MIUDKLBllliSlHH COVRilT. w CEREB0S ZOUT N°. 131 137* Jaargang. 1014 Zaterdag 6 Juni. Ingezonden Hededeeiingen.^ Kameroverzicht. TAMINIAU's JAM de BESTE. Dit Stad en Provincie. Hededeeiingen. Verschillende Berichten. Ingezonden Hededeeiingen. Du» oonrant vsrichijnt dagelijks, met uitzondering m Zo»« Feeitdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als roor alle plaats»» ia Nederlaad framco pp. i 1.2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertenti8n bij abonnement op voordeelige Toorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adv»rt»nti8» voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór dén uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiU» k 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- »n alle andere familieberichte» en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50J; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groot» letters naar de plaats, die zy inneme».J Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Harens N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdans. j dit nummer behoort een Bijvoegsel sen Kinderblad. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Het woord „onaannemelijk" had door de Kamer geklonken. En toen veranderde in eens het karak ter van het debat: het zakelijke" ver dween, en maakte plaats voor deftige po litieke verklaringen en voor politiek gescharrel. Het ging om het amendement-Spiek man tot herstel van de door minister Talma voorgestelde arbeidsboekjes, die minister Treub had vervangen door ar beidskaarten. De minister wilde er niet aan. Hij had ten eerste een practisch bezwaar, ml. de enorme overlast dien men aan het bedrijf zou opleggen door het aanteeke- nen in zoo'n boekje van 't begin en het einde van iederen werktijd, terwijl bij booten die aan de kaden liggen, zoo'n' boekje niet eens noodig is voor de con- tróle. En ten tweede zocht hij achter het voorstel van arbeidsboekjes de bedoe ling, om uil die boekjes een statistiek te krijgen van het overcompleet, de arbeids reserve in de Rotterdamsche haven, om dan de verdere uitgifte dier boekjes te beperken. En die richting van bepaling der limiet door de overheid wilde de minister niet uit. Wanneer de minister echter niet dat woordje „onaannemelijk" had uitgespro ken, zou hij het amendement hebben zien aannemen met groote meerderheid- Dat de socialisten er vóór waren spreekt van zelf. Maar bovendien had ook reeds de heer Van der Voort van Zijp er zich vóór verklaard; had de heer Van Nispen (Nijmegen) gezegd niet door den minister overtuigd te zijn; en had de heer Roodenburg zich zeer onbevredigd betoond over 't antwoord van den mi nister op zijn vraag hoe het zal- gaan met de aansprakelijkheid van den werkgever inzake den werktijd. En bovendien "kwam na 's ministers verklaring de heer Lohman zich vóór het amendement-Spiekman uitspreken, mits werd aangenomen een sub-amende- ment-v d. Voort van Zijp, om de uitrei king van de boekjes niet aan de haven commissie maar aan een ambtenaar op te dragen. De redding van de wet kwam gedeel telijk van links. De heer Bos zei als leider der vrijz - democraten, dat hij tegen het amende ment-Spiekman zou stemmen, maar onder de uitdrukkelijke verzekering dat z 1. dit amendement een betere controle waarborgt dan het wetsontwerp, en dat zijn eenige beweegreden tot tegenstem men hierin lag dat bij aanneming van 't amendement liet wetsontwerp zou wor den ingetrokken, en hij daarvoor dé ver antwoordelijkheid niet wilde dragen met het oog op 't vele