ill EREB0S W Ingezonden Hededeelingen. P. SLUIS. *£andbouu)kromek FEUILLETON. De Ziel van Margaret Rand. Dingen waar men naar vraagt. Ingezonden Hededeelingen. kche Ven. ■ing ^pel len Zaterdag 23 Mei 1914, no. 120. J VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER^ VAN ONZEN VASTEN MEDEWEKKER. DE GESCHIEDENIS DER PAARDEN FOKKERIJ IN ZEELAND. VI. Uit hel Reglement op het toekennen van bijdragen en premiën uit de Staats subsidie blijkt, dat de Commissie van keuring ter beoordeeling aan welke paar den bijdragen of premiën zullen worden toegekend, dezelfde zal zijn als de reeds bestaande, maar dat daaraan zal toege voegd worden een vast militair lid en dal geene keuring geldig zal zijn. die niet verricht is door minstens vier leden der Commissie, onder welken ministens één veearts en bet vaste militaire lid. Uitgeloofd werden lo Bijdragen a f 100, ter tegemoet koming in hel onderhoud van fokheng- sten van ten minste 2i/o jaar oud tot een gezamenlijk bedrag van f 400. 2o Premiën voor merriên met veulen van. f 60 en f 40 tot een bedrag van f 800. 3o Aanhoudingsbijdragen van f 60, voor eenjarige en van f 75, voor tweeja rige hengsten tot een bedrag van f 800 Deze bijdragen werden met f 10 ver hoogd, indien voldoende bleek, dat de bekroonde hengsten afstamden van ouders ingeschreven in het N. P. S. 4o. Premiën van hoogstens f 1000, voor binnen de laatste 12 maanden in gevoerde buitenlandsche folchengsten tot een bedrag als de beschikbare gelden zouden toelaten. Bijdragen cf permiën, bij eenig num mer niet toegekend, konden besteed wor den tot vermeerdering of verhooging van de andere bijdragen of premiën. Voor de nummers 1, 2 en 3 kwamen alleen paarden in aanmerking, die in de provincie thuis behoorden. Artikel 5 van dat reglement bepaalde verder, dal naast de premie of bijdrage nog een getuigschrift zou worden uit gereikt en dat zulks bovendien door den Minister van Oorlog zou kunnen geschie den. voor paarden, welke geschikt of zeer geschikt zouden geacht worden voor hel fokken van remontepaarden. .Alle paarden van 21/2 jaar en ouder moesten ingeschreven zijn in het Neder- landsch Paardenstamboek (N. P. S ter wijl de eigenaar van het paard bij het aannemen van een getuigschrift met pre mie of bijdrage de verplichting op zich nam a. bij dekhengsten niet in de laatste 12 maanden uit het buitenland inge voerd; 1. deze gedurende 5 maanden, te re kenen van den dag der keuring, binnen de provincie Zeeland ter dekking be schikbaar te stellen in de streek, die door de keurings-coromissie zou worden aangewezen 2 een door genoemde Commissie te bepalen aantal merriën toe te laten te gen een dek- en veulengeld van hoog stens f 15 te zamen, terwijl voor mer riën, ingeschreven in het N. P. S., het (Nadruk verboden). L. I. MEADE. dekgeld 50 0/0 minder zou bedragen; 3. uiterlijk den 1-sten Augustus van het jaar, waarin de hengst bekroond was, eene hem gratis verstrekte deklijst be hoorlijk ingevuld toe te zenden aan den secretaris der Commissie; b) bij fokmerriën met veulen: ,1. deze het volgend jaar deel te doen nemen aan eene keuring, waartoe de eigenaar minstens drie dagen te voren werd opgeroepen; 2. de bekroonde merrie het volgend jaar le laten dekken door een door de Gommissie aangewezen dekhengst; 3. merrie en veulen binnen de pro vincie te slationneeren; c) bij hengsten beneden 2i/a-jarigen leeftijd; deze het volgende jaar te doen deel nemen aan eene keuring, waartoe de eigenaar minstens 3 dagen te voren was opgeroepen; d) bij dekhengsten uit het buitenland ingevoerd, waarvoor eene premie van 1000 gulden was toegekend gelijke verplichtingen als