Ingezonden Mededeelingen. Binnenland. Versebillenils Berichten. gevraagden steun aan dit petilionement te verleenen Met nadruk wil spreker opkomen tegen de meening die naar aanleiding van hetgeen ,het Vaderland'' en „de Nieuwe Courant" schreven, bij velen is ontstaan, alsof onze deelneming aan dit volks- petilionement zou zijn een vijandige actie tegenover deze regeering en een bedrei ging van de concentratie. Op wat „Het Vaderland" te dezer zake schreef zal ik niet ingaan; het komt mij voor dat dc schrijver van het desbetref fende artikeltje op allergelukkigste wijze er in geslaagd is, den inhoud daarvan te qualificeeren, door er het opschrift „Niet correct" boven te plaatsen, Ik kan er des te gemakkelijker liet zwijgen toe doen, omdat ik onze opvatting, onze houding zoo uitnemend - toegelicht vind in „dc Vaderlander" van 16 Mei j 1 het officieel orgaan van de Liberale Unie, op welken titel „het Vaderland" zooals onlangs naar ik meen uitdrukkelijk is ge constateerd, niet kan bogen- „De Vader lander" schrijft dan, naar aanleiding van het verschil in opinie onder de con- centratiegenooten, bij de behandeling van de inkomstenbelasting aan den dag ge komen; ,,IIet concentralieprogram geeft 0111 zoo te zeggen de grens aan naar be neden bij elke quaestie, die niet kan overschreden worden zonder ontrouw te worden aan het program. Een voorbeeld. Men mag warm voorstander zijn van al gemeen kiesrecht voor de vrouw en men mag ook zijn heftig tegenstander daarvan Maar wat men niet mag. is, zijn stem wei geren aan een artikel SO, dat gelegenheid geeft aan de vrouw het kiesrecht te verleenen, dat mag men evenmin doen, omdat men eigenlijk verder zou willen gaan, als omdat men icderen stap, die lot algemeen Kiesrecht leiden kan, ge vaarlijk vindtVoortreffelijk gezegd en precies ons idée. Daarom is ook voor mij uitdrukkelijk een „alles of niets'-taktiek ter zake van het vrouwenkiesrecht on- oirbaar verklaard en „de Nieuwe Cou rant" was werkelijk niet ad rem toen zij daags na de meeting, tegenover mij een betoog hield van dezelfde strekking als het desbetreffende gedeelte van de rede. die ik zelf aldaar had gehouden. Als het blijkt dat niet meer te verkrijgen dan het openen der gelegenheid voor vrouwenkiesrecht, mits niet gebonden aan maatschappelijken welstand, dan mogen de Vrijzinnig-Democraten krachtens het concentratie-accoord, een zoodanig artikel 80 niet verwerpen omdat zij verder zou den willen gaan. Ik denk dat, in derge lijke omstandigheden de sociaal-democra ten zulks al evenmin zullen doen Maar zooals „de Vaderlander" het zeer gelukkig uitdrukt: ook in zake vrouwen kiesrecht geeft hel concentratie-program de grens naar beneden aan en een hoofdvoorwaarde van de overeen komst elke partij heeft zijn eigen zelf standigheid behouden. Wij mogen dus en moeten tevens - propaganda blijven maken voor oiizen vollen program- cisch, dat is het algemeen vrouwenkies recht, Wie het vrouwenkiesrecht en wel speciaal in genoemden vorm, een eisch van recht vindt, en niet maar alleen uit politieke opportuniteit er voor is, kan (le propaganda niet stop zetten; kan zijn steun niet weigeren, als anderen een krach tige actie voor het eigen beginsel gaan voeren. Aan de bewering, hier en daar geuit en naar het mij wil voorkomen op wat al te vrijmoedige wijze op den voorgrond geschoven door hen en haar die, om wel ke redenen dan ook, deze pelitiorriie- menlsactie voor algemeen vrouwenkies recht niet willen - dat deze beweging onaangenaam zou zijn voor of ongepast te genover de RegCering, zal ik niet veel woorden wijden. Het is onbegrijpelijk, dal van vrijzinnige, van liberale zijde een dergelijke opvatting kan worden uit gesproken. Het is volkomen in strijd met liet beginsel van praktische liberale po litiek, zooals dat ook in de beste dagen der partij is tot uiting gekomen, dat de propaganda der partijen voor ide denkbeel