goede dat in de wet zat. En de heer De Meester verklaar de hetzelfde als leider der Unie-libe ralen. Alleen de vrij-liberalen stonden aan de zijde van den minister. Als alles zoo gebleven was zou het amendement nög zijn aangenomen. Maar toen kwam er een deballoos politiek spel letje, zich uitend in stemmen Wanneer de socialisten het onbeleeke- nende sub-amendement-v. d. Voort v. Zijp hadden aangenomen zou de aanneming van hun amendement met den steun van rechts waarschijnlijk verzekerd zijn ge weest. Maai* dan zou de wet ook zijn in getrokken!! Was dat ook misschien de niet ge noemde reden waarom ze dat onbedui dende sub-amendement mee om hals hielpen? In ieder geval ze deden het. Ja, en toen waren de stemmen van den heer Lohman en anderen van rechts voor hun amendement verforen, dat dan ook werd verworpen met 44 legen 28 stemmen. De voorstemmers bestonden uit 13 soc.-dem., 8 anti-rev 2 chr.-hist en 5 katholieken EEST BIJ ARNHEM. Uit Walcheren. In de gistermiddag gehouden raads vergadering van Arnemuiden werd een wijziging gebracht in de bcgroolingen 1913 en 1914. De termijn voor de ont ruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning B 103 werd met 6 maanden ver lengd. Een verzoek van den gemeente veldwachter N Kievit om hem in plaats van vrij wonen f 2 vergoeding voor wo- ininghuur per week te geven, werd ge steld in handen van B. en W. Besloten werd het bedrag van ten hoogste 5 ct. per inwoner voor het waterleidingonder- zoek toe te staan, terwijl gewezen zal worden op de wenschelijkheid om Kle- verskerlte in het plan op le nemen. Met alg. stemmen werd het ophalen van het vuil gegund aan den laagsten inschrijver M. Vader voor f 425 (raming f 300) Een verzoek van P. J. Kousemaker om ver gunning voor den bouw van 13 woningen werd in handen gesteld van B. en W. Aan den heer Franse antwoordde de voorzitter op een desbetreffende vraag dat de gemeente sinds 11 Maart 1913 als verzorgster ;van C. !de Nooijer, die (op Vre derust verpleegd wordt, is aangewezen. Uit Zul d-B e v e 1 a n d. - Door ingelanden van den „de Per- poncherpolder" werd in de Vrijdag j.l. te Goes gehouden vergadering de reke ning en begrooling vastgesteld en het dijkgescliot ad f 7 per H. A. bepaald, Uit Zee uw sch-V laanderen W. D. Donderdag 25 Juni zal op een weide der hofstede bewoond door den heer A. Kools te Zuidzande het zomerfeest plaats hebben van den Ring van Chr. Jong. Vereenigingen Z. VI. W. D., in ver- eeniging met de Jong. Ver. op Geref.- grondslag. Als sprekers (reden op: de heeren G. W. Akkerhuis, W. D. Linthout, J. B, Netelenbos, P. Stegcnga, A S. Talma (oud-minister) A. P. van der Vlucht en A. Winckel. IVaterstaatsbenoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid dagel bestuur waterschap de Nol lusschen den Koude- en den Loven- polder, M. Drabbe, te Hoek; tot gezworene van den polder Drei- schor, N. Verjaal, te Dreischor; tot gezworene van „de Watering Cad- zand", A I. Leenhouts, te Retranchement; tot lid uitv. bestuur waterschap der Sluis aan de Wielingen, L J de Smet, te Sint Kruis, en A. Buyck, te Sluis; tol gezworene van den Adriaanpolder, J de Regl, le Korlgene; tot gezworene van den polder Nieuw- Noord Beveland, A Hanson, te Colijns- piaat; tot gezworene van den polder Vier Bannen van Duiveland, J. C. Verslraate, te Ouwerkerk; tot gezworene van het Waterschap Oos- ter- en Sir Jansiand, S. de Rijke, te Oos- terland; tol gezworene van den Zonnemairepol- der, G. J. de Vlieger, le Zonnemaire. De minister van waterstaat heeft be noemd tot