MIDDELBIKCrSCHE CBEBA1T. Vrijdag 8 Mei. Uit Stad eii Provincie Nr. los 157* 1914 Deze courant verichijnt dsgelijki, met uitzondering vam Zon- en Feeitdagea. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatsen ia Nederload fraaco pp. 11.25. Afzonderlijke nummer» koiten 5 cent. Advertentiün bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Proipectuisen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiün voor het eerstvolgende nummer moeten des middag» vóór éën uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiün 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel me»r 20 cent. Beclame» 40 cent per regeL Groote letter» naar de plaat», die zij innemen.^ Tot de plaatsing van advertentiün en reclames, niet afkomitig uit Zealand, betreffend# Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentic-Bureai A. DE LA 1AB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De naamiooze vennootschappen en de gemeentekas. De naamiooze vennootschappen weten nu dat de Tweede Ivamer zich verecnigd heeft met het artilcei der inkomstenbe lasting, dat iuplaals van de 2i/g pet. be drijfsbelasting, die nu vau hun uitkeerin- gen geheven wordt zonder de tijdelijke opcenten een bedrag van 5 pet. zal heffen, waarhij dan die opcenten ver vallen. Maar ze weten ook dat hun nog meer te wachten slaat, nl. een heffing door het Rijk van opcenten op die belasting, waarvan het bedrag zal worden uitge keerd aan de betrokken gemeenten. Het kan echter nog een poosje duren t 1 Minister Berlling heeft Woensdag in de Kamer zijn reeds vroeger geuite mee ning, dat het betreffende wetsontwerp slechts behandeld lean worden tezamen met dat lot wijziging der Gemeentewet, toegelicht met verwijzing naar het artikel in laatstgenoemd ontwerp, dat betrekking heeft op een zakelijke gemeentebelasting op het bedrijf. Ter goed begrip van deze kwestie moe ten we eenige jaren teruggaan. Want wat hier besproken wordt is oude geschie denis. De meeste lezers zullen misschien niet eens meer weten dat er nog steeds een wetsvoorstel aanhangig is ter verbetering der gemeente-financiën. Dit bereikte de de Kamer reeds ruim vijf jaren geleden. Het is zelfs onderzocht door (een commis sie van voorbereiding, maai* daarna bleef het rusten. Het kreeg ieder jaar ordelijk een nieuw nummer in de „Bijlagen", maar dat was alles wat er mee gebeurde. De sociale wetten vroegen alle aandacht en werkkracht. De geldnood der gemeen ten, door iedereen als ernstig erkend, moest nog maar zoo blijven. Totdat het vorig jaar, half Juli, dus nadat de verkiezingen reeds hadden be slist, door de reeds demissionaire regee ring een wetsontwerp werd ingediend dat één onderdeel der kwestie behand|el- de. De Kamer heeft niet eens 'kennis geving van de indiening kunnen krijgen. Maar het was er, het nieuwe ministerie trok het niet in, en bijgevolg bleef het er, en bij de behandeling van de boven bedoelde dividendbelasting kwam het ter sprake. Wat in dat wetsontwerp voorgesteld werd, bedoelt de gelegenheid voor d,e gemeenten te openen om ook een belas ting naar het inkomen te ontvangen van binnen het gemeenlegebied gevestigde of werkzame rechtspersonen, dus naam iooze vennootschappen e d. Het denkbeeld is niet nieuw. Hel werd o. a. uitvoerig besproken in het in 1907 verschenen rapport der Staatscommissie voor de Gemeentefinanciën, en werd ook geregeld in het op dat rapport berustend wetsontwerp, dat nu reeds vijf jaar lang op afdoening wacht. Maar er was een groote moeilijkheid gerezen legen de toen ontworpen rege ling, nl. om voor bedrijven, die (in meer dan één gemeente hun arbeidsveld heb ben, te berekenen hoeveel winst in ieder .dier gemeenten gemaakt wordt, terwijl bovendien bij het verschil in heffingsper cent door de verschillende gemeenten het groote gevaar bestond, dat de bedrij ven zich zouden verplaatsen naar de ge meenten waai* ze het minst of Sn 't geheel niets zouden behoeven le betalen Dat had reeds in de Memorie van Toe lichting van het voorstel de vraag doen opperen, of de heffing dier