M1DDELBGBGSCBEGBGBAÏT. 1S7« Jaargang. 1914 Donderdag 16 Juli. FEUILLETON. DE FRANSCHE HOEVE. Waarom worden zij oude vrijsters? K°. 16S Dei» couramt rariohijat d g e 1 ij k met uitzondering tu Zon- Feeitdageil fry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaatiea ia Nederland fraaco ppi 11,25. Afzonderlijke nummer» koiten 5 cent. Advertentiün bij abonnement op voordéelige voorwaarden. Proipectunen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen, Adverteatiön voor bet eeritvolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regel» f 1.50elke regel meer ""20 cent. Beolame» 40 oent per regeL Groot» letter» naar de plaat», die zij innemen.. Tot de plaatiing van advertentiön en reclame», niet afkomttig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bnren® A. DE LA IAB As., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Binnenland. TWEEDE KAMER. Bestrijding van oneerlijke con currentie. Het afdeelingsonderzoek van liet voor stel van wet van den heer Aalberse lot aanvulling van het Wetboek van Straf recht met een nieuw artikel ter bestrij ding van de oneerlijke mededinging, heeft tot een aantal opmerkingen en beschou wingen aanleiding gegeven Terwijl de waardeering voor de indie ning van dit wetsontwerp in hooge male uiteenliep, bestond er vrijwel eenstem migheid wat betreft Wet oordeel over de verdiensten der Memorie van Toe lichting. Vrij algemeen was men van oor deel, dat de voorsteller zijn voorstel op scherpzinnige wijze heeft toegelicht en daarbij blijk heeft gegeven van groole kennis van het onderwerp. Wellicht had, naar eenige leden opmerkten, de toelich ting nog in waarde gewonnen, indien zij vergezeld was gegaan van een overzicht der wettelijke maatregelen, die zoowel hier te lande als in het buitenland voor de bestrijding van de oneerlijke concur rentie zijn lot stand gebracht. De strekking van het voorstel, voor zoover die kan worden aangeduid als het tegengaan van slechte practijken in den handel, had aller sympathie, maar over de vraag of aan een wetsontwerp, dat speciaal beoogt de oneerlijke concur rentie tegen te gaan, groote behoefte bestaat, zoo groot, dat er zelfs aanleiding is het recht van parlementair initiatief toe te passen, werd verschillend gedacht Uit een technisch oogpunt zouden eeni ge leden de bepaling zoo willen redigee- ren, dat niet eenvoudig „een handeling tot misleiding" strafbaar wordt gesteld, wal vrijwel hetzelfde is als „een poging lot misleiding", maar een handeling, die in haar aard is gekarakteriseerd. Zij dachten zich een omzetting van de bepaling in dezen zin, dat zij komt te luiden „Hij, die met het oogmerk om het publick of een bepaald persoon te misleiden, eenige bedriegelijke handeling pleegt tot ves tiging, behoud of uitbreiding van zijn handelsdebiet, wordt, indienenz." Eindelijk wekte de strafmaat, in hel artikel voorkomende, bij verscheidene le den bedenking. Zij achtten die te hoog in verhouding tot den betrekkelijk on- schuldigen aard, die veie handelingen, onder het artikel vallende, kenmerkt. Blijft het artikel in zijn omschrijving on gewijzigd, dat behoort huns inziens de strafbepaling aanmerkelijk te worden ver zacht. HET MINISTERIE EN DE VRIJHEID VAN DENKEN Dr. W. Meyer in den Haag schrijft aan de Nieuwe Cl. De weigering van minister Regout om aan de vereeniging Zedelijke Opvoeding subsidie te geven voor voogdijkinderen, haar door den rechter toegewezen, is door velen, die daarvan kennis genomen hebben, beschouwd als een inbreuk op de ons van oudsher gewaarborgde ge wetensvrijheid. De verandering van regeering was een opluchting voor het land. En dat liet een grondige verandering is geweest, blijkt nergens beter uit dan dal de regccring thans ten slotte heeft ingezien, dat voor bovengenoemde weige ring geen reden te vinden is en aan de vereeniging Zedelijke Opvoeding (althans voor