r DE FRANSCHE HOEVE. I TWEEDE BLAD Ingezonden Meüedeelingen. f P. SLUIS. £andèouu)kromek FEUILLETON. Ingezonden Hededeelingen Hoe vermindert Men Zjjn Gewicht VARIA. Dingen waar men naar ingezonden Hededeelingen. Zaterdag 27 Juni 1914, na 149. SVOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER VAN ONZEN VASTEN MEDEWERKER. DE CHRYSANTHEMUM. (Slot.) Wij behandelden in ons vorig opstel dc eenvoudigste en daarom gemakkelijkste wijze om een fraaie chrysanthemumplant te bekomen; wil men daarvan inlusschen bijzondere vormen aankweeken, zoo kost deze bijzondere oplettendheid en veel zorg. Een zeer mooie vorm is dp pyramide- vorm, maar daar de meeste chrysant- versclieidenhodcn zich slechts weinig vertakken, lean men niet alle voor dien vorm bestemmen. Een der beste soorten voor dezen vorm is de Mrs Rundie, een aan ingebogen groote bloemen rijke ver scheidenheid, die in October bloeit, ver der de vroegbloeiende Pompons, waar van de Little Rob en de Craigmillar, de eerste met karmozijnkleurige, de tweede met gele bloemen, wel de rijkstbloeiende zijn. Met deze verscheidenheden bij de bloemisten, die zich op den aankweek van deze bloemsoort meer opzettelijk toeleggen, zeker te verkrijgen, beeft men de meeste kans op slagen Wanneer men lust gevoelt om de plant tot dezen vorm op te leiden, moet men zich daarvoor vroeg in 't voorjaar krach tige goed ontwikkelde polstekken aan schaffen, zorgen dal deze reeds in 't laatst van April of begin Mei in den 3-den pot zijn overgeplant en dan door herhaald inknijpen der lopscheutcn de ontwikkeling der zijscheuten bevorderen. Wenscht men nadere bijzonderheden over deze kweek wij ze, dan zijn wij steeds bereid die te geven, doch waarschuwen reeds vooraf, dat zij vaak aanleiding geeft tot teleurstelling- De gewone opleiding is lot hoogstam. Daarbij handelt men op de reeds be sproken wijze om een zeker aantal bloe men op een hoofdstengel te bekomen. Wil men buitengewoon groote bloemen, zooals zij op tentoonstellingen vaak voor komen, dan laat men op één stengel slechts ééne bloem tot ontwikkeling ko men door onafgebroken alle zijknoppen, waar zij zich ook vormen weg te nemen Wel verliest daardoor de plant wel eens aan sierlijkheid van blad, maar met de bloem wordt het doel bereikt, wan neer men slechts zorgt voor goed voch tig houden en hel twee-, zelfs driemaal per week toevoegen van een vloeibare bemesting, waarmede men ophoudt, zoo dra zich de buitenste rij der bloembla deren begint los te maken, omdat de toevoeging van mest gedurende den bloei tijd slechts aanleiding zou geven tot het vormen van nieuwe scheuten, wat voor komen moet worden. Voor de bemesting van Chrysanthe mums worden in den handel allerlei soorten van kunstmest, speciaal voor deze bloemen, aanbevolen. Wij hechten daar aan weinig waarde. Wij willen volstrekt ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCH. 7). „Weet ge dan of hier petroleum te vin den is?" „Er heeft hier wel eens iemand een gat geboord, tien voet diep; het kunnen ook Wel vijftien geweest zijn Toen kwam de petroleum in pen straal zoo dik als een arm voor den dag. Hij heeft 'm met een zwavelstok aangestoken. Er kwam een vlam van een hufs hoog." „En toen?" vroeg de stedeling begee- rig. „Toen hebben iwij (bef gat Jnet zand toe gesmeten Dat kon toch maai* niet altijd doorbranden". „Zou je mij willen vergunnen, hier ook een gat te boren?" „Nee'. Brinkmeier sprak zeer lang zaam en hoe langzamer hij sprak met des tc meer ijver sprak de ander. ,.Ilc wil u een voorstel doen. Ik ben ingenieur, ingenieur Nedderhoff uit Han nover U geeft mij de toestemming, dat niet beweren, dat die kunstmest