Ingezonden Mettedeelingen Ingezonden Mededeelingen. Voor nagekomen be richten zie men de vierde pagina. BUITENLAND. |xMATOGe predikanten geworden „cedat toga ar- misVerschillende predikanten, Gere formeerden en N'ed. Hervormden, bevin den zich als reserve-officier onder de wapenen. De politie te "Amsterdam heeft Maan- i dagmiddag een grutterswinkel in de Eer- ste Oosterparkstraal moeten beschermen tegen het publiek, toen dit hel te veel betaalde geld terug eischte en dreigde met vernieling van de spiegelruiten j Een huisjesmelker te Rotterdam, die j bij zijn klantjes op de Coolsche Kade i aldaar, tengevolge van den oorlog bijna j overal slib ving, maakte zich zoo baas, j dat liij een paar revolverschoten loste Een grondwerker kreeg een schramp- I schot aan een zijner armen. De politie j rekende den huisbaas in. £en navolgenswaard voon- I beeld In Rotterdam hebben eenige heeren, zich namens een aantal weerbare man-1 nen tol den minister van oorlog geL I wend. Hoewel niet meer dienstplich tig en voor hel oogenblik gebonden door hun werkzaamheden, hebben zij, voor een groot gedeelte bestaande uit oud-re servisten en oudl-leden van weerbaar heidskorpsen, indien het land in gevaar mocht komen zich bereid verklaard bij den landstorm dienst te nemen. Zij weh- sclien zich nu reeds te organiseoren en te oefenen en zooveel mogelijk anderen bij zich te doen aansluiten, ten einde wanneer de regeering hel oogenblik daarvoor gekomen acht, georganiseerd en voorbereid lot den landstorm over te gaan en wel vrijwillig .voorzoover daartoe niet ingevolge de wet verplicht De totale stilstand van burgerlijk ver keer op de spoorwegen j 1 Maandag heeft alleen gegolden voor S.S. en N. C S Op de banen der II S M. hebben enkele treinen kunnen loopen. o a. lusk schen Rolterdanr-den Haag en A uister dam De buitengewone bankbiljetten, van wier uitgave wij gisteren melding maak! ten zullen door lnm uiterlijk hun tijde lijk karakter te kennen geven. Op alle biljetten is gedrukt: ..uitgifte 1 Augustus 1914". De nieuwe biljetten van f 5000, f 10,; 000. f 25,000 en f 50,000 zijn bestemd als middel van verrekening onderling lush schen groole financieele lichamen Er is dwars over de voorzijde gedrukt: ^lleen in rekening betaalbaar'Deze bil»- jellen worden eigenhandig geleekend door den president, één der directeuren en den secretaris van de Nederlandsche Bank. Wegens gebrek aan personeel is op de lijnen der Nederl TramwogmaaR schappij een beperkte dienst ingevoerd. In Den Haag is om kolen te bespa ren de avondverliehting beperkt, en won den geen nieuwe aansluilngen meer aangebracht VAN SPIOXNAGE VERDACHT. Drie kijklustige jongelieden, Abels, Van Hees en Van Haren, uit Grave, die zich gislernainiddag over de Duitsche grens te Kranenburg waagden, zijn, naar de N. R C. meldt, door dé Duitsche militai ren gevangen genomen Zij werden na eenige uren weer vriji- gelaten. De examens der Nederl. Toonkunsle- naarsvereeniging zijn geschorst De burgemeester van Dordrecht heeft in het belang van de o^rdie en de veilig heid bepaald, dat de tapperijen van 's na middags van 5 lol 10 uur gesloten moe ten zijn. De firma Albert Frères heeft, naar de N R C meldt, van den luitenant-gene raal, opperbevelhebber van land- en zee macht vergunning gekregen lot het ma ken van cinematografische opnamen van militaire tooneeltjes onder bepaling, dat van deze opnamen niets mag worden vertoond s oordat vanwege den opperbe velhebber daartoe toestemming is ver leend. Te IIoek-van-Holland laat de mobili satie zich zeer onaangenaam voelen Het oude gedeelte lusschen