MIMKUURtSSM® COIRAKT, CEREB0S Z0ÜT 167* Jaargang. W oensdag Mei. Kameroverzicht. Ingezonden Mededeelingen. Binnenland. ült Stad en ProYincie. Ingezonden Mededeelingen. Verminder nw Gewicht op Natuurlijke Wijze. Nr. 106 1914 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feeitdagen. Prys per kwartaal, zoowel voor Middelburg all voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11.2 Afzonderlijke nummers koiten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiön 20 cent per regel. By abonnènlént veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Keclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zy innemen.4 Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Ëandel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bare** A. DE LA HAK As., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel Tweede Kamer. Zitting van Dinsdaj De heer Mar chant repliceerde en viel de heeren De Meester en Ty de- man vrij forsch en heftig aan; de heer De Meester verdedigde zich tegen, dien aanval; do heer Tydeman trachtte, wat volgens hem onjuist was in het dooi den heer Marchant gezegde te weer leggen; de heer Pa tij n schaarde zich manmoedig naast den heer De Meester; de heer B e r 11 in g, de Minister, achtte hulde aan de verdediging van den heer Marchant op haar plaats, doch bleef overigens zijn oude standplaats inne men zie daar de kórle samenvatting van wat heden nog gezegd is over het belangrijke artikel 33, dat de cijfers der Inkomstenbelasting vastlegt 1 Natuurlijk is door ieder 'der heeren een uitgebreide reeks argumenten ontwik keld. Maai- het dient gezegd, dal weinig nieuws werd le berde gebracht. De heer M a r c h an l mocht dan beweren, dal de heer Tydeman hem niet geheel juist had begrepen en het noodig achtte nieu we stellingen over de draagkracht van belastingen le poneeren; mocht het bo vendien noodig achten een vrij feilen en persoonlijken aanval te doen op de hee ren Tydeman, die te conservatief en De Meester, die tc slap was gebleken daarin was toch werkelijk geen nieuw element. De heer De Meester mocht ontwikkeien de onmogelijkheid om de progressie beneden de f 5000 te doen aanvangen zijn rede was vooral van persoonlijk verdedigenden aard. De heer Tydeman mocht er in slagen met juiste voorbeelden aan te toonen hoe zeer vergelijkingen mank gaan en nim mer losgemaakt kunnen worden van de historische lijn |Ook Izijn ,rede was voor al van verdedigend karakter en wilde wegwerpen het denkbeeld als zouden zij, die geen hoogere progressie willen, al len „duisterlingen" zijn. De heer D e Geer mocht de vergelijkingen met „Wehrsteuer" en „Wertszuwachssleuer" verkeerd noemen, uiteenzetten dat een „Erganzungssleur" reeds op zich zelf progressie is ook hier was het slechts nadere uiteenzelling van wat wij in eer ste instantie reeds hoorden Iets nieuws bracht alleen de heer Bos te berde toen hij den heer De Meester vroeg, waarom deze zijn denkbeeld, dat aanvankelijk weinig instemming had ge vonden toch niet in een amendement had belichaamd, terwijl de mogelijkheid van steun door andere partijen toch niet was uilgeslolen. Maar liet was te Iaat ora dezen wenk nog te volgen. Op niet geheel onbedenkelijke wijze heeft de Veer Marchant, wien het agressieve niet vreemd is, het noodig ge acht om het politiek element in de ran gen der concentratie le brengen. Hij her innerde aan de circulaire van den Bond voor SlaalSpensionneering, die een vorig jaar aan de candidalen de vraag stelde of de benoodigde geledeu uit directe be lastingen moesten worden gehaald Hij had toen heel verstandig die circulaire in de prullemand gesmeten, wal hem den steun van den bond kostte. En nu ben ik hel, aldus deze spreker, die hier dit amendement sla te verdedigen om de progressie in deze directe