MlDDELBURGSCHg CÖERAIT DE FRANSGHE HOEVE. H". 169 1S7* Jaargang. 1914 Dinsdag 21 Juli. BINNENLAND. FEUILLETON. Bit Stad en Provincie. Dut oouramt vtriohijat dagelyki, m»t uitzondering vu Zon» an Feaitdagan! Pry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaattea is Ntderland fraioo pp? 11.25? Afzonderlijke nummer» koiteu 5 ceut. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaardea. Protpectutien daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AivertentiBn voor het eentvolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertenüBn 20 oe*t par regel. Bij abonnement veel lagen Geboorte-, dood- tn alle andere familieberichten tn Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50); elke regel mttr 20 cent. Beolame» 40 oent per regeL Groot» letter» naar de plaat»,' die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiBn en reclame», niet afkomitdg uit Zeeland, betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, ia gerechtigd het Algemeen Advcrtentlc-Bnrcnw A. DB LA MAR As.. N.Z. Toorbirgwal 966, Amsterdam». NEDERLAND—ALBANIË De onder leekenaren van den oproep ■aan het Nederlandsche volk hebben zich gevormd tot een Comité ter bevordering van bet doel in den oproep uiteengezeL en wel als volgt "W. A. T. de Meester, voorzitter; mr. II. -J Car,sten Bzn secrer taris ,B van Haevsma Buma, penning^ meester Beleefd vei'zoek aan bun, die iets willen bijdragen ter bestrijding der noodzakelijke onkosten om hun bijdragen te zenden aan den penningmeester, 's Graj- venhage, Kneuterdijk 14, Het Comité ontving tot op Zondag 19 dezer des middags 12 uur 700 bewijzen van instemming waaronder den volgen den brief; Aan den Generaal ten Bosch en verf dere onderleekenaren van den oproep Ik ben Uw oudfkameraad van het Ne- derlandsch-lndisclie Leger De oproep in de Nieuwe Courant las ik, Maar Generaal bedenk met Uwe onderf teekenaren, dat de Majoor Verhulst en de Kapitein Reimers (mijn zoon) reeds heden 28 dagen in gevangenschap zijn bij de opstandelingen Bedenk Generaal, dat wij Maandag 13 Juli 11. bericht kregen, dat onze beide officieren vrij mochten wandelen, goed behandeld worden en dat de Internatio nale Commissie lnm spoedige bevrijding verwacht! Bedenk Generaal, dat wij nu reeds 5 dagen, dag in, dag uit, naar een telegram!- 'besteller uitzien, of hij ons het groote nieuws brengt- dat onze" zoon aan hel Vaderland en puders zal worden terug gegeven En dan Generaal, bid ik U, werk met ■de onderteekenaars van Uw sympathiek adres samen, opdat Majoor Verhulst en de Kapitein Reimers verlost worden uit hun gevangenschap. Met verschuldigde gevoelens van hoog achting, Uw dw. dn. Kameraad (get.) H. IC. REIMERS. OudfKap. N. I L VAKVERBOND EN S. D. A. P. Op de gister geopende jaarvergadering van hel Ned. Verbond van Yalcvereenigin- gen, is ook nog even een woord gewijd aan de in den laatsten lijd meermalen aan 't licht gekomen tegenstelling tus- Schen de leiders van het Verbond en. van die der S. D. A. P. De voorzitter, Ondegeest, had het in zijn openingsrede over de al of niet aan sluiting bij het Verbond door de ambte naren. „Wij hebben, zoo zei hij, vrienden, die meer in de politiek werken, die de amb tenaren niet bij ons willen zien. Wij heb ben die meening nooit gedeeld. De op roep tot bet proletariaat om zich te orga- niseeren is niet alléén gericht tot wie sla ken kunnen Al wat in loondienst is, al wat proletariaat is, hoort bij ons. Wij had den op die afwijkende meeningen tot dusver niet sterk gereageerd, maai- moes ten thans deze houding laten varen. Want het optreden van vooraanstaanden in de Partij, dreigde ons te benadeelen, en ver warring te stichten in onze gelederen Niet alléén bij ambtenaren, maar ook bij categorieën als b v. de handelsreizigers. Men denkc aan „De Eendracht", die/ een briefje van Wiegen vertoonde, dat handelsreizigers bij de neutralen hoorde. De onderwijzers hooien, volgens