fersGhillende BeiisMsa BUITtHLAXD. FEUILLETON. De Ziel Tan Margaret Rand. Ingezonden Meneneeiingea, Handelshericliton. PRIJZEN VAN EFFECTEN &..d verten tiêu. Grijpskerke. Opneming Wegen en Voet paden met de Kunstwerken. koop werd aangeboden. Maar die vrees schijnt overbodig, want het is, volgens het „H. v A.", gekocht dooreen sena tor, van wien men verwacht, dat hij liet kasteel, waarin zich nog Rubens' teeken tafel en het plakbiljet bevindt, waarop de veiling van 't goed werd aangekon digd, toen Rubens het aankocht, wil op knappen en in goeden staat houden zal In de geheele futuristische bewe ging dezer dagen zal de belangstellende, vooral' hij, die futuristische schilder stukken heeft gezien en de stuwkracht, daarin uitgedrukt, evenmin als de vijan dige houding, daarmee tegen veel sleur in de kunst van lieden aangenomen, terstond als waanzinnig verwerpt, een te veel aan louter verstandelijke theorie be rispen. Dal deze theorieën van een lol in de dolste anarchie gedreven impressio nisme, onmogelijk in praktijk konden worden gebracht, was al bij voorbaat duidelijk. Nu hebben de Italiaansche futuristen deze opvatting zelf gerechtvaardigd. De eerste zin in een zoo even verschenen theorie der kunstbeoordeeling toch luidt: „de kunst is een nauwkeurig meetbaar uitvloeisel van het brein." In den haak? Men zegt, dat zelfs Homerus wel eens een dutje doet. Een zoo beroemd en ervaren schilderijenkenuer als dr. Bode te Berlijn heeft zich wel eens vergist. Het hieronder vermelde, ontleend aan de „Hamburger Nachrichlen" loont (ten over vloede) aan, dal hij ook wel eens zeer uitgeslapen kan te werk gaan. Toen een zekere heer Emden zijn schilderijenverzameling wilde verkoopen, nam hij Bode in den arm, die hem mee deelde, dat een sluk, aan Emden als een Rembrandt verkocht en dat Tobias en den Engel voorstelde, niet door dien schil der, maar door zijn leerling, Govert Flinclc vervaardigd was. Bode liet zich daaromtrent met de meeste beslistheid uit en beriep zich bovendien op hel oor deel van zijn assistent, Friedlander. Daardoor bleef den eigenaar geen zweem van twijfel over. Dus deed hij den man, die hem het schilderij als van Rem brandt had verkocht, een proces aan, dat nog hangende is, en verkocht hij het als een Flinck voor 6200 mark. Emden verbaasde zich echter, toen de kooper niemand anders dan Bode bleek en nog meer, toen hij naderhand in een courant las, dat deze kunstgeleerde een museum het bewuste schilderij, gerestau reerd en wel, ten geschenke had aan geboden en dat Bode daarin niet een werk van Flinck, maar van Rembrandt ontdekt had! Als zoodanig staal het dan ook in '1 museum ingeschreven De heer Emden is kort nadien ge storven. Zijn erfgenamen vervolgen even wel' in rechte behalve den eersten ver- kooper de heeren Bode en Friedhinder. In eersten aanleg beslisten de rechters evenwel, dat de goede trouw van Bode daarbij ongerept is gebleven. dat zij op sommige plaatsen zelfs er in geslaagd zijn, belastingen te innen. De reden van deze Albaneesche goed gezindheid moet gelegen zijn in de om standigheid, dat de bevolking ziet, hoe dfe belastingpenningen gebruikt worden voor de totstandbrenging van direct voor haar zelf nuttige werken een der officieren zorgde er reeds voor den aanleg van veertig kilometer lelegraafgeleiding! SPORT. Het Nederlandsch elftal De Nederlandsche elftal-commissie heeft het elftal, dat 17 dezer tegen Dene marken zal spelen, als volgt samen gesteld Göbel (d.); Wijnveld, Bouman Ca.) Boutmy, De Ivorver, Van der Nagel (H. F. C.) (m.); Noorduijn, De Groot, Buitenweg, Vos, D. Kessler. