MIDMLBURGSCHECOURANT. J Mr. us Woensdag 20 Mei. Janos-Bitterwater. 1 io7° Jaargang. 1914 Pry» Deze oonraat venchijnt d a g e 1 y k i, met uitzondering tu Zon- en Feeitdageni per kwartaal, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaatien in Nederland tranoo pp. 11.25. Afzonderlijke nummer» koaten 5 cent. AdverteutiBn bij abonnement op voordeeliga voorwaarden. ProipectuBien daarvan zyn aan bet bureau te bekomen. Advertentiün voor bet eeratvolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50'; elke regel moer 20 cent. Beclame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaat», dio zy innemen.^ Tot de plaataing van advertentiön en reclames, niet afkomatig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Harens A. DB Ij A HAH Ax«, Ji.Z. Toorbirgwal 266, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. DONDERDAG A.S., HEMELVAARTS DAG, VERSCHIJNT DE MIDDELBURG- SCHE CT. NIET. Eamero?erziebt. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Een o,ogenblik vroolijkheid in de dorre belasting-debatten was de Kamer niet on welkom Ze dankte het aan den heor Marchanl. Deze liad in een vorige zitting ten opzichte van den heer Tyde- man. het woord „Unverïrorenheit,, ge bruikt, waaraan de toegesprokene toen de beteekenis van „onbeschaamdheid" had gehecht. Maar de heer Marcliant kwam hem nu vertellen dat dit woord een Mit- telslrasse is tusschen Unbefangenheit en Unvcrschamtheit Evenwaardig was het Fransclve woord „ddsinvolture" waarvan Littré als beteekenis aaugeeft„tournure pleine de laisser aller, d'un certaine grace" welke uitleg met een buiging aan den niet zeer gratie-vollen heer Ty deman werd gegeven, tot groot plezier van. de Kamer. Dal vroolijke oogenblikje kwam voor bij een hernieuwd debat over de pro gressie. Daarover is, zooals men weet reeds .uitvoerig gesproken, toen bij art. 33 be vallend het tarief van de heffing der in komstenbelasting, de vrijzinnig democra ten een voorstel deden tot verster king der progressie, die het ontwerp yeeds kent voor die belasting. Dit was dus slechts een kwestie van quantitatief verschil. Maar nu bij art, 124, dat het tarief van de aanvullende ver mogensbelasting regelt als een (althans zoo goed als) doorloopend gelijke heffig van f 0.50 voor ieder f 1000 vermogen, kwam dc zaak opnieuw aan de orde, door een amendement der vrijz. demo craten de strekking hebbend om d.e hoo- gere inkomens uit vermogen zwaarder te treffen dan de lagere. Het is duidelijk dat hier een principieel verschil bestaat met het ontwerp, nL pro gressie of geen progressie. Dat principieele verschil is niet aan wezig in een ander amendement, inge diend dooreen aantal leden der (Liberale Unie, om de f 0 50 algemeen te bren gen iop f 0.75, wat een meerdere op brengst van 12 ton zou verzekeren. De heer Marchant lichtte het eerst genoemde amendement toe, de heer Pa- tijn het tweede; beiden in redevoerin gen, die zich, zooals de heer Van Kaal te het naderhand uitdrukte, zich bewo gen in de hoogere wetenschappelijke sfeeren. Wat de heer Van R a a 11 e zelf te zeggen had, noemde hij een zeer eenvou dige opmerking Maar misschien was liet wel daardoor dat zij, kort en houtsnij dend als ze was, indruk maakte. Hij kwam op tegen de door de heeren De Geer, De Meester en den kninister ver dedigde stelling dat in een aanvullings belasting geen plaats is voor progressie. Het doel van deze aanvullende vermo gensbelasting is in de combinatie van dit wetsontwerp een fout ie corrigeeren. Heft men nu een steeds gelijk blijvende, proporlioneele aanvullingsbetasliug, dan zal dal het gevolg hebben, dat men de, in de inkomstenbelasting ingevoerde pro gressie loslaat, althans verzwakt. 