BIJVOEGSEL Idinpbe H FEUILLETON. OE FRANSCHE HOEVE. Binnenland. TAN DK TAN VrUdag 24 Juli 1914, do. 172. BET TAYLOR-SYSTEEM. Iedereen weet nn wel zoo ongeveer, wat er met het Taylor systeem bedoeld wordt. We zullen daarom volstaan niet de berin nering dat bij dat systeem nauwkeurig wordt uitgerekend hoeveel van een bepaald soort arbeid een arbeider iu een zekeren tijd kan doen, wanneer van hem zooveel mogelijk van het »kopwerk", d. i. het denken be vrijdt, en men zijn werk zoo stelselmatig inricht dat de grootst mogelijke productie wordt verkregen, d. w.z. zonder afjakkeren, maar juist door atbeid en rust zóo te ver doelen dat de arbeider zijn hoogste arbeids kracht behoudt. Overbekend is 't voorbeeld van de resul taten die Taylor zelf verkreeg bij het ver dragen van ruw ijzer. Door ulle overbodige bewegingen van den arbeider weg te laten, en hem geheel naar zijn voorschriften te laten werken, wist bij bet dagwerk te vier- voudigen. Een ander, Frans Gilberth, die een studie maakte van het metBelen, vond dat een werkman daarbij 18 verschillende bewegin gen uitvoerde en 120 steenen per uur ver werkte. Na ziju verbeteringen te hebben aangebracht, waren er nog maar 5 van de bewegingen overgebleven, en verwerkte de metselaar 860 steenen met grooter gemak dan vroeger de 120 stuks. Het stukloon werd toen zoo geregeld dat de werkman 50 pet. boven zijn vroeger daggeld ver diende. Dat zijn eenvoudige voorbeelden, maar in Amerika is bet stelsel voor veel ingewik kelder industrieën uitgewerkt, o. a. voor de metaalbewerking en zelfs voor spoor wegexploitatie. Er bestaat al een heele litteratuur over dat onderwerp. En wat nog meer zegter zijn reeds een aantal bedrijven in de Vereenigde Staten, waarin men het stelsel heeft ingevoerd, en er komen er steeds meer bij. Nu zullen we zeker niet zeggen dat het stelsel ons uit menschelijlcheidsoogpunt aan lokt. Ook al neemt men aan dat het als voordeelen brengtlager productiekosten, korter arbeidsduur en booger loon, dan blijft er voor ons gevoel toch iets weerzinwek kends in dat uitgaan van 't beginselhoe minder de arbeider denkt boe beter, wel handigheid maar geen kenni9. Eu als er uit de arbeiderskringen met afkeer wordt ge sproken over een werkwyze, welke de arbeiders nog meer dan te voren tot machines wil maken, dan begrijpen we wat ze voelen. Maar daarmee zal men de invoering van bet stelsel niet tegenhouden Als we er hier een enkel woord aon wijden, dan is het omdat naar onze overtui ging dat stelsel terrein móet winnen, onver schillig of <tuen» het sympathiek vindt of niet. Eu dat om de eenvoudige reden, dat dit systeem de eerste wetenschappelijke en bruikbare metbode geelt voor de berekening van de waarde die de arbeid van den werk man heeft voor den weikgever. Als er nu ergens een loonstrijd is, kan men steeds zien dat de arbeider meer vraagt, en dat de patroon minder biedt. Wie bet sterkst is, wintmaar geen van de beide partijen heelt een wetenschappelijken basis voor zijn eischen, een becijferde waarde-schatting van den arbeid, beeft ooit den tijd bestudeerd noodig voor den werkelijk onmisbaren arbeid van de werklieden voor de bun opgelegde taak. Het is nu eenmaal niet te ontkennen dat »met passen en meten veel tijd wordt ver sleten." Wie dat euvel kan verhelpen of verminderen, zal de productie verhoogen en ROMAN NAAR HET DUiTSCH. van LOUISE WESTKIRCII. 