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Door de landbouwverecniging „Unilas" te C o I ij n s p 1 a a t werd aanbesteed de levering lusschen 11 en 16 Mei van 1090 balen Chilisalpcter, welke levering ge gund werd aan de firma Krijger te Krab- bendijke voor f 11.52 per baal na loling met den heer J Kostense te Krabben- dykc. H. M. de Koningin heeft, naar dei N. R. C. meldt een gift vanr t' 100 ge schonken aan de vereeniging Hofwijck. Volgens het Dcensche blad Poliliken zal Prins Hendrik der Nederlanden den 3en Juli zijn Noordsche reis aanvaarden en ccrsl to Kopenhagen komen. Daar zou hij twee of drie dagen blijven. N. R. C. Minister Cort van der Linden heeft, naai- de N. Gron Ct. meldt, aan mej De Boer, die Zaterdag het R. K. zieken huis te Groningen verlaten heeft, bloe men gezonden. De D. Crt meldt, dal voldoende bijdragen of toezeggingen voor bijdragen zijn ingekomen zoodat de tot standkoming van een standbeeld voor gebroeders De Witt te Dordrecht verzekerd mag wor den geacht. Maandag is, naar de N. R. C. meldt, in het Van Ilersonziekcnhuis te Gouda de 21-jarige Van den B. overleden, die Vrijdagavond jl. bij een worsteloefening j bij een vereeniging den halswervel had I gebroken. Zaterdagnamiddag is, naar hel Hand. meldt, aan de Jacob Catskade te Amster dam een vrouw uit de 3de verdieping van een huis gevallen, met het gevolg, dat zij onmiddellijk dood was. Bij haai- val kwam de wouw terecht op een man, die daardoor licht verwond werd. Eenigen tijd geleden had ecu „bo xer"' in of bij Frankfort aan ae Main een bejaarden arbeider doen vallen, waardoor deze ernslig ongesteld was geworden. La- Ier ontdekte de man, dat een in de na bijheid van de plaats, waar t ongeluk voorviel, wonend persoon een dergelijk dier bezal. De arbeider wendde zich deswege tot het gerecht in de genoemde slad en dat daagde den hondenbezitter met het be wuste dier vóór zich, opdat de identiteit zou vastgesteld kunnen worden. De „Köln. Ztg." vertelt nu, hoe deze met twee honden verscheen en doodkalm de getuigen liel redekavelen, of de schul dige al dan niel daarbij was, waarna hij door middel van zijn verdediger deed verklaren dat de bewuste dieren, vol strekt niel aan hem hoordcu, daar zijn eigen hond nog vóór de deur stond. Toen werd deze met een vierden boxer, die zich in zijn gezelschap bevond, de recht zaal binnengeleid. Nadat de vier soort- genooten elkander aller opgewektst be groet hadden, wees hel gerecht de klacht af daar de boosdoener niet meer te vin den was. Tc Milaan is een proces begonnen legen een gravin, die van moord wordt aangeklaagd. Zij heet Maria Oggioni Tie- polo, is de echtgenoote van een officier en heefl liet vorig jaar den oppasser van haai" man dood geschoten, omdat hij vol gens haar voorstelling haar met zijn lief desbetuigingen lastig viel. Uil andere fei ten schijnt echter te blijken, dat de gra vin met den jongen soldaat, die in 'l al gemeen dc gunst der vrouwen genoot, in intieme verstandhouding stond. Hel geding zal minstens Iwce weken duren, daar niel minder dan 130 getuigen moeten