MIDDEIBÜRGSCHE COERAST, scons 1S7" Jaargang. Donderdag 14 Mei. Kameroverzicht. FEUILLETON. De Ziel van Margaret Rand. Binnenland. Ingezonden Hededeellngen. Emulsion Uit Stad en Provincie. N°. 118 1914 Deze courant verachynt dagelijks, met uitzondering van Zon* en Feestdagen. njs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco ppi 11.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent» Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn aan bet bnreau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mesi 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen., Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemees Advertentie-Harean A. DE LA HAB Az., N.Z. Voorburgwal 2S6, Amsterdam. (Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Minister Bertling blijft een vreemde eend in de politieke bijt. Hoe wel hij zeker wist dat <le groote meerder heid der Kamer niet met hem meeging, bleef hij aan zijn stelsel de voorkeur ge ven, boven het bemiddelingsvoorstel van de commissie van rapporteurs. En het gevolg was dat de Kamer, zelfs zonder dat er stemming werd verlangd, tegen 's ministers oordeel in hel amendement Zoo iets zou een politieleen rot niet zijn overkomen. Die zou bijtijds zijn draai ge nomen hebben. Minister Bertling is ech ter blijkbaar te onervaren in ae politiek om zijn draai te kunnen nemen, of te eerlijk om het te willen doen. Hij vond het nu eenmaal het beste zooals hij het voorgesteld had, en bleef daarbij. Zit daarin, behalve onervarenheid, ook niet een onverdorven oprechtheid, die vreemd aandoet in de Kamer-atmosfeer? Een ka rakter vastheid, die men daar vaak mist? De minister erkende dat het voorstel van de commissie van rapporteurs een brug was, Maar hij vertrouwde de pijlers daarvan niet. En in een redevoering zoo flink en welsprekend als hij er nog nooit een in de Kamer heeft gehouden, zette hij uiteen, waarom niet. De Kamer bleek echter de pijlers wel te vertrouwen. Ze sloeg de brug, en de minister was nu gedwongen er over te gaan. Dat is natuurlijk een échèc, dat voor een minister ^niet aangenaam is. Maar toch "We hebben het vermoeden dat het prestige van den minister er eerder door gestegen dan verminderd is, vooral na de algemeen als flink erkende verdedi ging die hij van zijn meening heeft gege ven èn in de stukken èn in de redevoe ring van gister. Men heeft' lot nu toe meermalen zorgelijk hooren vragen of hij voor zijn taak berekend is. Hij heeft nu althans de meenïng bevestigd van hen, die beweerden dat minister Bertling een knap man is, die weet wat hij wil, al is hij niet iemand die dat gemakkelijk uit spreekt, of die handig van de politieke situaties gebruik weet te maken. Politiekê gevolgen heeft deze beslissing natuurlijk niet. Van de overige beslissingen der Kamer zij nog gemeld, dat zij niet meeging met het voorstel van den heer De Meester om het niet doen van aangifte te straffen met 25 pet. belasting verhooging. Dat vonden 51 leden te kras, vooral omdat niet altijd daarbij aan schuld behoeft te worden gedacht. Dertien leden waren er voor te vinden. En voorts behaalden de vrouwen een overwinninkje doordat de mogelijkheid werd geopend in de schattingscommissies ook vrouwen te benoemen. Een amende ment daartoe, voorgesteld door eenige le den van links, en verdedigd door den heer Knobel, werd bestreden door den heer Bcumer, die de vrouwen in 't algemeen niet geschikt acht voor de waardeering van de gegevens van een aanslag, en die daarvoor bespot werd door den heer Schaper Dat gaf toen nog aanleiding tot een debatje over de (Nadruk verboden). Roman van L. I. ME A DE. Hoe toevallig, zei zij. Wel, je schijnt weer geheel beter te zijn. Ik ben heel goed, dank je. En hoe maakt de kleine vent het? Is hij nog even lief en nog even tiranniek als altijd? Hij is allerliefst, Charlotte. 