MIBDELRIRGSCHE COURANT, nr. los i57e Jaargang. 1914 insdag Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering vas Zoe- es Feeitdagea. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 11,25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. 5 Mei. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood et alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel m6ei 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote lettert naar de plaats, die zij innemen.; Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Rurercc A. DB LA HAR Az., SJ.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Bet OnafDaiikelükbeidsfeest. VAX GISTERENAVOND. Nogmaals de Versie r i li gei Toen wij gisteren een klein overzicht gaven van wat er in verschillende straten al zoo le zien was, bedoelden wij daar mee niet een volledige technische be schrijving te geven van den aard en de hoedanigheid der aangebrachte versierin gen, doch was het er ons slechts om le doen om onze stadgenooten voor lie den al vast een leiddraad te geven waar heen zij zich wenden moesten om een al- gemeenen indruk van de versiering te hebben verkregen. Trouwens waar in vele straten .eerst gisteravond of heden morgen aan de versiering de laatste hand is gelegd kon dat moeilijk anders. Ook' thans zullen wij niet veel meer over dit onderwerp uilweiden, daar onze ruimte er te beperkt voor is en men zich maai* met eigen oogen moet over tuigen hoe de stad er uit ziet. Slechts enkele dingen worden hier nog gere leveerd. Zoo mag, er b.v. wel eens op gewezen worden, dat de buurtcommissie voor de Kaaien het aardige denkbeeld heeft gehad om op gezette afstanden tusschen de reeksen seinvlaggetjes in telkens een breed doek te spannen met een zin spreuk of uamen vermeldende van per sonen uit 1814, welke voor het nage slacht wel bewaard mogen blijven. De heer Leijnse die eerst onlangs een slachterij en handel in fijne vleesch- waren stichtte in de Segeerstraat kon hel moeilijk verkloppen dat deze straal geheel onversierd bleef en heeft met zijn buren de handen in een gesla gen om althans voor bun woningen een passende versiering aan te brengen, wat hem ook wel is gelukt. Ook de S i n g e 1 s t r a a t, waar men eerst Maandag met het versiereu is be gonnen, ziet er keurig uit. Met slingers groen, vlaggetjes en vetpoLjes heeft men ook hier een zeer aardig effect gemaakt, zoodat deze straat uitstekend voor den dag komt. De K o r e n d ij k heeft men voorts nog versierd met slingers groen tus schen de boomen. Eveneens slin gers van groen zijn gespannen tus schen de masten op Groenmarkt en bij de boterbeurs die aldaar geplant zijn om de steundraden voor de vet potjes te dragen. Zoo is ook de Markt door het spannen van vlaggelijnen tus schen de aldaar geplaatste masten nog in een fleuriger gewaad gestoken en de fraaie, breede, niet nationaal doekbe- kleede poort iu het Midden der Gort- straat alsmede de poorten bij de Var- kensmarkl en de Groote Markt zijn ge reed gekomen, terwijl over de papieren slingers eu lampions ter opvroolijking zijn aangebracht. Op de Vlas markt is thans ook de straat beschilderd. Ten slotte kunnen wij hen, die heden avond naar de verlichting gaan kijken ten zeerste aanraden om ook eens over de Balans te gaan, waar het plantsoen met de fontein door tal van vetpotjes zul len worden verlicht. Hel begin der feestelijkheden. Het begin der feestelijkheden?", zui len de zangminnaars zeggen, „dal heb ben wij veertien dagen geleden al gehad, in bel Schuttershof!" Anderen zullen hei wellicht op Zaterdag avond .zetten en het comité gaat wellicht terug naar 1913, maar hel eigenlijk, officicele begin viel toch in ieder geval gisterenavond. Volgens het programma zouden de fees telijkheden geopend worden om 8 uur met een concert van het Middelburgsch Muziekkorps onder leiding van den heer Jan Morks, maar de commissie voor "de Stationstraat dacht er anders over. Op de Los ka de. Het begon daar gister avond al om zeven uur toen de „oempa's" die het ijverig comité van Slaliouslcade en Los- kade uil 