worden gehoord. ONDERWIJS. Voor het coöperatief examen van den Nederlandsclicn coöperatieven Bond o. a. J. C. Cornelis, te V1 i s- LANDBOUW. Door den Nederlandsche Tuinbouw- raad wordt in een pers-communiqué ge waarschuwd tegen de voorstelling in som mige advertenties van „Landzichts kwee- kerijen, Leiden" gegeven alsof deze fir ma de koninklijke tuinen van planten mocht voorzien. De kweekerij heeft naar de Tuinbouwraad vernam nimmer aan die tuinen geleverd LEGEB EN VLOOT. De Nederlandsche officie ren in Albanië. Het N. v. d. D. verneemt, dat de Ne derlandsche officieren, die in Zuidelijli Albanië de gendarmerie georganiseerd hebben, in die male het vertrouwen der Albaneesche bevolking weten te winnen, Dc sedert 3 September van het vorige jaar te Reeuwijk vermiste D. IC., terecht. Hij is te Hengelo op een fabriek werkzaam. N. R. C. - Zaterdagnamiddag is in De Plaaï, ten Zuiden van Delden, naar de N. R. C. meldt, een boschbrand ontslaan, die vrij groote schade aangericht heeft. Te Doornik werd bij opgravingen, een voorwerp gevonden, dat als een sie raad van hel zuiverste goud uit een Ro- meinsch graf op roode slof in een goed gesloten glazen kast in 't museum ten. toon werd gesteld. Daar bewonderde men hettotdat bleek, dat hel een doodge wone knop van een damcshosdenspeld was, door een advocaat gevonden, die' het ding (ter waarde van 0.75 fr weg wierp op de plaats, waar gegraven werd. Dc burgemeester van Lyon had bij zijn laatste bezoek aan Brussel zoo veel schik in het bekende beeldje „Man- neke-pis', iederen bezoeker der Belgi sche hoofdstad bekend, dat hij verzocht en verkreeg, dal een afgietsel zou worden gemaalcl van die fontein. Dit afgietsel zal op een openbaar plein ■an de Rhöne-slad worden geplaatst. (Nadruk verboden). L. I. ME A DE. ONZE TAAL IN 'T BUITENLAND. Onze taal heeft voldoende levens kracht, als we deze maai' niet moedwil lig legengaan En de male van die groei kracht eener taal hangt uit den aard dei- zaak in de eerste plaats af vim de vita liteit, die hel volk bezielt, hetwelk die laai spreekt. Die vitaliteit openbaart zich weer rechtstreeks in den eerbied, die het voor zijn eigen taal koestert. Want men vorgete niet de gulden woor den, eens in een hoofdartikel van de „Ternps" uilgesproken: dat een natie in internationaal opzicht juist zoo veelwaard is als ze eerbied heeft voor eigen na tionaliteitsrechten. Of in de menschen- wereld overgebracht: ieder wordt in zoo verre door zijn omgeving geacht, als liij j zich zelf eerbiedigt. De zelf-eerbiediging moet hier natuurlijk op het plan worden gedacht, waarop het Nederlandsch taal- eigen het woord „eerbied" heeft ge steld. Voor overdrijving worde in beide gevallen gewaakt Overdrijving school ongetwijfeld in den oproep, onlangs in Nederlandsche bla den verschenen, om de in Sleeswijk-Hol- stein wonende, kort na het midden der vorige eeuw bij Duitschland ingelijfde Denen in hun taalstrijd te steunen Al treden de overheidspersonen daar onge twijfeld wel eens dom-ruw op (de kunst om vreemde elemenLea met de eigen na tie te doen samensmelten, de Elzas, Po len en Sleeswijk-IIolstein bewijzen het, verstaan de Duilschers niet), ait is te vens wellicht de voornaamste drijfveer van het daar nog smeulend verzet. Te- recht maande de in Vlaanderen ver schijnende „Nieuwe Gazel", dat de Noord- Nederlanders