MlilBKLfilftem (KIKAA 1S7- Jaaroang. i Yrijdag 29 Mei. KameroverziGht.T; Binnenland. FEUILLETON. De Ziel ran Margaret Rand. Dit Stad en Provincie. N°. 12» 1914 Deze courant Terichijnt dagelijki, met uitzondering Tan Zon- en Feeitdagen. Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg ali voor alle plsatien in Nederland franco pp. r 1.25. Afzonderlijke nummert kotten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectnnen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eeritvolgende nummer moeten dei middagt vóór één nnr aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiön i 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en nlle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50'; elke regel me» 20 cent. Beclamet 40 oent per regel. Groote lettert naar de plaati, die zij innemon. Tot de plaatiing van advertentiSn en reclames, niet afkomitig nit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-BnreaE A. DE LA HAR Ar., Ji.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Tweede Kamer. Zilling van. Dinsdag. Zakelijk als altijd heeft gister minis ter Treub in de middagzitting de alge meene beschouwingen over de stuwa doorswet beantwoord, en met rustige zelf bewustheid hoeft hij de door hem in "het ontwerp-Talma aangebrachte wijzigingen verdedigd. /Van den heer Lohman gaf hij „de ab solute verzekering" dat er voor die wijzi gingen geen hl vloed op hem is uitgeoe fend, en zeer speciaal niet van vrij-libe- rale zijde. AJs de door hem aangebrachte vei'anderingen toevallig ook welgevallig zijn aan de vrije liberalen dan blijkt hier uit eenvoudig, dal hij in sommige prac- tische Aangelegenheden niet zoo ver van !hen af staal. Achtereenvolgens zette hij daarna de beteckenis der wijzigingen uiteen. Ten opzichte van de arbeidsboekjes- wees hij er op dat minister Talma daar mee beoogde het begin van een wettelijke regeling van het havenbedrijf, maar met het gevolg dat men de bedrijfsvrijheid aantastte. Immers men zou dan aan den minister permissie moeten vragen een bedrijf uil le oefenen. Onjuist is het, dat de door spr. voorgestelde kaart het zelfde zou zijn als het boekje. Een kaart haölt men eenvoudig voor zijn paai' kwar- 1 tjes, zonder dat iemand hei? recht heeft zoo'n kaart te weigeren. Men heeft trou wens al de arbeidskaarten ter controle van de arbeidsinspectie. Dat ook naar 's ministers meening de Zondagsarbcid zooveel mogelijk beperkt dient te worden, ffieende hij als wet houder van Amsterdam geloond te heb ben. Maai' bepalingen ter beperking zou de minister alleen willen nemen, wanneer hij de industrie zelve wil doen verdwij nen. Zoo b.v zou hij geen bezwaar heb ben tegen dergelijke bepalingen inzake de huisindustrie. Maar Zondagsarbeid in het havenbedrijf is absoluut noodig. Abnormaal zijn de toestanden in dit bedrijf, waar den oenen dag 10,000, den volgendén 3000 arbeiders werken. Daar om is het noodig, dal er een goede ar-' beidsbemiddeling komt, opdat het b.v tijdig bekend zal zijn, hoeveel arbeiders .er zullen worden aangenomen. En ten opzichte van 't veelvuldig over laten van regelingen aan algemeene maat regelen van bestuur, wees hij op de on mogelijkheid om bij Ide werkwijze der Ka mer die zaken door haar te latèn behan- jdgelen. I-Iet is pi lang gewoonte geworden, izulk een maatregel biiet te nemen, vóórdat de belanghebbenden en deskundigen zijn gehoord. Spreker zelf zal die gewoonte zeker niet afschaffen. Na toen nog geprotesteerd te hebben tegen liet wantrouwen van den heer Nier- slrasz jegens de ambtenaren de Kamer heeft toch niet le maken met de ambte naren, alleen met den minister en voorts ook tegen de bewering van den fieer Schaper dat „onze rechterlijke macht Voortdurend sabotage pleegt aan de Ar beidswet", eindigde hij met een herinne ring aan de veelvuldig bij dit debat ge-^ bruikte beeldspraak. Er is gesproken, zei hij, van een ge-4 