niet goed is, maar vergeleken met hetgeen men verkrijgen kan met het door ons vroe ger opgegeven mengsel van Chilisalpeter, superphosphaat en kali, komt hij ons1 veel te ctuur voor. De vijanden van deze plant zijn niet vele, maar die er zijn moeten voortdu rend bestreden worden. In de eerste plaats noemen wij de groene luis. Een zeer goed en betrek kelijk goedkoop middel daartegen is het bespuiten der plant met cirengol, een geconcentreerd aftreksel van quassia. Dit aftreksel wordt verkocht in tuben, waar van men den inhoud oplost in 5 liter warm water; bij die oplossing voegt men 3 ons groene zeep en roert dat alles lol ook de zeep volkomen is opgelost. Daar na doen wij die oplossing in flesschen welke goed gekurkt worden. Wanneer nu de planten daarmede bespoten moe ten worden nemen wij 81/2 liter zuiver regenwater, voegen daaraan toe 1/2 liter van de zooeven beschreven oplossing en bespuilen daarmede na de vloeistof goed geroerd te hebben de plant van onder naar boven en ook van bovenhaar he neden met een spuit van gepolijst koper, voorzien van een slraalpijp, een broes voor fijnen en een broes voor groven sproeiregen benevens van een bochtstuk om de bladeren der plant ook aan de onderzijde te besproeien. De lengte der spuit is 45 cM, hare buiswijdte 3 cM. Deze spuit komt ons voor een der beste werktuigen te zijn voor het besproeien met inspetendoodende vloeistoffen Wij leerden haar kennen bij den aankoop van een Engelsch insecticide en fungicide (in secten en zwamdooder) dat de naam van abol draagt, giftvrij is en werkelijk in secten en ook de meeldauw op rozen en perziken doodt en waar bij het gebruik van deze „abol-palent-svringe" in drie grootten tegen 9, 11 en 15 shilling werd aanbevolen. Soms komt ook de zwarte luis voor, doch voor deze moet men het sproeimid del met quassia dubbel zoo sterk maken wil men het verlangde doel bereiken. Vooral van het bespuiten van de onder zijde der bladeren hangt bij bestrijding van insecten zeer veel af Van de zwammen is het wit een der gevaarlijkste. Eene bestuiving met bloem van zwavel, zoodra men kleine witachtige vlekjes op de bladeren bespeurt, is een afdoend bestrijdingsmiddel; maar heeft het wit reeds grootere vorderingen ge maakt, dan wordt de bestrijding moei lijker. Eene bespuiting mcl phytophiline of met abol, eenige dagen achter elkan- i der herhaald, kan dan de ziekte nog tot i stilstand brengen. Ten slotte nog enkele namen van groot- bloemige chrysanten Amateur conseil, donkerrood, E. J Brooks, purper karmozijn, Kara Dow, donker brons met gouden keerzijde, Ma demoiselle Anna Debono, wit, Master W. Tuclcer, brons, Mrs R H. B. Marsham, wit, Thomas Lunt, bruin, Venise, rose. Onder ide anemoonbloeiende verdient nog aanbeveling de met zeer groote witte bloemen prijkende Delaware. De door ons aangegeven namen zijn er kend, maar worden door de voortkwee- lcers niet altijd even nauwkeurig overge bracht. Wil men dus planten aankoopen dan neemt men den naam op den koop toe mits bij dien naam nauwkeurig de kleur wordt aangegeven 't Gaat met de Chrysanten even als met de Dahlia's. Wanneer men verschillende 1 groote catalogussen en prijscouranten raadpleegt, vindt men dezelfde kleur, de zelfde kleurschakeering toegekend aan bloemen van zeer verschillende namen, iets wat ons niet kan verwonderen, wan neer wij bedenken, dat nieuwe verschei denheden uil verschillende rijken hoofd zakelijk Engeland, Frankrijk, Duitschland en België bij ons worden ingevoerd DE GLOXINIA. Deze zeer fraaie bloem, die ongetwij feld bij velen bekend is, al wordt zij dan ook weinig in huis tot sieraad van de kamer aangekweekt, behoort