1IDDEL8GKGSCHS COFRAHT. M\ 180 137- Jaaroaaq. 1914 DE FRANSCHE HOEVE. Binnenland. Maandag 3 Augustus. Ons Leger. FEUILLETON. Dut eomrnnt Ttriohijmt d g e 1 y k mtt uitzondering ra Zo*- t* Feeitdagen. Prifl» per kwartaal, zoowel toot Middelburg *1» voor *lle plaatten i* Nederlnnd tmnoo ppi f 1.25J Afzonderlijke mommen koite* 5 cent. Advertentie* by abonnement op voordeelige voorwaarde». Proipeotnuea daarvan zijn aan bet bureau te bekome*. Advertentie» Toor het eeritvolgende nummer moeten de» middag» vóór één *mr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie» 20 oeat per rtgeL By abonnement reel lager. Geboorte-, dooi- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regel» f 1.50; elke regel meer 20 oent. Beclame* 40 oent per regeL Groot# letten naar de plaat», die zij innemen. Tot de plaat»ing van advertentie» en reclame», niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alfeaeei Advertentie-Bireei A. DB BA HAB As., N.Z. Voorbwrgwnl 2S6, Amsterdam. Kalmte als 't u belieft! Onthoudt toch: Dat Nederland nog geen oorlog heeft. Dat de voor 't oogenblik toenemende Bchaarsehte aan gemunt geld louter ont staan is door de dwaasheid van velen, die zonder dat ze het voor hun «aken noodig hebben, een voorraad zil ver in huis haleu en zoo aan den omloop onttrekken. Dat er niet de minste reden is om de waarde van bankbiljetten te wantrouwen. Dat de uitgegeven biljetteu van de Nederlandsche bank in de eerste plaats gedekt ziju door wissels, beleende goe deren e. d. eu voorts door een overwaarde, een extra-reserve van aanwezig mnnt- materiaal. Dat het van zelf spreekt dat bij den onzinnigen toeloop de voorraad gemunt geld bij de agentschappen op zeker oogen blik uitgeput raakt. Dat er thans aan 's Rijks munt dag en nacht gewerkt wordt om nog meer gemunt geld in omloop te brengen. Dat men dus hier weer gemunt geld kan verwachten zoodra er voorraad hier is aangevoerd. Dat alles zijn gewonen gang had kunnen gaan, als de menschen maar niet zooveel gemunt geld oppotten. Dat men de menschen van zaken, die gemunt geld noodig hebben, slechts be moeilijkt door het geld aan het verkeer te onttrekken. Dat men toch niet dadelijk alles moet gelooven wat men hoort van andere menschen, die het ook slechts van liooren zeg gen hebben. Jarenlang is er gesmaad, is er gezegd dat ons leger een warboel was, dat bet toch niets zon kunnen uitrichten als 't er op aan kwam. We gelooven dat het oordeel nu anders zal luiden. Voor de eerste maal is nu in vollen omvang door een algeheele mobilisatie met spoed een proef genomen hoe het met de legerorganisatie stond. En wat we daarvan hier in onze omgeving heb ben bijgewoond, deed slechts één roep ontstaanhet was uitstekend. De bon ding der manschappen was kalm en waardig, maar bovenal bleek de organi satie prachtig. Wie in zijn omgeving afzonderlijke gevallen bijwoonde, beeft kunnen con- ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 37).. Die treurmare trof Enno diep. Hij had de gedachlen aan een doode en zijn graf willen onlloopen en vond nu een sterven de. Hij1 moest zich vermannen om achter zijh meisje hel vertrek binnen te gaan. Maar het was in het kamertje even licht als altijd. Niets afschrikwekkends oongaf Toni Graveloh, die (glimlachend tegen hoog opgestapelde kussens zat geleund. Zijn glanzend wit haar, de groote, heldere oogen, die Enno met een blijde tinteling begroetten, waren als een lichtschijnsel, dat het geheele vertrek verlichtte. Het kostte hem inspanning Enno zijn hand toe te steken en hij sprak met zwakke stem: j „Dat is goed, dat je komt, mijn jon gen, heel goed. Het was mijn liarte- wensch. Nu is die vervuld. Je moet op stateeren dat alles