MMUELBIJRGSCJHE COIRAIT Ir.129 1^7° Jaargang. 1914 Donderdag 4 Juni. KamerorerziGht. Binnenland. Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededelingen Verschillende Berichten. Desa courant verschijnt dagelijks, met uitzondering vu Zon- en Feestdagen. ;?ry« per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.25. Afzonderlijke nummers kotten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zjjn. Advertentiöm i 20 oent per regel. Bij aboinement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en •Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50); elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groot» letters naar de plaats, die zij innemen ,t Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zealand, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Baren? A. DE LA HAK Au., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Tweede Kamer. Zitting van "Woensdag? ■Wat is stuwadoorsarbeid? Definities zijn moeilijk, en een ver gadering van honderd personen eigen lijk waren er maar 80 aanwezig daar over te laten beslissen vordert tijd De zitting van gisteren was dan ook bijna geheel gewijd aan art 1 der stuwadoors wet bepalend wat onder stuwadoorsar beid wordt verstaan. Moeten de expeditie (en de binnenschip- perij daar ook onder vallen, als ze met zeeschepen te maken hebben Valt het werk in de pakhuizen en opslagplaatsen er onder? Zijn zeelui, als ze meewerken ook als bootwerkers te beschouwen? Er waren gisteren amendementen van de heeren Spiekman en N ier stras z ora de grenzen nauwkeuriger te trekken, maar na lange discussie be spaarde de minister aan de Kamer een stemming door een deel der amen dementen over te nemen, en de voor stellers te bewegen de rest in te trekken Het resultaat was nu een bepaling die tot stuwadoorsarbeid rekent: alle werk zaamheden bij hel brengen van goederen, in of uit een zeeschip; het, in recht- streeksch verband daarmede, verwerken van de in of uit hel schip te brengen goederen op de kade, in zich aldaar be vindende pakhuizen of opslagplaatsen, of in het vaartuig, van waaruit zij recht streeks in of uit 't zeeschip worden ge bracht; het stuwen «of het verwerken van goederen in het zeeschip. Vandaag komt aan de orde het amen dement-Van Raalle c.s. beoogende -de- werking der wet te beperken lot die ge meenten waarin ten minste 20 zee schepen 's jaars worden gelost. Voor de pauze werd gestemd over de Inkomstenbelasting, met liet reeds ge melde resultaat 68 vóór, 12 tegen, De heele linkerzijde en alle christelijk historischen stemden vóór, van de katholie ken zeven tegen en dertien vóór, van de anti-rev. vijf legen en vijf vóór. KONING ALPIIONS NAAR NEDERLAND? Uit een brief van den schilder Piet van den Hem, die thans in'Spanje ver toeft, haalt de N. R. C. het volgende aan: „Mijn werken op straat heeft me een politieke primeur doen snappen waarmee Ilc zelfs Builenlandsche Zaken vóór ben. Koning Alfons is van plan ons land te bezoeken, en hij heeft me dat zelf gezegd, Terwijl ik op 'n straathoek zigeunerkinde ren zat te schetsen die duiven voerden, zag ik opeens den koning met een adju dant (beiden in politiek) voor n winkel slaan kijken. Z'n vermakelijk, en wel pittig, profiel was naai- me toegekeerd; natuurlijk moest ik 'n krabbel van hem i maken. Ik weet niet of hij het bij instinct voelde, maar hij kwam naar me toe en moest z'n portret zien. „U hebt ni'n neus niet geflatteerd ze .ffiiij leukweg in het Fransck, maar hij vroeg toch of de teekening te koop was. Voor zoo'n paar lijnen kon ik geen prijsvragen, en ten slotte nam Zijne Majesteit het ding, als souvenir van me aan Zijn mededee- ling dat hij ons land dacht te bezoeken, was zeker