30). Enno haalde juist slroo van een hoop gemaaid koren om de koeien van een nieuw kaf te voorzien, toen de wagen over de brug donderde. Hij legde de hooivork neer, deed de deuren open en hielp zijn vader bij het uitspannen en aftuigen. „Ga heen", bevat de burgemeester ziju vro,uw. En toen Alheid gehoorzaam de kamer binnen ging om haai* mantel af te doen en lipar gezangboek op te bergen keek hij de half donkere deel rond. Hij was alleen mei zijn oudsten zoon. En mu plaatste hij 'zich met .uitgespreide beenen voor hem. Zijn oogen fonkelden hem tegen. Ilij zag weer in zijn verbitte ring in Enno niet zijn zoon, slechts zijn opvolger, den toekomsligen haas op de hoeve een onwaardigen baas. „Men krijgt mooie dingen van je te hooren!" Enno hief zijn hoofd op, Er verscheen een weinig rood in het bruin zijner waiir gen, evenals altijd, wanneer zijn vader hem over iets onderhield. i den werkgever een voordeel bezorgen. Trouwens de ontwikkeling van de industrie gaat reeds lang in de richting der speciali seering. Het Taylor-systeem voert dat alleen nog verder door, en geeft er bovendien een wetenschappelijken, ot als men anders wil een becijferden basis aan. Er is nog een andere reden, waarom wij voorzien dat er een toekomst is voor dat onsympathieke systeem. En dat is het feit dat het aan den werkgever een middel biedt om zich aan de macht van de vakvereni gingen te onttrekken, doordat het tegenover het generaliseerend loon van de collectieve contracten stelt een belooning naar indivi- dueele arbeidswaarde, die voor de besten steeds booger is dan 't algemeene loon. En dat verzwakt de macht der vakver- eenigingen. Immers dan vervalt een van de groote aantrekkingskrachten van de vak vereniging, nl. de loonactie. Ja, bet waren zelfs de misbruiken, door de overmacht van de vakvereenigingen, in de Amerikaansche arbeidstoestanden ontstaan, die de directe aanleiding waren tot de eerste proefnemin gen van Taylor. Dat er van de zijde der vakvereenigingen nu geweldig te keer gegaan wordt tegen het systeem, is te begrijpen. We zien dit in ons' land ook al gebeuren, boewei bet bier ternauwernood meer dan een theoretische be- teekenis heeft. De vraag is echterhoe lang nog Een ander bezwaar dat de vakvereenigin gen tegen het stelsel doet gekant zijn, is de door hen gevreesde toeneming der werke loosheid. In hosver dat wezenlijk het geval zal zijn, en in hoever het zal blijken dat meerder werk de mate van die werkeloosheid zal doen afnemen, zooals ook bij de invoering^ der machines op den duur liet uitwerpen der arbeiders voor een groot deel werd vergoed door behoefte aan andere arbeidskrachten, dat is nu nog niet uit te maken. En wat ook de bezwaren der arbeiders zijn, het feit dat de werkgevers er voordeel in zien, zal de invoering van het stelsel bevorderen. Aanleiding tot deze losse opmerkingen was het lezen van een boekje dat dezer dagen bij A. P. Kluwer te Deventer ver scheen Handleiding bij de invoering van het Taylor-systeem door Max Packer. Het is een handleiding. De economische beschouwingen zijn zoo kort gehouden als mogelijk is om de grondslagen van het stelsel meteen te zetten, zonder onduidelijk te worden. De hoofdstrekking van het boekje is den werkgever practisch te leeren, hoe hij het stelsel kan invoeren, eerst door 't verzamelen van de dagelijkscbe gegevens omtrent arbeids uren en geleverde producten, eu dan ver volgens door die gegevens ten grondslag te leggen aan een vereenvoudiging van het werk. Tal van modellen voor staat-kaarten zijn er ter verduidelijking bijgevoegd. We schrijven dit niet ter aanbeveling of ter waarschuwing tegen dit stelsel. Het zou toch weinig bftten, want het is een kwestie van praktijk. Wie echter iets meer van het stelsel wil weten, kent nu een boekje waar uit bij althans de eerste beginselen te weten kan komen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is mef ingaug van 23 Juli aan don luil.