een gedeelte) het gevraagde subsidie heeft toegezegd. In'beginsel is nu weer erkend, dat in Nederland gelijk recht voor allen geldt, zelfs voor hen die er voor durven uitkomen, dat een zedelijk leven en zedelijke opvoeding mogelijk is ook zonder leiding der geestelijkheid. Al wat anti-clericaal is, zal zich in dit besluit verheugen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is, met 1 Sept. aan W. van Wijk, op verz. e o. verl als leeraar aan de R. II. B. S. Ie Assen; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, C. Th. Salomons, gewe zen hoofdredacteur van het maandblad „Het Gas", te Rotterdam. OOST-INDIË. Onrust in Atjeli. De correspondent van het „Hand." seinde gisteren „In verband met den moord op den onderopzichter Heins zijn militairen in auto's naar Lhong vertrokken. De gou verneur ging per stoomer derwaarts. Gisternacht is een marschbivak in Oen- ga overvallen, waarbij een fuselier sneu velde." HM blad teekent hierbij aan: De toestand in de zuidelijke neder zettingen van Groot-Atjeli en het noor den van de onderafdeeling Poeloe Raja blijkt toch verre van zuiver te zijn. Lam No, waar luitenant Van Kreg- ten den dood vond, Longh en Oega, waarvan in bovenstaand telegram sprake liggen alle in genoemde streek. Het ligt voor de hand dat tusschen die verschil lende feiten verband gezocht moet wor den. De mogelijkheid bestaat dat men hier te doen heeft met een optreden van dezelfde lieden, nl. de moordenaars van Van Kregten. Wellicht hebben deze een bende gevormd, die nu hier dan daar haai' slag tracht te slaan. De afstand van Lhong tol de Oengarivier, waartusschen, Lam No is gelegen, bedraagt slechts 20 kilometer. Protesten der Chineezen. Naar uil een Reutertelegram van gis teren uii Batavia te lezen valt, onder steunen de Chineezen aldaar het verzoek van hun landgenooten te Semarang aan de Chineesche regeering om krachtige maatregelen te nemen legen het dood schieten van dobbelaars en de invallen in de Chineesche kolonie door de In dische politie. De N. R. C. teekent hierbij aan Wc kunnen de gevolgen van dit optre den der Chineezen gerust afwachten; we zullen ook in onze koloniën baas blijven in eigen huis. Is er een Chinees zonder ROMAN NAAR HET DUITSCH. LOUISE WESTKIRCH. 23). Sehletlen, die den burgemeester liever op dit thema wilde laten komen, hield zich aan den eersten, zin. „Hij is te driftig, jullie Enno, dat is waar. En wat mijn schoonzoon betreft, dat is ook een kemphaan. Ik weet vandaag nog niet, of iemand hem zal kunnen verhinderen, naai' hel gerecht te loopen. Het zou mij voor jou spijten, burgemeester. Jonge menschen, weet je. Die hardhandigheid, die lecren zij onlder dienst, 'k Zou het dan ook verduiveld onaangenaam vinden, als mijn Jan moest gaan dienen. Ik heb maar dien eenigen zoon al is hij tot mijn verdriet ook geen sterke jongen met zijn spataderen, die zijn been bij elke inspanning doen opzwellen. Je hebt hel zelf gezien, kort voor St. Jan bij liet turfsteken. Hij keek den burgemeester scherp in de oogen. Die beantwoordde den blik, zonder te knipoogen, hard en koud. Hij begreep er alles van. ,Onze Jan moest toen in bed blijven, drie dagen lang, met spataderen. Als de militaire dokter en de commissie ko men om te vragen,dan zou ik je wel wil len verzoeken, dat je hun daarvan als burgemeester een attest gaf." Er ontstond een pauze Brinkmeier streed een zware strijd met zichzelf. Sehletlen lachte, dat de gaten tusschen zijn tanden zichtbaar werden. „Ja, die kinders, Brinkmeiers, die kin- dors! Den een halen zij weg voor den dienst en den ander voor de kast. Daar heb je nu de spruiten voor grootgebracht Brinkmeier had een besluit genomen. „Ik zal het attest voor je schrijven, dat jou Jan aan spataderen geleden heef® sinds zijn kinderjaren." Schlelten's kleine spleetoogen schitter den. „De eene hand wascht de andere, buurman. Wij