den die zij voorslaan, ook builen het par lement, zich zou te richten hebben naar regeeringsvoorstellen.. die er nog niet zijn, nog niet iu concreten vorm voor ons liggen, nog slechts in een algemeene zinsnede in de Troonrede zijn aange kondigd Dit argument maakt den indruk van te worden aangevoerd pour le hesoin de la cause, omdat het in sommigcr kraam le pas komt. Laten zij, die eigenlijk legen alge meen en vóór beperkt vrouwenkies recht zijn, dit liever maar vlakweg zeg gen, dim dat zij zich opwerpen tot be schermers van de Regeering en verdedi gers van de concentratie, <lie geen van beide hun lusschenkomst behoeven, om dat zij noch aangevallen noch bedreigd worden Openhartigheid in dezen zou ook het voordeel kunnen hebben, dat hel „beperkt" vrouwenkiesrecht eindelijk eens, uit de nevelen der frase, in een bepaald omschreven en voor ons des te beter bestrijdbare formuleering te voor schijn kwam. Overigens zou ik meenen, dat een Regeering, wier eminente leider op 10 December 1913 in de Tweede Kamer hecfl gezegd „in constitutio neel geregeerde landen komt liet er vol strekt niet op aan, wat de machtheb bers zelf het beste achten in 's lands belang, maar de staatslieden hebben lei ding te geven aan de duurzame begeerten die in het vofk leven". zeker de al lerlaatste zal zijn. om een beweging af te keuren, die wil trachten tot uiting te brengen, in welke mate de begeerte naar algemeen vrouwenkiesrecht in hot volk leeft; ook al zou die Regeering dan ten slotte meenen niet tot het voldoen aan die begeerte te moeten overgaan. Als goede concentratiegenooten, als vrij zinnigen die bereid zijn tot loyalen steun aan het tegenwoordige kabinet, als de mocraten die geroepen zijn voor hun beginsel te ijveren, mogen en moeten wij opwekken tol onderteekening van dit pe tilionement een ieder, die hel alge meen vrouwenkiesrecht wil, als den cenigen rechtvaardigen vorm van dit recht. Wij vrijzinnig-democraten beschouwen den strija voor het kiesrecht der vrouw niet als een seksestrijd, niet als een klas senstrijd, maar als een worsteling om te komen tot een consequente en volledige toepassing van het beginsel der democra tie in het staatkundig en maatschappe lijk leven; het democratisch beginsel, dat is het beginsel van gelijkgerechtigdheid. Daarom mogen de namen der vrouwen en mannen, die lid zijn van den Vrijzinnig- Democratischen Bond zeker niet op de lijsten ontbreken. Wij stemmen in met hetgeen de gravin van Aberdeen, onder- koningin van Ierland, op het dezer da gen te Rome gehouden internationaal congres van den Vrouwenraad zeide „wij mogen niet rusten, voordat in ieder land gelijke wetten voor mannen en vrouwen bestaan en voordat ook de vrou wen denzelfden invloed op het maken en handhaven dier wetten hebben, als de mannen." Het komt onverdacht Het komt menigmaal voor, dat menschen een gevaarlij kb nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hun niereD aangedaan zijn. Zoo doende wordt hun kwaal veronachtzaamd,tot dat zij een gevaarlijke hoogte bereikt. Want nierziekten ontwikkelen zich vaak onver dacht, zij kunnen zich reeds jaren vastge- nesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nieren wanneer het tijd is door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien gij verschijnselen opmerkt als de volgende: Rugpijn, pijn in de lendenen, duizelig heid, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, urinekwalen als donker- ot zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het wa ter, voortdurende aandrang, branderige pijn Foster's Rugpijn Nieren Pillen verlich ten en beelen de nieren en blaas. Zij voe ren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rugpijn, jicht, rheumatiek en niersteen ver- o rzaakt, en bevrijden het lichaam tevens van het overtollige water, hetwelk de wa terzuchtige zwellingen veroorzaakt. Te Middelburg verkrijgb. bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor eón, of t 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne venstaand handelsmerk CENTRAAL TESTAMENTEN REGISTER. Naar „de Tijd" uit goede bron ver neemt kan zeer spoedig de indiening worden tegemoet gezien van een wets ontwerp tot instelling van een centraal testamentenregister, oen zaak, waarop bij de begrootingsdebatten reeds herhaalde lijk de aandacht is gevestigd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon besluit.