MIDBELBIJBGSCBE GUIRAIT. 137* jaargang. Donderdag 11 Juni. BINNENLAND. FEUILLETON, De Ziel van Margaret Rand, Emulsion Uit Stad en Provincie. N°. 13ö 1914 Dei* oonrant verschijnt dagelijks, met uitzondering tu Zon* en Feestdagen. ?rijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.2 Afzonderlijke nnmmers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bnrean te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één nar aan het bnrean bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en nlle nndere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel men 20 cent. Beclamei 40 cent per regel. Groot* lettere naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alfemeei Advertentie-Bare»* A. DE LA 8AB Ar., M.Z. Voorburgwal 866, Amnterdtun. Kameroverzicht. (Tweede Earner. Zitting van Woensdag. De illusie dat de meerderheid der leden door hel debat over de strafbepa ling inzake het collectief contract voor stuwadoors eu werkgevers aan zijn zijde was gekomen zei minister Treub niet te hebben Maar aan het slot van de rede waarmee hij het debat besloot' sprak hij toch als zijn overtuiging uit dat de tijd niet nutteloos is verpraat Het zal zoo Lang niet meer duren, meen de hij, of men. zal wel aan zijn zijde ko men ten aanzien van deze zeer belang rijke kwestie en het belang in zien van de strafrechtelijke sanclie van het col lectieve arbeidscontract. Toen werd er gestemd en werd het voorstel-Van Nispen om die bepaling te schrappen, aangenomen met 38 tegen 29 stemmen. (Het telefoon-bericht in de tweede editie van ons vorig nummer maakte er 38 tegen 37 van; de opgaven loopen trouwens oolc in verschillende bladen uiteen). Aan de zijde van den minister schaar de zich de geheele linkerzijde behalve vijf der vrij-liberalen die dus hier den doorslag gaven. De meest principieele bestrijding was gekomen van den heer Lobman, die het uit den booze achtte een strafrechte lijke bepaling op te nemen betreffende' een privaatrechtelijke overeenkomst, een stelling waartegenover de heeren Mendels en Limburg en ook de mi nister aanvoerden tdat de grenzen tusschen die twee soorten van recht niet overal scherp te trekken zijn, en dat reeds bij tal van privaatrechtelijke regelingen de strafrechter optreedt Over die juridische kwestie liep het debat in hoofdzaak. Maar de grondslag van. de verschillende be tongen was toch wel de meening die ieder had over de vraag of in een collectief contract voor stuwadoors voldoend algemeen belang schuilt om een strafrechtelijke inmen ging te rechtvaardigen Hel was dan ook niel de meening van den minister dal voor ieder collectief contract zulk een waarborg noodig is. Typografen, diamantslijpers enz. hebben voldoende kracht om de collectieve con tracten te handhaven door hun organisa ties. Maar de stuwadoors hebben die jkracht niet, omdat zij voor het grootste deel ongeschoold en niet georganiseerd zijn. En daarom achtte de minister hier hulp van den strafrechter noodig. Dat bij de regeling der werkzaamheden de onderwijswetten wéér werden uitge steld, vermeldden we reeds onder Laat ste Berichten. Hel is reeds de tweede maal in dit zittingsjaar dat de Kamer het besluiI; herroept om die ontwerpen naar de af- deelingen te zenden, Maar er was veel voor te zeggen, èn met liet oog op de nog overvoerde agenda, èn met het oog op de talrijke en belangrijke adressen die er over zijn ingekomen. DE KOI DEKERKSCHE BURGEMEES TERSBENOEMING. De heer Duymaer van Twist heeft den volgenden open brief lot de heeren mr. (Nadruk verboden). Roman van L. I. ME A DE. U is mogelijk niet heel goed, zei zij. U verbeeldt u mogelijk dc dingen. Als dat zoo is, dan heb ik innig mede lijden met u. En ik zou u anders na pw verre reis, hartelijk welkom heeten, maar het is hier een ongelukkig huis- houden. Ik