BUITENLAND. waard, dat liet grootste deel van het thans verschenen voorloopig verslag van het afdeelingsonderzoek omtrent hel wetsontwerp tot verleening van ouder domsrente aan behoeftigen, gewijd is aan afkeuring en verdediging van het indienen door minister Treub van een wetsontwerp dat terugkomt op een wet onder zijn voor ganger tot stand gekomen. Er werd betoogd, dat een regcering niet elke uitspraak der kiezers behoeft te registreeren, omdat men anders een fei telijk referendum inVoert, dat de indie ning van dit nieuwe ontwerp in strijd is met het verzoenend karakter van het huidig kabinet; dat de stelling „onhoud baar" is, volgens welke art. 369 het staatspensioen invoert; dat de minister ernstiger naar een andere oplossing had moeten zoeken, bijv. naar een regeling waarbij de niel-arbeider behandeld wordt overeenkomstig den vrijwillig-verzekerde voor invaliditeit. Een „kiem van politiek bederf" ligt zoo werd ook gezegd in de omstandig heid, dat bij de verkiezingen steeds meer toezeggingen van mildheid in hel vergroo- tcn der rente een rol zuilen spelen. Den moed van den minister overigens waardccrende, dit ontwerp onder deze omstandigheden in te dienen, achtte men het „niet normaal", dat een minister een ontwerp indient, dat hij in beginsel verderfelijk acht. Het spreekt van zelf dat tegenover al die beweringen er evenveel staan die oen andere meening uitspreken. Men kan niet eischen, zoo werd door die anderen gezegd, dat onder alle omstandigheden de continuïteit in de wetgeving wordt ge ëerbiedigd En verder volgden een reeks van ontkenningen van al het hoven aan gehaalde - dat, wel te begrijpen, slechts een uittreksel is uit een Lang stuk. Zoowel onder de voor- als tegenstanders bestond er echter verschil van mcening over de vraag of dit ontwerp is te be-* schouwen als sfaatspensionneering. Gevraagd werd of de Kabiaets- kwestie bij dit ontwerp zal worden gesteld, hetzij alleen voor de Tweede, hetzij ook voor de Eerste Kamer. Algemeene afkeuring vond de uit sluiting van hen, die tusschen den 65- en 70-jarigen leeftijd blijvend be deeld werden. Enkele leden meenden, dat de toeken ning der ouderdomsrenten voor de arm besturen een lieilzamen prikkel tot werk zaamheid zal wegnemen, maai* zij erken den, dat deze reden niet voldoende is om de uitsluiting te rechtvaardigen. Verscheidene leden waren van mee ning, dat de uitgaven, aan schrapping der Uitsluiting verbonden, niet zoo groot zou den zijn als uit de Memorie van Toe lichting zou moeten worden, opgemaakt. Het cijfer van 12 000 personen die vol gens die toelichting zouden worden uit gesloten wegens bedeeling werd veel te hoog geacht. Verschillende bezwaren werden inge bracht tegen het voorstel der regeering om aan de gemeenten een ver- go e d i n g voor de uitvoering der wet toe te kennen, berustende op geheel andere grondslagen dan de werkelijke uitgaven voor ouderdomsrenten. Verscheidene leden achtten het ver keerd de b c s 1 i s s i n g omtrent de be hoeftigheid van de aanvragers van renten aan de gemeentebesturen over te laten. Men vreesde dat dit tot willekeur keur en lot bevoorrechting van hen, die bij hel gemeentebestuur in een* goed blaadje staan aanleiding zal geven KATWIJK. De R K Centrale Kiesvereeniging uit liet district Katwijk-Leiderdorp heelt Don derdagavond, naar de N. R. C. meldt, een vergadering gehouden, waarin de bespre kingen liepen over hel al of niet aange sloten blijven bij den aigemeenen bond van R. IC. kicsvereenigingen, ten einde de beslissing van de commissie van accoord, bestaande uit twee R K. twee A. R en twee Cli.-Hist. te ontgaan. Eenige leden waren er voor, zich los te maken ten einde vrij te staan bij een eventueele verkiezing. De drang was naar een R. IC afgevaar digde, doch er werd opgemerkt, dat er niet eens een vacature is. Verklaard werd, dat de commissie van accoord eerst in werking treedt, als er candidalcn gesteld zijn of verschillende van rechts aanspraak maken op den zetel. Bij stemming werd besloten nog aange sloten te blijven bij den Aigemeenen Bond zoodat men zich zal gedragen naai de eventueele uitspraak van de commissie van accoord. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon besluit is J C. Brons, hoofdcomin. b li dep v. binnenl zaken, benoemd tot ridder in de O. N. O.; is mei 1 Juni a. d. comm. d. post. Ie kl H L. Wijchgel, op verzoek, e. o. ver leend; is aan den heer C. Pereira dos Santos, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, uit zijn betrekking van consulair agent der Nederlanden te Villa-Real-de-Santo- Antonio (Portugal) en is als zoodanig be noemd, builen bezwaar van 's lands schat kist, de heer F. Gomez Sanchez Aan den heer Gomez Sanchez moet in de Engelsche taal geschreven worden. Plet ressort van het consulair agent schap omvat de stad Vï(la-Real-de-Santo- Anlonio. De „Middelburgsche Courant" wordt 'savonds te zes uren in Goes bezorgd. Dagelijks worden, tegen f 1.25 per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent P. A. H. PIETERMAN. Dingen waar men naar vraagt. De zon komt morgen op te 4.04 unr en gaat onder te 7.49 uur. De maan komt morgen op 1.40 vm. en gaat onder te 11.34 v.m. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week bun lantaarns aan te steben te 8.19 uur. Wagenbestuurders te 8.49. Morgen, (Zondag) zullen de volgende upotheken geopend zijn te Middelburg L. K. v. d. Harst; t» Vliasingen A. J. v. Ockeuburg Jr.; te Goes L. la Porte. Op Donderdag a. s. (Hemelvaartsdag) zijn geopend te Middelburg Dr. v. d. Feen te Vlissingen Wed. v. Ockenburg Sr.: te Goes G. v. d. Hoek. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen G. Enkelaar te Wijngaarden en Ruibroek. Geref. Kerken. Aangenomen naar Loenen, B. Roorda te Coevorden. Bedankt: voor Randwijk en Heteren, W A Willemse te Wilnis. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De kern van het gezelschap der Haghespelers gaat den laatsten dag van Mei sciiecp naai- Nederlandsch-Indië en hoopt den 30sten Juni de eerste voorstel ling te geven te Batavia, om den 26sten Augustus uit Singapore te vertrekken en 1 October a.s. de voorstellingen in Den Haag te hervatten. N. R. C. Dinsdag 26 en Woensdag 27 Mei zal bij Frederik Muller en Co te Amsterdam een veiling worden gehouden van "de be roemde schilderijen-collectie van nu wij len Rudolf Pellzer te Keulen, een der rijkste en merkwaardigste particuliere verzamelingen van oude schilderijen. De beschrijvende catalogus der verkoo- koopers telt niet minder dan 361 num mers, waaronder echter ook eenige van andere herkomst. Het „Hand van Antwverneemt dat het volgend jaar een belangrijke tentoonstelling van oude Vlaamsehe kunst in Brugge zal plaats hebben. De stich ters dezer tentoonstelling hebben zich reeds de medewerking zerzekerd van alle Vlaamsehe steden van België De tentoonstelling zal gedurende den zomer gehouden worden. We hebben gemeld, dat Max Roo- ses ontslag heeft genomen als conser vator van het Plantijn-museum te Ant werpen. In de „Matin" van Antwerpen lezen we thans, dat in een der zalen van deze kostbare door hem het laatste be stuurde inrichting zijn portret zal worden geplaatst De opdracht daartoe is aan den Vlaamschen schilder Henri Luyten ver-: strekt, wiens forschen arbeid men niet lang geleden o.a. in „Pulchri" (den Haag) heeft kunnen aanschouwen In weerwil van drievoudige prijzen is Donderdag voor een stampvolle zaai in de opera te Parijs met grooten bijval Ricliard Strausz.' nieuwste muziekwerk, de St. Joseph's Legende gegeven. Letterkunde en regeering. De regeering van ons land staat uiter aard anders tegenover de geregeld om de twee jaar, beurtelings in België en Noord Nederland gehouden Taal en Letterkun dige Congressen dan die te Brussel. Deze houding blijkt uit de keus van den man, die daar als haar vertegenwoordiger wordt heengezonden. Op het vorig con gres te Antwerpen wekte die van Neder- landsche zijde Bernard Canter's veront