buitengewoon opzichter de heeren E. Dootjes, te Goes, bij de werken voor den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland: K Hoogendijk, te Helmond, bij het vernieu wen van den linkerschutkalkmuur van Huis no. O der Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Mierlo, en Q, M. van der Linde, te Rilland-Bath bij liet verrich ten van baggerwerken in het Zwartewater. - Tc Utrecht slaagde voor liet propa- deutisch examen in de Godgeleerdheid mej. W. A. Kosten van Middelburg Geslaagd voor het voorloopig machi- nislendipjoma R- Hulsbergen, leerling %'an de „De Ruijlerschool" te Vlissingen. - Naar het N. v. d. D. meldt heeft het referendum van den bond van Ned. on derwijzers zich, met ca 4500 stemmen tegen een dertigtal, verklaart voor hel verleenen van steun aan den onderwijzer Beishuizen Uit Middelburg. De Nederlandsche Te.nlzending zal baar tenten op het Molenwater alhier opslaan en van 14 tot 28 Juni bijeenkom sten houden. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerbroek G. A. Poll, Arnemuiden; te Driehuizen/Zuid-Scher mer J. J. T. Spaargaren, cand 's-Graven- hage; te Katwijk a Z. B. J. C. Rijnders, Doorn. Aangenomen naar Oosthuizen A. H. Wefers Bettink, Veldhoven; Bahr en Lathum W. F. Jonkers, hulppred. Ber gen theim. Bedankt voor Bunschoten K. van As, Moerkapelle Ned. Israël. Kerk. Benoemd lol leeraar te Zevenaar S. Petzou, Haarlem KUNST EN WETENSCHAPPEN. Katliarina Leopold t Te Groningen is op 68-jarigen leeftijd na korte ongesteldheid overleden Katlia rina Leopold, onderwijzeres aan de Meis jesschool, schrijfster van vele gedichten en vertellingen, redactrice van het Kin dertijdschrift „Ons Thuis". (N. v. d. D ONDERWIJS. Ofschoon onmisbaar, kost het zout dat O bij de maal tijden gebruikt, het minst van al'es, wat voor de tafel noodig is. Waarom dus niet het beste te ge bruiken RECHTZAKEN. - Door de rechtbank alhier is uit spraak gedaan in een civiel procedure, die vooral in Vlissingen reeds vele jaren besproken is. In de Walstraat al daar slaat naast de vleeschwinlcel van den heer Glerum al sinds September 1908 een huis leeg van den heer Bayó, dat niet te bewonen is omdat bij het verbouwen van de vleeschhiouwerij (de muur is onder graven en daardoor het huis geheeli scheef is gezakt. Over de bij die verbou- in Februari aan het pand berokkende schade werd nu een proces aanhangig gemaakt, en thans is dit in het voordeel van B. berecht, en is G. veroordeeld tot het betalen van alle kosten, schade en interessen. Tegelijkertijd deed de rechtbank uit spraak in de zaak tusschen Glerum en den aannemer Bax, en bepaalde dat B den slager moei schadeloos stellen. waarom hij, nadat hij in Augustus 1913 tot f 25 boete werd veroordeeld, geen stalmonsters heeft doen nemen, kon bekl. niet antwoorden. De eisch luidde 5 dagen principale hechtenis. Uitspraak 13 Juni POST EN TELEGRAPIUE. Verplaatst met ingang van 1 Juli a s. de adsislent B. Hartlief van Vlissin gen naar Amsterdam, onder intrekking van de verplaatsing van den leerling- adsistent J B F. de Geus aldaar naar Amsterdam LEGER EN VLOOT. - Er vertoeft thans ia ons land een Porlugeesch kapitein der artillerie, de Samas geheelen, die de militaire onder wijsinrichtingen van ons land bestudeert. Vrijdag is hij le Alkmaar geweest, ter wijl verder nog Kampen en Breda op zijn program staan. SPORT. - Voetbal. Vrijdag heeft Denemarken Engeland op bezoek gehad De Denen wonnen welverdiend met 3—0. De N. R. C noemt de Engelsche middenvoor zeer zwak. Kantongerecht te Middelburg. De