MIBDELBERGSCHE (((MAIT. H*. 177 137* Jaargang. 1914 Donderdag 30 Juli. BINNENLAND. FEUILLETON. DE FRANSCHE HOEVE. Uit Stad en Provincie. Dai* oonramt Tirichijmt d a g e 1 ij k i, met mtzoaderiag tu Zom- ii Peeitdagea. f rlji per kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatiem ia Nederlaad fraaoo pp. 11.25. Afzonderlijke anmmeri koitei 5 ceat. Advertenties, bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Procpecfcntien daarvan zijn aan het bureau te bekomen* Advertentiön voor het oeritvolgende nummer moeten dei middagi vóór óén nnr aan het bureau bezorgd zijn. Advertenties i 20 cent pir regel. Bij abonnement veel Inger. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regeli f 1.50elke regel meer 20 ceat. Beclamei 40 ceat per regel. Groote letteri naar de plmati, die zij innemen. Tot de plaatiing van advertenties en reclamei, niet afkomitig uit Z eiland, betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, ii gerechtigd het Algemeen Adrertentle-Bireal 1. DE LA MAR Ai., N.Z. Voorburgwal 265, Amsterdam. NEDERLAND EN DE DREIGENDE OORLOGEN. De vice-admiraal G. P. van Hecking' Colenbrander, die met 1 Augustus den zeedienst zou verlaten, blijft, naar de N. R. C. meldt, voorloopig gehandhaafd, in de betrekkingen, welke hij thans ver vult. De Nederlandsche Handel-Maatschap pij heeft daartoe gemachtigd dpor den minister van koloniën, aan den handel bekend gemaakt, dat die voor |morgcn uit geschreven tinveiling voor onbepaalden lijd is uitgesteld. De gezagvoerder van het stoomschip Castor te Rotterdam lot vertrek gereed liggende naar Helsingfors Abö Hangö, Kotha, Wiborg en andere Finsche havens heeft, naar de N- R C. meldt, van zijn reederij order ontvangen aldaar te blij ven liggen. H. M. de Koningin is voornemens 14 Aug. op het Loo terug te koeren, wan neer namelijk de tijdsomstandigheden een langer verblijf in den Ilaag niet noodza kelijk maken. Volgens een Reuter-bericht uit Bata via is kennis gegeven, dat liet aan sche pelingen der marine, wier detacheerings- tennijn in Indië verstreken is, met het oog op den politieken jfj'oestand niet is toegestaan naar Nederland terug te kee ren. Op de Kon. Ver. van Ned. Sigarenfa brikanten „Trio" te Culemborg zijn de sigarenmakers voor de keuze gesteld 's morgens van 8—12 uur te werken, of 62 man geheel ontslag. Deze fabriek werkt voor de Servische regie. De Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en van Koloniën, daartoe door Hare Majes teit de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis van ieder wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche Regeering in den tus- sehen de met Nederland bevriende Mo gendheden Oostenrijk-Hongarije en Ser vië uitgebroken oorlog voslrekte onzijdig heid zal in acht nemen. Hiertoe zijn de gebruikelijke bepalingen afgekondigd, die zijn opgenomen in de St. Ct. van heden De directie der staatsspoor maakt be kend, dal alle verloven van het persdt- neel ook de reeds verleende, opgeschort moeten worden Het personeel dat op dit oogenblik met verlof is, behoeft voor eerst niet van verlof te worden terugf- gehaald. DE SLUITING DER BEURS. Naai* aanleiding van hel besluit van het bestuur der Vereoniging voor den Effectenhandel om de Beurs tijdelijk ge sloten te houden, schreef het „Hand.": In de annalen van onze fondsenbeurs; is slechts één precedent te vinden voor znlk een besluit, namelijk in het oorlogr en revolutiejaar 1848. Het moeten dus inderdaad wel buiten gewone omstandigheden zijn, die zich thans voordoen. Gelukkig mag dadelijk worden geconstateerd, dat het niet de financieel© toestand hier te lande is, die lot zulk een drastische» maatregel aan leiding heeft gegeven. In ons vorig avonds- blad werd onder de rubriek Beurs en Nijverheid reeds in het kort uiteengezet waarom een besluit als thans is gevallen, wenschelijk scheen. Men heeft op ver schillende Europeesche hoofdbeurzen, te Parijs, Weenen, Brussel, thans ook tc Londen, en gedeeltelijk te Berlijn—, het