MlDDMLBDRCrSCRE COIRANT. Nr. 130 rijdag 5 Juni, FEUILLETON. De Ziel van Margaret Mand. 1S7' Jaargang. 1914 Dei» courant vertchijnt 4 a g e I ij k i, met uitzondering van Zon- en Feeitdagen. Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien in Nederland franco pp. 11 25. Afzonderlijke nummert kotten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectutten daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerttvolgende nummer moeten dei middagi vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent por regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50,'; elke regel meer 20 cent. Beclamet 40 cent per regel. Groote lettert naar de plaati, die zij innemen., Tot de plaatting van advertentiön en reclames, niet afkomttig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA HAB Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Kameroverzicht. (Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Het gebeurt niet vaalt dal Middelburg- sche toestanden een onderwerp van de bat in de Tweede Kamer vormen. En Middelburg kan /{er ook geen roem op dra gen dat het gisteren gebeurde bij de behandeling der Stuwadoorswet, want het eenige motief ertoe was het onbeLeeke- nende van hel stuwadoorswerk in onze stad Zoo onbeteekenend, dal de heer Van Ra al te daaruit de conclusie trok dat de Stuwadoorswet op plaatsen als Middelburg, waar minder dan twintig zee schepen per jaar dromen, buiten de wel .moeten blijven. De voorsteller heeft niet veel plezier van het amendement gehad. Zijn betoog dat de toestanden hier weinig reden tot klagen geven, gaf aan zijn bestrijders, den heer Van Nispen (Nijmegen) en den Minister hel argument in handen dat jer dan ook geen bezwaar kan zijn de -wet hier toepasselijk te verklaren De minister ifei bovendien dal de heele ad ministratieve omslag voor Middelburg zou bestaan in den eisch van arbeidskaarten En een ander bezwaar was dat bij uit sluiting van kleine havens elk jaar de lijst der havens zou moeten worden herzien, wat juist den adminislratieven omslag zou vermeerderen. De voorsteller trok ten slotte zijn amendement in Een oogenblik toonde de heer Van Raalte zich ontstemd ovw-waea grapje van den minister, nl. dat hij uit politieke overtuiging de toestanden in Middelburg door een rose bril had bezien. De minis ter verzekerde hem echter dat die op merking niet serieus bedoeld was, en dat het hem leed deed die gemaakt te hebben. Ook in een ander opzicht kan de mi nister tevreden zijn over het verloop der .■amendeeringspogingen Van twee zijden, door den anti-rev. Van der Voort van Z ij p en den socialist Spiekman was voorgesteld de wet-Talma te herstellen door den eisch van een vergunning van overheidswege tot het uitoefenen van liet stuwadoors- bedrijf Het was bekend dat de minister daar niet van welen wilde- Tegen een zuiver- administratieve registratie zonder rechts gevolg had hij geen bezwaar. En toen bouwde de heer Van Idsin- ga, die na langdurige afwezigheid we gens ziekte zijn leidersrol der anti-rev. fractie hervatte, een brug om een bepa ling in dien geest op te nemen De heer v. d. Voort van Z ij p volgde die lei ding en trok zijn amendement in, en de minister nam de registratie-bepaling over. De heer Spiekman deed door over neming nog een poging om dat eerste anti-rev. amendement er door te krijgen, maar alleen de heer van Vliet stemde met de sociaaldemocraten voor. De heer (Nadruk verboden). Roman van L. I. MEADE. 