't Doet me genoegen ,dal te hooren. Je vergeet toch niet, dat ik een van de eersten was, die hem in de armen heeft gehouden? Hij bracht den geheelen eer sten nacht van zijn leven in mijn armen door en werd door mij verzorgd. O, het was een gelukkige nacht! Charlotte slaakte een zucht. Haar lee- lijke, licht-blauwe oogen schitterden een oogenblik. Zij keek Althéa met een veel- vrouwenlcwestie, dat echter niet op een hoog punt stond. Het slot was dat liet door den minister mede aanbevolen amendement werd aan genomen, en dat zelfs elf leden van rechts er vóór stemden, al maakten zij zich ook los van de verdediging die de heer Schaper had uitgesproken. KATWIJK. Naar de Nederl meldt, heeft dr. De Visser de hem voor Katwijk aangeboden Iiamercandidaluur nog niet definitief aan genomen. De heer A. W. Klerk, te Katwijk aan Zee, bericht aan de Telegr., dat in |de ver gadering van de Chr. Ilist, Kiesvereeni- ging aldaar, waarin dr. J. Th. de Vis ser candidaal werd gesteld, slechts 12 personen aanwezig waren, het bestuur Naar de Rotterd. meldt, zouden de besturen van de centrale kiesvereenigin- gen der drie rechtsche partijen gister avond een conferentie houden, ter be spreking van de te stellen candidatuur. o RELIGIEUS-DEMOCRATISCHE KRING. Het Comité-Biercns de Haan c. s. heeft een vergadering belegd op Maandag 25 dezer, 's morgens 11 uur, in café Park zicht, Stadhouderskade te Amsterdam. De agenda vermeldt Voorstel lot vor ming van een religieus-democralischen Kring, vaststelling van naam en organisa tie van dien Kring; uitgave van een or gaan voorstel tot het houden van een zo- rnerconfereauie; benoeming_van een alge meen bestuur; benoeming van een dagc- lijksch bestuur; benoeming van een com missie van redactie en benoeming van een commissie van voorbereiding voor de conferentie. o PROTEST. CENTR. INFORMATIE BUREAU Heden wordt, naar De Nederl. meldt, in Den Haag een vergadering gehouden, ten einde te komen tot de oprichting van een Protestantsch Centraal Infor matiebureau voor socialen arbeid, waar voor ds. H. C. Hogerzeil, te Vlissingen het initiatief genomen en het plan van werkzaamheden ontworpen heeft. OPDRACHT°VAN KOL. Men meldt aan de bladen, dat de heer Van Kol, lid van de Eerste Kamer thans in opdracht krijgt in Japan een onderzoek in te stelten naar de wijze, waarop de inlandsche nijverheid daar te lande is bevorderd. Aan den heer Van Kol is toegevoegd de heer T H J. Ketner referendaris bij het departement van landbouw in Ned - Indië, met verlof hier te lande. EEN TELEURSTELLING. Bij het verder boren naai" steenkool de nabijheid van het station Woens- dreclit bij Bergen op Zoom is men ge stuit op een laag marmer. Daarvan is, het gevolg, schrijft het Hand., waaraan wij dit bericht ontleenen, dat men defi nitief met boren ophouden moet en de kans om in deze omgeving steenkolen te vinden voorgoed verkeken is. beleekenenden blik aan, maar deze wend de haar gelaat af. Zij hield werkelijk veel van Charlotte, maar zij kon haar houding jegens haar mooie en gedistingeerde jon ge nicht niet begrijpen. Ik geloof dat ik maar weer heenga nu je in beslag genomen bent, zei Char lotte Wanneer schikt het je het best, dat ik terugkom? Wil je morgen vroeg komen, Char lotte? Dan heb ik al den tijd. Er moet van alles gemaakt worden, ik heb een massa