vermeld on der a, maar voor twee achtereenvolgende jaren. Wanneer de eigenaar van een be kroond paard niet voldeed aan de voor waarden op het getuigschrift vermeld, werd de toegekende premie of bijdrage niet uitbetaald, maar kwam aan den plaatsvervanger of plaatsvervangster in rang volgende op de keuringslijst Bij verschil van meening omtrent de toepassing van de bepalingen in dit re glement voorkomende of omtrent het toe kennen van bijdragen of premiën was de beslissing in hoogste ressort opgedragen aan het Hoofdbestuur van de Maatschap pij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Alvorens verder te gaan willen wij nu eenige oogenblikken stil staan bij de wijze waarop gekeurd werd. De keuring geschiedde volgens een puntenstelsel, opgemaakt door den se cretaris der Commissie en dooi: de overi ge leden dier Commissie en door het Hoofdbestuur der Maatschappij goedge keurd. Eerst werd door de Commissie uitge maakt of het paard voor eene premie of aanhoudingsbijdrage in aanmerking kon komen. Waren de leden het daar over eens, dan werd het aan een breed voerig onderzoek onderworpen, waarbij dan volgende onderdeelen in aanmer king kwamen, waarvoor als norm het daarachter geplaatste aantal punten toe gekend werd algemeen voorkomen en temperament 8, bewegingen 10, hoofd, hals met aanzetting, schoft, enz. (voor hand) 8, rug lenden, kruis en staartaanzel- ling (bovenlijn) 14, borst, buik en ribben (romp) 12, stand 10, voorbeenen 15. ach- terbeenen 15, hoeven 8; totaal 100. leder der zes keurmeesters schreef achter het cijfer, dat voor elk der on- derdeelen van het onderzoek aangewezen was, een letter. Voldeed dat onderdeel aan alle eischen, dan kwam daarachter eene A, bij minder goede hoedanigheid eene B, nog minder eene Cen kon het er maar even door, eene D. Voor A werd het aantal punlen met 4, voor B met 3 voor C met 2 vermenigvuldigd. Een paar maal heeft men eene kleine, wijzi ging in dit puntenstelsel aangebracht, maar het daarin uilgesproken beginsel bleef vele jaren gehandhaafd. Na de keuring werden de punlen op de lijst voor ieder onderdeel van alle keurmeesters samengesteld en aangezien er 6 waren deze som door 21 gedeeld. Wij laten hier ter verduidelijking de beoordeeling volgen van eene merrie, waarvan de afstammelingen veel heb, ben bijgedragen tot verbetering van het Zeeuwsch-Belgische trekpaard. 1 Alg. voorkomen 8 a a a a a 2 bew.egingeo 10 b b b a b 3 voorlmnd 8 a a a a b 4 bovenljjn 14 b a a a b 5 romp 12 a a a a a 6 8'and 10 a b b b b 7 voorbeenen 15 b b a b a 8 achtetbeenen 15 b a b b b 9 hoeven 8 a b b b a Dit getal gedeeld door 24 geeft 87 vijf vier en twintigsten, met welk aantal punten het paard op de bekronings lijst werd gebracht. Thans moeten we nog even stilstaan bij de verplichte inschrijving van de paar den in het Nederlandscb Paardenstam boek Het hoofddoel met die inschrij ving beoogd, zal wel geweest zijn eene verzameling van paarden te bekomen,die onverschillig dan ook van welk ras of van welke kruising, eenigszins voldeden aan de eischen, die men aan een bruik baar paard kon stellen; op afkomst, en ras werd weinig, wellicht in 't geheel niet gelet In de afdeeling Zeeland van dat Stamboek vindt men hengsten van in- landsch, van gekruist, van Oldenburgsch, van vreemd, van Brabantsch, van zwaar Ardenner, van Luiksch, van Clydesdaler, van gekruist Oldenburgsch-Gelderscli, van gekruist Brabantsch. van Engelscb ras (Shire) enz en met de ingeschreven mer ries was het niet anders gesteld Als aanbeveling leest men bij het eene paard, dat hij een zware dekhengst is, maar een middelmatig'draver, bij den anderen, dat hij