bel fort cn de zee wordt reeds door de bewoners ontruimd, aangezien er aanzegging gekomen is. dat men zich daartoe gereed moest houden. Treedt de oorlogstoestand in, dan worden direct een 100-tal huizen met den grond gelijk gemaakt. De taxatie der huizen is in voorbereiding De verschillende loelatings-, over gangs- en her-examens aan de militaire onderwijsinrichtingen worden tot na der order geschorst, evenals het eind examen van den hoofdcursus. Rijksposlspaarba nk. De regeering heeft bepaald, dat de termijn van veertien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspost spaarbank, vastgesteld voor de terugbeta ling van op spaarbankboekjes verschul digde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dal binnen den genoemden termijn vai> zes maanden op elk spaarbankboekje des- verlangd terugbetalingen zullen geschie den tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen back en haar kinderen per auto in Den Haag teruggekeerd. o- DE STATEN-GENERAAL OPNIEUW BIJEEN. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn weer buitengewoon bijeen geroepen en wel tegen a.s Donderdag, de Tweede Kamer ten lluur v.m., de Eerste Kamer te lr. uur nm. Aan de orde zijn wet telijke maatregelen van financiëelen aard, bestaande in de uitgifte van coupures OORLOGSCHAUFFEURS De volgende regeling is getroffen tol het in dienst stellen van chauffeurs: Aan personen, niet behoorende tol de land- of zeemacht kan worden ver gund zich over het tijdvak, waarin zich het leger op voet van oorlog bevindt, of zooveel korter als de chef van den generalen staf zal bepalen, te verbinden als chauffeur. De hierbedoelde personen dragen tij dens den duur van hun verbintenis het ken- of onderscheidingsteeken vastge steld voor den landstorm. Voor eiken dag, dat het rijk over hun diensten als bestuurder beschikt, wordt een daggeld uitgekeerd van f 3, ten einde geheel in de kosten van eigen onderhoud te kunnen voorzien Ïoor braken en darmcatarrhe behoedt men de zuigelingen het best, door ze met Kufeke» en melk te voeden. Een mongsel van die twee voedingsstoffen wordt door de kinderen goed verteerd en komt in hun darm kanaal niet zoo gemakkelijk tot gisting als enkele koemelk. Kinderen, die deze voeding krijgen, doorstaan den gevaarleken heeten zo mertijd beter dan die, aan welke alleen ver dunde koemelk wordt toegediend. ARBEIDSBEMIDDELING. De min. van L. N. en H. verzoekt hen, die zich aanmelden voor vrijwillige hulp op het veld of in bedrijven, zulks te doen door middel van de arbeidsf- beurzen, opdat zij niet de plaatsen in'r nemen, die nu beschikbaar zijn gewor}- den van werklo.ozen uil verschillende bedrijven. DE NED. OFFICIEREN IN ALBANIË. De N. R. C. bevat het volgende ber richt Het agentschap Stefani verneemt uit Durazzo, dat Lamo, commissaris van de internationale commissie van toezicht, en generaal De Veer zich naar de opf- standelingen te Sjak hebben begeven, om de iavrijheidheidstelling van de twee gevangen Nederlandsche officieren (ma joor Verhulst en kapitein Reimers) te vragen De opstandelingen waren het verzoek in beginsel gunstig gezind, doch behielden zich hun antwoord voor. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit Bevorderd lot commandeur in de oq- de van den Xederlandschen Leeuw ds. H Pierson te Zetten. Benoemd tot lid van het hoofdcomité en hoofdcommissaris van het Ned. Roode Kruis F. Tonnel, adjudant van H. M. de Koningin i b d gepens generaal1- majoor der infanterie. Benoemd bij het vrijwillig militair aulomobielkorps tot kapitein J. T. Staj- kenburg; tol eersle-luitenants G. G. Meiss- ner, J. van As, H B. F. J. de Roo, mr. E W II. Duizings en mr. E. E. Menten. Benoemd tot belaslingi-onlvanger te Al melo C. F. Trip, thans te Wageningen; te Sleenwijk, A J Vonk, thans te Maarsr sen; te Zuidhorn G. H W. Smelt thans te Elburg; te Veghel H. R. F. de Kat thans te Horst. GEWIJZIGDE LIJST VAN .MAXI MUM-PRIJZEN. De burgemeester van Middelburg deelt ons mee Van regeeringswege is een verandering gebracht in de lijst vau maximumprijzen voor levensmiddelen enz. Wij laten hier onder de gewijzigde lijst volgen. De ver anderingen betreffeu stroop, gort, azijn, boter-olie, raap-olie en zeep. Koffie (Santos)per K.G. 1.16 (Preanger) 1.76 Thee 2.20 Suiker (witte geraffiu.) 0.55 (basterd of bruin) 0.55 Stroop0.35 Roggebloem 0.25 Tarwebloem 0.25 Boekweitmeel 0.25 Wit brood 0.22 Bruin 0.20 Rogge 0.18 Rijst0.25 Gort0.28 Grutte en Havennouth 0.25 Bruine boonen 0.30 Zout0.09 Azijnper fl. 0.14 Boter-olieliter 0.63 Raap-olie0.50 Zeep K.G. 0.24 Soda0.07 Petroleum liter 0.11 CokesB.L. 0.80 Turf korte per 10 st. 0.10 lauge 10 0.12 Aardappelen per K G 0 07. DE KONINGIN-MOEDER WEER NAAR DEN IIAAG. s HAGE. 1 Aug De Koningin-Moeder is met haar zuster, de vorstin van Er- sterkt DE OORLOG De voorgeschiedenis van den oorlog tusschen Duitschland en België. Het ultimatum, door Duitschland aan België gesteld, is dus geen loutere vrees- aanjaging gebleken. Duitschland keeit dezen kleinen nabuur den oorlog verklaard, nu hij fliet geneigd was de krijgsverrichtin gen van het Oosten tegen Frankrijk te vergemakkelijken. Duitschland schijnt twee nota's aan België te hebben gericht, alvorens handelend op te treden. De eerste werd beantwoord met het fiereWij zullen onzen plicht doen". Tusschen koning Albert en keizer Wilhelm zijn voorts telegrammen gewisseld. De Brusselsche correspondent van de N. R. C. meldt, hoe de laatste antwoordde, dat zijn wil moest afbangen van het nationaal be lang van zijn land. De iweede nota, welke Duitschland naar Brussel zond, droeg eveneens een uiterst dreigend karakter. Duischland verklaarde daarin, gereed te staan zoo noodig met geweld de maatregelen te nemen, welke het noodzakelijk acht. En wel op de volgende gronden. De regeering te Berlijn had betrouwbare inlichtingen ontvangen, volgens welke de Fransche strijdkrachten het voornemen zou den hebben om over Givet en Namen op de Maas aan te rukken. Het Fransche leger zou dan dus het plin hebben gehad, door het Maasdal zoo mogelijk naar de Duitsche grens op te rukken. Dit heeft Duitschland willen beletten door de bezetting van Visé. Dit rijk ducht dat de Belgische soldaten de Fransche opmarsch niet zouden kunnen tegen houden. De Duitsche regeering verklaarde voorts in"die nota het zeer te zullen betreu ren, als Belg'ë de (tijdelijke) schending door Duitschland van het Belgisch grondgebied als een vijandelijke daad zou beschouwen. Daartoe stelde het 't Belgisch gouvernement drie voorwaarden, wilde dit den vrede be waren. Dan zou België een houding van welwillende onzijdigheid jegensDuitsch- land dienen aan te nemen, waartegenover de ongeschondenheid van België na den oorlog gewaarborgd werd. Daarna betoogde Duitschland evenwel, België als vijandelijk land te moeten be schouwen, indien België dat binnendringen der troepen zou trachten te beletten en als het 't gebruik van den spoorweg onmogelijk zou makeD. In geval het Belgische leger zich tegen de aanranders schrap zet, zoude nabuur in 't Oosten zich tot niets verbin den ten opzichte van het Koninkrijk en zou hij de slotregeling van de betrekkingen der beide staten tegenover