dingen ïioodig, die ik in een warm klimaat kan dragen. Ga je dan op reis? vroeg Margaret op ietwat verwonderden toon. Of ik op reis ga? Zeker. Waarom zou ik den winter doorbrengen in dit koude, donkere, mistige, onaangename Engeland' Ik hen niet gezegend met een man en een lief kind, die mij aan huis binden. En wanneer? vroeg Margaret. Dadelijk na den doop. A propos, is de datum daarvan reeds bepaald? Neen, maar ik verwacht mijnheer Dare vandaag om met hem daarover te spreken. Ik heb hem geschreven of hij UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is Louis Wilhelm van Suchtelen, te Medan, met ai zijne wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonk vrouw zijn mr. Aerl van der Goes, te Nijme gen, mr. Hendrikvan der Goes en Lode- wijk van der Goes, te Leiden, met al hunne wettige zoo mannelijke als vrou welijke afstammelingen, in den Neder landschen adel verheven, met de prae dicaten van jonkheer en jonkvrouw; is Willemina Francisca van der Goes, te Leiden, verheven in den Nederland schen adel, met het praedjeaat van jonk vrouw; is de heer L. G. van Hoorn benoemd tot gezantschapsatlaché in algemeenen dienst. Het Stsbl. no. 167 bevat een Kon. be sluit van den 26sten Maart, tot intrek king van het Kon. besluit van den 3den December 1912 (Stbl. no. 363), waarbij de departementen van marine en van oorlog werden opgeheven en een depar tement van algemeen bestuur werd in gesteld, dat den naam zou dragen van de- parlement van defensie Schraal bloed geeft aanleiding tqt bloedarmoede, klierziekte, lclierontsteking, vatbaarheid voor borst-aan- doeningen en andere ernstige ongesteldheden. SCOTT'S Emulsion vSfrijkrliet bloed, voedt de zenuwen, versterkt de beenderen en geeft ge zondheid en kracht (van Levertraan) Om bevredigende resultaten te krijgen, let er op dat de „Visscher" op de verpakking staat. Namaaksels hebben nooit zulke goede uitwerking. Uit Middelburg. - Bij kon. besluit van 2 Mei 1914 no 105 zijn goedgekeurd de statuten van de vereeniging: „Industrie- en Huishoud school voor Zeeland", gevestigd te Mid delburg. Zij stelt zich ten doelhet geven van onderricht in de vrouwelijke werkzaam heden van induslrieelen en huishoudelij- ken aard te bevorderen door het op richten en in stand houden van eene industrie- en huishoudschool te Middel burg. De vereeniging wordt aangegaan voor een tijdvak, aanvangende met den dag barer oprichting, zijnde 19 Maart 1914. en eindigende 31 December 1943 De leden der vereeniging worden on derscheiden in gewone leden die jaar-1 zoo vriendelijk wilde zijn nu te komen Goed zoo, ik zal mij gereed houden. Heb je reeds bedacht wie de peetooms zullen zijn? Mijnheer Earlton heeft mij beloofd een er van te zijn, zei «Margaret, en John heeft een vriend, een mijnheer Mason, die naai" ik denk, wel de ander zal willen wezen. Ik ben blij, dat er geen andere dame bij is, zei Charlotte. Ik moet nog iets moois bedenken, dat ik aan mijn petekind kan geven, Wanneer ga je op reis en waar ga je heen? vroeg Margaret. Zij Vroeg dat zonder een bepaalde reden en zon der eenige nieuwsgierigheid, maar de blos, die Charlotte's gelaat overtoog en haar ontwijkende blik waren oorzaak, dat Margaret haar oplettender aankeek en er bijvoegde- 't Komt er niet op aan, als je 't liever niet wilt zeggen. Ik heb geen reden, waarom ik het je niet zou vertellen Mijn plan is om weer naar Italië te gaan waar tante Fanny nog altijd is Je laat het mij toch zeker door John weten of op lijks eene contributie van ten minste f 1 betalen; donateurs die jaarlijks ten minste f 5 