-kolonel P, A. T. Zanino, comman dant van liol 3e reg. inf. op verz. kracll- lons langd. diensl e. o. en pensioen ver leend is benoemd tot off. v. gez. 2e kl. in Ned. Indië de arts Z. G, Hoogerheide. OOST-INDIG. Hospitaal afgebrand. Naar de correspondent van de N R C te Batavia seint is bel hospitaal Ie Sablimbiugan (Borneo Pocloe l.aoet) van de gouvërnemenls-sleenkoolonlginning al daar tengevolge van de ontploffing van een kookloeslel den 20en dezer afgebrand De zieken kondon in veiligheid gebracht worden. „Ik weel niet, waar je op doelt." „Weel je '1 niet?! Heb je ,of heb je niet een losse verkecring met den man denmaker Graveloh zijn dochter?" Enno schrikte, zijn vader had daarvan nog niets mogen welen; met zijn goed}- vinden nog lang niet. Maar nu dal een maal wel hel geval was, goed, dan moest het maar buigen of barsten. Ilij richtte zich in zijn volle lengte op. Ilij stond kaarsrecht. „Een losse verkeering'? Neen." ,,'lc Ben blij, dat van je te hooren Het zal je wel bekend zijn. dal ik en je moeder voor jou mar We hand dingen van de erfdochter van Christian Döpke. Maar al ware, dal ook niet zoo, dan zou ik toch in geen geval kunnen toeslaan, dat in de kolonie, waarvan ik het hoofd ben, iemand uit mijn huis een vrijerij aan knoopt met een lichtzinnige deern, 'k Zou dat in geen geval kunnen toeslaan." Enno balde zijn banden. „Anne Graveloh is geen lichtzinnige deern. Als je het dan met geweld uit mij wilt halen, wat ik nog een poosje voor 'jou had willen verzwijj- gen. nu dan Anne Graveloh is mijn verloofde." "Verloofde?" Hel bloed school Brink- meier naar het hoofd en kleurde zijn vier kant gezicht blauwrood. ,,'kHoor l\el ze ker niet lieclemaai goed? Je verloofde? Denk je werkelijk, dal ik mijn beenderen stijf gewerkt heb en de hoeve in de hoogte gebraclil opdat een mandenmakersdeern, de dochter van een gele en hansworst, VERHARDE VERBINDINGSWEG TUS- SCIIEN Z.-VLAANDEREN W. ÈN O. DEEL. In het jongste nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad worden omtrent de thans gedane pogingen tol verkrijging van de bovengenoemde verbinding uit voerige mededeeiingen gedaan Allereerst wordt er aan herinnerd dal de Vrije dijk, die geheel in België ligt, de grens uit maakt lusschen de gemeen ten IJzondijke, Biervliet en Philippine aan de Nederlandsclie zijde. Waterland, Oude- man, Watervliet en Bouchaulo aan de zijde van België Over hel Nederlandsch grond gebied ten zuiden van den Brakman be staat geen verbindingsweg lusschen IJzon dijke, Biervliet en Philippine, zoodal men, om van de beide eerstgenoemde gemeen ten naar Philippine te lcomcn, gebruik moet maken van wegen, die in België zijn gelegen en zich daarbij, zoowel van Philippine naar Biervliet en IJzendïjke als omgekeerd te onderwerpen heeft aan de voorschriften en formaliteiten van het douane-onderzoek, dal hoe gemakkelijk men het ook maken wil, aan bepaalde uren.» is gebonden en feitelijk eene onge rijmdheid blijft, nu er mogelijkheid be slaat een weg te leggen, die twee deeicn van Nederland over Nederlandsch grond gebied verbinden kan. Reeds meermalen is van verschillende zijden op dezen allertrcurigslen toestand gewezen maar tevergeefs; in den Haag is men mei Zeeuwsch-VIaanderen nagenoeg niet bekend, dan wanneer de gelegenheid zich aanbiedt hier ingedijkte polders te verkoopeii, waarvan de "opbrengst in de Jjodomlooze slaalsschalkisl vloeit, zonder dat de vevkeersbelangcn, die door 'dat indijken zeer geschaad zijn, cenigc noe menswaardige vergoeding ontvingen. In den laalslen tijd zijn er in de af- declingen Ooslburg, Axel en Hulst van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij stem men opgegaan om do beide doelen van Zceuwsch-Ylaanderon, die eerlang door een tramweg zullen verbonden worden ook door middel van een Verharden rij weg met elkander iu gemeenschap te brengen en daarin vonden de besturen van genoemde afdeeliugen aanleiding om den 25sten Juni afgevaardigden te zenden naar tcene vergadering te Middelburg waar deze den lieer Van Dixhoorn, voorzitter van de afdeeling Axel tot voorzitter, den heer D J. Dees ven Terneuzen tot secre taris benoemden van een voorloopig co mité, dat lol opdracht had pogingen aan te wenden ten einde de liooger bedoelde verbinding in hel leven lo roepen. Deze vergadering werd ook bijgewoond door den heer Van Niflrik te Viissingen, lid van Ged. Stalen. Op deze vergadering werd o m beslo ten een tweede vergadering te beleggen te Middelburg eu tot bijwoning daarvan uil te. noodigen, de