MIDDELBIJRGSCBE ('BIRAIT. zeur Zaterdag 9 Mei. ingezonden Mededeelingen. TAMIMIAU's «F AM de BESTE. K;. too iS7e Jaargang. 1914 Deze courant veriefeijnt dagelijki, met nitzondering van Zon- en Feeitdageii Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospoctussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Ad ver ten ti8n voor het eerstvolgende nummer moeten des middags v r aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent "per regek Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentie en reclames, niet afkomstig uit Zealand, betreffend Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie Baren» A. DE LA BAB As., Ji.ZVoorburgwal 266, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit twee bladen oen Kinderblad. EERSTE BEAD. Uit'Stad 8U Provincie. Uit Middelburg. Ten opzichte van ons bericht van gis teravond, dat Middclburg's Harmonie, vel schillende serenades zou brengen, zijn wij misleid. Zulks is niet geschied len heeft ook niet in de bedoeling gelegen van het bestuur. De tegenspraak bereikte ons helaas tc laai om nog in ons num mer van gisle,r opgenomen te kunnen worden. De firma Jobs. M. van Heusden J.Mzn. alhier, zendt ons den zomer dienst van liaar Middelburgsche Zalcgids, het handige langwerpige carton, dat gra tis door haar en de erin adverteerende winkeliers wordt verspreid. Men vindt er alle reisgelegenheden in, die men te Middelburg vaak noodig heeft. Uit Vlissingen. Door den Inspecteur van het Ned. loodswezen te Vlissingen is als ma troos bij dien dienst aangenomen de zee varende J. C. van Lieshout. Uit Walcheren. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van dien raad van Arne- m ui den werd op verzoek eervol ont slag verleend aan den heer W. P. v. d. Linden, plv,. hoofd der school te Arne- muiden. Wegens den achteruitgang van het leerlingenaantal werd met algem stem men besloten de vacature onvervuld te laten. Eveneens met alg stemmen werd in de politieverordening een bepaling op het schoonmaken der velgen opgenomen Een verzoek van gebr Crucq tot het bekomen in erfpacht van een gedeelte van den Molenpolder ten behoeve van den bouw van woningen, werd gesteld in handen van B. en Wi. Besloten werd de opruiming van baard- asch en straalvuil ingaande 1 Juli 1914 voor den tijd van 5 jaar publiek aan te besleden. In de gemeenlebegrooling voor 1914 werden de noodige wijzigingen gebracht om spoedige goedkeuring van Ged. Sta ten te verzekeren, daarbij bleef het een maal aangenomen principe over de pen sioenwetten der gemeenteambtenaren on aangetast. Heden morgen ontstond bij A. van Flierenburg te Vee re een begin van brand, waarschijnlijk door bet omvallen van een petroleumlicht. Gelukkig kon hef vuur met eenige emmers water tijdig worden gebluscht. Uit Schouwen-Duiveland De plezierkotler „Cloud", thuisbe- hoorende te Plymouth en bevaren door kapitein Gush en nog een ppvavende, komende van Ostende, met bestemming naar Rotterdam, is gisteravond op de Neelljc Jans Roggeplaat aan den grond gevaren, doch met behulp van dc red dingsboot van Burgsluis vlot gekomen en aldaar binnengebracht. Uit T hol en. Vrijdagavond vergaderde te S c h e r- penisse, onder het presidium van den heer Buijze van Stavenisse, de afd Tho- len en SI. Philipsland van liet Cenlr. Genootschap voor Kinder-Herstellings-e n Vaeanliekolonies. Bij de rekening en ver antwoording bleek, dat de ontvangsten in 1913 hadden bedragen f 262 28 en de uitgaven f 210,49, zoodat de rekeniug sloot met een saldo van f 51.79. De af- deeling lelt nu 264 leden en begunstigers De uitkomsten in hel afgeloopen jaar verkregen met de beide kinderen, die eenige weken naar het Rivierhuis in de Steeg bij Arnhem geweest zijn, waren