MimLBURGSCHE (MRAIT. H*. 184. 1014 Vrijdag 7 Augustus. Binnenland. Uit Stad en Provincie. 137* Jaargaig. Daia Qonr&mt varaobijit dagelijks, met mitzoaderiag Taa Zoa- n Feoitdagea, ft j§ per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatiea ia Nederlaad fraaoo pp. 11.25. Afzonderlijke nummert kotten 5 oeat. Adyertentiöa by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AIverttntiUn voor het eerstvolgende nummer moeten dei middags vóór één m aan het bureau bezorgd zijn. Advertontien i 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dool- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regelt i 1.50elke regel meer 20 cent. Beolamei 40 oent per regeL Groot» letten naar de plaats, die zy innemen. 'Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zetland, betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alfemeei Advertentie-Bareai A. DB EtA MA-B As., N.Z. Voorburgwal 960, AmiterdaM. DE NEUTRALITEIT VAN NEDERLAND. (Van „gezaghebbende militaire zijde' wordt aan de „Vliss. Crt." bet volgende medegedeeld In deze dagen van angstige spanning is het alleszins te begrijpen dat aücrwe- ge groote ongerustheid heerscht. Toch gelooven wij, en wij meenen dit palier te kunnen aantoonen, dat er in o,np landi allerminst reden voor deze ongerustheid behoeft te bestaan, en zeer zeker niet te Vlissingen. Wal is toch liet geval. De opmarsch van het reusachtige Duitsche leger is natuurlijk reeds jaren lang tot in dp al lerkleinste bijzonderheden door den Duit- schen. generalen staf uitgewerkt, daarbij is, zooals vanzelf spreekt, niets vergeten. Wie eenigzins op de hoogte is van wat reeds bij manoeuvres van de intendance gevergd wordt, kan zich allicht indenken hoe enorme voorbereiding noodig is om zoo'n reusachtig leger behoorlijk te voeden en voorabook wat gevorderd wordt voor de fourageering van üe paardien. In dit veldtochtsplan nu kan als een maal de opmarsch is begonnen en reedg tweemaal 24 uren heeft geduuyd, niets hoegenaamd meer verandierd worden, om de eenvoudige reden dat waar de een maal uitgegeven bevelen allen als een bus in elkaar passen, de schromelijkste mis- laslingen lengevolge zouden hebben en als gevolg daarvan een geheel leger in dp pan gehakt zou kunnen worden. De opmarsch van het leger door Bel gië zal dan ook wel reed(s jaren een fait accompli geweest zijn, zoodat dit arme land wat reeds het geval is ongerechtvaardigd in den strijd betrokken wordt. Voor een schending van onze neutrali teit door Duitschland behoeft dan ook niet gevreesd te worden: het overschrij den van onze grenzen komt, zooals dui delijk blijkt, niet in het Duitsche veljh, toclitsplan voor. Was dat werkelijk het geval dan zou dit reeds lang geschied zijn. Nu is het misschien wel eens mogelijk dat aan dp grenzen een ontmoeting kan plaats hebben met een Duitsche pa- troulle, doch de eigenlijke armée zal ons land rechts laten liggen. Welk gevaar staat ons nu van Engel- sche zijde te duchten? Wij zouden zeggen absoluut niet het minste gevaar. Engeland verklaart den oorlog aan Duitschland omdat het de Belgische on zijdigheid niet eerbiedigt. Zou nu Engeland zelf gaan doen wat het aanleiding geeft naar de wapens te grijpen en dus onze neutraliteit gaan schenden Daarvoor is het Engelsche volk te nobel. Doch bovendien: het is niet noo,d|g. Engeland weet clgt als het hier troe pen zou willen ontschepen wij ons daar tegen moeten verzetten. Aannemende dat dit verzet tengevolge zou hebben djat de troepen toch konden worden ontscheept, dan /.ouden de Engelsche troepen naar België kunnen wandelen, want ons spoor- wegmateriee! zou clan reecis lang naar Brabant zijn overgebracht. In België: Ostende en Zeebrugge en in Frankrijk in Calais, Duinkerken enz. kan Engeland zooveel troepen ontschepen als hel wil, waar hun vrienden hem met open armen zullen ontvangen. Treinen staan bij massa's gereed