hoeren Fruytier en jhr. De Muralt, vertegenwoordigers van Zeeuwsch-Vlaandereii in de 2de Kamer der Staten-Gencraal, de burgemeesters van alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande- ren, dc hoeren Van Rompu en Van Nif- trik leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de afgevaardigden van d/e drie liooger genoemde afdoelingen.en het Da- golijlcsch. Bestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, die allen, behalve de hoeren Fruytier, Van Rompu en de bur gemeesters van Zaamslag, Clingc, Stop peldijk en Ilonlenisse, die lot hun leed wezen verhinderd waren bier tegenwoor dig lo zijn, aan de oproeping gehoor hadden gegeven. De vergadering werd geleid door den heer Van Dixhoorn, het secretariaat werd waargenomen door den heer Dees. Gewezen, werd op vers'chillende ge legenheden om beide deolen te verbin den; er zou een rijweg kunnen gelegd worden langs den ontworpen tramweg; de rijweg zou kunnen gelegd worden op eenig ander Nederlandsch terrein zonder zich naast den tramweg te bet vinden; men zou ook kunnen gebruik maken van eene waarschijnlijke inpolw dering om eene rechlstreeksche verbinf ding van den Clarapolder over de Groote Stelle en den Nieuwenpolder naar Phi lippine te bekomen. Na den toestand uil/- parmantig op je moeders stoel zal zit ten?! Denk je, dal ik op zoo n huwe lijk ja en amen zaf zeggen? Of wal. dcnlc jc eigenlijk?" „Als je mijn Anne niet in je buis op nemen wilt, vader als jc dal werkelijk en waarachtig niet wilt, vader ja, dan moeten wij wachten, totdat ik de hoeve overneem." „Als je met Anne Graveloh trouwt, neem je van je levensdagen de hoeve niet over!" Brinkmeier schreeuwde zoo, dal de woorden zich als een rauwe echo over de deel en langs de balken voort plantten. „Van je levensdagen niet! Be grepen Ben ik een vogelverschrikker? Een boer van stroo, dat je hel durft wa gen mij lo trolseeren? Luisler! Je moet met Trina Döpke trouwen zoo gauw dal maar in zijn werk kan gaan, nog van hel jaav. En je zult je vrouw iu eere hou*t den. Zet die maiidenmakersdeern uil je lioofd. Wel bliksemI Nog ben ik de boer! En jij zult doen wat ik verlang, of „Of Herhaalde Enno met bedwon gen woede. „Of?" „Of jc zult niet genieten van wat hel mijne is1 Jongen! Zoo waar God mij moge bijstaan in mijn laatste uur! Trouw je met een meid, dan blijf je knecht. En dan vermaak ik de hoeve aan je broeder, Kris jan." De muren der deel begonnen om Enno heen te draaien, eerst langzaam, toen, sneller en sneller, als in een wervelwind, als in een draaikolk. De Brinkmeiers-v voerig geschetst te hebben, verzocht de voorzitter den heer Dees liet genotu leerde der vorige vergadering voor te lezen en meende vervolgens, dat het de taaie dezer vergadering zou zijn uit te maken, wat men eigenlijk verlangt en tevens eene commissie aan- te wijzen, die dit verlangen te behoorlijker piantr se zou ter kennissc brengen. Na eeriïgc bespreking kwam men tot het resultaat, dat die verbinding geen gemeentebelang maar uitsluitend een provinciaal en een rijksbelang is, waar om hel voorstel van den heer Van Nif lrik, om door de verschillende gemeen ten eene som gelds bij elkander te brengen en daarna de verdere onder steuning van provincie en rijk, te vra gen geen bijval vond, zelfs hiel bij de burgemeesters der naast betrokken ge meenten, terwijl daarentegen het voor stel van den lieer De Muralt om bij pro vincie en rijk aan te dringen op verwe zenlijking van eene rechlstreeksche ver binding algemeene instemming vond Werd door dc samen te stellen com missie daaromtrent een verzoekschrift' ingezonden aan de lioogc regeering en hel provinciaal bestuur, dan kon z i daarvan medcdeeling geschieden aan de Stalen van Zeeland en aan de leden van de beide Kamers der Stalen Generaal om hun medewerking te verzoeken tol hel bereiken van liet groote doel. Aan zoodanig adres zou ook adbaesic kunnen worden betuigd door alle ge meente- en polderbesturen in