAND EN DE OORLOG. H. M de Koningin heeft haar particu liere duinlerreinen ter beschikking ge steld voor de oefeningen van het leger. De consul-generaal te Antwerpen zal gaarne gedetailleerde opgaven ontvangen omtrent de aan Neder/anders toebehoo- rende ladingen, welke zich bevinden aan boord van de Duitsche scliepen aldaar, waarop door fle overheid beslag is gelegd. Het uitvoerverbod van glycerine is tij delijk opgeheven. Ro 11er dam-Londen. De goederen diensten Rotterdam- Harwich van de firma Hudig en Pieters (Great Eastern", en RolterdamfLonden van de firma Wm. H. Müller en Co. zijn weder hervat. L e c t uu r voor de s o 1 d, a t en Het hoofdbestuur van het Alg. Nedjerl. wind voortgedreven, zwart als een spook tusschen de vlakke weilanden op de bei de oevers voortgleed, nam zijn plan een steeds vasteren Vorm aan. In de turfhaven van Bremen verkocht hij zoo spoedig hij kon zijn waar aan een der daar aanwezige kooplui en liet het opladen aan de vrouwen over, die daar voor de brokken kregen. Ilij zelf ging naai' het station en be studeerde daar de verschillende reis routes. Juist, hij kon dien dag nog naar Hannover komen en 's nachts ook weer terug. Hij had zijn Zondagsche kleeren niet durven meenemen en dus slapie hij in zijn sehipperskiel in den trein. En tijdens de lange reis hield slechts deze ee.no gedachte hem bezig: „Ik duld 't niet, dat mijn vader een schurk en be drieger van zich zelf maakt. Ook voor geen dertigduizend marken duld ik dat." In Hannover informeerde hij waai' de ingenieur Nedderhoff woonde. Hij kocht een stuk brood bij een bakker en een slulc worst bij een slachter En de bakker moest het adresboek voor iiem opslaan. Nu wist hij nauwkeurig straat en num mer. De gaslantaarns en electrische boog lampen brandden reeds helder, toen hij Nedderhoff's woning bereikte. De meid wilde hem in hel eerst niet binnenlaten. Mijnheer Nedderhoff was niet te spreken zei zij met een scheeven blik naar zijn werkkiel. Maar Enno Eet zich niet af schepen. „Zeg, dat Brinkmeier uit Spreckholm er is", beval hij. Verbond heeft zich, in overleg met de regeering, tot laak gesteld liet gemobi liseerde leger te voorzien van lectuur Hel maakt daarbij gebruik van ide dien sten der boekenconnnissie van het Ver bond en van den in het boekenhnis aan wezigen vooraad. Hel dioel daarenboven een beroep op de medewerking van al len, die bladen, tijdschriften en boeken, geschikt voor uiteenloopende ontwikke ling, kunnen missen en verzoekt deze te zenden aan het Boekenhuis, Van dpr Duijnstraaat, 63, Rotterdam, onder bijvoe ging op het adres Voor ons leger. De directie dier H. IJ. S. M. heeft het Algemeen Nederlanidsch Verbond toe- geslaan. boeken tijdschriften, illustraties, enz bestemd voor de militairen op de forten, kosteloos over hare lijnen te ver voeren. Nazending van poslpaketten, bestemd voor onder de wapenen zijnde militairen, geschiedt tot nadere mededeeling koste loos. Te Rotterdam heeft zich, naar de N. R. C meldt, een commissie gevormd om meerde samenwerking tusschen klein- en groostliandel le verkrijgen. Tot het vrijwilligerscorps van de Leid- sclie studenten zijn 123 leden toegetre den, waarondier 10 niet corps-leden. MIDDENSTANDSCREDIETBANK. De voorbereidende- werkzaamheden voor de oprichting van een algemeene Nederlandsche Middenslandscredietbank onder leiding van dr. Bos vorderen zoo goed, dat wellicht aan het einde dezer week, mits de koninklijke goedkeuring op de statuten verkregen zij. de bank in be-1 drijf kan worden gesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is ter zake van lichaamsgebreken e. o. en pensioen verleend aan den kol. d. inf. H. J Indeweg, den maj. d. art. J. C. A. Drabbe, den kap. d. inf. J. J. Brack- man van de Water, d,en le luit. d. art. jhr. F. W. L. de Beaufort en den le luit. d inf. P. A. D. A. van Rees Uit Middelburg. Heden morgen verschenen op de graan- beurs de burgemeester en de luitenant van administratie eerstgenoemde deelde namens den territorialen commandant mede, dat de tarwe niet minder mocht verkocht worden dan 1 11 en niet duurder dan f 12 per 100 KG. en de haver niet duurder dan f 10 per 100 KG. Eeu en ander bracht heel wat beweging onder de beursbezoekers. Zooal6 uit ons marktbericht blijkt, had echter geen handel plaats. Twee minuten later stond hij voor Nedidierhof. „U