tot de fa milie der Gesnera-achligen, aldus ge- ik op deze plaats naar petroleum boor. Vind ik wat, dan krijgt u een bepaalde percentage van de winst. Wij zullen het daarover wel eens worden. En onkos ten hebt u niet van de proef, ook geen moeite. Ik doe het werk U geeft den grond. Dat is toch een redelijk voorstel. Vindt u dat goed?" „Nee" „Neen?" Maar ik vraag u!" „Nee, ik heb geen verstand van het boren naar petroleum en nog minder van het verkoopen van petroleum. En met dingen, waarvan ik geen verstand heb, laat ik mij nief in.' „Ik kan u den grond toch niet afkoo- pen. voordat ik weet of er werkelijk pe troleum voorhanden is en welke soort en kwaliteit." „En ik laat, mijn land niet onderstboven gooien voor niets". Brinkmeier wierp de zeis over den schouder. „Blijf toch wat vraagt u dan voor die woestenij hier?" „Tienduizend mark voor den morgen." Ingenieur Nedderhoff deed een sprong achterwaarts van verbazing. „U moet niet goed bij 't hoofd zijn! Een morgen goed bouwland in het veen kost géén drie honderd mark en dit plekje zand en heide „Is tien duizend mark waard voor iemand, die er mee weet om te gaan' „U zult niet spoedig een gek vinden, noemd naar C Gesner een kruidkundige, die in 't midden der zestiende eeuw leefde doch wiens belangrijke werken eerst van 1753—1759 in hel licht ver schenen. De gloxinia is uit Brazilië, Peru of midden-Amerika tot ons gekomen en ontving haren naam naar den botanist R. P Gloxin uit Colmar, die haar het eerst den handel bracht. Zij is zoo wel voor polcultuur als voor den gematigden bak zeer geschikt, wanneer de bollen in kleine potten gevuld met bladaarde, boscligrond en wit zand in een eenigszins lauw-warmen bak aan den groei zijn ge bracht. Gedurende de eerste ontwikke ling der plant mogen de bollen slechts weinig worden begoten, later meer, in- tusschen zonder de bladeren te veel te besproeien Zijn de planten voldoende ontwikkeld, dan brengt men ze in een grooteren pot over voor het vertrek of in een bak, die door broeimest eenigs zins verwarmd is De Gloxinia's bemin nen bet liclit, maar kunnen de branden de zon niet verdragen, 't Meeste genoe gen smaakt men van deze bloemen, wan neer men ze koopt in potten zoodra de knoppen zich beginnen te vortoonen; vooral komen zij tot haar recht thans overgebracht in de gewone koude serre, waar de lucht steeds voldoende voch- Men moet nooit vergeten, dat een gewiehts-„ afneming verkregen door een verzwakkend dieet, of bet houden van lichaamsoefeningen, mer kan heteekenen genezing van zwaar lijvigheid. Deze methodes putten slechts bet lichaam uit, zonder eenig blijvend voordoel te verschatten. In de meeste gevallen heef' het gestel een neiging tot vetvorming; zal efn geneesmiddel blijvende uitwerking heb ben dan moet het in staat zijn het onna tuurlijke verlangen der spijsverteringsorga nen om vet in plaats van vleescb te vor men tegen te gaan. Natuurlijke geneeswij zen zijn steeds de beste en hebben altijd het meeste succes. De Boranium-bessen schijnen de vetvor ming op krachtige wijze aan te vallen en verwijdert het vet vlugger uit het lichaam dan eenig ander bekend middel. Dit prac- tische besje, eerBt kortgeleden ontdekt, is klein, smaakt ongeveer als pepermunt en is dus aangenaam en gemakkelijk middel om zwaarlijvigheid op een onschadelijke en natunrlijke wijze te doen afnemen en voor goed te voorkomen. Plaatselijke navraag toont aan, dat Bora nium-bessen in Holland nog weinig bekend zijn; de vraag neemt echter dagelijks toe en iedere apotheker ot drogist kan ze ge makkelijk voor u verkrijgen als u er om vraagt. Bij een gebruik van ongeveer twee maanden neemt