MIDBELBIJRGSCflE (MRAIT. N\ 132 1S7* Jaargang. 1914 Maandag 8 Juni. Binnenland. Ingezonden IHededeelingen DE eJOMG'S RECLAME-CACAO Dit Stad en Provincie. Deza courant vertchijnt dagelijk», mat uitzondering w Zo*- Peeitdagei. Priji pet kwartaal, zoowel voor Middelburg al« voor alia plaatie* i* Nederla*d fra*co pp. 11.21 Afzonderlijke nummeri kotten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarde*. Proipectnuen daarvan zijn aan bet barean te bekomen. Adrerteatiön voor bet eeritvolgende nummer moeten dei middag» vóór umr aan bet bureau bezorgd zijn. Adverteatiü* 4 20 ceat per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- an alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50'; elke regel mear 20 cent. Beclame» 40 cent per regel. Groot* letter» naar de plaat», die zij innemen.] Tot de plaatiing van advertentiön en reclames, niet afkomitig uit Zealand, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentle-Bireal A. DE IiA HAB An., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam*. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ONWILLIGE WERKGEVERS EN IIET COLLECTIEVE CONTRACT. Met eenige verrassing werd de vorige week in de Tweede Kamer de meedee- ling van minister Treub ontvangen, dal liij voornemens was in zijn ontwerp Stu wadoorswet ook nog een bepaling op te nemen, strekkend om te voorkomen, wat in Rotterdam de oorzaak werd van 't fi asco van het collectief contract tusschen werkgevers en vakvereenigingen, nl. dat sommige werkgevers eenvoudig niel-geor- ganiseerde arbeiders in dienst nemen te gen voorwaarden, ver beneden die van liet collectief contract. Dat is een kwestie, waarvan de belee- kenis zich niet beperkt lol het stuwa- doorsbedrijf. Het is er een van alge meen belang. Als eenmaal voor dit bedrijf zoo'n beperking van de handelingen der werkgevers wordt voorgeschreven, is het zelfde ook te verwachten voor andere bedrijven, waar collectieve contracten worden vastgesteld. De llians verschenen bepaling, dooi den minister van L. N. en H. voorgesteld als toevoeging van art. 14 der Stuwa doorswet luidt: ..De hoofden of bestuurders eener slu- Wadoorsonderneming, die gebonden zijn door een collectieve arbeidsovereen komst, mogen geen havenarbeiders in hun dienst nemen of houden onder be dingen, die strijdig zijn met die collec tieve arbeidsovereenkomst. Zij zijn ver plicht te zorgen, dat voor in liunne on derneming verrichten arbeid aan haven arbeiders in him dienst niet minder uit betaald wordt dan het bedrag, dat vol gens de collectieve arbeidsovereenkomst voor dien arbeid verschuldigd is." In de toelichting merkt de Minister op, dat, wil de collectieve arbeidsovereen komst in het havenbedrijf eenige practi- sche beteekenis hebben, zij dan ook moet gelden voor die arbeiders, die niet aange sloten zijn bij de vakvereenigingen, met welke zij werd aangegaan En bijgevolg moet een bij contract gebonden werk gever geen individueele contracten met ongeorganiseerde arbeiders kunnen ma ken tegen lagere loonen, of langer ar beidstijden dan in liet collectief contract zijn bepaald. Naar de Minister vertrouwt, zal deze aanvulling althans grootendeels tegemoet komen aan de bezwaren, welke, zijn ge richt tegen het schrappen van de in het oorspronkelijk ontwerp voorkomende be palingen omtrent het loon voor Zondags- arbeid. Het gaat hier dus om een belangrijke beperking van de vrijheid der werkge vers, een beperking waarvan de wensche- lijklieid duidelijk is gebleken door de knoeierijen van sommige werkgevers in Rotterdam, die daardoor het geheele be drijf omlaag haalden, en him concurren ten eenvoudig dwongen om mee te doen. Maar het gaat ook om een kwestie, die een belangrijke krachtsvermcerderiug beteekent van de vakvereenigingen, al zullen dan ook in 't begin nog meer dan tot nu toe de ongeorganiseerden profitec- ren van de collectieve contracten die de georganiseerden door onderhandelend op treden, door hun geldelijke opofferingen (van contributies e d.) en door hun soli dariteit verwierven Te hopen, en oolc wel te verwachten, is het echter dat op den duur steeds meer dere arbeiders zuilen beseffen, dat ze goed doen zich aan te sluiten bij een vak- vereeuiging, willen ze niet den naam van klaplooper verdienen. MINISTER TREUB EN DE AMBTENAREN I)ER R. VERZ.