MIRMLRURGSCHE (MRAÏT. H°. 160 1S7' Jaargang. 1914 Vrijdag 10 Juli. Kameroverzicht. Binnenland. FEUILLETON, DE FRANSCHE HDEVE. Uit Stad en Provincie. 'I ■■MM Dm coarut rerichijnt d a g e 1 ij k i, met oitzonderixg m Zom- em Peeitdageml Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatien im Nederlamd framoo pp. 11.25. Afzonderlijke mummer» ko»ten 5 ceat Advert en tiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectuiien daarvan zijn aan bet bnreau te bekomen. Advertentiën voor bet eentvolgende nummer moeten dei middag» vóór één uur aan bet bnreau bezorgd zijn. Advertemtiëm 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-) dood- en alle andere familieberiobten en Dankbetuigingen van 17 regel» t 1.50elke regel meer 20 cent. Beolamet 40 eest per regel. Groot» lettert naar de plaat», die zij innemen^ Tot de plaatiing van advertentiën en reolamea, niet afkomitig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentie-Harem A. DE LA WAK Ar., AT.Z. Voorburgwal >666, Amsterdam. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Het was bij een bespreking van een zaak van zuiver plaatselijk belang dat minister Cort van der Linden een belangrijke toezegging deed. De plaatselijke kwestie was de an nexatie van eenige stukken der gemeen ten Ubbergen en Groesbeek bij Nijme gen. Die annexatie gaf den heer v. d. Biesen aanleiding tot een boosspeech- je over de rooverspolitiek der grootere gemeenten, en in zijn antwoord daarop zei de miaister dat ook z. i. het be lang van de eene gemeente niet mag wor den bevorderd ten koste van een andere, en dat zooveel mogelijk op andere wijze dan door annexatie iu de bezwaren moet worden voorzien. Deze overtuiging had den minister er dan ook reeds toe gébracht een wij ziging te ontwerpen om art. 121 en 122 der Gemeentewet (betreffende de rege ling door de gemeenten van gemeent- schappelijke zaken, belangen, inrichtin gen of werken) welk ontwerp reeds bijna gereed is voor verzending naar den Raad van State -Dat is een aankondiging van be tee kenis. Wel erkende de minister dat door de wetswijziging nog niet alle annexaties overbodig zullen worden, maar dat dan toch vaak bezwaren zullen kunnen wor den weggenomen zonder tot annexatie over te gaan. We vestigen hier in 't bijzonder de aandacht op. omdat de .zaak ook in onze onmiddellijke omgeving van belang kén worden, Ze is dal trouwens in alle provincies, want overal heeft men voor beelden van bloeiende gemeenten, die over hun grenzen heen in de aan grenzende armere gemeenten groeien, zoodat dan die laatste in die grenshoew ken gaan opbloeien als ware parasie ten, lerend op het leven in de groote stad. En in ons land wordt als eeuig mogelijke oplossing dan steeds weer aanbevolen die armere gemeenten van dat rijke buitenkansje te berooven door er bel nieuwe stuk eenvoudig af te snijden. Toch werd heel terecht' door den heer v. d B i e s e n er op gewezen dat het buitenland nog andere wijzen van oplossing dier moeilijkheden kent Hij wees op Londen, dat uit een samenstel van gemeenten beslaat. Hij had ook nog kunnen wijzen op de groote Belgische steden die wellicht aan Verscheidene Nederlanders beter bekend zijn, en die ook uit verschillende gemeenten be4 staan. Het bleef bij een theoretisch debat. Het wetsontwerp zelf werd z. h. s. aan genomen evenals trouwens al de andere ontwerpen van de lange lijst. Slechts bij enkele had een korte gedachtenwis- seling plaats. Heden voortzetting. ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 18). Daar kwam Krisjan, baai' jongste zoon aanloopen. „Moeder! Enno is al terug van hél kransenbinden. En moeder, de flarden hangen van zijn jas af en er kleeft bloed aan." Het wiedmes viel de boerin van schrik uit de hand. O, dat ontembare Brinkmei- er's bloed! Was er in haar leven een hoop, een geluk, dat door dit wilde bloed niet was vernietigd? Zij ging naar de kamer van haar zoon. Enno had een zware kist voor de deur geschoven. Hij wilde niemand zien. Diep beschaamd was hij langs het haardvuur in de keuken geslopen, dat vervloekte haardvuur, waarbij hij vermoord en be roofd moest zijn, die als gast bij dit vuur had gezeten! Toen de deur niet openging klopte Alheid „Enno! Mijn Enno!" Hij zweeg. „Hoor je mij? Doe open." Hij drukte zijn hand op den mond en zweeg. ASSERSTICI1TIXG IN HET VREDESPALEIS. Toen in 1030 wijlen de Minister van Slaat mr. T. M C. Asser het 50-jarig jubileum van zijn promotie tot doctor in de rechten herdacht, werd hem als bewijs van hulde en vereering, een bedrag door zijn vrienden in verschillende landen bij eengebracht, ter hand gesteld met de uit gesproken bedoeling dat daarvoor zou worden gesticht een zoo volledig moge lijke bibliotheek van boeken en tijdschrif ten over internationaal privaat recht, dié deel zou uitmaken van de bibliotheek der Carnegie Stichting te s Gravenhage. Door verschillende omstandigheden is de uilvoering vertraagd, maar thans zijn de noodige regelingen getroffen. De bi bliotheek zal bewaard worden in een afzonderlijke afdeeling der Carnegie-stich- ting. De beer J. Asser treedt op als secre taris van het bestuur der stichting. DE NED. OFFICIEREN IN ALBANIË. Uit Durazzo is in Den Haag een tele gram ontvangen meldende, dat betichten betreffende bemoeiingen van Nederland- sehe officieren in Albanië met de werving van een Albaneescü vreemdelingenlegi oen, geheel uit de lucht gegrepen zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is met ing.. v. 1 Aug., de commies tel, Isle kl. J Goossen Cz. bevorderd tot hoofdcommies is de medaille van het Ronde Kruis verleend aan den gep. luit.-gen. J. de Waal, 's-Gravenhage, afgetreden lid en ondervoorz. van het Hoofdcomité van hel Ned. Roode Kruis Bij besch. v. d. Min. v. Landb. is, met ing. van 1 Sept., op z. verzoete, e. o verl. aan den tijd. contr. bij den phytopathol. dienst J. L. van Uffelen. Uit Middelburg. Door het bestuur der zangvereeniging .Tot Oefening en Uitspanning" alhier is in een circulaire opnieuw de aandacht op haai- zangschool gevestigd voor hen wier kinderen voor het bezoeken dier zoo nuttige instelling in aanmerking ko men. We hebben ook reeds vroeger gewezen op het verschijnsel dat het bezoek aan die school in de laatste jaren afneemt. Het verschijnsel dateert niet eens van zoo heel lang terug. In 1899/1900 was het aantal leerlingen het hoogste, nj. 123 Tot en met 1905/6 was het nog altijd boven de 100. Maar toen daalde het zeer snel, en in het n u beëindigde jaar was het slecht 69. En het schoolgeld dat in 1900 nog f 1145 opbracht, leverde nu slechts f 657.50 op, wat de toch al niet schitterende financiën der Zangvereeni- „Je moeder slaat voor de deur, Enno. Doe open Toen schoof hij wrevelig de kist weg. „Wat wil je van mij, moeder?" .Met oogen, die groot waren ven angst, beschouwde zij hem. Ja, zijn feestkleedij was gescheurd en bevuild. Op zijn gelaat stond het ongeluk te lezen. „Waarom ben je al terug Nu steeg de toorn hém weer woest naar het hoofd. Als ze hem niet met rust liet, dan moest zij ook maar hooren,wat ham* geen plezifer zou doen. ,,'k Heb Wilm Döpke van de beenen geslagen." „Van de beenen geslagen? Annmarie Schletten haar bruidegom?!" Zij kon nau welijks spreken, zoo beefden haar lippen. „Heeft hij er erg van langs gekregen?" „Ik geloof wel." Zij schreeuwde het uit. „Hij is dood!" Daar had Enno nog niet aan gedacht. Nu zag hij protseling het kalkwitte ge zicht en den slap neerhangenden arm van Wilm Döpke, toen hij op den grond lag, voor zich. „Ik weel het niet", zei hij norsch. Alheid s angstig opgeheven handen vie len slap langs haar neer. „Mijn zoon een manslag begaan? Waarom? O, God in den hemel, waarom?" „Hij heeft ons Brinkmeiers beklad en beschimpt!" riep Enno. „Hij heeft mij voor jongen van