J tra f ,y Ingezonden Hededeelingen I>, Ingezonden Stokken. LAATSTE BERICHTEN. VerseMlleniP Berichten. het gas -svordt uit antraciet verkregen. Een derde deur in het machinelo kaal voert naar de eigenlijke fabriek, waar naast hel groote waterreservoir, dat dient tot het maken van het ijs. zich een drietal pompen bevinden, een voor het oppompen van het water uit de buiten het gebouw geplaatste nortonpomp, dat dient voor vulling van het reservoir, een voor de koude lucht, en een pekelpomp, die de centrale verkoeling van den kel der verzorgt. Naast liet reservoir zijn machines voor afvoer en toevoer van dc lucht aangebracht. Toen wij deze week een kijkje namen was de machinist, de heer Flipse, juist met het uithalen der staven en liet weder in het reservoir brengen der cellen doende. Er zijn 14 combinaties van 12 cellen aanwezig, welke verplaatst worden met een over dit geheelc lokaal aangebrach te electrische loopkraan. Eerst worden de 12 ledige cellen onder 'dc bak ge bracht, waarin zich extra gefilterd wa terleidingwater bevindt, door 12 slagen worden de cellen gevuld met juist vol doende water voor een staaf ijs Vervol gens worden de cellen in het reservoir neder gelaten, en zeer handig kunnen de haken uit de cellen worden gelicht om het reservoir te kunnen sluiten Door een aangebracht stoolblok dal met de hand wordt aangedraaid, worden de com binaties van cellen tegen elkaar gescho ven onder water. In de cellen worden nu staven aangebracht die aan een zijtic hol zijn waardoor de koude lucht wordt af gevoerd en die in schuddende beweging blijven, omdat het water auders te vlug zou bevriezen. Ook het water in het re servoir zelf wordt door een schroef over al op dezelfde temperatuur gehouden, namelijk 6 A 7 graden Celsius onder 0 Na ongeveer 10 uur worden de be doelde ijzeren staven uit de cellen ver wijderd en begint het water daar in te bevriezen, nog twee uur blijven de cel len in het reservoir en worden «tan door de kraan opgelicht en eerst in warmer water gebracht, opdat het ijs van tie wanden tier cellen zal loslaten Dan worden de cellen omgekipl en de ijssta- ven vallen op een tafel waarvan af zij naar de kelder worden gebracht Deze kelder is voorzien van kurken wantlbekleeding, en door de centrale verkoeling, waarover wij hierboven ook reeds spraken, wordt tie temperatuur er dngeveer op 3 graden onder nul ge houden,,h et was er op den warmen Maan dagmorgen dan ook vrij frisch. In den gang die naar den kelder voert, bevindt zich een vierkant luikje juist groot genoeg om er hel ijs door naar buiten aan te geven. In de kelder is plaats voor 7 h 800 staven Uit het bovenstaande blijkt, dat 168 staven tegelijk kunnen worden vervaardigd Boven op het gebouw is een condensator geplaatst voor afkoe ling van de lucht. In de bovenverdieping van het ge bouw is de woning van den machinist. Nadat hedenmiddag de aandeelhouders en verdere genoodigden zich in het kan toor der fabriek hadden verzameld, sprak de heer L Leijdcsdorf, voorzitter der fabriek een woord van welkom. Hij deelde mee dat de wn. burgemees ter. de heer I' Dumon Tak, de wn. wet houder dc lieer L K van der Harst, en de voorzitter de Slagcrspatroonsvereeni- ging, de heer J. Botting, tevens lid van de raad van toezicht, en bericht zonden dat zij verhinderd waren tegenwoordig te zijn. De ijsfabriek, zoo zei hij verder, is thans in werking en het behoeft geen be loog wanneer iü zeg dal dit niet zonder moeite is gegaan. Dank zei de goede ge- gezindheid van het bestuur is het zoo ver gekomen Het is voor de leden aan deelhouders een groote geruststelling en we hebben dan ook verkregen wat we verlangen „Bedrijfszekerheid Toen aan de slagerspatroonsvereeniging door de commissie die trachtte