waardiging op, daar hij de letterkundige beleekenis dier samenkomsten daarmee te kort gedaan achtte. Het congres wordt dit jaar te Haarlem, gehouden. Men heeft gelezen, hoe voor Noord Nederland professor dr G. Kalff, de verdienstelijke schrijver onzer nieuw ste en tevens meest moderne letterkundi ge geschiedenis daar officieel aanwezig zal zijn. Canter kan dus, betrekkelijk, te- weden wezen. Waarschijnlijk had hij nog liever een litterair kunstenaar als zoo danig aangewezen gezien De Belgische regeering heeft getoond te begrijpen, dat deze congressen meer dan aan hun lifterair karakter (dit treedt inderdaad op den achtergrond) de laatste jaren hun weder stijgende waarde te dan ken hebben aan den ijver, waarmee voor standers van het Nederlandsch Vcrbond- denkbeeld ze ten dienste van de verrui ming en versterking van ons stambewusl- zijn stellen. Hel „H. v A." verneemt althans, dat het lid van de Belgische Kamer, de vu rige flamingant Frans van Cau-welaert door het gouvernement als afgevaardigde naai- Haarlem zal worden gezonden. Een keus, waai- ongetwijfeld alle Vlaam sehe. deelnemers en deze niet alleen zeer mee ingenomen zullen zijn. Gids voor Gent. Wc hebben het jaren geleden in Gent wel eens als een moeilijkheid ondervon den om een uitgebreide Nederlandsche „Gids" te krijgen. Er ligt er nu een voor ons die aan alle eischen voldoet, nl. de „Gids voor Gent" uitgegeven onder de Bescherming der stedelijke commissie voor de bewaring van praal-, gedenk en kunststukken te Gent. Zij is ingericht, wel, zooals alle „Gid sen" zijn ingericht; maar ze heeft reeds bij het doorbladeren dit aantrekkelijke, dat zij is versierd met een zéér groot aantal fraai afgedrukte afbeeldingen van interes sante gebouwen en stadsgezichten. En men weet dat die in Gent talrijk zijn! De Gids is verkrijgbaar bij A. v. d. Haeglien, Veldstraat. ONDERWIJS. Bij het gisteren te Rotterdam gehou den examen van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging behaalden de dames J. Straatman en P. Bol, opgeleid in het Gasthuis alhier, hel diploma voor ver pleegster Geregelde schoolvergaderingen Door de afdeeling Middelburg van den Bond van Ned. Onderw. is aan den ge meenteraad van Middelburg een adres gezonden, verzoekend het daarheen te leiden, dat bij gemeentelijke verordening aan de openbare scholen in deze ge meente hel houden van geregelde school vergaderingen worde verplicht gesteld. In de Memorie van toelichting wordt eraan herinnerd dat de afdeeling in Mei 1907 het zelfde verzoek tot den Raad van Middelburg richtte. De toen als toe lichting lol dal adres opgenoemde gron den waarop hel verzoek steunde, worden thans herhaald In deze uiteenzetting worden achtereenvolgens besproken le. De zelfstandigheid van den onderwijzer; 2e. De school moet zijn een organisch geheel; 3e. Verplicht stellen van school vergaderingen In een Bijlage wordt liet volgende op gemerkt over den toestand te Middelburg: Middelburg telt zes scholen voor la ger onderwijs .Van één dier scholen, A, worden sinds 1894 geregeld schoolver gaderingen gehouden; aan een andere, J, geschiedt dit sedert korten tijd eveneens. Terwijl ze aan de laatste nog te kort bestaan, om er een oordeel over uit te spreken, acht het personeel van school A, dat om de twee maanden vergadert Ier bespreking van zalven, die uitsluitend de (eigen) school betreffen, zijn verga deringen van beslist gunsligen invloed op den gang der zaken aan zijn school. En geen wonder 'l Is juist de onderlinge be spreking en beraadslaging, die den arbeid van een voorganger schakelt aan dien van den volger, die het onderwijs en do op voeding in de opeenvolgende leerjaren doel uilgaan van één leidend beginsel, doet ademen één geest; een beginsel, proefhoudend omdat het werd uit erva ringen en kennis van allen; een geest, bezielend door de warmte,' die de wrij ving der gedachlen verleent; één begin sel, één geest doen de zes perioden van schoolonderwijs en -opvoeding in elkaar