VersEliiiiende Bernta. LAATSTE BEEIGHTEM. BUITENLAND. van de Synode, heeft zich in verbinding gesteld met ds. Homburg en met ds. Ste- genga van Wolfaartsdijk. Zij hebben een missive opgesteld, die gezonden zal wor den aan alle kerkeraden en aan alle class, vergaderingen. In deze missive zullen de class, vergaderingen verzocht worden aan de Synode voor te stellen in art. 27 van het reglement op het examen achter de woorden „het Evangelie van Jezus Chris tus te verkondigen" te voegen: „die over geleverd is om onze zonden en opgewekt om onze rechtvaardig making". De missive is door verschillende predi kanten uit de classis Goes getcekcnd. De ring Goes verbond zich in zijne vergade ring van heden een deel der kosten, aan deze actie verbonden, voor zijn rekening te nemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nes op Ameland J. B. F. Kleffers te Thesinge, te Rotterdam (vac. Lamers) J. van Duijvenbode, Vlaar- dingen. Geref. Kerken. Hierop werd de behandeling der zaak j geschorst en tot hedenmorgen half elf op welk uur dr. dr. Jelgersma, die gis teren verhinderd was, als deskundige zal worden verhoord. LANDBOUW. Naar wij vernemen, zijn voor de af- deeling tuinbouw van de provinciale landbouwtentoonstelling, die in Septem ber alhier gehouden wordt, door jhr. J van Vredenburch, voorzitter dier af- deeling twee kleine gouden medailles be schikbaar gesteld voor klasse 1 en klas-j so 12 (verzameling fruit en verzameling groenten van de bestaande tuinbouwver- eenigingen) in deze afdeeling. POST EN TELEGRAPHIC. SPORT. Zondag 3 Mei j 1. werd te Vlissin- gen een afdeeling Vlissingen en omstre ken opgericht van de P. T. T., vereeui- ging van post-, telegraaf- en lelefoonpcr- Beroepen te Ridderkerk B. van SQncel Neerbos, Rijssen. - Te Hengstdijk is Dinsdag de heer E. E. de Kerf plechtig geïnstalleerd als pastoor der parochie. De gansche ge meente was versierd met vlaggen, groen en eerebogen. Een prachtige stoet geleid de den nieuwen pastoor naar de kerk. Het feest werd opgeluisterd door de har monie „St. Cecilia" van Hontenisse. Door het slechte weder mislukte des avonds de illuminatie. ONDERWIJS. Geslaagd voor 3en stuurman de liee- ren S. Auer, C. N. v. Dijk en J. L. Eiq- gelsclunau, leerlingen van de De Ruyter- school te Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer aan do o. 1. school te Veldhoven (gem. Venlo) de heer J. A. Breepoel te Axel. RECHTZAKEN. Biljarten. 9, 10, 11 en 12 Juni zal te Vlissin gen een provinciaal concours gehouden worden, voor op Walcheren gevestigde hiljardvereeuigingen. 7 medailles zijn beschikbaar gesteld. Heden is de justitie van Middelburg naar Vlissingen vertrokken teneinde een onderzoek te doen naar een vermoe delijk aldaar gepleegden kindermoord. De heer J. Beurskens alhier, rijksklerk bij liet kantongerecht te Middel burg is benoemd tot waarnemend griffier. Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering te M i d d e lb u r g. In de heden Donderdag alhier ge houden openbare terechtzitting van dien raad had de uitspraak plaats in zake J V., Vlissingen, waarbij de beslissing werd vernietigd en aan klager werd toegekend een rente van 70 van zijn dagloon be nevens vrije genees- en heelkundige be handeling. Inzake M. P. P., en D. de J., Terneuzen werd de vordering ontzegd en de beslis sing der Rijksbank bevestigd. Aan L L Oost- en West Souburg, J. L. L., echtg. van D. O., Scherpenisse, C. M. de P., echtg. van J de L