een licht werkpaard, bij den derden dat hij een zwaar landbouwpaard is; iels verder heeft men een elegant gebouwd koetspaard, een paard geschikt voorland- bouw- en koestpaard, een licht rijtuig- paard, een rijluigpaard met zeer fraai model, een liclit tuigpaard, een zwaar tuigpaard, een goedgebouwd zadelpaard, ordinaire goede, sterke en zeer sterke verkpaarden, paarden voor gemengd ge bruik, eene fokmerrie zeer geschikt voor het voortbrengen van luxe-paarden, enz. enz Wanneer men aan dit Stamboek, waar van hel Stamboek van hel Zeeuwsch-Bel- gisch trekpaard zich in 1905 afscheidde, den naam gegeven had van Register van bruikbare paarden in Nederland zeker ware men dan dichter bij de waarheid gebleven, want een Stamboek is bet nooit •eweest. 346 357 357 352 343 338 Totaat 2093. 66). Al de zware koffers van Charlotte wer den weggebracht op een oogenblik, dat mevrouw Mansfield en Suzette afwezig waren. Tante Fanny, die een aangenaam leven aan de Italiaansche meren leidde, ontving een brief van haar nicht vol ver rassende mededeelingen. Charlotte schreef haar daarin van haar hartstochtelijke lief de voor John. Zij ging nu ferwülc van hem een verre reis ondernemen. Tante Fanny was de eenige in de wereld, die haar kon helpen. Het doel, dat zij op het oog had, was van dien aard, dal er als het bekend werd, weinig kans bestond, dal zij het zou bereiken. Tante Fanny moest meewerken tot John's geluk en het hare En dat kon zij doen door bui tenslands te blijven. Ook moest zij, als zij brieven van Charlotte uit Tasmania ontving die van een ander couvert en postzegel voorzien en ze dan naar haar familie thuis zenden, juist alsof Cbarlolte zich bij haar bevond en ze zelf van die plaats had verzonden. En daar het tante Fanny als zij den geheelen winter in het buitenland bleef meer geld zou kos ten, wilde Charlotte haar honderd pond zenden, en beloofde meer te sturen als dat noodig was. Tante Fannv moe6t op de hoogte blijven van het doen en laten van haar nicht en bij dezen verzocht Charlotte haar om den brief, dien zij bij dit epistel insloot aan haar gewoon adres te Londen te zenden. Charlotte voelde dat zij tante Fanny kon vertrouwen En werkelijk kort daar op .ontving zij een brief van die goede en verblufte vrouw in antwoord op den hare- Juffrouw Lester begreep haar lieve Charlotte niet maai' zij stelde volkomen vertrouwen in haar schrander oordeel en gezond verstand en zou in alle op zichten aan haar wenschen voldoen. Dat extra geld zou te pas komen en nam ze gaarne aan; ook zou ze alle brieven naar Engelond doorzenden, maar dan moest Charlotte ze van adressen voor zien. Zij zelf zou aan Charlotte schrij ven onder het adres: Posts retante, Ho- bart, (Tasmania. ■•'De ingesloten brief zou naar Engeland verzonden worden op den dag dien Char lotte had opgegeven. Alles was even ge heimzinnig en raadselachtig, maar zij was en bleef altijd bereid haar te helpen. Charlotte, die haar reis vier en twin- De zon komt morgen op te 3.55 uur gaat onder te 7.59 uur. De maan komt morgen op 2.58 vm- en gaat onder te 8 02 n.m. Nieuwe maan Maandag 2.54 v.m. Auto- en fietsrijders hebBen de volgende week hun lantaarns aan te steken te 8.29 uur. Wagenbestuurders te 8.59, Morgen, (Zondag) zullen de volgende apotheken geopend zijn te Middelburg G. K. A. Nonbebel te VliBsiDgen C. G. Baort te Goes J. B. van Kalmthout. 