is toch burgemeester Brinkmeier niet", zei deze verwondjerd. „Nee, maar zijn zoon." Enno streek zich over het voorhoofd. Hij had er den geheelen dag otver nagediacht hoe hij de zaak zou inkleedien om te overtuigen, zonder zijn vader bloot te stellen. Nu vond hij die uitvoering moeilijk. Eindelijk zei hij langzaam, elk woord overwe gend „Ik wou u alteen dit zeggen: het stuk land, djat u ons afkoopen wil, koop dat niet. Dat is niks waard," Nedderhoff trad verschrikt achetruit. „Laat uw vader mij dat zeggen?" Enno antwoordde daarop niet. „U meent, dat eir petroleum in zit. Maar dat zit er niet in. of toch niet voldoen-' de." Nedderhoff schudde zijn hootfW- „Waarom vertelt u mij dat? Als dat land werkelijk niets waard was, wat ik nog betwijfel, dan zoudjt gij immers des te beter zaken maken. Gij lieden daar in het veen, neemt toch anders wat gij krij gen kunt." Enno kreeg een kleur. „Wat wij met het werk van onze handen en in het zweet van ons aangezicht gezaaid en geoogst heb ben, dat mogen wij niet onder den prijs verkoopen Maar rogge verkoopen en dan slechts kaf leveren, dat is bij ons Brink- meiers tot dusver geen mode geweest „Mooi gezegd", antwoordde Nedder hoff, die niet aan onbaatzuchtigheid bij het doen van zaken geloofde, „—maar Er bereikte ons heden de klacht, dat niet alle leveranciers zich houden aan de prijzen, die door de overheid in de maxi mum-prijslijst zijn vastgesteld. Daar ons gaen namen werden genoemd konden wij die klacht niet onderzoeken, wij geven echter ieder, die meent, dat hem te veel wordt gevraagd ol dat hem niet het volle toeko mende gewicht wordt uitgereikt, den raad hiervan onmiddellijk aan den waarnemenden burgemeester kennis te geven. Het is zoowel in het belang van de koopers als van de winkelier8, die te goeder trouw zijn, dat aan zulke misstanden, als zij voorkomen, een einde wordt gemaakt. Op den mailtrein die te Vlissingen 's moreens 4.36 (trein 115) vertrekt (te Middelburg ongeveer 4.43) zijn kaarten voor buurtverkeer en vacimtiekaarten geldig zon der toeslag voor D trein. Ook worden rei zigers met derde klas kaarten toegelaten. Thans loopen weder doorgang9wagens met restauratierijtuig in den trein. De trein loopt slechts tot Boxtelreizigers moeten allen daar overstappen. Dezelfde bepalingen gelden voor de mail- trein, die 's avonds te Vlissingen 11.52 aan komt (tr. 171). Eveneens vooi trein 86, die te Vlissingen 7 uur 's avonds vertrekt, en voor trein 85 die te Vlissingen 10.45 's mor gens aankomt. Zooals bekend stoppen beide mailtreinen te Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, Kosendaal, Breda en Tilburg. Gisteren meldde zich bij de militaire autoriteiten alhier een persoon aan, die onder de wapenen moest komen, doch die varende was geweest. Hem werd gezegd op een bepaalden tijd binnen te zijn. Toen hij niet verscheen, ging een korporaal met een soldaat hem in een café aanhouden, de deserteur gaf den soldaat een klap en vluchtte, doch werd even later door de politie en militairen aangehouden en near het stadhuis overgebracht lederen dag komen hier vluchtelingen uit elgie aan, waaronder Duitschers, Russen, hedenmorgen vertrokken weder een zevental r Rotterdam, waaronder die reeds 20 jaar in Belgie hadden gewoond. Uit VlisBingen. Het te Vlissingen gevestigde comité tot verleenen van hulp aan landbouwers bij het binnenhalen van den oogst in Zeeland, heelt zijn werkkring uitgebreid en zich thans gevormd als »Bureau tot verschaffing van arbeid aan wtrkeloozen en tot verleening van hulp aan landbouwers in Zeelaud bij het binnenhalen van den oogst." Het bestuur is samengesteld, als volgt Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke eere-voorzitterI. C. Vethacke, Voorzitter Mr. W F. E. Baron v. d. Feltz, eerste se cretaris C. J. Pelle, tweede secretaris. Leden G v. d. Putte, A. Staverman, T. Manse, H. A. L. Bouckaert, P. F. Auer, J. de Meij. De zitdagen van het Burenu zullen ge- jonge man, hoe kan u met zulk een ze kerheid welen ,dat ik met mijn nauw keurige onderzoekingen als deskundige in een dwaling verkeer, wanneer ik op het stuk heidegrond oliebronnen vermoed?" „Ja, weet u#" antwoordde Enno, „reeds vóór u heeft een gestudeerd man zijn tijd en moeite op dat stuk land verkwist. Ik heb zijn naam opgeschreven." En hij haalde een verfrommeld papier