Vlissingen werden toegekend de rente bedoeld bij art 369 der invaliditeitswet, en de beslis singen der rijksbank vernietigd. Inzake P. C v. d. B., Breskens, N. P. echtg. L. J., St. Maartensdijk, L. M. wed. B. E Ovezand, Ph. S., echtg. van J. v. W-, Koewacht, M. V. wed. D. S Burgh, M G., Middelburg, G P wed. J. R., Zie- rikzec, C. d. B., wed J. v. E., Middel burg, M. v. B. echtg. P. II St. Maartens dijk, E. W C wed G. M Middelburg, M. G wed. V. d. K, Vlissingen, L d. W., 's- Heerenhoek, A II wed D H., St. Maar tensdijk, J. v. d. P., Zierikzce, C. M. W Ellemeet, M v. II., Kruiningen, .1 O. L Middelburg, A J. D. wed. P. P Middel burg, werd de vordering ontzegd en de beslissing der Rijksbank bevestigd. o D e m o o rd te IJmuiden Zooals wij gisteren reeds onder „Laat ste Berichten" meldden, heeft voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep gediend de zaak tegen J B„ die 26 Fobr. door de rechtbank te Haar lem tot 2 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, wvegens doodslag opeen 16-jarig meisje te fJmuiden Bij het verhoor vertelde beklaagde zijn levensloop en hoe hij, nadat zijn twee de vrouw te Noorwegen noodlottig om het leven was gekomen, met zijn jacht naar IJmuiden kwam. Naar aanleiding van een vraag van den president of beklaagde daar gelijktijdig verschillende liaisons had aangeknoopt, werd een onderzoek met gesloten deuren gelast. Uit een vraag van den president na dc heropening van de zitting bleek dat beklaagde verklaard had, dat het pistool weliswaar in zijn handen is afgegaan, maar dat de mogelijkheid niet is bui- tengesloten, dat dit geschied kan zijn door een beweging van het slachtoffer zelf, een verklaring, die op deze zitting het eerst werd gedaan. De beide deskundigen verklaarden bij hun rapport te blijven. Zij achten beklaagde, ondanks zijn eigenaardigen levensloop zonder afwijkin gen, die hem tot dc niel-toerekeningsvat- baarheid wegens dit feit zouden kunnen ten goede komen Hij is, naar hun op vatting, een inlellecteel persoon, die alle oorzaken en gevolgen logisch uiteenzet. De adv.-gen. maakte de deskundigen opmerkzaam op het feit, dat de verhoo- ren vóór den rechter-commissaris nu juist niet steeds van die logica hebben blijk gegeven. Te Parijs zijn veertien menschen aangehouden, die tot een zgn. zwarte bende behoorden. Deze maakten er hun werk van, winkels te openen en daarop den aard van de te verhandelen waar zoo vaag mogelijk aan te duiden. Ze lieten zich briefpapier met aan 't hoofd den naam enz. drukken en deden bestel lingen bij groote magazijnen in de Fran- schc hoofdstad zoowel als in de provincie en buiten de grenzen. Als een leveran cier eerst inlichtingen vroeg, werd een der kameraden der bende aangewezen. De bedrieger kreeg daarop natuurlijk het verlangde, betaalde de eerste zen ding kontant en deed vervolgens een groote bestelling, betaalbaar over drie maanden. Vóór dien tijd was de schuldige na-, tuurlijk gevlogen en de betreffende win kel aan een medeplichtige overgegaan, welke beweerde van de knepen zijns voorgangers niet op de hoogte te zijn.1 De bende moet den kooplui voor meer, dan 400.000 frank hebben opgelicht, SCHEEPSBERICHTEN. De Engclsche schoener „Aneroid" ver-1 trok hedenmorgen van Vlissingen naar West Hartlepool met eene lading ijzer aan de tin fabriek ingenomen. De gewone audiëntie van den mi nister van builenlandsche zaken zal Vrij dag a.s. niet plaats hebben. Naar „De Tribune" meldt, telde