him steun beter aan de Vlaamsche beweging kunnen verleenen. Wist men, dat aan de hoogeschool te Bonn colleges in het Nederlandsch gege ven worden? Een lid van hel Pruisisch Huis van afgevaardigden vesligde daar de aandacht op, uitbreiding dier lessen en verhooging der bezoldiging van den betreffenden lector bepleitend Bovendien is onlangs een Ilaliaanscli ingenieur, Cuppari geheeten, overleden, die zich onze Laai had eigen gemaakt, om de in het Nederlandsch geschreven werlcen over waterbouwkunde te kunnen lezen en die bij zijn bezoeken hier te lande van dil vak een diepgaande stüdfie heeft gemaakt. BEKNOPTE MEDEDEEL1NGEN. Gisteren in het Britsche Parlement de slaatsbegrooting indienend, zei Lloyd George, dat het afgeloopeu jaar voor de scliatkist zoo voorspoedig is geweest, dat hij verlaging van belasting zou heb ben kunnen voorstellen, indien de uitga ven voor de vloot sinds 1909 de ramin gen niel hadden overtroffen. Nu is er een tekort op de begrooling, tot welks dekking een verhooging der inkomsten belasting voorgeslagen werd. Noord-Amcrika zoowel als Huerta en zelfs Carranza hebben dus in begin sel de door de drie Zuid-Amerikaansche staten aangeboden bemiddeling aanvaard Huerla heeft voor de conferentie, waar over die bemiddeling zal worden beraad slaagd, twee afgevaardigden aangewezen Veel verder is men nog niel. Noch om trent de plaats, waai* de conferentie plaats zal hebben, noch de grenzen van hel gebied, waarover (te bemiddeling zich zal uitstrekken, is iets stelligs be kend. BURGERLIJKE STAND. Vlissingen. Van 2— 5 Mei. Getrouwd C. J. H. du Gardeio, jzn. 26 j. met M. .1. Legein jd. '22 j. RovallonT. Hak, geb. De Voogd, d., C. van Leeuwen, geb. Van der Noordt, z A. G van der Hoeven, geb. Pieijte, d., S. Boers ma, geb. De Ridder, d„ J. P. Seliut- ijser, geb. De Vliegher, z. a05e STAATS-LÜTKÏL'J 4e fcJusBe. Ie lijst Trekking van Maandag 4 Mei. Prijs ven 1 '2000 No. 4843 1500 9281 1000 2196 3839 4388 400 3800 9460 200 16849 100 9144 10337 13749 15208 15638 18468 19069 Prijzen van t 65. 338-2 3943 8653 9323 11445 13510 3400 4009 8660 9325 11485 13559 3412 6975 8679 10292 11491 14194 HANDEL EN NIJVERHEID. Visscherij. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, met afwijking in zoover van het voorgeschrevenc in art. 10, let ter 1, van liet Biniienvisscherijreglemeut bepaald, dat de gesloten tijd voor het vissclien met het kruisnet in de provincie Zeeland in 1914 zal eindigen op 17 Mei in plaats van op 31 Mei. (Stct Firma Th.A.A.Simonis.DEM HAAB Fabriek en Magazijn van ZIEKEWAGEN5 - ZIEKESTOELEM CLOSET- ROL-en DRAAGSTOELEN 52). Waar spreek je over, Suzette? Dank u, moeder, ik zal geen cotelel eten, maar wat kaas nemen en een glas Rijnwijn. Suzetle beefde. Er was nu geen twij fel meer, want Charlotte schreide anders nooit en haar uitstekende eetlust was spreekwoordelijk. Het dienstmeisje, dat Charlotte had voorzien van 'l geen zij wensclile, ver liet de kamer. En ik heb het nooit nooit gezien, snikte Suzetle, en jé zeide, dat het mooier was dan mijn Teddy Bear. Suzette, je wordt bij den dag dwa zer en meer bedorven. Zeg wat je be doelt en ga dan de kamer uit. Dat doe ilc niet, doe ik niet voor dat moeder dat zegt en ik wil weten wanneer hel kindje gestorven is, dat ik nooit "heb gezien. Je bedoelt het kind van John. Het is niet