«IRIUailIRGSdti C0VRA1T. CEREBOS ZOUT 137* Jaargang. 1914 W oensdag 13 Mei. H°. 112 Deze courant vornchijnt dagelijks, met oitzondering van Zon- ex Feestdagen. T*cjj« per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent» Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags v 6 r aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Big abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regol mosi 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen.. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffendt Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemee» A<lvertentle-Bareau A. DE LA BAB As., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Binnenland. GEZONDE EX ONGEZONDE COÖPERATIE. In het jaarverslag van de Nederland- sche Bank worden de volgende opmerkin gen gemaakt over coöperatie. „Ook de gezonde coöperatie willen wij gaarne steunen als een zeer nuttige wijze van werken De coöperatie heeft zich echter o.i. in den laatslen tijd in ongezon de richting trachten uit te breiden, door een onjuist gebruik te maken van de bevoegdheid tot beperking der aansprake lijkheid van leden ingevolge art. 19 der wet op de coöperatieve Yereenigingen Nu eens trachtte men de aansprakelijk heid ongeveer geheel uit le sluiten en zonder bijeenbrenging van eigen kapitaal nieuwe fabrieken le stichten uitsluitend op crediet, van anderen te betrekken. In enkele deelen oes lands begon zelfs de meening post te vatten,dat het bijeen brengen van eigen kapitaal en aanhou den van eigen aansprakelijkheid slechts verouderd© werk-metliodeu waren, en de ze meening werd gesteund door de onder linge crediet-verschaffers, die elkander trachtten te overtreffen in het aanbieden van crediet voor die doeleinden op steeds gemakkelijker voorwaarden Ook kwam hel voor, dat door de wij ziging in eene aanvankelijk anders aan gevangen werkwijze, door een coöpera tief lichaam obligo's tot niet ver van een millioen gulden werden aangegaan, terwijl het eigen kapitaal en de verdere aansprakelijkheid werden beperkt tot slechts enkele luttele duizenden guldens. In alle dergelijke gevallen hebben wij gemeend aan die uitwassen in de crediet- verleening, gelijk deze zeker genoemd kunnen worden, niet mede te mogen doen, omdat op die wijze het operatie kapitaal der circulatie-bank in bedenke lijke mate kon worden vastgelegd, wij hebben dus öf stellig onze medewerking, geweigerd in het aannemen van promes sen, uitgeschreven ingevolge een dergelij ke manier van zaken doen, öf tijde-1 lijk dat papier tol een spaarzaam bedrag toegelaten om aan de credietnemers de gelegenheid te verschaffen intusschen maatregelen lot wegneming dier wanver houdingen te nemen." 1 MEI-VIERING TE ZAANDAM. In antwoord op de vragen door het Tweede Kamerlid den heer Brummelkamp gesteld aan den Minister van binnenland- sche zaken betreffende het al of niet juiste der berichten over de 1 Mei viering te Zaandam, heeft de minister meedeeling gedaan van de van wege den burgemeester van Zaandam ontvangen antwoorden. Deze antwoorden bevestigen wat onze lezers al weten, nl. le. dat op 1 Mei alle gemeentelijke inrichtingen gesloten wa ren behalve het polilie-bureau, hel ha venkantoor en de scholen voor middelb. en lager onderwijs; 2e. idal aan de school hoofden per circulaire is kennis gege ven dat het dit jaar nog niet mogelijk is op 1 Mei vrijaf te geven, maar dat er geen overwegend bezwaar bestond tegen combinatie van klassen; 3e. dat er niet gevlagd is op Juliana-dag, omdat B. en W in de verjaring van de prinses geen reden lol vlagvertoon vonden, en boven dien meenden in den geest van de meer derheid van den Raad en van de bevol king le handelen. De minister bepaalt zich tot het over brengen dezer meedeelingen. UIT DE PERS. De 1 Mei-dag en de absolute neutraliteit. Het orgaan van