MIBBILBURGSCHE COURANT. M*. 178 1ST Jaargang. 1814 Vrijdag 31 Juli. BINNENLAND. FEUILLETON, DE FRANSCHE HOEVE. Du» oomrut -»»r«cbij»t d&gelijk», met mitzoaderimg vu Zoa- Feeitdagea. ?*nji per lnr»rtaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plutiea ia Nederlud fraaoo pp, 11 25. Aiz ouderlijke anmmeri koitea 5 ceat. Advertentie» bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Pro»pectu««en daarvan zijn aan het bureau te bekomen» Advertentie* voor het eerztvolgende nummer moeten de» middag» vóór 6 6a mm r »an het bnroan bezorgd zijn. Advertemtiën i 20 oeat per regeL Bij abouemeat veel lager. Geboorte-, dooi- en alle andere iamilieberiohtea ea Dankbetuigingen vu 17 regel» i 1.50elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per regeL Groote letter» uar de plaat», die zij innemen. Tot de plaatsing vu advertentiën ea reclame», niet aikomitig uit Z e 1 a n d, betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, it gerechtigd het Alfemeei Advertentie-Bureai A. DE LA IAR Az„ N.Z. Toorbirgwal 266, Amiterdaa. DE OORLOGS-BULLETINS AAN HUIS. Het blijkt ons dat er buitengewoon veel belangstelling wordt gesteld in onze telkens uitgegeven bulletins. Herhaaldelijk bereiken ons aanvragen van particulieren om deze bij hen aaB huis te doen bezorgen. Hieraan kan door ons slechts voldaan worden tel gen vergoeding der kosten. Zij die llians geen bulletins krijgen stellen wij in de gelegenheid deze aan huis bezorgd te krijgen tegen betaling van TWEE CENT per stuk in de stad en TWEE EN HALVE CENT FRANCO per post. DË ADMINISTRATIE. NEDERLAND EN DE DREIGENDE OORLOGEN. De Koninklijke boodschap, ten geleide van het wetsontwerp betrekking hebben de op het in dienst houden van de mil it- He en den overgang naar de landweer, is Donderdag aan de Tweede Kamer ver zonden. Met het oog op den ernsligen polilie- ken toestand zijn alle verloven van de ambtenaren bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie ingetrokken. De .amb tenaren mogen Den Haag niet verlaten. (Vad.) De Nederlandsche regeering heeft op de Londensche graanmarkt 10 scheepsla dingen tarwe gekocht. "Wegens het gevaar van confiskeeren van de ladingen, indien na vertrek van de booten de oorlog mocht uitbreken, heeft de Steenkolen-Handelsvereeniging te Rotterdam gisteravond dje belading van ruim twintig in onze havende liggendp stoomschepen stop gezet. N. R. C. Bij de djrectie dpr Tramwegmaatschap pij ZutphenEmmerik is bericht ontvan gen, dat van gisteavond 9 uur af, de trams de Duitsche grens niet meer moch ten passeeren. Bijgevolg heeft de directie den dienst op het traject 's Heerenherg— Emmerik moeten staken. DE FINANCIEELE CRISIS. Uit Amsterdam seint men aan de och tendbladen Nadat gisteren door de sluiting van de Effectenbeurs het opnemen van prolonr gatie onmogelijk was geworden, en het bankierssyndicaat tot steun van de Ef fectenbeurs daarom opgeheven was, heeft gistermiddag, zooals reeds gemeld, in het gebouw van de Nederlandsche Bank, in tegenwoordigheid van de ministers Treub en Berlling een bijeenkomst plaats gehad •van een aantal der voornaamste bankiers hier ter stede. ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 35). Juist toen hij de spade in dien grond wilde steken, ging hem een rilling als een straal ijskoud water over den rug Iemand liep over de dipor de maan be schenen vlakte, onhoorbaar en schuw als hij zelf, vermeed liet licht evenals hij, bleef staan, keek rond en kwam nader Enno sperde zijn oógen wijd open en hield d,en adpm in, terwijl hij onwillekeu rig achter den bakoven ging staan. In de schaduw der vruchtboomen van den tuin sloop de gedaante voort juist op zijn schuilplaats Loe, een bekende gedaante Of looverde zijn ontzetting hem iets onwerkelijks voor? Nu vluchtte hij in de schaduw der dennen En nu her kende Enno zijn vader- Het was Hinnerk Brinkmeier, de