belasting le verlioogen; en als dit amendement niet wordt aangenomen, zal het Nederland- sche volk welen, aan wie hel de tabaks en bierbelasting te danken heeft en te wijten, dal de suikerpot wordt aange sproken. De heer Ty de m an' sloeg van zich af door op te merken, dat ook hij de verplichting op zich genomen heeft om de kosten van staatspensioimeering uil directe belastingen te dekken. De heer P a t ij n ging verder en weerlegde vinnig het vinnige slot van den heer Mar chant Hij voelde zich in geen enkel op zicht ontrouw aan vroeger gegeven be loften als hij legen dit amendement stemde, daar hel bedrag, dal uit deze inkomstenbelasting wordt gehaald liooger is dan ooit iemand heeft verwacht. Maar de heer Patijn reserveerde zich zijn hou ding tegenover bier- en tabaksbelasting, en bleek bijna voorstander van het amen dement van de vrijzinnig-democraten op artikel 121, dat de financiën uit het moe ras zal kunnen helpen De politiek spiegelde zich ook in de stemming af. Hel amendement van den Jieer Bos ,dal mei 59 tegen 26 stemmen -werd verworpen zag slechts sociaal-de mocraten, vrijzinnig-democraten en 'den meer linkschen vleugel der Liberale Unie voor zich Hel amendement der sociaal democraten dat met 65 tegen 20 stem men werd verworpen zag ihet meerendee) der vrijzinnig-democraten voor zïch en een tweetal liberalen, die heeren De Muralt en Fock. Beide waren dus ver worpen, waarmede tevens het regeerings- voorstel was aangenomen. Toen werd aangevangen met artikel 35, dat in het regeeringsvoorstel ven nootschappen, vereenigingen, maatschap pijen en stichtingen met 5 o/0 belast De heer Van Vuur en wilde dit terug brengen lol de 23/, o/0 van het oor spronkelijk ontwerp de heer Van Nis- pen wil de belasting met 23/t <y0 doen aanvangen en doen stijgen naar mate de ultkeering op het gestorte kapitaal hooger wordt, waarmede hij wenscht te voiorkomen, clat instellingen met matig rendeerend kapitaal lol de hoogere be lasting evenveel moeten bijdragen als instellingen, die kapitalistisch schitterend gaan. Slechts de heer Van 'Vuuren heeft heden zijn amendement kunnen verdedigen en ware ongetwijfeld in deze verdediging nog bij ven steken, indien niet de voorzitter hem tot verder spre ken had aangemaand We zijn toen ont haald op een historisch overzicht van de dividend-belasting, op juridische beschou wingen over de vennootschappen als rechtspersonen, de economische opmer kingen over den bloei van vennoot schappen ten bate van geheel liet Neder- landsche volk, dat we geneigd werden om mede die arme vennootschappen te gaan beklagen, welker commissarissen immers zoo weinig kannen missen! V. d. M. Ofschoon onmisbaar, kost het zout dat U bij de maal tijden gebruikt, het minst van alles, wat voor de tafel noodig is. Waarom dus niet het beste te ge bruiken STAATSRAAD STRUYCKEN. Tol opvolger vap inr. Borrel is in den Raad van State benoemd prof. mr. A. A A. II. Slruycken, hoogleeraar aan de uni versiteit te Amsterdam. Prof Struycken is iemand die ook bij zijn politieke tegenstanders hij is katholiek hoog gewaardeerd wordt om zijn groole kennis en die in dc acht jaren van zijn hoogleeraarschap zich onder de studenten een groolen toeloop had ver worven door zijn heldere voordrachten. Zijn speciaal vak staatsrecht en admi nistratief recht maakt hen bijzonder geschikt voor zijn nieuwe betrekking, maai- voor de Amsterdamsche Univer siteit, die naar de Amsterdamsche corres pondent der N. R C. in herinnering brengt, nu reeds achtereen van haar hoogleeraren naai- den Raad van State zag geroepen Asser, Moltser, Jitta, en Struy- ken, beleckent zijn vertrek een gevoelig verlies. Dc benoemde is 41 jaar oud, en werd op 33-jarigen leeftijd hoogleeraar. Bij ve len buiten de uuiversiteil is hij bekend geworden door zijn