Zeer bevredigend. De gezondheidsverbete ring van beide was zeer goed, terwijl dc gewichtsloeneming bedroeg 4 2 en 3.5 KG De aftredende bestuursleden werden herbenoemd. -o DE BAKKEUIJTENTOONSTELL1NG. Gisteren was hel bezoek heel wat min der dan Donderdag, toch werden er nog 587 kaarten verkocht. Hedenavond zal het slolooncerl plaats hebben en de ver wachting is, dat het nog druk zal loopen Van de uitslagen der wedstrijden ver zuimden we nog te melden, die in klasse 25; deze luidt Van Noppen, Vlissingen ELST BIJ ARNHEM. verg. zilv. med; J. Rottier, Middelburg zilv med. en Cortstanje, Goes bronzen med. Deze medailles waren uitgeloofd door de firma Maas en De Groot alhier. Van de gisteren gehouden gezellen- wedstrijd is de uitslag: Klasse 13: J. v. d Berge, Goes, verg. zilv. med.; J. Boogaert, Middelburg, dipl. verg. zilv med.; A. A Brevet, Middelburg, zilv med D W den Herder Jz Goes, dipl. zilv med.; J J. de la Vicime, Middelburg, bronzen med.; C. P. Filius, Driebergen, eerv. vermelding; C F. Schonis, Mid delburg, eerv. vermelding. Klasse 14. C. Sanders. Middelburg, een prijs f 12,50. Klasse 15 C. F Schonis, Middelburg, le prijs f 20; Joh. de Baek, Wilhelminadorp, 2e prijs f 12 50; A L Ftoskam, Middelburg, 3e prijs f 10; J. J de la Vienne, Middel burg, 4e prijs f 7 50; J de Dreu, Middel burg, 5e prijs f 5. Klasse 16: F. A Brouwer, Middelburg, le prijs f 12.50, C Luik- Vlissingen ,2e prijs f 7.50; J J de Ia Vienne, Middelburg, 3e prijs f 5. Klasse 17: D W den Herder Jz., Goes, een prijs f 10; M J Ornée, Middelburg, een prijs f 10; A. C. Dekkers, Rotterdam, een prijs f 10. Klasse 29 C. Sanders, Middelburg, le prijs f 15; A. A Brevet, Middelburg, 2e prijs f 10. Klasse 30 P.'C. Filius, Goes, le prijs f 12.50: Joh de Back, Wilhelminadorp, 2e prijs f 7 50; A v. Welle, Middelburg, 3e prijs f 5. Klasse 31 C Sanders, Middelburg, le prijs f 15; M. P. Blaas, Middelburg, 2e prijs f 10; A. A Brevet, 3e prijs f 5 In klasse 30 zijn dc medailles beschik baar gesteld door de firma Maas ten De Groot alhier, in klasse 31 door !de N. V. voorh. wed. J. H. C. Kakebeeke. POST EN TELEGRAPHIC. Met ingang van 16 Mei a s is J. F. van Wel te Wolfaartsdijk benoemd lot postbode aldaar. VgrscMIIenïfg Berichten. Een ingenieur te Berlijn heeft zijn 20-jarige dochter en zoon van 13 jaar met cyaankali gedood, waarna hij zich zelf van kant maakte. De man vreesde in den laatsten tijd, krankzinnig te wor den. UIT DE OUDE DOOS. Als een staal van de kunst der tand meester in ouden tijd ontleenen wc cu- riosileitshalve aan de Middelburgsche courant van 14 Juli 1814 de volgende ad vertentie „De geëxamineerde en geadmitteerde Mond- Kies- en Tandmeester Simon Na thans Dcntz van Amsterdam, Den Haag, Leiden c, c. verwittigt zijne geabon- neerden en verdere begunstigers, dat hij binnenkort .alhier arriveren zal, en spreken of le ontbieden zijn ten huize van J. Smith, in de Lange St Piclerslraal Lett. A no. 73 te Middelburg. N B De dagen van zijn verblijf zullen nader in de courant vermeld worden. Gemelde Dentist 1 zet valsche Tanden in als natuurlijke (al had men nieteenen Tand in zijn geheelen Mond) zeer dien stig in hel spreken, bijlen, en opvullen des Aangeziclits, zonder pijn. 2 Neemt de pijnverwekkende holle Kiezen of Tan den uil al waren zij tot diep in de kas sen afgebroken, of verzweringen erbij, dat men de Mond naauwelijks kan ope nen Verzoekt de Heeren Doctoren en Chirurgijns, hem dienaangaande aan hunne Patiënten en verder te recom manderen .twijfelt niet of zullen voor zijne behandeling volkomen voldaan zijn. 3 Maakt de zwartste en morsigste Tan den zoo wit als yvoor, zonder hel Gla zuur le beschadigen of te benadeelctv 1 Zet de kromme Tandjes van Kinderen regL en doet deselze egaal groeijen. 