een ijsfabriek tot stand te brongen, was medegedeeld dat cene ijsfabriek wei zou kunnen rendec- rens, doch niet alleen voor slagers, heeft die commissie getracht meerdere ijsver- bruikers zooals hoteliers, restaurateurs, cuiseniers etc. onder de mede-oprichters te verkrijgen en het resultaat was dan ook dat wc 65 aandeelhouders net 207 aandeelen verkregen er toch nog menschen zijn, die den moed hebben iets aan te pakken. En nu in enkele maanden is deze fa briek tot stand gekomen, waarvan de re sultaten reeds thans goed te noemen zijn De heer Fokker besloot met het uiten van de beste wenschen voor de toekomst. Onder geleide van den heer A. Beuge link werd hierop door de aanwezigen een kijkje in de fabriek genomen. Van de fabriek wapperden heden een drietal vlaggen, terwijl zij inwendig door liet personeel keurig versierd was. Na de rondwandeling werd den aan wezigen de ecrewijn aangeboden. Jf-: P Ingezonden stukken worden in goeo g< teruggezonden. BELASTINGAANSLAG. Geachte heer Redacteur. Vergun me eenige ruimte in uw blnci Sinds eenige jaren permiteer ik mij de luxe om eens een kohier der inkom sten belasting aan te schaffen Bepaald opvallend is hel dan, hoe de neringdoen den dan stelselmatig worden verhoogd telken jaren, er is bijna niet een of met. vindt er „ambtshalve" bijgevoegd, gaat het dan die lieden zoo naar den zin dat een dergelijke opslag gemotiveerd is? Wal een verschil toch met den amb- tenaarsland, en kanloormenschen, die met stillen trom hun potjes vullen en over het algemeen het netto bedrag vermelden! hunner vaste inkomens of opgeven wat zij meenen dat voldoende is. Zij, die echter behooren tot den ne ringdoende stand, moeten van den vroe gen morgen tol den laten avond hard werken, hebben groote exploitatiekosten, hebben te zorgen voor dc wckelijksche salarissen hunner bedienden en worden door de belaslingscliroef meer en meer uitgeknepen. Daar en legen zien wij, voor de ar beidende klasse direct de handschoen ogenomen, om de belastingen te be perken lot haar uiterste grenzen, ter wijl er voor de neringdoenden veel te weinig wordt gedaan wat betreft, ziekte verzekeringen, pensioensregelingen, ar beidsduur enz enz. Wat de te hooge belastingen aanslag betreft in onze gemeente, spruit dit m. i. voort door dat men hier wordt aan geslagen naar het uiterlijk vertoon zij ner zaak. Hoe onbillijk zulks is, ziet men uit het volgende voorbeeld: Een goudsmid verkoopt mevrouw een waardevolle collier of de uoodige stel len zilverwerk, een jongen van een paar gulden is zijn personeel, heeft alzoo geen exploitatiekosten en aan liet gele verde waaraan de buitenwereld niets be- AFLOOP VERKOOPINGEN. V e r k o o p V e 1 d zi ch t eu Gaternisse. In de sociëteitde Vergenoeging" alhier had heden de openb. verkooping plaats van de buitenplaats Veldzicht en de villa Gater- m'sse, van wijlen jhr. mr. A. P. Snouck Hurgron'je, zulks ten overstaan van den notaris, den heer J. C. Blaupot ten Cate. Voor perceel 1. de buitenplaats Veldzicht, was het hoogste bod t 12.778 van den heer W. A. de Rijcke. Voor perceel 2, bouwterrein met daarop aanwezige koepel, aan den Ouden Vlissing- schen Weg f 2350.50, J. Dingemanse. Voor de combinatie van perceel l en 2 f 15.228.50 geboden door J. Lindenbergb, Wenreldinge. Perceel 3, de moestuin met tuinmanswo ning enz. f 5580 L. Pieterse. Voor de combinatie van 1, 2 en 3 werd geen hooger bod gedaan. Perceel 4, de Villa Gaternisse f 5000, J. H. C. Kakebeeko, Goes. Berceel 5, bouwterrein aan den Schroeweg, C. Geensen, f 758. Perceel 6, bouwterrein id. P. Reijnhonl, f 725. Voor de combinatie van 5 en 6 en voor die van 5, 6 en 7 werd geen hooger bod Perceel 7, bouwterrein, id., f 651, J. Reijnbout. Perceel 8, bouwterrein, id., f 