1-Iij toon de met cijfers aan dal de opklimming die de inkomstenbelasting geeft, wordt ver waterd, 'zoodra het bijmengsel van de niet-progressieve vermogensbelasting er bij lcomt Een zeer juiste opmerking. Daarom zon hij het amendement van de vrijzinnig-deniocrateu steunen Maar als dit verworpen mocht worden, en de vraag rees of de heffing 50 oent zal zijn of 75 cent, dan zou hij voor het laatste zijn De Kamer is in dit debat blijven ste ken alleen de heer De Geer voerde het woord, om zich tegen het amende ment-Mar chant te verklaren. Ten aan zien van hel amendement-Patijn wflde hij verklaren dat hij daaraan wel zijn stem wil geven, maar daarover eerst den mi nister wil liooren. Die zal lieden wel aan 't woord komen. Vóór deze discussie had dc Kamer zooals men reeds uit ons vorig nummer weel, op voorstel van den voorzitter niet toegelaten de serie amendementen van de heeren Fleskens en Van Sasse van Ysscll (om de gemeenten het recht te geven door de rijksorganen Iiaar directe belastingen in te vorderen) wat echter nog niets beslist over de zeer belangrijke en aanlokkelijke zaak die er in gere geld was Hunyadi Janos, hot oerste en volgens stati stieken meest gebruikte Hongaarsche Bittorwa- ter is een onfeilbaar middel tegen verstopping, aambeien, congesties, jicht en rlieumatiek, bloedaandrang naar den onderbuik, vrouwen- kwalen. Dit Stad en Provincie. Uit Middeiöwrg. - Door den Commissaris der Koningin worden Maandag 25 dezer bezocht de ge meenten 's Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke. en Goes en Dinsdag daarop de ge meenten St. Laurens. Vrouwepolder, Vcere en OostkapcUe. - Door het comité voor versiering van de Burg is besloten de Burg te verlichten tijdens het Landbouwfeest. - Bij de gisteren gehouden verpachting voor staanplaats op de a.s, kermis (in richtingen van minder dan 200 M2 opper vlakte) is o.a. staanplaats gegund aan. II. Sloep en W. Lamor—Leemhorst voor een werptent; H. Maier voor een glasbla zerij; D. Mergan voor een. schiettent; P. Roelse en Zn voor een caroussel; J. du Pont en Zn. .voor een caroussel. Wij vernemen nader dat alle staanplaat sen op de Marlet verpacht zijn en hel zelfs moeite kost ieder een plaatsje te geven. De groole leege plekken van de laatste jaren zullen dus niet voorkomen. Er werden liooge prijzen besteed, zoo hoorden wij den prijs van 172 voor een palingtentje noemen. - Door de politie uit Vlissingen is in samenwerking met die van Iiier alhier een partij koper en ijzer dat in eerstge noemde plaats ontvreemd is, in beslag ;enomen. In verband met ons bericht over den nieuwen winkel der firma Sam van Os willen wij flians nog mededeelen, dat het timmer- en metselwerk werd uitge voerd door den heer P. van Loo, het schilderwerk door den heer A. F Noest, terwijl de firma Wolders en Co. voor de electrische installatie zorgdroeg. Gisterenavond baadde de winkel in een zee van licht en trok bijzonder veel be langstelling van de zijde der voorbijgan gers, de keurige etalage gaf daar dan ook alle aanleidiug toe. Uit Walcheren. - Te Koude kerke zijn voor dc verkiezing van een lid der gemeenteraad candidaat gesteld A. Adriaause Pz., door de Antirev. Kiesvereeniging Nederl. en Oranje en A Besuijen Jacsz door de kiesvereeniging Gemeentebelang. De stemming heeft plaats Vr Mei a's plaats Vrijdag 29 Uit HDhotlen. Te OudVossemeer was Dinsdag avond het ongewone schouwspel te zien van een overtocht te voet van circa 120 soldaten door de Eendracht in de nabij heid van het veer; de troep trok het land in tot het houden van oefeningen gedu rende den nacht om heden morgen om zes uur weer op dezelfde wijze terug te keeren. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. In de Dinsdag te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoosten blij Benoorden" werd gekozen als gezworene de heer F Dekker Fzinplaats van den heer K de Feijter, die niet meer in aanmerking wenschle te komen De begrooting 1914/15 werd goedgekeurd iu ontvang en uitgaat op f 15.760.07® met een post van onvoorziene uitgaven van f 65.275. Het salaris van den dijkgraaf werd verhoogd van f 56 op f 75. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 7, f 6, f 5, f 4, f 3, f 2 en f 1 per H. A Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Dinsdag zijn te S c li o o n d ij k e als candidaten voor den raad gesteld, in de vacature J Leenhouts, de heeren P. M. Contant (a. r), J. A. Cransberg, J van Lare en J M. Rissecuw, allen vrijzinnig. De stemming heeft plaats 29 Mei a s Gisteren had de landbouwersknecht P. bij J. v. d. M. te Sluis liet ongeluk bij het afrijden van een oprü onder een met hout beladen wagen, te geraken. Het voer tuig ging over zijn lichaam heen, waar door hij inwendig gekneusd werd. Hij gaf veel bloed op. Per brancard werd hij naar 't gasthuis vervoerd. Later bleek ook een pols en een rib gebroken te zijn. Zijn toestand is zeer ernstig. GEMEENTERAAD VAN TIIOLEN. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad, waarin afwezig waren de heeren ITollestelle en Quist waren de drie groote zaken tegelijk aan de orde. De verlichting zjCfii echter het daglicht niet zien, omdat de besprekingen daaromtrent in besloten vergadering moesten plaats vinden volgens het voorstel van den voor zitter. Wel deed de heer N o s k e een poging om de orde der vergadering aldus in te Ideeden, dat het punt in 't open baar zou behandeld wonden, doch diens voorstel werd afgestemd. Na mededeeling van eenige onbedui dende ingekomen stukken en na aan bieding van het gemeenteverslag, dat ver gezeld van jaarverslagen van corporatiën enz. zal worden rondgezonden, kwam het onderwerp „waterleiding" aan de orde- Na herinnering er aan door den voor zitter, dat, bij een vorig besluit in begin sel vóór een waterleiding was besloten en de mededeeling van den heer Kegge, dal hij er toen legen slemde, maar na tuurlijk niets Icon tegenhouden, kon da delijk overgegaan worden tot stemming over de hesluiten, die ter zake van de waterleiding waren te nemen en die'door de zorg van het watevleidingcomité in ontwerp zijn toegezonden aan elk raads lid van het eiland Tholen De heer Kegge bracht bij elke beslissing zijn stem met legen" uit, de overigen stemden „voor". Diensvolgens werd besloten le zamen met de overige gemeenten van. het eiland een waterleiding aan te leggen en le exploiteeren voor gemeen ten, gelegen op hel eiland en voor an dere gemeenten, indien daartoe mocht worden besloten (dit laatste ziel op Hal sleren, Steenbergen, enz.); de concept-statuten van de op le rich ten naamlooze vennootschap „"Waterlei ding-Maatschappij Tholen" vast te stellen; deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal en in het reservefonds van die Vennootschap tot een totaal van f 118.450, i verband daarmede een leening aan te gaan van f 118.450 tegen ten hoogste 4Vs °/o rente en een koers van uitgifte van ten minste 100 0/0, van af 1925 in 50 jaarlijksche annuïteiten af te lossen; concessie le verleenen aan genoemde vennootschap voor het leggen van water leidingbuizen en het leveren van water op de vastgestelde voorwaarden. De voorzitter dankte het waterleiding- comité voor het vervullen barer laak en richtte zich speciaal tot zijn voorzitter den "heer jhr. Van Vredenburch, die, naar spv meende, tot bet slagen der aangewende pogingen zeker het zijne zal hebben bijgedragen. Hierna kwam meer alledaagsche kost- De begrootingen voor 1913 en 1914 wer den gewijzigd en de heer Moclker werd benoemd lot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De rondvraag werd als naar gewoonte gesteld. De heer N o s k e wees toen op den toestand van de betonglooiïng van de ha ven, waarin een gat was en die op som mige plaatsen afschilfert De heer Wag- t h o vroeg of in het ziekenhuisje steeds bedden gereed zijn voor lijders aan be smettelijke ziekten of gewonden. De voorzitter