kan geen menschen vragen, Als u naar Engeland teruggaat, wil u dan zoo goed zijn, dit alles voor mijn lieve vriendin Margaret geheim te houden? Ik zal u nu tot aan het hek begeleiden, dan moet ik afscheid van u nemen. En Margaret liep de verwaarloosde oprijlaan uil. door haar onwelkome gast gevolgd. H. H. Viëtor en Alfred Polak te Steen- wijk gericht- Op 11 Juni 1913, nu bijna 12 volle maanden geleden .verklaarde ik mij be reid om voor een commissie de onwaar heid te bewijzen van het mij inzake de burgemeestersbenoeming te Koudekerke ten laste gelegde. Ik heb daarop gewacht en gewacht, om te zien of er ook een teeken van leven kwam Doch 'L bleef alles stil als de dood. Toen heb ik eindelijk gezegd. Nu is het uit! Nu zal ik het oordeel aan de kiezers overlaten, Iets waarmee natuurlijk mijn eerste aanbod, dat gij ge heel verwaarloosd hadt, verviel. Dit was op 18 Mei 1911 En nu komt ge waarlijk op 30 Mei 1911 zeggen, dat de heer A. F. Slroink wel zou willen. Best mogelijk, maar nu verbiedt mijn mannen-eer mij om weer terug te krab belen Ik heb een commissie gewild Gij hebt daarop een jaar lang u van den domme gehouden. En nu ik zeg: nu zul len de kiezers recht doen, nu kruipt gij in uw schulp en wilt weer een com missie. Neen, mijne heeren, dit zal u thans niet gelukken. Voor mij kon de zaak hiermede uit zijn. Mocht evenwel de heer mr. G. W baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Assen, die door u als uwe zegsman is aangeduid, nog den wenscli te kennen geven met mij tot sa menstelling van een commissie van on derzoek te willen overgaan, dan zal deze mij hiertoe volgaarne bereid vinden. Mits dan vóór 25 Juni e s. Anders wordt het weer een op uw treuzelmanier loo pen. En daar leen ik mij niet toe. EVENREDIGE VERTEGENWOORDI GING. Met machtiging der Koningin ïs thans openbaar gemaakt het verslag der Staats commissie, voor evenredig kiesrecht. De Commissie, die in een half jaar haar laak volbracht, heeft in 3 wetsontwerpen baai* stelsel van evenredig kiesrecht voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden belichaamd en een afzon derlijke regeling voor verkiezing van de leden der Eerste Kamer naar een even redig stelsel ontworpen. Voor de rechtstreeks gekozen vertegen woordigende lichamen, heeft de Commis- naar gestreefd, voor alle groepen, waarin de kiezers zich inideelen, een) zelfde verhouding in het leven te roepen tusschen liet aantal stemmen dat de partij of groep heeft uitgebracht en het aantal zetels dat zij zal innemen in het vertegen woordigend lichaam, zoodat aan alle par tijen ol" groepen op hetzelfde gemiddeld aantal stemmen een zetel wordt toege rekend. Voor de Tweede Ivamer-verkiezing wordt het lijstenstelsel aanbevolen dat den kiezer tegemoet komt in de regeling van de voordracht zijner stem, en dit in onderscheid met het personenstelsel dat voor de verkiezing der Eerste Kamer wordt voorgesteld, met beperking van zijn vrijheid zelf die overdracht te rege len. In het lijstenstelsel blijft de bestaan de wijze van Kiesrecht-uitoefening onver anderd. Naai* evenredige verdeeling van hel aantal zetels zoover als mogelijk is bij Charlotte had zich in haar geheele leven niet zoo klein gevoeld. Bij hel vervallen hek stale Margaret haai* dc hand toe. Vaarwel, zeide zij met haar ernstige lieve stem, cn geloof me, dat als ik kou, ik gaarne gastvrij jegens u zou zijn. Vaarwel, zei Charlotte Margaret keek haar na totdat zij uit liet gezicht was. Toen keerde zij met gebogen hoofd naar huis terug. Mijn God, mompelde zij bij tus- schenpoozen, mijn God, o vergeef me! O,! heb medelijden met mij, verlaat mij niet! Zij trad het huis binuen. Er stond haar nu slechts één ding te doen. Zij had het middel binnen haar bereik. Naar een kast gaande, nam zij een sleu tel uit haar zak en stak