artikelen in ..Van Onzen Tijd". ZEEUWSCHE ZAKEN VOOR DEN RAAD VAN STATE. Bij Kon. besluit is alsnog goedkeuring verleend aan de door de Raden der ge meenten Bruinisse, Arnemuiden en W o 1 p h a a r t s dij k vastgestelde re gelingen betreffende het verhaal van de inkoopsommen en pensioenbijdragen op gemeente-ambtenaren in verband met de invoering van dè Pensioenwetten voor de geineenle-ambtdharen. Overwogen ij hierbij dat Gcd. Stalen hunne goedkeuring wel kunnen weigeren aan verordeningen als hier bedoeld ook indien het daarbij vastgestelde verhaal op de ambtenaren geheel binnen dc gren zen der wet valt, doch dal zij daartoe bij oen met redenen omkleed besluit moeten doen blijken waarom in het geval zooals het zich hier voordoet tegen de door den Raad vastgestelde regeling bezwaar be staat en zij niet kunnen volstaan met een beroep op de algemeene regeling door hen zeiven voor hunne provincie vaslge- gesleld, en dat nu voor dit geval niet is gebleken dat op een anderen dan den in het bestreden besluit aangevoerden grond de goedkeuring aan de verordening zou moeten worden onthouden. Uit Middelburg. Er kwam ons heden iemand ver zoeken het denkbeeld te opperen om de talrijke ballons die gisteravond niet gebrand hebben le bewaren voor het Landbouwfeest, en ze <lan op een druk ken dag bijv een Donderdag te gebruiken en zoo aan de stad een feestelijk aanzien te geven. Het denkbeeld lijkt ons uitstekend, en Sve bevelen liet gaarne aan in de aandacht van alle buurtcommissies. De collecte voor de armen gisteren in dc Nieuwe kdrlc heeft opgebracht ruim f 237. 's Middags lusschou 12 en 1 is hiervan een feestgave uitgereikt aan de behoefligen der Ned. Herv gemeente. Ook bij den dienst in de Noorderkerk is een collecte voor de armen gehouden. Door een der firmanten van de fir ma Den Boer zijn gisteren van den op tocht en van eenige groepen daaruit mooie foto's genomen, waarnaar een serie prentbriefkaarten is gedrukt, die reeds van hedenmorgen kwart voor negen af bij haar verkrijgbaar zijn. Aan de lïcht- drukkerij van de Gebr. van Straaten, die hiervooi*zorgde, komt wei een woord van lof toe "voor deze uiterst vlugge (afwer king; zij hebben vele stadgenooten aan zich verplicht. Uit Walcheren. De afdeeling St. Laurens der deel nemers aan de eerewacht der landlieden in de historischen optocht le Middelburg verzamelde zich le ongeveer half tien op liet dorp. Na het opstellen van den sloet ging het stadwaarts Aan de woning van den burgemeester gekomen werd halt ge houden, en daar hield commandant Abra- hamse een toespraak tol het hoofd dei- gemeente, waarin hij dezen namens allen complimenteerde en dank bracht voor het aanvaarden van hel aanbod van de feestcommissie voor Middelburg's 100- jarig onafhankelijkheidsfeest. Het was dien dag, zoo herinnerde de spreker juist 100-jaar geleden, dat onze voorvaderen van St. Laurens ook deel uitmaakten van den optocht, die toen ge houden werd Wal hun bezielde, toen zij zich weer vrije burgers van Nederland mochten noemen en overal de „Oranje- boven's" gehoord werden, nu zij voor al tijd het Fransche juk, dat hun zoo ge kneld had, aflegden, lezen we op iedere bladzijde uit de geschiedenis van djien tijd. Daar St. Laurens toen in de voorhoede reed om zijne onverschrokkenheid en er enkelen zijn, waaronder ik ook behoor, die uit de families van dien lijd voortgesproten zijn, willen we niet de overigen als echte Oranje-klanten dit heu gelijk 100-jarig jubileum mee helpen vie ren en zullen we weder de voorhoede vormen. De -spreker eindigde met een woord van dank voor de lusschenkomst van den burgemeester, en van den heer Vader en hoera's voor de leden van het Vorstelijk Huis en voor den burgemeester De aangesprokene, door deze toe spraak aangenaam verrast, dankte den