MinmBVRGSdHE C0ERAIT. N". 116 157° Jaargang. 1914 Maandag 18 Mei. Donderdag as. naar den landdag! Ingezonden Mededeelingen. DE tlONG'S Dit Stad en Provincie. Doze courant vertchynt dagelyk», met uitzonderimg va* Zo*- e* Feettdage*. iPry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg ali voor alle plaatiea i* Nederlaad fraaco pp. 11.25. Afzonderlijke nummer» kotten 5 cent. Advertentiön by abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectunen daarvan zyn aan bet bureau te bekomen. Adverteatiën voor bet eerttvolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichte* e* Daakbetuigingen van 17 regel* f 1.60$ elke regel meu 20 cent. Beclamea 40 cent per regel. Groote lettert naar de plaat», die zy innemea.{ Tot de plaatting vaa advertentiön ea reclames, niet afkomttig nit Zeeland, betreffead» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het AlgemeCM Advertentie-Bureae A. DE EA HAR As., N.Z. Voorborg wal 866, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. We waren het van vrijzinnigen kant af gewend om zoo iets als een landdag te houden, om gezamenlijk uit verschillende plaatsen bijeen te komen, liefst buiten; om niet alleen in het eigen, overbeken de plaatselijke kringetje van vrijzinni gen. zich te hooren toespreken over de beginselen die men beleed; om ook door het samenzijn niet personen uit andere plaatsen le voelen, veel sterker te voe len, dat het een algemeene beweging is, die de vrijzinnigen samenbrengt- In de laatste jaren is, eerst aarzelend hier en daar in 't land, maar daarna flinker, dal denkbeeld van landdagen ook weer door vrijzinnigen aangevat en uitge voerd; en hel vorig jaar in Zeeland heb ben de vrijzinnige land- of bondsdagen getoond dat men hier in t bijzonder be greep welk krachtig middel men in die bijeenkomsten beeft, om in de harten van allen het besef aan te wakkeren dat hel- een gezamenlijke strijd van velen is, dat men niet alleen staat in zijn meening, al mocht dat er soms op lijken, maar dat overal menschen gevonden worden met dezelfde meening, dezelfde gevoelens, de zelfde verlangens. We hebben menschen ontmoet die, vooral van den Bondsdag in Goes, een herinnering hadden meegenomen, welke hen ontroerde als zij er van vertelden. En. ook van de andere Bondsdagen was de stemming der meeste bezoekers dank baar voor die gekregen versterking van hun overtuiging. Welnu, Donderdag a s., op Hemelvaarts dag zal als een onderdeel van de al gemeene landdag-organisatie voor dien dag in heel ons land te Goes een land dag gehouden worden voor de vrijzinni gen in Zeeland. Laten die dan ook in grooten getale daar komen! Het is waar dat er nu geen verkie- zingsagitalie werkt, en het is ook waar dat van oudsher 't een eigenschap van vrijzinnigen is om dan niet veel over der gelijke dingen te denken. Zelfs in ver kiezingstijden denken sommigen er nóg niet om. Maar ook dat is gelukkig veranderd. Er ziju er nu velen onder dé vrijzinnigen, bij wie ook buiten die periodieke opvlam mingen het vuurtje blijft gloeien; zoo sterk gloeien, dat de warmte zich aan an deren meedeelt. Wie daarvan zich wil overtuigen kome Donderdag in Goes. Het is daar niet een bijeenkomst van een politieke partij. Het is een bijeen komst van vrijzinnigen. Hel is een uiting van het besef van saamlioorigheid, dat !op politiek gebied zijn vorm vond in de con centratie, eu in de maatschappij zich kenmerkt door het verzamelwoord: vrij zinnig Wie zich vrijzinnig voelt, hij kome Don derdag naar Goes. En niet alleen uit de onmiddellijke omgeving. Maar uit Middelburg en Vlis- singen en Walcheren, van den overkant, van Schouwen en Duiveland, van Tholen van heel Zeeland! UIT DE PERS. Politiek spel. „Dat Treub's Ouderdomsvoorziening, zoo schrijft het „Vaderland", door de op positie voorbestemd zou worden om tot politiek wapen te dienen tegen het thans zittend kabinet, misschien, zelfs tot storm ram om de in Juni 1913 verforen veste te heroveren, was te verwachten, Reeds toen, de oud-minisler Regout in de. Eerste Ka