-BANK. In antwoord op een schriftelijke vraag van den heer Duijs naar het niet vergoe den van avondwerk, verricht door amb tenaren van de rijksverzekeringsbank, heeft minister Treub de vorige week ge antwoord dal dit onder den vorigen mi nister wel gebeurd was, maar dat hij niet bereid is dergelijke vergoeding toe te staan. 1 „Het stelsel, zoo voegde hij er aan toe om tegen afzonderlijke vergoeding avondwerk te doen verrichten, leidt cr toe, dat er overdag minder wordt ge werkt." Dit antwoord heeft, naar „Het Volk" meedeelt, de meerderheid van het be stuur der R. V. B. dermate gegriefd, dat. het pogingen aanwendt om minister Treub te bewegen een commissie van onderzoek te benoemen. „Inderdaad, zoo zegt genoemd blad, be vat het antwoord van den minister sterke afkeuring van het beleid der beide oud ste bestuursleden der Rijksbank en van alle hoofdambtenaren aan die instelling werkzaam Daar de minister zich ver- eenigde met de/rapporten van het jong ste bestuurslid mr Van Duyl, moet de homogeniteit in het bestuurscollege, die toch al te wenschen liet, opnieuw ern stig geleden hebben." o TE VEEL VAKKEN. Door de lieeren W. L. P A Moleni- graaff, J Ph Suyling, C Winkler, G. A. F. Molengraaff, W. II. L Janssen van Raaij, D. van Blom, J H. Valckcnie|r Kips, H. ter Meulen, J. G. Sleeswijlc en J F Niermeijer, hoogleeraren te Utrecht, Arasterdam en Delft is aan de Tweede Ivamer een adres gericht waarin zij mel den dat bij hen ernstige bedenkingen, bestaan tegen de onderwijsregeling, be lichaamd in de aanhangige wetsontwer pen op het Middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs Zij vestigen in het bijzonder de aan dacht op het feit, dat de meest ernstige fout van ons voortgezet onderwijs bij de voorgestelde regeling wordt bestendigd- het te groot aantal der leervakken. Op het lyceum zal deze fout nog worden verergerd, wanneer het leerplan, dooi de „Inscliakclings-commissie" ontworpen wordt gevolgd. Tegenover de voorgestelde zes les uren, meenen zij dat vier hel grootste aantal is, waarin men aandacht van de leerlingen kan vergen. Zij vinden het be vreemdend dat er door de Staatscommis sie niet in 't minst rekening is gehouden met het algemeen verlangen naar een opvoedingsstelsel waardoor meer even wicht in de ontwikkeling van geest en lichaam wordt gebracht. Alle leerlingen, die scholen van voort gezet onderwijs bezoeken moeten Fransch, Engclsch en Duitsch leeren, maar onnoodig achten adressanten het dat allen de lessen volgen in de letter kunde van elk dier talen. Ieder leerling dient een kort overzicht van de ge schiedenis te ontvangen en de begin selen der wiskunde en der plant- en dier kunde te leeren, alles voor zoover dat in den „onderbouw" van het lyceum kan worden bijgebracht. Maar hel is een volkomen verkeerd stelsel alle leerlin gen te dwingen in den „bovenbouw" onderwijs te ontvangen in vier talen en hare letterlcunden (de moedertaal in begrepen), geschiedenis, staatsinrichting, aardrijkskunde, wiskunde, cosmograpliic, natuurkunde, scheikunde, plantkunde, dierkunde en handteekenen, waarbij dan voor sommigen nog komen zal mechani ca en rechllijnigteekenen, voor anderen de Latijnsche laai- en letterkunde, voor nog anderen bovendien de Grieksche Laai- en letterkunde, terwijl deze laatsten op hun verlangen ook liet Ilebreeuwsch zullen mogen leeren. Zij achten de eenig mogelijke oplos sing gelegen in een regeling, zooals die in verschillende landen bestaat, waarbij aan meergevorderde leerlingen vrijheid wordt gegeven een zeker aantal