elkaar aan de beslis sing der wapenen overlaten. Het spreekt van zelf dat de regeering te Brussel geweigerd beeft deze overeenkomst, aan te gaan. Ook wordt bericht, dat Frankrijk aan België zijn hulp aangeboden heeft, welke geweigerd werd. België heeft deze nota beantwoord met te kennen te geven, dat ze bij de regeering des konings een diepe en smartelijke verbazing heeft verwekt. Ze vestigt er de aandacht op, dat de bedoelingen, daarin aan Frankrijk toegeschreven, in, tegenspraak zijn met de formeele verklaringen, den eersten Augustus aan België versteekt. Voorts herinnert ze aan de bepalingen» van het verdrag, waarbij de onzijdigheid wan België gewaarborgd werd en noemt ze een aanslag op zijn onaf hankelijkheid eentf onmiskenbare schending van het volkerenrecht. Geen enkel strategisch belang| rechtvaardigt volgens haar dereebt- schenn'is. Als België de voorstellen zou aannemen, zou dit rijk zijn plichten verraden tegenover Europa, dat zich bewust is van de rol, die België sinds meer dan 80 jaar in de be schaving der wereld speelt. De nota besluit dat ook al zou de Belgische regeering moeten aannemen, dat de onafhankelijkheid van België slechts behouden kan worden tegen den prijs van schending zijner onzijdigheid, ze toch vast besloten is, om met alle mid delen, die in haar vermogen staaD, eiken aanslag op haar rechten at te weren. De koning heeft zelf de buitengewone zitting van het Parlement geopend. Men heeft reeds voorbereidende maatregelen ge nomen om zoo noodig het centraal gezag en wat daarbij hoort naar Antwerpen over brengen. Met het verhuizen van het staatsarchief naar Antwerpen is een aanvang gemaakt. Duitschland eu Frankrijk. Duitschland is den oorlog begonnen, door Samain, den vroegeren voorzitter van de Fransch-nationalistische vereeniging in het Rijksland, »Souvenir fran9ais" geheeten, te doen doodschieten en alle leden daarvan gevangen te laten nemen. Door Duitsche vliegers of van een Duitsch luchtschip nit zijn drie bommen op Luné- ville geworpen. Deze vesting ligt niet ver van de Duitsche grens op de breedte van Straatsburg. De bommen hebben stoffelijke schade aangericht. Op het gisteravond verspreid bulletin heeft men gelezen, hoe de Fransche vlieger Garros zich met buitengewone doodsverachting boven Toul (ten westen van Nancy) op een Zeppelin-luchtschip heeft geworpen, waarbij alle inzittenden ea Garros zelt gedood werden. In Frankrijk. Het blijkt dat niet, naar gemeld werd, de groote boeman voor Duitschland, Del- cassé, maar Doumergue, de gewezen premier, de portefeuille van buitenlandsche zaken heelt aanvaard. Yiviani blijft minister-pre sident. In de Middellandsche zee. Zijn duelneming aan den oorlog heeft Engeland voornamelijk doen bepalen door de toestanden in de Middellandsche zee. Daar vertoeft de Fransche vloot. De West en Noordkust van dat rijk is aldus onbe schermd. De Duitsche vloot zou er vrij spel hebben. Dit kan Groot-Brittan je niet dulden. Evenmin kan dit rijk het lijdelijk aanzien dat in de Middellandsche zee het politieke evenwicht wordt verstoord. Wel is waar houdt Italië zich voorloopig nog buiten den strijd, maar de voortzetting dezer neutrale houding is natuurlijk aan voorwaarden ge bonden. Een kruiser, naar men gelooft het Duitsche oorlogsschip »Breslau", heeft de stad Bome op de kust van Algiers beschoten. Men gelooft, dat het vaartuig daarna met Engelsche vloot is slaagB geraakt. Het later ontvangen telegram in den loop van den dag gebulletineerd, over den zeeslag in de Middellandsche zee kan als bevestiging van het in dit bericht onderstelde