raamte, van een skelet, van een uitge kleed skelet, en zelfs van een skelet met het levende hoofd van. een glimlachen den stuwadoor. Al die beeldspraak is niet zeer opwekkend. De heer van der Voort van Zijp is begonnen met het ten tooneele voeren van deze danse macabre. Spreker voelde zich op het oogenblik nog niet in een kerkliofstemming, maar of ten slotte het skelet zal worden begra ven, hangt af van de heeren zelf. Wat hij daarmede bedoelt, behoefde spreker, na hetgeen hij heeft gezegd, niet nader uit een te zetten, En toen begonnen de replieken met een rede van den heer Spiekman, die heden voortgaat. We 'meenen echter dat na de boven staande samenvatting van de rede van den minister, we het belangrijkste van de zitting van gister vermeld hebben. We stippen slechts aan dat <le lieer Ter Spill van den heer Roodenburg (v d.) te hooren ikreeg idat hij ide kwestie van, het verschil tusschen hel ontwerp-Talma en dat van Treub, geweldig had -opge schroefd en er ten onrechte een vraag van vrijzinnige staatkunde van had ge maakt, en dat ook de heer van Nispen (Nijmegen) en speciaal de heer Scha per legen de theorieën van den heer Ter Spill opkwamen. (Nadruk verboden). L. M E A D E. 70). UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is Ha. Wilsen Elias te 's ilage in den, Ned adel verheven met het preadicaat jonkvrouw, is mr P. S. Gerliugs ontslagen lals ambt. O. M. bij de kantongerechten in het arr. Almelo, en in zijn plaats benoemd mr. P. A J. Losecaat Vermeer, adv. eu proc. te Haarlem; is op 'verz. e. o. verj. onder dankbetui ging aan Kirsopp Lake als hoogleeraar in de godgeleerdheid te Leiden; is op verz. met 1 Juni ter zake .v langd dienst e.o en pens. verl. aan den insp. der cavalerie gen. maj. H. C. P. L Malhon en ïs benoemd tot gen. maj insp. d. cav. de liol W H. Piepers!, comm. v. h 2e reg. huz.; is op verz. e. o. verl. a. d. lioofdcomm. d tel J C Wannee en den comm. d post le kl. jhr J E v Bülow,- is benoemd tot consul te La Paz (voor de departementen Oruro, Chuquisaca, Po- tósien Tarija). Bolivia. II. S. Denniston, aan, wien in het Eng. of Fr. geschreven moet woixlen. Uit Middelburg. Voorzien van twee foto's, de eene van de voorzijde van de buitenplaats „Veld- zigt", de andere van de achterzijde over de vijvers met het bruggetje gezien, ver scheen het verkoopboekje van de veiling die Woensdag 17 Juni a s. ten overstaan van notaris J. C Blaupto ten Cate in „De Vergenoeging" alhier zal plaats hebben van deze buitenplaats en van de villa „Gaternisse" benevens van de ach ter gelegen weilanden. Het eerste perceel bevat de buiten plaats met bosch, vijvers, enz. het heeren huis en andere gehouwen, ter oppervlakte van 6 H. A 87 a. 99 ca.; het tweede per ceel is een stuk bouwterrein met daar op aanwezige koepel aan den Ouden Vlis- singschen weg (54 a. 50 ca); perceel 3 Wij lceeren terug naar het oogenblik, dat Margaret acht honderd pond van Reade ontving. Zij droeg den chauffeur) op haar naar de heeren Winston en Marsh, de groote juweliers in Bond Street te brengen. Ofschoon deze winkel een wereldberoemden naam bezit, is hij toch klein, smal en donker, Zijn vele vitrines bevatten zoovele kostbare steenen, dat alle gekroonde hoofden in de wereld er wel mee getooid zouden kunnen wor den, maar zooals dat dikwijls met een beklante zaak het geval is, wordt er weinig aandacht geschonken aar) het uiterlijk. Het is achter in den winkel zoo donker, dat daar zelfs in Jiuu' een bezoeker kan zitten, zonder opgemei'kt le worden. Die duisternis komt dikwijls goed te stade als er groote sommen in juweelen worden omgezet. Margaret had er geen flauw vermoe den van toen zij don winkel binnentrad, dat haar grootste vijandin, Charlotte Mans- field voor het oog verborgen in het donkere hoekje zat. Z1j was in dc mee ning dat Charlotte op dat oogenblik het kanaal overstak. Zij liep dan ook vol ver trouwen den