de Fransche hoeve uitge scholden! Voor Trina Döpke haar ooren! ging zoo daalden de inkomsten van do nateurs van f 600 op f 250 nog meer achteruit deed gaan. Want de onkosten voor de school blijven dezelfde Dal deze zangschool, behalve het nut dat zij voor de kinderen zelf heeft, ook van veel beteekenis is voor het peil der uitvoeringen der vereeniging, is ook reeds meermalen betoogd. We bevelen daarom de lezing der circulaire aan bij ieder die er voor in aanmerking komt Door het bestuur van de O. L. en B. al'hier is op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. Kronenberg als assistente en aan mej. Reilingh als volontaire dier inrichting. Hedenmorgen had aan de Dam poortstraat alhier een zeer treurig on geluk plaats. Omstreeks half acht hadden drie slagersknechts een koe van een stal op den Dampoortsingel gehaald met het doel "paar naar een slachtplaats op den Beenhouwerssingel over te bren gen. Aanvankelijk was hel dier kalm, maar toen hel builen kwam werd het woest en onhandelbaar; ten einde het dier te kunnen blindoeken, werd 't aan een in de Dampoorlstraat staande lantaarn vast gemaakt. 'Terwijl een der knechts bezig was te trachten de koe den blind doek voor (e elpen, bleef hel dier rukken en trekken, tob plotseling het touw waar mede het aan'' de hoorns was vast ge maakt over de fioorns schoot en het dier vrij was; met iden kop naar den grond rende de koe -weg en juist in de rich ting waar de elfjarige Leendert Brood man stond, die, ondanks herhaalde waarschuwingen van de geleiders en an dere personen,-met eenige vriendjesnaar de koe nas blijven slaan kijken. Het dier' viel den jongen in den rug aan en wierp hem op den grond, waar het ongelukkige ventje bleef liggen. Door een agent van politie en een burger naar de woning zijner moeder in de Nederslraat over gebracht, overleed hij daar eenigen tijd later vóór dat nog geneeskundige hulp aanwezig was, zoodat de dokter slechts den dood kon conslateeren. Het touw waarmede de koe was vastgebonden was nieuw en het is zèer goed mogelijk dat het uitgerekt is. Na het ongeluk werd de koe den Ouden Veerschen weg opge dreven en sprong daar over een sloot in een weide waar meer koeien liepen; den heelen morgen trok het dier, dat zich van de andere alleen onderscheidde door een touw rond den nek, daar veel bekijks. De polilie heeft van het gebeurde pro ces-verbaal opgemaakt, zoodat een ge rechtelijk onderzoek zal kunnen uilmaken of hier van schuld sprake is. De machine van de ijsfabriek al hier is weer geheel in orde, zoodaf het bedrijf weder gewoon wordt voortgezet Wij vestigen de aandacht op dein dit nummc-r voorkomende advertentie van het circus Libot .dat Zondagavond zijn openingsvoorstelling geven zal Het circus Libot is eenige jaren geleden hier ook geweest en viel toen wel in den smaak Uit Vlissingen. Wegens defect aan de machine kon de „Administrateur de Badts" gisteren niet op tijd van Vlissingen vertrek ken. Ongeveer half zes was een en an der zoover hersteld, dat de boot haar terugreis kon aanvaarden. Naar men ver neemt zijn de reizigers tot Zeebrugge vervoerd om vervolgens per tram naar Ostende te reizen, 's Avonds ongeveer 11 ure was de Administrateur de Badls te rug in de binnenhaven van Vlissingen - Bij het bestuur, van de Brandweer a 1 h i e r i s ontvangen van de Zeeuwsche Brandwaarborgmaatschappij gevestigd te Zierikzee en van de Onderlinge Brand waarborgmaatschappij voor Zeeland van ieder een som van f 20 als belooning voor bewezen diensten bij den brand in de Houtzagerij van de firma I. de Broe- kert en Co alhier. Uit Walcheren. Door een visscher uit Arnemui- den is op de Ooster-Scheide gevangen een zeepaardje Hippocampus anliquo-i rum). Dit diertje, dat leeft iu de Middel- landsche Zee eu Atlanlischen Oceaanj wordt zeer zelden in de Noordzee aan getroffen (volgens Brehm). o Uit Zuid-Beveland. Met het