antwoordde op het laatste be vestigend en op het eerste, dat een grondig onderzoek zal worden ingesteld Kalm verliep dit alles en de wijze waarop de Raad zijn deuren sloot om le delibereeren over de „brandende" ver- lichtingskwcslie, was zoo, dat niets er op wees dat hel heden een critiekc dag was va» den allereerste» rang. Wel werd van „het liclit" niets meer vernomen, maar toen de vergadering weer ontlook werd bepaald, dat deze ge meente zal overgaan tot het houwen eener brug over dc Eendracht en daar voor zal doen uitvoeren het plan van den ingenieur G Ituijpers te Rotterdam, waar van de kosten zijn begroot op f 240.000 mits door Rijk, Provinciën of anderen te zamen twee derden der kosten wordt gesubsidieerd en de gemeente vergund wordt een bruggeld te heffen. Van het Rijk is reeds toezegging ont vangen dat J/a der kosten zal worden gesubsidieerd en dat heffing van een bruggeld kan worden toegestaan. Ten slotte deelde de heer Jhr. Van Vredenburch mede, de rekening over 1913 en de balans der Thoolsche bouwver- eeniging te hebben nagezien en te Jiebben geconstateerd, dat die vereeniging twee maal een annuiteit van haar bouwvoor- schot heeft betaald en daarmede blijk geeft aan hare verplichtingen geheel te kunnen voldoen, wat vaak door sommi gen is in twijfel getrokken en dat alle huizen sedert eenige maanden zijn ver huurd. Hierna sluiting. ingezonden Mededeelingen. keen beproefde m Ziekenkost kv^>roorVolwassenen r bij storing der spijsvertering bij zwakte en gebrek aan eetlust. en 19 Chineezen het schip in open boo ten en bereikten met veel moeite een eiland in den Bismarck-arcliipel. Men was voornemens, de regeering van Australië le verzoeken, een oorlogsschip uit te zenden, om de „Cairnhill" te zoeken, waarop zich nog de gezagvoerder en vier andere officieren bevinden, die het schip niet wilden verlaten Naar dr Theodor Herzog aan de „Vossische Zeilung" meedeelt heeft hij uit Vera Cruz della Sierra van den Zweed- schen onderzoeker baron Nordenskjold, wiens expeditie men verloren waande, een brief van den 21sten Maart ontvan gen, houdende bericht dat Nordenskjold te Trinidad in hel Boliviaansche departe ment Beni was aangekomen VEERTIEN DAGEN IN DE BOOT. Gruvelijke bijzonderheden worden geseind over de geredden van de „Colum bian" Terwijl dit er volgeus het eene telgram vijf waren, bevonden zich volgens een ander maar vier menschcn in de boot De kapitein van de Seneca", den Amerikaausclien douane-kotter zag Zon dagochtend een boot, die hij eerst voor een vischersboot hield Naderbij komend bemerkte hij, dat er iels niel in orde moest zijn op het vaartuigje. Twee man- Naar wij vernemen heeft de ethische nen zaten aan de riemen Twee andere kiesvereeniging „De naam des Heeren is lagen doodelijk zwak op den bodem der een sterke toren", besloten bij de her- boot. Een leed aan koudvuur in een voet- KERK NIEUWS. stemming voor 12 leden van het kiescolle ge der Ned. He v. Kerk alhier, 9 der candidaten van de confcssioneele kiesver eeniging „Schrift en Belijdenis" over te te nemen. LANDBOUW. - De op de vergadering te Goes van de veiiingsverceniging Z. Beveland door den; heer F. Kakebeeke ter sprake gebrachte toepassing van het middel tegen kruisbes- senmeeldauw, is niet 1 Mei begonnen maar 4 Mei Het is voorts niet in den Bie- zelingschen polder dat hel ook werd aan gewend maar in den Zimmermanpolder - Bij de keuring Donderdag gehouden le IJzendijke werden van de 15 aan gegeven merries 16 aangenomen in het stamboek, waaronder drie, die vanstani- boek-ouders afstammen Te Middelburg werden er van de 13 aangebodene één aangenomen van stamboekouders en dienzelfden avond werden te Goes 8 van de 16 aangeno men waaronder ook één van stamboek ouders. - In het Zeeuwsch Landbouwblad van heden is het eerste gedeelte opgenomen van liet verslag van de werkzaamheden