vloeien zonder storende overgangen, ma ken onderwijs en opvoeding van allen tot één welbewust streven naar hel doel, de school gesteld. Wat wordt er van die eenheid, beter, wal kan er van die eenheid worden op de scholen, waar de onderlinge bespre kingen, die èn voorbereiding èn studie én onderzoek èn nadenken èn ernst èn over tuiging eischen, öf in 't geheel niet ge houden worden, öf overgelaten worden aan 'L toeval, öf ontaarden in „een praatje bij de kachel", dat alles behalve het schoolkind tot zijn recht doet komen? Niets! Voor eenheid, verdeeldheid; voor waardeering van eikaars arbeid, onbe kendheid daarmee; voor samenwerking, vaak tegenwerking (dikwijls onbewust, tengevolge dier onbekendheid); voor vast heid, stelselloosheid; voor weibewustheid, toeval, 't Gevolg daarvan is noodwendig verlies van tijd, versnippering van kracht, beide van zeer ongunstigen invloed op de resultaten van onderwijs en opvoeding. Ondergcteekenden durven met vrijmoe digheid verplichte schoolvergaderingen vragen, omdat onderwijs en opvoeding er ten zeerste bij gebaat zijn, wijl alle beschik bare krachten ten nutte der school wor den aangewend omdat de practische bekwaamheid van alle onderwijzers en onderwijzeressen er door zal vooruitgaan, wal de school weer middellijk ten goede komt; omdat die vergaderingen van de zijde der onderwijzers slechts meerderen ar beid vergen, die ze zich echter in 't be lang van 'l schoolkind volgaarne willen getroosten, en omdat de invoering ervan door de ge meente niet de minste financièele bezwa ren meebrengt. RECHTZAKEN. Voor den krijgsraad te Arnhem is Vrijdag de'l zaak behandeld legen den sergeant Bl uit Ede, welke op 8 Maart j 1 in de kazerne aldaar uit het kastje van een kameraad f 6 wegnam, daarna brandstichtte en vervolgens zijn korps verliet. Uit hel getuigenverhoor bleek dat bekl. veel speelde en dat hij waarschijn lijk door speelschulden tot zijn misdrijf gekomen is. Geêischt werd tegen hem 6 jaar en 3 maanden gevangenisstraf; 3 maanden de tentie, met aftrek van de voorloopige hechtenis en vervallenverklaring van den militairen stand Ontsierende reclame. Jhr. .f. A Krelschmar van Veen, di recteur-generaal der Maatschappij lot Expl. van S.S., is deze week, nam- de N R C meldt, döor den kantonrechter te Gou da op een aanklacht van het aanbrengen van een ontsierende reclame aan het sta tion Moordrecht, ontslagen van rechtsver volging, daar, hoewel het feit wettig en overtuigend bewezen is verklaard, de be trekkelijke verordening geen bepaling in houdt, waarin zijn aansprakelijkheid in die hoedanigheid wordt vastgesteld. LEGER EN VLOOT. De reserve-majoor K. G. A. Muller, commandant van het 38ste bataljon land- weer-infanterie te Middelburg, wordt van 7 tol en met 26 September gedetacheerd bij het 14de regiment infanterie te Vlis- singen. De off. mach 2de kl. J. Gestel wordt 1 Juli van zijn detacheering bij de Kon. Mij ,,dc Schelde", ontheven. Genoemde off. machinist is bestemd om met de on- derzeeêi IC I naar Indië te vertrekken. Verschillende Berichten. H. M. de Koningin heeft Donderdag naar de N. R. C. meldt, mevrouw Bram- wel 1 Booth, de echtgenoote van den te- genwoordigen generaal van het Leger des Heils, in het paleis het Huis ten Bosch ontvangen Mevrouw Booth heeft aan de Koningin tal van bijzonderheden omtrent het werk van het Leger meegedeeld, speciaal wat betreft den arbeid ten behoeve van de lepralijders op Java en het hospitaal voor ooglijders te Semarang Het onderhoud duurde ongeveer vijf kwartier. Verschillende organisalies van het lagere personeel bij posterijen en telegra fie steunen, naai* de N. R C. meldt in een adres aan de koningin een verf zoek om gratie aan J. d. E., laatstelijk kantoorbediende der posterijen en tele grafie le Maassluis, thans gedetineerdl in de strafgevangenis te Gravenliage. en door hel gerechtshof aldaar veroor deeld tol een gevangenisstraf van één jaar. PESTBESTRIJDING. Het hoofdcomité van het Nederland