mer, in al le groot ongeduld om Rechts weer op het kussen te brengen zijn spel blootgevende, zijn coalitïegenoolen le wa pen riep tegen Treub's plannen, was het duidelijk welken kant liet uit moest. Daar na kregen wij de campagne tegen Treub in „De Neder/ander", waarbij tot veler verbazing bleek, dal haar eenmaal uitge sproken afkeer voor Talma's verplichte verzekering in fanatieke bewondering daarvoor was omgekeerd; en thans zijn we reeds zoover, dat het lcatholieke „Huisgezin" er openlijk voor uitkomt, dat de wel in de Tweede Kamer geen enkele stem van Rechts zal krijgen, en dat ze als ze de Eerste Kamer bereikt, door de Coalitie aldaar zal verworpen worden. En het blad is met deze zekerheid zoo verguld, dat hef niet eens zwijgend dat heerlijk oogenblik kan afwachten, maar de vreugde over de aanstaande „Kabinets crisis" reeds luide uïtj'ubelt, vóór de Mi nister nog in de gelegenheid is geweest te antwoorden op de tegen zijn wetsont werp gemaakte bedenkiugen. Zoo zal dus onze sociale wetgeving, waarbij men thans zoo goed lol een compromis zou kunnen komen, alweer gemaakt worden tot inzet van politiek spel, en dat alles tot groote schade van do Nederlandsche natie." Met dat „al weer" doelt het blad op de verandering van het Reglement van Orde door de vroegere rechtsche meerderheid der Tweede Kamer, alleen om zeker te zijn de Invaliditeitsverzekering erdoor te ha len; en voorts het feil dat de Eerste Kamer, even afkeerig van deze wetge ving als de heer De Savornin Lobman in eersten termijn, daaraan ook al om politieke redenen haa ^goedkeurend vo tum gaf, op het oogenblik zelf dat het Nederlandsche volk geroepen werd zich vóór of tegen die wetgeving te verklaren. Na nog te hebben opgemerkt dat de continuïteit in de wetgeving niet iets is dat blindelings moet worden nagevolgd, schrijft het blad: Bevrediging had eene verplichte oudcr- domsverzelcering nog kunnen geven vóór 1908; na hetgeen Lloyd George heeft tot stand gein-acht op dit gebied, kan ze dil niet meer. En daarom is dil oogenblik in ons staatsleven, naar het ons wil voorkomen, geschikter dan ooit voor een compromis. En dat compromis geeft Treub, die op den grondslag van het amendement Bor- gesius-Drucker-Tydeman een stelsel heeft opgebouwd, dat zeker niet de voorstan ders van Staatspensionheering ten volle bevredigt, en dat aan den anderen kant, met behoud van veel wat Talma heeft ge wild, aan meer dan één hoofdbezwaar door de politieke vrienden van den Mi nister tegen zijn wetgeving geuit, tege moet komt. En nu kan men verschillen over de vraag of dit compromis niet( meer kan geven dan de Minister oor spronkelijk van plan was na dit Voor- loopig Verslag is b.v. de uitsluiting der 'bedeelden gelukkig niet meer houdbaar maar per se alle compromis af te wijzen, te verheugd, dat men eindelijk zijn ma chine de guerre heeft, om een ministerie te lijf te gaan, dat met prijzenswaardige onpartijdigheid met de belangen rekent van het geheele Nederlandsche volk is niets anders dan „politiek spel", en nog wel van zulk een allooi, dat het voor ons de vraag is of de Eerste Kamer, zooals „Hel Huisgezin nu reeds decreteert, zich daartoe zal leenen. Men zou toch wel een vreemdeling in ons politieke Jeruzalem moeten wezen, om niet te weten, dat de regeeringsmeerderlieid in de Eerste Ka mer toen ze op 3 Juni 1913 Talma's wet geving aanvaardde, de slüle verzuchting niet achterwege liet van „duur gekocht", en dat zeer waarschijnlijk na de uitspraak van de Juni-slembus een „leelijk bekocht" liet „duur gekochtverving. We zullen ons dan ook niet laten ver schrikken door dreigementen als van den heer L. Regout en van „Het Huisge zin' ook aan onzen senaat zal het wijze dier dat zich niet gaarne tweemaal aan denzelfden steen stoot niet onbekend zijn." HAGELSLAG - CHOCOLA»® voop de botepham Uit Middelburg. - Op het dubbeltal voor de verkiezing leen secretaris zijn door het Burger lijk Armbestuur geplaatst de lieeren A M. C. J. Thomassen en C. de Jongh. - Het vergeten van rijwielen schijnt hier aan de orde van den dag te zijn. Hel rijwiel, dat Donderdag op de Burg onbeheerd achter bleef vertoeft nog steeds aan het politiebureau en nu werd er Zaterdag weder een aan de politie wacht op het stadhuis gedeponeerd, van dit laatste verscheen echter des avonds reeds de eigenaar en hem werd de fiets weder terug gegeven. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is wederom een rijwiel ontvreemd, dat door den heer B voor een woning op een. der Kaden een oogenblik was neer gezet. Hel Middelburgscli Muziekkorps zal, althans bij gunstig weer, Vrijdag 22 Mei des avonds ten 7% uur op het Molenwa ter een muziekuitvoering geven. Hedenmiddag omstreeks 2 uur was de loodgieter M bezig een mand op te hijsclien aan den voorgevel van de ka zerne in de Korte Noordslraat, toen een touw der stelling brak. De man viel en kreeg een deel der stelling op zich. M. werd in de kazerne binnengedragen^ waai- een geneesheer een lichte hersen- schudding constateerde Op advies van den. dokter moest M. eerst eenigen tijd in de wacht van de kazerne blijven liggen, alvorens naai* huis le worden vervoerd. De heer L. Leijdesdorf, firma Sam van Os opent morgenavond zijn geheel nieuw ingerichte electrische vleeschhou- werij in het bekende pand op de Markt. Hedenmorgen hebben wij er een be zoek gebracht. De winkel is vier meter dieper geworden. De muuren zijn voor zien van crème tegels, en de vloer is van graniet (lerrazoj. Ronde hoeken zijn aan gebracht bij de muren, alles in hel be lang der hygiëne. Tegen den wand is een groote koelcel geplaatst, waarin hel vleesch in ijs wordt bewaard, terwijl bo vendien een moter op de cel wondt ge plaatst, om zoo noodig de lucht daarin, nog meer ai' le koelen. Stond er vroeger slechts één toonbank in den winkel thans zijn er twee ge plaatst. De eerste, een gemetselde van tegels met majonica evenals de muren is bestemd voor behandeling en aflevering van gewoon vleesch, en de Iweede een houten voor den verkoop van fijne vleeschwaren, welke branche dooi den heer Leijdesdorf aan zijn zaak is toege voegd. De fijne vleeschwaren dezer afdeeling worden door de firma zelf bereid; daartoe is in den tuin een gebouvv ge-\ plaatst, waarin dc worstmakerij, de koo- kerij en rookerij zijn ondergebracht, een groote schoorsteen is speciaal voor de laatste bewerking gebouwd. Een stop machine voorkomt dat met de handen de worst wordt gestopt, dus ook hier is alles gedaan om de grootste hyglène le bevor deren, evenals bij de vleesch hakkerïj. Daartoe is in den winkel een electrisch gedreven machine geplaatst, terwijl ook de snijmachine met slijpinrichting van de nieuwste constructie is. In het jongste nummer van „Do Hotelhouder liet offic orgaan, van den Nederl Hotelhondersbond, komt een groot verslag voor van de algemeene vergadering en de daaraan verbonden! feestelijkheden op 8, 9 en 10 Mei op Walcheren; gehouden De ontvangst hier ter stede wordt in dat verslag ten zeerste geroemd Een drietal mooie foto's van het be stuur, en van de deelnemers voor het hotel „du Commerce" eu de groep met de boerinnetjes in den tuin van Scheele te Domburg verluchten het artikel Zooals wij onlangs reeds aankondig den wordt onze stad in de laatste dagen dezer maand, van den 27sten af, bezocht door het circus Hermann Althoff Naar wij in de Zutfensclie Ct. lezen, gaf hetzelfde circus aldaar in het laatst van April een reeks voorstellingen, die bijzonder in den smaak van het publiek vielen Wij lezen daar van schitterende paardendressuur, dressuur van olifanten en kameelen, van ezels die lang niet dom waren en ook trad er het menschelijk aquarium op, de man, die een kom vol goudvisschen en lakkers inslikt en die later ongedeerd weergeeft, om nog maar niet te spreken van wielrijders, lassowcr- pers, equilibristen, clowns enz. Uit iVUssingen. Naar hel Persbureau Vaz Dias vér- nam uit Utrecht zijn er ernstige plan nen om een mailtrein van Vlissingen naar Duitschland via Weert-Dalheim le Laten loopen. Deze trein zal dan alleen le