een tegen-beleefdheid. „De Hollanders hebben toch zeker geen ran cune meer?" vroeg hij lachend, „van; wege die moeilijkheden met Filips II?" Ik verzekerde den koning dat onze ZecuvA sche vrouwen met zwarte oogen onze {mooiste herinneringen aan dien tijd vor men." Die laatste herinnering aan een volko men onjuiste legende Laten we natuurlijk voor rekening van den schrijver Uit Middelburg. Door burgemeester en wethouders van Middelburg is aan het circus Libot vergunning verleend om van af 13 Juli tot en met 16 Juli voorstellingen te ge ven op hel Molenwater. Van „Vreemdelingenverkeer" ontvin gen wij een nieuwen folder in de Engefsche taal over Walcheren. Vergissen wij ons niet dan is deze een herdruk van de vorige, echter van andere qjl meerdere kiekjes en teekeningen voorzien. Het werkje is uitnemend geschikt om de aan dacht op ons schoone eiland te vestigen. Het programma voor het Zondag as. in hel Schuttershof alhier door het Middelburgsch Muziekkorps te geven eerste Zondagavondconcert, luidt Graf Zeppelin, Fcstmarseh, C. Tcike; Ouverture van de (operette „Dié Groszlier- zogin'von Gcrofsteiu' J. Offenbach, Tout en Rose, Valse de concert, E- Waldteuj- fel; Mondschein-Serenadc, N. Moret; Czardds uil de opera „Der Geist des \Vo~ jewoden", L. Grossman; Salve Imperator, Triumphmarsch, J. Fucfk; Ouverture van de opera „Die lusligen Weiber von Wind sor" (arr. Morks) O. Nicoiai; Schertzt und Lacht, Intermezzo uit de operette „Die Amazone" F. v. Blon; Bruxclles, Solo, voor Cornet a Piston, O. Batiforl; Fan tasie uit de operette „Puppchen", J. Git- bert. Bij de politie alhier kwam gister telegrafisch verzoek van den Waterschout te Scheveningen om zekeren J. J. W., die gemonsterd liad voor de haringvisscherijj en die niet aan de oproeping tol varen; wilde voldoen, aan te houden Spoedig was W. gevonden en hij werd direct on der geleide naar Scheveningen overgef bracht. Hedennacht omstreeks half één. hoorde de agenL van politic derde klasse L. M. Moerland, die surveilleerende was, in de Stationsstraat alhier een drietal personen zingen; er op afgaande en hen tot kalmte aanmanende, bemerkte de agent dal een dezer personen midden op straat een natuurlijke behoefte stond) te doen. Ten einde den man te kunnen, verbalisecren vroeg de agent hem naar zijn naam, maar in plaats van dezen op te geven, voegde de man den agent allerlei onhebbelijkheden toe waarop deze hemt naai- het politiebureau wilde overbrengen. De arrestant rukte zich echter los en, bracht den agent eerst eenige slagen in. den hals toe, en toen met den vuist' een stomp op het linkeroog, waardoor hevige pijn ontstond en Moerland niets meer zien kon. Uit zelfverdediging trok' toen laatstgenoemde zijn sabel en bracht hiermede zijn aanvaller een klap op het hoofd toe, waardoor een weinig bedui dende wonde ontstond. Ondanks de hevige pijn, wist de agent zijn arrestant toch nog een eind mede te nemen, tot dat gelukkig een tweetal collega's aankwamen, die den woesteling onder vortdurend verzet, naar het bureau overbrachten. Een onmiddellijk gewaarschuwde dok ter constateerde dat het oog Aan Moer land zeer ernstig gekwetst was en deze door de slagen op zijn hoofd een lichte herschenschudding had bekomen, hetgeen; o.a bleek uit hel braken, dat de man; deed Ook had hij een wond aan het voorhoofd. Op raad van (den dokter werd Moerland onmiddellijk buiten dienst gesteld en naar zijn woning gebracht. Hedenmorgen was zijn toestand zooveel beter, dat hij zich te voel naai- den dok ter kon begeven. Zijn hoofd deed hens geen, doch zijn oog veel pijn. 1 De arrestant gaf op te zijn H'. B., 34 jaar oud, slager wonende te Loosduinen; hij heeft langen tijd in Amerika