ItBKLBERGSCHE (MRAIT, Dinsdag 2 Juni. FEUILLETON. De Ziel van Margaret Raad. Nr. *27 i«»7* Jaargang. 1914 Deze oourant verichijnt dagelijks, met uitzonderimg Tam Zon- en Feestdagen. Frij» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp, 11.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zqn. Advertentiön 4 20 cent per regel. Bq abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichte» en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel moei 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zealand, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentie-Bare«n A. BE LA HAJR Ar., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. EEN LESJE IN DISCIPLINE. Arme Katwijksche katholieken! Ze visten dat zij in hun district verre weg de sterkste groep vormen, en in heel begrijpelijker! gedachtengang rede neerden zijde Kamerzetel is vrij, en nu hebben w ij dc meeste aanspraken en niet de chr.-Iiistorischen, die de zwakste coalitie-groep in het district vormen. En bij gevolg besloot haar Centrale een eigen candidaat te stellen. Naïeve waanAlsof de kiezers iets te zeggen hebben over de kleur van hun af gevaardigde! Ze vergaten dat de coalitie- leiding daarover de beslissing heeft. De commissie van accoord bepaalde dan ook dat het district niet katholiek zou wor den, maar chr-historisch. Arme katholieken! Ze hebben er nog een oogenbhlc over gedacht zich te ver zetten. Er waren er die in de kiesver- èenigingen er over klaagden dal men die vereenigingen niet geraadpleegd had. Al weer diezelfde dwaze illusie. Zelfs de katholieke centrale deed eerst of ze kre gelig zou worden. Ze adviseerde wel om zich voor ditmaal te onderwerpen. Maar ze kondigde daarnaast het voorstel aan om in 't vervolg geheel vrij 1e blijven en zich daarom af te scheiden van den Alg. Bond van R. K. kiesvereenigingen. 't Was echter maar een booze opwel ling van 't oogenbhk- In de Zondag ge houden vergadering trok 't bestuur dit laatste voorstel in, „als strijdig met het eenmaal gegeven woord en met het alge meen belang", en werd dr. De Visser bij acclamatie candidaat gesteld. 't Was ook voor ,,'t algemeen belang" véél verstandiger van de katholieken zich daar niet op te dringen, en aan de chr-historiselien den zetel te laten. Kregen de katholieken niet dadehjk na de beslissing van de commissie van ac coord een pluimpje van de chr.-hist. ^Ne derlander" over hun politiek inzicht en over him opoffering van een oogenblik- kelijk succes aan 't groote algemeene doel? Het klonk voor sommige katho lieken misschien wel wat prikkelend, zoo'n lof te "hooren uit den mond van den zwakste, die met den buit ging strij ken. Maar 't was toch een hulde. Ja, "'t is een verheffend gezicht, zoo'n gehoorzaamheid. Misschien zijn er lezers, ook niet-katho- heken, die zich de vraag stellen, wat voor waarde voor 't zuiver beeld der politieke volksvertegenwoordiging nu zoo'n Kamerverkiezing heeft. Maar die vraag is al een bewijs dat men de betee- kenis van 't partij-wezen niet begrijpt 't Kón Immers "niet anders. Hoe kun nen partijen zonder twist samenwerken, als geen electoraal accoord de zetelkib belarij buitensluit? En datcoalitieaccoord was zoo duidelijk mogelijk in art. 4- „voor een Kamerzetel thans door een geestverwant der drie contracfceerende partijen bezet, zal de bezettende partij, en zij alleen, ook ditmaal den candidaat stellen Dat is immers logisch! Al zouden ook alle chr.-historischen uit Katwijk zijn weggetrokken, liet district zou chr-liisto- risch b 1 ij v e n, omdat 't eens chr.