boer, de burgemeester van Spreckholm. Wat voerde die in het middernachtelijk uur in het veen uit? Hij droeg onder zijn arm iets glads, iets blinkends Hij had een ge,d(eelte van zijn blauwe kiel er over heen getrokken als om de glans er van te temperen. Maar van onder de kiel kwam iets te voor- De ministers deden de toezegging, dat van regeeringszijde het mogelijke gedaan zal worden om de financieele crisis te verminderen. Het resultaat der bijeen komst van gistermiddag is geweest, dat zich met steun van de Nederlandscho Bank een nieuw consortium heeft ge vormd, om in het algemeen hen, die ten gevolge van den dreigenden algemeenen toestand in moeilijkheden zijn geraakt of mochten geraken, en voor steun in aan merking kunnen komen, te steunen. Wij kunnen nog medcdeclen, dat de toezeggingen gezamenlijk een be drag van f 200 millioen beloopen,dat door de Nederl. Bank zal worden ver strekt. Gisteravond 10 uur zou te 's-Graven- hage de conferentie met alle ministers worden voortgezet om den toestand te bespreken vooral ten aanzien van de po sitie van de Nederlandsche Bank. Naar het Hand. meldt zal heden reeds de Tweede Kamer in spoedvergadering worden bijeengeroepen om het daarvoor in te dienen wetsontwerp te bekrachtigen. DE SPAARBANK. De directeur der Rijkspostspaar- bank te Amsterdam publiceert de vol gende mededpeling „Uit de talrijke aanvragen om terug betaling, welke dezer dagen plaats heb ben, is het den directeur der Rijkspost spaarbank gebleken, dat bij sommige in leggers door de oorlogsberichten onge rustheid gewekt 'is over (de 'veiligheid hun ner spaargelden. „Door hem wordt er daarom op gewe zen dal voor die ongerustheid geen enkele grond bestaat. Im mers de Staat der Nederlanden waarborgt zondereenig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten, Wat er ook gebcure dit staat vast, dat de in leggers kapitaal en rente zullen terugont vangen. ,,De gelden, die de inleggers terughalen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandigheden als oneerlijkheid, brand enz. verloren gaan, doch wat bij de Rijkspostspaarbank is on dergebracht blijft ten allen tijde hun eigendom, zij kunnen het niet verliezen „Houders van Staatsschuldboekjes wor den er op gewezen dat de Staat de volle dige nakoming waarborgt van de verJ plichlingen, welke aan de Spaarbank te genover hen zijn opgelegd." DE PARTICULIERE HAVEN TE VLAARDINGEN. De Engelsche minister van buitenland- sclie zaken Sir Edward Grey heeft op een vraag over den aanleg van een particulie re haven door de Thijssens te Vlaancllin- gen in hel Engelsche Lagerhuis geant woord „Ik verneem, dal de concessie aan de ,,Vulcan"-maalschappij om de ri vier bij Vlaardingcn uit te baggeren en uit te diepen reeds in haar bezit is. schijn, dat veel op de halzen van fles- schen geleek. En terwijl hij hijgend in de schaduw Kier dennen stond, woei de wind zijn zoon een eigenaardigen, scher pen reuk toe als van benzine of pretro- leum. Doch slechts een oogenblik. Het kon ook wel de lucht van den veengrond aan de schoenen van den burgemeester zijn. Die waren geheel met slijk bedekt. Enno zag dal, toen zijn vader op het huis toestjajpte, waaföig cn nu zonder; haast, als! de baas die terugkeert van een nachtelij ken rondgang over zijn eigendom Dc jonge Brinkmeier was te vol van zijn eigen voornemen om dieper over het raadselachtige ronddolen van zijn vader na te denken. Hij mocht niet talmen als hij het werk wilde volbracht hebben, voordal de dag hem verraste. Het onge wone, sprookjesachtige van zijn doen was oorzaak dat zijn leden beefden. Al de jbude sagen van monsters die schatten bewaken schoten hem te binnen. Hij was zeer ontvankelijk voor het huiveringr' wekkende en bovennatuurlijke. De ster ren ami den hemel maakten hem angstig alsof het even zoovele op hem gerichte oogen waren en hel geklaag der uilen klonk