Troel- slra, hij de vrijzinnig-democraten..... Van den Tempel: Dat is niet waar' Oudegeest Dat is wel waarHij wil ze hij de neutrale vakbeweging, die onder leiding staat van de vrijzinnig-democraten. (Geroep; Zeer juist!) Men denke aan het optreden van het Kamerlid J. ter Laan (hilariteit).... Wij zijn bondgenooten van de S. D A P., maar wie in de PaUtij optreedt met gansche terzijdestelling van onze belangen, dwingt ons te doen wal noodig is om onze kracht te handhaven. (Luid applaus). Ook de secretaris Van den Tempel, keerde zich bij de bespreking van het jaarverslag heftig tegen verschillende lei ders van dc S, D. A. P. Hij vond het noodlottig, dat in de geheele sociaal,1-de mocratische Kamerfractie niemand zilf- ting heeft, die voortgekomen is uit de kringen der vakbeweging (luid applaus) en noemde het een fout dal het vorig jaar alle beslissingen door de S. D A. P. zijn genomen zonder eenig overleg met de vakbeweging. Het is volgens hem ook ongepast dat ten opzichte der demonstra tieve werkstaking de S. D. A P zich rechtstreeks wendt tol de arbeiders met voorbij gaan van het Vakverbond. Uit Middelburg. Gisterenmiddag werd in het ruim ■an het stoomschip „Crown of Gra nada" zekere W. G., wonende alhier, door een opschuivende balk getroffen, waardoor hij een been brak. Op medisch advies is hij per brancard naar het Gast huis overgebracht. - Door de politie is hedenmorgen aan gehouden F v. B., bewoner van een woonwagen, die nog een boete te betalen had. Nadat hij zijn rekening vereffend had kon hij weder vertrekken. - In de vergadering van het Comité voor de 5 Mei feesten, waarvan men el ders een verslag vindt, deelde de heer Callenfels mede dat de heer mr. Bergs- ma, wien tijdens dat feest een onge luk trof, geheel hersteld is en tfinnen- kort weder zijne werkzaamheden hoopt le hervatten. ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCEL 27). En met liet meisje stevig aan de hand trad hij voor Graveloh, die bij het schijn sel van het olielampje aan den haard in zijn bedstede lag te droomen. „Vader, Anne en ik ^ijn het eens. Geef ons je zegen." De oude man schrikte uit zijn ge dachten op, spande zijn oogen in en toen hij beiden hand in hand zag, verdween de glans uit zijn oogen en werd zijn bleek gelaat nog bleeker. „Heer in den hemel! Is het Uw wil, dat ik nog zoo'n zware beproeving moet ondervinden?" „Is dat je antwoord?" vroeg Enno, ■terwijl hij rood van toorn werd. Graveloh hief sussend zijn hand op. „Wat voor jou, Brinkmeier, je huis en erf, vader en moeder, bezit en aanzien, je jeugd, je kracht, alles te zamen is, dat is voor mij, ouden man, mijn Anne. Jij bent de rijke man in den bijbel, ik ben de arme, die maar een enkel lam heeft, Je moet mij dat niet ontnemen." „Het schijnt, dal je geen vertrouwen .in mijn woorden stelt", zei Enno met gefronst voorhoofd „Maar vader Grave loh, als ik een ding beloof, dan doei ik dat." En ik weel ook dat je den harden Brink- meierslcop hebt, Maar je vader heet ook Brinkmeier. En je woont bij hem in, je bent geen zelfstandig mensc.h. Je kunt niet optreden en vrij voor je liefde uit komen. Als opgejaagde dieren in het veen moet je je verbergen.Nee, Anne, je moet mij niet aan de mouw trekken en mij llefkoozen, Ja, ik geloof wel, En no Brinkmeier, dat je vandaag het vaste voornemen hebt mijn Anne later tol je boerin te maken. Maar de menschen en liun voornemens veranderen met den lijd en de dingen en de omstandigheden blijven zooals ze zijn. En tegen hun hard heid verslapt ten laatste de menschelij- ke wil. Je zult mijn Anne niet trouwen.' Nu stoof Enno op. „Ilc wil vervloekt zijn op de aarde en in den hemel, 'k wil aan den kruisweg als een bedelaar sterven, geen barmhartige hand mag mij een dronk water geven als ilc jou Anne niet in alle eer tot mijn vrouw maak." Aime wierp zich voor haai- vader' s bed op de knieën. „Geef ons je zegen, vadertje. Daar de weg, dien