en in enkele: dagen kan het leger 'zich bij het Fran- sche en Belgische voegen, terwijl het over ons land weken zou duren. Onze slotsom is na deze uiteenzetting dan ook geen andfere als deze: Nederland zal van den geheelen oorlog geen gevaar behoeven te duchten. De 'economische gevolgen laten we natuurlijk geheel builen beschouwing. Zoover de beschouwingen van den blijkbaar zeer deskundigen schrijver in de „VI. Crt." We willen hieraan echter, naar aaur leiding vail vaak gehoorde besprekingen, nog een enkel woord toevoegen over hot vooruitzicht op een poging van En geland om zijn expeditiet-leger te ver voeren over de Wester Schelde naar Antwerpen. Dok daardoor zou onze neutraliteit geschonden worden. Maar o. i. is de kans daarop zeer gering. Ten eerste door de veel makkelijker gelegenheid die Engeland nu heeft om zijn troepen op de zooveel dichter bij gelegen kust van België en N Frankrijk te landen. En ten tweede door het gevaar dat een vaart op de Wester Schelde oplevert door de wegneming der betonning en het leg gen van Tpijnen. Engeland zou er misschien reden toe hebben als bijv. geheel België behalve Antwerpen door de Duitschers mocht worden bezet, en het er dus om te doen zou zijn Engelsche troepen binnen de vei ling Antwerpen te brengen. Maar daar zijn we nog heel ver vandaan, (Men zal zich herinneren dat er juist over die vraag, of Nederland in zulke omstandigheden de doorvaart van En gelsche transportschepen over de Wes- ster Schelde mag toelaten, veel gerede twist is. We welen niet welk standpunt onze regeering thans tegenover die kwes tie inneemt. We spalieerden „hier het woord thans. Als Engeland zelfde aanvallende partij was geweest, zou o. i. een toe' stemming tol zulk een doorvaart niet gei- geven kunnen worden, zonder ernstig gevaar dal Duitschland ons den oorlog verklaarde omdat wij zelf dan onze neu* traliteit opgaven. Maai- de omstandigheden zijn wèl an ders geworden nu Duitschland zelf be gon zoo brutaal de verdragen te scheni- den door de Belgische neutraliteit zoni- der cenige reden aan te randen. Het is voor ons land een zaak van groot belang, of wij Zuidwaarts een onafhankel ijk België hebben dan wel een door Duitschland onderworpen staat, waardoor wij ten Oosten en ten Zuiden door Duitsch'- land werden ingesloten. iWe herhalen dat we niet weten hoe onze regeering thans die zaak be schouwt. Maar we zouden ons Kunnen voorstellen dat zij geen heftig vei» zet biedt, wanneer in het hierboven aangegeven uiterste geval Engelsche troepen overgang over de Wester Schelj- de vroegen ter ondersteuning van Bel}- gië. Het vooruitzicht dal Duitschland nog zal trachten te Vlissingen voet aan wa) te krijgen is zeer verminderd, nu het blijkt dat het in het Oosten zoo zorgv uldig vermijdt onze neutraliteit te schenden. Bovendien is een vaart over de Noordzee voor een Duitsche vloot een gevaarlijke onderneming, zoolang de Enj- gelsche vloot er nog in haar volle kracht aanwezig is. Maar iedere beschouwing daarover blijft natuurlijk pure veronderstelling. VOOR DEN LANDBOUW. Aan de Vereenigingën op landbouwge bied is de volgende missive verzonden: Door de mobilisatie en de paarden vordering zijn aan het landbouwbedrijf vele handen en veel trekkracht onttrok ken en wel juist in de periode waarip men beide het meest noodig heeft. Het komt mij dan ook voor een dringende eisch te zijn, dat de landbouworganisaties voor zoover zulks nog niet is geschied, de handen ineen sfaan om door eene doelmatige regeling de ondervonden na doelen tot een minimum terug te bren gen. Zoo doende zou waarschijnlijk, zoo althans niet meer menschen en paarden worden opgevorderd, de behoorlijke be handeling van den oogst nog niet in gevaar behoeven te komen. Hel is mij uit verschillende, bericht ten gebleken, dat de ondervonden last zeer ongelijk over de verschillende land- bouwers is verdeeld. De