75). Rand's gezicht was wit als een laken. Hij stond met moeite op. Na een oogen blik slak hij zijn hand uit. Ik zal het testament meenemen. En het niet vernietigen? En het niet vernietigen. God zegene u en helpe u mijd jongen! Een vrouw in de positie, van uw vrouw heeft altijd veei vijanden. Dit testa ment stopt hun den mond. Blijf kalm, Rand, en zwijg. Er bestaat geen grooter talent dan. dat van. te kunnen zwijgen. Weet alles en doe voorkomen alsof je niets weet. Dat is voor u de aangewezen liourling. Neem den brief, zoowel als het testament mee. En nu zeg ik u voor goed vaarwel. Zullen wij elkaar nooit weer ont moeten. vriendelijke heer? Niet in deze wereld. Ik zai van pvond voor het laatst op het appèl ver schijnen. v. d. Voort van Zijp moest tegen zijn eigen voorstel stemmen. En toen begon de strijd over het voor stel der sociaal-democraten om het ar- beidsboekje van Talma te herstellen, waarvoor de minister een arbeidskaart in de plaats heeft gesteld. Na een rede van Spiekman bleef de Kamer daarin steken. BINNENLAND. KATWIJK. Een der candidalenlijsten, voor dr- J Th. de Visser ingediend, bevatte 23 liand- leekeningen van R.-K geestelijken. Men zou dal twintig jaar geleden eens aan dr De Visser hebben moeten voor spellen Maar behalve dat; zou die lijst niet een herinnering aan mogelijk weerbar stige katholieken zijn om te gehoorzamen? UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: zijn benoemd in de orde van Oranje Naussau a tot officier ,de heer A. van Tienho ven, arts, te 's Gravenhage; b. tot ridder, mejuffrouw J. M. de Groote, verpleegster; is benoemd tot burgem. v Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland B. Tullcer, bur gem. van Leerdam; zijn bevorderd tol off. v. gez. Ie kl. bij de landmacht de off. van gez, 2e kl. J C Bantjes en K Ypey. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De slager II. B., die wegens de mis handeling van den agent Moerland al hier in arrest zat, is gisteren weder op vrije voeten gesteld. Uit Zuid-Be vel and. In de Donderdag gehouden vergade ring van Ingelanden van den Goe- schen polder werd de rekening over 1913/14 vastgesteld in ontvang op f 4713.465 en in uitgaaf op f 3968,12. De begrooting voor 1914/15 werd be paald in ontvang en uitgaaf op f 5673.635 met een post onvoorzien ad f 630.22. Ter voorziening in de vacature van gezworene wegens periodieke aftreding van den heer D. Rouw, die wegens hoogen leeftijd verzocht had niet meer in aanmerking te komen werd benoemd de lieer M. Vermeule te 's Heer Hen drikskinderen. Door de ingelanden van den Wil- helminapolder werd in de op 4 Juni jl. te Wilhelmfnadorp gehouden ver gadering de rekening vastgesteld en het dijkgeschot over 1914/15 werd bepaald op f 8 per H. A. m o Op den staat van aanbeveling tot be noeming van een gezworene (vacature P K. van Daalen) werden geplaatst de XIII. Zij bederf t altijd alles. Toen John Rand het huisje van ko lonel Stan dish met het testament van zijn oom ,den ouden Stephen Rand, in zijn zak verliet, liep hij als in een droom'. Hij was er de man niet naar om onvrien delijk ove róeniand te deuken, maar zijn gevoelens ten opzichte van zijn nicht Charlotte waren nu alles behalve vriende lijk. Van den beginne af had zij Margaret niet mogen lijden; zij was zonder reden wantrouwend geweest en had Margaret ongelukkig gemaakt. En het feit, dat zij iemand, zoo mooi, zoo teer bemind als Margaret ongelukkig maakte, ergerde haar man niet alleen en deed hem verdriet^ maar vervulde hem met een gevoel, dat voor het eerst in zijn gelukkig leven iets kwaadaardigs had als het in zijn macht stond, zou hij Charlotte gaarne kwaad doen. Toen hij thuis kwam, snelde Margaret, die er vermoeid en bleek uitzag en haar gewoon vroolijk voorkomen miste, hem tegemoet. O, lieveling ik ben blij, zoo blij, dat je weer thuis bent. Hij kuste haar met hartstocht en keek haar in de