MHHIELBERGSCHE C6URASTT. w 167" Jaargang. Zaterdag 11 Juli. Ingezonden Mededeeüngen TAMINIAU's JAM de BESTE. Dit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen- M°. 161 1914 D«i« oournat teriehijnt dagelijki, met uitzonderiag Tarn Zoh- h Feeitdageii Fïiji per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien ia Nederlaad iraaoo pp. 1.251 Aizonderlijke nummert kotten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Protpectunen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adverteatiën voor het eerstvolgende nummer moeten dei middagt vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön ff 20 cent per regel. Bij 'aboaaemeat veel lager. Geboorte-, dood- ea alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 17 regelt i 1.50elke regel meer 20 cent. Beolamet 40 cent per regel. Groote lettert naar de plaati, die zij innemen,J Tot de plaatiing van advertentiön ea reclames, niet afkomitig uit Zealand, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, it gerechtigd het Alfemeea Advertentie-Buren* A. DE LA BAK An., N.Z. Voorburgwal 266, Amaterdan Dit nummer ten Kinderblad. EERSTE RL AD. uit twee bladen en Vermindering van pachtlief- De lezing over „de positie van den pachter in Zeeland door den heer P. Lindenbergh van Wemeldinge eenigen tijd geleden gehouden op de vergadering van de afd. Kruiningen van de Z. L. M., welke lezing in zijn geheel is opgeno men in eenige achtereenvolgende num mers van liet Zeeuwsch Landbouwblad, eindigt met eenige beschouwingen over middelen ter verbetering, die wel nadere aandacht verdienen. Ten opzichte van de hoofdbezwaren te hooge pachtprijzen en ondeugde lijke pachtvoorwaarden, zou volgens den heer Lindenbergh alles gemakkelijk te regelen en te verbeteren zijn, wan neer er niet zooveel pachtliefhebbers waren De voorraad grond is beperkt. Wij zien dus om, zoo zei de heer Lin denbergh, naar vermindering der onge plaatste liefhebbers. En als middel daartoe besprak hij de verplaatsing naar elders iu Nederland, die echter steeds beperkt zal blijven van- ELST BIJ ARNHEM. Hoe intensief de bewerking is, wordt aangegeven door de volgende opmerkin gen in het rapport; „De uitgaaf voor aankoop van mest stoffen per eenheid van oppervlakte, zal over de middelsoort en kleine bedrij ven niet veel uiteonloopcn, doch het aantal arbeidsdagen op dezelfde opper vlakte is voor de kleine bedrijven het grootst. Deze bedrijven worden dan ook hel meest intensief gedreven De groote bedrijven staan in dit opzicht achter bij de middelsoort en bij de kleine bedrijven.'' En iets verder leest men in het rap port de opmerking; „In verband met de. voordeelen welke' het kleinbedrijf biedt, is het land dat geschikt is voor exploitatie als klein bedrijf sterker in koop- en pachtprijs wege de concwrenlie op de kleigronden fstegen dan ander land. Toch wordt in waarvoor de Zeeuwsche boer -t meest 1,et algemeen de .positie van de onder- nemers dier kleine bedrijven niet als on gunstig beschouwd. Achterstand van pacht komt bij die kleine bedrijven even weinig voor als bij middelsoort- en groo- geschikt is, en die alleen eenige vooruit zichten zal openen als de Zuiderzee wordt drooggelegd. Maar z. i. mochten de boeren er wél op bedacht zijn, dat het wenschelijk is hun zonen, die er aanleg voor hebben, ook voor andere be drijven op te leiden, opdat zij voor een niet zoo liopeloozen strijd om het be staan zullen staan en de concurrentie nog vermeerderen. We gelooven dat er wel geen bezwa ren tegen deze opmerkingen zullen wor den ingebracht. Maar de heer Lindenbergh wees ook op het middel om meerdere boeren te plaatsen door splitsing van de bedrijven in Zeeland. En het feit dat hij dit mid del niet wenschelijk achtte, noopt ons tot een opmerking. Ook dit middel, zei hij, is reeds hier en daar toegepast en het schijnt voor den maatschappelijken toestand niet volstrekt noodig te zijn, maar