hem als een waarschuwende slem in de ooren. Maar hij vermande zich en de tanden opeen klemmend stiet hij de spade in den grond. Gaf de aarde hier geen doffer geluid dan bij het graj- ven in akker of tuin? Verder' Hij wierp haastig de kluiten omhoog en zag de uit gegraven aarde niet, zoo donker was Die concessie, is in beginsel toegestaan, maai' ik heb geen reden om te veronder stellen, dat dit eenfgermate inbreuk zal maken op de contröle op den Water weg door de Nederlandsche regeering. Ik ben ingelicht, dat de maatschappij grond verkreeg met het doel erts te verschepen en ik twijfel er niet aan dat iedere andere buitenlandsche maatschap pij hel recht zou hebben een dergelijke concessie te verwerven. DE NED. OFFICIEREN IN ALBANIË Reuter seint uit Durazzo cld. 29 Juli Juli aan de door hem bediende bladen Bij overhandiging van de ontslagaan vrage door de Hollandische missie deelde generaal De Veer den Koning mede, dat de Hollanders Albanië op het oogenblik niet zullen verlaten, maai- dit gezamenlijk zullen doen, nadat dp toestand verbe terd is. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit- zijn benoemd tot kapitein der genie de le luit. H. L. van Roven, W II Schukking èn J. de Ronde Bresser en tot le. luit. de 2e luit. A. E. Roest van. Limburg, G M. Claus en G C. Kools zijn benoemd tot le luit. d. huz dfc 2e luit. W. A. van Tienhoven en jhr S. M. S. A. A. de Marees van Swinde- ren; is benoemd tot 2e luit -magazijnmeester d. art. de asp.-magazijnmeester G Rij- ckenberg; is op verz. e. o. verf. aan den paar denarts 2e kl. II. J Weekcnstroo; is op verz., onder benoeming tot res. kap., e. o. en pens. verf. aan den kapt d. inf J. A. Leers; is benoemd en aangesteld tot officier v. gez. 2e kl bij het leger in Ned Indië de arts H. Deibei o OOST-INDIË De opstand der Cliineezen op Borneo. De correspondent van de N. R. C. op Batavia seint Woensdagavond zijn per stoomschip Loudon van de Koninklijke Paketvaart- Maalschappij 2 compagniën van het lSde bataljon infanterie onder bevel van ma joor Berenschot naar Pontianak vertrok ken. De Mataram van de Indische militaire marine, die in de jwateren van Riouw was, heeft bevel ontvangen onmiddellijk naar Pontianak te stoomen. Vit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De lezer zal te vergeefs in ons blad berichten zoeken over troepenbewegin gen of andere militaire maatregelen in onze eigen omgeving. Er is officieel aan de pers verzocht die berichten niet te vermelden, en we het onder de dennen. Nu dreef er ook een wolk over de maan Hij moest wel de lantaarn aansteken, hoe onaangel- naam hij dat ook vond. Den dionkeren kant daarvan keerde hij naar het huis toe en ging zelf onder het graven met den rug naar de vensters staan om het flauwe lichtverschijnsel met zijn li chaam te verbergen T Was maar te hopen dat niemand wakker werd en dat de knecht of Kr is jan het licht niet zouden ontdekken of misschien zijn va der en dat die dan kwam kijken' Na eiken derden of vierden steek met de spade hield hij luisterend op. Diepe stilte. Alleën de wind begon zacht over het veen te strijken, en de berketakken aan het kanaal ritselden. De takken der dennen lcraalclen als zij zich in den wind tegen eikaar wreven. Wolken kwamen opzetten Het werd steeds donkerder Maar de kuil werd dieper Het was of de handen van spoken hem hielpen zoo snel vloog de grond uit de diepte, omhoog Hij stond reeds tot aan zijn heupen in de groeve, tot aan zijn hals, lot aan zijn schedel Barmhartige hemel Keek daar niet iemand over den rand? Een hoofd met gloeiende oogen? De spade maakte een kletterend geluid Neen! Dat was de hangklok op de deel, die één uur sloeg Reeds één uur' Dus was er reeds een uur verstrek ken sinds middernacht' Hij streek met zijn mouw over zijn voorhoofd, waars op hel koude zweet parelde. Maar de zullen gaarne in dat opzicht