beiden zijn verstandige lui, stoppen zachtkens de gaten weer toe, die hel jonge volk in zijn overmoed maakt Het jonge en het oude ook. Je moet me geen kwaad hart toedragen om die gek- kepraal, die onder mijn dak is geleuterd. Je kent de kwade tong van Luerke Voss. Het is mij niet naar den zin, dat grootva der zoo met hem wegloopt. Maar wie kan daar Aval aan doen? Men wil vrêe bouw den met de oude menschen." bemaalde noodzaak doodgeschoten, dan zal, ook zonder dat de Chineesche re geering daarin wórdt gemengd, gerech tigheid geschieden, en niets anders. Ingezonden Mededeelingen. Dat komt dikwijls doordat hare slechte gezondheid de vrijers heeft verwijderd. Men zal toegeven dat het voor een jon gen en gezonden man Aveinig bekoring heeft, te denken dat zijne vrouw voortdu rend ziek en dat zijne kinderen zwak, sukkelend en voor het leven slecht ge wapend zullen zijn. Bovendien moet men fn het oog houden dat een slecht gezondheid 111 een gezin een overvloedige reden tot tweedracht is. Hij die ons liet meest liefheeft, beklaagt ons eerst en verzorgt 011s, maai' hij ein digt met er genoeg van te hebben ons al tijd lijdend te zien, Indien het aanschou wen van suiarl begint met de belangstel ling te doen toenemen, eindigt het daar entegen altijd met het te vernietigen. De jonge meisjes die A'erlaten zijn, zien er in den reg<jl niet gezond uit. Tal rijk zijn evenwel z,ij die er niet goed uit zien en die slechts bloedarm of bleek zuchtig zijn, dat *s te zeggen aan wie een eenvoudige behandeling van eenige weken met de Pink Pillen voldoende zou zijn, om haar een mooie kleur, krach ten en een bloeiemfe gezondheid te doen verkrijgen. De Pink Pillen ontwikkelen en onderhouden de schoonheid dervor- meft en van het gelaat, door hunne Aver- lcing op het bloed' en op het zenuwstelsel. Iedere ingenomen pil verandert in bloed dal de eetlust wekt, de zenuwen tot rust brengt, de bleekheid verdrijft, kleur aan de wangen, levendigheid aan de oogen en rood aan de lippen meedeelt. En dit alles bij elkaar doet iedereen uitroepen )e gezondheid straalt van haar uit De Pink Pillen zijn verkrijgbaar it f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij bet Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, S. A. Luit- wieler, A. C. Beniest, .Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken en drogisterijen. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Te koop: onze schouwburg. Den 17den September a s. zal hij in 't openbaar verkocht worden. Men zie daartoe onder de advertenties in dit nummer. In een gister gehouden vergadering \'an de eigenaars is het definitieve besluit daartoe genomen. Zou dal nu voorgoed het eind betee- kenen Het behoeft nog niet. De bereid-ver- klaring van de eigenaars om den schouw burg over te doen aan een combinatie, die zich zou willen vormen, in welke combinalie ?ij ook bereid zijn aanteel te nemen, die verklaring blijft geldig tot den dag der verkoo ping. Maar dan dient er ook nu een initiatief te komen van uit de burgerij. De eige naars en de directeur meenen dat die be weging niet van hen moet uitgaan. De vraag is dus nu wie geeft er een' sloot, waardoor er beweging in de zaak komt, zoodat hel mogelijk wordt een com missie te vormen, die dan van de mede werking van den tegenwoordigen direc teur verzekerd kan zijn, en die dan kan trachten voldoende geld bijeen te krijgen. In twee maanden kan nog heel wat ge beuren. Doordal hel weer gister zich niet gunstig liet aanzien was hel aantal ple- zierreizigers uit Ostende niet bizonder groot. De „Walcheren" en „Avanti" brach ten slechts een 350 tal reizigers mede, de prov boot had ongeveer, 300 personen aan boord welke alle per extra trein te 11.10 uur naar Middelburg ver trokken terwijl de reizigers ivan de „Wal cheren" en .Avanti" per tram Averden vervoerd Aan de Loskade kwam voorts aan een