wij gaan, moeten, moeilijk is, laat ons dan niet zonder jou zegen gaan." Graveloh legde zijn eene hand op Anne s hoofd. Hij zuchtte diep ,,'k Wil niet ontkennen, Enno Brink meier, dat ik mijn dochter aan mepig ander liever zou gegeven hebben dan aan jou. Het zij echter zoo Ik ben niet halsstarrig. Ik weet, dat men door geen Uit Zui d-B e v e I a n d. Maandagavond stond op het plein van de Groote Markt te Goes een dichte menigte rond dg muziektent geschaard om liet concert, gegeven door hel slrijk- orchest „De Symphonic", directeur de heer F. X. Manniiardt, bij te wonen Dank zij de voorbeeldig stille aandacht van de zijde var. liet publiek, zoo van groote als van kleine menschen, is deze uitvoering van sjrijkmuzjek in de open lucht, op een opyn plein, uitnemend ge- En dat het publiek dankbaar en vol daan was bleek dan ook uit de bijvalsbe tuigingen, die aan het gezelschap wer den gebracht na elk- nummer van het programma Met ingang van gister is benoemd tot geagregeerd klerk aan hel Rijksonl- vangkantoor te Heinkenszand de heer C. Zweemer van Borssele. Gistermiddag reed de heer K. van II e i li 'k ens za n d met zijn motorfiets naar "s ITeerenhoek. Bij het hof van den heer Rijk kwam een voer hooi van het erf. Doordat de ruimte te gering was op den weg om tepnsseere», kwam de mo torrijder in aanraking met een paal De berijden kwam daardoor te vallen. Zijn voet was boven de enkel gebroken. Per ziekenwagen werd hij naar zijn woning vervoerd De motor was zeer beschadigd Geneeskundige hulp werd onmiddellijk verleend liet gemis van een goeden verbinrr diugsweg tusschon Zeeland en N -Bra bant liet zich, zoo meldt „De Zeeuw Za terdagnamiddag weer eens geducht voej- len. Een heer uit Vlissingen kwam met zijn automobiel aldaar en wilde omver der te gaan een waggon hebben, om dan anaf Bergen op Zoom zijn reis weer per auto voort te zetten. Daar hij echter tevoren geen waggon besteld had en er hier geen beschikbaar was. kon hij niet geholpen worden. Het wachten moede besloot hij met zijn auto den tocht over den spoordam te wagen Dit bekwam hem echter slecht, want toen hij bij de „palissaden" kwam en daar omheen wilde rijden, zakte zijn voertuig zoodanig in den modder, dat na een paar uur vergeefsche moeite om los to komen, niet minder dan vier paarden noodig waren om het weer op het droge tè brengen. Uit Noord-Beveland. Hoewel er de laatste jaren te C of- l ij n s p 1 a a t verbazend veel nieuwe hui zen worden bijgebouwd, heerscht daar toch nog woningnood Dit bleek Maandag zeer duidelijk. De Heer L D had dit voorjaar een woning gekocht, bewoond door drie gezinnen. Slechts één der drie had 'en dat nog pas de vorige week-1 een andere woning gevonden. De andere twee waren, hoewel ook hun aangezegd was te vertrekken, noodgedwongen gebleven, waar ze wa ren. Om er nu een einde aan te maken, besloot de huiseigenaar eigen rechter le wezen en begon gistermorgen de boel af te breken, wat den bewoners niet zoo heel erg beviel, die dan ook de politie er in te hulp g'iepen Het schijnt evenwel, dat deze geen afdoende maatregelen kon nemen, althans de bewoners zijn in hun huis gebleven, maar het dak was gister avond boven hun hoofd weggenomen. Uit Zeeuwse h-V laanderen O. "D. Maandagavond vonden werklieden in hel kanaal nabij de staalfabriek le Neuzen het lijk drijven van het 11- jarig zoontje van den slraatmakcr L. de Blaaij. Een vischtuig lag bij hem. Aanstonds werd aangevangen met het loe passen der bekende middelen voor eerste hulp aan drenkelingen, doch ofschoon deze een uur werden voortgezet, mocht hel niet meer gelukken de levensgeesten, op te wekken. Maandag had het koewachtertje vart den landbouwer A de Cock te Sl. Jan -) steen het ongeluk van een beladen lcar in een zeis le vallen, die hem diep in de zijde drong, waardoor hij in beden kelijke omstandigheden verkeert. DE FEESTEN OP 5 MEI. In de Bakkerskamer van het Schutters hof