31 Mei en 1 Juni le en 2e Pinksterdagj zuiver,droog en fijn; wit als sneeuw; een sieraad voor de tafel. tig uur had uitgesteld, telegrafeerde nu aan Juffrouw Lester, dat zij den brief aan Charlotte s adres te Londen vier en twintig uur la.ter moest verzenden Toen zij dit telegram had afgegeven slaakte zij een zucht van verlichting Zij voelde dat zij werkelijk niets had vergelen en zich in elk opzicht tegen alle mogelijke gevaren h ad gewapend. Zij deelde mevrouw Mansfield mee, dal zij nog een dag langer haar gezel schap zou genieten Mevrouw Mansfield glimlachte, want Charlotte was toch haar kind, maai- het gezichtje van Suzette be trok Wat scheelt er aan, Suzette? vroeg haar zuster Re wou, dat jij je woord hield, antwoordde het oprechte kind Maggie, die lieveling, zou morgen haar. ventje hier brengen maar natuurlijk, nu kan dat niet. En waarom niet, klein ding. O, Chattie, je weet toch, dat je Maggie haat Je jh'iebt niet het recht zoo iels te zeggen, Suzette Ik heb daartoe alle recht; je bent bepaald afschuwelijk tegen die lieve Mag gie, maar zij en het kind en ik zullen een goeden tijd hebben als je weg bent. Suze, lieveling, je moogt zoo iets niet zeggen, zei haar moeder. Het is waar, moesje, en u weel Vrilzinnig-Democratlscbeii BondJ Heden werd te Amsterdam de alge- meene vergadering van den Vrijzinnig- Democratischen Bond gehouden, welke door den voorzitter, den heer Herman S n ij d e r s geopend werd met een rede waarin hij allereerst den toestand dei- organisatie. de belangen der partij, haar actie zoowel naar binnen als naar buiten besprak. Het is, zei hij, met opgewektheid, dat ik mij van deze taak ga kwijlen. Van onze par tij geldt, dat zij hoewel naar de uitspraak van een vertoornd politicus ten doode opgeschreven, ja terwijl zij naai" diens inzicht zelfs al dood behoorde te zijn niettemin in een volmaakt goede gezond heid zich mag verheugen en zich dan ook zeer wel gevoelt Zij denkt er niet aan, den haar gegeven luguberen wenk op le volgen en als het ware, naar Ja- pansche wijze, harakiri te plegen of, naar Turksche zede, van een voor haar ge reed gehouden natuurlijk fel rood zijden koord, tot een voor de hand lig gend doel gebruik le maken. Wij willen over het bestaansrecht van onze partij zelfs niet in beschouwingen treden wij zijn er en wij blijven er Wij groeien levens, ook al krijgen wij onze leden niet met zóó en zóóveel hon derd tegelijk in één week. Uit het jaar verslag is u reeds gebleken, dat wij se dert de 'vorige algemeene vergadering, pas 6 maanden geleden, 7 nieuwe afdee lingen rijker zijn geworden, waartegen over slechts staat de opheffing van 2 weinig beteekenende plaatselijke vereeni- gingen. Zoowel hel aantal der personcele leden als dat der leden van afdeelingen vertoonde in dit laatste halfjarig tijdvak- een groolere stijging dan ooit te vóren werd waargenomen Uit lal van afdeelin gen komen bewijzen van opgewekt leven; wie als spreker, als propagandist een afdeeling heeft bezocht, keert meestal terug met den indruk, dat daar is een goede geest en liefde voor de partij en haar beginselen. Van een reactie na de sterke actie tijdens het verkiezingsjaar, van een inzinking na de groote krachts inspanning die de partij toen heeft ont wikkeld, is geen sprake geweest. Ook is ten duidelijkste gebleken, dat onze toe treding tot de concentratie geen nadeel behoeft te doen aan de werfkracht len bate van onze eigen partij, mits wij wak ker zijn en de propaganda, mot onze eigen beginselen voorop, niet laten ver slappen. De spreker knoopte hieraan vast een opwekking tot de afdeelingen en leden om krachtig te blijven propageeren, en een woo.d van warme aanbeveling voor het parlijorgaan „De Vrijz-Democraat". Daarna ging de spreker voort: Behalve zij, die uit niet zeer vriende lijke politieke gevoelens aan ons zelf standig partijbestaan een eind zouden willen gemaakt zien, zijn er ook