boot met ongeweer 300 kinderen der openbare scholen te Neuzen, die in het Schuttershof hel koffiemaal gebruik ten Het was een gezellige aanblik al de kleinen hunne door de 'zeereis hongerige magen te goed te zien doen aan broodjes met loebehooren. Er was voor gezorgd,, dat de kinderen in de kleine zaal an sichtkaarten en postzegels konden be komen en hier werd druk gebruik van gemaakt. Behalve deze kindereu ontmoetten wij ook die uit Rilland trouwens er gaat den laatsten tijd haast geen dag om of er komen ons scholen bezoeken. —Wij hebben heden morgen een kijk je genomen in het Bureau van de ver eeniging voor bevordering van het vreem delingenverkeer in Walcheren, waar zoo als AA'ij gisteren meldden heden, morgen en overmorgen de Avisselbeker, doorH, M de Koningin aangeboden voor de Ring- rijderij. te bezichtigen is Het is een met fraaie ornamenten gedreven ziiveren be ker, met bovenaan een beenen knopje en voorzien van de W met kroon. Voor de Walchersche ringrijders zeker een zeer begeerlijke prijs. - Door de keurmeesters van vee en vleesch a h i e r Avordt de laatste dagen het Argentijnsch vleesch bestemd voor t garnizoen niet alleen 's avonds na aan komst doch ook 's morgens aan keuring onderAvorpen, wat Tengevolge heeft gehad, dat dit bij tweede keuring steeds als ongeschikt A'oor de consumptie werd be vonden, waarna het Averd overgebracht naar het keurlokaal en verder onder toezicht der politie begraven. De burgemeester wilde heengaan. „Ik verlaat mij er op, Sehletlen, dat jij je schoonzoon tegenhoudt." „Natuurlijk. Wij begeeren hier geen •eldAvachters en ook geen soldaatjespe- len, hè?" zei de boer goed geluimd. „Hoor eens, Brinkmeier, hoe gaal dat nu met Trina Döpke en je Enno?' „Verbeurd", antwoordde de burge meester. „Nee, zeg dat niet. Wij stoppen die scheur ook nog toe, Avij beiden zachtkens en peu ;T peu." „Ja", antwoordde Brinkmeier, „metter tijd is hel mogelijk." En hij vertrok, niet geheel voldaan De prijs, dien hij Sehletlen moest betalen, Avas duur. Hij vergaf het zijn jongen niet Maar een Brinkmeier veroordeeld I Dan zou hij liever eiken prijs betaald hebben. Den volgenden dag ging Enno, dadelijk nadat het Averk was afgeloopem, weer naar hel hutje onder de pijnboomen en den daarop volgenden weer, en zoo avond op avond alsof hij er aan een draad werd heengetrokken. Hij had een gevoel alsof er een gewicht op zijn borst lag, als hij werkte, totdat hij niet meer kon. als hij mei zijn familie aan Tafel zat, zelfs onder zijn veeren dek bed 's nachts voelde hij nog drukkend die last. Die werd slechts lichter aan/ het ziekbed van den mandenmaker. Dat kwam door de geaardheid van den ouden man Die sprak niet over Enno's zorgen, niet over zijn vrienden, noch over zijn vijanden, over geen Spreckholmer en over geen Spreckholmer aangelegenheid Hij liet uit zijn vervlogen leven bonte taferee- len oprijzen van sleden, van groote fa brieken die hij gezien, van merkwaardige menschen, die hij gekend had Hij schil derde zijn toebehoorders uit boeken, die hij gelezen had, wat hij niet met eigen oogen had aanschouwd Hij had een atlas Met zijn vinger over de kaart heenstrij1- kend ondernam hij de mooiste verste reizen door de wereld. En wat liij Arer- telde, dat zag men als t ware en Aval hij beschreef, dat werd als levend. Het verwonderde Enno, dat dit bonte allerlei hem boeide. Hij was lot dusver met ge sloten oogen door het leven gegaan Het middelpunt was voor hem de Brinkmei- ersboeve geweest. Die stond hem steeds voor de oogen, daaraan dacht hij tijdens zijn soldaten-tijd, dien hij flink in een kleine garnizoensplaats uitdiende. De vreemde plaats, zijn kameraden, zijn meerderen, de dienst, het waren als scha duwbeelden van een droom voor hem geAveest. Een tijdlang zweefde het aan zijn blik voorbij Toen kwam het ont- Avaken de terugkomst in het veen op de vaderlijke