bijdragen of in eens eene som van ten minste f 50 aan de vereeniging schenken eereleden die, op voordracht van het bestuur door eene ledenvergadering met ten minste twee-derden der uitgebrachte stemmen als zoodanig worden benoemd. Corporatiën, die zelve rechtspersoon lijkheid bezitten, zijn bevoegd, in dc qua- liteit van donateur lot de vereeniging toe te treden. Ook op de Lange- en Korte Burgen de Groenmarkt zijn thans de verlichtings voorbereidingen verwijderd, zoodat ervan verdere verlichting als gevolg der on afhankelijkheidsfeesten geen sprake meer zal zijn. Naar wij vernemen bestaat het voornemen deze straten nu op 31 Augus tus te verlichten. Uil HllivIngBa- Het ss. „Sloet van den Beele" der Paketvaart Mij. te Rotterdam gebouwd, hield heden morgen ter reede van Vlis singen den proeftocht en zal vervol gens de reis naar Batavia voortzetten. Door den minister van marine is met ingang van 15 Mei a.s. eervol ontslag uit den loodsdienst verleend aan den matroos L C. Pouwaart. - Gistermorgen is uil het Marinedok het lijkje van een pasgeboren kind van 't vrouwelijk geslacht opgehaald. Uit Z ui d-B e ve lan d. Ir. de Woensdag le Wolfaarts- d ij k gehouden vergadering van ingelan den van den Wcsterlandpoldcr werd de rekening over 1913/14 vastgesteld in ont vang op f 3305.53 en in uitgaaf op f 2320 255., De begrooling voor 1911/15 bedraagt in ontvang en uilgaaf jf 1477.30s waardoor de heffing van een dijkgeschot ad f 12 per H.A. noodzakelijk is, legen f 9.50 per H.A in 1913/14 Op den staat van aanbeveling lot be noeming van een gezworene ter voor ziening in de vacature ontslaan wegens periodieke aftreding van den heer L. de Jager Gz, zijn geplaatst de heeren L. de Jager Gz.; M. Janse Kz. en C. van Strien De heer J. Lindenbergh, aan de beurt van aftreding zijnde als afgevaardigde van hel bestuur voor het waterschap voor de uitwatering door de sluis in de Piet, werd herbenoemd. - Te 's Gravenpolder vergader den Woensdag ingelanden van den polder 's Gravenpolder. De rekening dienst 1913—1914 werd goedgekeurd met een goed slot van f 115,60. De begrooling voor 1914—1915 werd vastgesteld op f 2766 13s met een sluitpost van f 166.34s Het dijkgeschot werd bepaald op f 7.50 per H. A. of f 1 liooger dan het vorige jaar. Tot gezworene werd benoemd dc heer A van Dijke, in de plaats van den heer W. Geelhoed, die wegens hoogen leeftijd niet (meer in aanmerking iwenschle te komen. Uit Schouwen-D ui veland. - Naai" onze correspondent te Zie- r i Ie z e e van verschillende zijden ver neemt, is jde heer Joh. Van 'der Have, bur gemeester van Onwerkérk voornemens ontslag ais zoodanig aan te vragen. een andere manier, zoodra de datum van den doop is bepaald want hoe eerder ik Engeland lean verlaten hoe beter. Je blijft dus niet voor Kerstmis over? Neen zeker niet Ik heb een hekel aan Kerstmis in Engeland. Maar alle anderen komen op de Hall. 'Ik weet, aat John het prettig zou vinden als je kwam. Dat weet ik ook, zei Charlotte, maar ik kan hem dat pleizier niet doen ik heb iets anders te doen Ik ga nooit voor niets ergens heen, ik ga met een doel voor mij persoonlijk. En nu ik je hier zoo bij toeval ontmoet, "Margaret, moet ik je nog even mee deden, dat je oude kamenier Clair, die jij hebt weggezonden naar mijn idee hebt ge daarmee hardvochtig ge handeld mij op mijn reis zal verge zellen. Zoo, werkelijk? Arm schepsel I Zij wilde je spre ken, dienzelfden dag, dat ik Victor Street verliet Daar jij haar niet kon ontvangen, had ik een onderhoud met Gisteren heeft le Zierikzee hel sub-comité van hel hoefijzerverbond al daar ten bate van dit verbond een iiefda- digheidsbijeenkomst, een gezellig middags je, georganiseerd, dat veel succes oogstte en een batig saldo opbracht van ongeveer f 140 Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De Staatsct. van heden beval de lijst van geneeskundigen en vroedvrou wen in de grensgemeenten op de Bel gisch—Nederlandsche grens, vallende on der de overeenkomst van 7 Dec. 1868 en 5 Maart 1881. Dr. van Noppen, arts te S c h o o n- d ij k e, is tijdelijk benoemd tot genees heer aan het R K. 