MIBIULBFMSCHE FOFRANT 187° Jaargang. Woensdag 3 Juni. Binnenland, 'fy Oe Zie! van Margaret Hand. Ingezonden] Hededeelingen. Dit Stad en Provincie. Mr. 128 1914 Dezi courant vericbjjnt dagelyki, met uitzondering van Zon- en Feeitdngen. tfrjji per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien in Nederland franco pp. 11.2 Afzonderlijke nummer* kotten 5 cent, Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectuiien daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eeritvolgende nummer moeten dei middagi vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentibn 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere iamilieberiohten en Dankbetuigingen van 17 regeli f 1.50]; elke regel men 20 cent. Reclamei 40 cent per regel. Grooti letten naar de plaati, die zij innemen._ Tot de plaatiing van advertentiön en reclames, niet afkomitig uit Zealand, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen AdvertentJe-UmreBE A. DE LA SAB As., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. KATWIJK. In het district Katwijk zijn gisteren officieel candidaal gesteld voor de Twee de Kamer dr J. Th. de Visser (Clir. H mr H. Wi. C. J de Jong (V. L.) en S R. de Miranda (S. D A P o DE BURGEMEESTERSBENOEMING TE KOUÖEKEKKE. Aan hel Kamerlid den heer Duymaer ■van Twist is het volgende schrijven ge richt: Naar aanleiding van uwe advertentie van 23 Mei j.l no. 47 van de „Opregte. Steenwijker Courant" brengen wij u in herinnering de „verklaring door u afge legd in hel nummer van 14 Juni 1913 no 50 van de „Opregte Steenwijker Courant", Luidende Verklaring' Omdat ondergeleekende al meer dan eens geïnterpelleerd is over de burgemeestersbenoeming te Koudckerke wil hij hier nogmaals door middel van een advertentie verklaren: lo. dat de zin snede, voorkomende in dc „Noordwcsl- hoek van Overijsel" van 4 en 11 Juni, luidende „het moet de heer Duymaer van Twist geweest zijn die dit nog niet tot de kudde verzamelde schaap daarbij heeft gebracht en gelijk het lot storting van een bedrag aan de verkiezingskas heeft bewogen", onwaar is; 2o dat hij zich Woensdagavond in het debat te Sleenwijk bereid verklaard heeft om voor een commissie van mannen van positie uit den lande nader aan te wijzen dooi den schrijver in «de „Noordwesthoek" aan hem zelf de onwaarheid te bewijzen. L. F DUYMAER VAN TWIST. Sleenwijk, 12 Juni 1913. Wij noodigen u Ihans uit ingevolge punt 2 van bovengenoemde verklaring met den schrijver van liet bedoelde artikel in de „Noordwesthoek", den heer A. F. Slroink, secretaris van de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging, die daartoe bereid is, tot de benoeming van de door u bedoelde .commissie over te gaan. H. H. VIëTOR, voorz. Burgerplicht, en. ALFRED POLAK. Steenwijk, 29 faei 1914. wenschelijkheid om de intieme lichame lijke verpleging van een man niet aan een vrouw maar aan een man op te dra gen, en protesteert tegen de uitsluiting Wat ons echter in dat schrijven ook trof, is de meedeeling dat reeds drie jaar geleden, eenige verplegers, door bemid deling der regeering, op een contract voor drie jaar naar Indiê gingen voor verpleging in de pestslreken. Bij hun aankomst in lndië bleken de gevallen zich niet te hebben uitgebreid, en werd tot hun groote teleurstelling aan de ver plegers hun contract -opgezegd. Twee ervan kregen plaats bij particuliere maat schappijen. De anderen keerden naar het vaderland terug Na deze meedeeluig vraagt men zich af, waarom die verplegers zoo spoedig werden weggezonden Immers hel is juist gebrek aan personeel, waaraan men al thans gedeeltelijk de uitbreiding toe schrijft. In ieder geval had men niet) lang daarna dringend behoefte aan ver- plegingspersoneel. o UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: Zijn benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. v, Praag procura tiehouder bankiersfa. :H. Edersheim 's Ha- ge en Ch. Spence, gezagvoerder suiker plantage Waterloo (Nickerie, Suriname) en Britsch vice-consul aldaar. VERPLEGERS EN DE PESTBESTRIJDING. Hef hoofdbestuur van de Ned Ver- :plegersvakvereeniging heeft zich in een aan de pers gezonden schrijven beklaagd over de uitsluiting van de mannelijke verplegers bij de uitzending van verple- jgingspersoneel voor de peslbestrljding op Java, hoewel zeer veel verplegers zich hadden aangeboden Het meent, en grondt dat oordeel op de uitspraken van medische speciali teiten bekend met Indische toestanden, dat bij die pestbestrijding de mannelijke verplegers veel beter op hun plaats zijn dan de vrouwelijke Hel bestuur had zich dan ook in verbinding gesteld meL het hoofdbestuur van het Roode Kruis, en er werden ook toezeggingen gedaan. •Maar in de later verschenen oproepin gen werden alleen verpleegstex-s ge- Het schi'ijven dat te lang is voor onze ruimte, herinnert nog eens aan de ver diensten die de verplegers in Z Afrika en in den Balkan hebben gehad, aan dc Roman van L. I. ME A DE. 73). Volkomen waar, zei Rand Hij wist niets van Margaret Rand af. Hij zeide, dat er een portret van haar be stond, dat haar voorstelde als een leelijk kind. Onwaar, viel John hem wal heftig in de rede. Zij is de mooiste vrouw ter wereld. Over den smaak valt niet te twis ten. Ik weet ,dat u met haai' is getrouwd en begrijp, dal u haar liefheeft en zij u; ,'k weel ook, dat gij een zoon hebt. Alles volkomen waar, zeide John. En gij houdt innig veel van elkaar? Dal doen we, de jonge stem was zeer geslist. Er lag een diepe beteekenis in geeft een cachet aan de best gedekte tafel. Uit Middelburg. - De eleclrisclie tram Middelburg— Vlissingen vervoerde op eersten Pinkster dag 4718, tweeden Pinksterdag 9454 en gisteren 7977 passagiers, totaal 22179. Het heeft «er bij het (afbreken van liet circus op Maandag jl nogal gespannen tusschen het circus-personeel en het pu bliek, dat van oordeel was, dat de paar den mishandeld werden Het scheelde niet veel of het kwam tusschen par tijen Lol handtastelijkheden. Den ge- heelen nacht was er belangstelling bij het vervoer der wagens, doch niet zoo veel als dit wel bij vroegere dergelijke gelegenheden het geval was het Dat doen we. Wat ik je nu heb te zeggen, zal je verbazing opwekken, mijn jongen. Uw oom droeg u, toen hij bij mij kwam, om zoo te zeggen aan mij op Hij was bijzon der ingenomen met zijn plan, want hij dacht daarmee iets goed lc kunnen maken tegenover zijn overleden broeder, met wien hij oneenigheid had gehad. Maar toch vond hij er ook bezwaren aan zijn plan verbonden. Hij kon natuurlijk niet weten hoe het zou uitvallen. Margaret Icon wel eens niet met u willen trouwen en gij niet met haai-. Ook kon het, al waart gij samen getrouwd, wel eens blij ken, dat gij niet bij elkaar pasiet. Uw oom gaf u daarom een uitweg aan de hand. Zet die doos eens hier zoo en geef mij den sleutel. Neen, doe gij het maar. Draai den sleutel om en sla het deksel op. Juist zoo En neem nu dat papier er uit en houd het. Kijk me nu eens recht aan, 'John Rand dat papier is de laatste wil en testament van uw oom, Stephen Rand Het is drie maanden later opgemaakt dan hetgeen waarin Margaret Rand alles erft. - Er isi van de Pinkster-drie gisteren volop geprofiteerd Het voornaamste doel van de uittrekkende stadsmenschen was de Souburgsche kermis en het was langs den ouden en den Nieuwen Vlis-j singschen weg zeer druk met voelgan-j gers en fietsen, terwijl ook de Kanaaldij ken en de jaagpaden hun deel kregen In