de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het kiesdistrict Zaan dam, „Zaandam Vrijzinnig", schrijft over de openbare school en den 1 Mei-dag naar aanleiding van het schrijven van burgemeester en wethouders van Zaan dam aan de hoofden van alle openbare inrichtingen van onderwijs daar ter stede, waarin het college mededeelt, dat het in zijn bedoeling ligt, „om het daarheen te leiden, dat op den 1 Mei-dag aan alle openbare inrichtingen van onderwijs va- cantie wordt gegeven". Het blad heeft verbaasd gestaan van een dergelijk be sluit, genomen door mannen, die zich in dc dagen der absolute neutraliteit schaarden aan dc zijde van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, waar toch de 1 Mei-dag de feestdag is&*y.an een po litieke partij Het blad zou willen vragen hoe rij men de heeren S. D A P-crs dal met de door hen voorgestane absolute neu traliteit? In 1910 hebben ze moord en brand geschreeuwd over de verdorven vrijzinnigen, die de openbare school „loslieten", omdat deze hel Koninklijk Huis wilden blijven erkennen ais „sym bool/ van onze nationale eenheid". En voor al onze (groote) politieke partijen min de S. D. A. P. is het dit symbool. Nauwelijks zijn de socialisten zelf in de meerderheid of zij wenschen him stem pel, dat zij met geen der partijen ge meen hebben, op de openbare scholen te drukken. Wij kunnen met den besten wil ter wereld van de S D. A. P.-logica niets begrijpen. En dan „Men moet het kind geven wat des kinds is". Osscndorp, de voor zitter van den Bond van N. Ozei in 1909 ongeveer „Wij kunnen den kinde ren niet duidelijk maken waarom zij moe ten juichen bij de geboorte van een, ander kind." En de S. D. A. P., die zich aan zijn zijde schaarde, heeft hiermee die woorden tot de hare gemaakt. Laat zij, de S. D. A. Pons nu eens duidelijk maken, hoe zij aan de kinderen wil ver klaren, waarom de 1 Mei-dag de jubeldag van het Internationale proletariaat is. Mis schien kan de Zaansche onderwijzer, die indertijd aan de jeugdige personen der Jeugd-Organisatie verklaarde „Aan u volk de zegepraal", ons op weg helpen. Er schuilt echter in het voornemen van B. en W. nog een zeer ernstig tac tisch gevaar. Brutus slaapt niet. En Brutus is hier de jbijzondere school. Schreef niet de heer H(arms) in „Het (a-r.) Weekblad": Indien er nog een aansporing noodig mocht zijn, om de vrijzinnigheid te door dringen van de noodzakelijkheid tot op richting ecner vrije schooi, dan moet die noodzakelijkheid nu wel gebleken zijn, na het besluit van het Zaandaqisclie gemeen tebestuur ten opzichte van den 1 Mei- 'o- Dat de vrijzinnigheid van Zaandam den raad van den heer H zal opvolgen is o a. hoogst twijfelachtig." Het vrijzinnige orgaan wijst er nog op, hoe de voorstanders van de openbare school door invoering van den maatregel in hun streven zouden worden belem merd, ien schrijft ten slotte: „Zal Zaandam een der bolwerken voor onze openbare school blijven, dan kome het college van B en W. van zijn voor nemen terug. Het ligt in de bedoeling het daarheen tc leiden dat 1 Mei een vacan- tiedag wordt. Wij hopen dat, mochten B. en W. hun strijd op deze wijze wil len voeren een strijd, die o. i. zeer klein is in zijn middelen, dan hopen en vertrouwen wij dat de autoriteiten er een slokje voor zullen steken, en de open bare school niet de dupe zal worden van de Prinzipienreiterei eener politieke partij." Ingezonden Mededeelingen. Zij, die van lekker eten houden, zijn het juist, die ten zeerste de smakelijk heid en fijnheid van waardeeren. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De data van de Zondagavondconcer ten in het Schuttershof alhier zijn be paald op 7 en 21 Juni, 5 en 19 Juli, 30 Augustus of 6 September. Het bestuur van „Middelburg Voor uit" heeft gisteren besloten haar leden en dofrateurs 0p 2en Pinksterdag in het Schuttershof des middags een bioscoop voorstelling en concert aan te bieden en des avonds achtereenvolgens een con cert, bioscoop in de open lucht en een bal in de groote zaal. Tijdens dc landbouvCfeesten, op Woens dag 9 September, zal- men een groot festival organiseeren, waarvan men een deel op hel water wil doen plaats heb ben. Uit Wlisslagen- Door Burg. en Wélhv van Vlissin- g e n zijn benoemd tot hoofdcommies ter secretarie M. v. d. Beke Callenfels, thans commies, tot commies-redacteur mr. D. J. E. Vee- ren, werkzaam ter secretarie te Drieber gen; tot commies: F. Bisschop, ambtenaar ter secretarie te Lonneker, tol adjunct-commies J. de Vlieger thans klerk Ier secretarie te Vlissingen. Aan eenige jongelui, in dienst der Koninklijke Maatschappij „De Schelde", die de Burger-Avondschool of de Avond school voor Handwerkslieden bezoeken, werd gister door de directie een spaar bankboekje uitgereikt, waarop geplaatst was ten name van hen, die bevorderd zijn van de eerste- naar de tweede klasse, f 5, en van lien ,die met goed gevolg eindexamen hebben afgelegd, f 10. De gratificatiën worden verstrekt, ten einde het volgen dier cursussen aan te moedigen. Uit Walcheren. Met ingang van 1 Juni is door den minister van waterstaat benoemd lot brugwachter te Souburg J. de Vroe, thans sluisknecht te Vee re; is G. H- Unk, brugknecht te Sas van Gent, benoemd tot sluisknecht te Vee re; is verplaatst de sluisknecht J. A. van der Linde van Veere naar Vlissingen. Uit Z uid-Bevcland. Onze G o e s c h e berichtgever schrijft ons: Het bericht in het nummer van gis teren, Dinsdag, betreffende G. O. inzake het rijwiel, is niet juist. Zoo is hel rij wiel niet 30 maar 24 April j.I. gehuurd. C. O. werd voor de officier van justitie fce Middelburg voorgeleid; na verhoor door den rechtercommissaris is hij op vrije voelen gesteld. Hij is thans, als zijnde minderjarig op last van den commissaris van politie alhier naar zijn woonplaats Rotterdam overgebracht,' nadat hij door de rijkspoli tie als zwervende te Goes gisteravond naar het politie-bureau werd overgebracht en aldaar tot lieden morgen in bewaring gehouden. Maandag jj. waren te Ierseke eenige jongens op een wei bezig zich to oefenen in 't ver-springen. Van een hunner brak de polsstok en de knaap viel. Hij werd bewusteloos opgenomen en huiswaarts gevoerd en de te hulp ge roepen geneesheer constateerde been breuk Uit Tholen. In de Dinsdag te Poortvliet ge houden vergadering van het waterschap Poortvliet, waar 65 ingelanden tegen woordig waren, die 102 stemmen uit brachten, werden de verschillende pol- deirekeningen over 1913—1911 vastge steld, evenals de rekening van het stoom gemaal, die bij een uilgaaf van'f 7221.22, een nadeelig saldo aanwees vanf 277.03. De verschillende begrootingen wer den daarop vastgesteld, w. o die voor het stoomgemaal op f 6865.62, Besloten werd het salaris van den machinist met f 100 te verhoogen. Het dijkgeschot werd bepaald voorde polders Poortvliet en Malland op f15 70 per H.A., voor de polders Prieslermccl, Bartelmeet en Nieuw-Strijen op f 14 per H A. voor den polder Klaas van Stcenland op f 16.55 per II A„ voor de polders Smaalrij en Baarsdijk f 1.50 per ÏI A en voor de polder Pluimgat f 1 per H. A. De aparte bijdrage voor stoombemaling werd vastgesteld op gemiddeld f 3.50 per H. A. In de 1 Aug. ontstaande vacature voor gezworene wegens periodieke aftreding van den heer C. Ilage, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd niet herkiesbaar is werd bij herstemming ge kozen de heer II. van Westen met 47 stemmen tegen 43 op den heer E. van der Slikke. Voorts stond nog op de voor dracht Iz. Hage. Uitgeloot werd een obligatie groot f 500 en wel no 27. Besloten werd verlenging tc vragen van de concessie tot het heffen van kaai- en havengeld te Strijenhaven en om aan het bestuur machtiging le geven om eventueel vergunning te verleenen aan de waterlciding-TJioIen voor heileg gen van buizen in de polderwegen. Benoemd met ingang van 15 Mei tot gemeente-veldwachter te Naaldwijk J C Kaal, thans agent van politic te s-Gravenhage voorheen onbezoldigd Rijksveldwachter en geboren te Poort vliet. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W D. Door de arrondissements-rechlbank le Middelburg is benoemd als deskundige tot schalling van de pachtwaarde der gronden, gelegen in het calamilcuze wa terschap Oud- en Jong Bres kens de heer Izaak de Ilullu, dijkgraaf van den Generalen Prins Willempolder, wo nende te Schoondijke. De metselaar W. D. te Oostburg had gisterenmiddag het ongeluk bij af breken eener woning met het invallend dak naar beneden le vallen met het on gelukkig gevolg dat hij een beek brak Ingezonden Hededeellngen. Aambeien. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door ver stopping, een zittende levenswijze, zwanger schap, enz. Meestentijds worden zij verwaar loosd, totdat de hevige jenking en stekeudo pijn een onuitstaanbare kwelling veroorza ken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiönt geheel verzwakt i6 door het bloed verlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aan. wending een opmerkelijk gevoel van ver lichting en rust, en zij heeit in de jaren, dat wij n haar deden kennen, haar afdoen de werking in het genezen van zelfs ern stige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den jnisten naam) is te Middelburg verkrijgb. bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco naontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De Köln. Ztg maakt van een nieu wen verblijdenden uitslag der draadlooze telefonie gewag Het draadloos („Telcfun- lien") station Pola heeft de in Nauen (bij Berlijn) draadloos opgegeven gesprek ken in uitstekenden staat ontvangen De afstand bedraagt ongeveer 850 K M o Uitvoering van Elias door de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning. Onder buitengewone belangstelling In derdaad is het tachtigjarig bestaan der zangvereeniging T O cn I" Dinsdag avond herdacht. Palmen en bloemen her innerden ons aan dc schoonheid der na tuur buiten, wajar nu alles ontluikt en een heerlijke lentegeur ademt van jong, frisch ontspruitend leven, een duizendvoudige schoonheid van de teerste kleuren-har- moniën En ik kwam er onwillekeurig toe een symbolisch verband te leggen tus- schen liet krachtig opbloeiend leven daar buiten en het werken onzer zangvereeni ging, wier daden getuigen van den ernst eener hoog opgevatte taak niet alleen, maar ook van een onverzwakt streven en hooghouden der heilige kunst. Tandem fit surculus arbor' kunnen we van haar zeggen. Bepaalde de kleine vereeniging met een luttel aantal leden zich in het begin tot werkjes van bescheiden omvang allengs kwam zij tot hooger bloei, en sinds veie jaren stelt „Tot Oefening en Uitspanning" ons in staat de klassieke oratoria te hooren en studeert zij ook andere groote werken in. En met welk schitterend resultaat die studies bekroond zijn, het is van te groote bekendheid, dan dat ik het hier nog in den breede behoef uileen te zetten. Het twijgje werd een boom, diep geworteld in het muziekleven van Zee- land's hoofdstad Of is het gisteravond niet opnieuw ge bleken tot welk hoog artistiek peil haar uitvoeringen zijn opgevoerd? Maai- daar over straks Eerst een enkel woord ovér Mendelssohn's Elias. Zooals men weet, wordt dit werk in Engeland nog altijd in hooge male ver eerd, Daar beleefde Elias zijn allereerste uitvoering n.l. op het muziekfeest to Bir mingham in Augustus 1846. Zóó groot was het succes, dal, terwijl ieder applaus verboden was op deze concerten, niet minder dan vier koren (sic!) en vier aria's herhaald moesten wordenDat tee kent de stemming