vakken uit te kiezen Enkele vakken zijn voor allen verplicht; uil de overigen kan zoo worden gekozen, dat een harmonische ontwikkeling van lichaam, verstand en gemoed naar ieders aanleg te bereiken valt. „Het wordt waarlijk hoog lijd, aldus besluit het adres, dat ons voortgezet onderwijs opboude een groot aantal jon gelieden vroegtijdig overwerkt gejaagd en nerveus* af te leveren. De school, mag niet berekend zijn voor de enkele verstandelijk bevoorrechten die alles even gemakkelijk in zich opnemen en ver werken. Ook zij, die voor het schoolsche leeren minder aanleg bezitten, hebben recht op ontwikkeling zonder daarbij physiek en geestelijk benadeeld te wor den Weinig lesuren, krachtige tucht, on verdeelde aandacht, leeren werken niet tiiuis door huiswerk maar op school meer tijd voor handenarbeid, muziek of andere kunsten .gymnastiek en sport, dat alles dient toch eindelijk le worden ver kregen t" Betuigingen van instemming met dit adres worden verwacht door toezending van naamkaartjes aan den laatst onder- teekende, onder adres: post restante, Utrecht. UIT DE PERS. Het einde der Manchester leer op geestelijk gebied In de „Vrijz. Democraat" wordt door een nog niet genoemden schrijver, die echter blijkbaar prof. Kohnslamm is, on der bovenstaanden titel het eerste deel gegeven van een nadere beschouwing der oprichting van den Godsdienslig- Demoeratischen Kring. Wanneer ik tracht, zoo zegt de schrijv in een enkele zinsnede de beteekenis van die oprichting weer te geven, dan meen ik, dal niet beter te kunnen doen dan door te zeggen, dat zij getuigenis aflegt van het feil, dal in de rijen van vrijzinnige politici het inzicht zich begint baan le breken van de onhoudbaarheid der Mancheslerleer, ook op geestelijk gebied. Wat die leer op stoffelijk gebied be teekent, wij weten het allen; het is de leer, dat de Slaat zich strikt heeft ont houden van elke inmenging in de econo mische verhoudingen zijner burgers. De hoogste wijsheid is de volstrekte ont houding van den Staat Wij weten het ook allen, wat er van die leer geworden is; onze Bond is opgericht voor een be langrijk deel, om die leer en haar con sequenties te weerstaan. En er zijn thans onder alle politieke partijen nog nau welijks verdedigers van te vinden Maar de Manchesterleer op geestelijk gebied verheugt zich nog over vele aan hangers; dal de Staat oolc op geestelijk terrein een taak heeft, wordt door ve len, in theorie alhans nog ontkend Moest niet zelfs een der heftigste bestrijders der circulaire-Bierens de Haan c s. toe geven, dat hel. „Llians nog alleu schijn heeft alsof godsdienstige belangen de eenige, letterlijk de eenige zijn, waarover een vrijzinnig politicus niet spreken mag." Ik voeg er aan toe niet alleen godsdienstige, maai- ook zedelijke be langen. Wie herinnert zich niet hoe groot de oppositie ter linkerzijde was, niet tegen deze of gene bepaling maar tegen deze of gene bepaling, maar tegen de ge heele grondgedachte der zedelijkheids- wetten van Minister Regout. Welnu, tegen de juistheid dezer leer van de a'lgeheele onthouding van den Slaat op geestelijk terrein wenschen wij op te komen, Wij meenen dat de Staat, en dus de staatkunde en de staatsman öök op geestelijk terrein een taak heeft cie beste voor1 h.et gelei Uit Middelburg. Aan de Gezondheidscommissie te Middelburg is de vorige maand het volgende schrijven verzonden Het Departement Zeeland van de Ne- derlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, heeft in zijn laatste verga dering besloten onderstaand schrijven lot de gezondheidscommissie alhier te rich ten. Het Departement heeft tot zijne verba zing kennis genomen van een, in een uittreksel in de Middelburgsclie Courant van Zaterdag 17 Januari j.l. uit uw jaar verslag 1913 overgenomen opmerking, be treffende liet onwaardige reclame maken door een apotheker voor zijn zaak. Die verbazing, grondt zich niet alleen op het feit dat