do stad was het druk van dc fietsen de boeren en boerinnen voor de café s op de markt stonden de stalen rossen bij honderdtallen -op hun berijders le wachten. Uit Vlissingen Een reeks poliüe-berichlen in de „VJiss. Crllevert hel droevig bewijs dal daar den Tweeden Pinksterdag onder de J feestvierenden ook personen waren, die J door hun ergerlijk gedrag veel aanstoot j gaven „Verschillende personen" werden we gens openbare dronkenschap gearresteerd en ter ontnuchtering naar het bureau van politic gebracht. Een - van hen had een ernsLige wond aan den linkerpols, veroor zaakt door het inslaan van een ruit van een tapperij, loeu de tapper weigerde den man te schenken- De beschonkcne mis handelde bovendien den tapper Naar bet bureau werd ook ter kalmee ring overgebracht een jongen die zich erg rumoerig aauslelde, en opzettelijk te gen 'de wandelaars aanviel. En op den Nieuwendijk moest de politie lijdens den optocht van den wapenstok gebruik ma ken jom een zestal personen die op bal dadige en woeslë wijze hinderlijk waren tot kalmte te brengen Den avond te voren arresteerde de po litie eenige militairen wegens ordeversto ring op hel Bcllamypark Een groote oploop van anderen aard werd Maandagavond verwekt doordat een jeugdig meisje, dat de ouderlijke woning was ontvlucht om feest te vieren, door haar vader op den Nieuwendijk aange houden en naar het politiebureau werd gebracht Het scheelde maar weinig of de man, die zijn vaderlijken plicht vervulde, had van liet publiek, dat voor het meisje par tij trok, een pak slaag opgeloopen. - Maandagnacht te circa 12 uur werd aan het politiebureau te Vlissingen gebracht zekere B-, aldaar woonachtig, die (een ernstige hoofdwonde had en na )door dr. Van Miaanon te zijn verbonden, op diens Last naar het gasthuis werd over gebracht. Bij een ingesteld onderzoek naar dc oorzaak van dit ongeval bleek het vol gende B. had zijn paard verhuurd aan don draaimolenhouder op den Nieuwen dijk en wachtte op het sluiten van den draaimolen om zijn paard mede le ne men Ilij ging zoolang wat zitten op de zerk bij de afhelling en is daar toen ver moedelijk in slaap gevallen. Op lot nog toe onverklaarbare wijze, schijnt hij achter over te zijn gevallen op de steeneu van de afioopende helling, een hoogte van niet minder dan ongeveer 4 M. Dit onge val schijnt door niemand te zijn opge merkt, althans toen dc man bijkwam, heeft hij getracht tegen de helling op te klauteren, wat hem niet gelukte, waarom hij luidkeels ging schreeuwen en hij door enkele personen gevonden werd, die hem uil zijn netelige positie verlosten. De man werd daarop naai- Iiei politie bureau gebracht en daar, zooals boven gezegd, verbonden. Volgens de bepalingen van dit testament, zijt gij de erfgenaam van al de bezittingen van uw oom, zoowel van zijn roerende» als onroerende goederen en erft 'Mar garet Rand geen shilling van hel geld van Stephen Rand. Ik begrijp u niet, zei John opkoe len, gekwetsten toon. Vergeef me u is een vreemde voor mij u moet dat alles gedroomd hebben. Vraag de zaakwaarnemers, die dit testament opmaakten of ik cfroom. Als gc aan mij twijfelt, zoek hen dan op, zij zullen u de waarheid zeggen. Wal zou ik er aan hebben om een ongepaste grap met u uitte halen? Neen, neen, vergeeft u me ik ben geheel verbijsterd. Als het waar is kan ik hel niet aanvaarden. Het het doet zeer. Ik ben blij, dat u het in dal Licht beschouwt, want daaruit zie ik duidelijk dat gij en uw vrouw een gelukkig paar zijt dat uw oom het bij het rechtet eind heeft gehad, toen hij zijn bezit tingen aan zijn nicht vermaakte. Maar De verwondingen bleken zeer ernstig te zijn, daar de hoofdhuid gedeeltelijk was afgerukt en de schedel schijnbaar ge