werd gisterenavond onder voorzitter schap van den heer L K. van der Harst J.Jz de eindvergadering gehouden van het comité voor de onafhankelijkheidsfeesten. Van verschillende leden was bericht van verhindering ingekomen o a. van den heer mr. H. J. Dijckmeester, beschermheer vaii het comité, die zijne vreugde, over net wélslagen van het feest in zijnschrif- ven uitspreekt. Door den secretaris, den heer Ph J Callenfels werd hel verslag uitgebracht over de geschiedenis van het comité. Eerst wordt in dit verslag herinnerd dat na de goed geslaagde tentoonstelling van Zeeuwsche fcleederdrachten enz. verle den jaar van vele zijden betreurd werd dat een heel groot deel der Middelbur gers zoo weinig aan dit feest gehad! had, waarom op initiatief van „Uit het Volk—Voor hel Volk" een comité werd opgericht met het voornaamste doel op 5 Mei 1914 den dag van de 100-jarige herdenking van de verlossing van Wal cheren uit de Fransche heerschappij, een historische optocht te organiseeren, voor stellende de stoet die op 5 Mei 1814 gevormd werd om de commissarissen ge neraal van den Souvereinen vorst in te halen. Het uit het comité gekozen dagelijksch bestuur, bestaande uil de heeren L. K van der Harst, J. Delzenne en Ph J Callenfels zette zich direct aan het werk zulks in overleg met den heer H. de Blouw om de gegevens voor den optocht door genoemden heer voor het grootste gedeelte reeeds verzameld aan te vullen en uit te werken. Groot was de medewer king van verschillende zijden ondervon den, in bet bijzonder van den heer Generaal de Bas directeur van het Krijgs geschiedkundig archief van den gencra- len staf le 's Gravenliage en van den consul-generaal van Groot Brittanje en Ierland te Rotterdam. De commissie voor de landlieden te paard had spoedig voldoende deelname, doch de vreugde hierover werd getem perd door de slechte resultaten van de om financieeleu steun gezonden circu laire, waardoor besloten werd uitslui tend een optocht te houden. Nadat ook o.a. door den goede hulp van deii heer Van de Casteel. die voor deelname van ongeveer 150 militairen zorgde, de moeilijkheid van de bezetting der verschillende groepen was overwon nen, werd voor costumes gezorgd en de levering opgedragen aan den heer F A. Booiusma te Groningen, die zich op een wijze van zijn taak kweet die zeker tot het welslagen zeer medewerkte, Vervolgens wordt herinnerd aan den grooteu steun van den adjudant van den minister van oorlog, -den kapitein R B. A. N. de Quay, die voor het in bruikleen afslaan van ouderwetsche geweren van de Hembrug en van paarden van de Veld artillerie zorgde. Zeer wordt geprezen de hulp die ook van tal van andere per sonen en instellingen werd ontvangen o a van de gemeente Rotterdam die twee joude rijtuigen afstond Zeer werd op prijs gesteld de ontvangst van hel co mité en een groot aantal medewerkers! aan den optocht door den waarnemenden burgemeester ten raadliuize die in wel gekozen woorden het comité toesprak. Om de belangstelling op le wekken schreef de heer De Blouw artikels in de bladen en door opname van verschillen de berichten wist de pers die belangstel ling gaande le honden. Ook in de geldmiddelen kwam gaande weg verbetering en hierdoor kou het programma voor den feesdag worden uit gebreid en kon de lieer de Blouw de uit voering geven aan zijn plannen voor ge- zamcnlijken zang. Hij is niet geweken voor het pessimisme waarmede zijn idee in het comité ontvangen werd. het re sultaat is echter, volgens het verslag, dat (geloond is dat de Middelburgers wel degelijk iets beters kunnen zingen dan straatdeunen en dat de heer De Blouw er van overtuigd kan zijn, de verbete-» ring van den Volkszang ver vooruil to hebben gebracht In het kort wordt vervolgens een over zicht van den feestdag gegeven om ten slotte hulde te brengen aan alle comité- leden en ook aan het comité voor ver siering en reclame, met name worden ge noemd de