het i-> overal toe te passen en ook het gaat ons aan het hart den Zeeuwschen boer, zooals wij dat ver staan, te zien verdwijnen, om plaats te maken voor een grooter aantal boertjes, zoogenaamde keuterboertjes. De ontwikkeling van den landbouw zal er loclx ook, naar ik vrees, door worden belemmerd en bij onbeperk te doorvoering zal ook de algemeene welvaart er onder lijden- Deze laat ste bewering, ik erken het, zou ik niet kunnen bewijzen, maar ik meen toch tot voorzichtigheid te mogen waarschuwen. Bij het debat werd toen reeds door twee sprekers tegen onderdeden van het beloog opgekomen De heer C. P Voge laar van Krabbendijke achtte de opdrij ving van de pachten zeer verklaarbaar door het intensiever drijven van den landbouw en de heer Poleij van Ierseke wees op het feit dat de kleine landbou wers welvarender zijn dan de groote We willen aan deze opmerkingen nog eenige toevoegen, want we mcenen dat de voorstelling van den heer L. over de splitsing der bedrijven niet overeenkomt met de werkelijkheid. En we kunnen ons daartoe beroepen op hel twee jaar geleden verschenen lijvige rapport der Staatscommissie voor den Landbouw. Uit de daarin opgenomen statistische gegevens van de grootte der boerderijen blijkt inderdaad, dat na 1898 in Zeeland en ook elders het aantal der kleine bedrijven zeer sterk is toegenomen ten koste der groote. Een algemeen waar te nemen feit is dan ook dat van verschei dene groote re bedrijven perceclen land zijn afgenomen om deze in kleiner stuk ken aan arbeiders en keuterboeren te verpachten. Maar er wordt in het rapport bijge voegd dat deze geleidelijk gaande uit breiding van het klein-bedrijf niets ver ontrustends heeft, en als een gelukkig verschijnsel moet worden aangemerkt; als een verschijnsel dat nauw samen hangt met het feit dat dergelijke kleine bedrijven thans, dank zij den invoer der hulpmeststoffen met voordeel be boerd kunnen worden, wal vroeger niet het geval was. te bedrijven." Voor de vrees van den geachten inleir der dat de splitsing van bedrijf belem merend zal werken op de ontwikkeling van den landbouw, is dan ook, meenen1 wc, geen grond. Ja, als de geheclc op pervlakte was verdeeld in arbeiders-lap jes.Maar daar zijn we zoo ontzaglijk ver vandaan, dat er gerust nog meen splitsing kan komen. Van de 7353 bedrijven in 1904 in Zee land waren er 3052 beneden 5 HA. groot, en van de .4301 boven die grootte waren er 1056 van 510 HA,, 1105 van 10—20 HA., 1504 van 20—50 HA., 594 van 50—100 HA. en 42 vau meer dan 100 HA. En de eek door den spreker zelf slechts aarzelend uitgesproken vrees voor be nadeeling van de algemeene welvaart door de splitsing der groote bedrijven, lijkt ons evenmin gerechtvaardigd. Een groot bedrijf met één boer of zelfs een elders wonenden eigenaar vertegenwoordigd dooe een directeur, en verder landarbeiders, lijkt ons minder gèwenscht voor de wel vaart 'van een streek dan een aantal min der groote bedrijven, die behalve een grooter aantal boeren toch altijd juist door liet intensievere werk, nog een aan tal arbeiders zullen noodig hebben, dat niet zoo veel geringer is als op dat eene grootbedrijf. UIT DE PERS. Op den verkeerden weg. In het „Vad." wordt door W. J E. H M. de Jong betoogd dat de tot nu toe door den Bond van Staatspensionneering gevolgden stelregel om zich niet met de partij-politiek in te latent is losge laten door het Dinsdag j.l. genomen be sluit om samenwerking aan te bieden aan het partijbestuur der S D. A. P. voor de 13 Sept. door deze partij te hou den demonstratie voor Staatspension neering. In hel manifest door de S D A. P. aan de arbeidersklasse gericht, leest men dat tot deze betooging zullen worden opgeroepen allen .die onder het vaandel van de S. D. A. P. en van het N. V V.'J bereid zijn, mede te strijden, voor de eindelijke verovering van het Staatspen sioen." De demonstratie draagt blijkens het manifest een beslist