MIDDSLRURGSCHE COURANT. 1914 Dinsdag 26 Mei. N". 122 157" Jaargang. Deze courant verichijnt d a g a 1 ij k met uitzondering van Zon» en Feeitd&gen. Pry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg alt voor alle plaatien in Nederland franco pp. 11,25, Afzonderlijke nummer» koiten 5 cent» Advertentiën bij' abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipeetuisen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor bet eerctvolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50; elke regel me»r 20 cent. Beclame» 40 cent per regel. Groote letter* naar de plaat», die zij innemen.. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomitig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeei Advertentie-Bureau A. DE LA KAB As., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Binnenland. GODSDIENSTIG DEMOCRATISCHE KRING Een 60-tal personen uit verschillende deelen van ons land waren Maandag naar Amsterdam gekomen, gehoorgevend aan de einde Maart gedane oproeping van een elftal personen van verschil lende richtingen der vrijzinnigen, om het hel verband tusschen godsdienst en po litiek anders, zuiverder, te stellen dan in ons land gebruikelijk is De bijeenkomst werd geleid door prof. dr. Ph. Kohnstamm, die in zijn openings woord bestreed, dat de circulaire de be doeling had een nieuwe politieke partij aan do reeds bestaande toe te voegen Hij achtte het noodig een vcreenigings- punt te hebben ter beraadslaging over de middelen, die men nog niet kent, al zien wij wel het einddoel. Bij de besprekingen werd door som migen bezwaar geopperd tegen het woord „demoeraat'dat door anderen werd verdedigd. Aan liet voorloopig comité bestaande uit de heeren dr J D Bierens de Haan, dr. H. Brugnians, mevr. H van Embden— De Ridder, dr. F. H. Fischer, G Topma. dr. J. H. Gunning, dr. G. J. Heeringj F. H. G. van Iler&on, dr. Ph. Kohnstamm, A. Roest Crollius en A. C. Schade van Westrum, werden toegevoegd de heeren (prof nir. Scholten, dr. H. T. ColenJ brander, dr. Slotenmaker de Bruine, A. Harmsen en dr. H. Th. de Graaf Dr. Slotemaker de Bruine wensclile zich de aanneming van de benoeming in de commissie voor te behouden Spr wraakt den godsdienst als oorzaak van politieke verdeeldheid, doch zou gaarne weten in welke richting de vereeniging zich zal bewegen. De voorzitter antwoordde dat, wat de vergadering van ganscher hoopt, wan neer di'. Slotemaker de benoeming aan neemt, hij mede leiding zal geven aan de richting waarin de vereeniging zich Besloten werd op een nader te bepa len datum een conferentie te houden. Ook werd besloten tot de oprichting van een eigen orgaan. Op voorstel van den voorzitter werd verder besloten geen statuten te ont werpen. Alvorens in formules te her leiden wat er in den kring leeft, achtte men het wenschelijk de vereeniging eerst te doen inburgeren. o NED. BOND VOOR WERK VERSCHAFFING In Den Haag is Maandagmiddag een Nederlandsche bond voor werkver schaffing geslicht, waartoe het initiatief is uitgegaan van de Vereeniging tegen ^Werkeloosheid De Ned bondl beoogt door samen werking mei de bestaande en in wor ding zijnde vereenigingen de uilgaven voor werkverschaffing te beperken en doelmatiger de beschikbare gelden aan le wenden Hij zal een band leggen tus- ischen gemeentebesturen, burgerlijke arm besturen, diaconieën en de particuliere vereenigingen ophet gebied van werk verschaffing. Minister Treub zegde den steun van de regeering toe Meer dan tot dusver is geschied, moest van regeeringswege op hel onderwerpelijk gebied gedaan wor den. Het particulier optreden zou in- tusschen reeds veel ia deze kunnen doen en de regeering höopt zich laLer bij de particuliere organisatie te kunnen aan sluiten. i DE NED. OFFICIEREN IN ALBANIË Bij de regeering is bericht ingekomen, dat in het district Durazzo alles rustig is'. De Nederlandsche officieren in dat district zijn ongedeerd en verkeeren in goeden welstand, UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon, besluit: is aan A. Nicholson, op verzoek, e o. vcrl. als vice-consul der Nederlanden te Whitehaven en is als zoodanig be noemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer E. Atter. Het vice-consulaat heeft lot ressort de haven Whitehaven. Aan den heer Atter moet in de Engel- sche taai geschreven worden. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. We bevelen aan alle stadgenoolen maar in het bijzonder aan alle raadsleden dringend ter lezing aan het ingezonden stuk in dit nummer betreffende het voor stel van „Nehalennia" om door een keu ringsbevoegdheid in de bouwverordening en door instelling van een schoon-1 heidscommissie te voorkomen dat Mid delburg door ergerlijk leelijke gevelsl voorgoed zijn karakter van mooie oude stad, en daarmee zijn aantrekkelijkheid voor vreemdelingen zou verliezen. B. en W stellen voor afwijzend op het verzoek te beslissen omdat de uit voering er van pnbillijk en onpractisch zou zijn. We hopen dat dit praeadvies niet tengevolge zal hebben, dat de zaak nu den doofpot ingaat. Het blijft ioch een feit dal ftp 't oogenblik niemand en niets zou kuunen verhinderen dal bijv. het stadhuis zou worden geflankeerd door twee rijen glimmende tegelhuizen, waardoor de hee- le aanblik bedorven, en Middelburg een stad van bespotting en ergernis zou wor den. En is het nu zoo onmogelijk een bepaling le maken, die deze en andere dergelijke dingen zou verhinderen? Ingezonden iïlcdedeelingen. Vergeet niet de aankomst van de Wereld Circus HERMANN ALTHOFP te gaan zien op Woensdag morgen 8 uur. Duizenden toeschouwers woonden in verschillet:de plaatsen van Holland de aankomst van den extra trein bij. Uit Vlissingen. De lichtbrulboei van Calloo (Oostgal) is Zondag weggeslagen, door een vis- schersvaarluig opgepikt en te V1 i s s i n- gen binnengebracht. Uit Walcheren. De Zeenwsche afdeeling van het Leger des Heils zal op den 2den Pink sterdag te Serooskerke een zomer feest organiseeren, waarbij 3 zangkoren cn muziekkorpsen hun assistentie zullen Jen verleenen. De leiding is tovertrouwd aan den heer Bruïjns vertegenwoordiger an het hoofdkwartier te Amsterdam. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Maandagnamiddag viel te Ierseke een arbeider, die op den akker aan 't werk was, plotseling neder en was binnen weinige seconden een lijk. De Maandag gehouden vergadering van het Groene Kruis te N i s s e was er unaniem voor om een algemeene Zceuw- sclic Provinciale vereeniging van het .Groene Kruis te stichten met den hoofd zetel le Middelburg, gelijk op de algemee ne vergadering door het hoofdbestuur zal voorgesteld worden. De afdeeling was er tegen in eigen kring een Renteloos schol te vragen maar er werd beslo ten lot versterking der geldmrddelen voor dit jaar alle leden om een extra-bijdrage te verzoeken. In een vergadering van ingelanden van hel waterschap Waarde werd Maandag de rekening over 1913 goedge keurd met een goed slot van f 1828 955 De begrooling voor het nieuwe dienst jaar werd in inkomst en uitgaven vastge steld op het bedrag van f 11442.415. Uit Noord-Beveland. In de Maandagmiddag gehouden vol tallige vergadering van den gemeenteraad van Colijnsplaat werd besfoten tot het aangaan eener geldleenfng ten bedra ge van f 5000 ter bestrijding van kosten voor hel bouwen eener onderwijzerswo ning. Besloten wórdt te trachten de defect geworden aanlegsteiger te hersLellen. Met het oog op den ougunstigen too stand der gemeentcfinantiën besloot men nog niet over te gaan tot het bouwen eener gasfabriek, doch aan de verlich tingskwestie de volle aandacht te blijven wijden tot een gunstiger tijd voor de ge meente zal zijn gekomen. Besloten werd de kerkgracht le zui- veren op die plaatsen, waar dit noodig blijkt te zijn. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Maandag viel te Hoofdplaat een molenaarsknecht van zijn wagen en werd overreden, zoodat geneeskundige hulp voor hem moest worden ingeroepen. Tegelijkertijd passeerde een hollend paard met een zaaimacliine rakelings den gevallene. Toen het dier tol staan was ge komen, bleek het, dal de zaaimachïne ver nield was, daar dit landbouwwerktuig in minder zachte 'aanraking met den dijk kwam. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepejn te Zierikzee |R. G. Schouten, Maastricht. Bed alikt voor Sittard S A. Baljon, Spaarndam. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het comité voor een standbeeld van Johan de Witt te 's Hage heeft de vervaardiging daarvan opgedragen aan den beeldhouwer F. E. Jeltsema te Sche- veningen. Hel model is reeds goedge keurd Behoudens hoogere goedkeuring komt het standbeeld op de Plaats te staan. ONDERWIJS. De Souburgsche onderwijzers kwestie. Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den ge meenteraad van O. en W. Souburg van 28 Maart tot ontslag van den onderwijzer S. Frelier wegens afneming der school bevolking. Zooals men weet werd een dergelijk besluit van 8 Mei 1912 van den S'ouburg- schen raad ook reeds niet door Ged. Sta ten goedgekeurd omdat op dat oogenblik het ontslag allerminst met de belangen de school en het onderwijs was, overeen le brengen,en ook omdat met het oog op de toenemende bevolking geen ze kerheid bestond dat óp 15 Januari 1913 het getal leerlingen niet weder 200 of meer zou bedragen. Het raadsbesluit van 28 Maart jl. ge nomen door acht van de tien aanwezige leden, berustte o.a. op deze overweging dat de door Ged. Stalen mogelijk geachte toeneming niet verwezenlijkt is, en de schoolbevolking steeds vermindert. De overwegingen van het besluit waar bij Ged. Staten hun goedkeuring ook aan dat besluit onthielden vermelden o.a. het olgende dat wel is waar het getal leerlingen aan de openbare school dat op 15 Januari 1913 nog 190 bedvoegj op 15 Januari 1914 bleek te zijn gedaald tot 175, doch dal voor deze daling een bijzondere oorzaak bestond, nl. vertrek van de nog aanwezige Roomsch Katholieke leerlingen naar een bijzondei'e school te Vlissingen; dat evenwel op grond van de steeds vermeerderende bevolldng der gemeente 38 zielen op 31 December 1911, 3141 op 31 December 1912 en 3573 op 31 De cember 1913) mag worden verwacht dat het aantal leerlingen der lagere scholen in de gemeente zal blijven toenemen, en dat in die toeneming ook de openbare school zal deelen. nu door de reeds vroe ger opgerichte twee proteslanlsche bijzon dere scholen cn de nu gevolgde uillrediug van de Roomsch Katholieke leerlingen in de naaste toekomst geen ontvolking van de openbare school om bijzondere rede nen meer te verwachten is; dat dan ook volgens de door h,et hoofd (der school aan den districtsschoolopziener verstrekte opgaven het getal 'leerlingen der openbare school reeds op 1 Mei jl. weder stijgende was, vermits tegenover een afvoer van 21 leerlingen een toe neming staat van 23*) leerlingen, die zich reeds bij het hoofd der school hadden aangemeld, terwijl vermoedelijk nog 3 'zouden volgen; dat voorts, blijkens de op dit punt een stemmige adviezen van het schooltoezicht, uil ee'n paedagogisch oogpunt te betreu ren zou zijn, indien de school, thans nog 5 leerkrachten tellende, door het ont slag van den onderwijzer met hoofdacte Frelier, wiens geschiktheid en gedrag door den arroudisseinents-schoolopziener worden geprezen, tot eene met slechts 1 leerkrachten zou worden teruggebracht; dat bovendien tot deze maatregel zeer zéker niet behoeft te worden overgegaan met een beroep op den financieelen toe stand der