een moet een groot deel van zijn werkkrachten en van zijn paarden afstaan, de ander slechts een klein deel. Groot bezwaar wordt vooral onder vonden, waar het hoofd van het bedrijf zelf werd opgeroepen of waar een kleine landbouwer niet een of twee paarden, van al zijn trekkracht werd beroofd. Waar deze moeilijkheden in erge mate worden ondervonden, komt het mij wen- schelijk voor, dat de groote en kleine landbouwvereenigingen en hare afdeelin- gen overgaan tot het vormen van. plaat selijke comité's, die een op onderling hulpbetoon gebaseerde regeling treffen, waardoor de beschikbare arbeids- en trekkracht zoodanig wordt verdeeld, dat, althans wat de noodzakelijke werkzaam heden betreft, allen zijn geholpen. Voorts kan <?r niet genoeg de aandacht op worden gevestigd, dat in verschil lende andere bedrijven arbeiders vrij zijn gekomen, waaronder vele zijn, die vroe ger als Landbouwarbeiders hebben ge werkt Van deze arbeiders zou thans; in vele gevallen een nuttig- gebruik kun nen worden gemaakt. Waar zij ter plaatse zelf aanwezig zijn, zullen deze werk krachten jen de landbouwers elkander vanzelf tof door bemiddeling van het plaatselijk comité gemakkelijk kunnen vinden. /Waar zij echter van elders moe ien komen geef ik in overweging, dat men zich (wendt tot de naastbijzijnde arbeids beurs. Kan deze het gevraagde zelf niet leveren, Jioo wordt door middel van een voor dit doel dezer dagen opgericht centraal 'bureau de hulp ingeroepen van iandere 'arbeidsbeurzen. Ik veslig er inzonderheid de aandacht op fdat het de bedoeling Is, alleen zooda nige -werkkrachten te /enden, waarvan men met vrij groote zékerheid kan aan nemen, klal zij voor het te verrichten land- bouwwerk geschikt zijn. Terwijl ik de landbouworganisaties met aandrang opwek om de handen ineen te slaan eindig Ik met het uitspreken vah de hoop, dat door krachtig initiatief en, eendrachtige samenwerking de ondervon den moeilijkheden zooveel mogelijk wor den ondervangen. De Directeur-Generaal van den Landbouw P. VAN HOEK. NEDERLAND EN DE OORLOG. Staat van Oorlog. Ook de stad 'Utrecht is in staat van oorlog verklaard. Medegedeeld wordt, dat de vrijwilli gerskorpsen van automobilisten en mo torrijders (niet-militieplichtigen) voltallig zijn, zoodat voorloopig voor die auto- korpsen geen vrijwilligers meer worden aangenomen. Hel dag. bestuur van het A. N V. heeft den vollen dienst van het verbond aan de regeering aangeboden, waarvan zoo noo dig gaarne gebruik zal worden gemaakt. Prins Hendrik is gisteren per auto naar Maastricht vertrokken om zich per soonlijk van het werk van het Roode Kruis aldaar op de hoogte te stellen. De SI. Ct. van gisteren bevatte een op roeping tol de gewezen zee-officieren, die bij den torpedódienst hebben gediend en die voor den tijd dat de militie buiten gewoon onder de wapenen wordt gehou den eene verbintenis als luitenant ter zee bij de Kon. Marine-reserve wenschenaan te gaan, om daarvan ten spoedigste me- dedeeling te doen aan het Departement De Leidsche katoenfabriek is wegens gebrek aan grondstoffen stop gezet. Ne genhonderd werklieden worden daardoor werkeloos. Door gebrek aan voldoende werkkrach ten kunnen Ier niet voldoende aardappelen voor dagelijksch gebruik gedolven wor den. In verband hiermede hebben som mige vrouwen te Dordrecht besloten, hunne diensten in den omtrek zoo noodig aan te bieden. (Dordt. Crt.) De Benzinevoorraad. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is die voorraad benzine, dje hier te lande is opgeslagen, ongeveer 18,000 ton, ge noeg voor een normaal verbruik gedu rende meer dan twee jaar. Lichtschepen binnengehaald. De Nederlandsche Regeering maakt be kend,' dat, met het oog op den internatio nalen toestand, die lichtschepen „Ter- schellingerbank" en „Haaks" worden bin nengehaald, en dat de kustlichten, met uilzondering van die te IJmuiden, Sche- veningen, Hoek van Holland en West- hoofd worden gebluscht. De vaart voor koopvaardijschepen op IJmuiden, op den Nieuwen Waterweg en bij daglicht op Dordrecht, op dc Schelde en via de reede van Texel op Harlingen blijft met de noodige voorzorgsmaatrege len en op loodsmans aanwijzing open, (St. Cl) Steun aan militairen na den oorlog. Het Hoofdbestuur van de Nationale. Vereeniging tot steun aan, miliciens (be schermheer Z. K. H. de Prins der Neder landen) richt een oproep tot het Neder landsche volk om geldelijken steun, ten einde er van verzekerd te zijn, dat de thans opgeroepen miliciens, als zij straits naar hun haardsteden terugkeeren, niet aan hun loj. zullen worden overgelaten, Algemeen penningmeester der Vereeni ging is de heer Th. F A Delprat, wetF houder van Amsterdam. De toezeggingen van geldelijken steun zullen eerst behoeven te worden ingelost als de bestaande moeilijkheden voorbij zijn. Prijzen van gene es mid jl el en. De weinig gemotiveerde verhooging van de prijzen van chemicaliën en grond stoffen v oor geneesmidd/elen, die van de zijde van den groothandel in drogerijen was ingevoerd, schrijft die N. R. C., heeft opgehouden. Alleen op verbandstoffen, waarvan bij na de geheele voorraad voor militaire! diensten is gerequireerd, is een verhoo ging van 20 pet. gebleven Ook fabrikanten van medicijnglas heb ben een verhooging van 25 pel. aange kondigd, waarlegen reeds van "verschillen de zijidsen protest is alangeteekend. De commandant van het Leger dps Heils heeft, naar het N. v. d. D meldt, aan *H. M. de Koningin de diensten van heilsoldaten en de gebouwen van bet Leger des Heils aangeboden voor Roode Kruis- en dergelijk werk, waar en wan neer ook gerequireerd. Naar het Vad. meldt, heeft zich een aantal ingenieurs, w. o. een lid van die Tweede Kamer, bij de regeering aange meld, om hetzij bij het leger, hetzij bij waterstaat, in dezen tijd diensten te be wijzen. Tevredenheidsbetuiging. De opperbevelhebber der land- en zee macht heeft zijn bijzondere tevredenheid betuigd over d|e wijze, waarop liet mobili- salievervoer door de spoorwegmaatschap pijen is uitgevoerd, en over de bijzon dere toewijding en inspanning benevens het oordeelkundig optreden van het ge heele personeel. Volgens telefonisch bericht uit Gennep heeft de generaal gevolmachtigde van de N. Brabantsch-Duitsche spoorwegmaat schappij, Belriebsdireclor van den Bosch te Goch, mededeeling ontvangen, dat vreemdelingen Duitschland niet meer mo gen verlaten, met uitzondering van Hol landers, die krachtens bevel van het ge neraal legercommando te Munster zoo goed mogelijk worden behandeld, indien zij van Duitschland naar hun land wen- schen terug te keeren. N. R. C. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is de min. v. oorlog, gemachtigd den kapitein J. E Snellen van Vollenhoven en de le luit J. H. Sar en J. Fabius, aan wie machtiging was verleend om in Albaneeschen dienst te treden en aan wie tijdelijk eervol ontslag was verleend, we der in te doelen bij hel leger hier te lande zijn benoemd bij het res. pers. <|er landweer-infanterie de gep. kap. W. G. L. Snijders en de gep. le luit. Wt A. Engelbregt, beide van het Ind- leger; zijn benoemd tot belastingontvanger te Rotterdam E. Smilde, thans 's Bosch; te Zwolle A. G. J. Verhoeff, thans Venlo; te Bergen op Zoom C. P, Vogelenzang, thans Nijmegen. Uit Middelburg. Betreffende dp vergoedingen van onder dienst zijnde militairen kunnen we meedeelen dat zij, wier namen voorkomen op de lijsten aangeplakt aan de voorzijde van het raadhuis, zich kunnen aanmelden voor vergoeding aan het kantoor van den gemeente-ontvanger ingang voorzijde raadhuis\ Zaterdag 8 Aug tush schen 10 en 12 uur 's morgens. t— In overleg met den garnizoenscomV mandant zal a. s. Zondagmorgen om 9 uur in de Koorkerk uitsluitend voor mi litairen een korte godsdienstoefening wor den gehouden. Trein 115 vertrekkende te Vlissin gen 4 36 's morgens (NoordHDuitscho maillrein) zal in 'l vervolg stoppen te Middplburg, Goes, Bergen op Zoom, Bre da en Tilburg voor in en ui tstappen van reizigers, eveneens trein 171 die le 9,57 's avonds te Boxtel vertrekt en te 11.52 te Vlissingen aankomt. 