5 Plombeert de Iiolle met Goud, Zilver of Lood 6. Vijlt de scherpe en puntige. 7 Separeert de digt op elkander zittende Tanden. 8 Bevestigt de losse en wag gelde Tanden van Bejaarde Lieden. 9. Rangeert de Tandjes der Kindereu eij doet de zelve gemakkelijk groeijen c., c. Is woonachtig te Amsterdam in de Nieuwe Hoogstraat No. 7". ABRAKADASRA Een Fransclie maatschappij tot verkoop van minerale wateren in de Vogezen doel door haar agentschap le Brussel hel vol gende rondschrijven aan de geneesheeren in Nederland zenden Aan 'Mijnheer Zeer Achtbare heer Doktor, Gelijk UBd. het reeds zal vernomen hebben, heb ik mij, in uwe afwezigheid ten uwenl aangeboden, en het overlref- felijk gebruik onzer Vittel wateren „Gran de Source'' en „Source Salée". De „Grande Source" is ingetreden in de tegenwoordige geneeskunde van al de arlhritisme manifestation, in Frankrijk en in België. Het gebruik der „Source Salée" geeft uitmuntende uitwerksels in bijzondere ge vallen; levercongestie, liardlijfvigheid, bij zondere deze veroorzaakt door de dik- lijfvigheid- Ilc houd er aan u te melden wel acht te geven op zekere produklen die, ver kocht dan geneeskundezoogenoemde uil treksels; zout, putwater, enz. Ik zou UEd. zeer verplichten, indien u onze wateren zoud voorschrijven wel aan te duiden „Grande Source" of „Sour oe Salée", opdat uwe zieken wel het ech te water zouden gebruiken dat u bevo len liebl Laat mij nog toe uwe aandacht te vestigen op dit punt, de „Grande Sour ce" en de „Source Salée" zijn de twee eenigen, die natuurlijk uitspringen en gekend zijn als openbaar nut Aanvaard, zeer Achtbare heer Doktor, de verzekering mijner hoogachting ARME STUDENTEN Wie in Nederland van studenten hoort, denkt daarbij onwillekeurig aan verkwisting, althans aan een gevulden buidel. En al heeft zich in de afgeloopen tientallen jaren ook ten onzent een ver schuiving voorgedaan in de maatschappe lijke klassen, vanwaar zoons „op studie" gezonden worden, toch is de toestand zooals die met name in Rusland bestaat, hier geheel onbekend. Naar we in de „Köln Ztg." lezen, moet aan bijna 1000 .studenten het verder bijwonen der colleges aan de hooge- school te St. Petersburg ontzegd worden, daar zij de daartoe vereischle gelden en universileils-bclasting niet betalen kun nen. (Weliswaar beslaat er een comité tot ondersteuning van arme studenten, maar de kas dier heeren is uitgeput, daar er le druk beroep op werd gedaan. Van 280 verzoeken, met aal doel inge diend, konden er niet meer dan 30 wor den ingewilligd. Ook in Moskou kunnen vele studenten hun college-gelden niet betalen. Dit ver schijnsel keert geregeld bij hel begin van het lialf-jaar waarnaar de studietijd al daar berekend wordt, terug. Ook in dc tweede stad van Rusland werden die te korten vroeger gedekt, maar dc rijkaard, die placht bij te springen, heeft dat dezen keer geweigerd, omdat hij met dc aan de hoogeschool te Moskou heerschende richting niet ingenomen is. IN DE WILDERNIS. Van Roosevelt's slagen met zijn expe ditie in Zuid-Amerikaansche wildernis sen maakten we gewag. Te Para opge doken, werd hij aldaar door een dagblad schrijver ondervraagd over de uilkomsten door het reisgezelschap behaald. De oud president noemde het een doorslaand succes Ze hebben ongeveer 2100 vogels, zoogdieren, slangen en visschen verza meld, hoofdzakelijk uil tot nu toe onbe reisde streken. Verschillende soorten wa ren tot nog loc aan de wetenschappelijke mannen onbekend Belangrijker noemde Teddy evenwel de aardrijkskundige zijde van liet onder zoek. De tochtgonooten hebben nl een rivier van bijna 1000 mijlen lengte in lmarl gebracht, waarvan het bestaan tot nu toe niet