-histo- risch was. Vindt u dal onzin? Dan begrijpt uliet niet. (Nadruk verboden). L. 1. ME A DE. 72). Niet lang na dit zonderlinge gesprek werd de oude Stephen Rand bij zijn vaderen verzameld. Cyril Standish volgde van verre den loop der gebeurtenissen. Hij bleef onopgemerkt, maai" zelf merkte hij des te beter op; hij zag dat alles goed ging; de jonge erfgename kwam uit Tasmania. En niet lang daarna had er een stille trouwplechtigheid plaats. Al de dagbladen deelden, het heugelijke nieuws mede, dat John Rand en Margaret Rand in den echtelijken staat waren ver bonden. De tijd verstreek en de dagbla den vermeldden het volgende jaar dat het gelukkige paar een zoon was geschon ken. Cyril Standish kon het faatste testa ment dus stil laten rusten. Dochniet NOG MEER DIKKE WOORDEN. De brochure met den sensationeelen titel ,,'s Lands welvaart in gevaar", door de vereeniging „Onze Vloot" uitgegeven als een pleidooi voor de plannen tot ver sterking van onze vloot in Indië, is gevolgd door een tweede, waarvoor een nog pakkender titel is gevonden. NEERLAND's ONDERGANG staat er met groote letters. En dan met [kleinere daaronder „kan en moet vermeden worden". .Kim het banaler? De inhoud der brochure is nogmaals een betoog dal wij zooveel materieel belang hebben bij het behoud van Indië, wat dan ook nog eens wordt bevestigd, door de op antwoord eener circulaire toegezonden verklarin gen van,een aantal Kamers van Koop handel, en van personen uil de wereld van handel en industrie. "We gelooven niet dat er iemand in ons land zal zijn, die de genolenide uitspraak zal bestrijden Maar wel willen we er legen opkomen dat er op zoo'n lawaaierige manier, die sterk doel den ken aan 't onsympathieke gedoe der Engelsche jingo's, met die uitspraken ge leurd wordt, alsof 't evenveel argumen ten zijn voor onveranderde aanneming der ingediende voorstellen. Zooals bijv. de Hengelo'sche Kamer heel terecht opmerkt, mag de vraag, in hoeverre Nederlandsche burgers van onze koloniën profiteeren, niet de eenige en zelfs niet de voornaamste zijn, welke over de wensclielijkheid eener betere verdediging van Ned. Indië beslist. En op wie moet die stemming-makerij indruk maken? Op de Kamerleden? Die kennen, wat hier wordt verkondigt over die materieele belangen, en over de door niemand ontkende gevaren voor óïis bezit, veel beter uit hel zooveel zakelijker en waardiger rapport der staatscommissie. 't Gaat trouwens niet over de vraag óf er iets gedaan moet worden, maar wel over de vraag wit er gedaan, kan en moet worden. En voor de beantwoording van deze vraag, vooral wat onze financieele ca paciteit betreft, hechten we meer waarde aan 't oordeel van staatslieden dan aan dat van. militairen. Wie een polder wil beschermen, maakt nog niet dadelijk een Westkappel- schen dijk. En men brengt de oplos sing der vraag, wat voor dijk? geen stap verder door huilerig te klagen over de jammertooneelen van een overstroo ming Binnenland. BARBA ARS! II NEDERLAND. Wat de Franschman Romains vertel de van zijn ervaringen op een autotocht door Nederland blijft betreurenswaard. Maar toch is 't verhaal ook hier en daar sterk overdreven gebleken. Er is reeds door den burgemeester van het door hem genoemde Rijsen verklaard, dat daar niets gebeurd is. En nu komt uit Harderwijk nog iemand verklaren, dat de toeristen daar niet het minst de aandacht trokken door de opzichtige en voor Harderwijk zeerzon- lang na de" geboorte van het kind van John Rand werd Standish opgeroepen om zijn tenten af te breken en naar een andere wereld te verhuizen. Hij was blij want hij kon bij de ver andering slechts winnen. Men werd niet in Gods betere wereld in de kracht en den bloei van zijn leven uit het leger weggezonden. Hel zittende leven had zijn dagen verkort, hij zou in dien beteren staat gewichtige plichten te vervullen heb ben, hem, door zijn Iioogen Koning op gelegd. Aldus maakte hij opgewekt toebereid selen voor zijn vertrek, en liet zijn aard,- sche zaken in volmaakte orde achter. Maar op zekeren dag schoot hem het testament van zijn ouden vriend Stephen te binnen. Stephen's opdracht was duidelijk Als de dood bij