dood. Hij is volmaakt gezond. Hoe kom je aan dat idee? O, wat heerlijk, wat ben ik blij Ik was zoo verschrikt. Ik had het nog niet gezien, en moeder zei, dat wij het misschien vandaag zouden gaan kijken. Maar waarom veronder stelde je, dat een gezond kindje dood was? Om je oogen. Jij schreit nooit en ze zijn zoo rood. Charlotte, die reeds wrevelig gestemd was en zicli nauwelijks goed kon houden, slond nu van haar stoel op. Kom, Suzelte, je hebt nu genoeg gegeten opgemarcheerd 1 Ik ga niel, of moeder moet 't zeg gen. U verlangt niet, dat ik opmarcheer, is T wel moes? Deze laalste woorden gingen van een smeekendey blik op haar moeder ver gezeld. Maar mrs. Mansfield zag, dal er iets bijzonders was, wal Charlotte hinder de en dus moest de oudste en minst ge liefde dochter nu voor gaan. Wees niet zoo barsch legen de klei ne, Cliattie, zei zij Suze, schatje, kom eens hier. Moeder moet je iets influiste ren. De armpjes werden om moeders hals geslagen. Als je nu zoet naar juf gaal, dan neem ik je vanmiddag misschien mee naar liet kindje en nicht Margaret. O, moesje, hoe lief van ul En het kind ging levx-edeii gesteld en glimlachend heen. Ik wilde Charlotte, dat je niet zoo bits tegen Suzetle was. Wat heeft zij eigenlijk gedaan'' Zij is zulk een lief schepseltje en niet aan zulke harde woor den gewend. Ik wou niel hard tegen haar zijn, moeder, maar zij verveelde mij nu vree- selijk. Ik lieb verdriet en zij merkte dat; juist als al die enïants terribles. U be derft haar natuurlijk vreeselijk, maar om 's hemels wil laten wij nu niet over haar pralen! Er zijn ernstige dingen om ons mee bezig te houden. O. kindlief! Wat bedoel je? Dan is er iels niet in den haak. O, hoe vree selijk! En toch heb ik, toen ik vanmorgen liet vragen, het bericht gekregen, dal beiden uitstekend waren. Zij zijn beiden ook heel goed Mar garet is alleen wat zenuwachtig, maar dat is niel te verwonderen. O, Charlotte, dat ben ik niet met je eens. Wanneer er zich bij de moeder na haar bevalling svmptonene van zenuw achtigheid voordoen, dan moet daar da delijk werk van gemaakt worden ja dadelijk. En je weet, welk een vreeselij- ITogcua het vroeg ter perse gaan van dit blad kon heden geeu Beursnotrcrin worden opgenomen. POS l'EKIJËN Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten gedurende de 2e -Lelft der maand April verzonden van MIUDELBCUG. Binnenland. Brieven. D. Hollander Amsterdam, J. Jongeneelen Roosendaal, D. v. d. Vlies Briefkaart. J. Kuppel Lotterdam. Buitenland. Brief. Mme. Barcnne Brussel. Briefkaarten. V. d. Kelder Anvern, D. Rouul Brest, J; Cohen Dinsluken E. Jacobs Reckling hausen. g-SF" Den alzeDders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarbeid aan hen kunnen teruggegeven worden. Getrouwd Mr. Tb. A. FRUIN W. MEES. Gravenhagc, 5 Mei 1914. Hedon overlood onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoedtr MARIA KANTERS, Weduwe van C. W. TER SM1TTE. Namens de familie, A. HAMMACHER. 4 Mei 1914. Eenige en algomeene kennisgeving. sreavgri Aan allen, die blijken van doolneming be tuigden bjj het evorlyden u jjner innig ge liefde Moe.er, nign oprechhn dank. C. R HARTOG. Middelburg, 5 Mei. Ondergeteekende betuigt zijn bartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling, hem betoond bij zijne benoeming tot Voorzitter v/d. Calimitenzen Hoofdplaat- on Thomaespolder. B. THOMAES. Hoofdplaat, 4 Mei 1914 Voor de bij hun huwelijk ondervonden belangstelling zeggen de Heer en Mevrouw FRUINMEES vriendelijk dank. 