geheel Zceuwscli Vlaanderen. Bij li et bespreken van den weg, dien men te volgen bad werd liet voorstel aangenomen van den lieer Vorslcrman van Oyen om te vragen eene verharde verbindingsweg lusschen een punt in liet voormalig IVde en een in 't voorma-» lig Vdc district zoodanig, dat de ge- lieele weg loopt over Nederlandsch grondgebied, waardoor men verder niet de douanen geen uitstaans meer zou hebben bij vervoer van hel eene naar liet andere deel van Zeeuwsch Vlaan deren. Deze verbinding dient zoo spoiv- dig mogelijk tol stand te komen;daarbij nioelü in geen geval gewacht worden op de inpoldering van een gedeelte van den Brakman, omdat deze wel in beP sprek is maar naar de meening van eenige sprekei's nog in gcene jaren zal plaats hebben, indien bij de onderhan delingen daaromtrent met België de be langen van Philippine niet worden opr, geofferd aan die van Bouchaule De bepaling van de juiste richting van den weg meende men te moeten overlaten aan de lieeren van den rijksf- en den provincialen -waterstaat. Daarna werd besloten eene commis'r sie samen le stellen, die zich met de uitvoering van hel genomen besluit zal belasten. Uilgenoodigd daarin zitting te nemen zullen worden de booger gcP noemde afgevaardigde naar de Tweede Kamer der Stalen Generaal alle leden van de Provinciale Staten, welke Zeeuwsch Vlaanderen vertegenwoordigen, hel dagelijkseh besluur der Zeeuwsche landbouwmaalscliappij, afgevaardigden van de vcreenigingen van burgemcosf- ters1 en secretarissen in beide voormalige districten, en afgevaardigden van de hooi ger genoemde atdeelingen dier maat schappij Dc lieeren Van Dixhoorn en Dees namen verder op zicli de genomen be,- sluilen lol uilvoering te brengen en de leden, voor de (commissie aangewezen uit le noodigen zich daarbij aan te sluiten en op later le bepalen dag in Middel burg samen, le komen Nadat de heer Van Dixhoorn de aan wezigen dank had gezegd voor hunne opkomst en medewerking en de lieer De Muralt den voorzitter en den secretaris ook namens dc vergadering hulde had gebracht, den eersten voor zijne uitste kende leiding, beiden voor hunne onr vermoeide pogingen om deze zaak in hel rechte spoor te leiden, werd de ver gadering geslolèn. hoeve, op welker bezit hij gerekend had zoo vast als een kroonprins op den troon van zijn vader, die hoeve, die bij hem behoorde als zijn rechterhand zou die hem ontkomenWou vader liem die ontrukken?! Ongehoord onrechl! De hoeve was de zijne door hetzelfde recht, waardoor zij zijn vader toebehoor de, door liet recht van 'eerstgeboorte. - En liij zag door de zwarte, wild dansende vlekken voor zijn oogen niet meer den vader, maar slechts den vijand, den rechll- breker, den dief' Zijn hand greep naar de hooivork en hief die omhoog „Je zult de Brinkmeierslioeve aan geen ander vermaken I" Een kreet gilde door de lucht, zoo schril, dal hij zelfs door de doofheid van zijn waanzin lieenbrak. Bij dien wan hoopskreet verdwenen de zwarte vlekken voor zijn oogen. Ilij zag weer dc muren waar lusschen hij opgegroeid was, zijn moeder die met gewrongen handen voor hem stond, zijn. vader, onbeweeglijk als uil steen gehouwen, huiveringwekkend om aan le izien'Sn (zijn (star afwachten „Laat dat, vrouw, laai dat. Ik wacht op hel einde hel einde." .Voor zijn voeten zag Enno de stevige landen van de vork, die aan zijn Iiand^ was ontgleden. Afschuw van zich zelf en diepe schaamte maakten zich van hem meester. Ilij streek zich over het voor hoofd. „Ja, moeder, ja. .Wat dan?" KERKNIEUWS. A I g. S y node Ned. Her v. Kerk In de gister gehouden zitting der sy node werd opnieuw een verzoek van de dames dr. Gerliiigs e.a. behandeld om toegelaten le worden lot hel predikants ambt. l Prof. Van Veen rapporteerde daarover: Het verzoek is toelating tot de evangelie bediening of aanwijzing van een aan hun theologische ontwikkeling en bevoegdheid passenden werkkring. Eenparig steil de commissie voor hel debat over