klopte, dat alles »er was", en dat in één dag zulk een ont zaglijke bijeenvoeging van duizenden en duizenden zonder stoornis plaats had, en dat allen kwamen op de plek waar ze verwacht werden, en dat ze daar vonden wat voor de verdere organisatie van die menschenmdssa tot een geregeld leger noodig was. Dit feit moet met groote erkentelijk heid geconstateerd worden. Voorloopig hebben onze mannen nog geen vijand tegenover zich. Ze hebben slechts waakzaam te zijn voor 't geval op een of ander wijze onze neutraliteit dreigt geschonden te worden. Maar we durven zeggen dat, door het geen thans gezien werd, er bij de inwo ners een vertrouwen in het leger is ontstaan, dat slechts ertoe kan bijdragen om dat leger ziju taak te ver gemakkelijken. WAARSCHUWING TEGEN OPKOOPEN Wij zijn gemachtigd mede te deelen dat door de regeering buitengewone maal, regelen worden voorgesteld waardoor zoor wel het opkoopen van levensmiddelen door handelaren en particulieren als het vragen van buitensporige prijzen onmo gelijk wordt gemaakt door direct ingrij pen van de overheid. In verband daarmee wordt de aandacht van hel publiek er op geves tigd dat het geen nut heeft thans bijzon der groote voorraden in te slaan daar deze toch in beslag kunnen worden ge nomen en het zeker valt af te raden buitengewone prijzen te betalen aange zien dit tot niets anders dan tot verlies voor den kooper aanleiding kan geven zonder hem eenig voorrecht ten aanzien van het gebruik der waren te verschaffen1- DE NEDERLANDSCHE BANKBIL JETTEN. Officieel wordt ons het volgende uit Den Haag meegedeeld De Nederlandsche regeering vernomen hebbende dat op verschillende plaatsen in het land eenig wantrouwen tegen de deugdelijkheid van de biljetten, door de Nederlandsche Bank uitgegeven, is ontstaan en dat vermoedelijk door een misverstand aan eenige postkantoren biljetten niet in betaling zouden zijn aangenomen, brengt ter openbare kennis dat baar na onderzoek is gebleken dat de soliditeit der biljetten der Nederlandsche bank boven allen twijfel is verheven en dat de regeering aan al bare bureaux en kantoren de bank biljetten tot de volledige waarde in beta ling aanneemt. die onervarene deerne Idjaar passen. Het hart zal haar in stukken breken, als ik vandaag mijn groote reis aanvaard. En reizen is toch altijd mijn lust en mijn leven geweest." „Vadertje! Vadertje!" riep het meisje. „Nee, mijn kind, het is goed, zooals hel is, het is heel goed zoo Gy beidien ■wilt toch ook samen het geluk tegemoet reizen. En daarbij zou ik, oude man, een groote last en hinderpaal zijn ge weest." „Nooit, vadertje! nooit!" „Laat mij maar trekken mijn deerne, 't Kan zijn, dat ik onderweg je lieve moeder inhaal 'l kan zijn, ook menig anderen goeden vriend, dien ik gekend heb En ik zal dingen zien, die ik nooit gezien heb, waarvan niemand iels afweet. Je moet niet schreien, Ann." Enno voelde zich gedrongen een woord van hoop te spreken. Dat Viel onbe holpen uit. Toni Graveloh schudde zijn hoofd, „Doe geen moeite, Enno Brinkmeier. Denk je, dat ik bang ben om te ster ven' Waarom zou ik dat wezen? Mijn rekening met Onzen Lieven Heer is ver effend Ik heb mijzelf dikwijls te kort gedaan maar anderen niet, met opzet De regeering beeft onmiddellijk maatre gelen genomen om ran bet hier boven be doelde misverstand aan enkele postkantoren een einde te maken. DE LICHTING 1915. In het eerste, hedenmorgen uitgegeven telegram wordt gesproken van de „inge schreven vóórlichting', dit moest zijn „de ingeschrevenen voor de lichting" 1915. DE SOCIALISTEN EN DE OORLOG. Onder hevig onweder bad gisteren d Sociaal-Democratische anti oorlogsuieeting op Houtrust in den Haag plaats. Ze werd door ongeveer 3500 personen bezocht. Sprekers waren de heeren Troelstra, Albarda, Duys en Loopuyt- Mr. Troelstra wijdde woorden van groote waardeering aan de nagedachtenis van Jaurès. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de S. D. A. P. verklaart de regeering te willen steunen, ook wat betreft de mo bilisatie, doch van de regeering te eischen, dat zij door beslag te leggen op alle voor raden levensmiddelen niet slechts zal zorgen voor de gemobiliseerden, doch ook voor de noodlijdende gezinnen van de achterblij venden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is de schoutrby-nacht titulair C. J de Jong Pzn. op verz. eerv. ontheven van de betr. van chef der afd. Hy drographie bij het dep v marine, is liem e. o. uil den zeedienst verleend en pen sioen toegekend, is in zijn plaats l>e,- noemd de tot leapt, t. z. tit bevorderde kapt. luit t. zee tit. J. M. Phaïf, thans souschef, die vervangen is door den kapt. luit. ter zee J. L. H Luvmes; is bevorderd tot-imp. luit. i. z deiuil t z. Ie ld. A. W. Tirion en tot luit. t. z. Ie kl. de id. 2e kl A. Serel Azn.; is de le luit. de iuf. G. W. van Lom-: mei krachtens tijd ongesteldheid op n. act. gesteld; is benoemd tol griffier bij het kan- tonger. te Schoonhoven mr. F. W. Fa- bius adv. en proc. te Amsterdam. OOST-IN Dl Verzet op Borneo. Blijkens een uit Ned -Indiê bij het mi nisterie van koloniën ontvangen tele gram heerscht ook in de onderafdeeling Singkawang, van de residentie Westeraf deel ing van Borneo, verzet en is liet in Bengkajang (onderafdeeling Lara en Loewar) onrustig. In Zuid-Montrado (on- )derafdeeling Singkawang) is licht ge wond de lstet-luitenant der infanterie G. P. van der Waart van Gulik, en zwaar een Amboinctsch sergeant en een inlandsch fuselier; deze laatste is sedert overle den Gesneuveld is een inlandsch fuser lier. DE GEVOLGEN VAN DEN OORLOG. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp dat de strekking heeft gelegen heid te geven de lotelingen van de lichting 1914, voor zoover nog niet onder de wapens en behoorende tot de onbereden korpsen op een vroeger tijdstip op te roepen. Voor de bereden wapenen zal waarschijn lijk uitstel der eerste oefening plaats beb- geen enkelen 't Is mogelijk, dat ik mij niet afgesloofd heb in de wereld om geld en goed bijeen te garen, zooals de men schen dat hebben willen, 'k Ben een dag dief geweest, zooals zij het noemen, een Ilans kijk in de lucht Maar toch alleen, omdat onze Lie re Heer de werel|d' zoo mooi heeft gemaakt, dat ik er telkens weer den tijd voor moest nemen, om haai- vol bewondering te beschouwen- Dat zal Hij mij wel vergeven en mijn deerne ook." Hij druïde Anne de hand' en rede neerde door met zware tong en afdiwa- Lende gedachten in d<p ongedurigheid van het isterven „En ik heb ook vreugde beleefd heel veel vreugde 1 Niet een dag was gelijk aan den and(er, dal spreekt van zelf Als jij je turven naar de markt brengt. Enno Brinkmeier, dan is ook tie een groot, de andere klein, de een zwaar en de ander niet zoo zwaai'. Maar ziju gehalte heeft toch ieder van mijn dagen gehad. Er is niet een verlorene bij geweest Nee, niet eens hier op mijn ziekbed. Op eiken in 't bijzonder heb ik wat moois gezien Elke dag heeft mij hel een of ander genoegen gebracht. Anne, kind, het is hier zoo donker., Doe het raam open, wijd open Laat licht ben, maar de mogelijkheid beetaat dat lotelingen, thans bestemd voor een bereden koips, worden toegewezen aan een onbereden korps. De indiening van dit wetsontwerp is noodzakelijk, daar de landstorm niet van voldoende sterkte is om een afdoende reserve weermacht te vormen Buitengewone wetsontwerpen. Ingediend zijn nog twee wetsontwerpen le om een