commandant met eenige woorden voor de vriendelijke ovatie Het was hem aange naam, dat de bevolking van St. Laurens zich than1 kranig houdt om te bewijzen dat het zijn voorgeslacht eert en dit op deze wijze loont. Onder het zingen van het ,,Wien Neer- lands bloed' werd de tocht nu over Brigdamme verder vervolgd Een tweede oponthoud had nog plaats aan het Café Bloemendaal, waar den deelnemers door den commandant een glas wijn werd aangeboden en nog een dronk werd ge wijd aan hei welzijn van de leden der sub-commissie van de eerewacht der landlieden te paard. De St. Crt. van lieden bevat dc akte van de coöperatieve Boerenleenbank te Oost en West Souburg (bijv. no. 3660). Uit Schouwen-Duiveland. Men meldt ons uit Bruinisse Maandagmiddag geraakte bij een hevi- gen rukwind de machine van de sleep boot Engelina, kapitein St. Muller van Pullershoek, met een sleep achter zich op het Krammer defect, zoodat de boot hulpeloos raakte. De kapitein van een sleepboot van den heer Noels van Hans- weert, het ongeval ziende, bracht eerst zijn eigen sleep in de tramhaven te Bruinisse, waarna hij lerugstoomde en de sleep behouden in de tramhaven l>in- nenbracht. - Bij Kon. besluit van 1 dezer is, met ingang van 1 Juni 1914. opgeheven het ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnzen te Noord- we 11e; ingesteld een ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnzen le Re- nesse voor de gemeenten Renesse, Noordvvelle, Haamslede, Burgh, Seroos- kerke (Schouwen), Ellemeel en Eikerzee; zijn benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Renesse, G. J R. Slotboom, surnumerair der direc te belastingen, invoerrechten cn accijn zen uit de directie Amsterdam. o Uit Tholen. In de Maandag te Tholen gehou den ingelandenvergadering van hel wa terschap „dc Vrije Polders onder Tho len" werden de rekening over 1913 en de hegrooling voor 1914 vastgesteld BesloLen werd niet voort te gaan met aanleg van Mac Adamwegen. Meer voor keur werd gegeven aan verharding met grind van nog onverharde wegen. Er werd beslist, dal snellere uitvoering zal gegeven worden aan het in 1911 vastge steld grindplan en dat in verhouding tot de uitgaven daarvan de polderlaslen zullen verhoogd worden. De heer M. Christiaanse, welke perio diek aftrad als gezworene, wenschte op grond van hoogen ouderdom niet meer lin aanmerking te komen voor plaatsing op de aanbeveling Daarop werden geplaatst le. de heer J M. Wagemaker, 2e. de heer D. van der Maas, 3e. de heer M. I Hage Ter vervulling van de plaats welke we gens aftreding van den gezworene, den heer W A. Biereus, moei vervuld wor den, werden in de eerste plaats de af tredende en als 2e en 3e candidaat de Iieeren J A. Stoutjesdijk en Th. A Aert- sen op de aanbeveling gebracht. Een voorstel van den ingelande J. A Geluk om heulen en dammen in de hoofdwaterleidingen te leggen op reke ning van de polders werd verworpen. Besloten werd adhaesie te betuigen met een schrijven van liet vorig jaar van het gemeentebestuur van Tholen aan de Re geering omtrent de overbrugging van de Eendracht. O— U i t Zee uw sch-V laanderen O. D. In de Dinsdag le Axel gehouden vergadering van den gemeenteraad, waar bij alle leden tegenwoordig waren, werd aangeboden het verslag woningwet en het gemeenteverslag over 1913; de reke ning Burgerlijk Armbestuur in ontvangst f 4779-14» en uilgaaf f 4370 916, alzoo met een batig slot van f 108 23. Goedgekeurd werd de rekening van gemeente-gasfabriek over 1913, welke re kening is nagezien door de gasconimis- sie en vastgesteld door Burg. en Welh. op f20.443 34 in ontvang en f20 242.91 in uitgaaf, alzoo met een batig saldo van f 200 43 Afwijzend werd beschikt op een re clame in zake aanslag vergunningsrecht van den café-houder G. Gilyamse Naar aanleiding van een