'Amsterdam had lateu overkomen, zich opstelden en na een „Wilhelmus" een rondgang door de stad begonnen, gevolgd door het comité en een steeds aangroeiende drom menschen, die al heel gauw in een vrooiijke feeststem ming waren, en lustig juichend en hos send meeliepen. Driemaal werd op den blijden tocht halt gehouden voor een serenade voor de woning van den Commissaris der Ko ningin, voor die van den heer P. Du- raott Tak, waarn. burgemeester, en voor die van den heer A. ten Harmsen van den Beek, commissaris van politie. Toen pen oogenblik pauze, waarin de jeugd zingend zich zelf de mtfsiek voor een rondedansje bezorgde, en daarna een concert op de Loskade, dat voortdurend veel publiek daar bijeen hield. Toen even na elf het Wien Neerlandsch Bloed het concert besloot, gaf een luid ge juich van hel publiek blijk dat de feest stemming er nog in zat. Drukker echter nog dan op de Loskade was hel In edi Rond den Theetuin. In den beginne leek het wel of velen het weer, dat steeds met regen dreigde ontza gen en niet naar den theetuin durfden gaan. Slechts de gecostumeerden waren in groo- ten getale present en boden in hun fleu rige pakjes een bekoorlijk schouwspel. Ja, hier reeds dient den costumier, den heer Boomsma van Groningen een com pliment gemaakt om de frissche en ge heel in liet karakter van den lijd vallende costuums. Natuurlijk ontbrak er nog wel hier en daar wat en liepen b.v. de man nen van de burgerwacht met hedendaag- sche képis op, daar een kist met steken niet was aangekomen, maar daar zal vandaag natuurlijk wel in voorzien ziju. Jammer was het dat de gasverlichting af en toe onklaar raakte en iden geheelen avond maar een zwakken schijn afwierp, zoodal men de costuums niet zoo goed kon bewonderen als velen wel gewild hadden en als ook het doel van het comité was geweest. Neen, dan hielden de vetpotjes bij den ingang van den tuin zich waarlijk nog beter. Enkele personen waren zoo goed met bengaalsch en magnesiumlicht nu en dan een extra-verlichting te geven. Toch waren er wel degelijk enkele figuren die opvielen, wij noemen o.a. de beide commissarissen-generaal, generaal Sweerts, de ministers van het Stedelijk bestuur, leden der eerewacht, de beide adjunct-maires en departementale ambte naren. Him costumes vindt men hieron der bij de beschrijving van den optocht nader omschreven. Van de groepen viel vooral die der pijpers en tamboers van de Engelsche Vloot op, die keimig in het gelid, gelijk het turners betaamt naar den tuin kwa men gemarcheerd. Ook de groene jagers in hun geheel nieuwe uniformen mochten er zijn, zij zagen er kranig uit. Hel Stedelijk Muziekkorps, dat wij nu weer voor de eerste maal in het seizoen hoorden is er, de financieele misère ten spijt, nog niet op verminderd. Op de keu rige wijze die ons van het korps van den lieer Morks bekend is, brachten zij weder hun program ten gehoore. Een aardig denkbeeld was het van verschillende groepen uit den optocht om gezamenlijk" een ommegang door tuin en zalen te maken, waarbij men eerst recht de veelheid van uniformen en de ver scheidenheid der burgerkleeding Icon be schouwen. Het programma van liet orkest dat met een Wilhelmus geopend was, sloot met hel Wien Neerlands bloed en Wilhelmus, die door de gecostumeerden staande wer den aangehoord en luide meegezongen. Daarmee was het avondfeest in den thee tuin geëindigd en verspreidde het publiek zich weer over de stad. In de stad was het den geheelen avond e'en gezellige drukte. De étalagewedstrijd, door „Han delsbelang'1 op zoo'n uitnemende wijze aangepakt, droeg hier vooral veel toe bij. De tallooze schoone, of op bijzondere wijze versierde kasten in de winkels van welhaast elke straal der stad hadden hun faam al spoedig verspreid en wij geloovcn niet, dal er een valiede Middelburger gisteren verzuimd heeft zicli met eigen oogen van de pracht te overtuigen Met een heel bijzonder oog deed dit zeker de jury, welk zestal lang geen ge makkelijke taak had, maar ten slotte dan toch tot een resultaat kwam. Dit resultaat, de uitslag van de