eene beoordeeling van de al of niet waardige uitoefening van liet apothekersambt berust bij de Nederland- sche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, en bij haar volkomen veilig is, maar vooral hierop, dat uwe Commis sie thans in deze aangelegenheid actief is opgetreden, terwijl zij gedurende de ve- le jaren van haar bestaan, nimmer op kwam tegen den verkoop van talrijke kwakzalversmiddelen, die dag in dag uit worden geadverteerd, middelen die niet zelden stoffen bevatten die schadelijk kunnen fcijn voor de gezondheid. Het Departement meent dat dit onder werp veel meer uwe aandacht verdient en beveelt hetzelve bij u aan. Onderteekend: De voorzitter van het Departement Zeeland: L. K. an der Harst JJz de secretaris S. Baert De lieer F A Kraal herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar bij de firma E H. Boasson en Co. alhier in dienst trad. Uit waardeering voor de wijze waarop hij zich steeds van zijn taak kweel, bood hedenmorgen de oudste fir mant, de heer Ch. Boasson hem een ge schenk in envëloppe aan, terwijl 't perso neel hem bedacht met een cadeau. - De politie heeft proces-verbaal op gemaakt legen D. L een 63-jarige werk man alhier, wegens het plegen van niet nader le noemen handelingen tegenover kinderen op den tweeden Pinksterdag. - Het malsche regenbuitje van giste renmorgen, dal voor veld en tuin zoo hoogst welkom was, heeft de commissie voor de Zondagavondcoucerlen doen be sluiten het eerste concert dat gisteren avond plaats zou hebben tot a s Zondag uit te stellen. Het Middelburgsch Muziekkorps zal op Vrijdag 12 Juni des avonds ten 8 uur op het Molenwater een muziekuitvoering geven. Uit Walcheren. - Het Deensche stoomschip „Minsk" komende van Antwerpen, heeft gister morgen te Weslkapelle een stowa way aan land doen zetten. Later is de man een Spanjaard over de grenzen gezet. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. In de Vrijdag gehouden gemeente raadszitting van II o e d ek enskcrlce, waren alle leden tegenwoordig. Het ko hier H. O. 1914, werd in besloten zitting opgemaakt. De voorzitter deelde mede, dat burge meester, secretaris en ontvanger zich tot Ged Stalen hadden gewend om verhoo- hooging hunner jaarwedde en dat voorts ok de gemeente-veldwachter, zich tol dat college liad gewend, om hunne bemid deling in te roepen, voor verhooging zij ner jaarwedde Voorts dat aan den raad om verhooging van wedde was gerekwestreerd door den gemeente-veldwachter en gomeente-kan- tonnier.all nis op grond van te hooge premie, die zij hebben te betalen, voor pensïonneering van hen, hunne weduwen en weezen, als gevolg van het door den raad dezer gemeeDte le dezer zake geno men besluit, waarbij alles op de ambtena ren wordt verhaald, hetgeen de wet toe laat te verhalen Na langdurige discussie werd ten slotte op voorstel van Wethouder Groenewege besloten le op de rekwesten van burgemeester, secretaris en ontvanger aan Ged Stalen om verhooging hunner jaarwedden ge richt, te adviseer en, afwijzend te beschik ken, op grond van den slechten toesdand der gemeente-financiën. 2e aan Ged Stalen mede te declcn, dat op 't verzoek Van den gemeente-veld wachter afwijzend wordt beschikt, onder voorbehoud echter later op deze zaak nog eens terug te komen, en eenzelfde antwoord aan adressant op zijn aan den raad gericht adres te geven. Beide voorstellen worden met 5 stem men voor en 1 onthouding (wethouder Verbeek), genomen 3e op het verzoek van den gemeente- kantonnier om verhooging zijner jaar wedde afwijzend te beschikken. Aldus met algemeene stemmen aange nomen Voor de stemming had de heer A Wal raven de vergadering verlaten Uit Z e e u w s ch-V 1 a a nd e r en W. D. Ter gelegenheid van de kermis is le Aardenburg een tentje aangekomen, waarin men enkele wilde diereu vertoont oa. een leeuw, die waarschijnlijk zijn verblijfplaats te beperkt vond en daarom Zaterdagmiddag tusschen vier en vijf