oog op het feit dat weldra j gaslicht enz. in de gemeente zijn zal i wordt Zaterdag i s. te R i 11 and-B a l li door de heeren J F. Ogier en D. Wind- horst in de meestoof een gastentoonstel- ling geopend. Uit Zee uwsch-.V la an de ren O. D. Donderdagmorgen zou te Hulst door de marechaussee een meisje, ver dacht van diefstal, met den trein naar Middelburg gebracht worden. Bij het vertrek uit de kazerne vroeg zij vooruit te mogen loopen, wat werd toe gestaan. Zij wist echter ongemerkt een woning binnen te sluipen, zoodat de trein zonder haar moest vertrekken Toevallig kwam de bewoner van bet huis, werkzaam aan 't station, een weinig later thuis. Hij was al op de hoogte van 't geval en waarschuwde dadelijk de zoekende marechaussee, die blij waren de gevlo gen vogel weer te kunnen knippen, welke later onder soliede begeleiding naar den middagtrein werd gebracht Bij Kon besluit is P. C. van Kenir sceko- te Hulst ter beseliikking gesteld: van den gouverneur-generaal van Ned. Indië teneinde te worden belast met de aarneming der betrekking van Euro- peesch detachementscommandant 2e kl. bij de gewapende politie. Te Koewacht was op Dinsdag een feest georganiseerd ter gelegenheid der installatie van den nieuwen burge meester, den heer A. F. J. M Dierick, zoon van het vroegere hoofd der gemeen te wijlen den heer C. P. J. Dierick. In een landauer te Axel des namiddags Jongen van de Fransche hoeve! Ge weet wel wat dat zeggen wil. Moeder ik kon niet anders." En toen zij in haar nameloos verdriet bleef zwijgengreep liij haar bij den arm en boog zich naar voren, zoodat zij zijn heelen adem op haar gezicht voelde. „Je weel er van aff In Godsnaam moeder wal is er van aan? Is er ook maar een! grein waarheid in al het gepraat en ge mompel over de Fransche hoeve en hel andere? Zeg 't mij. Want dan wil ik de wijde wereld in loopen en mijn gezicht verbergen voor alle menschen en er mag mij beschimpen wie wfl, ik zal mij stil houden. Maar is het leugen en schande lijke laster dan zal niemand levend blijven, die mij zoo iels voor de voeten gooit! Geef antwoord!" Zij maakte zich langzaam uit zijn greep los met de waardigheid van groot leed, met de vastberadenheid, die in een le ven, rijk aan verdriet, in haar was ge rijpt. „Dit is geen tijd om te spreken over ongeluk en schuld van vervlogen dagen. Ilc weet niets, kan ïian biets denken, in dit oogenblik dan aan de schuld en de da lende, die mijn zoon vandaag op zich ge<- laden heeft. Ik loop naar de Schletlens. Ik wil Wilm Döpke zien. Kan er nog wat terecht gebracht worden, dan wil ik dat terecht brengen. Houd je stil! Je bent op 't oogenblik geen meester over je ver stand. Blijf stil! Ik zal je het antwoord op je vragen niet weigeren, t zal oprecht en waar zijn. Maar laat mij op dit oogen blik met rust Zij gunde zich geen tijd om haar Zon- dagsche japon aan te trekken, zij streek slechts den opgenomen rok naar beneden, trok het blauwe keurslijf glad en liep de verlaten dorpstraat af. De weg deinde voor haai- oogen. Haar hart klopte zoo hevig dal zij bij Schletlen s brug diep ademha lend moesl blijven staan. Het was niet goed een hart te hebben, dacht zij, als men tusschen de Brinlaneiers leefde. Zij trapten er op, braken het, de vader en de zoons. Daar lag de hoeve der Schlettens. De feestlichten in de keuken en op de deel waren uit Slechts één raam van een ka mer was nog verlicht. Alheid beproefde de deur te openen. Die was gegrendeld. Zij klopte' Voetslappen naderden. De bo venste helft werd weggeslagen. Meike Schletten, de boerin, keek naar buiten. Alheid snakte naar adem „Wilm Döpke'? Zij vertellen Ik ben hier heen geloopen Hoe is het met Wilm Döpke'- Meike Schletten fronste het voorhoofd. „Hij is slim tbegetakeld. Zijn hoofd is opgezwollen, en zijn rechterarm kan hij bijna niet opbeuren." Hij is levend!" Er lag zulk een juichtoon in dezen kreet, dat