heeren De Blouw, Dhuij, Ma- zure, Van de Casteel eu de orde-com missarissen met de heeren Urchard en Van der Sluijs aan het hoofd. De po litie loonde zich aldus het verslag op den feestdag uitstekend berekend voor wenschen en geen bidden hel water dwingt den berg op te slroomen, noch de liefde in een menschenhart van den weg doet afwijken, dien zij eenmaal ge kozen heeft k Wil daarom niet schei den en niet verbieden.Hij legde zijii andere hand op Enno's hoofd „God, die dit in zijn wijsheid heeft laten ge beuren, moge j'ullie beiden behoeden en bewaren en jullie dermate zegenen als jullie trouw stand houdt Anne geleidde Enno naar builen. Onder de pijnboomen kusten zij elkaar nog eens hartstochtelijk, „Geen tijd verandert mijn gedachten verzekerde de jonge man „Blijf jij maar geduldig wachten." „Totdat ik grijze haren heb! Tot aan mijn graf", betuigde zij Toen schrikten zij op. „Gaat daar iemand?" riep Enno in de vallende duisternis. Er kwam geen antwoord. Het kraakte onder de pijnboomen, het ritselde in het berkenbosch je. Zij hadden elkaar losge laten en staarden met wijdgeopende oogen over de zwijgende vlakte, waarover de schemering en den nevel hun sluiers weefden „Daar!" riep Enïio en hief wijzend zijn hand op. Door de witte dampen, die om den zwarten poel hingen, gleed iets donkers, tenger en lang. „Wie was dat?' mompelde Enno hui verend. Anne bedekte haar oogen, een rilling voer door liaar leden. „Anmnarei Rademaker Maar Enno had zijn moed terugge kregen „Laat bel zijn, wat hel wil. Geen levend mensch en geen spook zal ons van. elkander scheiden ZESDE HOOFDSTUK Het was een Zondagmorgen na den roggeoogst. De klokken der torens van de heinde en ver in het veen verspreide dorpen riepen de menschen naar de vroegkerk. Boven de eindelooze vlakte vol bloeiende heide gonsden de bijen, kwinkeleerden de leeuwerikken. Water juffers zweefden op vleugels van blauw gaas over de bruine kanalen. Zij scho ten in den zonneschijn als glinsterende edelgesteenten tusscben de groote wind bloemen door, die op de steile oevers hun sneeuwwitte trechters openden. Op de Briukmeiershoeve spande de knecht de spiegelglad geroskamde brui nen voor den wagen met veoren. De boer en de boerin wilden naar de kerk in Grasdorf rijden. Maai- intnsschen stond Brinkmeier in zijn Zondagsclie kleedij nog bij de kanaalbrug, waarheen hij ingenieur Ncdderhoff had begeleid De stedeling nam met stijve beleefdheid afscheid. „Ik heb dus de eer u te groeten, bur gemeester Brinloneier „Morgen, mijnheer de ingenieur Nedderlioff stapte met krachtigen tred over de houten planken, doch bleef on middellijk weer staan en keerde zicli om. „Laten wij elkaar goed begrijpen Wij hebben dus met elkaar afgepraat. Het was mijn hoogste en laatste bod. Zesdui zend marken de morgen! De prijs is absurd! absurd!" Brinkmeier haalde zijn schouders op. „Dat moet u weten." „U zal nog berouw krijgen van uw hardnekkigheid Dat moet ik nu weer weten „Maai- ik begrijp volstrekt niet waar u op wacht' Het stuk land brengt toch geen ceut op En u wil er niet eens voor inslaan, dat het werkelijk noemenswaar dige oliebronnen bevat." ,Wel neen! Daarvoor neem ilc de ver antwoording niet op mij. Ik ben maar een eenvoudige boer „Ja, voor den drommel! Waarom wil je dan die woestenij behouden? Zijn achttienduizend marken je niet meer waard?" .Die drie morgens liggen mij niet in den weg en ik heb een zoon. Als er in het land een vermogen ligt verborgen, dan mag die mij later niet kunnen verwij ten, dat ik het onder den prijs van de hand heb gedaan. Onze jongelui zijn tegenwoordig bij de pinken, ingeuieeur. Mijn zoon zal er wel uithalen, wat er fuit le luilen is." „Twintigduizend mark dan voor het geheel'. Sla toe." „Dertigduizend, ingenieur Met een beweging van woede keerde Nedderhof zich om, „Den domoor, die u dat betaalt, kan u nog zoeken." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1