belasting door hel rijk voor alle gemeenten kon geschieden, en de vorige regeering heeft die zaak opnieuw onderzocht. Hel resultaat daarvan was ecu afzon derlijk wetsvoorstel, het hierboven ge noemde van Juli jl waarin al hetgeen op rechtspersonen betrekking had uit dat ontwerp tol wijziging der Gemeentewet werd samengevat De oplossing die daarin wordt aan de hand gedaan, heeft zeer veel praclische voordcelen. Zij kwam hierop neer, dat het Rijk op de bedrijfsbelasting op de naamiooze vennootschappen opcenten zou beffen ten behoeve der gemeenten, en dal het dat bedrag dan aau de gemeenten zou uitkceren in verhouding naar de in iedere gemeente door de naamiooze ven nootschappen uitbetaalde Ioonen. Het aan tal dier opcenten was zoo gekozen, dat zij neerkwamen op een percentage van 4 pet. nl. 160 opcenten op een belasting van 2i/o percent. Om echter tegemoet te komen aan het bezwaar dat dan ook gemeenten die deze heffing geenszins behoeven, daarvan zou den profiteered, werd bepaald, dat het Rijk voor Alle gemeenten 100 opcenten zou heffen, en dat dc 60 opcenten daar boven slechts voor die gemeenten zou den geheven worden, die dat verlangen, en die daarbij dan nog aan zekere gren zen gebonden zoutten zijn. Zoo luidde het wetsontwerp dat door zijn ongelogen tijdstip van indiening bijna onopgemerkt bleef. De huidige regeering heeft het gehandhaafd, maar natuurlijk zal er een wijziging in moeten komen, nl. in hel bedrag der opcenten, wil men hetzelfde resultaat bereiken, daar de basis basis nu niet 2y2 pet is maar 5 pet. Ze zullen op de helft moeten worden ge bracht, dus op 50 voor alle, en op 80 voor de gemeenten die het wenschen. En nu rijst van zelf de vraag of die regeling voor de naamiooze vennootschap pen le bezwarend zou worden. We meenen van niet. Ten eerste mag een billijkheidsmolïef gelden. Thans kan de gemeenteraad slechts „natuurlijke" personen treffen, die in liet gemeenlegebied hun hoofdverblijf hebben, en dim de zg forenzen voor een derde van hun inkomen. Maar de inaamlooze vennootschappen blijven ge heel vrij. En toch profiteeren zij zeker niet minder van hetgeen de gemeente verplicht is te doen dan de natuurlijke personen, ja zelfs kosten zij de gemeen ten vaak belangrijke uitgaven zonder dat daartegenover baten staan. „In een fabrieksplaats", zoo schreef de Staatscommissie van 1907 in haar Irap- port, „zullen de kosten van onderwijs, met name van het ambaclilsonderwijs, de politie, de armenzorg, de brandweer, belangrijker zijn, dan in een gemeente, waar weinig nijverheidsondernemingen gevestigd zijn; en wèl ingerichte ge meentediensten werpen, zoo niet onmid dellijk, althans indirect, voor het bedrijf voordeel af, waarvoor de gemeenten on der de bestaande wetgeving geen aan spraak op eenige vergoeding heeft. „Men zegge niet dat de winsten ,uit het bedrijf in de inkomstenbelasting (ge meentelijke Red. M. CL) bijdragen. Daargelaten dat zij dit slechts doen, voor zoover de winsten ten goede komen aan personen, die in de gemeente verblijf hebben, is deze heffing geen vergoeding voor de bijzondere voordeelen, die het bedrijf van de gemeentezorg ontvangt, roor de lasten die het voor de gemeente meebrengt." Dit laatste argument is een afdoende weerlegging van het betoog dat er een dubbele belasting zou worden geheven. En ten tweede dient gelet te worden op den aard der lieïïing De belasting ge- heven van het dividend der naamiooze vennootschappen, hangt geheel af van de gemaakte winst. Is er geen winst, dan is er geen uilkeering en dus geen belasting. En hij een kleine winst is ide belasting ook gering Dc druk op het bedrijf zelf is dus niet zoo zwaar, dat daarvan moeilijkheden •oor de vennootschappen te wachten zou den zijn. Minister Berlling schreef in zijn Me morie van Antwoord dat naai* zijn mee ning, ook al werd de heffing 'ten behoeve van de uitkeering van naaml. vennoot- pen door de heffing ten behoeve van de gemeenten in totaal op 73/2 h 9 pGt. ge bracht, daardoor de vennootschappen toch niet geacht zouden kunnen worden te