winkel In en gaf haar wensch te kennen, terwijl zij het papier liet zien waarop zij verklaarde dat zij voor de som van achthonderd pond van het parel collier had afstand gedaan, onder voorwaarde, dal men het voor haar zou bewaren, tot zij het tegen de volle som weer zou kunnen inlossen. Charlotte spitste, haar ooren en gaf den man die haar hielp te kennen, dat zij voor 't oogenblik achter in den winkel wensch le» te blijven. Zij fluisterde hem toe, dat de dame, die het over haar parelen had, een vriendin van haai- was de westelijk van „Gaternisse" gelegen moestuin met tuinmanswoning, warme kas, enz.; perc 1 is de villa „Gaternisse". De pereeelen 5, 6, 7 en 8 worden aange geven als bouwterrein en zijn gelegen langs de westzijde van den Schroeweg van den hoek van den O VI. neg lol do wa-fWntersohap El1ewötTtsdijk' tergang naar de vijvers. De overige per eeelen zijn weiland. ring van ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke werd de rekening goedgekeurd met een goed slot van f 2537.315. I In de Woensdag gehouden algemee- I ne vergadering van Ingelanden van het Uit Zeeuwse li-V laanderen "W D. In de Donderdag te Cadzand gehou den raadsvergadering werd de jaarwedde van den veldwachter met f 25 verhoogd en gebracht op f 125 De aandeden 7, 12 en 20 van de geld wezen! 'een™S 1D00. 7 van 1908 en 17 van 1913 Het was gisterenavond vrij goed be zet in het circus Allhof. Het wederom vlug afgewerkte programma, dat geen verschil met dat vau Woensdagavond bqod, viel zeer bij de aanwezigen in den smaak en deze tweede uitvoering ver sterkte onze mecning, dat zoowel dc dressuur als de landere nummers van de beste zijn, die men in rondtrekkende cir cussen kan aantreffen. Wij willen hier ditmaal nog aan Loe- voegen, dat het geheel door een goed orkest wordt begeleid Het trouwen van een bekend Mid- delburgsche straattype gaf heden mor gen op de Markt alhier aanleiding tol een allesbehalve verkwikkelijke belang stelling, die niet pleit voor de deelne mers:. aan die betooging Uit Vlissingen. De afd- Vlissingen van den „Bond van Transportarbeiders te land" heeft in een adres aan den gemeenteraad er op gewezen dal de reeds lang bestaande klacht over het weren van Vlissingsche arbeiders tegenover a rbeiders van buiten de gemeente, ook onder de exploitatie door de gemeente is blijven bestaan. Zij verklaart zich bereid'deze grieven nader toe te lichten. Naai' „De Ze juw" meldt, is «looi den kantonrechter te Middelburg uit spraak gedaan in eene quaestie van een inwoner van Vlissingen, aan wien herhaaldelijk plaatsing op de kiezerslijst was geweigerd, omdat hij een zoon van een Belgisch loods is en het gemeentebe stuur meende dat deze loodsen hier slechts tijdelijk wonen, zulks in verband met de wel van 1850. De adspiranl-kiezer werd daarom beschouwd als niet vol doende aan een der eischen, n 1 het be zitten van het Nederlanderschap. De kan tonrechter kende hem echter liet volle bezit van zijn Nederlanderschap toe. Dit hu zal ten gevolge hebben dat het volgend jaar een vijftiental personen, die in het zelfde geval verkeeren, op de kiezers lijst worden geplaatst. Uit Walcheren. Donderdagavond werd door de mu- ziekvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Serooskerke (W eene serenade gebracht- aan den heer P. W M Hoegen van Hoogenlande, naai' aanleiding zijner aanvaarding van het beschermheerschap van. genoemde vereeniging De leden werden op de meest harte lijke wijze ontvangen en onlhaald, ter wijl de heer Hoegen hen de verzekering gaf steeds bereid tc zijn de muzielcver- eeniging met raad en daad bij te staan Uit Z u i d-B evelsnd. In de Donderdag gehouden ver gadering van het waterschap 's Heer Arendskerke te Heinkenszand is be noemd tol dijkgraaf de heer H. v. Iwaar- den en tot gezworen de heeren Mart Rijk en Jac. Nijsse. In de Woensdag gehouden vergadc- en zij haar aanwezigheid pas wilde ver