's Gravenkage, 5 Mei 1914. Graanmarhten ejux Vlissingen, 5 Mei. Op de gisteren mn. alhier gehoudeD groenten-, fruit- en eieren- veiling worden de volgendo prijzen besteed Spinazie 20 a '25 ct., posteleijn 33 ct., zu ring 20 a '22 ct., andijvie 19 a 21 ct., snij- sla 12 a 40 et., koolrapen 25 ct., alles per mand. Asperges 20 a '23 ct.. radijs IJ a 2 ct.. adijs (ijskegels) 2J a 3 ct., rhabarber 4 a 6 ct., pieterselie 9 ct., raapstelen 1| ct., selderij 6 ct., prei 5J p. 6 ct. uien 4», a 5 ct., jonge wortelen 14 a 141 ct. alles per i8. Bloemkool 5J a 6J ct., kropsla 3J a 5$ ct., aardbeien 2'/: a 4 ct. alles per stuk. Zure appelen f 17.20 per PL. Posteleijn 4) a 10 ct., per klein rond mandje. De Heer en Mevrouw FRUINNIE- MEYER en de Heer en Mevrouw MEES OVING zeggon vriendelijk dank voor de belangstelling, bij bet huwelijk hunner kinderen ondervonden. Ro"ge',j 5 Officieels Lijst Waardeberekening Vermogensbelasting f 0.15. Handleiding by «le aangifte voor de Vermogensbelasting 1914 met gratis lyst Waardeberekening f 0.25. Boekb. GEBROEDERS HILDERNISSE. Te beginnen 13 Mei a. s. ken lijd Margaret heeft doorgebracht toen liet kind werd geboren. Bijna vier-en- twintig uur lang bestond er weinig hoop, dat zij het leven zou behouden. Je moet je moeder in dit opzicht gelooven, Char lotte. Ik heb zes kinderen ter wereld gebracht, dus heb ik wel de noodige er varing. Ga er zoo gauw mogelijk weer heen, Charlotte, en indien die zenuwach ligheid blijft aanhouden, dan moet je John overreden, dal hij den dokter haalt of een specialist Iaat komen. Ik geloof niet, dat die zenuwachtige toestand zal aanhouden En een dokter kan in elk geval niets doen legen een zieken geest. Bovendien kan ik er mij in geen geval mee bemoeien ik ga niet weer naar Victor Streel terug. Op uit drukkelijk verlangen van Margaret is het wezen, dat dag en nacht voor haar kind gezorgd, hel haar man behagelijk gemaakt en haar huishouden bestuurd heeft, dc deur gewezen Ja, het is zoo, moeder men heeft mij aan 't versland gebracht, dat ik moest vertrekken. Charlotte, lieveling. O, mijn arm kind! Beklaag me niet moeder; ik verlang uw medelijden niet. En ik wensch ook niet, dat iemand anders dit weet. Mar garet handelde juist zooals ik had ge dacht Op dien avond toen John in zijn wanhoop bij ons kwam en ik met hem meeging, was ik daarvan zoo zeker, dat ik hem liet beloven, hel aan niemand te verteilen, allerminst aan Margaret, dat ik in hun huis was. Pas vandaag is zij dat te welen gekomen. Zij gedroeg zich zooals ik had verwacht; zij verlangde dat ik heenging. Zij werd er zenuwachtig van en dus maakte ik zooveel mogelijk haast om weg te komen. En blijf je niet voor goed thuis? Voorloopig voor een paar dagen. Ik denk er over, weer naar tante Fanny in Italië te gaan, maar 'k weet nog niet, wat ik doe. Trek het u niet aan, moeder. Er is geen twist of zoo iels geweest, Mar garet heeft me zelfs gevraagd of ik haar af en toe kwam bezoeken. Zij is ook zeer verlangend om u en Suzelte te zien. Ik moet zeggen, dat ik er niets van begrijp, alleen weet ik, dat gij beiden het pooit samen hebt kunnen vinden. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3