dienen. De sterkten en behoeften der legers. Een officier van den Pruisischen genera len stat heeft berekend, dat de geheele oorlogssterkte van het Drievoudig Verbond op ongeveer negen millioen soldaten kan worden geraamd. De oorlogssterkten van de Drievoudige Entente is op het papier iets grooter, daar Rusland ook zijn Aziatische troepen mee telt. De macht, die Frankrijk, alles inbe grepen, in oorlogstijd op de heen kan brengen, wordt geschat voor de oorlogs sterkte van het Duitsche leger weinig te zullen onderdoen. Als een voorbeeld van. de reusachtige behoeften, zoowel aan teerkost als andere noodzakelijke hulpmiddelen van een modern leger, kan een meedeeling, tenigen tijd ge leden door baron von Hazai, luitenant veldmaarschalk in de Donan-monarchie gedaan, worden aangehaald. Deze zegt, dat de dagelij ksche behoefte van dat leger in een oorlog 3.600.000 K.G. proviand voor de manschappen bedraagt. Voor de paarden is eiken dag 4.000.000 K.G. aan voeder noodig, als men een gemiddelde van 8 K.G. daags aanneemt. De dagelijksche behoefte aan stroo, brandhout enz. bedraagt 8.000.000 K.G. Bovendien heeft het legerbestuur nog een ontzaglijke hoeveelheid rollend materieel noodig. Van wagens en karren moet het eiken dag tusschen de 300.000 en 400.000 paarden tot zijn beschikking hebben. Het aantal dienstpaarden dat rechtstreeks op het slagveld wordt gebruikt, bedraagt verder een halt miljoen. Deze berekening is gemaakt voor een veldleger van twee miljoen man. Merkwaardige voorspelling Een Franscbman heelt beweerd, dat hij 15 December 1913 in een eerste-klasse coupé van Straatsburg naar Lunéville reizend, een groote, zwart-lederen portefeuille vond, om wonden door tyvee leeren riemen. Hij zegt daarin het plan gevonden te hebben volgens hetwelk het Duitsche leger zou worden samengetrokken, aangenomen dat het Rus land, Frankrijk en Engeland tegenover zich heeft en het van zijn bondgenooten dan alleen steun mag verwachten, wanneer het aanvangt met een overwinning te behalen, Ter zijde latend dat we hier al te duide lijk met een mystificatie te doen hebben, moet worden erkend, dat de z.g.n. vertaler van het kwansuis officieele stuk (het zou uit het hoofdkwartier te Straatsburg af komstig zijn geweest) een uitstekenden kijk heeft op de oorlogsplannen van Duitschland. Zoo is merkwaardig, wat hij over een mogelijke landing van Engelsche militairen meedeelt. Dit zou volgens dit vlugschrift op de Duitscbe, de Belgische of de Fran sche kust geschieden. Het eerste is niet te verwachten, daar dan eerst de Duitsche eskaders vernietigd moe ten zijn. Een landing in Belgie kan recht- streekschen invloed uitoefenen op de operaties tegen Frankrijk. Ten slotte kan een Engelsoh landingsleger zich direct bij de Fransche strijdmacht voegen. Eigenaardig is ook de voorspelling, dat het Duitsche leger genoodzaakt zal zijn door het groothertogdom Luxemburg op te ruk ken, dat dit zou moeten geschieden, voordat de geheele concentratie der Duitsche troepen is voltooid, en het bijgevolg op den derden dag der mobilisatie zou dienen plaats te hebben. In de tweede week na de oorlogsverklaring verwacht het vlugschrift een geweldigen slag. Onderstaande berichten werden reeds per bulletin door ons bekend gemaakt: Dinsdagavond. 