gemeente, zooals de gemeente Deze opgave is van vóór Mei, want óp 1 Mei zijn 34 leerlingen op school ge komen. Corr. raad het wil doen voorkomen, vermits die toestand, i"n vergelijking met dien van andere gemeenten, beslist gunstig mog worden genoemd; overwegende ten slotte, dal het hier niet zoozeer de vraag is, of de gemeen teraad met dit besluit is gebleven binnen de perken der wet, wat het getal onder wijzers betreft in verhouding lol hel ge tal leerlingen, maar veeleer, of het colle ge, waaraan de wet de bevoegdheid tot al of niet goedkeuring van het besluit verleent, zich kan vereenigen met een handeling, waardoor, ook volgens deskun dige adviezen, de belangen van liet onder wijs en van de onderwijzers zonder nood zaak worden geschaad. RECHTZAKEN. Bedriegelijke bankbreuk Het O M. bij den Iloogen Raad heeft gisteren conclusie genomen in de zaak van W. v. S, en F. v. S., kooplieden in rijwielen en naaimachines te Zaamslag. door het gerechtshof le 's Gravenliage met vernietiging van een vonnis van de rechtbank te Middelburg, ieder ver oordeeld tot li/2 jaar gevangenisstraf we gens bedriegelijke bankbreuk. De adv. gen. achtte geen der aange voerde cassatiemiddelen gegrond en con cludeerde tot verwerping. Uitspraak 22 Juni. Ni cht rauchen. De Hooge Raad heeft gisteren uil- spraak gedaan in de zaak van den L Irecht- schen student A. J v V., door de recht bank te Utrecht ,met bevestiging van een vonnis van den kantónTéchier te Breukelen—Nijenrode, veroordeeld tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis, omdat hij een sigaar had gerookt in een derde klasse-spoorwegcoupé der S S. onder Ab coude— Baambrugge met opschrift nicht rauchen. Geconcludeerd was tot ontslag van rechtsvervolging op grond ,dat het op schrift. nicht rauchen niet voldoet aan den eisch, dat het verbod duidelijk is ge steld. De Hooge Raad overwoog, dat een verbod vanwege de Nederlandsche over heid moet zijn gesteld in de Nederland sche taal, behoudens bijzondere omstan digheden, en onsloeg den requiraut van alle rechtsvervolging. N. R C. VersGhillenae Berichten Naar „Hel Volk" meldt, zijn bij referendum alle besluiten van het con gres van de S. D A. P met meerderheid goedgekeurd, de kiesreclilresolulie met 5767—858 stemmen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is, naar de N. R C meldt, een adres in gekomen, geteelcend door 108 van de 524 gemeenteraadskiezers van Hillegersberg, iw. o. 7 van de 11 raadsleden, waarin ver zocht wordt slappen te nemen tot de an nexatie van Hillegersberg door Rotter dam. Volgens liet adres zullen beide ge meenten door die annexatie gebaat wor den. Bij den gala-feestavond van Zater dag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, hebben er, naar de N. R. C meldt, 1372 rijtui gen en auto's gereden. Het laatste rijtui; van de file stond in de Plellerijstraat. Naar het Iland. meldt is Maandag middag in Den Haag een verkeersagent door een wraakzuchtig man aangevallen en mishandeld. De agent had onlangs den woesteling gearresteerd toen hij in het toevluchtsoord van het Leger des Heils eenige ruiten intrapte. Te Lage Zwaluwe is Zondagmorgen, naar de N R. C. meldt, vermoedelijk door verkeerden wisselstand een locomotief van een goederentrein ontspoord, opzij gevallen en gedeeltelijk in een sloot te recht gekomen. Persoonlijke ongelukken vielen er niet bij voor. De machine is zwaar beschadigd. Maandagavond reed te Amsterdam op de Prinsengracht een 16 jarig meisje, dal een jongensfiets bereed in de gracht. Haar buurjongen de 22 jarige II B. sprong haar na, doch kon weinig ter redding uitvoeren, daar hij niet kon zwemmen Hel meisje kon tijdig gered worden, doch B. moest zijn poging met den dood bekoopen Naar hel „Hbld." schrijft werd de redding door het op dringend publiek ten zeerste bemooeilijkt Zaterdag