oogen. Is er iets niet in orde, Meg? Neen, antwoordde zij, of, tenmin ste voegde zij er met bevende lippen bij, niets, dat ik mij moest aantrekken. Ik ben een echte gans, John ik, de geluk- heeren L'. Kranenburg, A. A. de Wilde en G. .Verburg. Uit St. Philipsl&nd. De heeren A- van Dijke, A. L'. van Eldik en A. van Rooien, leden van den gemeenteraad te St. Philips land zijn dit jaar aan oe beurt van aftreding De verkiezing is bepaald op 30 dezer, de stemming op 14 Juli en de her stemming, zoo noodig, op 28 Juli- Uit Zee uwsfch-Vlaanderen O. D. Aan de Provinciale Staten van Zee land is door hel Dagenlijksch Bestuur van de A. N. W. B een adres verzonden, waarin te kennen wordt gegeven, dal het meermalen heeft gewezen op den minder goeden Loestand, waarin de Provinciale weg Hulst—YValzoorden verkeert, waarbij tevens de werkzaamheden wer den aaneggeven, welke tot verbetering van den weg zouden kunnen leiden, en verzocht om tol de uitvoering daarvan te willen besluiten. In de zitting van de Staten van 22 November 1912 werd afwijzend op dal verzoek beslist, o m. op grond van de hooge kosten van een algelieele verbete ring van den genoemden weg, doch be sloten het middengedeelte van den be- slaanden weg meer bruikbaar te maken voor het rijwielverkeer Desniettegenstaande komen er bij het Bondsbestuur nog steeds klachten in over den slechten! oestand en de weinige bruikbaarheid van den genoemden weg voor wielrijders. Tahns heeft het kennis genomen van een verzoek van J J Borm en andere belanghebbenden, om in dil euvel te voorzien door den z.g zomer- weg voor rijwielverkeer geschikt te ma ken- Het bestuur gelooft, dat daardoor een groote verbetering van den bestaan- den toestand zou worden verkregen. De kosten van de gevraagde verbete ring zullen wel niet niet zoo hoog zijn, dat daarom niet aan heL verzoek zou kunnen worden voldaan. Om deze redenen wordt verzocht, op ovengenoemd request van J J. Borm e. a gunstig te willen beschikken. KERKNIEUWS. Het adres aan de synode der Ned. Herv. kerk in zake verscherping van dc proponentsformule 'en verandering van de belijdenisvragen is door een 60-tal predikanten onderteekend. Uil Zeeland vonden wij daaronder de namen vermeld van J Laurense, Oostkapelle; N M. de Ligt en L B. Tjebbes, Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rhenoy van Linscho- ten, Wieringerwaard. Aangenomen naar Tkolen G. En keiaar, Wijngaarden. Bedankt voor Veenendaal B G. C. Steenbeek, Dirksland; voor Jisp II. \V. Bosch, Graft. icige vrouw en moeder. Je kunt nooit een gans zijn, liefste. Als er iels is, dat je hindert, dan moet je het mij zeggen. Ik was in Bond Street en ontmoette daar Charlotte. Zij was niet heel vrienden lijk. Rands gezicht betrok. Je moet je bepaald vergist hebben, lieveling, zei hij, Charlotte is naar hel vasteland vertrokken. En zij was zij was onvriendelijk legen je? Dat is niets liefste, nu jij weer» bij me bent. O, John ik houd zooveeli van je dat al de onvriendelijkheid van, de geheele wereld mij niets kan schelen, als wij bij elkaar zijn. Hel gaat mij precies als jou, Meg. Het is wonderlijk, wat een liefde als de onze kan doen, zei Margaret. Als als ik er aan denk, voel ik mjj al getroost. Het is zooals in dat vers in den bijbel en al mochten uwe zonden rood als scharlaken zijn, zij zullen wit als sneeuw worden. Dat is de macht van jou liefde over mij. Maar kindlief, jou aanhaling is hier niet van pas. Welke zonden zoo rood als scharlaken heeft mijn liefje begaan? O, wij hebben allen gezondigd, liefste. Jij minder dan anderen ,Meg. Maar kom, laten wij lot een vroolijker onder- KUNST EN WETENSCHAPPEN. Sedert geruimen tijd loopt te Gro ningen