Roosendaal en Boxtel stoppen. Deze route is verscheidene K.M. korter dan die o\jer de N B D. Szooals thans ge volgd wordt. Bij ons verzoek om informaties ter plaatse waar men daarvan allicht op de hoogte zou moeten zijn, werd ons meegedeeld dat men er daar niets van gehoord had Nadat onlangs reeds zooals wij toen meldden het carillon van den St Ja- co(bstoren le Vlissingen was be speeld, is heden hel mechanische carillon in werking gebracht, zoodat de Vlissin- gers weer genieten kunnen van de sinds 1911 ontbeerde klokketonen Naar men ons meldt, klonk het nieu we carillon, dat door de firma Ey&'bouts te Asten geleverd is, zuiverder dan voor heen. Uit Walcheren. Door den gemeenteraad van R i t- themis het plan gevormd om den ouden berktoren ten deele af te doen breken om hem weder op le doen bouwen in zijn tegenwoordigen vorm. Een deskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het bovenste deel van den toren niet alleen in een slechten toe stand verkeert, maar dat de toren boven dien bijna 1 meter overhelt, De vrij hooge kosten (raming f 8000; zal de ge meente trachten te dekken door subsidie aan te vragen bij het Rijk en de Provin cie, door giften van vereenigingen en par ticulieren, en door een geldlcening De oude kerktoren, welke een der oudste van Walcheren schijnt te zijn, trekt door zijn bijzonderen bouw (voor den toren trap is een afzonderlijken, ronden toren aangebouwd) zeer de aandacht van vreem- delingen Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. In de plaats van de heercn imr M. M Schim van der Loeff en rar. H W. C de Jong, die verhinderd zijn zullen op den vrijzinnigen bondsdag Donderdag a.s te Goes de heeren H. Groenewout van Amsterdam en Jac Welleman van Itrab- bendijke als sprekers optreden. Uit verschillende gemeenten van Zuid en Noord Beveland, Goes niet te verge ten, hebben zich reeds zanger en zangeressen voor de de vorming van een zangkoor voor dien dag aangemeld. - Bevorderd tot brigadier-titulair der Rijks-veldwacht de heer A Ganseman, rijksveldwachter te K a p e 1 le In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Ellewouts- d ij k werd goedgekeurd de rekening van het burgerlijk armbestuur en tot lid. van dit bestuur benoemd in de vacature W. M. Jansen van Rosendaal, die naar el ders vertrok de heer A. Riemens met wien was aanbevolen de heer J. C. van Wijck. Besloten werd bij het perceel grond erkregen door demping van een wa terput in de dorpskom, een stuk grond gelegen aan de straat te voegen en dit le samen als bouwterrein en tuin, bij inschrijving te koop aan le bieden. Aan IJ. en W. werd machtiging verleend om den aankoop van eenig brand blusch- materiaal te benutten op de waterleiding brandkranen, voor te bereiden Voor de beslralingswerken thans in uil- vopring, als slot van de in 1913 ge maakte plannen, zal een geldleening wor den aangegaan en het daarvoor noodige besluit in een volgende vergadering ge nomen worden, als wanneer het juiste bedrag zal bekend zijn, - Door den heer J. G P. Timans, bur gemeester van 's Heerenhoek is ontslag genomen als vertegenwoordiger van den Nieuwen Kraaijertpolder, in den dijk- raad voor de walerkeering van den cal- lamiteuzen polder Borssele. De heer Timans vertegenwoordigde den ge- gemelden polder, in dat lichaam sedert 1881, d w. z. sedert dat jaar tol 1906 in den voormaligen dijkraad toen de walerkeering nog was Samengesteld uit Ellewoutsdijk-Borssele en van af 1906 tot heden in den tegenwoordigen dijkraad, zooals hij is ontstaan, na scheiding van de gemelde walcrseliappen. Hij ontbrak slechts hoogst zelden op de vergaderin gen Zijn voorlichting en adviezen, ge grond op zijn kennis in polderaange legenheden .werden steeds op hoogen prijs gesteld. Zaterdag jl. heerschle er in den Bathp-older bij gelegenheid van hot zilveren huwelijksfeest van den heerW. Koning, directeur der polders, eene groo te vroolijkheid. Den geheelen dag wap perden de vlaggen van de aldaar slaan de woningen terwijl er eene prachtige eerepoort was