meewerken De lezer weet nu de reden van dat zwijgen van dingen, die we anders wel vermeldden. Het was gisterenavond in de Noord straat een buitengewone druïde, toen daar de des middags opgeroepen land weermannen zich op het afgesloten ter rein tussclien de hoek van de Markt en die van hel Sïmpelhuisstraatje verzamel den; verscheidene waren vergezeld van familieleden en er was menig treurig afscheid te zien. De meesten waren ders van gezinnen en kostwinners. Betreffende de gister in de Abdij houden ringrijderij kunnen wij nog mel den dal deze tot het eind toe verder een kalm verloop had, en 'dat (er gelukkig geen ongelukken meer voor kwamen. Te ongeveer kwart over vijf waren 16 ronden afgereden en was direct bekend dat J K. Mesu den eersten prijs had met 15 ringen, H. van Waarde den tweeden prijs niet 11 ringen en Casper van Leer dam den derden prijs met 8 ringen. Ver der moest er herhaaldelijk gekampt wor den met het volgende gevolg de vierde prijs kwam aan P. de Visser en de vijfde aan Jz. den Hollander, die beiden 7 rin gen hadden gehad; de zesde aan P. Pleijle, zevende aan Corn, van Leerdam, achtste aan C. Reijnhout, negende aan C Kleijnepier, tiende aan P. Kasse, elfde aan L. Joosse en twaalfde aan S. Jan.se, die allen zes ringen hadden, van hen die vijf ringen hadden bekwam A. de Kraker den derlienden, C. Baas den veertienden en J. P. Reijnhout den vijftienden prijs. Be halve Kleijnepier wonen alle prijswinners te Nieuwland, Kleinepier woont 1e Mid delburg. Ten slolle werd nog om den potlepel gereden en daar bij-de-eersle ronde al leen Casper van Leerdam twee ringen had bekwam deze den pollepel. Namens de commissie voor de ring- rijderijen werden de prijzen uitgedeeld door den heer D. J. van der Horst Serié die in zijn toespraak onder andere her innerde, dal H M. de Koningin een zil veren wisselbeker beschikbaar heeft ge steld; op zijn verzoek hieven de rijders een hoera aan op H. M de Koningin, ge volgd door een voor den Prins, en eert voor Prinses Juliana, die werden in gezet door „Piet" Verder wees spr op liet zeldzaam hooge cijfer, dat dc eerste prijswinner heeft weten te halen, hij brengt ook op Mesu een hoerah uit, aarop deze „gejobt wordt evenals dit reeds gedaan was met Piet en zijn knecht Kees en ook met den winner van den pollepel. Onder allerlei grapjes werden de prijzen uitgezocht en de linten omge speld en in gepast vroolijke stemming keerden allen huiswaarts, de zes eerste prijswinners met het vaste plan om met de Landbouwtentoonstelling terug te ko men om aan den eindwedslrijd mede te doen. Uit Walcheren. Onder de Domburgsche badgasten groeve was nu zoo diep als een graf Als hier schatten lagen verborgen, dan moest hij daarop spoedig, heel spoedig stoolen En anders moest hij het op een andere plek probeeren Maar op alle andere plaatsen stonden de dennen zoo dicht, waren him wortels zoo dooreen gegroeid, dat men daar tusschen niet kon graven Halt! Daar stiet hij op iets 1— Slechts een taaie wortel. Hij groef met moeite er omheen Maar toen hij de spade nu neerstiet, hoorde hij een ge luid zoo dof, hol en huiveringwekkend dat hij vol ontzetting op de knieën viel en het gezicht in zijn handen ver borg Het ijzer had op ijzer gestooten. Met bevende handen greep hij de spade weer Hij stak, wierp en woelde de aarde in koortsachtigen ijver weg. De punt van een gewelfden ijzeren dek1-' sel vertoonde zich. De schat! waarachtig de scliat! Hij krabde met zijn vingers den grond om de ijzeren kist weg. Zijn handen grepen zoo iets als een flarde stof met iels hards daar onder Hij draaide de lantaarn om en liet haar schijnsel in het gat vallen Wal hij in de hand hield, was een half vergaan stuk verbleekt laken met een paai* zwart geworden tressen en een groen geworden koperen knoop en aan dien knoop hing nog een voorwerp. Maar in het licht der lantaarn lag vooit