elk besje circa 30 gram vet uit bet lichaam weg. DE EEUWENOUDE GRAANKORRELS. Toen in 1913 eenige Engelschen, door Arabieren begeleid, de koningsgraven m Thebe bezochten, vond een inlandsch gids in een der grafkamers eenige graan korrels Hij was moeilijk over te halen, deze tegen een hoogen prijs aan de bezoekers ter hand te stellen Dit ge lukte ten slotte evenwel; de korrels wer den zorgvuldig bewaard en in Engeland in de aarde geplant En zie, na korten tijd ontwikkelde zich het naar men meende duizenden jaren oude zaad tol een ki-achtige plant. Deze uitslag kwam een beroemden on derzoeker, den Engelschen professor Flinders Pelrie ter oore Hij vertrouwde die je zoo n prijs op goed geluk betaalt". „Ik kan wachten", antwoordde Brink meier „Goeden dag' Hij liep op (rlen poel heen naar zijn wei land. Terwijl hij de halmen neermaaide. sloeg hij over zijn zeis heen den stede ling gade, die nog altijd bij de waterplas bleef, een bewegelijk, grijs piuit in het tonige bruine veen Hij liep nu eens van dezen dan van dien kant om het water heen. boog zich voorover en trachtte de veelkleurige olielaag op de oppervlakte mcl een kommetje op te scheppen daarmee een fleschje te vullen. Brink meiers mondhoeken vertrokken zich tot een grimmigen lach. De stadsheer „had 't beet". Die zou terugkomen. Middelerwijl zat vrouw Alhefd met haar oudsten zoon te ontbijten in de schaduw van de liooge eiken en beuken, die het erf omzoomden. Het dienstpersoneel keerde het hooi om op een naburige weide. Achter hen verhieven zicli de met mos begroeide daken van Fischer- hude. Voor hen in het helle zonlicht lagen op He uitgestrekte vlakte He gemaai de halmen en bloemen, die reeds verwel kend zich kromden, wier schitterende kleuren verbleekten Leeuweriken kwin keleerden in de blauwe fucht Het geroep der kieviten klonk uit de lage moeras- landen. Af en toe dook dc metaalachtige glinsterende vedertooi en de witte borst van een der mooie vogels boven het gol vend gras op. Anders was 't stil. de zaak niet recht en liet zich door de verzekeringen zijner vrienden, dat de korrels inderdaad zoo oud moesten zijn. aangezien ze in bun tegenwoordigheid gevonden waren, niet overtuigen. Dus begaf Flinders Pelrie zich per soonlijk naar Thebe en onderzocht de zaak zoo nauwkeurig mogelijk Na niet al te lang zoeken vond hij met hulp van een inlandsch gids insgelijks zaadkor rels, die van den eerbiedwaardigen ouder dom dier bouwkunstige overblijfsels moesten zijn. Ze lagen opvallend genoeq op plaatsen verborgen, waar de rond leiders telkens de vreemdelingen langs- .yoerden. Flinders Pctrfe liet zich daar om door verschillende Arabische gid sen naar die plaatsen brengeq en tel kens herhaalde zich hel spelletje! Hij won bovendien nog bij de graanhande laars in hel naburig dorp inlichtingen in en vernam van hen .dat zij den Ara bieren vooral in den winter als de bui tenlanders Thebe bezoeken in kleine hoeveelheden koren verkoopen Professor Flinders Pelrie schreef daar op in Kaïro geen wetenschappelijke verhandeling over zijn ontdekking, maai* een zeer vermakelijken brief aan zijn Engelsche vrienden, die er zoo leclijk waren ingeloopen, aldus de „Ivöln. Ztg." DE ELECTRICITEIT DER I1UID. De Weensehe geleerde, jonkheer von Pfungen, heeft opmerkelijke en nauwkcu- •ige onderzoekingen ingesteld betreffen de den weerstand der inenschelijke huid nopens eleclrische slroomeu. Deze gal- vanometrische studie had een dubbel doel. Ten eerste wilde von Pfungen zich rekenschap geven van den beschermen den weerstand der huid ten aanzien van electrische aanrakingen en voorts het mechanisme van de kunst- of schoon heidsaandoening