Etalage- we d s t r ij d werd door ons reeds hedenmorgen vroeg per bulletin in de stad verspreid. Bij de vermelding van deze bekroningen zij er nog eens aan herinnerd, dat het bestuur van „Handelsbelang" bij zijn uilnoodiging tol deelneming meedeelde dat er slechts één wedstrijd zou worden gehouden, en dat het oordeel der jury geveld zou worden naar drie hoedanig heden: te. fraaiheid van het geheel; 2e. practiscli nul (reclamemakend effect); 3e. samenstelling nit eigen artikelen. Er werden door de jury punten gegeven 's middags en 's avonds. Maximum aantal punten 360. Op dezen grondslag werden de volgen de bekroningen toegekend. le pr., verg. zilv. med firma Gebr. Klijberg mei 351 punten. 2e pr.. zilveren med. de lieer F. J. Murk met 333i/a punten. 3e pr., zilveren med. mej C. P. J. Guyot met 327 punten. 4e pr., bronzen med. de firma Gebr v d. Harst met 326 punten. 5e pr bronzen med de firma D. de Jager Jr. met 325 punten. öe pr., bronzen med. de firma Gravestein met 312 punten. 7e pr., bronzen med. de lieer C. v. d. Kleijn mei 310 punten 8e pr., bronzen med. de firma Antli. Mes met 307 punten. 9e pr., bronzen med. de heer J II Meijer met 3021/2 punten 10e pr., bronzen med. de firma Beiderok en Van Roo met 301 p De door de vereeniging „Handelsbe langen" le Goes uitgeloofde zilveren me daille, door bet bestuur voor die étalage welke hel meest toepasselijk is op de aanleiding tot de feestviering, werd toe gekend aan de firma Van Bcnlhem Jut ting, boekhandel, met IO81/2 punten, maximum 120 punten. De door <le vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" te Vlissfngen uitgeloofde zilv. medaille als 2e prijs voor meest toe passelijk op de aanleiding tot de feesten de heer G Versluys, Molenwater, met 95 punten, maximum 120 punten. De door de firma M. H. Boasson en Zn toegezegde medaille voor de étalage sa mengesteld uit meest eigen artikelen, is toegekend aan den heer P J Doets Jr. firma A. v. d. Weel, met 108 p., maxi mum 120 punten. Zij, die alles met hun critischen blik hebben doorschouwd, moeten nu uit bo venstaande lijst maar eens opmaken in hoeverre zij het met de Goesche en Vlis- singsche heeren eens zijn. Na tienen begon de drukte in de stad wel te verminderen, maar toch bleef het nog lang levendig, levendiger dan wij op andere dagen gewend zijn. Naturlijk werd er ook zoo af en toe braaf gezongen en het deed ons genoegen daarbij te bemerken dat de zangopvoe ding van den heer de BIouw nu reeds vruchten draagt. Naast vele Mina s hoor den wij wellicht evenveel malen het Recht en Slecht van 's heeren Nijk's „Lied van Nederland". Is dat geen mooi resultaat Velen gingen dus gisteren laat naar bed maai- daaronder was slechts een enkele die niet het vaste voornemen had heden morgen, vóór de beide reveilles, reeds uit de veeren te zijn. Of niemand zich verslapen heeft HET FEEST VAN HEDEN. Het Weer. Het weer viel hedenmorgen nog al mee, wel dreven er donkere wolken bo ven ons hoofd, maar een krachtige, hooge wind dreef ze in jagende vaart voorbij en behoedde ons voor regen. Dat zag er waarlijk voor den optocht nog al goed uit, beter althans dan voor de verlichting, want de ballons in Stationstraat, Burg, K. Noordstraat, en waar niet al, hingen maai* leelijk te slingeren en hadden reeds hier en daar een deuk op gedaan. De reveilles. Dat het moeilijk is voor de jeugd om den ochtend van een feestdag lang in bed te blijven, zagen wij heden morgen wel bij de reveilles Vooral jeugdige Middelburgers, maar toch ook reeds vrij veel ouderen waren om half acht op de Loskade aanwezig toen de Duitsche muzikanten frisch en monter, als hadden zij gisteren hun lon gen al niet schier te bersten geblazen, liet eerste wijsje inzetten. Ondanks de dreigende luchten zat de stemming er al ras in en menigeen volgde de muziek bij haar wandeling naai' de Nieuwpoortslraat, terwijl anderen het wegmarcheerend gezelschap een tijdlang nakeken om daarop kalmpjes naar de Koningsbrug te wandelen, waar immers zoo dadelijk de blaaspoepen weder langs zouden komen Spoedig verschenen zij dan