vrij algemeen het gerucht, dat de heer P. van Anrooy, muziekdirigenl te Arnhem, oud-dirigent van het Harmo nie-orkest, een eere-doctoraat door den senaat der Groningsche Hoogeschool zal worden verleend bij de a s. herdenkings feesten Waar men van deze aanslaande benoeming zoo weinig een geheim ge maakt heeft, meenen ook wij van dit ge rucht melding te moeten maken. Het is zeer waarschijnlijk dal hel juist zal blijken te zijn (Pr Gr. Cl.) Den 18den Juli as des namiddags te 21/2 uur zal een openlucht-uitvoering plaats hebben van Liederen van Groot Nederland, verzameld door F. R. Gocrs Frzn., onder leiding van Corn. A. Ga- lesloot door Coers' Liederkoor en door Coers' Liederkwartel in het park van huize Peking te Baarn, daartoe welwil lend door den heer en mevrouw Aug Janssen—de Ridder beschikbaar gesteld liet zal de eerste uiting zijn van de Propaganda-Commissie der Koninklijke Vereeniging; ,,Hel Nederlandsche Lied Nederland in den vreemde „Een tentoonstelling van moderne Ne derlandsche meesters", aldus luidt de tilel van een verzameling Nederlandsche schilderijen, in de „French Gallery te Londen bijeen gebracht Deze waarlijk drieste aanduiding maakte het bezoek bij den beoordeelaar der „Westminister Ga zelle" lot een teleurstelling Over wat er hangt, is hij in '1 algemeen niel le spre ken Onmiddellijk zondert liij de twee aan wezige stukken van Jacob Maris uit 'Maar geen werk der anderen durft hij mees terlijk noemen. De grootste helft acht hij zelfs beslist minder in waarde, uit welk gezichtspunt ook beschouwd, dan wat Engelscbe schilders van gemiddelde bekwaamheid gewoonlijk tol stand brengen. Mei enkele uitzonderingen vindt hij de landschappen „kleverig" gedaan en verward, de figuurstukken nabootsin gen Uit het tentoongestelde leidt hij af, dat onze moderne kunstenaars lijden onder een builensporigen invloed van de Barbizonners Nochtans heeft hij enkele superieure kunstenaars ontdekt. Als den voornaam ste beschouwt hij van. Mastenbroek. Eigenaardig doel hel aan, na dezen naam dien van Klinkenberg te lezen De samensteller schijnt evenwel aan het over l algemeen niet valsche oordeel van dezen Engelschen recensent mede schuld te hebben We lezen n l in zijn artikeltje, dat daar ook werk van B Pol- liast, B de Iloogh en A. van Amoy verte genwoordigd is. Geen dezer drie heeren is om zelfs bij name als „moderne Neder landsche meester" in de schilderkunst be leend. Is hel onder die omstandigheden dan niel hoogst onvoorzichtig tegenover de talenten, die op dien eerenaam wel aanspraak kunnen maken, deze verzame ling in 't buitenland voor „representatief te doen doorgaan? werp overgaan. Ik heb de armbanden niet vergelen. Kun je nu het parel collier voor mij halen ,Meg, of wil je mij den sleutel van je juweelkistje toevertrouwen? Ik zal de paarlen ze ff lialcu, John. Wat ga je mij schitterend looien voor ons feest. Ilij lachte en zij verliet de kamer Toen zij eenige oogenblikken later met hel doosje, dat zijn kostbaar cadeau bevatte; terugkwam, vond zij haai* man in zijn stoel zitten met zulk een strenge en nieuwe uitdrukking op zijn gezicht, dat zij hem in hel eerst nauwelijks herkende. Hier is het collier ,John. Je hebt me nog niet verteld, hoe je den dag hebt doorgebracht. fk heb een flink oud schip de ha ven zien binnenloopen Meg. Wat meen je? Ilc heb een christen gezien, die zich gereed maakte om te sterven. Kijk j'e daarom zoo ernstig? Ilij sprong op en nam de doos. Ik kon anders te laat komen. Rust maar goed uit, tijdens mijn afwezigheid. En haar met ongewoiien 'hartstocht kus send verliet hij haar. John werd niet licht boos, maar nu gloeide hij van toorn en verontwaardiging. Hij