Cyril aanklopte dan moest zijn testament aan John Rand toever-* trouwd worden, de jonge man kon er dan mee handelen zooaJs hij verkoos. Cvril Standish schreef daarom aan John Rand en John ging naar Surrey om een onderhoud te hebben met iemand van wien hij nooit te voren zelfs had ge hoord. Standish zond een ouderwetsche derlinge kleeding,Dat de kinderen om hen te hoop liepen, was verklaarbaar doordat de ouders meest alle naar dc kerk waren. En dal op het verzoek van den heer Romains niemand hulp verleen den vindt hierin zijn verklaring dat men dat in 't Fransch gedaan verzoek niet verstond. Er zijn door liet Tweede Kamerlid Eerdmans eenige yragen tot den minister van justitie gericht- We zullen dus wel spoedig weten, wat er te sterk aangedikt was in 't verhaal. We vreezen wei dat er nog genoeg er gerlijks overblijft. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit; is aangewezen als afgevaardigde naar het in Sept. te Boeda Pest te houden 18e intern, congres voor tram- en lo kaalspoorwegen F. E van Hennekeler c. i. lid raad v, toez op de spoorweg diensten te Hage zijn benoemd tot adsp. vice-consul de candidaat v. dencons, dienst. W A. A. M. Daniels en de cand.-cons ambtenaren mr. L. A. Gastmann en P, F. Maas. OOST-IN Dl Onlusten op Borneo. Naar de Tei. meldt, zouden heden ver sterkingstroepen onder bevel van kepitein Voskuyl uit Batavia naar Borneo vertrek ken. Oil Stad en Provinole. Uit Middelburg. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer M. P van der Harst, plaatsver vangend lid der commissie van aanslag m de belasting op' de bedrijfs- en andere inkomsten voor den kring Middel burg, wegens verandering van woon- plaats, uil genoemde betrekking eervol ontslag verleend. - Aan de Loskade was het vooral den eersten Pinksterdag zeer gezellig door het groote aantal jachten van allerlei soort die daar gemeerd lagen: stoomjachten, motorbooten in de meest verscheiden vormen, en zeiljachten. Tegen den avond voeren er een aantal weg, maai" er kwa men er andere bij, zoodat gistermorgen nog een lange rij langs de kade lag Te gen half tien 's ochtends voeren ook die weg op een enkele na. Verreweg de meeste vertoonde'n de Belgische vlag Slechts een enkel stoom jacht de Nederlandsche. En dan waren er nog een paar Engelsche. In de stad werd veel drukte gebracht, door de vele Belgen die met plezierboo- ten naar Walcheren waren gekomen. En gister en heden waren het «vooral de buitenmensclien op de fiets, die de overigens stille stralen verlevendig den. De stoomtram Walcheren vervoerde op beide Pinksterdagen tezamen 2817 passagiers. Zooals bekend was, hadden de po gingen om met den tweeden Pinkster dag alhier een festival van „Middelburg Vooruit" te geven geen succes gehad, maar toch wilde deze vereeniging haar leden en begunstigers, die de laatste jaren ponysjees naar den trein om hem te halen. Toen John het keurig onderhouden huis binnentrad werd hij opgewacht door Slandisch's knecht, een man, die zijn meester jarenlang in de Punjab had ge diend en aan hem gehecht was. Het spijt mij, sir, maar kolonel Standish ligt te bed; hij heeft mij wel opgedragen de honneurs waar te nemen. Ik kan u een luneli voorzetten, als u dat verkiest; mijn meester wenscht dan daarna met u t e spreken. Ik wist niet, dat kolonel Standish zoo ziek was, antwoordde John. De lui echt schudde zijn hoofd en be waarde het stilzwijgen, de aandoening werd hem bijna te machtig. John was met hem begaan. Na een pauze zei hij, dat hij gaarne dadelijk een eenvoudige lunch wilde gebruiken en dan ter be schikking van den kolonel was. Hij at een weinig en een half uur na zijn komst* werd hij de ziekenkamer van kolonel Standish binnengeleid. De ster vende man zat, Idoor kussens ondersteund, in zijn bed op Nahst hem op het bed zag John een groote doos. Een pleegzus ter stond van haar