ook weder op de Korendijk om, na het verlaten der brug links om te slaan Onder het vroo- lijïc gewapper der vlaggetjes van de Hoogstraat ging het verder, door de Gorlstraat, waar de versiering nu eerst in zijn geheele glorie te zien was, naai de Markt De stoet die onder weg al aangedikt was kreeg hier weer een contingent volgelingen, die vroolyk stappend of soms al hossend in de voorpret van den mooien dag die komen ging, het korps door Noordstraat, Hofplein, St. Pieter straat en Lange Delft volgden. Bij de Segeerstraat werden velen weder afvallig, zij vrlgden de stoet niet verder naar de Stationstraat, doch begaven zich naai* de Markt om achter Middelburg's Harmonie de pret van zoo even op nieuw te beginnen of voort te zeilen. Vooraf reed een tweetal onzer bereden agenten, die met hun vurige paarden de weg prachtig schoonhieldenEen achttal trommelsslagers en hoornblazers der in fanterie onder den majoor Neuten volgde om ter gelegener tijd de muziek der Harmonie met trommelslag af te wisse- selen, daarachter de feestcommissie in vol ornaat en ten slotte de muziek Deze reveille koos zich een uitgebrei der weg en doorkruiste bijna de gansche stad, zij mocht zich dan ook in een nog groolcre belangstelling verheugen. Zoo voor de ramen als op de sloepen van elke straat zag men lachende gezichten verschijnen en menigeen, die het eerst niet van plan was, liep ten slotte toch maar eens een straatje mee, omdat het zij 't ook vroeg locli al dadelijk zoo'n genoogelijlce echt feestelijke stemming was Middelburg s Harmonie kan het voor een goed deel op haar kranige prestatie schuiven dat het echt-feestelijkc er reeds zoo vroeg inzat Het was al iets over negen uur geworden eerdal men weer de "Markt bereikte en de blazers van hun taak kon-, den gaan rusten In de stad heerschte nu al een zekere drukte, 1de menschen die reeds op straat waren bleven er maar en anderen weer spoedden zich naar de Loskade, waai' im mers, n'aar onze Courant had aangekondigd de kranige Duitsche kapel van 9 tot 11 uur een morgen-concert zou geven. TelegramaanH M de Koningin. Omstreeks negen nur werd het vol gende telegram verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin, 's-Gravenhage. De burgerij van Middelburg heden feestelijk herdenkend de bevrijding van de Fransche overheersching en den blij den inkomst van de commissarissen-ge neraal vanwege den Souvereinen Vorst op 5 Mei 1814, bieden Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde aan met de ver zekering van innige verknochtheid aan het buis van Oranje. Namens de feestcommissie L K. VAN DER HARST J Jzn. Ph. CALLENFELS. Middelburg, 5 Mei 1914. Op de wijze zooals zulks door ons reeds was bekend gemaakt werd dit tele gram den volke van Middelburg kond gedaan door een burger uit den jare 1814, die vergezeld van een trommel slager uit dien tijd op verschillende plin ten der stad het telegram voorlas. De Kerkdiensten. Ook versclieneu langzamerhand de kerkgangers om zich, al naar hun ge zindte, naar de Nieuwe Kerk, de Noor- derkerk of het gebouw der Israelilische- gemeente le begeven, waar resp. dr. J P Cannegieter, ds J. B. Netelenbos en de lieer S Mendels voorgingen Eerstgenoemde had zich tot tekst ge kozen Ezechiël 37 vs. 11—25, ds. Nete lenbos volgde het voorbeeld van den Doopsgezinde predikant in 1814 cn sprak naar aanleiding van Ps. 126 vs. 3, ter wijl de Israëlitische voorganger het beeld van voor honderd jaar deed herleven en weder Spreuken 20 vs. 2—9 tot uilgang koos In de stampvolle Nieuwe Kerk werden nog eenige liederen gezongen door mevr. Ileiidrikse—Versloot, terwijl in de synagoge een jongenskoor gezangen ten géboore bracht. Heden morgen om half acht reeds werd in de R. C kerk aan liet versierde altaar de II Mis opgedragen door de Zeer Eerw heer J Brugemann. Hel zang koor onder de bekwame leiding van den heer Joh. Mes voerde op voortreffelijke wijze de gezangen uit, de solo's waren in goede handen Na de H. Mis werd op verdienstelijke wijze een orgelcompositie van Worp, uit gevoerd door den organist G Brozius. Zeer