'ziekenhuis „Sint Jo zef" te Oostburg. Besmettelijke ziekten In de week van 6 tot en met 12 Mei kwamen Ier kennis van den centralen ge zondheidsraad 4 gevallen van roodvonk uit Hoek en 3 gevallen van die ziekte uit, Groede en van diphteritis 1 geval te Goes, ICloetinge en Zierikzee KERKNIEUWS. Verkiezing gemachtigden Ned. Hcrv. Kerk Middelburg De uitslag der gister gehouden verkie zing voor 20 gemachtigden in de Ned. Herv. Kerk alhier is als volgt: Aantal kiezers 1891. Uitgebrachte stem men 775, van onwaarde 2, geldige stem men 773, meerderheid dus 386. Gekozen werden voor aftreding in 1918, de lieeren C. Bakker, met 465 stemmen, Jhr. M. van den Brandeler, 466, D. C. Compeer 464, F. L. Iilaassen 463, P. Meulblok 462, M J. Pluijmers 466, J. Snoep 167, H R. Struve 760. Al deze heeren waren gesteld door de Kerkelijke kiesvereenigingen voor Even redige Vertegenwoordiging „De Nederl. Herv. Kerk" en „De Naam des Heeren is een sterke Toren De heer Struve ook door „Schrift en Belijdenis Herstemming voor aftreding in 1918 tusschen de heeren: P. J. Barto met 365, II. de Blouw 359, J. van Burg 365, A. Heijboer 364, iz. P HÜdcrnissc 365, J. Hoekstra 363, J. W H. L van Karssen 365, G. J. Krijger 365, P. Minderlioud 361 alle eandidaten van E. V en de heeren J Boone 297, M C. Boot 299, S. de Jonge 298, G Kranendonk 299, W. Kroon 297, A. de Neeling 300, C. Vogel 299, G. L. J. Waanders 303 stemmen, al le eandidaten van „Schrift en Belijdenis". Herstemming voor de aftreding in 1916 tusschen de heeren I) M. Boone 360, P. de Does 363 (eandidaten E Ven B. Oldeman 295, J. F. van de Velde 298 stemmen eandidaten S en B Herstemming voor de aftreding in 1917 tusschen de heeren A. .T van Luijfc 362 (cand. E. V.) en A. Langebeeke 297, can- didaat S. en B. De proponentsformule. Men schrijft uit KI oe tinge aan het ,Vad." Het referaat door ds. Homburg van Goes, onlangs op de vergadering in onze classis gehouden over „dc proponentsfor mule", heeft ver-reikende gevolgen. Het Statenlid van Oeveren, oud-ouderling, lid van het Prov. kerkbestuur en sec-lid. haar. Zij wektemijn medelijden met haar verhaal op; zij beweerde n 1. dat zij, hoeveel moeite zij ook deed, geen betrekking kon krijgen, die voor haar geschikt was Al mogen er veel men- schen zijn, die je aanbidden, bij Clair heb je een dergelijk gevoel niet opge wekt. Zij moet haar eigen kost ver dienen zoo goed als ieder ander; het is eigenlijk betreurenswaardig, dat zij als 't ware op den slechten weg ge dreven wordt. Je bent onrechtvaardig jegens mij, zei Margaret. Zoo iets doe ik niet Ik zou haar niet aan een dame als een betrouw bare dienstbode aanbevelen, maar ik heb haar niet in den steek gelalen en haar vanaf het oogenblikdat zij mij verliet, telkens met geld geholpen. Werkelijk 1 riep Charlotte uit, ik had niet gedacht, dat je zoo iets zou doen. En waarom niet? Het heeft vergeef me Althéa begrijpt er natuurlijk niets van maar het hoeft in jou geval zoo heel veel van omkoopen (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1