802, C. Geensen. Combinatie 7 en 8, f 1455, J Linden bergb Cz. Perceel 9, weiland, aan den Schroeweg, f 1855, J. Lindenbergh Cz. Voor de combinatie van 1 tot en me 9 f 30.602.50, A. de Wilde, Goes. Vervolgens werden nog een lOtal percee- len weiland en een perceel moesgrond en kweekerij geveild. Gekocht door F. A. Hansen, voor f20.747. Bij deze bedragen komen nog de sommen voor overnamen gesteld. NAGEKOMEN BERICHTEN. merkt, verdient hij omdat het is een Den krachtige» luxe artikel belangrijk méér dan een steun der slagers vereen igi ng welke direct I bouwmaterialen handelaar, die de noo- 20 aandeelen nam mogen wij ook. wel j digo mannetjes m oet daar stellen, of een dankbaar releveeren. Dan rest mij noggrossier of winkelier die handel drijft een woord van dank aan den heer mr. in zulke artikelen voor welke manncn- i a WrUsVo*. )>nf rtwi-irm i'inmiiflnio kracht noodzakelijk is. De laatsien tim meren aan den weg en toch zal liet J. A Fokker, die liet overige finanlieele gedeelte voor de Credielvereeniging over nam en die als lid van den raad van toe- zieht steeds in vele zaken onze raadsman was en nog is. Hel bouwen der fabriek werd opgedragen aan den heer Walraven -oordeel in winstcijfer in gewone om standigheden belangrijk meer zijn voor den eersten Laai men dus van zulk een aanslag afstappen. Juist degenen die per- alhier en het leveren der machines aan i soneel er op nahouden, ten dienste hun- de firma Gonnerman te Haarlem en overner nering moeten niet opgeschroefd beide leveranciers hebben wij reden tot worden in de belasting, zij dienen de ge- tevredenheid. ineenschap meer, omdat ze aan tal van Daarna noodigde hij allen uit mee naar1 personen een bron van inkomen geven, binnen te gaan. en opende hij de fabriek die op hun beurt weer de offers storten in de hoop dat de verwachtingen niet zul len worden beschaamd. Alvorens met deze rondwandeling werd aangevangen nam de heer mr. J A Fok ker hel woord. Toen <le voorzitter hem in October van hel vorige jaar vroeg of de crediet- vereenjging steun zou willen verleenen, was het plan hem direct zeer sympa thiek; met zeer veel genoegen heeft spr. de taak aanvaard als vertegenwoordiger der Credielvereeniging zijn advies te ge- De vereeniging tot werkverschaffing ven. En wel omdat zoo dikwijls gezegd aan Zeeuwsche blinden te Middelburg wordt, dat hetgeen ergens anders gaat, te ontving van de heeren De Groot en Hon- Middclburg toch niet lot stand is te bron- dius F 15.90, zijnde dc opbrengst van gen Dit heeft spr steeds verwonderd in entreegelden bij een inboedelkijkdag op een stad met zulk een roemrijk verleden. 13 Juni 1914 Maar gelukkig is thans gebleken, dat m in de gemeente kas Dit eens aan heeren zetters in overwe ging te - geven, was de bedoeling van mijn schrijverij. Dank zeggende voor de plaatsing bij voorbaat toeken ik een Neringdoende. LIEFDADIGHEID. UIT MIDDELBURG. Omtrent de opening van de ijsfabriek zij nog hel volgende vermeld: Bij het aanbieden van de eerewijn richtte de lieer M Cohen enkele woor den van hulde tol den heer Leijdesdorff, die hij als de man van liet initiatief schelste; terwijl laatstgenoemde deze hul de speciaal op den jheer A. Beugelinlc overbracht. FABRIEKSBRAND. Te Zwolle is heden ochtend half twaalf brand uilgebroken in de creoso- teerfabriek der firma Croll en Co. Dc geheele fabriek staat in brand. Het vuur slaat over naar de houtwerven Aan blus-' sclien valt niet te denken. Zware rook wolken verspreiden zich over de stad. De brandweer bepaalt zich om de be lendende perceclen te behouden. Persoon- lijke ongelukken kwamen niet voor. De fabriek was verzekerd. belastingen, invoerrechten en accijnzen. Verder verdedigde minister Bertling het systeem van vischwalerverpachling door het domeinbestuur tegen het door dien afgevaardigde aanbevolen stelsel van vroonverpachling Bij de behandeling eener suppletoire juslitie-begrooling liet mr. L o e f f op grond van aangevoerde precedenten zijn bezwaren rusten tegen een post voor non-activileils-traklement voor het Kamer lid Sannes gis griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet te Groningen. Met te meer nadruk drong spreker echter aan op een algemeene wettelijke regeling dezer materie, een regeling, welke minister O r t toezegde. 