verzoek om verhoo ging van salaris van den lantaarnopste ker te Spui werd besloten adressant in overweging te geven zich le wenden tot den gemeenteraad van Zaamslag. Naar aanleiding van een schrijven van de commissie van voorbereiding voor de stichting eener electrisclie centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen werd besloten, over eenkomstig het bijgevoegd model een ver zoek te richten tot den minister van Waterstaat om concessie te verleenen aan de Association Cooperative Zélandaise de carbonisation te Sluiskil. Dit besluit werd genomen op grond van de mogelijkheid om met eleelrische verlichting eventueel de buitenwijken der gemeente te verlichten en ook voor be weegkracht voor den landbouw, waartoe de gemeentelijke gasfabriek niet dienstig kan zijn Ingewilligd werden de verzoek schriften van W. M Vissclier en J. K. Vink, om een stoep te vernieuwen en een rolluik aan le brengen. Voor den boekhouder der gemeente- gasfabriek werd een instructie vastge steld. De zekerheids-stelling voor den te benoemen gomeonle-ontvanger werd vastgesteld op f 6000 en die voor den boekhouder der gasfabriek op f 1500. Voor het eventueel bouwen aan den nieuwen straatweg tussclicii dc spoor wegoverwegen no. 94 en 95 werd de rooilijn vastgesteld Besloten werd tot den aankoop vao een brandkast voor den gemeenteont vanger. Tot gemeente-ontvanger en boekhou der der gemeentelijke gasfabriek werd benoemd de heer P de Putter te Axel met 6stemmen; op de heeren J C Vink en J E. Blansaart, beiden le Axel, wa ren ieder 2 stemmen uitgebracht en op den heer J Augusleijn te Axel 1 stem Zwaarlijvigheid kan tegenwoordig op volkomen natuurlijke wijze genezen wor den. Deze methode is de eenige, welke een spoedige gewichtsafname bevordert en tevens een aanleg voor vetvorming voorgoed tegengaat „Boranium-Bessen" oefenen op hetge- heele gestel een weldadigen invloed uit, daar ze de spieren en zenuwen verster ken. De werking van deze kleine, bruine besjes veroorzaakt niet het minste onge makken; zonder de gewichtsafname en het volmaakt gezonde gevoel, dat men krijgt, zou niemand bemerken, dat de lichaamsomvang wordt teruggebracht. Men behoeft slechts vier bessen per dag in le nemen en daar deze zeer klein zijn en een aangename smaak hebben, zijn zij een ideaal middel voor de gene zing van zwaarlijvigheid. Bij een gebruik van ongeveer twee maanden, neemt elk besje circa 30 gram vet uit het lichaam weg. Op het oogenblik zijn „Boranium- Bessen" bij het groole publiek weinig bekend, doch elke apotheker of dro gist kan ze voor u verkrijgen, indien gij er hem om vraagt. Lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijlis-direete belastingen in de provincie ZEELAND. (Vastgesteld hij besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 21 April 1914! Dc bevolking der provincie bedraagt 232 515 het getal hoogstaangeslagenen 155. Adaina Zijlstra, Pieter. te IJzendijke, geb. le Hariingen 23 Juli 1866. Adriaanse, mr. Johannes, te Middel burg, geb. te Middelburg 4 December 1867. Alberts, Eduard Marcel, te Middelburg, geb tc Bergen op Zoom 16 Juli 1873 Allaart, Ilouterman Wisse, te Middel burg, geb. te Scrooskerke (W.) 10 Augus tus 1851. Bel, mr Johann Heinrich van, te Mid delburg, geb to Woerden 7 October 1860. Bilt, mr. Francois Nicolaas van der, te Middelburg, geb. te Tholen 3 Novem ber 1854. Blum, Johann Heinrich, te Aagtclcerke, geb. te 's Gravenhage 8 Maart 1852 Boasson, Herman, te Middelburg, geb. te Middelburg 12 Augustus 1847. Boasson, Mannes Gottlieb, le Middel burg, geb. te Middelburg 22 Augustus 1851 Bokx, Marcus de, te Goes, geb. te Wol- pliaarlsdijk 17 Juli 1842. Boogaert, jhr. Paul Jacques, te Middel burg, geb. (e Middelburg 3 Februari 1874.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1