MIDDELBIBGSCHE HM BAIT w Mr. no Maandag 11 Mei. FEUILLETON, De Ziel van Margaret Rand. 137" Jaargang. 1914 Deze courant veriehijnt dagelijk», met uitzondering Tan Zon- en Feeitdagen, Pry'i per kwartaal, zoowel voor Middelburg al» voor alle plaatsen in Nederland franoo pp, 11.2! Afzonderlijke nummer» koïten 5 cent. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectutzen daarvan zijn aan het bureau te bekomen, Advertentiün voor het eer»tvolgende nummer moeten de» middag» vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 eent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel meer 20 cent. Beclame» 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaat«ing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Z e i 1 a n d, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bareat A. DE LA DAB Ac., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. BINNENLAND. TWEEDE KAMERVERKIEZING KATWIJK. Van sociaal-democratische zijde wor- den als candidalen voor het district Kat wijk genoemd de heeren Rodrigues de Miranda te Amsterdam en'xnr. D A. van Eek, oud-burgemeester van Boskoop en voorzitter van de afdeeling Leiden der S. D A. P Eerstgenoemde was ook in 1913 de caiididaat dier partij. N. R. C. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is de hoogleeraar bij de Rijksuniversi teit te Leiden, dr. G. Kalff, opgedragen de Regeering te vertegenwoordigen op liet in 19,14 te Haarlem te houden XXXIIIe Nederlandscli taal- en letterkundig con gres Dii Stad en Provincie. Uit Middelburg. Door den Commissaris der Koningin wordt Maandag 18 dezer bezocht de ge meente Neuzen en Dinsdag daarop dc gemeenten Axel en Koewacht. Een ongekende drukte heerschte Zaterdagavond in het Schuttershof op de Bakkerijlentoonstelling. De toegangsprijs •voor dezen slotavond op 10 cents ge steld, had velen, die nog niet in de ge legenheid waren geweest, dé tentoonstel ling le bezoeken, verlokt nu eens een kijkje le gaan nemen. Het aantal be zoekers is Zaterdag dan ook niet ver van de 1100 geweest. Jammer, dat het voor velen te koud was om in den tuin te' zitten, waar liet gezelschap Cecilia uit Vlissingen een concert gaf. Tegen half elf verzamelde zich het tentoonslellingscomité en exposanten in de kegelbaan, waar de voorzitter de heer C. J. de Wolff met een kort woord de tentoonstelling sloot. Deze mag volkomen geslaagd genoemd worden, ja de stoutste verwachtingen, die men van haar gekoes terd had, zijn verre overtroffen. Het to taal aantal bezoekers bedroeg bijna 4500. .Ook liet aantal exposanten is grooter ge weest, dan men oorspronkelijk had ge dacht. Bijzondere hulde bracht spr. aan de firma Kakebeeke, den secretaris van het tentoonslellingscomité den heer C- D van Noppen en aan de exposanten. De heer Van Noppen bracht daarop nog hulde aan den heer De Wolff, terwijl de heer Van Brakel namens de exposan- santen dank zegde voor de gelegenheid aan hen gegeven om le verkoopen Hiermee was de plechtigheid afgeloo- pen en behoort deze tentoonstelling weer lot het verleden. Nog moeten we vermelden, dat de firma Pino en Ilellcndal le Rotterdam bekroond is met een extra onderschei ding een zilveren medaille voor de groot ste inzending werktuigen geschikt voor de kleine bakkerij. Ook de firma Maas en De Grool alhier heeft een extra on derscheiding een zilveren medaille ge kregen voor den mooislcn stand, een juist beeld gevende van alle bcnoodigdheden voor het bakkersbedrijf. Beide medailles (Nadruk verboden). Roman van L. I. ME A DE. 57). Ik ben daarmee zeer tevreden juf frouw. Wil je deze blouse volgens dit patroon veranderen? Maak een lijstje van het garneersel dat je hiervoor en ook voor dien mantel en rok noodig hebt, dan kan ik dat van middag voor je koopen. Goed juffrouw Maar als u mü