sche Roode Kruis roept thans, naai' de N. R. C meldt, twaalf gediplomeerde Nederlandsche verpleegsters (onder wie vier hoofdverpleegsters) op, om Vooreen jaar uitgezonden te worden naar Nederi. Oosl-Indië, tot bestrijding van de pest-' ziekte en opleiding van inlandsch verple-1 gend personeel. Op verzoek van het te 's Hage gevorm de centrale comité tot steunvcrleenïng aan het Nederi. Roode Kruis inzake pestbe- strijding heeft zich een ecre comité ge vormd, waarvan Prins Hendrik bescherm heer is en de heer J. T. Cremer voorzit ter en waarin voorts o.m. zitting heeft de commissaris der Koningin in ons ge west, mr. H. J. Pijckmeester. Dit comité wendt zich thans tot alle landgenoolen met het dringend verzoek om door milde bijdragen te willen mede werken tot het welslagen van de plannen van het comité tot steun verleening. Nu ge bleken is, dat naast de regeeringshulp, ge legenheid bestaat voor, en prijs gesteld wordt op, hulp van particuliere zijde, nü is naar het oordeel van het comité het oogenblik gekomen, dat het Nederland sche volk toonen kan en toonen moet be zield te zijn met warm medegevoel voor onze zoo zwaar bezochte mede-onderda nen van het Nederlandsche rijk in het Verre Oosten. Te Delft is men aan de fabriek van de N. V. plellcrij vh. Enthoven Cie, een belangrijke diefstal van machine-onder- deelen en gereedschappen op het spoor gekomen. In verband daarmede is de werkman J. G. aangehouden, in wiens huis dc politie een groot aantal ontvreem de voorwerpen, als kamraderen, schijven, boren, enz. heeft gevonden. Men vermoedt, schrijft de N. R C dat nog meer personen in den diefstal betrokken zijn. Vrijdagmorgen is le Voorhout, naar de N. R C meldt, het driejarige zoontje van den heer Van B. H. te Scheveningen, dat met zijn moeder en zusje bij de fa milie aldaar was gelogeerd, spelende te water geraakt en verdronken. Men deelt aan de Gelderl. mede, dal de inspecteur van politie A van der M., die Zaterdagnacht betrokken was bij het drama op de Hommelschesfraat te Arnhem, verschillende dreigbrieven ont vangen heeft, waaronder met roode inkt geschreven en onderteekend „De Roode hand." De woning van den inspecteur aan den Utrechtschen weg wordt door de politie bewaakt. De N. Gron. Grt. heeft op de vraag aan een spoorwegautoriteit, of er na het rapport over de ramp nabij Hooghalen aan de spoorlijn ook iets veranderd zal worden, een zeer positieve ontkenning ten antwoord gekregen Te Harkstede is Donderdag, naar dc N. R C. meldt, de ruim SOjarige dochter der weduwe J. O die aan toevallen leed, boven een stoof met vuur in brand ge raakt, tengevolge waarvan zij na een vreeselijk lijden enkele uren later is over leden. Jaren geleden werd te Amsterdam een rookwedstrijd gehouden. Het was een walgelijk schouwspel, daar het toenmaals gold, wien het snelst een sigaar kan op- rooken. De proef heeft, meenen we, in ons land niet tot navolging geleid. In Frankfort heeft de afgeioopen dagen een diergelijke wedstrijd plaats gehad, met dit verschil evenwel, dat daarbij beloond zou worden, wie het langst een sigaar uit Mexico zou rooken, zonder üe grijswitte asch los te doen gaan. De zonderlinge strijd begon om elf uur in den voormiddag. Bijna twee honderd menschen dongen mee. Om twaalf uur was dit aantal tot 20 geslonken. Toen het één uur sloeg, dampte er nog maar één, welke inderdaad rustig doorpufte totdat hij wel gedwongen was, het „peukje" weg te werpen Dit geschiedde twee urn-, 46 minuten en 17 seconden, nadat hij daar den brand in gestoken had. Hel is trouwens een wedstrijd dien men herhaaldelijk bij onze Zuiderbroeders kan zien, maar dan met Goudsclie pijpen Te Frankfurt aan de Main bestaat een club van menschen, die allerhande talen spreken. Deze richtte onlangs een voordrachtavond in, waarop volgens de „Köln. Ztg." dertig talen gehoord zouden worden. In alle werd een hoera op den. inrichter reu het eigenaardig feest uitge bracht Behalve de bekende zwermden ook