3IOORD. Gisteren heeft een mijnwerker uit Her- zogenrath het 7-ja_rig zoontje van den mijnwerker Thte Kcrlirade met een revolver dood geschoten. De moordenaar werd na hevig verzet gearresteerd: UIT AMSTERDAM. Alhier is overleden op 54-jarigen leef tijd de heer A. S de Rochemont, sedert 22 jaar redacteur van het „Nieuwsblad van den Boekhandel." JUBILEUM. Het vijf en twintigjarig bestaan van de zangvereeniging „Uitspanning door In- Inspanning" te Souburg werd heden gevierd. Ora 12 uur 30 werd in het gemeente huis te Souburg de eerewijn aangebo den. Nadat de voorzitter de aanwezige besturen der verschillende zang-vcreeni- gingen welkom had gelieeten en aan de autoriteiten voor hunne medewerking dank had gebracht, werd een dronk ge wijd tot den bloei van den bond der zangvereenigingen genaamd „Zang ver edelt" De heer VanWeele complimen teerde directeur en bestuur der feest vierende vereeniging, waarna de voorzit-' Ier van den zangersbond een woord sprak van gelukwensch Ook de wethouder D a- n i 1 s e feliciteerde de vereeniging met haar 25-jarig bestaan. Om half twee zouden de verschillende vercenigingen op het afgesloten terrein een paar liederen zingen. Voorts is er op Oost- en West Souburg heden avond concert. Dit concert wordt gegevendoor het muziekkorps van Ritthem. UIT DEN HAAG. Aan liet departement van oorlog is uit Durazzo het volgende radiografische tele gram ontvangen: Kroon, Rcddingius, Roelfsema, Fabius en Sar niet gewond te Durazzo (w. g.) Roelfsema De minister van oorlog zond een tele gram i van deelneming aan mevrouw Thonfeon Del.Oostenrijksche en Italiaansche ge- zanteif alhier netuigden namens hun re geeringen deelneming aan den minister van buitcnl. zaken. Dankbaar werd aan vaard de aanbieding van Oostenrijk, om Thomson's lijk per torpedoboot van Du razzo naar Triest over te brengen. De kapitein der marechaussee Thom son, broeder van den overledene, die he denochtend (men zie het Bijvoegsel) naar Triest vertrok, had gisteravond een on derhoud met den adjudant van den mi nister van oorlog in opdracht van dezen. Omtrent de uitzending van het pant- sersehip „Noord-Eraban!" werd lot he den toe nog niets beslist. Tweede Kamer. Bij de behandeling eener suppletoirc financiën-begrooting stelde 'minister Bertling den heer Smeenge bij een volgende begrooting in uitzicht een post voor verbetering van de salarissen van klerken bij de directe DE CRIEKSCH-TUBKSCHE SPANNING. PARIJS, 17 Juni. Naar de Fransche bla den vernemen, zat bel antwoord van Turkije aan Griekenland in een verzoe- ningsgezinden geest gesteld zijn. Te Athe ne dringt men er op aan, dal Turkije de toerustingen ter zee zal beperken. Men vraagt zich af ,wat de mogendhe den zullen doen, om een conflict te vermijden. ATHENE, 17 Juni. Volgens hier ont vangen telegrammen van de gouverneurs van Chios, Mylilene en Sanios zijn de vervolgingen tegen de Grieken opnieuw begonnen De lezingen stemmen met el kander overeen en worden door oogge tuigen bevestigd, zoodal men niet aan de waarheid behoeft te twijfelen. Vele vluch telingen begaven zich naar Talaat bei, die hun den raad gaf, naar hun land terug te keeren, maar anders niets voor hen kon doen. IN