wat geld wil geven, dan zou ik in Sloane Street zelf het noodige materiaal kunnen Uitzoeken. Neen dank je. Ik kies dat zelf lie ver uit. Met deze woorden verliet Charlotte de kamer. Op hetzelfde oögenblik liet Clair de blouse in haar school vallen, zijn geschonken door de verceniging Han delsbelang te Goes. In verschillende stralen en pleinen heeft men het Zaterdagavond nog eens geprobeerd met de Dinsdag zoo mislukte verlichting, en met succes De oranjebal lons, "die den gelieelen Dam, Dam N Z en Rotterdamsche kaai met hun lichtlijn afzetten maalden weerspiegelend in het dokwater een. eenig mooi schouwspel uit. Op de Balans bleek de wind weer le sterk om de verlichting te doen slagen. Na cenige velpoljes te hebben zien uit- blusschen, staakte men er mee Over de Gravenstraat schreven wij Woensdag reeds, dal hel heel mooi was, deze indruk werd nu volkomen beves tigd. Op de Hoogstraat was niet alleen de verlichting weer aangebracht, maar vier de men zelfs opnieuw feest, een orgel zorg de daar voor de noodige feeststemming, waaraan de enkele regendruppels, die zoo nu en dan neervielen weinig of geen afbreuk deden. Gaarne voldoen wij aan het ver zoek van een der leden van Alberts' muziekkorps om le melden dal Donder dag j.l. niet alleen de heer Mantz ten zij nen huize door de muziek is afgehaald doch dat hem daarbij levens'een serenade is gebracht voor hetgeen door hem voor het korps, gedurende de S maanden van zijn bestaan is gedaan en voor de moeite door hem gedaan om het den 5en, Mei zoo goed mogelijk voor den dag te doen Tot onzen spijl is in ons verslag van de gebrachte serenades geheel buiten onze bedoeling uitgevallen de mededeeling, dat ook door den heer De Blouw de "muzikan ten werden onthaald. Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier werd gisteren afgekeurd een uit nood geslachte koe welke lijden de was geweest aan buikvliesontsteking Het vleesch met bijbehoorende organen is onder toezicht der politie begraven. Bij de bespreking van de Middel- burgsche zakgids in ons Zaterdagnummer leze men Johs M van Heusden J M. zn., insteê van firma J. M. van Heusden Indertijd meldden wij dat aan het circus Hermann Althoff vergunning was verleend om in het laatst van Mei a 1 - hier voorstellingen te komen geven Thans kunnen wij mcedeelen dal bedoeld circus, dal o. a. leZutphen en te Utrecht veel succes oogstte, den 27en a s alhier met een extra-trein van 72 wagens hoopt te arriveeren. (Jit Vlissingen We ontvingen de Nedcrlandsche, En- gelsche en Duitsche uitgave van de reis gids der Maatschappij .Zeeland" voor den dienst 1911. Exemplaren daarvan worden op aanvraag steeds kosteloos verstrekt Zaterdag kocht een vrouw bij een goudsmid te Vlissingen een gouden horloge op afbetaling en een oogenblik later trad zeer toevallig bij den goudsmid een bootwerker binnen, die een gouden horloge Ver taxatie aanbood, wat 't zelfde was als cenige oogeublikken ge leden was verkocht. De vrouw had ge tracht 't direct vér beneden de waarde te verkoopen. Door bemiddeling der politie kreeg de goudsmid zijn horloge terug en begroef haar mager gezicht in haar handen. Waardoor is zij toch zoo veran derd? dacht zij. Gisteren voelde ik, dal ik haar, om zoo te zeggen, in mijn macht had, maar vandaag is zij zoo Irotsch pis zij maar zijn kan wat is er toch? En ik zou haar zoo mpoi. hebben geholpen; maar om liet even, mijn jonge dame, misschien is het nog het voordeel igsl voor mij om mij aan mevrouw Rand le houden, zij heeft het meest te verliezen. Re zou haar schrik kunnen aanjagen met een briefje, waarin ik van idlie kerk gewag maakte. Ik had wel lust om mevrouw Rand weer aan te klampen Zij was wel heel ,uit de hoogte, voordat het kind er was, maar een moeder vernedert zich Ier wille van haar