10 uur DE BELGISCII-DITTSCIIE OORLOG EEN FEIT! Door onverklaarbare oorzaken heeft ons niet voor hedenavond 9 uur het, reeds te half zes bekende, bericht uit Brussel bereikt dat de oorlogsverklaring van Duitschland aan België een feit is. Hieronder volgen nog eenige bijzon derheden. DE DUITSCHE TROEPEN BELGIE BINNEN GEDRONGEN. BRUSSEL, 4 Aug. Bij het ministerie van oorlog is bevestiging ontvangen van het bericht, dat de Duitschers bij Hervé in België zijn binnengedrongen. Zij hebben die plaats bezet. Ia een buitengewone zitting van het parlement hield koning Albert een rede voering, die met luid gejuich werd begroet. Daarna sprak minisfcr Broqueville. Deze gaf een overzicht van den löop der gebeur tenissen tot aan de oorlogsverklaring. Hij eindigde met de woorden«België kan worden ovorwonnen, maar nooit onderwor pen," waarop een geestdriftig gejuich volgde. BRUSSEL, 4 Aug. Het leger heeft de bruggen bij Luik over de Maas opgeblazen. Vise is door de Duitscbers bezet Te Luik, Namenen Antwerpen is de staat van beleg afgekondigd. Voor het Duitsch consulaat is het schild weggehaald. De koningin en de prinsen zijn naar Antwerpen v rtrokken. MAASTRICHT, 4 Aug. Ooggetuigen verklaren dat de Duitschers na de beschie ting Visé hebben ingenomen. De Duitsche genie heeft een nieuwe brug gelegd. DE HOUDING VAN HET BELGISCHE VOLK. BRUSSEL. Het bericht van de oorlogs verklaring is hier met groote kalmte ont vangen. De opwinding der laatste dagen heeft plaats gemaakt voor groote koelbloe digheid. VAN DE VELDE MINISTER VAN STAAT. BRUSSEL, 4 Augs. De socialistische leider Van der Velde ie tot minister van staat benoemd. DE WAARDEN DER BANK IN VEILIGHEID. BRUSSEL, 4 Augs. Per nachttrein zijn de waarden van de nationale bank van Brnssel naar Antwerpen overgebracht, De lichtingen 1899 en 1900 zijn opge roepen. WAT DOET ENGELAND? BRUSSEL. 4 Aug. (Part. Tel.). Koning Albert ontving van KoniDg George van Engeland een telegram, waarin deze zijn hulp toezegt. Engeland zal niet dulden dat België's onafhankelijkheid, integriteit of neutraliteit wordt geschonden. BOTSING TUSSCHEN EEN ZEPPELIN EN GARROS. BRUSSEL, 4 Ang. Volgens hier ont vangen berichten uit Nancy heeft boven Toul een botsing plaats gehad tusschen een Zeppelin en de Fransche vlieger Garros. De Zeppelin stortte naar beueden en werd grootendeels vernietigd. De inzittenden werden gedood, evenals Garros. DE STOOMVAARTDIENSTEN BLIJVEN LOOPEN. LONDEN, 4 Aug. De stoomvaartlijnen op Vlissingen en op Hoek van Holland zullen zoolang mogelijk den dienst trachten te onderhouden. De regeering verleent daartoe haar medewerking. Heden ochtend 9 uur. EEN ULTIMATUM VAN ENGELAND AAN DUITSCHLAND. LONDEN, 4 Augs. 's Avonds. Engeland heeft aan Duitschland het ultimatum ge steld, dat Duitschland alsnog de Belgi sche neutraliteit zal eerbiedigen. Voor middernacht werd antwoord ver wacht. GERUSTSTELLEND BERICHT. MAASTRICHT, 4 Augs. Middernacht Duitsche huzaren bezetten sinds heden middag de Hollandsche grens bij Eijs- den, om de Duitsche troepen te waar schuwen niet over de Hollandgche gren zen te komen. DE KRIJGSVERRICHTINGEN BIJ VISÉ. Hedenavond werd getracht de ver nielde brug over du Maas le herstellen, den ganschen middag werd hevig ka nongebulder en mitrailleurvuur gehoord- De Belgen vuurden vanuit de op den berg gelegen forten. Drie aviateurs vlogen over het ope- ratieveld licen Deze vliegers* werden heftig door ge weer- en mitrailleurvuur bestookt, doch niet getroffen Visé is door hel kanonvuur beschp- digd. De bevolking der omliggende dorpen vluchtte naar IIollandsch-Limburg. Men verwachtte voor hedennacht <lp groote opmarsch van het Duitsche leger naar Luik. Heden ochtend 10 uur. DE OORLOGSVERKLARING VAN ENGE LAND AAN DUITSCHLAND. LONDEN 5 Aug. Engeland heeft Duitschland den oorlog verklaard. Hel ministerie van buitenlandsche za-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2