is ,naar het Hand meldt, tusschen Zwaagwesteinde en Buitenpost de arbeider H. door een trein overreden en gedood. Op de aardewerkfabriek van de S,o- ciété céramique te Maastricht hebben gisteren ongeveer 50 vrouwen het werk geslaakt, waardoor 200 mannen niet wer ken konden Daardoor hadden er nogal ongeregeldheden plaats, zoodal de hulp der politie ingeroepen werd. Men denkt dat de staking niet lang zal duren Hand. Boven verschillende plaatsen In liet Oosten des lands heeft Zaterdag onweer gewoed en hier en daar is de bliksem in geslagen en veroorzaakte brand Zoo vin den wij in de N R. C. melding gemaald van branden te Aalder, Aal ten Dieren en Varsseveld. Te Veendam is Maandagmiddag}, naar de N. R. C meldt, de werkman J K., met hel hoofd onder de wielen, van een zwaar beladen kar geraakt.' Vreeselijk gewond en met verbrijzelde onderkaak werd hij per brancard huis waarts gebracht. De toestand is zeer bedenkelijk. Maandagochtend is te Leeuwarden brand ontstaan in oen vuurwerkfabriekje aan den Harllnger trekweg Dc heer M. J. S., hoofd der firma aan wie hel huisje behoorde bekwam daarbij vrij ernstige brandwonden Het gebouwtje werd door de brandweer omgetrokken. IIET BEZOEK VAN HET DEENSCHE KONINGSPAAR. Nadat H. M de Koningin en prins Hendrik gisteren de „Dannebrog' ver laten hadden, zetten de l'eide Deensche schepen onder begeleiding van de vier Hollandsclie torpedobooten koers naar IJmuiden De koning en de koningin van Denemarken bleven ondanks hel gure weer .geruimen tijd op de commando burg genieten van hel vergezicht over het vlakke Holland Bij het passeeren van de Theseus" van de Ocean-lïne riep de koning joviaal good-bye. In de Buitenhaven te IJmuiden lag aan den toerislensleiger Hr. Ms. Heemskerck, die 's nachts uil Rotterdam gekomen was, gemeerd en vuurde bij het passeeren van hel jacht de voorge schreven 35 saluutschoten af. De bezet ting van het fort stond in groot tenue op het fortterrein opgesteld. ZEEBEVING. Men meldt uit Katwijk aan de „N Cl." In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ongeveer half vier, is te Katwijk aan Zee een zeebeving, beter bekend onder den naam van „baar" waargenomen. Het was vallend water, toen plotseling het water onrustbarend begon te stijgen, zoo zelfs dal in 4 minuien de zee i 40 M steeg. Schelpenvisschers, die aan het bag geren waren, moesten ijlings vluchten, hun kleeren en schoeisel achterlatende Gelukkig dat hel niet op den dag ge beurde' daar dan honderden kinderen aan het strand spelen en er zeker ve len verdrenken zouden zijn. Nu zijn er geen menschenlevens mede gemoeid. Waarschijnlijk is dit verschijnsel in verband te brengen met het onweer, dal lezelfder tijd woedde BUITENLAND. DE UITSLAG IN BELGIË. Aan wal we gisteren over den uitslag der verkiezingen in Belgic schreven, heb ben we weinig toe (e voegen. t)e linker zijde beeft een besliste overwinning be haald. De liberalen wonnen één zetel evenals de socialisten Daar de kalholic- ken twee plaatsen achteruit. boeren zooals men in Vlaanderen zegt) bedraagt hun aantal in de nieuwe Kamer 99, dal der liberalen 45, en van de socialisten 10. terwijl p.r twee christen-democraten zitiing in blijven houden. De meerderheid van rechts is daarmee van 16 tot 12 ge slonken. Het Katholieke „Hand van Antw" schrijft de naderlaag aan de verzwaring der militaire fasten (invoering van den algemeenen dienstplicht) en den zoo even aangenomen leerplicht toe, evenals aan den weerzin, dien met name de rechtsche leider Woeste den flaminganten heeft in geboezemd wegens zijn. houding, die hun eischen vijandig was in Aalst, het kies district van dezen koppigen staatsman hebben de christen-democraten, die als oppositie-partij moeten worden be schouwd. 8000 stemmen gewonnen. Bo-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1