raden als men haar had geholpen. Margaret was spoedig klaar, de paar- len waren weer in haar bezit, maar juist toen zij de heeren Winston en Marsh wilde verlaten, kwam Charlotte met een vlugge bewegfng naar voren en legde een hand op haai- arm. Margaret? Charlotte! Ik dacht, dat je in Frankrijk was, Charlotte, Margaret kon. hoeveel moeite zij ook deed, haar emotie niet verber gen, en zij wist, dat Charlotte haar ont steltenis opmerkte. Ik moest mijn reis een dag uit stellen, antwoordde Charlotte, met op zet op luiden toon. Ik ga morgen. Daar ik nu een dag over had, heb ik mijn klein horloge met juweelen even naar Marsh gebracht om het te laten nazien Marsh is een oud vriend van me. Ik was verbaasd toen ik je zag binnenko men, Margaret. Ik ben een en al verba zing. Ik moet mij zeker vergist hebben; je hebt dat prachtige paarleu collier van werden uitgeloot GEMEENTERAAD VAN GOES. De raad vergaderde Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den Burge meester. Van de heeren Risch en de Paauw was kennisgeving ingekomen, dat zij tot bijwoning verhinderd waren; zon der bericht was afwezig «le heer Dekker. Aan «le orde is de bespreking van hel contract niet hel bestuur van den Wilhelminapolder over gaslevering aan dien polder, welk punt in de vorige ver gadering besloten werd, aan le houden. De kosten, van huizenaanleg en kanali satie worden ongeveer op f 8500 ge raamd. waarvan de maatschap f 2500 ver rekening en begrooting vastgesteld, rekening met een batig saldo van f 8717.88. Op .e|en verzoek van den waterbouw kundigen ambtenaar lot verhooging van jaarwedde werd gunstig beschikt en deze met f 100 Verhoogd, terwijl het bestuur de opdracht ontving tot het ontwerpen van een pensioenregeling voor de weduwe eiv weezen van dezen ambtenaar. Op een verzoek van belanghebbenden lot het verbeteren van een aarden weg door middel van grint vterd goedgevon den adressanten voor begrinting le ver wijzen naai' den daarbij betrokken ge meenteraad, terwijl de benoodigde hoe veelheid zand gratis beschikbaar werd ge steld, voor opzanding hetgeen naar de j g0edt meening van enkele ingelanden de noodi- Het te ieveren gas. zal 1 cent per ge ^verbetering wel zal kunnen ten gevolge j jfs hooger worden berekent! dan te Goes, terwijl dc maatschap per jaar garandee- liebben. Op de aanbevelingslijst voor gezwore ne ter voorziening van de vacature ont slaande door de gewone aftreding van den heer M. Rentmeester werden achter eenvolgens geplaatst de heeren. M. Rent meester, M de Dreu en C van de Velde Cz., terwijl met op een na algemeene stemmen werd herbenoemd tot vertegen woordiger in den dijkraad voor de water- keering van den calamileuzeu polder Bors- sele de heer D. Meulenberg. Aan het bestuur werd machtiging ver leend om de bijdrage toegekend in de vorige vergadering aan de N. V. Spoor- ewgmaatschappij Zuid-Beveland in de kos ten van aanleg van Spoorwegen, tot onge veer f 450 le verhoogen, indien zulks mocht noodig blijken. Een voorstel tloor één der ingelan den gedaan om de vroonen en wijlandcn, in verband met de Spoorweg-bijdrage in het vervolg ook in het dijkgeschot te be trekken, vond bestrijding, vermits hel al gemeen reglement, zoolang de artikelen 101 fe|n 102 te dier zake niet aangevuld zijn, zich tegen een dergelijken aan slag verzet. U.lt Uthalen. In de jl. Donderdag te St. Anna- land gehouden vergadering van ingelan den van de calimiteuzen Moggershilpol- der werden rekening en begrooting vast gesteld en hel tlijkgeschol bepaald op f 71 per II A. Herbenoemd werden lot gezworenen de heer W, van Putte en tot vertegenwoordi ger in den dijkraad der calm, polders Oud Kempenshofstede en Moggershil de heer Jb. Elenbaas Hz. Uit Zeeuws ch-V laan de ren O. D Een tragisch geval deed zich Woensdagnamiddag onder Neuzen voor. Vau de hoeve van den landbouwer P. Dekker, in den Coegorspolder be merkte men dat het