kwetst was. De toestand van den man was Dins dagmorgen redelijk („VI. Crl.";. Uit Walcheren. - Voor hel ringrijden en balgooien le Koudckerke op Pinkster-Drie was ditmaal door den burgemeester vergun ning verleend met verzoek, geen straat deunen te zingen die den toeschouwer onaangenaam in de ooren klinken, zich netjes te gedragen, en niet meer na het afrijden van een prijs met de gebruike lijke kom met lepel gevuld met brande wijn en suiker waarin eenige zoute bol letjes drijven, op het dorp rond te gaanj om de vrienden en bekenden eens te laten p.roeveu. Van 's morgens 7 uur tot 's middags 5 uur werd er door 25 ruiters gekampt j om 35 prijzen, voortdurend was de baan omstuwd door een groot aantal belang- j stellenden. Na afloop verzamelden zich de ruiters, reden rond hel dorp en stelden zich daarna in een lering op voor het in onl- vangst nemen der prijzen Bij het in ontvangst nemen der prijzen werden luide hoera's en lang zal hij 1 leven voor de milde gevers door de rui-, Iers aangeheven Onder de talrijke aanwezigen was ook de burgemeester met eenige dames en heöreu tegenwoordig. Op kranige wijze word door P. Verhage, de ruiter die den prijs van den burgemeester had veroverd,1 aan dezen dank gebracht voor dien prijs, en voor het genot (lat hem en zijn ka meraden heden was geschonken door de toestemming* tot het ringrijden te willen verleenen. De burgemeester bracht hierop zijn dank uit aan de ringrijders voor 'liun nette houding gedurende den geheelen dag, en wees er hun met nadruk op, hoe hier getoond is wat men kan als men wil, dat nu de deelnemers zich echt ver maakt hebben en de toeschouwers niet, behoefden weg te loopen maar echt ge noten. Hij hoopte aal hier le Koudc kerke een voorbeeld is gegeven wat bij anderen navolging moet vinden Luide hoera's en lang zal hij leven weerklonken hierop door do baan Men meldt ons uit Nieuw en SI. Joosland over het feest van Dinsdag: De 28 ringrijders mochten zich giste ren in een bijzondere belangstelling ver heugen. Het was op de baan te zien en te lezen, dat dit volksspel hier 90 jaar gespeeld is Een mooi eerepoortje was opgericht, waarin de vermelding van het voormelde feil. Uit omliggende plaatsen kwamen den geheelen dag door velen eens een kijkje nemen. Toen te 1 uur hel fanfarekorps al spelende door de gemeente trok was er een massa volk op de been Ter eere van het feit dat er 3 jubilé's wa ren, wpriden in de baan eenige muzieknum mers ten beste gegeven, hetgeen door de ryders te paard werd aangehoord In het belang der veiligheid waren zij niet meegereden bij den rondgang door de gemeente Piet en Kees hadden veel fi- licitaties in ontvangst te nemeu Een cij fer dienl echter verbeterd Kees was niet 25 doch 20 jaar behulpzaam Uit Z ui d-B e velan d. Maandag, 2en Pinksterdag vierde E. M. M te Kruiningen zijn vijftig jarig bestaan onder het directeurschap van den lieer II. C. Baarens Sr. die van 1864 af lief en leed gedeeld heeft met de vereeniging In den vroegen morgen bood het Muziekgezelschap zijnen direc teur, bij monde van den heer N F. van Dijke, vice-voorzittei' onder hartelijke woorden een prachtig bloemstuk aan Om half een n.m. had op de bovenzaal van liolel „Korenbeurs" de opening van 't feest plaats waaraan 15 gezelschappen uit Zuid-Beveland, Walcheren en Z - Vlaanderen deelnamen In korte trekken schetste de directeur de geschiedenis van E. M M. in 1864 begonnen met aanvan kelijk 3 leden. De burgemeester van Krui ningen de lieer Dominicus bood den nog krassen, directeur mede namens de aan wezige wethouders een prachtig bloem stuk aan, evenals het Fanfaregezelschap van Ierseke Er werden hem voorts bloe men gezonden van verschillende bevrien de zijden I)e