Keltische, Spaniolische, Turksche, Ar- meensche, Japansche, Cliineesche, Servi sche, nieuw-Grieksche, nieuw-Hebrccuw- sche en Mongoolsche klanken door de lucht, zoodat terecht van een Babyloni sche spraakverwarring -gesproken kon worden. Donderdagochtend ontspoorde tus schen de stations Hannover en Linden een goederen trein op onverklaarde wijze. De hoofdconducteur werd op staanden voel gedood terwijl een ander conduc teur zwaar gewond onder de overblijf selen der wagens te voorschijn werd gehaald De stoker is licht gekwetst. De stoffelijke schade is groot Vrouwelijke doctoren in de let teren moge men sinds jaren in Neder land, Duitschland enz. in menigte lellen, aan de Sorbonne, de beroemde hooge- school van Parijs, is Woensdag pas de eerste vrouw ,in die faculteit gepromo veerd. Het was mejuffrouw Jeanne Duportal en haar proefschrift handelde over de verluchting der 17de eeuwsche prenten boeken. Naar de „Köln. Ztg." uit Palermo verneemt heeft een vrouw uit het volk in die stad aan vijf gezonde kinderen hel leven geschonken Wonderbaarlijke uurwerken zijn er vele gemaakt; die %vaarvan de „Westmin ster Gazette" gewag gemaakt mag niette min genoemd Deze klok, die zich te St. Petersburg bevindt, heeft 95 wijzerplaten en wijst aldus tegelijk aan, hoe laat het is op 30 plaatsen ter wereld. Bovendien kan men daaraan de beweging van de aarde rond de zon, de gestallen der maan, de tee kenen van den dierenriem, het overgaan van den evenaar door meer dan 50 ster ren van het Noordelijk halfrond en den datum volgens de Gregoriaansche, Griek- sche, mohammedaansche en Hebreeuw- sche tijdrekening opmerken. De vervaardiger van dit wonderwerk heeft daartoe twee jaar noodig gehad. Reuter seint uit Detroit (Michigan): Hel fabrieksgebouw der Mexikan crude rubber works is geheel vernield door een ontploffing van gasoline. Er zijn 12 men schen gedood en verscheidene ernstig ge wond EEN PERSPECTIEF (Slot.) Wat gisteren omtrent die Parle- mentsontbinding opgemerkt werd, Steunt op niets dan gissingen De „Westminster Gazette" verklaart, dat er geen reden be staal, om aan te nemen, dat de regeering eenige beslissing heeft genomen omtrent haar handelwijze in geval de uiteenge zette omstandigheden optreden En dit voegt daaraan toe, dat het kabi net tenzij een onvoorziene omstandigheid zich voordoet, welke zijn plannen in de war stuurt, niet voornemens is, zich lol de kiezers te wenden, voordat het wetsontwerp nopens het meervoudig stem recht het volgend jaar definitief door het Parlement zal zijn afgehandeld. De kijk van het minislerieele blad is dus rooskleurig. In hoe ver taktische over wegingen daarbij in 't spel zijn, kunnen we laten rusten. De houding der oppositie in Hooger en Lager Huis, haar onverzoen lijkheid en gebrek aan begrip, wal de ge volgen voor de algemeenelandspolitick en de rust in het rijk van haar op partij doeleinden gericht beleid betreft, heeft tot dat goed vertrouwen waarlijk geen aanlei ding gegeven. Sterker, toen Asquïlh dezer dagen in het Lager Huis zijn amende ment-ontwerp aankondigde, hebben Bonar Law en Balfour zich daar terstond zonder dat de onderdeden daarvan hun uiteraard bekend waren, tegen verzet Ofschoon de eerste erkende, dat dit waarlijk toenadering beduidde, vroeg hij toch, dat hel amendement-ontwerp zou worden ingediend en behandeld voordat over het IIome-Rule-onlwerp zelf in der de lezing beraadslaagd zal zijn. En Bal four onderstreepte deze vijandigheid met dc waarlijk buitengewoon stekelige hate lijkheid, dat de belofte van een dergelijk tweede ontwerp gelijk stond met de er kenning, dat het oorspronkelijke ontwerp geen wet behoort te worden. Is het voor de regeering en meerder heid niet om moedeloos te worden? Wat helpen alle, ook de verst mogelijke tege moetkomingen, als de goede trouw bij de tegenstanders ontbreekt? En tot de aan vaarding van dit laatste moet men ko-« men, afgescheiden van de ingrijpende

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6