- is met 16 Juni benoemd tot dir. post en tel kant. te Lobith, J. Eggink, thans comm post le kl. is met 1 Sept. aan den dir post- en lelegraafk te Almelo, W. Meijer, op verz. e. o verleend; is bij den geneesk. dienst van het leger in Ned -Indië, benoemd en aangest tot off v gez 2e klde arts W. C. de Haas; is kap C J. Bruyn, 15e reg inf. ter zake van tijdelijke ongesteldheid, op non- activileit gesteld. KERKNIEUWS. De Algemeene Synodale Commissie dev Ned. Herv. Kerk. heeft vernietigd het besluit in hooger beroep van het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland d.d 5 Nov. 1913, bij welk besluit was gehand haafd een besluit van het cl bestuur van Zierikzee d.d 25 Sept. 1913, waarbij het door den Kerkcraad ingediend ver zoek d.d 15 Aug 1913 tot opheffing van de vierde predikantsplaats te Zierik zee is geweigerd. Deze zaak is verwezen naar hel Prov. kerkbestuur van Friesland tot het nemen van een eindbesluit. Ds J A. Schouten, predikant te Noordgouwe heeft, naai- de N R C. meldt, wegens voortdurende ongesteld heid emeritaat gevraagd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Andijk G. de Boer te Oldehove, te Wilnis A v d. Iiooy te Ouddorp, te Ameide en Tienhoven A Luteijn te IJselmonde. B e d a n k t v oor Schoonebeek J. Hoek stra te Burwn Geref. Kerken. Beroepen te Gaast c a. E. C. v. d. Laan Driesum, Nieuwerkerk T. Bouma, Doorn; Ooslerbierum J. Voerman, Warns. Aangenomen naar Grijpskerk (Gr.), A. S Schaafsma te Den Boer. Bedankt voor Stellendam II. Lan- ning te Baarland. Geref. Gemeenten. Beroepen le Goes G van Reeuen le Opheusden Bedankt voor Cliarlois W. den Hengst te Veenendaal. Hand. en N. R. C. ONDERWIJS. Ter öfoenoeming tot leeraar in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam wordt voorgedragen dr. J. Wolff, leeraar aan de B. 11 B S. al hier De heer A. Goud, tot voor kort leeraar aan de ambachtsschool te O o s t b u r g, thans te Hoom, is benoemd tol leeraar aan de ambachtsschool te Leeuwarden. LANDBOUW. Veekeuring op Walcheren. Omtrent de slierenkeuringen en keu ring van vrouwelijk fokvee op Walcheren ontvingen wij het volgend verslag: A Keuring te Middelburg op 20 Mei. Hier werden 5 eenjarige, 1 tweejarige en twee driejarige stieren vertoond. Daar van hadden 1 dieren gegevens omtrent productie en afstamming Dc kwaliteit van de eenjarige stieren was niet best. Baron van den heer Van der Maas te Koudekerke was goed en Karei van Geldof te Serooskerke (W.) vrij goeil De tweejarige stier Frans van de ver- eeniging te Nieuw- en St. Joosland is in alle opzichten een le klasse dier. Dc driejarige stieren waren beide heel goed. Jukema van de stierenvereeniging te Grijpskerke won het echter nog van Lucas van v. d. Maas. De volgende bekroningen werden toe gekend: Baron van P. v d. Maas te Kou dekerke le prijs f 25; Karei van J. Gel dof le Serooskerke 2e prijs f 15; Frans van dc slierenvereeniging te Nieuw- en St. Joosland le prijs f 50; Jukema van de slierenvereeniging te Grijpskerke komt in aanmerking voor een lsten prijs van 1' 100; Lucas van P. v d. Maas te Koude kerke komt in aanmerking voor een 2den prijs van f 60. 