zwaar te worden belast. Men heeft ook kunnen hooven dat de belasting de vorming van naamiooze ven nootschappen zou belemmeren. Wc ge- looven er niets van In sommige andere landen gelden nog veel zwaarder belas tingen, en daar bloeien die instellingen even welig op als hier Het wil er bij ons niet in dat er eenige onrechtvaardigheid mee zou gepleegd worden. Is nu echter de vraag wanneer deze regeling in het Staatsblad zal komen. Dal de regeering met de behandeling van dit onderdeel wil wachten tot ook hel geheele voorstel tot wijziging der Ge meentewet wordt behandeld, voorspelt weinig spoed, want er is nog zooveel aan hangig dat eerst af moet. Maar wie weetl Uit Middelburg. Het nafeesten van het 5 Meifeest is nog niet van de lucht, hedenavond kun nen de muziekliefhebbers hun hart weer ophalen, daar nu'-het Chr. gezelschap .Middelburgs Harmonie" verschillende serenades gaat bréngen. - De firma den Boer alhier js voornemens om, hij voldoend gebleken belangstelling een herinneringsalbum aan de 5 Mei-feesten uit le geven. In hoofd zaak zal dit een plaatwerk worden, waar in gestreefd zal worden een zoo volledig mogelijk beeld vaii den optocht enz. le verkrijgen. Hiertoe zullen nieL alleen de eigen foto's der firma, waarvan de brief kaarten slechts een onderdeel uilmaken, dienst doen, doch -zal ook van het werk van andere fotografen gebruik worden gemaakt. Zoo heeft de firma zich dl van hel reproductierecht van eenige zeer fraaie foto's van eén Amsterdamsclvm fo tograaf verzekerd. Een korte beschrijving der feesten en pen lijst der 'deelnëmers zullen "mede wor den opgenomen. Dc inteekening op dit album zal spoe dig worden opengesteld. Het gebeurde na de zitting der rechtbank. Aan het loket 3e klasse van het station vraagt een reiziger om een kaartje naar Goes. „Moet je een retour hebben", vraagt de dienstdoende ambte naar. Neen ik, is 't antwoord, ik zijn vanmorgen pas van Goes gekomen. „Maar waarom nam je dan toen geen kaartje?" „Ja, ik dacht zij zouden me wel houden, mam* ik zijn vrijgespro ken!"" Tableau. - Van den ui'gever R. M. Smits al hier ontvingen wij den zomerdienst van de "Wfalchers'che Zakgids, welk handig en betrouwbaar boekske thans weer is vermeerderd met de dienstregeling van de tram Bergen op Zoom—Tholen. Als alle jaren zal deze gids ook wel weder zijn weg vinden. Uit Walcheren. Woensdagmiddag kwamen twee vrouwen op een hofstede te St. Lau rens en vroegen aan de boerin, die alleen in huis was om eieren te koopen. Nadat zij er een paar gekocht en be taald hadden en onderwijl zich zeer ver trouwelijk voordeden, vroegen zij om gul dens te wisselen van een bepaald jaar tal, waarvoor zij f 1 10 wilden geven. Een van hen volgde de boerin, die om haar geld ging, en 't gevolg was, dat zij na het vertrek der beide vrouwen f 21 miste. Deze waren naar een andere hofstede waar zij echter hun slag niet konden slaan. Op ,'een derde boerderij ging het echter beter, want toen zij zouden ver trekken miste de boerin daar f lo. In middels was echter haar man thuis ge komen, diede beide vrouwen zoolang op zijn erf hield, todat een buurman de gemeenteveldwachter gehaald had, die de beide vrouwen aan de politie le Mid delburg overleverde. Men schrijft ons uit Wiestka- pclle: Het maakt een prettigen indruk de beplante voortuintjes in onze straten. Niet alleen in de beide hoofdstraten, doch ook in de buitenwijken beijvert men zich de tuintjes voor de woningen binnen de „glinden" zoo smaakvol mo gelijk aan te leggen. 