werd vermoed. Wilde Indianen kenden alleen den bo venloop, terwijl de benedenloop slechts aan enkele rubber-handelaars hekend Roosevelt en do zijnen voeren 60 dagen in kano's Dit kostte veel moeite, daar de rivier, Duvida gedoopt, evenveel water bevat als de Rhone of de Elbe en uit een schier ononuerbroken reeks stroomversnellingen bestaat Hel laatste deel van de reis leefden zij op half rant soen. Van zeven kano's gingen er vijf in die stroomversnellingen verloren. Een man verdronk, twee anderen, onder wie Roo sevelt's zoon Kermit wisten ternauwer nood aan den dood te ontsnappen. Dooi de spanning van dien gevaarlijken tocht werd een lid van 't gezelschap krank zinnig. Hij vermoordde een zijner metge zellen en vluchtte in de wildernis. Indianen werden niet gezien, maar twee maal gehoord. Zij schoten een jachthond met pijlen dood. Roosevelt zelf had een hevigen koortsaanval te .doorslaan en kneusde zich zelf het been, toen hij be zig was, een kano te herstellen. Daaruit kwam een boosaardige zweer voort, maar op 't oogenblik maakt hij het weer voor treffelijk. DAMESKOUSEN. De dameskous uit dunne kant maakt van lijd tot tijd haar opwachting Zoo veel aanhaugers als tegenwoordig heeft dit kleedingsluk, aldus verneemt dc „Köln. Ztg uil Parijs, echter nog zelden gevon den. Dc kanten kousen zouden eigenlijk alleen bij avonddracht gebezigd moeten worden en met het pronkloilet overeen dienen te stemmen. Om ze meer zicht baar 1e maken, wordt inplaats van den eenvoudig uitgesneden schoen met Imo gen hak nu weder dikwijls de nog verder den voet onthullende, hooghakkige „ko thum" (de tooneellaars naar de oorspron kelijke beteelcenis op het oud-Grieksche looneel) gedragen Mevrouw Cécile Sorel, de zeer beval lige mode- en salon-tooneelspeelsler te Parijs, heeft dit soort schoeisel zelfs met bloole voeten en beenen in een mo dem salonstuk gedragen. Men zegt, dat liet weglaten van kousen in de hoog ge snoerde kolliurn in den a s. zomer in de zeebadplaatsen tot mode zal worden verheven. Maar daartegenover beweren vele men- schen en blijkbaar niet ten onrechte, dal dit niet gebeuren zal wegens de slechte behandeling, die de vrouwelijke voeten in te nauwe en te kleine schoenen ervaren hebben In plaats van die bloole voeten en beenen ziet men nu reeds op straal ■leeschldeurige kousen, die bij voorkeur met een donker kostuum vercenigd wor den en aldus den schijn wekken, nis had de bewuste dame in 't geheel geen kousen aan Naast deze kousen verheu gen zich de in alle kleuren vervaardigde, spinweb-dunne zijden kousen, die de huid sterk door laten schemeren, zich in de grootste populariteit. MsSeMinpn Geen fijne maaltijd is volmaakt zonder zout en toch hoe weinig is er van noodig Gebruik daarom het zuiverste en het beste BUITENLAND. DE TEGEN-REVOLUTIE. In het staatsbestuur van China komen weer voor wie maar even het republi- keinsch vernis afkrabt, beslanddeelen in werking, die onder de keizerlijke dy nastie der Mantsjoe's met een deel der regec rings taak belast waren en toen de vooruitstrevende democraten onder lei ding van den naar Amerikaanschen trant ge vormden Soen-jat-Sen tot de omver werping van het oude regiem gedreven hebben. Nu vindt de president Joe.au- sji-Kai dezen revolulionnair als doods- vijand tegenover zich. En dezen waarlijk j niet alleen. Men kent den naam van den rooverhoofdman Witte Wolf. Met zijn beu- I den schijnt hij lot nog toe weinig succes le hebben gehad Toch wekte hij nog onlangs het geheelc Chineesche volk lot j strijd tegen den „verrader Joean-sji-Kai I op. En is die naam eigenlijk onverdiend'? Hel eigenaardige is, dal Socn-jal-Sen moge de kracht der democratie in Noord- j Amerika en Engeland) geleerd