vertoefd. Hedenmorgen bevond B. zich nog in arrest. Uit Zuid-Beveland. Dinsdagmiddag ontstond er bij den heer Verboom te Wolphaartsdijk een begin van brand door het overkoken van een pot met toer Ofschoon het brandje zich in het begin ernstig deed aanzien, werd het spoedig door toeschier lende personen met emmers water ge- bluscht, zoodat de aangerukte spuit geen hulp hoefde te werleenen en het geval met weinig schade afliep. Woensdag was het vergadering van den gemeenteraad te N i s s e. Goedge keurd werd het gewijzigde plan voor ver bouwing van de openbare school en be sloten werd voor de meerdere kosten subsidie aan te vragen. Besloten werd ook besprekingen te houden met het waterschap Nisse-Stelle en de ge meente Oudelande over de begrinting van den Oudelandschen dijk. Een subsidie van f 60 werd verleend aan de spoorweg maatschappij „Zuid-Beveland" gedurende 20 jaren De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1913 werden goedge keurd in ontvang van f 3119.21 en in uit gaaf van f 2792.255. Bij enkele candidaatstelling is be noemd tot lid van den Raad te Heinf- kenszand de heer L. Kloosterman. .Vanwege 's Rijkswaterstaat is bij de spoorwegbrug te Vlakc een controle ingesteld, teneinde te onderzoeken hoe veel schepen, en hoe lang deze gedwon gen zijn te wachten, tengevolge van het gesloten zijn der brug voor de treinen. Dit onderzoek zal gedurende twee maanden geschieden. U.it Zeenwsch-V ia an deren O. D. Thans is iook door den gemeenteraad van Z a a m s 1 a g bij politieverordening bepaald dat liet vertoeven met woonwa gens langs de openbare wegen, of daar mede verblijven oj» particuliere erven verboden is. Waai- reeds vele gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen derge lijk verbod hebben uitgevaardigd, zullen de bewoners dier streek zoo zachtjes aan wel bevrijd blijven van den overlast en het nadeel dat zij van het ïn de wagens vertoevende nomaden volkje ondervinden. In verband met een moeilijkheid, die de vereeniging „De Vereenigde hand werkslieden" le "Neuzen ondervindt met de uilbetaling der provinciale subsidie; voor haren vakcursus over 1913, daar hel bedrag der gemeente-subsidies niet was overeenkomstig de voorwaarden, werd besloten de bijdrage voor die ver eeniging over 1913 met f 10 te verhoogen en de subsidie voor 1914 te bepalen op f 25. Besmettelijke ziekten. Blijkens opgave in de St. Ct. kwamen in de week van 27 Mei tot en met} 2 Juni uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval vanfe- bris typlioïdea of typhus te Vlissingen, 2 gevallen van roodypnk te Hoek en 1 geval dier ziekte te Breskens en Scherpe- nisse, 1 geval van diphteritis te Kloetinge en te Vlissingen. ONDERWIJS. Geslaagd voor het voorloopig ma chinistendiploma de heeren A. L de Jong G F. Nieuhuis en S. de Groot leerlingen der „De Ruijtcrschoól". Als geslaagd voor de akte van be kwaamheid voor de praktijk in het boek houden worden nog vermeld: mej. A. M de Plaa, Vlissingen, en de heeren M J Kooman, Wolphaartsdijk, P. Kousemaker, Goes, A. Tollenaar, Krabbendijke. POST EN TELEGRAPHIE. De St. Crt. van heden bevat een kon. besluit van 19 Mei (Stbl. 21F lot aanvulling van verschillende kon. beslui ten betreffende locale rijksteIefoonnet(- ten, o. a. te Neuzen, Zierikzee en Goes, waarbij de gelegenheid wordt geopend lot hel nemen van seizoenabonnementen., voor den tijd van ten hoogste 6 achter eenvolgende maanden en tegen betaling van van hel jaarlijksche abonnement Dit besluit treedt reeds den 6en dezer in werking it—awwii RECHTZAKEN. Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) Middelburg. In de heden Donderdag alhier ge houden openbare terechtzitting van dien Raad bad de uitspraak plaats in zake C. N„ Oostburg, en >K C., echtg. van P J. S., Middelburg, waarbij de beslissingen van liet bestuur der Rij les verzekeringsbank werden vernietigd en aan klagers werden toegekend de rente bedoeld bij art. 369 der Invaliditeitswet. De beslissingen der Rijksverzekerings bank werden bevestigd en aan klagers de vordering ontzegd in zake L. M Middelf- biu-g, H L. v C Clinge, P IIBreskens, L. v d C., Axel, E. B echtg. J C. B Middelburg, N. S D., wed J J. II,, Vlis- singeu, J. D„ Kattendijke, W. v. R„ echtg. van J. v d. B Bruinisse, J- B wed. M M., Kortgene, K. v d WBrouwersha^ ven, A. S., wed. J C. V., Zierikzee, M. E„ Bruinisse, J. J S., Middelburg, VV. v B Zuiddorpe, C K„ SI. Maartensdijk, C. L. d K Clinge, P., Clinge, P. D., wed. I. M., Biervliet, A. C. B wed A. B„ Middel burg, J. H. wed. J. J., Meliskerke, W. C. v. d V., echtg. van A. Z„ Wissenkerke, M. J Pwed. C C„ Wissenkerke, M. Th. V„ Hulst, E. M. le B., echtgenoot van A. M Breskens, M. J. d. H., wed E F., Wis senkerke, R. L„ wed. C. v E., Clinge, J M S. K., echtg. van P. d. D., Philippine, M. v. 't. L„ wed. A. P Krabbendijke, J. J. M., wed. P. v. D., 's Heerenhock, S T„ echtg. W. V., Renessc, H. S., wei C. P. v. Y., St. Maartensdijk, K d R., wed. A. H Schore, C S. Hontenisse, C I., wed P. J H-, Aardenburg, C. v D echtg van G v W Hoek, J C. V. wed. II A. W Aardenburg, C. v B Brouwershaven, M V-, Ellewoutsdijk, F. J A Ter Neuzen Klaagster werd niet-onlvankclijk ver klaard in zake fa. de S„ Ter Neuzen. De beroepen werden niet-onlvankclijk verklaard in zake A. R. cs„ Philippine, M. C. L„ Bruinisse Naar de Stand, verneemt, heeft H. M de Koningin aan den heer Jan' Ligthart het geven van het onderwijs op gedragen ,ldal Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De lieer Ligt hart moet die vereerende opdracht heb ben aanvaard, en het gemeentebestuur van Den Haag lieeft hem het noodige ver lof gegeven om zijn fimclie als hoofdon derwijzer te gelijker tijd le blijven waar nemen. Het bureau van het Chr. Sociaal Congres, dal dezen zomer zal worden ge houden, beslaat, naar de N. R. C. meldt, uit de heeren dr. A. Kuyper, voorzitter, ds. Talma en dr. De Visser, onder-voor zitters, Van der Voort van Zijp en Snoeck Henkemans, secretarissen, en W. Hovy, penningmeester In |den friacht van Dinsdag op Woens dag, is, naar de N. R. C. metdt, te Am-', sterdam een inbreker gearresteerd, juist toen hij een onbewoond huis aan den, Singel verliet Op hem werden bevonden vonden een electrischc zaklantaarn, een aantal sleutels en een dolkmes. Woensdagmorgen is, naar de N. R C. meldt, op het strand te Scheveningen, ten zuiden yan de Buitenhaven, een Sche- veningsche schokker gestrand. Er waren drie personen aan boord, die zich gered' hebben door in het water le springen en naai- het strand te zwemmen. Zekere K. te Nijmegen moet zich, naai- de bladen melden, ten kantore van cci} bankinstelling aldaar, waar hij werk zaam was, aan diefstal van ongeveer f 7000 hebben schuldig gemaakt. Dit te kort werd Dinsdag ontdekt. Zondag heeft K. Ijjfijinegeif verlaten. ADJ. T. NUT V. II. ALGEMEEN. In de gister te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Mij. tot Nut van het Algemeen, onder leiding van den heer Kranenburg, deelde deze o. a mee dat de secretaris de heer Bruinwold Riedel zich, hoewel hij pensioengerech tigd is, bereid heeft verklaard nog 3 jaren het secretariaat te blijven waar nemen. Deze verklaring werd met luid applaus begroet. Besloten werd tot de instelling van een centrale commissie voor de volks bibliotheek en het vormen van een cen trale boekerij daarvoor. Met 459 tegfen 339 stemmen werd een voorstel Jelsum—Cornjum verwor pen om een crediet te