spruit, 'k Ben gelukkig voor een week geborgen. Goed voedsel; licht werk en goede betaling 'k Heb dus nog al den tijd om te overwegen aan wie ik mij na die week zal vastklam pen. Wel, juffrouw Mansfield, wil u niet gaan zitten? U is hier, voor zoo- ver ik weet, nooit eerder geweest. Het Sinds de gemeente Vlissingen kaai- en liggelden heft (sedert 1 April 1.1.), meeren de rijnaken, die geregeld op Zeebrugge varen, niet meer in de binnenhavens aldaar, doch halverwege het kanaal door Walcheren, op Souburgsch grondgebied. Dezer dagen liggen er niet minder dan ajcht van deze groote vaartuigen. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d Omlrenl den vanwege den Vrijzinni gen Bond in Zeeland op Hemelvaartsdag te Goes te houden Bondsdag, vernamen wij nog dat deze zal plaats hebben in den luin en zalen der socieleil V. O V., en zal wor3en opgeluisterd door een orkest en een zangkoor Omtrent de regeling der spreekbeurten zullen nadere mededcelingen eerstdaags gedaan worden. Door de arrondissemenls-rechlbank Le Middelburg is de lieer J, G P Timans, burgemeester der gemeente 's Heeren- hoek benoemd als deskundige lol schat ting van de pachtwaarde der gronden, gelegen in de calamiteuze polders Mar- garelha, Kleine Huijssens en Eendragt en van die gelegen in den Oosl-Beveland- polder Uit Noord-Beveland. Toen de heer J. de Looff te Kor t- gene, gisteren in zijn visscherij, gelegen in den Nieuw-Noord-Bevelandpolder de paling uit zijn visclikaar wilde halen, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat de geheele inhoud, i 20 pond paling gestolen was. Ui t Zeeuwsch-Vlaanderen W D. - Door Ged( Slaten is benoemd lol schatter der pachtwaarde van gronden, gelegen in hel calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens de lieer P. Oele te Goes Ingezonden Hededeelingen. DOE «JCxiMGPvB RECLAME- CACAO de beste voop het geld NED. HOTELHOUDERSBOND. (Slot.) Ten vervolge van het in ons vorig nummer reeds vermelde omtrent de al hier gehouden vergadering van boven- genoemden Bond deelen we nog mee Het verslag spreekt den wensch [uit, dat deze contracten biunen niet al te langen tijdsverloop van kracht mogen worden. Een nieuwe Hotelgids, waarin ook dc zaken van niet bondsleden worden ver meld is in bewerking en verschijnt in 1914 in 't Nederlandsch en wellicht ook nog in 't Engelsch. De voorzitter heeft, daartoe uilgenoo- digd, zitting genomen in den raad van bijstand voor dc hoogere vakschool te Dfisseldorf, de heer H. Maidens uit Am- doet mij genoegen met u kennis le maken Wat kan ik voor u doen? De loon van den ouden heer was zoowel vriendelijk als nederbuigend. Hij zag er zeer rechtschapen uit en Charlotte kreeg een gevoel van rust toen zij hem zag Ik verkeerde in de meening, dat ik zeer welgesteld was U zal het nau welijks willen gelooven, mijnheer Money- pennv, als ik u zeg, dat ik pas gisteren avond het juiste bedrag van mijn inko men ben te weten gekomen en ook pas gisterenavond heb vernomen, dat al mijn geldzaken door uw handen gaan. Dat is volkomen waar, juffrouw Mansfield. U is evenmin arm als rijk. Wij hebben uw kapitaal zoo belegd, dat het u vier honderd pond in 't jaar op brengt Die som kan voor een meisje, dat bij haar ouders inwoont, niet klein genoemd worden. Het heeft ons eenige moeite gekost om al uw geld legen vier percent le beleggen, maar dat is ons toch gelukt en u behoeft zich niet ongerust te maken over onze beleggingen, zij zijn allen solide Mr. Moneypenny zeide het woord so- sterdam nam zitting als zijn plaatsver vanger. In principe sprak het bestuur den. wonsch uit om de instelling financieel te steunen en een evenlueele subsidie afhankelijk te doen zijn van het aantal Hollandsche jongelui die de sehool be zoeken en zulks in verband mei het