trachten te verklaren Als gemiddelde vond bij voor dien weerstand zeventig duizend tol 80 000 ..ohms'' In den ochtend kan deze stij gen tot 180.000 ohms, ten gevolge van de ophooping in de ingewanden van wat de spijsvertering daar achterliet. In de toe standen van zenuvvangsl kan die weer stand evenwel dalen tot 10- en zelfs lot 5000 ohm Dit beteekent, dat in die ge- allen de huid sterker geleidend wordt Bij hysterische personen daalt de weer stand der huid aanmerkelijk en kan ze zelfs 1000 ohm bereiken Hel belangrijk feit der wisseling van den weerstand der huid binnen zoo verre grenzen kan niet bestreden worden, want ze is door talrijke proefnemingen beves tigd Ook de opmerkingen van Hr von 'Pfun gen over het mechanisme van de kunst- aandoenmg zijn eigenaardig Een jong kunstenaar bekeek een album mei af beeldingen van klassieke schilderijen, ter wijl hij in iedere "hand een electrode vasthield, welke met een galvanometer verbonden was In dal album bevonden zich reproducties naar schilderijen van Donalcllo, Murillo en Velasquez. Bij bet begin der proefneming bedroeg de weer stand, in rusttoestand 60.000 ohm Maar zoodra begon de kunstenaar het album door te Diaderen, of de naald van den galvanometer teekende terstond de oogen- blikken aan, waarop het „slachtoffer" zich buitengewoon interesseerde voor een of ander dier reproducties. Toen hij Donatello's hoofd van David beschouwde, zakte de weerstand langzaam van 60.000 ohm tol 30 000 Het bekijken van een door Velasquez vervaardigd portret had tol uilwerking, dat de electrische weerstand der huid lot 20 000 ohm daalde. Bij liet aandachtig zich inleven in een afbeelding naar een kunstarbeid van Murillo viel de naald van den galvanometer zelfs tol 3000 ohm. Dr von Pfungen lieeft, aldus de „Temps", aan welk blad we deze be schouwing ontleenen, opgemerkt, dat de weerstand van de huid niet onmiddellijk zakt, maar dat er integendeel eenige tijd over heen moet gaan voordat de kunst- ontroering haar hoogtepunt heeft be- eikt. De Oostenrijksche onderzoeker is 'an mcening, dat deze nieuwe methode kostbare aan rij zingen kan verschaffen omtrent den ziektetoestand in geval van zenuw- of geestes-stoornissen. Deze proeven verklaren ook, het dik wijls waargenomen feit, dat een contact, dat verwacht werd met een eleclrische leiding vaak geen ernstige gevolgen heeft, terwijl daarentegen een onverwacht con tact, zelfs met een veel zwakker stroom, veel vaker den dood met zich mee brengt Aldus zijn de eleclricileits-werklieden, die de hen omringende gevaren kennen, meer beschermd tegen de ernstige ge beurlijkheden als ze zich in geestelijk evenwicht bevinden. Alle opwekkende middelen, alcohol vooral, belcckenen ernstige gevaren voor deze arbeiders De proefnemingen van jonkheer von Pfungen zullen worden voortgezet. De „Temps" gelooft, dal ze nieuwe verschie ten openen op de electrische verscliijn- selen, die in het menschelijk organisme zetelen IIET GEWICHT DER MASSA. Voor alle werken, waarover of waarop een menigte voorbij moet gaan of gedu rende een bepaalden lijd verblijven, zoo als bruggen, planken vloeren enz. moet ineu bij den bouw mei een zeker maxi mum rekening houden, waarmee dal be last kan worden. De ingenieurs nemen daarvoor, aldus leert ons de „Temps" 450 lot 550 K G. per vierkante meter aan zonder dat men nauwkeurig weet, van waar die cijfers afkomstig zijn of wat ze voorstellen. Als men een gemiddelde zwaarte van 60 K G. per persoon aanneemt, bemerkt men, dat de belasting van 550 K G. gelijk staat met 9 personen per vierkante M. Zelfs op het drukste tijdstip van den dag in den ondergrondspoorweg te Parijs