lagen stoel naast het ledikant op. gewoon zijn op dezen dag, „waar voor hun geld- te krijgen" niet geheei te leur stellen cn daarom had zij in het Schuttershof verschillende feestelijkheden, georganiseerd. Des middags speelde voor; een vrij goed bezetten tuin het Muziek-1 gezelscliap, dc „Vereenigde Werklieden" van den houthandel „Walcheren", en deed dit op een, voor een zoo jeugdig gezel schap, verdienstelijke wijze; in de zaal was het kinderpret Voor een groot aan tal kindeven, dc zaal was geheel gevuld, werd een bioscoop-voorstelling gegeven, jammer dat de projecties niet duidelijker waren, voor de kleintjes bleek dit echter geen bezwaar, want zij gaven onophoude-' lijk blijk van groote ingenomenheid met hetgeen te zien werd gegeven. Te vijf uur vertrok hel bestuur met ge noemd gezelscliap door de Vlasmarkl, Markt. Langedelft, Segeerstraat, Station- straal naar het Station, alwaar met den sneltrein van half zes „Euphonia" uit Goes aankwam Terwijl de beide korpsen ieder op hun beurt vroolijke marschen deden hooren, ging het door de Station straat, langs de Kaden, Baleauport, Dam, Korte en Lange Delft naar het Neder- landsch koffiehuis op de Markt, waar de stoet ontbonden werd. Deze muzikale wandelingen werden medegemaakt door een groote menig te volk, terwijl langs den weg, speciaal in de Lange Delft zich velen geschaard hadden om den stoet te zien voorbij trekken. Te zeven uur ving in het Schuttershof een concert aan, gegeven door „Eupho nia" hetwelk werd bijgewoond dooreen ontelbaar aantal leden en begunstigers met hun familieleden en een 250 beta lende bezoekers Het muziekkorps maakte een zeer goeden indruk en vooral de drie laatste nummers, alle bekende melodién, lokten een krachtig applaus uit. Na afloop werd een bioscoop-voorstel ling in dl en tuin gegeven, ook nu hadden de beelden duidelijker kunnen zijn, en! velen konden geen geschikt plaatsje pin den om hel doek te zien wegens in den, weg staande boomen. In de zaal was inmiddels voor de dans- lustigen gelegenheid om een dansje te doen, begeleid door een flink strijk-or- kest. „Middelburg Vooruit" heeft dus, is het ditmaal op bescheiden schaal, haar leden tocli nog een genoeglijken dag bezorgd. Slechts één wanklank werd gehoord, en wel ten gevolge van pas geschilderde' stoelen, waardoor vele bezoekers en be zoeksters met geel geteekende japonnen, mantels, jassen of pantalons naar huis gingen. De .Christelijke harmonie vertrok hedenmiddag om twaalf urn- van het (repetitie lokaal op de Bree en gin[g al spelende door Wagenaarstraat, Hof plein, Noordslraat naar de Markt, waar nog een rondwandeling werd gemaakt Te half een vertrok hel gezelschap met de tram naar Vlissingen om aldaar de pro paganda samenkomst van Patrimonium aan den Koudekerkschen weg op te luis teren. De voorstellingen in het circus Althof waren Zaterdag- en Zondagavond goed, Maandagmiddag tamelijk en Maan dagavond slecht bezocht. Na afloop der voorstelling van gisterenavond werd di- Wil u ons een oogenblik alleen laten, zuster? vroeg kolonel Standish. Hel doet mij genoegen sir, kennis met u te maken. Zijne blauwe oogen rustten met vrien delijke belangstelling op John's ferm ge laat. Als soldaat en man deed John's mannelijk voorkomen hem aangenaam aan., Hij aardt naar zijn vader, dacht hij liet spijt mij, sir, dat ik u zoo ziek aantref. O, jonge man het is goed, dat je de dingen bij den rechten naam noemt; je ziet den dood op mijn gezicht. U schijnt heel ziek te zijn. Je ziet den dood op mijn aangezicht, mijn waarde heer. Het is waar, zeide John, bedroefd kijkend. De oude kolonel stak den jongen man zijn gerimpelde hand toe, terwijl hij een regel aanhaalde uil het onsterfelijke vers van Browning; „With God be the rest." Mijn jonge vriend, ik ben blij, dat ik heenga. Ik verlang er naar in den hemel in de vechtende gelederen