dien in hel slot. En toen de kast geopend was, nam zij daaruit een flesch, die een zwart meng sel bevatte eu goot daarvan een nauwkeu rig afgemeten dosis in een wijnglas. Zij zette de flesch weer op haar plaats, sloot de kast en begaf zicli naar de keuken, waar zij wat sterke zwarte koffie zette Toen de koffie klaar was, vermengde zij de ondeelbaarheid van den zetel wordt gestreefd. Voor de rechtstreelcsche verkiezingen beveelt zij het stelsel der enkele slem aan waarin de kiezer zelf den candidaal zijner voorkeur aanwijst De indeeling in kiesdistricten vervalt als strijdig met hel beginsel van even redige vertegenwoordiging en ter ver vanging daarvan wordt voor de verkiezing van de Tweede Kamer liet rijk ingedeeld in kieskringen zoodat de kiezer uitslui tend stemt over de lijsten, ingeleverd binnen zijn kieskring. In het kieskringenstelsel worden alle honderd Kamerzetels verdeeld over alle candidalenlijsten te samen, die in het land zijn ingeleverd, onverschillig in wel ken kieskring. -Volgens de indeeling der commissie vormen voor de verkiezingen voor de T. K, de meeste provinciën ieder één kies kring; worden Gelderland en Noord-Bra bant in twee, Noord Holland in drie cn Zuid-Holland in vier kieskringen verdeeld. In dat stelsel moet het geheel kiezers corps in hel land worden opgeroepen om te voorzien in een enkele vacature Verkiezingen voor tusschentijdsche va catures vervallen dus. Daarin wil de Com missie aldus voorzien, dat het uitvallend lid wordt vervangen door den candidaal, die met hem voorkomt op dezelfde lijst en van de niet verkozen candidalen van de lijst de meeste stemmen behaalde. Het onderzoek naar de geldigheid der lijsten zal vooraf geschieden zoodat een nader onderzoek naai* die geldigheid bij het geloofsbrieven-onderzoek is builen ge sloten Met hel lijsten onderzoek belast liet ontwerp het hoofdstembureau van den betrokken kieskring. Van de beslis sing lean geappelleerd worden bij Ged. Slalen. Voor de Provinciale Staten wordt heL- zelfde stelsel van evenredig kiesrecht aan bevolen met opheffing van aftreding der Statenleden bij de helft zoodat de zittings duur voor de Statenleden wordt voor gesteld op i jaren in plaats van op 6. De in afzonderlijke kiesdistricten gesplit ste gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, worden tot één ouverdeelden kieskring gevormd. Voor de gemeenteraden wordt hetzelf de evenredigheidsslelsel aanbevolen met vorming der groole gemeenten tot één onverdeeld kiesgebied. In gemeenten met raden van 15 of minder leden, wil )de commissie alle leden tegelijk laten aftreden De Staten blijven als kiezer van de le den der Eerste Kamer behouden en voor hunne verldezi'ng volgens evenredige ver tegenwoordiging beveelt de commissie hel personenstelsel aan hetwelk toelaat dal ook kleine groepen zich het haar toeko mend aandeel in de zetels kan verze keren. is J. A. G. van der Stembouwk. ing. te 's Gravenliage, voor het tijdvak van 1 Sopt. 1914 t. en m. 30 April 1917, be- noemd lot lijd. buit. hoogleeraar aan de Teclin Iloogescliol te Delft, om onderwijs te geven in de bouwkunde; is benoemd tot ontv. dir. bel. inv. en acc. te ter Apel, W S Noordhof, ontv dir. bel. en acc te Oude Tonge en tot ontv. dir bel en acc. te Nieuwesluis, L. van Weel, thans te Tornaard; is benoemd fot ontv. reg. en dom tc Noordwijk, A. N. Fabius, thans te Veghel; is op verzoek met 16 Aug. e o verl. aan J W. Brat als dir. v. h. postk. te Ter Apel Voor uw Kind bestaat er geen herstellings-middel dat even goed is als SCOTT'S Emulsion (van levertraan), welke het bloed versterkt, eetlust opwekt, kracht geeft aan de ledematen, gezonde longen en krachtige spieren vormt Voor zuigelingen die tanden krijgen, voor kinderen die aan engelsche ziekte, bloedarmoede of klier-aandoeningen lijden