voor nemen om jongelieden die bij ons met lof lot leerling examen hebben afgelegd, in de gelegenheid le stellen zich aan de Dussoldorl'er Hotel academie verder in de Hotel-wetenschappen te bekwamen, liet bestuur is echter van meening dat de Ned. Holelh Bond zich niet lean bin den door een subsidie gedurende 10 ja ren (zooals het bestuur der instelling gaarne zou wenschon) toe te staan doch in elk geval slechts zou kunnen lover- gaan eventueel tol het schenken van een bijdrage, die van jaar tot jaar door dei algemeene vergadering zal dienen te wor den vastgesteld. Voorts wordt in liet verslag nog <lank gebracht aan de Centrale commissie voor plan 1913 en herinnerd -aan hetgeen ge daan wordt of reeds bereikt is inzake be lastingen en drankwet. De Algemeene Vergadering. Omstreek 2 uur opende de voorzitter, de heer Th Koek, de vergadering met een kort overzicht over het afgeloopen jaar, waarin hij onder andere wees op de reclame, die door de centrale commissie plan 1913 voor ons land is; gemaakt en die niet nalaat nu nog vruch ten af te werpen. Er waren toen ongeveer 40 leden tegenwoordig Na het lezen der notulen heette de (voorzitter in de Duitsche taal dr. Glücksman uit Dusseldorf, die straks een referaat zal houden over de hoogere holelvaksckool aldaar, welkom en las hij een. telegram van het internationale ho telhouderslichaam voor Ook heeltespr. mr Ivokosky, den rechtsgeleerden raads man der vereeniging, welkom. Van een der leden uit 's Gravenhage is een voorstel ingekomen om bij het verleenen van subsidie voor den Nat. bond van vreemdelingenverkeer en het centraal bureau voor vreemdelingenver keer te verzoeken in de gidsen een waarschuwing aan de reizigers op te nemen om niet te vertrouwen op inlich tingen om hotels, rijtuigen enz van „Gui des". witkielen e. d. Dit voorstel zal bij hel voorstel lol het verleenen der sub sidies worden behandeld. De voorzitter wees er nogmaals op, dat de naam van duurte, die op de Hollandsche hotels rust, niet gerecht vaardigd is en dat de prijzen in le en 2e klassehotels in het buitenland naar ver houding duurder zijn. Onze hotels zijD nog geeu paleizen als in Zwitserland of Duilschland, doch de prijzen zijn vee! lager. De naam van duurte komt wel eenigszins voort uit het beslaan van zeer verschillende tarieven in eenzelfde hotel, waarom spr er ernstig op aandringt, in elke kamer de prijzen duidelijk op le hangen en steeds vaste prijzen te houden Uit liet rapport der commissie van toe zicht op dc financiën en het beheer van den penningmeester blijkt, dat de ont vangsten bedroegen f 7148.935, de uit gaven f 6676.10, zoodat er een batig slot is van f 472 83s. een bedrag voor dezen nimmer bereikt. Naar aanleiding van het rapport der lid© langzaam en met veel nadruk. Charlotte antwoordde hierop niets en hij ging voort. Ik hoop, dat u tevreden bent over mijn compagnon en mij als uwe zaak waarnemer-s Volkomen; zelfs meer dan dal, zei Charlotte. Het doet mij genoegen dat te hooren. De zaakwaarnemer nam haar op en zij hem Deze twee schrandere menschen trachtten elkaar te peilen. Ik ben benieuwd naar de reden van haar komst, dacht de oude Moneypennv. - 'k Heb ook pas gisteren gehoord, dal u de zaken behartigt van mijn neef John Rand, ging Charlotte voort Moneypenny's oogen werden levendig. OI zei hij. Dat jonge paar is zeer rijk. Het doet altijd zoo goed als men ziet dat rijkdom en adeldom des harten samengaan, zooals dan bij hen het ge val is, juffrouw Mansfield. U verheugt zich zeker ook met uw neef en zijn vrouw, dat hun het geluk beschoren is, de ouders van een zoon te zijn Men heeft mij verteld, dat het kind commissie ter contróle van het bonds- bureau ontspon zich eene discussie over de moeilijkheid Van hel verkrijgen van goed personeel, vooral