sociaal-democra tisch karakter. De argumenten, die men er zal hooren, zullen zijn sociaal-democra tisch. Dit is natuurlijk geheel het goed recht der S. D. A. P Doch duidelijk stelt het manifest in het licht dat de Bond van Staatspen sionneering, die immers a 11 e n wil om vatten die voor dit denkbeeld ijveren, zich buiten deze politiek opgezette de monstratie had moeten houden Uit Middelburg. Voor de betrekking van vader en moeder van het Weeshuis op het Molen water alhier hebben zich niet min der dan 71 echtparen aangemeld. Prettige muziek, een zachte, wind stille avond, aangenaam belommerd zitje en smakelijke drankenwat verlangt men meer? Heel wat menschen waren dan ook gisteravond naai* den Tuin op het Noord- Bolwerk getogen, om te luisteren naar het concert van ons muziekkorps en in de ruslpoozeu tusschen de nummers in den mooien tuin mét dezen of genen te babbelen Op het programma kwamen vier nieu we nummers voor. Batofort's „Bruxelles solo voor cornel ff pistons trok "vooral de aandacht. Na ,jAufzug der Stadtwa- clie" knetterde hel handgeklap zoo drin gend, dal een deel daarvan herhaald moest worden. Een groot gezelschap Fransch-spre-> kende juffertjes verlevendigde den aan blik van het toch reeds uitgebreid en op gewekt publiek. In hel Grand Hotel alhier hield gisterenmiddag de vereeniging van fabri kanten van en handelaars in kunstmest stoffen en voéderaloffen. in Nederland haar zomervergadering, welke niet voor de pers toegankelijk was. Mededeelingen werden door het bestuur o a gedaan ten opzichte van de propaganda tegen de verkeerde toepassing der coöperatie zoo wel als tegen toestanden die strijdig zijn met de belangen van handel en in dustrie. Na een diner iu hetzelfde hotel, werd een bezoek gebracht aan het con cert in den B.liiteityuin dat in verband met deze vergadering van verleden week op gisteren gesteld was. De voorzitter der vereeniging, de heer A. P. van der Kolf uit Rotterdam, weidde na afloop van het concert eo;i dronk op den voor spoed van. Middelburg's Muziekkorps. Hedenmorgen te zeven uur verlieten de leden der vereeniging onze gemeen te in rijtuigen om een tocht te maken over de Oranjezon en Zeeduin naar Dom burg, waar de rijtuigen verlaten wer den om per tram verder naar Missin gen door te gaan, waar in het Badhotel dc bijeenkomst met een lunch werd be sloten. Gisterenavond is door de politie al hier op last van de justitie in beslag genomen het lijkje van den op zoo onge lukkige wijze aan zijn einde gekomen Leendert Broodman, het is per brancard naar het gasthuis overgebracht, alwaar de gerechtelijke schouwing zal plaats heb ben. De lcoe, die gisteren het ongeluk heeft veroorzaakt, is heel den dag in de weide aan aan den Ouden Veerschen weg ge bleven, pogingen om haar te pakken mis lukten ditmaal. Tntusschen is het dier van eigenaar veranderd en de nieuwe eige naar zou trachten het dood of levend te halen Het bleef dan ook den geheelen dag druk op den weg en meerdere personen trachtten door andere weiden het dier te naderen; dit is hun echter slecht bekomen, want door de politie werden verscheidene processen- verbaal wegens het ïpopen op andermans grond opgemaakt, terwijl eindelijk liet publiek op een afstand werd gehouden Hat vangen der koe lieeft nog heel wat voelen in de aarde gehad. Gisteren avond waren nog een paar vergeefsche pogingen aangewend, waarbij een knecht van den nieuwen eigenaar door het dier in een sloot werd geworpen Mede met het oog op de igjroote menigte nieuws gierigen, wier aantal wel op ongeveer 1000 werd geschat, werd gisterenavond van. verdere pogingen afgezien, doch her denmorgen te ongeveer vier uur kwam men terug, thans in gezelschap van een man voorzien van een geweer. De koe had intusschen de weide ver laten en werd in een andere een eind verder teruggevonden. Nadat bleek dal ook nu gewoon vangen onmogelijk was, werden twee schoten met hagel op