noodig geacht, het beursverkecr stop te zetten, uit vrees dat de opwinding we gens de politieke gebeurtenissen aanlei ding zou geven tot een stortvloed van verknopen, met als gevolg wellicht groo te faillissementen, een stormloop op de bankinstellingen etc. Van hieruit is moei lijk te beoordeelen in hoever voldoende grond voor de drastische maatregelen elders licell bestaan Men mag aannemen, dal zij niet lichtvaardig zijn genomen De gisteren vermelde geruchten omtrent de sluiting van een bankinstelling van inter nationale reputatie, welke geruchten vol- kojmen uit de lucht gegrepen bleken-, loonen trouwens ,aan hoe de gemoederen zijn verhit. Nu de toestand eenmaal zóó is. drong zich inderdaad de vraag op of men ook te onzent niet op buitengewone maalt-* regelen bedacht moest zijn. Onze beurs heeft niet alleen locale beleekenis. Rus sische, Ooslenrijksche, Servische slaals- fondsen etc. hebben hier een meer of minder ruime markt Het gevaar bestond, dat van buitenlandsche zijde bier groote opruimingen werden doorgevoerd, nu de eigen markten gesloten zijn. De gewel dige daling in staatsfondsen die hierdoor] lean worden uitgelokt en inderdaad in de laatste dagen reeds uitgelokt is, moet ook op onze locale fondsen noodlottig inwerken en hel ernstige gevaar dreigde derhalve, dal hier velen uil angst of 'Wegens uitn putting van marges tet executie oven- gingen, niet omdat de toestaud hier ter plaatse dreigend zou zijn, doch omdat onze markt, zooals men hel ter beurze uitdrukte, tot „Europeesche aschbelt" zou zijn gemaakt. Er was nog een ander punt, waaiv op reeds in ons beursoverzicht van gis teren werd gewezen, n.l. het feit dat ook de geldgevers terughoudend zijn gewor den, zoodal van geregelden handel feitet- lijk geen sprake meer kon zijn Onder zulke omstandigheden doet men beier de consequenties van den toestand le aan vaarden, mits dan tevens dadelijk naar maatregelen wordt gestreefd om zoo spoe<- dig mogelijk een normalen toestand te herstellen. Uit het communiqué, van het bestuur der Vereeniging voor den Ef fectenhandel blijkt, dat dit inderdaad het geval is." Gedoeld wordt hier blijkbaar op de meedoeling dal het bestuur met de groote geldgevers overlegt op welke wijze krach tig aan de behoefte van de Effectenbeurs kan worden tegemoet gekomen. Deze plannen zijn inmiddels verwe zenlijkt. Er heeft zich een bankierssyndicaat gevormd, dat zich ten doel stelt de geld markt le steunen. Naar de N. R. Ct. verneemt zal het ga randeeren een bedrag van f 5 millioen. De Nederlandsche Bank zal nu, op grond van dal besluit, een bedp-ag van f 25 millioen Ier beschikking van de geldmarkt stellen, een maatregel die ze ker een groolen moreelen steun zal ge- I ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 34). Na afloop van zijn werk kwam Enno- Anne stond hem reeds voor die deur op te wachten. „Ik mocht je niks verraden, Ennty maar ik kan voor jou geen geheimen! hebben. Je moeder is hier vandaag ge weest" „Moeder!?" „Ja, en zij heeft een hoop dingen ge zegd heeft gesproken over een fijne deerne, met wie je moest trouwen en dat het mijn schuld was, dpt jij je hoeve zoudl gaan verliezen. Een eindelijk heeft ze inij willen dwingen, dat ik moest zeggen ik moest zeggen Ennot dat ik niet meer van je hield." „Hel was je moeder, Enno. Ik heb haar geen verkeerd woord toegevoegd. Alleen, dat zij hun hoeve maar goed moesten bewaren Jij gaafl er geen sikke pit om. Mijn pink was je meer waard. En dat ik om niets ter wereld mijn woord aan jou zou breken en je niet met leugens 'Wilde bedriegen." „En wat antwoordde moeder daarop?" „O, die wilde mij toen bang maken, dal ik een bedelaar aan je kreeg, iemand zonder een eigen dak. Wel, toen heb ik toch moeten lachen. Geef ik wat om zoo'n oude, vervelende hoeve in 't veen? Het is ergens anders veel mooier. En geef ik wat om je daalders? 