de S. D P. op 1 April j.l. 525 leden, tegen 533 op 15 Februari van het vorige jaar. Woensdag is men, naar hel Ildbl meldt, gereed gekomen met de slooping van het monument op den Dam. Het sloopingswerk is naar volle te vredenheid afgeloopen. Het beeld is on geschonden overgebracht. De marcchaussée te Rozendaal heeft Woensdagmiddag den boerenarbei der M. H. te Wouw in hechtenis geno men. Deze wordt verdacht de dader te zijn van den afschuwelijken moord te' Wouw, Ln den nacht van Zondag op Maandag- De aangehoudene heeft nog geen bekentenis gedaan, doch geeft toe, dat hij in den bewuslen nacht en op het uur dat de misdaad moet gepleegd zijn, Ier plaatse is geweest. N. R. C. Op den Sumatraweg te Rotterdam is, naar de N. R G. meldt, A D., een bewo ner van de Katendrechtschestraal, zooda nig door M. v. d. W., een vrouw van ver dachte zeden, met een flesch op het hoofd geslagen, dat de man een hersen schudding beeft gekregen. Onder zeer groote belangstelling heeft gislernamiddag naar de N. R. G. meldt, de teraardebestelling plaats gehad van A. v. d. Post, die bij het relletje met de politie te Arnhem Zaterdagavond werd doodgeschoten. Op de baar lagen twee kransen, waar van een van bewoners van Hommelstraat en Spoorwegstraat, die getuigen waren van het noodlottige voorval. Aan de groeve hebben het woord ge voerd de heer L. M. Hermans, lid van den Arnhemschen gemeenteraad, en een zwager van den overledene. Hel publiek- was zeer onder den in druk, doch bleef kalm; de orde werd geen oogenblik verstoord. De sectie van het lijk heeft aan getoond, dat hel schot tot in de her senen was doorgedrongen. Dinsdag is bij Beesd (Geld een goederentrein, komende uit de richting Leerdam, belast met zand en grind, ont spoord. Vier waggons werden in elkaar gereden, waarvan één boven op een an deren kwam te slaan Dinsdagavond was het verkeer op den overweg nog ge stremd. De treinen werden op het twee- ae spoor geleid, zoodal de dienst geen vertraging on,dervond. De materieele schade is aanzienlijk. Persoonlijke on gelukken kwamen er niet bij voor (N. v. d. D.) Volgens de „Westminster Gazette" zijn gister-ochtend in de vroegte op 15 mijlen ten zuiden van Cardiff 5 opvaren den verdronken van den sloomkolter „W W Jones" uit Cardiff, doordat deze in aanvaring kwam met het van Belfast afkomstige schip „Star of New Zealand." In de tentoonstellingszalen van den Dierentuin te Berlijn is de eerste Duit- sclic variété-lenloonslelling «eojxuid. Naar we in de „Köln Ztg" lezon is het daar gebodene zeer veelzijdig. De ge schiedkundige afdeeling wordt b.v. als zeer belangwcldtend geroemd. Ook wor den op verschillende looueelen alle be staande variété-kunsten vertoond. Men lean de ontwikkeling van dit soort verma kelijkheden in den loop der eeuwen vol gen, zooals ze langzaam stijgen nut den schemer van het rondtrekkende volk lot in den tegenwoordigen tijd, nu cr palei zen voor worden opgericht, in Duitsch- land ernstige dichters als E. von Wol- zagen optreden en de meest beteekenen- dc artiesten er jaarlijks traktementen ge nieten, welke die van ministers en diplo maten overtreffen Dit laatste geldt na tuurlijk voor groote landen als Duitsch- land welks variété-artiesten bovendien de geheele wereld als hun arbeidsveld kun nen beschouwen. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. i P r o v. Zeeland. Woensdag 27 Mei, 11 u. Abdij Herstel beschoeiing langs Noordweslzijde van sta- lionsloskade te Neuzen. Maken en verhangen van een paar ijzeren ebde uren vo or middenscliutsluis te Neuzen. Woensdag 3 Juni, 11 u. Abdij. Maken van een rijzen berm lot verdediging van iduinvpet tusschen strandhoofden 15 en 18 van rijks zeewering aan de Oude Hoeve Verbeteren van strandhoofd 24 aan de Noordkust van Schouwen. Zie Staatscourant no. 108. Bestuyr Oostpolder. Woensdag 27 Mei, 3 u. bij M. Otte te Krabbendijke, diverse werken. Zie Midd. Crt. 14 Mei 1914. Vlietepolder. Vrijdag 5 Juni, lO'/a u. bij Priester, het verbeteren en onderhouden van werken aan dien polder. Zie Midd- Crt. 11 Mei. NAGEKOMEN BERICHTEN. UIT MIDDELBURG. Voor het heden gehouden examen acte L. O. zijn geslaagd de mannelijke Candida- ten.: A. Goote, Middelburg; F van Vlaan deren, Souburg; G. M. A Laernoes, Vlis singen en J. van der Graaf, Ooslerland. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot kantonrechter te Schoonhoven mr. Th. L. Prins, griffier bij het kantongerecht te Zicrikzee. andere bescheiden, die tot staving zijner aangifte of zijner nadere beweringen kun nen dienen. Minister Bertling achtte deze be paling noodig, daarentegen meenden de lieeren Gerretson, IvooIeneuLoh- man, dat de bepaling te ver gaat. De heer Kooien diende een amende ment in om de rcgeerfngsbepaling te be perken tot hen die wettelijk verplicht zijn boek te houden, dus tot de kooplieden. De Minister beperkte de bepaling tot een verplichte overlegging van boeken of andere bescheiden het beroep of bedrijf betreffende. Dc lieer Kooien loonde zich hierdoor bevredigd en trok zijn amendement in, dat daarop door den heer L o li m a n opnieuw werd ingediend. De lieer Vliegen diende een amen dement in tot herstel van de oude reactie van het regeeringsartikel. De minister ontraadde echter alle amendementen. Het amendement-Van Vuuren werd daarop verworpen met 40 tegen 34 sl. en dat van den lieer Lohman aangenomen met 39 tegen 36 stemmen. In den geest van dat amendement ge wijzigd, werd het regeeringsartikel ten slotte goedgekeurd. De heer Limburg verkreeg het gis teren door lien gevraagde verlof om den minister van waterstaat te mogen inter- pellceren naar aanleiding van het rap port over het spoorwegongeluk bij Bei- len De dag der interpellatie zal later worden bepaald. De procureur-generaal bij den Hoogeu Raad concludeerde heden lot vernietiging van liet arrest van hel gerechtshof waar bij de heer II. N. te Dordrecht veroor deeld werd tot betaling van dc hem door wijlen president Kruger voor het Zuid- Afrikaansch museum le Dordrecht in bruikleen afgestane goederen. DE MOORD TE IJMUIDEN. Voor het hof te Amsterdam is heden de behandeling der zaak tegen J. B. (zie onder „Rechtzaken") voortgezet. Professor Jelgersma verklaarde hel mogelijk te achten, dat beklaagde in een droomtoestand heeft gehandeld, zooals door dezen wordt beweerd. De advokaat-generaal eischte een vangenisstraf van 5 jaar. UIT AMSTERDAM. Gisteravond zijn 72 Duitscke werkwil ligen alhier aangekomen, waardoor he den liet werk der S. H. V. weer normaal kon worden voortgezet. De „Gelria" werd heden gebunkerd. Volgens geruchten zouden de zeelie den weigeren op de „Gelria" te monste ren, daar dit schip door z.g onderkrui pers wordt gebunkerd doch van de zijde der zeeliedenorganisalïc wildé men zich daaromtrent nog niet uitlaten. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen Informatiën. 15 Mei, Middelburg, Planken enz. Hioolen. 