buitengewoon crediet aan te vragen van 50 millioen gulden ter bestrij ding van de uitgaven, voortvloeiende uit bot buitengewoon onder de wapenen roepen van bet leger, 2e om te bepalen, dat alle dienst plichtigen onder de wapenen blijven totdat het oorlogsgevaar zal zijn opgehouden. Vcorts wordt wijziging voorgesteld in bet reeds ingediend wetsontwerp, en wel om mogelijk te maken het verbod van uit- en vervoer ven levensmiddelen, paarden, vee, veevoeder, daaronder begrepen hooi en stroo, rij- en voertuigen daaronder begrepen auto mobielen en rijwielen. Schadevergoeding landweer gezinnen. De N. R. C. deelt mede, dat de ver goedingen, die ingevolge de artt. 84 der Militiewet en 15bis van de Landweerwet worden uitbetaald aan de gezinnen waarvan de kostwinners zich onder de wapenen be vinden evengoed worden uitbetaald gedurende de mobilisatie, zooals in die artikelen staat vermeld. De requesten voor het bekomen van een dergelijke vergoeding moeten tijdens de striidmacbt gemobiliseerd is niet worden gericht tot den minister van oorlog, doch gericht tot eu ingediend bij den burge meester van de woonplaats van het gezin. Spoorwegverkeer. Op hoog bevel beett heden geen enkele trein van de Staatsspoor reizigers vervoerd. Gisteren werden de reizigers in alle treinen toegelaten voor zoover ar plaats was. De dienstregeliug, die morgen voor de spoorwegen aanvangen zal, omvat voor Zeeland, behalve de internationale trei- neu, die voorloopig blijven rijden, twee treinen en wel van Roosendaal uit een ochtendtrein, vertrekkende om 11.31, te Middelburg 2 06, vertrek Middelburg 2.11 aankomst Vlissingen 2.21 en een avond- trein uit Roosendaal om 6.07, te Middel burg 8.39, van Middelburg 8 44, te Vlis singen 8.54. Uit Vlissingen vertrekken de treinen in de richting Roosendaal om 8.54 en 3.24, Uit Middelburg 9.09 en 3.39, aan komst te Roosendaal resp. 11.41 en 6.11. Vanaf morgen worden ook weer ijl en vrachtgoederen aangenomen. Het ver voer van levensmiddelen gaat echter De maillreinen liepen gisteren en he den nog, idoch zeer onregelmatig. De trein ren gisterenavond kwam eerst heden morgen omstreeks 10 uur binnen en bracht 150 reizigers uit Duitschland aan. De mailbooten blijven den dienst met Engeland voorloopig onderhouden. Zeegaten versperd. De Staatscourant van Zaterdagavond be vatte de volgende bekendmaking De Regeering brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in aansluiting aan de en zon naar binnen. Die heb ik altijd zoo gaarne mogen lijden." En toen nu de zon, als gehoorzaam den wensc-h van den oud|en man inwilli gen,d in dit oogenblik uit het wolkengor- «iijn te voorschijn kwam en een breede lichtstreep in het kamertje wierp, straal de het gezicht van Toni 'Graveloh. Licht en warmte zijn het beste op de wereld." Hij stak zijn hand in den zonneschijn, als om dien te grijpen. „Ik moet je nog wat zeggen. Houdt mijn 1deine deerne in eere Verlaat haar niet Beloof mij dat Er is licht en warmte in haar wel wat al te veel Zij is te warm voorj de wereld Iemandj, die haar liefheeft, moet zijn hand beschermend boven haar houden Houdt mijn Anne warm aan je hart, Enno. Laat het haar niet koud hebben. Laat haar niet alleen. Beloof mij dat." Zijn bevende vingers zochten die van Enno. Die klemde ze vast in de zijne. „Ja, vader Graveloh, dat beloof ik," Stug en bruusk kwamen die woorden over zijn lippen. Zijn wenkbrauwen trok ken zich samen. Hij was zich bewust, hoe zwaar die belofte voor hem woog Nu glimlachte de oude man „Gojd zegene je, mijn jongen, en haar" met het oog op den critieken toestand reeds genomen maatregelen tot bandbaving der onzijdigheid, de Noordelijke zeegateu en bet zeegat van Goeree door