's Middags werden op de keuringen 9 koeien voorgebracht van gemiddeld zeer goede kwaliteit. De heer S. Janse van Nieuw- en St. Joosland kwam met 7 van zijn 9 koeien. Alle kregen meer <lan 77 punten Voor een gratis dekbewijs ksvamen in aanmerking Welkom en Nellie van A. Janse te Koudekerke en Emma, Lea, Mi na, Isa, Bonte, Truus en Kee van S. Janse le Nieuw- en St. Joosland. Op de keuring volgde een uitvoerige bespreking van liet exterieur der voorge brachte dieren. Hiervoor bestond veel belangstelling B Keuring te Aagtekerke op 22 Mei Van de negen hier vertoonde stieren thadden er 7 gegevens omtrent afstamming en productie. De 6 tweejarige stieren, waaronder drie op Walcheren gefokt, waren van vrij goede kwaliteit Een zeer, mooie, edele stier met bijzondere goede afstamming werd voorgebracht door J. Maljaars te Ooslkapelle. Dc tweejarige stieren waren van ge ringe kwaliteit en konden niet voor geld prijzen in aanmerking komen. De driejarige slier Jan van de ver eeniging te Grijpskerke maakte evenais vorige jaren een uitstekende figuur. De volgende bekroningen werden toe gekend Bouke van J. Maljaars te Oostkapelle lste prijs f 25; Lucas van de stierenver- eeniging te Biggekerke le prijs f 25; Dirk van de Wed Pieterse te Biggekerke Bernardus van de stierenvereeniging te Biggekerke, Jan van P. de Visser te Aagtekerke, komen alle drie in aanmer king voor een 2en pr. van f 15; David van Iz. de Buck le Serooskerke, eervol; Klaas II van C Dekker te Biggekerke, eervol; Jan van dc stierenvereeniging te Grijps kerke komt in aanmerking voor een lsten prijs van f 100. Koeien werden niet voorgebracht. De belangstelling was vrij goed maar kwam hoofdzakelijk van leden van con- trdle- en slierenvereenigingen Boerenleenbank. Te Oostbürg werd Woensdag een vergadering gehouden van de Boerenleen bank in het Vvoorm. IVde district van Zeeland Behalve dfe leden van den Raad van Toezicht <(h van het Bestuur waren tegenwoordig 68 leden. De vergadering werd geleid door den voorzitter ven den Raad van Toezicht. De rekening over liet jaar 1913, welke overgelegd werd door den kassier den lieer J D Risseeuw te Zuidzande, be droeg in ontvangst f 216 795.271/a, in uit gaaf f215.601 96, gevende 31 Dec. 1913 saldo in kas f 1190 31%. Het actief der balans bedroeg f 83 976.85»/», het passief f 83.675.16V», gevende een winst van f 301.69 Gevende deze kleine wmst bij het groote kapitaal dat omgezet werd wel het bewijs dat hel doel der bank, geld ver schaffen aan de leden op de minst kost bare .wijze, niet uit het oog verloren werd. Op voorstel van het Bestuur werd in art. 23 der statuten een wijziging ge bracht. Voortaan zal dat artikel luiden De voorzitter (directeur) vertegenwoordigt de vereeniging in en buiten rechten en teekent met een bestuurslid voor en na mens haar alle stukken. De heer mr. F. J N van Dam, aftre dend lid van den Raad van Toezicht, werd bij acclamatie als zoodanig herko zen en verklaarde zich bereid deze be trekking andermaal te aanvaarden De aftredende bestuursleden werden even eens herbenoemd en namen hun her benoeming aan Besloten werd in de thans bepaalde rente van voorschotten, hypotheken en inleggelden geen verandering te brengen. Medegedeeld werd, dat het Bestuur met goedkeuring van den Raad van Toezicht besloten had, in 't vervolg geen borgen te aanvaarden, die woonachtig zijn bui ten het IVdc district van Zeeland. Afzetgebied van boter. De alg verg. van den Ncd. Zuivelbond heeft f 2000 beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de mogelijkheid van hel veroveren van een afzetgebied voor boter in dc Ver. Staten en voor een on derzoek naar de mogelijkheid om de plaats van de Nederl. boter op de Engel- sche markt le verbeteren. Het eerstbedoelde onderzoek was reeds aangevangen uit concurrenlievrees voor Denemarken. LEGER EN VLOOT. Gistermorgen werd leVlissingen door den luitenant-kolonel van Alphen de Veer, commandant van het He regi ment, voor het front van den troep de gouden medaille voor 36-jarigeu dienst uitgereikt aan den sergeant Van Dranen. (VI. Crt). SPORT. Provinciale sc li iel wedstrijd. Te Breskcns is Donderdag onder groote belangstelling