het de boe rin bijna ontroerde. „Neen, Alheid Brinkmeier, zijn kwetsu c.a. 1 uur door de wrethouders afge haald werd de burgemeester aan de grens der gemeente opgewacht door een tal rijke eerewacht te paard en een 30-tal versierde rijwielen Daar hadden door de commandanten dier groepen de tradi- tioneele begroetingen plaats. Zoo werd de burgemeester begeleid langs kwistig versierde wegen, waarop hier en daar prachtige eerebogen tot aan zijn woon plaats, wijk het Zandt. Hier was tegeu het oogenblik der aan komst een stoet, bestaande uit de ver schillende vereenigingen der gemeente geformeerd; nadat hier de held van het feest gecomplimenteerd was door den voorzitter der feestcommissie, zette de ïtoet zich in beweging en onder het spe len van vroolijlce marscheu der fanfare werd het dorp bereikt- Een paar maal was stil gehouden, eens voor de open bare school aan den Ouden Molen en eens voor de bijzondere meisjesschool op het dorp waar telkens de kinderen laugs den weg waren opgesteld, een beknopte toespraak w-erd gehouden, welkomstlie deren werden gezongen en bloemstukken werden aangeboden Dan werd het smaakvol versierde gemeentehuis be reikt. Hier werd in een zeer toepasselijke en indrulc makende rede de burgemeester toegesproken door den oudsten wethou der den heer E. Plasschaert, waarna in de raadzaal de officieele installatie plaats had. De burgemeester en de voorzitter der feestcommissie vertoonden zich op het balcon van het Raadhuis en richtten een woord van dank tot het publiek voor de betoonde belangstelling en de moeite, die het zich had getroost om het feest doen slagen. Hiermede was het officieele gedeelte der festiviteit af geloopen. Nu volgde een zeer gezellig samenzijn van de leden van den raad en die der feestcommissie, die den burgemeester een diner hadden aan geboden. Na afloop biervan werd op het markt plein door de fanfare een concert gege- geven, waar het publiek, al zoowat in een feestelijke stemming geraakt, de duide lijkste blijken van instemming en oprech te belangstelling betoonde KERKNIEUWS. De Limb Koerier zond aan dr A C. Hoffman te Gouda een brief, meedeeling doend van 't voornemen om in 't blad te melden dat hij, de heer Hoffman, de „Anonymus Catholicus Romanus" is die in de N. Rott. Crt. ingezonden stukken schrijft over de oorzaken en het wezen van de huidige crisis in de R. K. kerk. Aan den heer H. werd gelegenheid ge geven die meedeeling van een tegen spraak of bevestiging vergezeld te doen gaan De heer Hoffman zond als antwoord de meedeeling dat hij den inhoud van den brief had gelezen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Geesteren H. W. Bosch te Graft (N.-Hte Grollo-Sclioon- ren zijn Goddank niet zoo erg om er ann dood te gaan. Hij slaat er zelfs op, dat het trouwen morgen toch zal doorgaan. Maar dat kan ilc je wel zeggen: voor jou ben gel staal het er slim bij. Grootvader en Luerke Voss schrijven al aan een advo caat'. Zij maakte geen aanstalten om de on derdeur te openen. Alheid stond voor de gesloten deur, als een deemoedige boeledoenster. „Laten ze dat niet doen, Meike" smeek te zij zacht. „Laat mij binnenkomen en met je schoonzoon een woordje spre- ken." „Daar zal hij wel geen ooren naar hebben", antwoordde de boerin hard. „Laat mij fiet beproeven," hield Alheid voi „Je hebt ook kinderen Meike Moet mijn zoon in de gevangenis ongelukkig worden, omdat hij eenmaal in een kwaad oogenblik zichzelf vergeten heeft?" „Je hadt hem zijn opvliegendheid bij tijds moeten afleeren." Alheid Jiet het hoofd zinken. „Er zijn dingen, die niet in onze macht liggen. Je weet 't, slecht gezind ben ik nooit geweest en ik heb mijn levenlang door zware, zware dingen moeten gaan, Ter wille van onzen lieven Heer, doe de deur open, Meike! Laat mij met Wilm Döpke spreken." (Wordt vervolgd). II

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1