belangstelling was zeer groot te oordeelen naar de verschillende aanwe zige personen, onder wie ook oud-leden der vereeniging va» verre gekomen, waar- ouder een van de oprichters, een zeer krasse oude van dagen Oin liall' twee werd 'een optocht ge houden door de gemeente, die van heinde de en ver hel volk naar Kruiningen ge- trokkcu bcefl Na het talvoeren van het gezamenlijk nummer, werd de directeur op de tent gecomplimenteerd door den heer Wellenian, bimgeracester van Krab- bendijke eertijds vele jaren directeur van het Fanfarengezelschap in zijne ge meente Zooals gewoon werd het feest gevierd met gulle hartelijkheid De straten waren zoo vol dat men over de nieuschenhoof- den kon loopen. Na het spelen op de tent werden geldprijzen en medailles uit geloot. Arn's Genoegen was o a. zoo ge lukkig behalve f 15 in geld de zilveren medaille te winnen door H. M. de Ko ningin voor het feest geschonken Te ongeveer elf uur werd het feest door een vuurwerk besloten De versie ring der gemeente in haar verschillende buurten was zeer aardig. Voor de versie ring waren door E. M M. 1 verschillende geldprijzen uitgeloofd De eerste werd ge wonnen doov de buurt dc Kroon De gasilluminalie op de markt was even als het vorige jaar prachtig Uit S cho u we n-D ui ve la nd. Den heer M Adriaanse, brigadier der Rijlcsveldwacht le Zierikzce is als zoodanig eervol ontslag verleend niet ingang van 1 Juni j.l .wegens ziekte. Uit Uthalen. Dc dienstbode van den landbouwer Joh. Nelisse te St. Maartensdijk ge raakte Dinsdag met haar haren tusschen liet rad van een in werking zijnden ont- roomer tengevolge waarvan het meisje een schedelbreuk bekwam. Uit Zeeuwsch-V laan deren O. D. In den nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in hel café „De Zwaan" aan den provincialen weg, op eenige-n afstand van Neuzen. Dc vrouw des huizes hoorde geritsel, stond op en zag dat iemand door. een opgeschoven raam naar binnen klom Zij wekte de toch is hel noodig, dal gij een duidelijk inzicht in de zaak krijgt. U heeft gehandeld volgens een tes tament, dal zes maanden voor Stephen, Rands dood werd gemaakt. Er bestaal, een ander testament, dat drie maanden Jater werd geschreven. Stephen Rand had met dat tweede testament een bepaald doel op 't oog. Hij wensclite niet, dat gij er van af wist en droeg daarom de zaak aan advocaten in hel Noorden op in plaats van die den zaakwaarnemers van uw familie, den hee- ren Moneypenny en Reade toe le ver trouwen Hij vertrouwde mij zijn geheim toe, omdat ik zijn oude school kameraad was en gij- niij niet kondet. Hij droeg mij op een oog in t zeil te houden Als alles goed ging, dan moest ik het geheim voor mij houden, maar als het verkeerd liep, moest u er mee in kennis gesteld worden. Alles ging goed dus ik bleef zwijgen. Ik kreeg echter nog een op dracht. In geval ik vóór u stierf, dan. moest ik u het testament ter hand stel len, ik moest dat zelf doen, aldus heeft» de oude man het bepaald Als ik op mijn sterfbed lag moest gij het in ont vangst nemen, maar ofschoon ge er geen gebruik van behoefde lc maken, mocht ge liet toch in geen geval vernietigen. Het moest bij u even veilig zijn als in hel graf John Rand zweeg geloof, verbazing en ook ongeloof voerden strijd in zijn gemoed. Kolonel Standish keek hem aandach tig aan. Die man heeft zijn vrouw lief,, beredeneerde hij bij zichzelf Als het verkeerd uitloopt, gaal hij hij er mee ten onder, zal het hem ver pletteren, ja, dat is het woord ver pletteren Hardop zei hij- Hier is de laatste brief van Stephen Rand aan mij. Hij nam een brief uit een couvert Lees hem John's hand beefde terwijl hij de vol gende woorden las. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1