anderen die uit louter liefde den levensdraad onzer partij zouden willen afsnijden, die de verloren zonen in het vaderlijk huis van een eenige liberale partij terug roe pen en gereed staan hen met open armen te ontvangen; niet alleen ons, vrijzinnig-democraten, die ter linkerdeur dat huis zijn uitgegaan, maar ook hen, die ter rechter zijde daaruit waren ge treden. Over deze fusie-denkbeelden be hoef ik niet veel le zeggen. Reeds meer dan eens heb ik, naar ik meen met uw instemming, op onze algemeene verga deringen betoogd, dal zoowel het belang der democratische als dat der vrijzinnige beginselen absoluut verbiedt de drie vrij zinnige stroomen in één bedding te leiden. Waar reeds een tijdelijke concentratie der vrijzinnigen onder een vage leus on mogelijk' zou zijn geweest en nooit tot een krachtige actie over geheel de linie zou hebben geleid, zou van een vaste vereeniging der drie partijen tot één or ganisatie uit den aard der zaak met een in nevelen gehuld program zeker niet fusie, maar om met dr. Bos te spre ken, slechts confusie het gevolg kunnen zijn Nu een poging, onlangs beproefd om een concrete uitspraak in het belang van zulk een vrijzinnige fusie te verkrijgen. tot geen resultaat heeft geleid ten gevolge van de bestrijding, die zij van alle kanten ondervond, mag worden aangenomen, dat het, met het fusiezeepbellen-blazen wel voor goed uit zal zijn Ik wil nu niet zeggen dat een voortbe staan naast elkaar van drie vrijzinnige partijen op den duur noodig of wensche- lijk is. Het komt mij voor, dat een split sing der vrijzinnigen in twee partijgroep- ceringen eeii meer natuurlijke is, dat deze meer logisch uit den aard der dingen voortvloeit en meer principieel te verdedigen is, dan de bestaande groep eering in drieén. Intusschen, ik haast mij dit er bij te voegen, nooit zal er sprake van kunnen zijn, dat twee der bestaande partijen eenvoudig in ellcaar opgaan, dat er dus een samensmelting zonder meer kwam tusschen de Liberale Unie en den Vrijz. dem. Bond of tusschen de Liberale Unie en den Bond van Vrije Liberalen. Evenmin zal een herleiding van dc drie lot twee, door opzettelijke, min of meer geforceerde besluiten of maatregelen kun nen worden bewerkt Toenemende ver heldering van de begrippen omtrent het geen een oprecht en zuiver partijverband eischt, benevens de loop der politieke omstandigheden zullen leiden lot wijziging van de vrijzinnige pnrlijgrocpeering en op den linker- zoowel als op den rechter vleugel hen bijeenbrengen, die krachlens hun overtuiging juist daar thuis behooren. Ook in dit geval wachte men zich voor het kvyceken van een fictieve eenheid" onder „bedriegende formules" Vervolgens herinnerde de spreker met voldoening aan het besluit van het Alg Ncd Werkliedenverbond om, wal zijn politieke actie betreft, op le gaan in den Vrijz-Dem Bond Reeds le lang kwam de invloed van hen die in het werkliedenverbond vereenigd zijn. niet voldoende tot zijn recht Wel telde de Vrijz-Dem Bond steeds menig Werklic- denverbonder onder zijn leden, en ver klaarde het Verbond zich in 1903 ho mogeen met de vrijz.-dcm partijbeginse len. maar in die verhouding bleef iels tweeslachtig. De spreker heette de leden van hel Werkliedenverbond welkom als gelijkberechtigde volwaardige vrijz.