mijnen onveilig zijn gemankt, terwijl mijnenleggers gereed liggen om op eerste bevel de overige zeegaten af te sluiten. DE POST EN TELEGRAAFDIENST. Indien noodig, zal de postdienst in ons land worden beperkt. Zulks wordt aan de directeuren overgelaten, in ver band met beschikbaar personeel. De telegraafdienst zal zoo mogelijk ge heel als in gewone lijden worden ge^ handhaafd. Wat den postdienst betreft, de volgenr de maatregelen kunnen genomen wor den geheele of gedeeltelijke sluiting van de bijkantorenvermindering van de post bestellingen, aldus, dal zoo mogelijk een ochtend- en een avondbestelling blijft beslaan; de uren van openstelling van de postkantoren en van de vereeuigde kantoren, voor zoover den postdienst be treft, kunnen worden verminderd De vaste ambtenaren en beambten van den post en telegraafdienst, behoorende tot den landweer, behoeven in verband met de eischen van den dienst, niet onder de wapenen le komen BRIEFWISSELING MET HEN, DIE ZICII ONDER DE WAPENEN BEVINDEN. De direcleur-generadl der posterijen eu lelegraphie vestigt de aandacht van be langhebbenden op de noodzakelijkheid om de brieven en andere stukken voor hen. die zich onder de wapenen bevin den, van zoo volledig mogelijke adressen te voorzien. Behalve de naam van den geadresseerde is in ieder geval levens te vermelden het korps en het onderdeel waartoe hij behoort Voor hen, die bij de bezeLting van de liniên en stellingen behooren. worde, in dien deze bekend is, de plaats van be slemming op het adres aangegeven; ,is die niet bekend, dan worde de naam van de linie of stelling als adres vermeld. De brieven, enz voor degenen die nog in de garnizoensplaatsen zijn vereenigd, worden naar die plaatsen geadresseerd, totdat hel veldleger builen die garnizoe nen wordt samengetrokken. Alsdan moet hel adres zoo mogelijk bovendien de aan duiding van de divisie van het veldleger bevatten (Stct) VRIJWILLIGE AANBIEDINGEN Van alle kanten komen berichten van vrijwilligerskorpsen, die zich ter beschik king stellen van II. M de Koningin, zoo o.a van de vereenigiug Pro Patria, waar van de schielvereeniging te Middelburg een afdecling is van liet Korps Kon. Scherpschutters le Rotterdam, Pro Pa tria te Dordt en vele anderen Eenige Amsterdamsche studenten heb ben hel initiatief genomen tot de stich ting van een Bond van Orde, dje zoowel de civiele als de militaire autoriteiten! zijn bijstand zal aanbieden. AAN DE DUITSCHE GRENS De Nederlandsche arbeiders, die Zater dag als gewoonlijk naar Emmerik wild;en gaan, mochten niet meer over de grens. De Duitsehe grens aldaar is naar de X R, C. meldt, met prikkeldraad, plan- Hij drukte zijn hoofd vermoeid, in de kussens, scheen te sluimeren, terwijl de schaduwen des doods zich steeds zicht baarder over zijn gelaat verspreidden „Je moet de tioodpnlichten aansteken zei Enno fluisterend. „Nee Die wil vader niet." Zij zaten zwijgend te luisteren naar de ademhaling, die steeds sneller ging, terwijl de tippen glimlachten als in een mooien droom. En nu dreef de zon de zware wolken geheel uiteen en straalde in onafgebroken glans. Langzaam kroop de gouden vierhoek, die zij in het ver-1 trekje wierp, over den grond, steeg te gen de bedstede omhoog en gleed alsi laatste groet van het leven óver Toni Gra veloh heen. Toen *hel zonlicht zijn ge laat bereikte, opende hij de oogen en knikte met stralenden blik zijn kind en Enno toe. In hetzelfde oogenblik ging er zacht een rilling door zijn licliaam als het trillen der vleugels van een sterven den vlinder Zijn hoofd viel op zijde De adem bleef steken Een laatste zucht. Toni Graveloh had ziju groote reis aan vaard. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1