'k Geef om jou, om jou alleen. En omdat dat zoo is, omdat je voor mij het liefste bent op de wereld, jtlenli ik, dal dat ook zoo bij jou moet zijn. En evenals ik met een vroelijk hart den Bremer heb laten trekken, zul jij ook die fijne deerne zon der hartzeer laten trekken." „Weel je dat zoo zeker?" Zij ontstelde. „O, als ik voor jou niet meer ben, dan huis en lioeve, zeg dat dan. 'k Wil dan van jc scheiden zonder Bij het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel le Amsterdam be stond het voornemen, om heden, Don* derdag de effectenbeurs weder open te stellen. DE NED. OFFICIEREN IN ALBANIË NEMEN ONTSLAG. Het agentschap tSefani verneemt dd, 28 Juli uit Durazzo: Hedenmorgen begaven de Nederland sche officieren zich naar den vorst om hem de onmogelijkheid uiteen te zetten langer hun mandaat te vervullen. De vorst heeft zich een beslissing voor behouden. Hier loopen geruchten dat de officieren bij de controle-commissie hun ontslag gevraagd hebben. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is op verz. met. iog. van 31 Aug. e. o. verleend onder dankbetuiging aan mr. A.J. Blom als president v. d. arr.-rechtb. teTitl en is mr. Blom benoemd tot ridder Ned. Leeuw is benoemd tot officier in de orde van OraDje-Nassau, Pangeran Ngabehi van Soera- karte, majoor b. d gen. stat en adj. i. b. d, v. den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië is H. F. van Rosmalen, comm. v. pol. te Groningen, benoemd tot ridder 0. N. 0. is met 1 Sept. tijd. benoemd tot geoloog bij 's Rijks bureau voor drinkwatervoor ziening, J. F. Steenhuis, doet in de geologie te Rijswijk is aan A. H. I. Russel, op z. verz. met 15 Aug. e. o. verl. als notaris te Geleen is wegens lichaamsgebreken e. o. en pens. verleend aan den kap. luit. t. zee jkr. 0. van Lennep en den luit. t. zee 2e kl. M Bottenheim, is den gep. kap. luit. t. z. jhr. O. v. Lennep den tit. rang v. kapt. t. z. verleend gen zijn bevo» ierd tot'kapt. luit. t. z. ,de luit. t. z le kl. G. F. Noordhoek Hegt en tot luit. t, z. le kl. de id. 2e tl. R. van Hengel en R. H. Wijmans is met 19 Sept. op verz. e. o. verl. aan den le luit. magazijnm. d. art. A.Jellema; zijn benoemd tot 2e luit. d. inf. de cadetten Th. C. W. Micbaëlis bij het 2e reg., W. L. Bisschoff bij het 5e, P. G. A. Portenier bij het 6e, H. A. L. Halberstadt en N. C. J. Drost bij het 88, jhr. J. v. Suchtelen bij het 10e, H. C. C. Noordenbos bij het lis' J. E. Hofman bij het 12e, H. F. J. M. A. v. Frijtag Drabbe en P. F. v. Dorst bij het 13e, H. Th. Halkema en K. P. Inemee bij bet 15e, F. Poortman bij bet 19e, W. Hemmes en W. Oudemans bij het 20e, F. Raland bij het lie, J. W. 0b. van Langen en C. A. L. Bok bij het 22e tot 2e luit. d. cav de cadetten O. Cb. G. M. Janssens, A. M. C. Mazel, H. A. M. Latour, F. W. E. de Vries, G. C. Blaauw en I. L. D. baroo Sirtema van Grovestins tot 2e luit. d. art. de cadetten R N. de Ruyter van Steveninck, J. M. Mante, H. P. D. van Wijk, N. L. Koning, C. A. Elicb, J. Barendregt, G. P. F. H. J. Strang van Hees, F. B. baron van Verschuer, W. H. J. M. de Vos, W. C. Maas, A. van der Wiel, B. J. R. P. Rasch, V. Kuypers, Cb. H. Varkevisser, C. M. A. C. Stoffels, R. Th. Luyckx, F. H. H. M. ten Bensel, J. W. Wijn tot 2e luit. d. genie de cadetten W. F. J. M. Krul, Pb. J. H. Marcello, M. M. E van de Ven, J. J. Lako, A. L. W. M. Kerkhoff en C A. Hoogterp tot tweede-luitenant der inf. iu Ned.- Indië de cadetten A. Struyvenberg, R. een woord tegen te zeggen Maar jij zelf moet mij dat zeggen, geen ander. Ook van je moeder geloof ik dat niet." Zij legde haar hoofd tegen zijn schou der en fluisterde hem iu: k Heb je zoo lief, dat ik niet weet, hoe ik leven moet zonder jou. In het eerst was ik bang voor je heftigheid. Maar nu heb ik ook je heftigheid lief. Je moogt vloe ken en razen en mij uitschelden en slaan ik zie niet van je af Ik wil sterven als dal tot je geluk dient, ja en ook van je gaan. Maar alleen als jij dat wilt. Anders is er op de wereld niks sterk genoeg om mij van jou life scheiden" Hij kuste haar nu zwijgend en voelde, dal de liefde van dit meisje ook een schat wat van evengroole waarde als de vaderlijke hoeve. En terwijl hij haar te gen de borst hield gedrukt, vervulde hem plotseling, als door haar blijmoedig ver trouwen aangestoken, levendige hoop Als er loch eens iels van aan mocht zijn, van die legende omtrent djen begraven Brink- meiersschat? Het was een kleine moei te zich daarvan te overtuigen. En dat moest nu, nu dadelijk onderzocht wor Bakkers, Ph. van Waasdijk, J. H. de Beuk, J. W. Broekhoff, J. H. Jager, A. Doup, F. F. Milius, W. A. van der Beek, C. J. van Harte, A. Pik en G. M. H. Dulfer; tot 2e luit. d. cavalerie in Ned.