be velen alle doctoren aan de echte De echte SCOTT'S Emulsion kenbaar aan hèt Handelsmerk „Visscher" op de verpakking overtreft alle namaaksels in zuiverheid, kracht en genees kracht UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is de Oost-Ind ambtenaar met verlof dr C J J van Hall, laatstelijk afdeelings- chef bij liet dep. van L N. en H in Ned Indië aangewezen als vertegenwoordiger op hel van 23—30 dezer te Londen te houden 3e intern, congres voor tropi- sclien landbouw; is benoemd tol ridder in de orde van Oranje-Nassau F. C. van der Heyden, pastoor te Macharen; Uit Middelburg- Het is heden reeds vrij druk met het vreemdelingenbezoek geweest, vooral uit België kwamen er velen herwaarts, de moesten dezer vreemdelingen had den weder het onafscheidelijke „kiek- toestel" bij zich, waarmede menig boe rinnetje vereeuwigd werd. De vreemdelin gen. troffen het, dat er ook van builen Wal cheren vele Zeeüwen aanwezig waren o a. tengevolge van den Katholieken Heili gen dag. Sacramentsdag, waardoor voor al Zuid Bevelanders hunne schreden naai de hoofdstad hadden gericht. Met den trein van half twee kwamen een vijftigtal leerlingen van de staats middelbare meisjesschool en handelsaf- deeling te Mechelen onder geleide mede die met den concierge van liet bureau van „Vreemdelingenverkeer" als gids de verschillende oude gebouwen enz be zichtigden om mei den trein van lialf vier via Vlissingen de terugreis te aanvaarden. Zaterdag zullen op dezelfde wijze een zesi- tig leerlingen van deze inrichting van onderwijs naar hier komen. Van de coöperatieve Volksspaarkas en voorschotbank te Vlissingen is al hier een. bijkantoor opgericht Hel bijkantoor is gevestigd in het wijk- lokaal Langeviele K 230. Als kassier treedt op de heer C C. Mantz Jr., terwijl een iraad van toezicht gevormd wordt uit Ijle heeren W. Kosten, A. J. die met den inhoud van liet glas. Ver volgens ging zij naar boven eu trad de slaapkamer, waar haar man zich ruste loos op zijn bed heen en weer wierp. Zijn grof gezicht was donkerrood ge kleurd, zijn met bloed doorloopcn, wijd opengesperde oogen staarden haar aan. Dank je, Maggie, zei hij- Ik kan dit in.iet langer uitslaan; alles brandt in mij Ik moet verlichting hebben Je bent een onmensch als je 't me weigert. Ik duld je tirannie niet langer en zal het dan zelf wel zien te krijgen. Ik zeg, dat ik liet moet hebben; 't is alsof ik in de hel ben. Haal het voor mij Maggie. Als je t niet doet, waarach tig, dan vermoord ik je!" Dat is niet noodig, antwoordde zij. Ik heb aan jou gedacht. Je was gister avond erger dan gewoonlijk, anders zou je mij niet zoo geschopt hebben. Ik kan mij vandaag nauwelijks bewegen, zoo stijf en pijnlijk ben ik. Stil, zeg niets, je zuil hebben wat je verlangt. Ik zie aan je ge zicht, dat je vreeselijk hebt geleden. Spoe dig zul je in het land van de heerlijke vergetelheid zijn De man ging rechtop in bed zitten Wat? riep hij en zijn slem beefde van vreugde, je wilt liet mij geven, je stoort je niet aan den dokter O, Mag, is hel een groole, grootc dosis cn in koffie? Het werkt gauwer als het in kof fie wordt genomen. Wat is dat in jou hand, een kop koffie, en je zweert, dat hel een sterke dosis is? De sterkste, die je ooit hebt geliad. Je moet nu uren en uren slapen. O, Mag, je bent een engel! Geef het zelf, laat er geen druppel van ver loren gaan Houd liet aan mijn lippen, ik beef zoo jij moet het geven. O, dat is goed, goed. k Weet niet, hoe ik je zal danken, Mag Geef mij een kus, vrouw, houd mijn hand vast. O! ik ben al beter. O! De hemel gaat open; blijf bij mij zitten, totdat ik slaap Het sterke elixer begon spoedig te werken Toen haar man in slaap was, stelde zij een kort telegram aan Hester op. „Wees gewaarschuwd. Charlotte Mans- field is hier. Ik heb haar