hoeve. Dat was zijn wer kelijkheid, daarin schoot hij wortel. En Uit Z «11 d-B e v e 1 a n d. - Woensdagmorgen zijn in -een wei in de I e r s e k s c h e Moer door twee honden van nog onbekende eigenaars vijf schapen van den Landbouwer Rcmijnse te Kapelle aangerand. Drie er van Aver- den in een sloot in de modder gestikt gevonden; de twee andere zullen als zij goedgekeurd worden, geslacht AA'orden. De politie stelt een onderzoek in - Dinsdagavond nam te Iersekeeen man bij vergissing zuringzout in plaats van zuiveringszout in De werking van het vergif deed zich spoedig gevoelen en de geneesheer moest te hulp gcroe- roepen worden. De maag van den man werd leegge pompt Heden was hij builen gevaar. Uit Tbolen. - Dinsdag vergaderde de gemeente raad van S cherpe n i s se. Aangeboden werd de gemeenlerekening 1913, aanwijzende aan ontvangsten f 16399,78, aan uitgaven f 153-19- 40, goed slot f 1050,38. Aan B en W. Averd machtiging A'cr- leend lol liet verkoopen van straat- mest en het verhuren der ligplaatsten oor de suikerbieten in dal najaar. Werd vastgesteld een suppletoir kohier honden belasting 1911 op f 2.50 Voor de aftredende zetters C. Hartog en C. A. Geuze Averd de voordracht le. C. Hartog A.A.z 2e. C. A Geuze (aï- tredenden 3e. Anth. Oudesluijs MLz. en -le. M. Andriessen Op een A'erzoek van C. Bolier Mz„ om in erfpacht te verkrijgen een gedeelte Schoolterrein, werd afwijzend beschikt. De bezoldiging van den telefoonkantoor- houder werd, met ingang van 1 Jnuarï 1915. gebracht, óp f 200 per jaar. Hei verzoek van den gemeente-veld wachter Jobse om eene gratificatie werd aangehouden tot de laatste in dit jaar te houden vergadering. Uit Zeeawech-.Vlaanderen O. D. - Door de Afd. Sas van Gent van den Bond „Vrede door Recht", werd de ze week een A'ergadering gehouden, waar op niet minder dan 20 personen zich als lid aanmeldden. Het aantal leden bereikt op 't oogen- blik het voor deze plaats niet onbelang rijke cijfer van 54. Een uil de richting Terneuzen ko mende stoomboot is in ernstige aanvaring gekomen met den nieuwen kaaimuurdoor de Kunstmestfabriek langs den Aveg van Sas van Gent naar Selzaete aange bracht Op de plaats waar drie kanaalarmen samenkomen liep de boot, die zwaar ge laden was, door onverklaarbare oorzaak uit haar roer in de richting van den be- tonmuur. Ofschoon „met volle kracht achteruit" gecommandeerd werd en alle ankers met bliksemsnelheid over boord gingen, ver mocht men door deze manoeuvre de boot toch niet tot stilstand te brengen, zoodat zij nog met groole kracht met den ste- A'en op een der duc-dalven indrong, de zware houten beschoeiing als A\'are het een plankje van een sigarenkistje, door hier vond hij elke kleine gebeurtenis uiterst gewichtig. Wat er overigens in de wereld mocht gebeuren, daarom be kommerde hij zich niet Maar deze zieke zonderling had door het bonte tapijt des levens, dat zich voor zijn oogen ontrolde, niet alleen zijn eigen voordeel, neen nog meer, den eigen wil, ja zijn eigen persoon vergeten. Hij was een instrument Amn aanschouwing gewor den en bij het zien van het grootsche schouwsepl des levens, dat hem in ver rukking bracht, had hij het scherpe ge voel voor zijn persoonlijk lot verloren. Hij genoot van het licht, dat hij om zich heen zag stralen en vergat de eigen donkerheid. En ook Enno aanschouwde als verblind de schitterende tafereelen en beelden, die zijn oogen pas door tus- schenkomst van den zieken bedelaar had den leeren zien, en voelde zich bij dat aianschouAven lichter om het hart wor den. Hij noemde het Avrevelig bij zich zelf, malligheid, wat hij met den ouden man in hel hutje onder de pijnboomen /verhandelde. Maar eiken avond haastte hij zich vol verlangen daarheen om aan dc drukkende werkelijkheid te ontkomen en zich aan die malligheid le laven. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1