opgericht. Den jubilaris sen ontbrak het dien dag riet aan be langstelling en des avonds bracht het muziekgezelschap „Rillandia" hun eene serenade. Den muzikanten en al den aanwezi gen, groot en klein, viel een gul onthaal ten deel. Door de arbeiders der drie in die polders gelegen hoeven was liet echt paar een zilveren inktstel, eene pendule en een meetstok, noodig voor het meten der paarden, ten geschenke gegeven In de Zaterdag le Rilland gehou den vergadering van Ingelanden van den Reigersbergschenpoldcr werd de rekening over 1913/11 vastgesteld in ontvang op f 15 874 353 en in uitgaaf op f 13. 433.75. De begrooting 1914/'15 bcloopl in ont vang en uitgaaf f 15827 12 met een post van onvoorzien ad f 3696.70 waarvoor een dijkgeschot van f 12 per II.A zal geheven worden. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene (vacature J de Jager Jz werden geplaatst de hee ren J Blok, Jz. JrP. Bruynzeel en C. J van der Werff, allen te Rilland. Tot vertegenwoordiger van den Ca- lamiteuzen Zimmermaupolder werd be noemd de heer \V. F. van Gorsel. le Rilland en zulks ter voorziening in de vacature ontstaan tengevolge het over lijden van den heer J J. van Gorsel Hz. Uit Noord-Beveland. - Het vee van den landbouwer Th. de K te Wissenkerke werd dezer da gen, nadat het van de eene naar een andere weide was gebracht, in hevige mate ziek. De veearts oonslaleorde ver giftiging. De dieren werden blind en twee koeien zijn reeds bezweken, terwijl voor l leven van een derde gevreesd wordt Het vleesch, dat ter keuring is opgezonden, werd afgekeurd. Men gist naar de oorzaak der ver giftiging 't Meest waarschijnlijk is, dat de dieren vergiftigd zijn door honingdauw of roest, waarvan ze, gulzig etende in een versche wei, teveel hebben binnen gekregen. De rekening over 1913/14 van den Onrustpolder te Camperland werd door Ingelanden vastgesteld in ontvang op f 9424.135 en in uitgaaf op f 8089.375, mitsdien met een goed slot van f 1334 76. De begrooting over 1914/15 sluit in ontvang en uitgaaf met f 8376 49, waar voor een dijkgeschot van f 23 per hec tare zal worden geheven Ter voorziening in de vacature op 1 Augustus a s. ontstaan door de periodie ke aftreding van den gezworene J. Rot tier te Camperland werd deze weder als' nummer een op den staat van aanbeve ling geplaatst Évenzoo werd de aftredende dijkgraaf J L Marcusse le Camperland als eerste candidaal gekozen Uit Tholen. Op Zaterdag jl werd door de firma Eijsbouts uit Asten de reeds gescheurde ldok van den toren te Poortvliet ter omgieling naar Tholen en verder per boot vervoerd. Volgens gissing van voornoemde fir ma zou deze klok ongeveer 1000 kilo wegen; doch om hiervan zekerheid te hebben, is hij op last van het dagelijks bestuur van Poortvliet te Tholen op de fairbank gewogen en bleek een ge wicht te hebben van 1062 kilogram. Uit Zee uwsch-V laan deren O. D. Een jongen die Zondagmorgen op een heerenfiets langs de kade te Sas van Gent reed. verloor een der pedalen, waardoor hij een buiteling maakte en in het kanaal terechtkwam Gelukkig waren dadelijk reddende handen Ier plaatse om den drenkeling, die door schrik bevan gen, hulpeloos in hel diepe vaarwater lag, uil zijne gevaarlijke positie te red den. Te Kemsehe (België) werd Zaterdag nacht de landman Beek door zijn eigen geweer gedood ,dat hij geladen in ge reedheid had gelegd op zijn slaapkamer om bij poging van diefstal (waarop de man geloerd lag, daar hel meermalen plaats had/ er gebruik van le maken. Bij een plotseling ongewoon gedruisch sprong de man het bed uit en stootte on gelukkiglijk legen liet vuurwapen aan. dat daardoor afging Hij kreeg de lading in het hoofd, wat den dood ten ge volge had Zaterdagnamiddag ongev<ier te vier uur sl oegen de vlammen uit eene wo ning te Selzaete bewoond door drie arbeidersgezinnen Aangewakkerd door den sterken Noordwesten wind von den de vlammen spoedig voedsel in de belendende gebouwen. Toen eeni'ge slechtwerkende spuitjes

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1