afgescheept, maai* als zij mijn man ontmoet zal alles verloren zijn.'' Zij gaf liet telegram aan den postbode mee, die vijf shillings ontving; daarvoor Verhage, S. de Jonge, C. W,. v. d. Kuip en M. van Empel. De St Ct. van heden bevat de statu ten (bijv no. 917) van den Middelburg- schen Bestuurdersbond, alhier. Door de politie alhier is wegens bedelarij en landlooperij aangehouden zekere M J Daar bleek dat J in het al gemeen politicblad gesignaleerd stond!, is liij tot het ondergaan van eenigjei dageir hechtenis naar hel huis van bewa ring overgebracht Door de keurmeesters van vee en vlecsch alhier werden heden afge keurd als zijnde ongeschikt voor de con sumptie een vaars, een geit, verschillende organen van verschillende slachtdieren, benevens een stuk rookvleesch dat van elders was ingevoerd Alles is direct na de afkeuring onder toezicht der politie op de gebruikelijke wijze begraven Uit Vlissingen. Bij het lossen van palen uit het zeil schip ..Cornelia'' aan het strand onder Zwanenburg is gisteren de werkman Hol- lebrandse wonende te Vlissingen door een vallende paal zoo ernstig ge wond aan een been dal ter plaatse hulp werd ingeroepen van dokter De Koning, terwijl de man per rijwielbrancard naar het St Jozef-gesticht werd gebracht. In de vergadering van den Armen raad is besloten den lieer Snocek Henckc;- mans te 's Gravenliage uit te noodigen te .Vlissingen een lezing te houden over de Nieuwe Armenwet Bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen zijn benoemd lol loods- schipper, de zeeloodsen S Forreele, A Calcoeti, E van Loo. P. Maesen. E Le- naers en F Bourgois. Uit Zuid-Be vel and. lil de gisteren gehouden verga dering van de Ver Z -Beveland ..Het) Groene Kruis" verklaarden zich bij de rondvraag, behalve dc afd Kloelinge, wat nog intijds kon gemeld worden ter op neming in liet nummer Van dien dag, ook de afdeelingen Goes, Hoedekenskerke en Kruiningen—Schore of vier van de 18 afd wier afgevaardigden nog ter vergade ring waren, tegen dc vorming van een provinciaal Zeeuwsclie vereeniging Uit Noord-Beveland. Behalve de Wissenkcrksche harmonie en het zanggezelschap aldaar zullen aan het op St Jan as. in die ge meente te houden festival nog deelnemen de muziekgezelschappen uit Kortgenc, Co- lijnsplaal Nieuwerkerk, St Philipsland, Kaltendijke, 's Heer Arendskerke, Wol- faartsdijk en Serooskerke (W. De voor bereiding loopt vlot van stapel. Uit Schouwen-Duiveland. De St. Cl. van heden bevat de statu ten (bijv. no. 933) van de vereenigingj „Zierikzeesclie Bouwkcing" te Zierik- 7 e e, wier doel is de bevordering cn be hartiging van de belangen der Zierikzee sclie aannemers Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. In dc Woensdag te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoosten- en Bewesten- mocsi hij de zaak geheim houden en zorgen dal het telegram verzonden werd. XVI Het is niet alles goud wat er blinkt. Margaret Rand was evenals de meeste jonge moeders overgelukkig met haar eerste kind Zij voedde haar zoon zelf. Onder het drinken sloeg hij telkens zijn hemelscli-blauwe óogen tol liaar op en keek haar aan Er sprak uit dien reinen kinderblik onuitsprekelijke liefde Zijn onschuldige oogen brachten haar zalig heid En behalve het kind, had zij een nian dien zij onuitsprekelijk lief had. En ook zij werd boven alles bemind; rijkdom was niets voor haar, liefde alles En nu Charlotte weg was, kende zij geen vrees Haar zenuwachtige angst was verdwenen; zij had zich nooit in haai* leven beter gevoeld dan nu. Als Charlotte voor goed weg bleef, zou zij geen zorgen meer kennen. Zelfs de ge dachte aan de echte en hoogst onge lukkige Margaret Rand kwelde haar nu niet Zij had gedaan wal zij kon om Margaret te helpen en te redden. (Wiordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1