-dem. Bondsleden. Als een plicht van piëteit en dankbaar heid bracht hij daarna een weemoedige hulde aan den man die zooveel jaren het Alg Ned. Werkl Verb heeft geleid, B. H. Heldt. Ten slotte bracht de spreker nog een en ander in liet midden over het besluit van het Hoofdbestuur om steun te verleenen aan het volkspe il' tiouement van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, voor grondwettelijke gelijkstelling, ten opzichte van het kies recht van man en vrouw Waav in de be staande omstandigheden deze actie niet anders kan bedoelen dan propagan da voor algemeen kiesreoht voor mannen en vrouwen en dit het hoofdpunt is van ons vrijzinnig-de mocratisch beginselprogram, waarvoor dus onvermoeide, volhardende propa ganda aan eiken vrijzinnig-democraat ge boden is, lag hel voor de hand, sprak het van zelf, dal onze Bond den steun, door genoemde Vereeniging gevraagd, toezegde en dat hel Hoofdbestuur uwen voorzitter afvaardigde om op de meeling le Amsterdam, waarbij het pelitioncment werd ingeluid, van dat voornemen ge tuigenis al te leggen Dal deze zich daarbij heeft losgemaakt van de toe lichtende motie, op die meeting voorge steld en uitdrukkelijk tevens de vrijheid heeft voorbehouden voor onze vertrou wensmannen in de Kamer ,om te beslis sen wat ten slotte ten dezen zal kun nen worden gerealiseerd in verband met de politieke omstandigheden en verhou dingen, die op het oogenblik der beslis sing zich zullen voordoen, sprak even zeer van zelf en lag niet minder voor de hand Maar wat niet voor de hand lag en ons lot rechtmatige bevreemding aanleiding heeft gegeven, is het feit dat een paar organen uit het kamp van onze con cern tratie-genoo ten, aansloot hebben ge nomen aan het besluit onzerzijds om den dat ook heel heel goed Mevrouw Mansfield zweeg. Zij keek slechts haar oudste dochter aan en be merkte een eigenaardige uitdrukking op haar gezicht. In elk geval, ging Suzette voort, zul len Margaret, het kind, moeder, Jolm en ik het verrukkelijk hebben als je op reis bent Wat ben je toch allerliefst, maai de tijd zal bewijzen of Margaret mijn afwezigheid werkelijk prettig zal vinden of niet Zij moet hel wel prettig vinden. Ik bedoel op den duur Het kind en de oudere vrouw keken beiden Charlotte aan alsof zij bang voor haar waren Charlotte merkte dat op en begreep, dat zij in haar wrevelige stem ming legen Suzette te ver was gegaan. 't Komt er niet op aan, Suze, zei zij op een andereu toon Ik meende niet wat ik daar straks zei. maar je ergerde mij met je bewering, dat men mij hier zoo weinig zal missen. Niemand vindt het prettig zoo iets te hooren, dat zul je zelf look nog wel eens ondervinden Was ik onaardig tegen je, Chattie? Dal was mijn bedoeling niet Wel een beetje, lieveling, maar je arme joude 'Chat zal spoedig ver weg zijn De kleine Suzette snelde op haar zus ter toe en vroeg liaar om vergiffenis,. Ik zal je die onder één voorwaar de scheuken en wel, dat je tegenover Margaret niet herhalen zult wat ik heb gezegd Natuurlijk niet. Ilc zou haar om niets ter wereld willen bedroeven. —Dan is alles vergeven. Maar nu ga ik naar bed, ik ben doodmoe Den avond van dienzelfden dag vond Margaret Rand een kostbaar oogenblikje om den brief 4 c lezen, dien de klerk van het filiaal te Duhvich van de Lon don and Western Bank reeds verschei dene dagen in bewaring had gehad. Zij had in zijn bijzijn geen tijd gehad om den inhoud daarvan door le zien maar hem een grooler cheque gegeven en allerlei instructies betreffende hel- geeu hij doen moest in haar afwezigheid. Zij stelde een onbeperkt vertrouwen in hem en hij zou liever sterven dan haar verraden Hem zouden bij geregelde lus- schenpoozen zekere bedragen aan geld ter hand gesteld worden die hij naar Tasmania moest opzenden. Nadat Marga ret dat alles had beschikt en den klerk meegedeeld had, dat zij op zijn laatst legen het midden van Maart dacht terug- te komen, keerde zij opgewekt naar Lon den terug. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5