van vrouwelijk personeelZoowel de Meer Van de Garde, als de heer IC I u i v ingli klaag den er over dat de aanvragen aan het bureau niet altijd lol een goed resul taat leidden, waarop de heer Mulder cenige der moeilijkheden blootlegde waarmee liet bureau te kampen heeft, voornamelijk door dat er vaak meer vraag naar-, dan aanbod van arbeids krachten is. liet ondersteuningsfonds had, met liet saldo 1912 van f 3205.74 een inkomst van f 3688 77, uitgegeven werd f 115, zoodat het saldo over 1913 f 3573.77 be droeg Do rapporteur de heer H. Teilsma wekte op lol meerdere belangstelling in het ondersteuningsfonds, opdat dit uit eigen middelen noodlijdende families kan helpen- Een voorstel doet de heer De Mi randa om de contributie le verhoogen of een percentage er van af le houden, ten einde het ondersteuningsfonds te spekken, waarmee hel bestuur echter niet instemt, waarop de heer Teilsma het denkbeeld aan de hand deed om wat ontvangen wordt voor liet plaatsen van reclames aim het fonds af le slaan De lieer De Miranda deed daarop't voorstel aan de leden om hun bijdrage met 50 et. le verhoogen Van andere zijde werd daarop opgemerkt dat het wensclielijk ware de ondersteuning in in den vervolge niet meer als gift, doch als renteloos voorschol te verstrekken, waarop de voorzitter weer ant woordde, dat de personen die steun ge nieten liet slechts zelden zoo ver bren gen, dat zij lot terugbetaling in staal zijn, spr verzocht dit, als tot nutoe het ge val was, over te laten aan de commissie. Een der aanwezigen wijst er op, dal de 10 o/o die hel bondsbureau ontvangt van door zijn bemiddeling geplaatste adver tentiën, in de kas van hel fonds worden gestort. Ten slotte wordt er nog op gewezen dat liet voorstel van den heer De Miran da, ondanks een verhooging lot f 1 niet in het belang zou zijn van het. fonds, waarop van dit punt wordt afgestapt. Uit het rapport der commissie ter ver krijging eener vakbibliotheek bleek, dat de toevloed van werken veel grooler kon en moest zijn. Verschillende middelen ter verbetering wei-den hiertoe aanbevo len. Besloten wordt op voorstel van den heer Simon om dil jaar uil de kas f 50 voor de bibliotheek le bestemmen. Het aftr bestuurslid D. Deinum Sr. werd dadelijk herkozen. In de vacature Meijer werd gekozen de heer C. F. Zei ler Jz uit Bergen aan Zee. De begrooling werd vastgesteld op f 7837 835 in ontvangst en f 69Ö0 in uil gaaf, alzoo met een post voor onvoorzien van ca. f 1000. Als plaats der volgende algemeene ver gadering werd aangewezen Zutfen Nadal de voorzitter nog eens de con- tractkwestie met den A N W. B had uiteengezet en den bond geluk liad gc- wenscht met het totstandkomen dor wij ziging, kwam aan dc orde een voorstel van het bestuur om aan de vakschool le Düsseldovf voor de 3 volgende jaren oen subsidie te geven van in totaal :1000 Mark, waarlegen de heer KI ui v ingh, zijn geslacht alle eer aandoet Dat lean ik het best weten, zei Charlotte, want ik was daar in liuis toen het werd geboren. Werkelijk? Ja. Ik ben gisteren pas weer bij mijn ouders thuis gekomen eu ik kan u mcedeelen, dat zoowel moeder als kind om den gebruikelijken term te gebrui ken welvarend zijn Maai- ik weet, mijnheer Moneypenny, dat uw tijd kost baar is, dus mag ik u nu (tneedeelen, waarom ilc u vanmorgen met een bezoek kom lastig vallen? De advocaat kruiste zijn beenen over elkaar en knikte toestemmend. Men heeft mij verleid, ging Char lotte voort, dal mijn kapitaal tien duizend pond bedraagt en ik daarover ik ben meerderjarig de vrije beschikking heb. Hel is juist zoo als u zegt, juf frouw Mansfield. Als dat het geval is, hnjnheer Mo neypenny. kan u mij, zoo noodig, toe staan, dat ik mijn kapitaal aanspreek? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1