-Iodië de cadetten J. E. van Lingen, Cb. Tjeenk Willink, L. Heyman, F. Weiffenbach en A. M. van Dijk tot 2e luit. d. genie in Ned.-Indië de cadetten C. H. de Quant, W. C. Muller, J. Jongh Swemer, J. M. Beekman, E. van Vianen en J. W. Platte. OOST^TTNDÏË. De opstand der Chineezen. Naar aanleiding van het gisteren ook door ons gepubliceerde bericht omtrent den opstand der Chineezen tc Mampawa seint de correspondent van de N. R. C. tc Batavia aan zijn blad: De civiele gezaghebber met de prad- joerits zijn ingesloten. De woning van den civielen gezaghebber is afgebrand. Zijn vrouw en kinderen, zijn le Pontianak in veiligheid. Voorts is de opium verkoop plaats geplunderd en daarbij in brand ge stoken. Een talrijke bende oproerlingen rukt over land naar Pontianak, waar de inge zetenen in groote ongerustheid verkeeren. Het blad leekenl hierbij laan- De onrust is in de Westerafdeeling van Borneo niet van de lucht. Men herinnert zich, dal al dadelijk gemeend werd, dat de eenige dagen geleden gemelde opstand onder de Dajaks op de grens van Sambas en Mampawa, le wijten was aan stoken van de Chineezen. Om welke redenen nu de Chineezen van Mampawa openlijk in opstand zijn gekomen, weten we niet. Dat zij echter het wagen naar de hoofdplaats van het gewest, Pontianak, op te rukken bewijst dat wij daar den toestand niet geheel meester zijn; grootere krachtsont wikkeling schijnt wel geboden. Mampawa is door een vrij goeden weg met Pontianak verbonden; de afstand is een goede 50 K.M. die best in één dag kunnen worden afgelegd. De ongerustheid de ingezetenen van Pontianak laat zich dus wel verklaren, ofschoon niet aan le nemen is dat daar lieclemaal geen troepen meer zijn. Een goed gewapende en geoefende troep, zelfs van niet groote sterkte, kan het best tegen een overmach tige bende opstandelingen opnemen. Volgens de laatst bekende cijfers van de gehouden volksstelling wonen in Mampawa 1360 Chineezen. Dit is nu niet zulk een verbijsterend aantal, maar het gevaar voor een meer verspreiden op stand onder de Chineezen in de W. afdee- ling van Borneo is niet denkbeeldig. Uit Soerabaja kan gelukkig heel spoedig hulp lcomen. Te hopen is het dat de civiele gezag hebber er met de gewapende politiediena ren in zal slagen door le breken. Him lot moet voor het oogenblik wel de grootste ongerustheid wekken. Wij vestigen er de aandacht op, dat achteraf het bericht omtrent het zenden van een compagnie infanterie van Java naar de W.-afdeeling van Borneo geble ken is onjuist te zijn Er is slechts ee« sectie genietroepen heengegaan. Uit Middelburg. Deden de omstandigheden ver wachten dat hel vreemdclingenbezoek he den, voordat hij tot zijn vader het woord had (gesproken, dat hem van zijn erfe nis scheidde. „Mijn liefste, bid voor mij en ons ge luk, vanavond. Doe je dat?" „O, ik bid daarvoor zoo vaak ik mijn handen vouw. Maai- je begeeft je toch niet in gevaar?" „Vraag niet, mijn deerne Maar bid-! Mij dunkt jou moet onze Lieve Heer verhooren. Al mijn voorvaderen zijn baas geweest op hun eigen grond- En ik zou ook gaarne baas blijven. Maai* hoe hel ook moge loopen, ik zie niet van je af Toen hij thuis kwam, brandde het olie lampje bij den haard alleen nog. Zijn ouders en het dienstpersoneel waren ter ruste gegaan. Op het smeulend turfvuur had zijn moeder vol zorg die pan met gort voor hem warm gehouden. Ilij sneed van hel brood een dikken