landbouwer J v. d. B. te VI s i n ge n was op 15 Mei bemonsterd door den adjunct-inspecteur van politie Bar- telse, toen hij met volle melk ventte. Deze melk werd onderzocht door den scheikundige C. G. Baert, en deze vond slechts 2.2 o/o vet. Als getuige gehoord verklaarde hij thans dat een dergelijk laag cijfer slechts in óén van de 60 000 gevallen voorkomt en dan nog bij zieke koeien Het is dus met de meeste waar schijnlijkheid te zeggen dat hier geknoeid is. Tegenover de bewering van bekl., dal hij slecht water en slechte weiden heeft, zegt getuige dal genomen proeven aange toond hebben dat dit geen invloed heeft op het vetgehalte. Bekl zeide niets te doen wat niet goed is. Hij heeft met de melk niets gedaan en in de 35 jaar dat hij nu reeds melk levert voor de booten der maatschappij Zeeland heeft hij nooit klachten gehad. Op een vraag van den kantonrechter J.l. Dinsdag, zoo meldt de N. R. C. is aan IT. M. de Koningin ide eerste nieu we Hollandsche baring aangeboden, wel ke Werd aangevoerd door het stoomha- ringschip Louis Groen, behooreude aan de naamlooze vennootschap .Nederland sche Stoomvisscherij te IJmuiden De di rectie der naamlooze vennootschap heeft van H. M. een bedrag van f 150 onlvan- igen, ter verdeeling onder de bemanning van het schip. De losse werkman P. J. II uit de Breedestraal te Rotterdam heeft, naar de N. R. C. meldt, bij een twist met zijn vrouw met een revolver op haar gescho len. Hij bracht haar een onbeduidende wond toe De man is opgesloten in een politiebureau. In het huis vau bewaring te Botter dam is, volgens de N. R. C., opgesloten dc 19-jarige juffrouw C M J. de R., uit de Hovenierstraat. Zij wordt verdacht, den melkrijder D. Euit Capelle aan den IJssel, voor een bedrag van f 840 Le-heb ben beroofd. De man had f 700 van dit geld ontvangen van drie melkleveranciers De Russische sleepboot Newa, die Vrijdagmiddag van Rotterdam naar Se- baslopol was vertrokken, is voor den Wa terweg door het herige rollen, waardoor zij zware slagzijde kreeg, gezonken. De bemanning .bestaande uit 12 personen allen Russen, en de loods werden door de sloomloodsboot gered en le Hoek' van Holland geland. De Newa was door Rusland van de Intern sleepdienstmij. aangekocht en had op de werf „Burt- gerhoul" belangrijke wijzigingen onder gaan. Vrijdagmiddag is, naar de Ilaagsche Ct. meldt, in de Van der Duijnstraat in den Haag een 4jarig kind in een stukje brood gestikt. Een loopjongen te Haarlem is er, naar de N. R. C. meldt, vandoor gegaan mei een fiets van zijn baas en f 20 In de mand van de fiets heeft hij een 12- jarig vriendje van hem meegenomen naar Antwerpen. Dal jongetje heeft hij le Ant werpen aan ziju lot overgelaten, de poli tie heeft zich over den knaap ontfermd en stuurt hem nu naar Haarlem terug. Van den loopjongen zelf is nog niets be kend. De te Amsterdam gearresteerde eleclricien, verdacht van medeplichtig heid aan de brandstichting aan hel Hof spui te 's Gravenhage, is weder op vrije voeten gesteld. De N Cl. verneemt, dat de eigenaar van het gewas op het eiland, waar de vlieger Vcrsteegh gisteren moest landen, een eisch tot schadeloosstelling zal rich- I ten tol de militaire autoriteiten. En door de vliegers èn door het publiek is veel vertrapt De veehouder J., te Ureterp (Fr.) verloor plotseling 5 van zijn jonge koeien. De veearts lieeft thans na onderzoek ver klaard, dat de dieren vergiftigd waren, vrij zeker door behangselpapier, dat in! den mest, waarmee het weiland bemest was, gevonden werd. (Tel.) - TeAnreep, gemeente