hebben, het staatshoofd te Peking het regcerings- I stelsel van de eerst genoemde republiek lol voorbeeld voor zijn hervormings- arbeid lieefl gekozen voor de wijze, waarop China voortaan zal worden be stuurd. Men kent de sterke tegenstelling, die in de Vereenigde Stalen heerscht lus- schen den uiterlijk zéér democratischen geest, die er het geheele volksleven heeft doordrongen en zicli even goed in Ide af wezigheid en (uiterlijke) minachting voor adellijke titels of ridderorden als in den omgang als tusschen gelijken van over heid en burgers openbaart en anderzijds de macht van den president, die den in vloed, door dc grondwet aan de Wes- tersch-Europeesche vorsten gelaten, een heel eind te boven gaat. Daarvan heeft de wijze, waarop Wilson Iluerta zoo al niet don oorlog verklaard, dan toch daad werkelijk aangegrepen heeft, een merk waardig voorbeeld gegeven De president mag daar nl oorlog verklaren zonder door de volksvertegenwoordiging hiertoe gemachtigd te zijn "Weliswaar heeft Woodrow Wilson thans eerst liet Huis van afgevaardigden, vervolgens den Se naat in zijn plannen gekend, maar vóór het laatste lichaam daaromtrent een be slissing had genomen, waren de voor de bezetting van Vera Cruz noodige maat regelen getroffen. Deze inrichting van hel Staatsbestuur maakt het den president dan ook mogelijk zijn eigen minister van builenlandsche zaken te zijn En dit is (niet erg te betreu ren, gezien het gemis aan diplomatieke ervaring en besef van |uil zijn ambt voort vloeiende verplichtingen evenals zijn ge bondenheid aan menschen, die voor een baantje in aanmerking komen, omdat zij hem in de politiek gesteund hebben, het geen Bryan, eigenlijk minister van bui- tenlandsche zaken aankleeft. De vermenging, boven bedoeld, tus schen rechterlijke of administratieve amb ten en de politiek, die een aiieuw* opge treden president ambtenaren, wier werk kring uiteraard geheel buiten de polilick slaat, als gezanten, door nieuwe doet vervangen, omdat hun denkwijze over eenstemt met die der op dal oogen blik overhecrschende partij of omdat ze de verkiezing van het staatshoofd be vorderd hebben, belemmert eveneens het doordringen van gezonde, democratische beginselen. Die slechte eigenschappen, welke wel de kern van. het Amerikaansch regee- ringsslelscl uilmaken en daaraan knagen als een afzichtelijke plaag heeft Joean-sji- Kai naar China helpen overplanten. Na tuurlijk niet klakkeloos. Boven repten we van raderen uil de staatsmachinerie, wel ke uil die, onder de keizers gebruikelijk, schenen overgenomen We dachten daar bij aan den loenmaligen Groolcn Raad, thans als ,.Raad der Republiek" herleefd. Maar ook dc inrichting van hel Kabi net, der raadslieden van hel staatshoofd, heeft Joean van de V. S afgekeken. Ook 1e Peldng zetelt thans één minister van staal le Washington Bryan, naast Joean de gewezen voogd van den keizer I Is het wonder, dat deze hervorming in achteruilslrcvende richting veler veront waardiging in hel Hemelsche Rijk gaande maakl9 Dat daar verschijnende bladen aan die ontevredenheid uiting geven? Ook daar weel Joean-sji-Kai een mid del tegen Hij tracht de pers binnen de perken 1e houden en zich een waar borg te verschaffen, dat ze geleid wordt door menschen, wier opvattingen ten op zichte Van hel staatsbestuur le vertrou wen zijn en bovendien over groote, ver standelijke vermogens bcschikken. Daartoc eischl de president in de eer ste plaats, dal de namen, leeftijden en verklaringen omtrent het verleden der dagbladschrijvers aan de politie worden overgelegd, voordat vergunning wordt ver leend een blad uit te geven Voorts moe ten bepaalde sommen bij de overheid

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1