de toela ting van dames tol den kansel, dat reeds herhaaldelijk de Synode bezighield, niet te vernieuwen. Wat een anderen werk kring helrcff, acht de commissie, dat er voor dailies van zoodanige wetenschap pelijke opleiding een rui'me plnjafs is bij het godsdienstig onderwijs Zij wil daar om aan alle mannelijke en vrouwelijke theol eandidalen de akte van godsd on derwijzer es zien toegekend. DU rap port wordt tor visie gelegd. Een rapport van prof Knappert ver oorzaakte nog heel wat discussie. Naar aanleiding van de opwekking, door de Synode van 1913 aan de kerkeraden ge- ricli, om hel herstel onzer onafhankelijk heid in 1K13 ook kerkelijk te herdenken, richtte zich ds. B. de Ligt 1e Nunen tot de Synode om haar uil le noodigen, die circulaire als ondoordacht en in strijd mei de zuivere bedoeling des Goestes „te veroordeelen", dan zou hij zich te meer haai" broeder gevoelen, De commissie stelde voor dit schrijven met bijlagen voor kennisgeving aan te ne men, omdat de Synode niet een circu laire van haar voorgangster heeft te be- oordeolen en ook, omdat, al waren de omstandigheden bij onze bevrijding iu 1813 niet alle eervol, en al getuigde ook daarvan onder dc nieuwe bedoeling niel alles van kracht en frischhcid, het her stel onzer onafhankelijkheid toch een oor zaak van groote dankbaarheid voor ons is Aldus wordt de concrusie len slollo eenstemmig aangenomen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bnrnevcld C. J I.een- mans. Utrecht. Bedankt voor Joure J. D. Schmidt, Kapelle Gereformeerde kerk Beroepen- te Ouderkerk a/d. IJsel, L. van Loon, Koudekerke. ONDERWIJS. Naar wij vernemen, heeft de heer J. G Nijlc voor zijn benoeming tot direc teur van den cursus voor de hoofdakte le Goes bedankt. LANDBOUW. In Oostelijk Z -VI a ander en is de prijs der vroege aardappelen gezakt tol 7 francs per 100 K G voor welken prijs franco station wordt geleverd. Er wordt gemiddeld 6000 K G per GentSch gernet, dat is 13 500 ICG per HA., gestoken, zoodal de landbouwer bij deze teelt goed uitkomt, en hij daaren boven reeds vroeg in t jaar een zuiver stuk land heeft ter bezaaiing Hel erwlenpfukken voor de conserven- fabrieken is in de gcheele streek volop aan den gang en is dit jaar veel drukker dan in 1013, aangezien er veel meer erw ten te velde zijn verkocht, welke ook met dit doel waren gezaaid. Jammer is het, voegt ook deze cor respondent eraan toe dat kinderen van 8, 9 en 10 jaar aan het werk deelnemen, natuurlijk zeer ten nadeele van het on derwijs LEGER EN VLOOT. De reserve le luit. J N. Wallasl, van het 16e bataljon landweer, komt 31 dezer 1e Viissingen onder de wape nen Ier deelneming aan de praclische oefeningen. Een zacht gelach klonk hom nu'in de. ooren. In de open deur vertoonde zich het vosscgez.icht van Lucrkc Voss „Zoo is hel goed Ga je gang maar. Zoo moet hel op do Brinkmeierslioeve toegaan. Vader tegen zoon en zoon tegen vader. Ga maar door Brinlcmcier vermande zich en keurde zich met waardigheid om. „Wat wil je in mijn huis'' ,,'lc Wil niks van jou, Ilinnerk Brink- meier, in 'l geheel niks, hcelemaal niks 'k Ileb alleen de onderleekening van den burgemeester voor een geschrift noodig Hel zal dus wel niet te vermijden zijn, dat ik Ilinnerk Brinkmeier dadelijk met mijn tegenwoordigheid moet lastig val len, ofschoon mij dat even onaange naam is als hem „Ga mee naar mijn kamer met je ge schrift," gebood Brinkmeier. Toen beiden achter de kamerdeur ver dwenen, liet Alheid zich met wankelende schreden op een kist vallen „Tegen je vader' Enno! Enno! Mijn zoon heft de hand op tegen zijn vader" „,1a moeder, ik heb mij zelf vergelen", gaf Enno toonloos toe „Maar moeder, rader wil mij de hoeve ontnemen. Hij wil die aan Krisjan vermaken." „Waarom treedt je den goeden wil ran je ouders dan ook met voelen-? Waarom doe je ons de schande aan, dal jij je aan die mandenmakersdeern ver slingert?!" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5