Assen, zijn, naar de N IT C meldt, Donderdagnacht afgebrand drie boerderijen, bewoond door de heeren C. Sikkema, W. Nymeier en H. J Jansen. De wind heeft het vuur van hel eene gebouw naar het andere overgebracht. Drie koeien, zes kalveren, zes varkeus en twee schapen zijn in de vlammen omgekomen Oorzaak van den brand onbekend Alles was verze kerd - Peruggia is te Florence wegens ont vreemding van Leonarda da Vinci's „Mo- na Lisa" uit het Louvre te Parijs tot één jaar en 15 dagen hechtenis ver oordeeld evenals tot betaling der kosten. De eisch was naar men weet drie jaar. In hel Hongaarsche dorp Hoeflany had een 26-jarig landarbeider om de hand van een boerendochter gevraagd, maar was afgewezen. Daarop schoot de jonge man, Tomsics geheelen, de ouders van het meisje dood en wondde dit zelf ern stig. Het knallen der scholen deed enkele menschen toesnellen Tomsics vluchtte daarom in den kerktoren, waar hij zich 'erschansle. Toen de achtervolgers hem niettemin trachtten aan te houden, ging hij door met schieten en wondde hij drie van hen Ten slolle werd een uf- deeling gendarmes opgecommandeerd, om den woesteling in arrest te nemen, maar het Reuter-bericht, waaraan het bovenstaande ontleend is, eindigt aldus dat tot het afzenden daarvan hun pogin gen vruchteloos bleven. Volgens het Belgische blad „Mé- tropole" werden bij een spoorwegongeluk in Katanga (Belgi'sch Kongo) tusschen Kambowa en Kamatanda vier inboorlin gen gedood en 44 gewond. Uit door de „Westminster Gazette" ontvangen telegrammen blijkt, dal volgens een verklaring van den marconi-telegrafist aan boord van de „Empress of Ireland" tusschen het oogenblik der botsing en dal, waarop de dynamo's onklaar geraak ten, 8 minuten verstreken, in welke dus slechts weinig seinen om hulp konden worden verzonden; dat het aantal lijken in den romp van de „Empress" op 800 'ordt geschat en dat lord Mersey heden naar Canada zou reizen, om daar als Brilsch vertegenwoordiger bij het onder zoek naai* de omstandigheden der ramp tegenwoordig te zijn. Aan de vrouwen van AS jaren, iten wij hare ongerustheid wegnemen. Gij zijt nu, Mevrouw, aangekomen san den herfst van uw leven. Gij zijt ongerust, want gij weet, dat een verandering in uw leven zich gaat voordoen, een verandering, die voor altijd het moederschap en de vreug de daarvan gaat verwijderen. Gij zijt onge rust, angstig zelfs, want het is u niet on bekend, dat voor vele uwer gelijken die verandering is gepaard gegaan met pijnlijke storingen. Sommige uwer oudere vriendin nen hebben vreeselijk geleden door die sto ringen en hare schoonheid is er zoo door aangetast, dat zij in enkele maanden vele jaren verouderd zijn. Gij vraagt u zelve af, of dat ook niet uw lot zal zijn, of gij niet zult gaan lijden, of gij niet vreeselijk zult gaan verouderen. Wees in het minst nie beangst, Me/rouwi volg, bij het naderen van nwe 45 jaren, de behandeling met de Pink PilleD, en geheel nw gestel zal, dank zij de Pink Pillen zon der sporen na te laten, worden onderhon den in een volmaakten staat van gezondheid en van normale werking; aw bloed zal zoo zuiver, zoo rijk, zoo overvloedig blijven, dat gij zelfs niet verzwakt zult zijn en dat gij nanwelijksr iets van die groote ver andering zult bemerken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakad© 15, Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, S. A. Luit- wieler, A. C. Beniest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken en drogisterijen.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1