ALBANIË. Begrafenis van Thomson. DURAZZO, 17 Juni. Naar het agent schap Stefani meldt, had de plechtige, voorloopige begrafenis van overste Thom son gistermiddag plaats. Op bevel van de overheid waren de winkels gesloten en werden de vlaggen half stok geheschen. De vorstin bracht in rouwgewaad een, bezoek aan de lijkbaar, waarop zij een. lauwerkrans legde. Onmiddellijk daarop zette de lijkstoet zich in beweging en nam haar weg door den tuin van het paleis. Op de trappen hechtte de vorst aan de lijkkist de hoogste Albaansche orde en sloot zich bij den stoet aan. Afdeelingen Italiaansche en Oostenrïjksch-Hongaar- sche matrozen brachten militaire eerbe wijzen. De stoet begaf zich naai* de katho lieke begraafplaats en werd gevolgd door het corps diplomatique on consulaire agenten, drie admiraals, allo ministers en de notabelen der stad. Een groot aan tal Mirdieten en een peleton gendarmes gingen den stoet vooraf. De s tr ij d. WEÉNEN, 17 Juni. Uil Durazzo wordt bericht, dal daar volkomen rust heerscht. De bevolking bevindt zich in een zekere verheven(stemming. De opstandelingen hebben zich teruggetrokken. Het is zeer onwaarschijnlijk ,dat zij een vernieuwden aanval zullen ondernemen. Men is thans bezig, de dooden der opstandelingen, wier aantal meerdere' honderden be draagt, te begraven en de gewonden in de hospitalen en particuliere huizen onder te brengen waar ze door de geneesliceren der oorlogsschepen behandeld en door de dames van het. Oostenrijksche gezant schap en andere daar vertoevende buiten- landsche dames verpleegd worden Bij de bediening van de kanonnen hebben zich in 't bijzonder onderscheiden de heide Duitsche vrijwilligers Berten en Ilarlmann. Hel moedig optreden van vorst Willem heeft bij de Albaansche bevolking een diepen indruk gemaakt en daadwer kelijk hijgedragen tot verhooging van zijn positie en aanzien. Verscheiden dorpen, die lol nu toe tot de rebellen hoorden, hebben zich onderworpen. DURAZZO, 17 Juni. liet plan bestond om gisterenavond de regeeriugstroepeu met de 1200 ^lalissoren tegen het rebel lenleger bij Siak te laten oprukken. Daar de vorst echter een rustdag bevolen had, werd de uilvoering van het pfan een dag vertraagd. In het paleis zijn berichten uit Kawaja binnengekomen, dat er gisteren nacht ontmoetingen hebben plaats ge vonden tusschen de regeeringslroepen en de opstandelingen. De laatste zouden zich hebben over gegeven en verklaard hebben, geen eigen machtig doel te hebben nagestreefd, doch door den strijd lopgehitst te zijn geworden. DURAZZO, 17 Juni. De opstandelingen trokken om 8 uur 's morgens terug. Men schrijft dit toe aan het feit, dat verster-» kingen over land en water naar D.urazzo oprukten en reeds de stad Kroja, die de opstandelingen onbeschermd achterlieten, vermeesterden. ROME, 17 Juni. De aanduidingen van dc Weenscbe bladen volgens welke de plotselinge overval der opstandelingen geweten lean worden aan intriges van Italiaansche agenten worden door de och tendbladen tegengesproken. THERMOMETER EN VERWACHTING. 17 Juni Thermometer alhier 8 u. vm. 59 gr„ 12 u. 62 gr., 34 u. 62 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgens de waarnemingen van hoaen ochtend: Hoogste barometerstand 769.8 o Horta. Laagste 757.7 te Westmanoer. Verwachting tot den avond van 18 Junizwakke tot matige winden uit W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, behoudens geringe kans op onteer, warmer. HOOG WATER. Vllssingen. 18 Juni vm. Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag 9.29 10 30 11.20 nu, 12.06 12.46 BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 16—17 Juni. Bevallen: J. B. Bo- gert ,geb. Vaal, z. Geboren: een buitenechtelijke d., moe der 25 j. Overleden: M. Baart, echlg. van L. Jon- gepier, 85 j. Goes. Van 14—16 Juni. Overleden: M. J. de Bree, wed van F II. Wagenaer Clement, 91 j., P. A. Kousemaker, z. ongeh, 19 j. middenstands- Tentoonstelling 1915 Het is uit mededeelingcn, ook in ons blad bekend, dat door den Bond van Vereenigingen voor den Handeldrij- venden en Industrieëlen Middenstand een tweede Middenslandstcntoonstelling zal georganiseerd worden, van half Juni tot half Sept. 1915. De eerste werd vijf jaar geleden te Amsterdam gehouden en was een beslist succes. Thans is Den Haag aangewezen als de stad waar de tweede Middenstandsten- topnstelling zal komen op de terreinen aan de Nieuwe Parklaan. Het comité voor de tentoonstelling, bestaande uit hel bestuur der 's Gravenhaagsclie win keliersvereniging, drie leden van het hoofdbestuur van den Middenslandsbond en voorzitters van den Bestuursbond en r. K. Vereeniging de I-Ianze ,is ijverig bezig aan de voorbereidende maatregelen. Aan het vak- en leerlingwezen zal eene ruime plaats worden toegekend, terwijl alle vakken mei electrische en andere motoren in vol bedrijf worden gesteld. Hieraan zullen verbonden worden cur sussen met lichtbeelden enz, Om deze belangrijke plannen op waar dige wijze te doen slagen is de tot standkoming van een waarborgfonds noodzakelijk, waarvoor het uitvoerend comité steun verzoekt aan elk, die be lang stelt in Middenstandsaangelegënhe- den Ook doel het een beroep op H. H. fabrikanten en handelaren om op deze ten toonstelling te exposeeren. Tol het ver strekken vanalJe gewenschle inlichtingen over expositieruimte, prijzen enz. is het comité, waarvan alg secretaris is de heer l P Maarlens, Papeslraat 11, Den Haag, gaarne bereid, terwijl oolc het bestuur der vereeniging ..Handelsbelang" al hier, secretaris de heer C. A Schulte, zich belast heelt met het-geven van im lichtingen. "We hebben van den nijdigaard ge wag gemaakt, die den eigenaars van de vliegscholen te Buc een proces aandeed aan welker velden zijn grond grenst, daar deze wegens het daarover vlie gen evenals door de indirecte gevolgen! daarvan mei het oog daarop en wat erop groeit nadeel ondervond De betreffende rechtbank heeft den man, die ook recht meende te hebben op de lucht boven zijn grond, in 't ongelijk gesteld. Dat recht erkende de rechtbank slechts in zooverre de lucht noodig is, om gebouwen te doen verrijzen of hoo rnen en planten te doen groeien Daar boven werd alles voor de vliegerij vrij verklaard. noodweer en zijn gevolgen. Te Parijs hebben onweer en gewel- dgie regenval Maandag ongehoorde scha de aangericht. Tal van menschen zijn ten gevolge daarvan omgekomen. En wel in direct doordat op verschillende plaatsen- van dc stad zich instortingen voordel- den Deze laatste wij ten de prefect van de Seine Delanncy evenals anderen aan het feil, dat de bodem onder de Fran sche hoofdstad door de buizen, van rio len, gas, luchtdruk-post, ondergrondbaan enz dermate doorgraven is, dat mollen aan den gang schijnen te zijn geweest. Bovendien weet men, hoe eertijds in dien. grond groeven zijn uitgehold, wel ke naderhand gebrekkig werden over dekt en telkens kleine instortingen van de straten ten gevolge hebben. Thans konden de buizen der water leiding hel overtollige vocht niet verzwel gen. En hoe reusachtig die massa is ge- gcweesl, blijkt daaruit, dal Maandag 73 m.M. regen is gevallen, een tevoren nooit bereikt cijfer. Op 't oogenblik, dal we dit schrijven zijn er in 't geheel zes lijken uit de verschillende instortingen opgedolven. Volgens dé „Éclair" zou bet gezamenlijk aantal dooden evenwel 20 bedragen De boven genoemde prefect zeide nog, dat hel verkeer in Parijs te druk is geworden en dat de gronden aan

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2