boterham om zich voor het werk 's nachts te sterken. Hij wachtte in zijn kamer totdat de maan opkwam. Toen sloop hij op zijn kousen door de keuken naar dp deel, nam een lantaarn van een haak en een spade den van weinig beteekenis zou zijn, de werkelijkheid heeft deze verwachting ge lukkig niet bewaarheid, integendeel was het zeer druk, het totaal aantal vreemde lingen lean gerust op ongeveer 700 wor den geschat, waaronder een Ameri- kaansch gezelschap, beslaande uil 90 per sonen. dat uil Antwerpen kwam. Ook het aantal blijvende gasten, zij die hier overnachten, is de laatste dagen nog vrij groot, o a. was hier hedennacht de minis ter van Portugal, de heer A. de S. Santos Bandeira. Door hel kanaal alhier werd he den gesleept de „Kolossus" een voor het lichten van schepen bestemde bijzonder groote kraan. Daar deze een tijdlang voor de Stationsbrug moest wachten had dit bijzonder fraai stuk werk veel bekijks. Eenige dagen geleden was dit schip ook reeds gepasseerd in de richting Vlissinp gen. Een koppig paard bracht heden middag de bewoners van de St. Pie ter- straal een grappig half uurtje. Het dier was voor den van Gend en Looswagen gespannen, doch weigerde op een bep paald punt gekomen verder Le gaan. Daar zoete woordjes, noch zweepslagen hiel pen besloot men ten slotte bruintje maar uil te spannen Zoo zag men het niet allot* daagsche schouwspel, dat de koetsier den wagen voorttrok, terwijl hel paard er vol trots achteraan stapte. Uit Vllsslngen. Heden kwamen te V1 i s s i n g e n met de prov. boot via Breskens ongej- veer 100 personen van deze vertrokken per extra trein om 11 10 ruim 350 reir zigers naar Middelburg. De ,,Adm. de Badts" en „Avanli" ar riveerden te 12 uur samen met on1-' geveer 150 personen van deze vertrokf- ken per extra trein le ruim 12 ure ongeveer 100 personen Extra trammen voor Middelburg waren niet aanwezig Uit .Walcheren. De heer J de Vogel die gisteren te Nieuwland overleden is was niet 13, doch 31 jaar onafgebroken raadslid ged weest. Woensdag hield de gemeenteraad te Westkapelle een openbare ver gadering. Een verzoek van de lieeren Cramer en Galloway, kunstschilders aldaar, om een schoollokaal in gebruik te mogen nemen voor het exposeeren van schilde* rijen in de maand Augustus werd ra. a s. ingewilligd. Aangeboden werd de gemeentereke1- ning. dienst 1913 De inkomsten bedroe,- gen f 23074 58 en de uitgaven f 22025 105, alzoo sluitende met een batig slot van f 104 9.475 Onder dat goed slot is dan ook begrepen een gedeelte van de geldleening. aangegegaan voor het bou wen van de dokterswoning. Als leden der commissie belast met het onderzoek dier rekening werden aangewezen de lieeren A. Minderhoud J Kz voorzitter en P. Minderhoud en A Verhulst als leden Op de voordracht voor zetters wer den geplaatst de lieeren A Verhuist en P. Minderhoud, beide aflredenden en als plaatsvervangers de heeren A Min»- derhoud J Kz en K. Minderhoud Jz. Op voorstel van B en W werd m. a. van den muur en opende zacht, heel zacht de deur, die zich het verst van het kamertje, waarin zijn ouders slie pen, bevond. De deur knarste. Hij bleef verschrikt staan. Sloeg de houd aan? Hoorde hij leven in huis? Hij luisterde wel een minuut lang. Slechts in de den nen riep de uil zijn „oehoeoehoe 1" Nu sloop hij verder, terwijl hij voorzich tig in de schaduw van het huis bleef, over de door id(e maan beschenen stukken grond heensprong, weer staan bleef en om zich heenkeek naar rechts en links, naar den weg voor zich uit en naar den weg achter hem. Stel je eens voor, als ónder de dpnnen werkelijk de rijkdom, d/e vrijheid lagen en iemand bespiedde hem en ontnam hem, wat den grondslag voor zijn toe komst moest vormen! Daar stond de bakoven! Daar verhie ven zich de dennen I Hij koos lasted|d zijn plaats, want hij durfde dip lantaarn niet aan te steken. En het maanlicht drong niet in de donkere scliadjuwen van de zwarte kruinen door. (W ordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1