de oogen van den schatgraver het wit blinkend geraamte van een man met inge slagen hersenpan Enno trok bevende van heerscht een ware paniek. Alle hotels en pensions loopen leeg De reeds voor Augustus besproken kamers worden af gezegd. De schade die de pensionhou ders en hoteliers daardoor lijden is niet te becijferen. TeWestkapelle zal in één der lokalen van de openb school een schil derijen-tentoonstelling gehouden worden van 5 tot en met 15 Augustus. De officieeële opening zal plaats heb ben op Woensdag 5 Augs kwart over twee terwijl de tentoonstelling geopend zal zijn iederen dag van 10—6 uur. Exposeeren zullen de heeren Cramer en Galloway van Weslkapelle en Wins van Middelburg. Uit Zul d-B e v e 1 a n d. De St. Ct van heden bevat (bijv. S53) een wijziging in de statuten van de N. V. De Kanter en Hordijk's Bank te G«es. In de Dondeniamiddag gehouden raadsvergadering van Schore werd me degedeeld dat door de Provinciale Stalen is afgewezen het verzoek om subsidie lot verbetering van den Zout- weg naar Kruiningen. B en W. stellen voor dien weg thans voorloopig te her stellen met macadam terwijl de heer Verhaage daarbij voorstelt een renteloos voorschot van de provincie te vragen van f 600 om tot goede verbetering te ge raken, welk voorstel wordt aangenomen deze bedraagt in ontvang f 15612.47' en in uitgaaf f 15605 72 goed slot f 6.755. Op een verzoek van de kerkvoogdij, om1 gedurende den bouw van de nieuwe kerk gebruik te mogen van het gemeentckv kaal „de oude school" tot het houden van godsdienstoefeningen wordt gunstig beschikt. Tot zetters worden benoemd de heeren M. Karelse en W Sterk^ plaatsvervangers W. in 't Anker en A. Bruinshoofd Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag wordt vastger sleld op 11 aanslagen en tot een bedrag van f 333.65r' Door den heer Verhaage werd bij de rondvraag geïnformeerd naar den toe stand omtrent hel aanleggen der gasr leiding die lang op zich Iaat wachten. De voorzitter antwoord dat thans spoe dig zal worden aangevangen met het werk. Uit Schouwen-Duivelsnd. Voor de heeren C. D. Klos en II. Vette te Ierseke wordt te Harlingen in de Zuiderzee een oesterput van een nieuw systeem gebouwd, een zoogej-- naamde doorslroomende pul, die geen sluizen noodig heeft In de Zuiderzee zijn de oesterbanken onder mosselzaad bedolven Men is ijve rig bezig het mosselzaad weg te korren. Te Zierikzee bracht de mobilii- salie van de kustwacht ook veel men-4 schen op de been. Er heerschte zekere onrust haast het deksel open. De kist was leeg. Op het deksel stondien nog duidelijk zich t baar letters gegrifd en het getal 13. Het was een huzaar van het dertiende regi ment, die met zijn regimentskas op de Brinkmeiershoeve moest zijn verdwenen. En hier stond de kas van een dertiende regiment en hier lag een doode met ingeslagen hersenpan En hel ding, dat aan den met tresband gegarneerde kraag bengelde, was een orde-kruis. Er brak in dat oogenblik iets in Enno. De basis, waarop zijn leven, zijn trotsch ;evoel van eigenwaarde opgebouwd wa ren, zakte ineen. Hij was niet de afstam meling van een reeks van rechtschapen! mannen, hij was de kleinzoon van eert slruikroover, ach, niet eens van een ge wonen struikrooverVan iemand, die den gast,! den gewonden gast, in zijn slaap, had doodgeslagen en beroofd' Hoe had hij toch Wilm Döplce op de deel bij de Schletlens durven neersmijten Als iemand, hem in het gezicht spuwde, dan had die daartoe hc>l volle recht. Want de oude, huiveringwekkende sage was waar. En als zij waar was, dan waren ook'al de andere leelijke gesclfiedenissen waar, die er over de jongere Brinkmeiers in omloop waren. Dan lag er werkelijk een vloek op het geslacht, die zich openbaar de in het wegkwijnen der eerstgeborenen en in de woeste daden der tweede zonen. (Wordt vervolgd>

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1