15 Mei. O. en W. Souburg, diverse goederen, Hioolen. 16 Mei Groote Abeele, Koffiehuis en Huis, Blaupot ten Cate. 27/29 Mei. Middelburg, Inboedel Blaupot ten Cate. 28 Mei, Middelburg, Huizen, Blaupot ten Cate. 5/19 Juni, Schoondijke, Hofstede, 4 Blaupot ten Cate en Beuningh. UIT MIDDELBURG. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is met ingang van 1 Juli a.s. verplaatst de brugknecht bij liet kanaal door Walcheren H, J Hagelaar van Mid delburg naar Vreeswijk. UIT VLISSINGEN. Aan bet concours van Cbr. Zangver- eenigingen, op Hemelvaartsdag, zullen deelnemen de vereenigingen uit Vlissin gen, Biezelinge, Kapelle, Waarde, Wemel- dinge en Wisscnkerke. De jury zal bestaan uit de heeren E. Bakker en D Pol te Vlissingen en C de Dreu te Middelburg. In antwoord op het adres der vereoni- ging „Gemeenschappelijk Belang" al hier, gericht tot dc directie der Vlis- singsche Duinwaterleiding Maatschappij om vermindering van liet tarief, deelt de directie mede, dat zij in verband met de dezer dagen gehouden vergadering ter bespreking van de mogelijkheid om te komen Lot een centrale watervoorziening van Walcheren, de beantwoording van dat verzoek voorloopig zal opschorten. BENOEMD. Benoemd werd lot onderwijzer aan school C. Le Steenwijk de heer J. C. Crucq te Ierseke. UIT DEN IIAAG. Eerste K sÉmer. De Eerste Kamer lieeft in een fcorte vergadering goedge keurd een rceqs ontwerpen onder meer de opcentqnhefifing op de bedrijfs- en vermogens-belasting, de overeenkomst met Mr. Doude van Troostwijk betreffen de liet stil houden van treinen te Nieu- wersluis, en de supplcfoire Binnenland- sclie zaken-begrooting voot* den bouw van een nieuw Academisch-Ziekenliuis le Leiden. Door de hernieuwde afdeelingen wer den gekozen tot haar voorzitters dc hee ren van den Biesen, Regout, Bloember gen, van Waterschoot en Hovv. Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling van het ontwerp Inkom stenbelasting Een breedvoerige discus sie ontspon zicii over een amendement Van Vuuren, om in het ontwerp te schrappen de bepaling dat dc belasting plichtige desgevraagd den voorzitter der schatlings-commissie of den inspecteur inzage moet verleenen van boeken of HOOG WATER. Vlissingen. Vrjjdng 15 Mei nm 5.37 Zaterdag Zondag X'i Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag. 20 Donderdag 21 7.43 8.51' 9.37 10.36 1.22 DE LIBERALEN EN ULSTER. LONDEN, 14 Mei. Veertien leden der liberale partij hebben gister onder lei ding van Primrose een bijeenkomst ge houden, waarin de smokkelhandel van wapens naar Ulster is besproken. De hoop werd uitgesproken, dat de regeering thans krachtige maatregelen tegen Ulster zou nemen. FRANKRIJK EN ITALIË. ROME, 14 Mei. Volgens nog niet offici eel bericht zouden er onderhandelingen loopende zijn over een officieel 'bezoek van president Poincaré aan Italië in Oc tober a.s. ZEELIEDENSTAKING. GENUA, 14 Mei. De staking in de ha ven duurt nog steeds voort Een groot aantal schepen is afgetuigd. Er liggen thans 150 koopvaardijschepen afgetuigd in de haven. DE AARDE BEEFT. ROME, 14 Mei. De Etna is opnieuw in j werking getreden. Voortdurend wordt: onderaardsch gerommel waargenomen Een nieuwe uitbarsting schijnt le wach ten. MONTE REALE, 14 Mei. Uit de Abruz- zen is geseind, dat aldaar een aardschok is geconstateerd, welke een minuut aan hield. CATANIA, 14 Mei. (Reuter seint aan de bladen) Twee aardschokken, die geen schade aanrichtten, brachten de bevolking op j de Noordelijke helling van den Etna tot een paniek IN MEXICO. NEW YORK, 14 Mei. De inneming van Tampico wordt ieder oogenblik verwacht. Sedert 24 uur is een hevig gevecht j met zwaar kanonvuur aan den gang. De verliezen worden tot nu toe op 2500 dooden en gewonden aan weerszijden berekend. THERMOMETER EN VERWACHTING. 