verleenen van f 1000 voor geldelijken steun aan school fondsen voor schipperskinderen Daarna is aan de orde gekomen hel voorstel van het hoofdbestuur, om agn hol hoofdbestuur op te dragen, een of meer sprekers uit te noodigen tot het houden van voordrachten in departemen ten omtrent de wijze, waarop 111 verband met de Woningwet plaatselijk maatrege len genomen kunnen worden tot verbete ring van de volkshuisvesting, en voor dat doel f 1000 uil le trekken Het departement Iidam diende een amendement op het bestuursvoorstel in, hiertoe strekkende, dal hel hoofdbestuur ook andere maatregelen kunne nemen tot steun der departementen in liet belang van de verbetering der woningtoestan den, dan aangegeven staan in hel voor stel Aldus geamendeerd werd hel voor stel aangenomen. Indertijd werd op voorstel van Wir- dum besloten f 300 uit te trekken voor een reizende tentoonstelling van meu bileeringen voor arbeidersoningen.Daar hel bedrag hiervoor te klein bleek, werd besloten het beschikbaar te stellen voor voordrachten met lichtbeelden over ditzelfde onderwerp Indien ten minste 10 departementen voor 1 September een dergelijke voor dracht aanvragen zal hel benoodigde materiaal worden vervaardigd. DE VEERMAN VAN DEN BRIEL. Men schrijft uit den Briel aan de N R. C. 1 Weinige personen uit onze geschie denis hebben voor liet nageslacht zulk een algemeene bekendheid gekregen als Jan Pieterszoon Coppelstock, de veerman van den Briel, die op een oogenblik toen allen-het--hoofd verloren hadden en al lerlei wolven op den weg zagen, precies wist wat hij doen moest Met zijn: In naam van Oranje., wierp hij alle moei lijkheden links en rechts van zijn forsche zeemanslichaam op zij, en bereikte zijn doel, hij, het prototype van de va- renslui uil ons Heldentijdperk, die niet' anders de moeilijkheden zagen dan om ze le overwinnen. Voor hem nu is op den Tweederi Pinksterdag het eerste steentje gelegd voor, als het Nederlandsch volk dat wil, een gedenkleeken. Dit begin is voor dit maal van Vlaardingen uitgegaan. De Kna pen- en Padvindersvereeniging Obadja aldaar stelde den archivaris van den Briel, den heer Joh. Been, een eerste gift ter hand voor een gedenkraam voor den Brielschen veerman in de Sinte Catha- rinakerk aldaar, in hel vertrouwen, dat het Nederlandsche volk daar „in naam van Oranje!" zijn hulp en steun toe wil 1 verleenen. HAVENBEWEGING. Hieronder volgen de cijfers betreffende de haven beweging van Rotterdam, Antwerpen en Hamburg gedurende de afgeloopen maanden met daaronder de overeenkomstige cijfers in dezelfde maanden van het jaar 1913 bereikt. Schepen. Ton. N. Waterweg: 1914 4,694 5,654,220 19J3 4,674 5,552,511 Verschil -j- 20 101,709 Antwerpen 1914 2,960 5,021,861 1913 2,916 4,912,784 Verschil -j- 44 -f- 109,077 Hamburg1914 5,974 5,974,075 1913 5,767 5,712,074 Verschil 207 262,001 De cijfers voor deze haven, waar met een andere tonnenmaat wordt gerekend, zijn herleid. ONTAARDE OUDERS. Dinsdagmiddag hoorden de buren van een bewoner der Hovcslraat te Heer. hulpgeschrei. Vele menschen snelden toe, en binnen eenige oogenblücken bad zich. ecu menigte voor de woning verzameld. Op liet kleine plaatsje voor het huis mis handelden man en vrouw hun 20jarige dochter Deze had oen eind touw om den hals hetwelk aan de eene zijde door de moeder, aan den anderen kant door den vader werd vastgehouden. Voor de deur viel het meisje bewusteloos neer. De menschen voor het buis waren stellig van meening, dat de ouders het meisje poogden te worgen, doch durfden in het begin niet te hulp komen. Een vrouw wierp wel met een steen naar den va der om het meisje te bevrijden. Een man

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1