'Hierdoor krijgt men te Roosendaal aansluiting op de H. S M waardoor men 's morgens 10 45 le Rotterdam kan zijn. 12.15 te Den Haag en 2.31 te Amsterdam. (Men kan dan voor hier nog weg uit Amsterdam om 3.14, Den Haag om 5.37 en Rotterdam 7.10. Sommigen hebben zich, in deze zoo onrustige tijden, gisteren weer beangst gemaakt toen zij hoorden of zagen, dpt tallooze materieeltreinen met dubbele bespanning uit Vlissingen naar Hol land waren gesneld'. Ter geruststelling zij meegedeeld, dat het hier slechts een voorzorgsmaatregel geldt, die een gevolg is van de vooraf gaande toebereidselen om ten volle onze neutraliteit te handhaven. Te Vlissingen bevindt zich nog hel noodige materieel voor de uitoefening van den thans 'gel denden dienst en voor eventueel troepen^ vervoer. Slechts het overbodige is wegge voerd. Nadat gisteren ter kennis van den waarnemenden burgemeester alhier was gebracht, dat de slager Flipse uit Grijpskerke zich bezig hield met var kens op te lcoopen, voorgevende dat voor het leger te moeten doen, is door de maréchaussee te Domburg een onder}-, zoek ingesteld met het gevolg dat F. hedenmorgen op het politiebureau al« hier, waar hij reeds door de gemeente politie in bewaring was gesteld, door de maréchaussee werd afgehaald en ges toeid naar het gerechtsgebouw werd overgebracht om ter beschikking van den officier van justitie te worden gesteld. Door lusschenkomst van de politie alhier zijn 6 Nederlanders, die met de mailboot uit Londen waren aangekomen, in de gelegenheid gesteld naar hun res>- pectievelijke woonplaatsen door le rei- - De heer W. Kreupeling, thans adj - commies bij de Staatsspoor alhier is met ingang van 1 Juli benoemd tot com mies. Uit Walcheren. - Te Domburg werd Donderdag op het raadhuis onder voorzitterschap van deiï heer L- J. v. Voortliuijsen een voorloopig comité opgericht voor te verleenen fi- nancieelen steun aan de gezinnen»die in het vervolg door den oorlog in behoef tige omstandigheden zijn geraakt. Uitge zonderd zijn de families van hen die on der de wapenen zijn. Voor heil zal de gemeente zich verplichten deze financieel te steunen. Het comité bestaat uit de heeren. L. J. v. Voortliuijsen burgem. voorz. ,ds Koldewijn, ds. v. d Hoorn, dr. Vaandrager, Houtman, P. J. Elout, H. M. Kesteloo Sr. en H. M. Kestloo Jr. Voorts werd aldaar een plaatselijk da mes-comité opgericht om, in geval daar aan te Domburg behoefte mocht bestaan ambulance- en ander verplegingswerk te verrichten. De gemeente-geneesheer heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. Het comité der schilderijententoon stelling le Domburg meldt, dat er dit jaar geen trekking in de loterij van die tentoonstelling plaats heeft, maar dat de loterij het volgend jaar wordt voortge zet. Uit Schouwen-D ui ve land. - Gesteld ter beschikking van dien Gouverneur van Suriname voor lijdelijke waarneming van het ambt van ingenieur het departement van openbare wer ken en verkeer aldaar, A. Kloppert Zie- r i k z e e. KERKNIEUWS. Ned Herv. Kerk. Beroepente Jisp, G. Homstra, cand. Iluizuin. Geref. Kerken. Beroepen te Oostermeer G. H. Dijk stra, Drachtsier Compagnie; te Gaast- meer M. Pels, Eestrum; te Ooslerbierum Tj. Petersen, Purmerend Ned. Israël, kerk. Aangenomen naar Zaltbommel, L. L. Gazan, Emmen. ONDERWIJS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor akte Fransch l.o. de heer J. C. P Jansen Ver- planke, onderwijzer te Waddinxvcert vroeger te Middelburg. Te Arnhem slaagde voor de hoofd akte de heer L. Leijnse, onderwijzer aan

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1