ten gunste van Men delssohn. Men moot wel in een buitenge wonen feestroes geweest zijn, dal er aan een dergelijke» onmaligen wcnsch is te gemoet gekomen. En Moscheles, die den staf zwaaide, moest er in berusten. Dat groote succes heeft den componist niet weerhouden zijn partituur, toen hij in September daarop in Leipzig was teruggekeerd, geducht om te werken en aan een strenge zelfkritiek te onderwerpen, zoodal Mendelssohn be vestigend antwoordde, toen Moscheles hem vroeg „Das schóne Werk soil also noch schoner werden?" En aan zijn vriend Klingemann schreef hij den 6 De cember 1846. „Die Slücke die ich bis jelzt uragearboilet habe, zeigen mir doch wieder dass ich recht habe, nicht eher zu rulien, bis solch ein Werk so gut ist, wie ich's nur irgend macJien kan».' Op de bijna ziekelijke, althans zeer erdrevcn Mcndelssohn-vereering ik schreef hierover onlangs nog - moest een reactie volgen. Hij in '1 begin he melhoog verheven, werd later in zijn waarde als componist onderschat. Hel zij dit oen gevolg was van het zich ontwik kelen en veld winnen der moderne rich ting men leze. wal Wagner over hem schreef in zijn Gesammelte Schriften und Dichlungen dan wel als terugwerking van het culminatiepunt, waarop Men delssohn door zijn lijdgcuooten is ge plaatst, hel feit dient geboekstaafd, maar gelukkig wist ook ten opzichte van dezen grootcn man de tijd de juiste hem toe komende plaats aan te wijzen. En dal is, hoe men ook over Mendelssohn's werken denken moge en bij erkenning dal veel daarvan is verbleekt en niet sterk meer boeien kan, een eereplaats onder de rij aller toonkunstenaars. Hoe dit alles zij, de Elias-partiluur met haar vele schoone bladzijden, haar leven dige koren, iiaar gevoelige sofo's, met haar meesterlijk geschreven, maar wel wat zeer vormelijke instrumentale inlei ding, waaraan toegeschreven wordt als zou zij bedoelen hét te-hoop-loopen van het volk en zijn gedrukte stemmingen te schilderen, iets dat ik voor mij er nooit in heb kunnen waarnemen, het juist door zijn strenge afgemeten motief-verwerking veeleer als een stuk zuiver absolute mu ziek beschouwende, de Elias-partituur in haar geheclcn opbouw, behoudens dan het zwakkere tweede deel zij slaat nog in hoog aanzien, al is de kring barer bewonderaars van weleer thans ook klei ner geworden. Overzie ik nu het klavieruiltrcksel, dan zij van de talrijke koren herinnerd aan het eerste met zijn machtigen aan roep lol den Heer om hulp en de daarop volgende beschrijving van den troosteloozcn toestand, waarin het land verkeert. Hoe prachtig melodieus voegen zich de stemmen daar allengs bij elkaar tot één groot geheel. En het krachtig, den gedeprimeerden toestand van liet volk weergevende koor „Aber der Ilcrr sieht es nicht", een mooie tegenstelling van hel koor „Wohl dem der den Ilcrrn fürchlel", waaruit een hoopvoller stem ming spreekt Of het fanatieke Baai-koor met zijn herhaalde dringende smeekbe den, voorts het dankkoor voor het over vloedig vallende en hel land verfrisscher.- de hemelwater hoe teekenend wordt dit laatste in de zestiende figuren der be geleiding weergegeven! welk koor het eerste deel besluit In het tweede deel zijn als hoofd momenten van het koor aan te merken het breed opgezette „Fürchte dich nicht" met het koraalachtige slot „Ich bin mit diir" en het koor „Wehe ihm", waarin het opgewonden volk de dood straf over Elias uitspreekt, in zijn len- denz aan koren uit Bach's Passionen herinnerend Tot de mooiste koren be hoort ongetwijfeld dat waarin Mendels sohn het voorbijgaan van den Heer tee kent met het suizen van den wind, de aardbeving, kortom het woeden der ele menten en het daarop volgende con trast in zacht vloeiende tonen: „Und nach dem Feuer kam ein stilles sanftes Dan is de rust teruggekeerd,

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1