ging naar de juweliers kocht de arm banden die liïj echter nauwelijks be keek en nam daarna een cab ,naar de woning der familie Mansfield. Toen hij ONDERWIJS. Geslaagd voor het voorloopig ma chinisten-diploma de heer J le Ma ir leer ling van de „De Ruijtersclioor De St. Ct. van heden bevat de sta tuten bijv no 883 van de vereen toti stichting en in standhouding van eene school voor de Ned. Herv. Gemeente van Ovezande en Driewegen le Ovezande. Bij hel Woensdag gehouden examen voor klerk bij de Maatschappij tol Exploi tatie van Staatsspoorwegen, is oa ge slaagd de heer A Bruinshoofd, afkom stig van Schore, thans Surnumerair aan hel hoofdbureau der S S te Utrecht. Prof Fockcma Andreae Prof Fockema Andreae, hooglecraar in hel oud-Hollandsch recht te Leiden, heeft gisteren onder vele blijken van be langstelling zijn 70sten jaardag gevierd, die den jeugdigen grijsaard, naar men weet, tot rusten dwingt De faculteit bood den jubilaris een in een boekwerk bijeengebrachte verzame ling van rechtsgeleerde bijdragen, die in den loop der jaren van de hand van prof. Andreae in verschillende wetenschappe lijke tijdschriften ziju verschenen en als vijfde bundel aan de van den hoog lecraar in 1889—1900 verschenen vier deelen bijdragen tot de Nederlandsche rechtsgeschiedenis zijn toegevoegd. Oud-leerlingen boden licm een in boek vorm uitgegeven verzameling bijdragen van velen hunner aan Op de receptie, die de jubilaris ten zijnen huize hield, kwamen hem o m. gelukwenschen jhr mr. dr. N C de Gij- selaer en jhr- mr. Boddaert namens cu ratoren, grof Jelgersma en prof Jansse namens "Afêiv acaxlemischen Senaat, tal van hoogleeraren, liet Collegium van het Leidscli Studenten-Corps, vele leden van het dagelijksch bestuur en van den ge meenteraad van Leiden, professor Dee, en vele anderen. 's Avonds gaf de jubilaris een maaltijd in Maison Prins RECHTZAKEN. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak welke lieden in het openbaar werd behandeld was die legen L C Sn die zich op 4, 5 en 6 Mei telkens om nachtverblijf aan het politie bureau alhier meldde. Wegens land- looperij luidde de eisch 2 dagen h en 3 jaar opzending. De rechtbank wees di rect vonnis en veroordeelde Sn. tot een straf gelijk aan den eisch. De klompenmaker A P uit Cling© (Nederland) stond terecht wegens heling van 75 meter gaas, dal hij kocht van ze keren B Rijckaert uit Clinge (België) die het gestolen liad in een bosch Beid. ontkende te hebben geweien dal het gaas gestolen was, aan getuige J. Bou- wens had hij echter gezegd gestolen gaas te hebben gekocht, doch Rijckaert ver liet salon himientrad, vond liij er nie mand anders dan Suzette. Zij slaakte een kreet van vreugde en vloog in zijn armen. O lieve, neef John! Hoe maakt die kleine engel het? Best, Suze. Maai' zeg Suze, is Char lotte thuis'' Suzelle's gezichtje nam de wijze uit drukking aan van een kind, dat een ge- jheim bewaart Ondeugende peef John Weet jij niet, dal Chatlie vandaag op reis zou gaan naar tante Fanny? De deur ging nu open en Charlotte trad binnen. Suzette, ga dadelijk Clair helpen; zij zegt, dat zij anders niet klaar komt. O, hemel, John Charlotte werd doodsbleek. Suzette zat nog altijd op John's knie en fluisterde Ik had het je juist willen vertellen, werkelijk. Zij bederft de dingen weer door binnen te komen; het had een groote verrassing moeten zijn. Zij bederft altijd alles. Maar, neef John, waarom zeg je niets legen haar? Ga heen, liefje, gaf de jonge man fluisterend ten antwoord. Ik wil met haar spreken als jij weg bent. Suzette verliet zeer Ongaarne de kamer. Neef en nicht waren alleen, fWordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1