wordt nooit een dergelijke dichtheid bij 't opcenstaan bereikt en de theoretische cijfers schijnen dus veel tc sterk. Maar welke dienen dan te worden aangenomen- Daarnaar hebben Amcrikaanschc' inge nieurs gezocht. Bij voorbeeld ecu me nigte bestudeerende op Coney-Island, de druk bezochte onlspanniugsplaats der be woners van New-York, die een gebeurte nis gadesloeg, welke zich op het water afspeelde, vonden zij een maximum-be lasting van slechts 127 K G per vierk. M. Rond dat aantal zweven alle getallen welke gevonden werden en het schijnt dus wel, dat de betasting met 150 IC G op den vierkanten meter een maximum is, dat in de praktijk nooit bereikt wordt. De zon komt morgen op te 3.42 uur en gaat onder te 8.24 uur. De maan komt morgen op 9.12 vm. en gaat onder te 11 01 n.m. Eerste kwartier Dinsdag 7.44 nm. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week bun lantaarns aan te steken te 8.54 uur. Wagenbestuurders te 9.24. Morgen zullen de volgende apotliekeD geopend zijn te Middelburg J. W. v. d. Garde te Vlissingen A. J. v. Ockenburg Jr.; te Goes J. B. v. Kalmthout. Enno at zwijgend, nog meer In ge dachten dan gewoonlijk Want waar hij liep of stond, altijd zag hij twee onna tuurlijk groote zwarte oogen. Hij zag ze zelf 's nachts in den slaap Hij wist niet, wie ze toebehoorden, hij had er niet naar gevraagd. Die oógeh hadden hem uit een andere wereld Hall de zijne aangekeken Hij rekende er niet op, ze ooit weer te ontmoeten. Maar nij leefde onder hun blik. De boerin beschouwde hem met pein zende tecderheid Zij maakte zich be zorgd over dezen zoon, het evenbeeld van zijn vader. Het leven was niet ge makkelijk geweest voor den vader Een moederlijk voorgevoel zei haar, dat het nog moeilijker zou zijn. voor den zoon. Want dc vader had het moeilijke, dat uit zijn aangeboren natuur voortkwam, overwonnen. Hel was een gruwelijke wor steling geweest. En het zien daarvan; had de stille vrouw grijze haren bezorgd Maar Hinnerk Brinkmeier had het met zichzelf en het onherroepelijke klaar ge speeld Als Enuo voor de verzoeking, die liem in het bloed zat, bezweek, dan zou hij het niet met zichzelf weten uit te vechten. Want er school nog iets anders in zijn aard cn wel een erfdeel zijner moeder, iels teeders en tevens iets on verbiddelijks, in de eerste plaats onver biddelijk jegens zichzelf. Kon zij hem de vcrzoelcing besparen, het berouw, dat hem een knak zou geven. Kon zij den I Tegen bet Dr. Hommel's Haematogen. WAARSCHUWING Mod vrage nitdrukkeljjt I vloek van hem afwenden, die op alle Brinkmeier's rustte, die voortkwam uit hun haken naar geld en hun toomeloo- zen wil! Hierover peinsde zij daags en droomde zij 's nachts Woorden zouden niets helpen. Maar als de mensch niet alleen voor zich verantwoordelijk is, als hij naast zich een tweede meesleept in zijn worsteling en als die tweede goed is en verstandig en hij zielsveel van haar houdt zou dan leedere genegen heid voor een lieve levensgezellin op bruisend bloed niet kunnen beteugelen? Zeker, als zij één jaar, één enkel jaar eerder de vrouw van haar Hinnerk was geworden, dan zouden zijn en haar leven een anderen loop hebben genomen. Zij logde haar bruine vinger op den arm vaïi haar zoon. „Luister eens naar mij, Enno, luister eens." In huis was hel dienstpersoneel, maak te ICrisjan rumoer. Zij moest dit uup waarnemen om met haar zoon te spre ken, hier, waar het stil was afs in een, kerk, waar de ander niet alleen de ge sproken woorden hoorde, maar ook de zorg, de liefde, die daarin smeekten, hun lieimelijkste bedoeling, die hun klank niet weergeeft. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5