uur zich een wandeling vergunde op het marktplein, zeker niet lot groot genoegen van de daar aanwezigen. Met zeer veel moeite gelukte het, het dier weder in zijn kooi terug le brengen, zonder dat daarbij ongelukken te betreuren zijn. Het komt ons voor, dat door degenen die met het toezicht op de kermisvermakelijkheden en alles wat daar verschijnt, belast zijn, wel een scherp toezicht mogen houden op de kooien en hokken. ONDERWIJS. De gemeenteraad van St. Pliilips- Iand verleende eervol ontslag aan den heer J J. Schoo als onderwijzer aan de openbare lagere school in de kom der gemeente aldaar Benoemd lot onderwijzeres met ver plichte hoofdacte te Breskens mej. A. C Steijn, thans onderwijzeres te Dedemsvaart LANDBOUW. - Voor de a s premiekeuringen van merries van 3 lot 13 jaar welke in Juni en Juli gehouden zullen worden in de gemeenten Ooslburg, IJzendijke, Middel burg, Goes, Cortgene, Zierikzee, St. Phi- lipsland, St Maartensdijk, Kruiningen, Hulst, Axel en Terneuzen, zifn aangege ven 171 driejarige, 375 vier- lot achtjari ge en 70 negen- lot dertienjarige merries. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Van de Zaterdag voor dit kantongerecht behandelde zaken vermelden we nog: Door den slager J G a 1 h i e r was aan de keurmeesters kennis gegeven om ne gen uur 's morgens dat hij een geit te slachten had. Daar de verordening voor schrijft dat niet mag worden geslacht voor de keurmeester verlof heeft gegeven of anders vier uur na de aangifte, zeide de keurmeester P. Uijtienhoven tegen het zoontje van bekl. dal hij niet mocht doo- den voor de geit levend gekeurd was. Om kwart over tien begaf de (keurmeester zich naar de slachtplaats en toen was de geit reeds gedood en ook gedeeltelijk open gemaakt. Deswege was verbaal op gemaakt. Bekl. zeide dal het diertje vree- selijk leed tengevolge van het jongen en hij het daarom uit zijn lijden had verlost. De keurmeester zeide hiervan niets te hebben kunnen constateeren. De ambte naar wees er bekl op dat hij dan toch met dooden had kunnen volstaan en niet met het wegnemen van het vel had be hoeven te beginnen, trouwens van een noodslachting moet ook direct kennis wor den gegeven Eisch f 10 of 4 dagen. De officier van de vissclierij-polilie uit Zierikzee had proces-verbaal opge maakt legen den Arnemuidschen visscher v. d K. en zijn drie knechts die in het gebied der kuslvisscherij aan het gar- nafenvisschen waren zonder dat zij een consent hadden. Getuige zeide dat de vis- schers uit Arnemuïden over het algemeen bedanken om een consent aan le vragen, ofschoon dit slechts 25 cent per jaar kost Uit het verder verhoor van dezen getui ge bleek dat hij niet heeft geconstateerd dat ook de knechts aan het visschen mee hielpen, daarom luidde de ciscli tegen deze vrijspraak, doch voor den visscher die volledig bekend had aan getuige, f 5 of 2 dagen. Uitspraak 13 Juni. POST EN TELEGRAPinE. - Benoemd met ingang van 16 Juni tot postbode te Kerkwerve de heer J. J de Vlieger aldaar, llians hulpbode. SPORT. Voetbal. Zeeland-Vooruit heeft gisteren den wedstrijd tegen V V V II gewonnen ge geven. Het staal nu vast, dat de rood witte Goesenaren degradeeren moeten, tenzij liet bondsbesluur anders mocht beschikken Naar de N. R. C. meldt heeft Lolsy het ziekenhuis reeds weer verlaten en wordt er geen blijvend nadeel voor het gekwet ste been gevreesd. Roeien. Op de HolLandinwedstrijden waren oude acht, oude vier en oude twee voor Laga jonge twee voor Nautilus, andere num mers voor Nereus, behalve de veteranen vier, die Njord won met een ploeg waarin prof. Damsté als boeg was gezeten. Voor het eerst waren hier ook dames- rocivereenigingen vertegenwoordigd. Vi king won de sierlijkheidswedslrijd in de vier, de Amstel de snelheidswedstrijd skif. Watertoerisme. Voor ons ligt, voor de derde maal, het supplement voor het watertoerisme van

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1