het dier afgeschoten; door een werd een tpog uitgeschoten en door het auderd het tweede oog ernstig gewond. Het dier bleef toch woest, maar door door hel optreden van twee politieagen ten, die de koe met de gummistok be werkten, werd zij in een sloot gedreven, en eindelijk stevig met louwen gebon den en op een sleperswagen geladen, om naai* Grijpskerke te vyorden vervoerd. Ook deze nachtelijke jacht werd door meer dan honderd personen bijgewoond. Toen gisterenavond zekere V. d P en zekere V uit een café aan den Blau wen Dijk kwamen, kregen zij, zeker ten gevolge van den minder nuchteren toe stand, waarin zij verkeerden, woorden met elkaar, hetgeen lot handtastelijkhe den overging Hierbij geraakten de man nen te water doch scharrelden spoedig weder op het droge V zag echter zijn hoed wegdrijven en wilde daar om zwem men, waarbij hij tol midden in het ka naal kwam met kleeren en al, toen bega ven hem echter zijn krachten en begon hij oin hulp te roepen De brugwachter van Meerendonk en de spoorwegarbeider Carmejoole sprongen direct in een roe" boot en kwamen nog juist bijtijds om den drenkeling te grijpen en naar den wal te trekken, waar toevallig twee agenten van politie en ook een geneesheer direct aan wezig waren Door toepassing der kunst matige ademhaling in de wachtkamer van het station was V spoedig bij, hetgeen daaruit bleek dat hij een der agenten aan vloog, zoodat het noodig bleek hem te boeien en per brancard naar het politie bureau over te brengen, waar hij in arrest werd gesteld, terwijl zijn vrouw hem droge kleeren bracht. - De firma Antoine Mes alhier heeft ter aflevering gereed staan de 2500ste piano, die deze firma heeft vervaardigd. De kapperszaak der firma Schel- lings in de Noordslraat alhier is in andere handen overgegaan, en de nieuwe eigenaar, de heer Th A. Schippers, heeft de geheele inrichting een goede opknapping doen ondergaan, door het doen aanleggen van eleclrisch licht en het geheel nieuw installeeren van de heerensalon, terwijl de damessalon ook een beurt kreeg Reeds de etalage zal zeker medewerken de klanten te trekken. Uit .Walcheren. Hedenmorgen is onder S e r o o st- kerke hel hooi'dsteedje bewoond door A. Vermeulen, dicht bij Vrouwepolder,1 gelegen, afgebrand. De brand ontstond tijdens de afwezigheid der ouders, tenge volge van het spelen met carbid door de hinders De brandspuit van Vrouwe polder verleende assistentie. U.it Zuid-Beveland. Inzake het verzoek tot het plaatsen van haalpennen in de sluizen te Hans- weert, werd door het bestuur van „Schuttevaer" van betrokken autoriteit de volgende mededeeling ontvangen In de hoofden van beide sluizen be vinden zïch een voldoend aantal kom men met haalijzers. In de kolk der groote sluis bevinden zich aan weerszijden 13 kommen met haalijzers op hoog en laag water Op elk der aan de sluishoofden aan sluitende bescliermingswerken bevinden zich 5 ijzeren haalpennen In de kolk van de "kleine sluis be vinden zich aan weerszijden, op" hoog en laag water, 12 haalpennen. De con structie van deze is te zwak, zoodal her haaldelijk pennen worden uitgetrokken Dit euvel is echter niet alleen aan de zwakke constructie te wijten, maar ook aan hel stoppen, dat de schippers aan die haalijzers doen, waartegen zij niet zijn bestand. Een proef zal worden genomen met sterkere haalijzers. In de in aanbouw zijnde sluis komen mede een voldoend aantal haalpennen De klacht der schippers wordt dus ongegrond geacht; dat in de kleine sluis herhaaldelijk pennen stuk gaan. hebben de scliippers voor een groot deel aan zich zelve te wijten. Schuttevaêr De man wien bet gelul dient. Wanneer gij een man ziet van wien men zegt„O 1 hem dient het geluk buitenge woon, alles loopt hem meezie dien man dan wel aan Men kan er veel op verwedden dat die man geen sukkelaar, geen zwakkeling, geen gebrekkige is. Integendeel vertoont hij alle 'endige teekenen van een volmaakte