de provinciale schietwedstrijd aangevangen, uitgeschre ven door de schiet vereeniging „Bres kcns". Er namen verschillende vereeni- gingeu uit Zeeuwsch Vlaanderen, Walche ren en Z. Beveland aan deel. De burge meester van Breskens en hel Kamerlid jhr. De Muralt vertoefden eenigen tijd op liet schietterrein. Er hebben zich, naai- de bladen melden, tol nu toe veertig verpleegsters aangemeld voor uitzending naar Indië te£ bestrijding der pest. In de gisteren gehouden raadszitting besloot de raad van Zeist met 10 tegen 2 stemmen niet in te gaan op hel aanbod der N. V. „Vereeniging Schaerweijder Bossclien lot den aankoop van plus mi nus 60 IIA. boschterrein voor f 90.000 met het doel dit terrein als wandelpark le exploiteêren op voorwaarde dal ook hel overige deel door de gemeente tot wandelperk zou worden bestemd. (Hand NAT. VERB. V. GEM. AMBTENAREN. In de te Groningen gehouden algemee ne vergadering van dit verbond is op voorstel van dc afdeeling Groningen, naai de N R. C. meldt, nog besloten, dat het hoofdbestuur pogingen zal aanwenden om samenwerking te krijgen met den Nederl Bond van Gemeente-ambtenaren en zal trachten te komen tot samensmelting van beide bonden KLERKEN 's RIJKSBELASTINGEN. De bond van klerken bij 's Rijks be lastingen heeft in zijn Donderdag le Am sterdam gehouden algemeene vergadering een motie aangenomen waarin aan de leden der Slaten-Generaal verzocht wordt bij den minister aan le dringen op spoè- dige indiening van een suppleloire be- grooling 191-1 voor een afdoende regeling van de bezoldiging der rijksklerken. HET BEZOEK VAN 'T DEENSCIIE KONINGSPAAR. Gistermiddag omstreeks half vier zijn achtereenvolgens de Koningin en de prins en het Deensche koningspaar, onder liet donderen van scheeps- en landgeschut in onze hoofdstad aangekomen. Dadelijk na de verwelkoming werd door dichle drommen nieuwsgierigen naar het paleis op den Dam gereden, waar beide vorstenparen nog even op het balcon verschenen. Aan het galadiner heette de koningin haar gasten welkom en wees zij op de banden van bloedverwantschap tusschen beide huizen en de goede betrekkingen lusscliën Denemarken en ons land, die nog versterkt mogen worden De Koning van Denemarken herinnerde er in zijn antwoord aan dat hij als acht jarig knaapje reeds in ons land is ge weest toen hij met zijn ouders een be zoek bracht aan Prins Frederik en dronk op hel welzijn .van het gezin van onze Koningin en den voortdurenden voor spoed van Nederland. Bij de galavoorstelling in den schouw burg gaven de vorstelijke bezoekers her haaldelijk van hun ingenomenheid blijk Mengelberg ,prof N. van der Waay, die de tableaux ontwierp en prof. Brugman werden in de pauze aan het vreemde kop ningspaar voorgesteld Hedenmorgen vertrok het gezelschap ongeveer half elf ,uit Amsterdam naar Rotterdam waar men te 11 u. 35 aan het }Maasslalion aankwam om zich direct aan boord van de „Portunus" le begeven voor een rondvaart door de havens. Even voor half twee meerde de „Por tunus' langs de „Heemskerck", die op de boeien voor de Willemskade gemeerd lag en aan boord van welk oorlogschip men het noenmaal gebruikte. Om 3 uur begaf men zich daarop aan den wal, waarop men na een rijtoer door de stad, van het station D P naar 's Gravenhage zou vertrekken. De straten waar de stoet doorkwam! waren versierd. Veel publiek juichte den gasten hartelijk toe. De koning van Denemarken heeft het grootkruis in de Dannebrogsorde ver leend aan de ministers Rambonnet en Lely, de daarbij behoorende briljanten aan minister Loudon, en het grootkruis aan opperschenker jhr. v d Poll; het commandeurskruis le kl. werd verleend aan de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, de commissaris sen der Koningin in Noord- en Zuid- Holland, schout b. n. Naudin ten Cate, koloncl-comm. der gren. Habberma en het ridderkruis aan den len luit. der cavalerie baron van Heekeren