14 Mei Thermometer alhier 8 u. vm. 55 gr., 12 u. 58 gr., 3* u. 60 gr. Telegrafische mededeoling van bet Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgen* de waarnemingen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 770.6 ie Holyhead. Laagste 742.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15 Meizwakke tot matige NW. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, liter weer kans op regenbuien, dezelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. Goes. Van 12—14 Mei Ondertrouwd. C. Sin- ke, jm. 26 j. met S. den Boer, jd. 23 j M. C. Duijnhouwer, jm. 29 j. met C. D Adriaanse, jd 25 j Getrouwd G J F. Buijsrogge ,jm. 28 j. met M. M. Rijlc, jd. 28 j. A. de Kubber, jm. 23 j met G. C. Bookclaar, jd. 21 j. L. J Lakké, jm. 21 j. met M. Ileijnsdijk, jd. 21 j P Willeboer, jm 24 j met N. M J. Snoodijk, jd. 21 j. J G. Pik, jm. 30 j met C Verburg ,jd. 25 j. Bevallen. A. M. Leempoel, geb De Sonneville, d H. Korstanje, geb. Mijns- bergen, z. L. Korstanje, geb. Heijnsdijlc, tweel. z. Overleden: L. A. Verhoeven, z. 3 d. VLAAMSCH EN FRANSCH. Men kent de klacht, dikwijls van Fran- sche zijde tegen heL Vlaamsch geuit, dat dit niet geschikt is om als uitdrukkings middel van. wetenschappelijkcn of ande ren hoog-geestelijken arbeid te dienen. Gedeeltelijk is deze klacht gegrond, n.l. wat de taal betreft, door liet Vlaamsche volk in zijn benedenlagen gesproken. Maar daarmee is de zaak omgedraaid,, daar de overheersching van het Fransch en. modezucht deze ontaarding en be snoeiing bewerkten. Als weerlegging van die beschuldiging werd dan van Vlaamsc.hen kant gewezen op het ook meer dan eens door tegen standers erkende feil, dat de Nederland- sche tekst van een wets-arlikel dikwijls zuiverder is dan de Fransche. Dit geval heeft zich gisteren bij de bespreking in den Belgischen Senaat over Poullet's on derwij s-ontwerp herhaald. De bekende geleerde Goblet d'Alviell» klaagde over een gebrekkige zinswending in de Fransche redactie van het ont werp, waarop de genoemde minister ver klaarde, dat de Vlaamsche lekst zuiver is. Dit deed een ander senator opmerken, dat hel ontwerp eerst in 't Vlaamsch is opgesteld en daarna in het Fransch ver taald, wat do heeren smakelijk deed lachen. IN AFWACHTING. Wat zijn de plannen van Huerla? Men vraagt het al zoo lang en nog steedsj vruchteloos. Omtrent zijn houding in de toekomst is men op vermoedens aange wezen Blijkbaar laat hij de bepaling daarvan afhangen van de omstandighe den, d. w. z. de vorderingen, die de op- marsch der opstandelingen in drie ko- lonnes naar de hoofdstad maakt. Wel heeft hij een dagbladschrijver te woord gestaan. Uit die verklaring vol Zuidelijke grandezza leest men duidelijk, dat hij niet aan aftreden denkt. Ook uitte hij daarbij zeer scherpe beschuldigingen tegen de „gringroes", de Noord-Amerika nen, na eerst le hebben opgemerkt, deze verbaspelaars zijner taal niet te haten. Huerla beweerde nl., dat zij niet alleen den conslitutionalislen van munitie en wapenen hebben voorzien na dc intrek king van het verbod nopens uitvoer dier V

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2