paard met de cliais voor het hek bleef slaan Nader bij komende komende bleek dal genoemde landbouwer dood in het voertuig zat Ilij is van de Markt komende onderweg over leden In de huurt Driewegen had hij nog personen gegroet. De verdere weg dien hij moest afleggen was minder be zocht. John toch niet verpand? Neen; ik had wat geld noodig en de vriendelijke menschen hier leenden ine wat "ik vroeg. Ik heb ze de paarlen als waarborg gegeven. Je verbaast me, je verbaast me! Charlotte, mijn auto staat voor de deur, zal ik je ergens heen brengen? De dames stonden nu op straat voor den winkel. Waar zal ik je nu heen brengen vroeg Margaret. Nergens heen, ik wil niet met je' gaan. Ik wensch niet met jou gezien te worden O, ik kan geen woorden vin den, om uil te «Irukken, hoe ik je ver acht. Ik heb nooit van je gehouden, ik heb je altijd verdacht. Jij, die zooveel hebt, om zoo met het «iadeau van mijn neef te handelen! Nu weet ik dat hiijn wantrouwen gerechtvaardigd is, nu heb ik zekerheid. Ik verlaat Engeland mor gen en weet niet wanneer ik zal terug komen, misschien in maanden niet. Je bent veilig zoolang ik weg ben, maai begrijp goed, dat als ik weer in Enge- ren moet te zullen verbruiken 34000M® gedurende 30 jaren. De heer Pilaar vindt het jammer, dat dit punt in de vorige vergadering is aangehouden en dit ware niet noodig geweest, indien B en W. anders hadden gëhandeld Nu hebben B en W de opmerkingen die spr. over het contract had ingevloch ten in het voorstel, doch daarmede wa ren sprekers bezwaren niet weggeno men Hij geeft het college van B. en W. iu overweging om voortaan het oorspronke lijke stuk van B. en W ter visie te leg gen, zonder daarin veranderingen aan te brengen. De voorzitter antwoordt hierop dat hij het contract heeft aangevuld in over leg met B en W indien spr de vorige vergadering had kunnen presideeren, zou hij de bezwaren van den heer Pilaar hebben ter sprake gebracht Na een langdurige discussie betreffen de redactie-wijziging van enkele artike len en het aanbrengen van kleine toevoe gingen wordt hel contract met algemeene stemmen goedgekeurd. Dc voorzitter vraagt den raad machtiging om de ziekenbarak le doen herstellen, wat een uitgaaf van-h f 160 zal vorderen. In verband met de inrichting der „voormalige weverij" voor besmettelijke zieklen", als onderafdeeling van het gast huis en waarin geen lijders aan cholera en pest worden opgenomen, moet de ba rak weer in orde gemaakt worden. De raad heeft tegen deze uitgaaf geen bezwaar doch merkt de heer Temper man op, «lat, zooals hij reeds meer heeft aangedrongen, het beter ware' een flink gebouw voor dat doel te zetten, ook met het oog op de toeneming der scheepvaart en de «laaruit voortvloeiende mogelijkheid van. cholerabesmetling. De heer Fransen van de Putte geeft in overweging liet verbod om de Brouwersgang met rijwielen te berijden, zoo mogelijk op te heffen, waar het ver keer door dien weg door de stichting der rijkskanloren en landbouwwinter- school zeer is locgenomen en het voor de wielrijders lastig is -fexpres aldaar af te stappen Door den heer Donnner wordt in land kom, ik je niet zal sparen. De Voor zienigheid heeft mij vandaag naar dezen winkel geleid. Zeg het rechte woord, Charlotte. Zeg eenmaal in. je armzalig leven het rechte woord. Het rechte woord? Schrijf deze daad niet aan de Voor zienigheid toe; zeg, dat de ouivel je! bij «le hand nam en je naai' Winston en Marsh bracht, opdat fc nog feller, dart je reeds hebt gedaan, een ongelukkige vrouw kondt vervolgen,opdat je haar de liefde von man ten kind ontnemen, het ge luk win een jong huishouden verwoesten kondt Naar huis, Henderson! Margaret reed weg, Charlotte alleen op het trottoir achterlatend. Niemand had hun gesprek gehoord, maar meer dan een persoon merkte de uitdrukking van beider gelaat op. (Wordt vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1