te treden mij te voegen bij de overwinnende hel den, die de duivels verslaan Ik heb altijd gevochten waar een vijand was Je reet met afbreken begonnen en heden vertrok het circus naar Goes, waar het hedenavond zijn openingsvoorstelling zal geven. - In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart over één werd door een voorbijganger ontdekt dal een der ramen van hel kantq.or der Zeeuwsche Kolenmaatschappij aan de Goesche Ko renmarkt alhier, van onder brandde. De man waarschuwde een der omwo nenden en te samen wisten zij met em mers water het vuur in den aanvang te stuiten. De politie was inmiddels ook ver wittigd en opende het raam, daar ook de gordijnen reeds aan het smeulen wa ren, hetgeen natuurlijk ook spoedig in zijn voortgang gestuit werd. Door de politie werd ter plaatse een hoeveel heid stroo en papier, die tegen hel raamj aan de buitenzijde lag in beslag geno men, in verband met een vermoeden, dat liier aan kwaadwilligheid (baldadigheid?) moet worden gedacht. - Bij de politie alhier is hedenmor gen aangifte gedaan dat aan een buiten man in een café zijn porlenionnaie zou zijn ontrold - H. Pvan wiens aanhouding als ver dacht van diefstal van lood wij in ons vorig nummer onder „Laatste Berich ten" melding maakten, is Zaterdagavond weder op vrije voeten gesteld Uit .Vliaifngen. LI Zondag is te Vlissingen 'l badseizoen weder geopend. De badplaats zelf heeft geen noemens waardige verandering oudergaan. De kiosken naast de muziektent zijn nu alle verplaatst, zoodat een open ruimte is ontstaan, die aan muziekminnaars tijdens dé openluchtconcerlen de noodige plaats biedt. Naast het terrein voor de betalende baders is nu ook een terrein gereser veerd voor volksbaden en dit behoorlijk afgezet De rij der concerten is geopend met een uitvoering door de harmonie „Uc- eloise" die met het oog op de minder gunstige, weersgesteldheid in de groote zaal van 't Grand Hotel gegeven werd, tot teleurstelling van duizenden, die deze club gaarne eens hadden willen hooren. o Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. - Tot klerk ter secretarie te R i 1- 1 a n d-B a t h is benoemd de heer L Lam- brechtse Mzn., volontair ter secretarie 6e Bruinisse. - Zaterdag na afloop van den rondgang door de gemeente van het muziekgezel schap „Vroolijk Voorwaarts" te Bath nam de directeur de heer A. C. Sleketee wegens vertrek uit de gemeente afscheid van dit gezelschap, waarvan hij acht jaar de Leiding had. De school was ge heel gevuld met belangstellenden en het was velen aan te zien, dal zij het vertrek van den hoog gewaardeerden directeur zeer betreurden. Na een toespraak van den heer Sleketee sprak namens hel ge zeischap de voorzitter de heer H A. Dionkers een woord van dank voor alles wat de heer Steketce heeft gedaan Na mens 'het publiek bracht de heer Van Oosterhout den scheidenden directeur hujde liebl je oom wel over mij hooren spre ken? - Neen, nooit, dat is juist zoo vreemd. - Begrijp nu eens; hij was een eigen aardige kerel, die Stephen. Hij stelde veel vertrouwen fn mij maai* vond het niet de moeite waard mijn naam te noemen. - Dat was het niet, kolonel Stan-/ dish. Hij was een stil man en sprak nooit r een van zijn vrienden. - Het doet er niet toe, mijn jongen ik zou mij nooit door Stephen beleedigd kunnen gevoeten. Oude schoolkameraden, begrijp je. Ja, kolonel. Hij kwam kort voor dat hij stierf bij me en bracht me een zeer gewichtig document. Rand keek verrast. Vóórdat hij het mij echter toever trouwde, vertelde, hij mij zijn levensge schiedenis en deelde, mij mede, dat de dood die mij nu roept hem kwam op roepen. Hjj sprak over zijn testament en trad in alle bijzonderheden. Zijn nicht) Margaret Rand zou zijn erfgename zijn op voorwaarde, dat zij met u trouwde, John Rand. (Wordt rervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1