'I Schijnt wel, dat een ieder zijn best doel, om op den 31 sten Augustus op zijn voordceligsl uit te komen. Ongetwijfeld valt op dien dag de jury een zware taak le wachten. De burgemeester heeft bekend ge maakt, dat de prijzen voor den wedstrijd in het versieren van voortuintjes als volgt zijn vastgesteld: le prijs f 20 met een zilveren medaille, aangeboden door den heer Commissaris der Koningin: 2e prijs f 17.50 met een zilveren me daille, aangeboden door den burgemees ter van Westkapelle 3e prijs f 15) 4e prijs f 12.50; 5e prijs f 10; 6e prijs f 8; 7e prijs f prijs f6; 9e prijs f 5; 10e prijs f 4; 11e pi-ijs f3; 12e prijs f 2, De volgende bijdragen zijn hiervoor ter beschikking gesteld f 25 door den A. N W. B. Toeristen bond van Nederland f 25 door de Nederl. Automobielclub; f 25 door den Ambachtsheer van West kapelle, mede namens de baronesse douar. Van Doorn van Westkapelle; f lOALoor de vereeniging „Nehalennia" f 5 door de Ver. tot bevordering van vreemdelingenverkeer op Walcheren. Uit Zuid-Beveland. Men schrijft ons uit Goes: Er staal in ons anders vreedzaam stadje, waar kabaal maken vraag hel de klabakkeu maar, die zelfs klagen over de slapte in zaken zoo goed als niet voorkomt, thans een revolutie ge boren te worden en wel naar aanleiding van het Middelburgsch onafhankelijks- feest op den jongslen Mei-Dinsdag. Een groep neringdoenden alhier moe ten dc warme hoofden bij elkaar gesto ken hebben en zinnen op een „coup d'état". waarbij die van Napoleon I uit het einde der 18e eeuw in het niet zal zinken. Er wordt op geheime plaatsen gecom plotteerd waai* heeft de politie nog iniet kunnen opsporen om een aanslag te beramen op Middelburg, welker bewo ners zich hebben durven verstouten om op den Goeschen Mei-Dinsdag een feest te geven, welke dag sinds onheuglijke tij den bij wijze van privelegie was toege kend ik zal eens naslaan of dit soms is geschonken door Jacoba van Beieren uitsluitend aan Goes En nu hebben de Middelburgers echt revolulionnair met dit prive legie gedaan als de Franschen vóór 100 jaar met onze staatspapieren, zij hebben het als scheurpapier behandeld. Tegenover deze gewelddaad zal nu een andere gewelddaad geplaatst worden. De Goesenaars onder aanvoering van een neringdoende, wiens naam nog diep ge heim gehouden wordt, zullen uw stad, 0 Middelburgers, in een onbewaakt oogenblik komen overvallen, om de hui zen van de leden der feestcommissie een brute kracht- en felle, vuur proef te doen ondergaan en meteen op de bewoners wraak te nemen. Het schreit ten hemel, dat Mei-Dins dag deze Middelburgsche bende een roofriddersbende zich van het geld, dat aan de Goesche neringdoenden recht matig toekwam, hebben meester gemaakt Dit eischt wraak! Zoo kookt het bloed van deze anders hoogst minzame winkeliers Ik heb gemeend door middel van uw Middelburgers te moeten aankondigen wat hun le wachten staat, als de gewa pende stedelijke en militaire macht hel niet weet te keeren. Het is nog beter een onheil te voorkomen, daarom lean wel licht van hooger hand een wenk gege ven worden om op de stad Goes als suspect van revolutionnaire plannenma kerij bijzonderlijk te letten Uit Noord-Beveland. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 4 Mei 1914 is lol lusschenpersoon voor de invaliditeitswet voor de gemeente, C o- 1 ij n s p 1 a a l benoemd de heer C Schriel*, in de plaats van den heer J. Heijstelc wiens aanstelling wegens ziekte is inge- trokken. Uit Tholen. Te Tholen is een kies vereeniging opgericht, die zich aansluiten zal bij de Liberale Unie. De beslaande. vrijzinnige kiesvereeniging is ontbonden. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering van Poortvliet werd in be handeling genomen een rapport van den heer Eijsbouts klokkenfabrikant te Asten, omtrent hel door hem ingesteld onder zoek betreffende het scheuren der toren klok, Uit het rapport blijkt dat een begin van scheur onder in de rand reeds oud bleek te zijn, doch dat liet onmogelijk te verklaren is wat van invloed is ge weest op het verder gaan dier scheur. Het komt wel vaak voor dat klokken scheuren zonder dat daarvan eenige re den aan te geven is. Hoewel de klok welke dagteekenl van 1709 gerepa reerd kan worden, acht genoemde des kundige de beste oplossing haar te doen vergieten Men krijgt dan weder een prachtige nieuwe klok van hetzelfde me iaal en dezellde grootte n.l met een mid dellijn van 1.20 Meter en een zwaarte van ongeveer 1000 K.G. Met algemeenc stemmen werd besloten over le gaan lol hel omgieten der klok en dit op te dragen aan voornoemde firma. Tevens werd op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten van genoemde firma aan te schaffen een nieuw toren uurwerk met fwee wijzer- borden voorzien van uur- en minuutwij zers. Door een 16-tal jongelieden te Sta- venisse is onder den naam: „Zang en Vriendschap" een gemengde zang vereeni ging opgericht. Als bestuursleden zijn be noemd de lieeren Van Dienst, Ilart- hoom, Tazclaar, en de dames Van den Berge en Van Pulten. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. I11 de Donderdag te Neuzen ge houden raadszitting werd in handen van B en W gesteld voor het instellen van een onderzoek en uitbrengen van advies een adres van den heer J B. Krijgsman, leeraar aan de II. B. S., betreffende het inrichten eener handelsavondschool. Hel schrijven van de commissie tot voorbereiding van de stichting eener electrische centrale in Zecuwsch-Vlaan- deren, om adhacsie le betuigen aan het verzoek 0111 concessie voor zoodanige cen trale van de cokes-ovensmaalschapij te Sluislcil, bij den Minister van Waterstaat en Ged. Staten ,werd aangenomen voor» kennisgeving. Vanwege de spoorwegmaatschappij Mcchelen—Ter Neuzen is bericht ont vangen, dat geen schoollrein lean worden ingelegd en dat het haai* eenvoudiger voorkomt, de schooluren te regelen naar de uren van vertrek en aankomst der treinen. Naar aanleiding vau een verzoek van den commies ter secretarie, den heer A. P. de Vos, om verhooging van jaarwed de, werd besloten dezen, evenals zulks bij de gemeentewerklieden is geschied, een gratificatie te verleenen, overeenko mende met het bedrag der storting voor zijn pensioen, nl, f 40 Te voren was ver worpen een voorstel van B en W. 0111 te doen vervallen de bepaling dat hel sa laris van dezen ambtenaar met f 120 's jaars wordt verminderd, in verhand met zijne aanstelling als ambtenaar van den burgerlijken stand. Besloten werd B. en W. te machtigen tot hel aanleggen van een wandelpad over den dijk van de gemeentehaven of naar de aanlegplaats der prov boot. Naar aanleiding van een adres van bewoners van Sluiskil werd besloten ook aldaar evenals in de kom der gemeente de pneumatische beerruïming in te voe ren. De machine zal op gezette dagen naar die buurt worden gezonden en een schuit voor berging van den beer zal moeten worden aangeschaft. Aan den heer C. I. Bakker werd tegen 11 Juli eervol ontslag verleend als on derwijzer te Sluiskil. Goedgekeurd werd een aanvulling der oorwaarden voor de uitgiile van ge meentegronden in erfpacht, ter verzeke ring van de rechten van uitweg over an dere perceelen Een verzoek van L J Lansen, om af wijking van art. 10 der bouwverordening werd afgewezen, omdat deze met een kleine verandering in het bouwplan aan den eisch geheel kan voldoen, terwijl werd afgewezen een verzoek van A. de Ridder om de rooilijn voor het bouwen aan den prov. weg nabij Driewegen aan te wijzen volgens het door hem over gelegde plan. Overeenkomstig een schrij ven van Ged. Staten werd die rooilijn be paald op 7 50 M. uit de as van den weg. Tol lid der commissie van toezicht op hel lager en van op het middelbaar on derwijs werd benoemd de heer A. Sprui- tenburg arts De heer A., boekhouder aan de meelfabriek te Sas van Gent had gis teren het ongeluk te struikelen overeen sLoep Hij viel, met het ongelukkige ge volg dal hij een been bralt. —Door dokter Cammaert van Ilontenisse is. in hel Calheehismuslokaal te Bosch- kapelle èenc voordracht gehouden over zuigelingen- en kindervoeding. Circa 150 gehuwden en andere meis jes waren tegenwoordig en luisterden met aandacht naar den spreker, die ruim een uur lang zijn auditorium wist te boeien. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 April tot en met 5 Mei kwamen uit Zeelana ter kennis van den ceutraleu gezondheidsraad 1 ge val van diphterilis uit Graauw en Lan- gendam en van roodvonk 1 geval' te Sluis en 1 geval te Wolphaartsdijk. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepe n te St Kruis* ds. F. van Santen, candidaat te Leiden. Warn*

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1