gezondheid met bovendien een soort van opgewektheid die behaagt en aantrekt. Hij bezit wat men noemt de «levenskracht». Dezelfde opmerking kau ook bij de vrouw gemaakt worden. Van sommige vrouwen gaat een soort van eigenaardige bekoring uit, die maakt dat iedereen door haar wordt aangetrokken. Die bekoring is een uiting de levenskracht. Die levenskracht komt voort uit een volkomen evenwicht der ge zondheid, die maakt dat alle organen en alle levensverrichtingen een buitengewone kracht kunnen ontwikkelen. Dien gezondheidstoestand, dien to9stand n volkomen evenwicht verzekeren de Pink Pilleu aan het lichaam. De Pink Pi.len, toch, geven bloed met iedere pil en hebben bovendien een versterkende werking op de zenuwen. Door rijk en zuiver bloed te geven zetten zij de werking van alle organen en van alle levensverrichtingen aan, De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ff f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Bij Joh. de Roos, .Vlasmarkt K 157, Middelburg, S. A. Luit- wieler, A. C. Beniest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken en drogisterijen. Uit Noord-Beveland. - Vrijdagavond viel het zevenjarig zoontje van den landbouwer C V. Ie Colijnsplaal in een schuur van het dilt en kwam op hel hoofd terecht, ten gevolge waarvan geneeskundige hulp moest worden ingeroepen De dokter achtte den toestand vau zoodanigen aard, dat on middellijk om ijs moest gezonden worden. Uit IDhalen. Tot schatter der pachtwaarde van gronden gelegen in het calamileuze wa terschap Scherpenisse zijn benoemd de heeren G v d Putte te Vlissingen, A. J Bierens te St An na land, D. K. Rijs- tenbil te Scherpenisse. respectievelijk door Gedeputeerde Staten, de Arrondisse- ments-rechtbank te Zierikzee en het ca- lamileus waterschap Scherpenisse. Uit Ze6UW8ch-.Vlaanderen O. D. Bij den dienst der dir bel. ,enz. zijn bevorderd tot kommies le kl de komm 2e kl J van Beveren te Neu zen, G. van Egmont en J de Witte te Sas van Gent en M. H de Roo te Axel KUNST EN WETENSCHAPPEN. Rideamus, prentenboek voor medici en patiënten Amsterdam. Gebr. Binger. Het is de laatste 4 jaren gewoonte: dat aan de bezoekers van de algemeene vergadering der Mij. tot bevordering der geneeskunst een prentenboek voor me dici en patiënten wordt uitgereikt Ook dit jaar heeft B. L Slouri weer een bundel „Rideamus" uitgegeven, waar in doktoren en patiënten er beiden flinks van langs la-ij gen. Wat zegt ge b v. van mijnheer Pielerse, die als remedie tegen zijn rooden neus voor f 7 25 van 't „weten schappelijk laboratorium van prof. Old Tom, Londen W. C Rednosc square" in een verzegeld pakket het recept ont- angt „Flink doordrinken, dan wordt ie paars!" of van dc dankbetuiging aan den weldadigen dr Jansen, die voor de we duwe Pieterse de begrafeniskosten van P betaald had en nu bedankt werd „omdat hij de begrafenis liad mogelijk gemaakt." Zoo is het boek van goede zetten vol. Jammer, dat het een enkele keer over de schreef gaat, maar dat geschiedt het zij er hier ter geruststelling bijgevoegd alleen bij de in Fransch gestelde on derschriften Het boelt is ook in den boekhandel verkrijgbaar, evenals de drie vorige. ONDERWIJS. Op de voordracht ter benoemiug van een onderwijzer aan school D te Sluiskil (Neuzen) komen voor de hee ren P J Eijke te Ovezande, G J van der Bent en J M. Cense te Neuzen. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres in dc nuttige hand werken voor meisjes aan de openbare school voor M. U. L. O. te Neuzen, bestaat uit de dames J. Jansen, A E. Heijden en J. S Nijssen. allen le Neuzen. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Voortgezet werd hedenmorgen de be handeling der zaak tegen P A. v. B., visscher te Vlissingen, wien ten laste is' gelegd het zonder consent vis- schcn in de Engelsche kade te Vlissin gen Thans werd als getuige gehoord de

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1