van den Rijkszuivcl-consulent voor deze provincie over het jaar 1913. SPORT. Voetbal. Dinsdagavond trad in het Café „De Valk" te Westkapeile, op uitnoodi- ging van het comité, dat zich indertijd ge- orind heeft voor een (e houden voetbal wedstrijd op tweeden Paaschdag aldaar, op de heer W L. Iïeijboer uit Middel burg. In een onderhoudende causerie zette hij duidelijk uiteen, hoe het voetbalspel wordt gespeeld, wat hel doel en de gevol gen zijn van de voetbalsport. De bedoeling, die bij het comité heeft voorgezeten, om den lieer Heijboer uit te noodigen om over de voetbalsport te spreken, is geweest propaganda daarvoor te maken, teneinde aldaar een voetbal club op te richten. De heer G. Houtekamer, die den spre ker bij het publick had ingeleid, dankte hem voor zijn bereidwilligheid voor dat doel over te komen, en voor zijn duide lijke uiteenzetting over alles, wat tot het 'octbalspeï behoort. Hij sprak tevens den wcnsch uit, dat een club mocht gevormd worden, waartoe hij belangstellenden uitnoodigde, zicli daarvoor op le geven bij één der comité-leden, teneinde dan Maandag a.s. verdere plannen onder de deelnemers te bespreken. Verschillende Berichten. Toen het stoomschip „Cairnhiir van Australië op weg naar Stettin, i volle zee onklaar geraaide en de eerste acht dagen na het ongeval geen ander vaartuig ontmoette, verlieten 15 blanken wond Men hoopt, lien er weer bovenop te doen komen De overlevenden hadden zich in die vreeselijke veertien dagen met beschuit- kruim en sckoenleer gevoed Daar het veel regende konden ze tenminste hun dorst lesschen. De eerste twee dagen za gen ze drie sloombooten, later geen meer. Volgens de „Daily Telegraph" waren dc geredden nauwelijks in staat, handen of voeten te bewegen Ook konden ze nog slechts fluisteren. De twee schependie de schipbreuke lingen van de „Columbian", uitgezonderd de laatst ge vondene, aan boord hebben genomen, de „Franconia en de „Man hattan" zijn gisterochtend le Antwerpen aangekomen. De mannen waren welva rend Een verslaggever van het „H van Antw." heeft van lien een en an dei- gehoord. Daaraan ontleenen wc, dat de ontploffing aan boord van de „Colum bian" zoo hevig was, dat de luiken zeer hoog in de lucht werden geslingerd. Een opvarende, die in een reddingsboot was neergelaten, maar daar weldra den laat- sten adem uitblies trokken zijn metge zellen de broek uit, om dit klcedingsluk als noodsein te doen dienen. Een boots man had een electrische lantaren bij zich en deed deze onophoudelijk schitteren. Men klaagt over het ontbreken van een reserve-toestel voor draadlooze telegra fie, daar dat, wat zich aan dek van de .„Columbian" bevond, terstond werd ver nield, evenals over het niet toegerust zijn van de sloepen met een dergelijke inrichting, waardoor de aanwezigheid dier booten gedeeltelijk tot een bespot ting werd gemaakt. Uit wat uit Halifax uit hel verhaal van den eersten officier der „Columbian werd geseind, die eveneens tot de gered den behoort blijkt, hoe de tegenspraak tusschen dc opgaven betreffende hel aan tal laatstelijk opgepikte» kan worden ophelderd. Inderdaad waren nog slechts vier levenden aanwezig in de door dc Seneca" onldekte boot. Een van lien die daarin hel laatst bezweek, was de Russische olieman Jacob, welke zout water dronk en krankzinnig werd. Hij trachtte zijn kameraden met een bijl 1e dooden, waarom hij vastgebonden moest worden In dien toestand bleef hij nog schreeuwen, tot hij van uitputting stierf. Over 't algemeen trouwens wordt liet drinken van zeewater de oorzaak van schrikkelijke pijnen voor de uitgeleerde mannen genoemd HLS CU ÜW KIND gezond, vrooljjk en friscli van geent wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. Hommel"* Hae- rriatogen. WAARSCHUWING Men vtage mtdnikkoljjk den naam Dr. Hnmtncl

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1