van Mo- lecateu, behoorende tot den eeredienst. De zedenpolitie in Den Haag heeft naar dc N. R C. meldt, een vrouw aan gehouden, die iu haai- woning in de Ja cob Catsstraal aldaar zich schuldig maak te aan de praclijken der z.g „deskundi gen". Zij is ter beschikking van de justitie gesteld en naar hel huis van be waring overgebracht. Donderdag is voor de bewoners van Amsterdam Ar lis opengesteld geweest te gen een kwartje inkom, er is door meer dan 20.000 personen profijt van getrok ken. Donderdagavond 8 uur, zoo meldt de N R- C., is de 9-jarige A. P. van de spoorbrug bij de Weslerdoksluis te Am sterdam, al spelende in het IJ gevallen. Na 5 minuten werd hij opgehaald, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Vrijdagmiddag is, naar het Hand. meldt, een vijfjarig meisje, Hendrika Meyer, dat uit school kwam en met een vriendinnetje langs den waterkant bloemen plukte, onder Leiderdorp in den Rijn verdronken. Het lijkje werd 's avonds nog opgedregd. Zekere C R. uil .Amsterdam is, ter wijl hij fietste op de Vinkenbrug bij Diemen door de Gooische stoomtram aan gereden en gedood. Donderdag is, naar de N R. C. meldt, den 82-jarigen fabrieksarbeider II. G. B. te Doetinchem door de stoom tram een been afgereden In zorgwek- kenden toestand is de oude man in het ziekenhuis aldaar opgenomen. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Electriciteit voor kleine neringdoenden en bewoners van huurhuizen. De directeur van het Gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf heeft B. en W. er op op merkzaam gemaakt, dat binnen korten tijd een stilstand le verwachten is in de aan sluitingen aan het elecLrisch net. De oor zaak daarvan is voornamelijk gelegen in het feit, dat de aansluitingen van de meer kapitaalkrachtige inwoners der gemeente, die daartoe besloten, hebben plaats ge had en de kleinere winkeliers en Iiuis- huurders door de dikwijls hooge installa- tiekosten van aansluiting worden afge schrikt. Het komt B. en W ootoor, dat het ge- wcnscht is die bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen, hetgeen zou kunnen ge schieden door deze laatste categorie van inwoners tegemoet te komen in <le aanleg kosten Dit is mogelijk, indien het elecLrisch bedrijf onder bijzondere voorwaarden vergund wordt in perceeien, waarvan de kadastrale huurwaarde b.v. de f 350 niet te boven gaat, installation voor electrisch licht aan te leggen en aansluitingen le maken op hel kabelnet. Door de betaling der kosten dan te verdeelen over meerdere jaren zou het elecLrisch licht onder hel bereik van de inindergegoeden kunnen worden gebracht terwijl concurrentie voor particuliere on dernemers niet te vreezen is, omdat de categorie van menschen, voor wie de aanleg van gemeentewege gelden zou, on der dc nu geldende regelen immers toch niet daartoe zou overgaan, omdat parti culieren niet zuilen geneigd zijn een be taling van de kosten van aanleg, verdeeld over meerdere jaren, toe te staan B. en IV doen dan ook een voorstel in dien geest, waarbij de installatie in maxi mum gesteld wordt op 10 lichtpunten met 2 slopcontacten en een capaciteit van 1 K. \V. De betaling zal in 3 jaar geschie den en wel met maandelijksche betaling vim minstens een zes en dertigste van de kosten. Een stroomverbruik van ten min ste f 17 moet gegarandeerd worden. De kosten zullen zijn de kosten van eigen uilvoering vermeerderd met 15o/o opslag. Oorspronkelijk stelden B. en W. voor een opslag te nemen van 10 doch na het rapport van de commissie van fabricage, waarin er op gewezen werd, dat dan aan de installateurs deloyale concurrentie zou worden aangedaan, wijzigden zij hun voorstel. Deze opslag moet dienen om het ver lies aan rente te dekken terwijl er dart iets over zal schieten waaruit de timmer- kosten bestreden kunnen worden. Het onderhoud gedurende de eerste 3-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6