uit zijn zak en gaf Neddierlioff dat. De ingenieur las met verbazing den naam van een autoriteit in zijn vak. „Heeft die man werkelijk op het stuk grond, waarover ik met uw vadjer onder handeld heb, olieafscheidingen onder zocht?" i „Dat moet al wel een vijftien jaar geleden en zeer geheim zijn gehou1-. den Enno streek nogmaals met zijn hand over het voorhoofd. „Als de man nog leeft, dan kunt u immers bij hem navraag doen. En als u het dan nog koopen wilt, dan slaat u niets in den weg." „Zeker, hij leeft nog." Nedderlioff wist niet wat hij van de zonderlinge waarschuwing moest denken. ,AVenscht u misschien iets, dat ik voor u doen kan, mijnheer Brinkmeier? U is hier vreemd in de stad." Enno haalde zijn horloge te voorschijn „Ik moet op staanden voet weer vertrek ken." De ingenieur wilde zijn gast ten minste een verfrissching laten voorzetten. Enno bedankte ook daarvoor. houden worden iederen Woensdag en Zater dag van des namiddags tweevier uur in de commissiekamer van het gemeentehuis, ter wijl de leden van het Bestuur zich bereid hebben verklaard op andere dagen en uren aanbiedingen van werk of aanvragen voor hulp in ontvangst te nemen. Het vervoer van vleesch en boter met de booten der S. M. Zeeland heeft than9 zulke afmetingen aangenomen, dat vanaf morgen geregeld een extra boot zal varen naar Engeland. De „Duitschland" zal hier toe in de vaart worden gebracht. Het vee wordt hier per schuit aangebracht en in de exportslagerij geslacht. Per spoor wordt ook eene groote boeveelheid varkens en kalveren aangebracht. De aanvoer is zoo overstelpend, dat handen te kort komen om alles te slachten. o— Uit Zul d-Bevelaad. Benoemd tot agent van politie te Goes, W. Vermeer te Oost- en West Sou burg, zulks niet ingang van 1 September a s. Met gelijken datum is aan den agent v. politie J. Weststrate benoemd tot gemeente veldwachter te Nisse, eervol ontslag ver- Bij Kon besluit is herbenoemd tot burgemeester van H oede keu skerke de heer J. M. Slegt. Uit Tholen. Door Dominé Klomp, t# Poortvliet worden handteekeningen bij de ingezetenen verzameld, met de bedoeling deze met een bijgaand request aan het Gemeente Bestuur van Poortvnet aan te bieden. Daarin wordt verzocht de jaarlijksche kermis at te schaffen, KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blitterswijk Joh. van der Spek, cand. Utrechtte Parrega T. J. Petersen Nes en Wie.nmte Grosthuizen en Aven- horn W. G. Boon, Berken wonde. Bedankt voor Groot-Schermer N. de Jager Meezenbroek, Wijdenes. Evang. L u t h. Kerk. Bedankt voor Groede P. van Genderen Stort, Culemborg Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Leiden H. Kieviet, Dirksland. ONDERWIJS. De heer W. de Vries uit Vlissin- en is te 's GraveDhage geslaagd voor 1. o. De heer C. L. Roseboom leeraar aan het doofstommen instituut Effatba te Dor drecht. vroeger teSerooskerke, slaagde heden te 's Gravenhage voor de acte hand- teekenen L. O. ,,'k Heb nog maar amper den tijd." Op een draf bereikte hij den trein en reisde 's nachts terug. Lang voordat de late Septemberzon aan den hemel verr rees, boomde hij weer zijn schuil uit de turfhaven in het kanaal en stroomopy waarls naar Spreckholm. Hij had den vorigen nacht weinig geslapen In dezen Isliep hij' ini 't geheel niet. Maar |een gevoel van innige voldoening deed hem zijn ver moeidheid en uitputting vergeten. „Ik sta op tegen je vloek, jij man onder de dennen! Zoo lang ik er wat aan doen kan, zal ik wel zorgen dat geen Brink-/ meier zijn r ustig geweten weer verkoopt voor een handvol geld." Pas 's nachts kwam hij thuis. En zoor als zijn hoofd op het kussen viel, zoo bleef het liggen. Enno sliep, totdat het ontwakende leven op de hoeve hem wekte. Bij de morgensoep telde hij zijn vader het geld voor de turf in de hand. Toen de maaltijd was afgeloopen zond Brinty- meier zijn zoon ver weg in het veld Hij zelf bleef thuis. De brief met de con tracten was gisteren niet verschenen. Van daag moest die bepaald komen. Brink meier. stond op de kanaalbrug en keek, met de hand boven zijn oogen, over de lange dorpstraat naar den postbode uit. Die kwam eindelijk, groette en ging voorbij. De burgemeester vestigde very langend zijn oogen op de postzak. Hij moest zich geweld aandoen om den post bode niet aan te roepen. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1