vele geloovigen vulden het kerkge bouw Klokgelui en Nationale liederen. Tusschen 11 uur en half twaalf riep zwaar gedreun van 't klokgelui, dat ge lijktijdig op Lange Jan, Oostkerk en Ka tholieke kerk plaats had, de bevolking van Walcheren op naar het feest in de stad, maar tevens was het voor de groote schare van zangers en zangeressen het sein om zich naar de Markt te begeven voor hel zingen van de Vaderlandsche liederen. Het middenterrein van de Markt, aan de zijde van het stadhuis was voor de zangers gereserveerd, het witte papiertje mei de vier liedjes, de deelnemers wel bekend van de repclities en door hen zuinig bewaard, diende hier als toe gangsbewijs Toen de laatste der twaalf slagen, die hel halve uur hadden aangekondigd, weg gestorven was, maande de heer de Blo uw zijn troepje weldra tot stilte aan. De muziek liet den toon hooren en weldra klonk hel oude Wilhelmus met zijn diepe plechtige lonen over de Markt Wien Neerlands Bloed.. Ileije's Vltaggclied en Een lied van Nederland van onzen stadgenoot den heer Nijlt, werden vervol gens gezongen Den heer De BIouw moeten wij de eer geven het lied in onze stad op een hooger peil le hebben gebracht. Natuur lijk is een dergelijk gemeenschappelijk gezang op een vlakte als de Markt niet geheel vlekkeloos, niemand zal dit ook verwachten of eisclien Een feit is echter dal thans, duidelijk verstaanbaar en op beschaafde wijze gezongen werd, wat anders slechts in een gebrul ontaardde Ook moeten wij den heer De BIouw prijzen, dat liij het aardige liedje van den heer Nijk voor het groote publiek van Middelburg gemeen goed heeft ge maakt Wij verheugen er ons teil zeerste in dat deze zangproef zoo uitstekend is geslaagd en dat zij mij schreven het. hierboven reeds, ook krachtens het gis teren gehoorde, dieper blijkt door te wer ken. De "Voorbereidselen voor den Optocht. Niet lang duurde het nu nog of daar was voor het publiek, dat nog steeds zijn be langstelling op de Markt concentreerde, alweer het noodige te bewonderen. Achter het muziekkorps „Middelburgs Harmonie" stelde zich een compagnie gewapende burgers op welke de stede lijke besluurderen zouden begeleiden, <iie op den Veerschen weg de commissie van den Souvereinen vorst gingen begroeten. Deze burgerwacht was nog gekleed in de uniform, die door haai' reeds voor de verdrijving van den Prins was gedra gen, waarop echter de W met nationale kokarde weder de plaats had ingenomen, die eenigen tijd door de zoo gehate Na poleontische N was verdrongen Op witte broek en veston droegen zij dus de blau we, met rood afgezette wapenrok, ter wijl het hoofd met een driekante steek was gedekt. Vervolgens stonden de drie koetsen voor de leden van het stedelijk bestuur en de aanzienlijke ambtenaren gereed. Het waren open landauers op riemen, gelijk in die dagen gebruikelijk waren, voorzien van een staatsie Op de licht gekleurde paneelen prijkte liet stads wapen op een der wagens, een ïnonogram op de andere, terwijl de riemhouders zwaar verguld waren Twee .dezer koetsen zijn die welke ook in Rotterdam in den op tocht hebben dienst gedaan en door liet dagel. bestuur dier gemeente welwillend ten gebruikc uil hel gemeentemuseum zijn afgestaan. In hel eerste rijtuig namen de minis ters van hel stedelijk bestuur plaats, dc secretaris van den municipalen raad M. Pb M. van Visvliet (de heer G J van] Oordr, ontvanger E. P Cremer (de heer J. W Schuurman), de commissaris van polilie M Basliaanse (de heer P. de Bruijne) en de clief de bureau van de sladsgriffic Zeger van de Velde (de heer M. Wagllio uit Groede) Deze heeren waren alle gekleed in het deftig burgercosluum uit de eerste jaren der 19e eeuwzij droegen den langen ldeu- rigen rok met vergulde of zilveren knoo- pen, de korte broek, zijden kousen en lage schoenen met gespen. In de tweede koels slapten de leden van het Stedelijk Bestuur zelve. Voorop ging maire Bijleveld in zijn met goudgalon beslikte rok en dito afgezette witte broek, de sierlijke wit zijden kousen gestoken in lage gesp- schocntjes. het hoofd gedekt door den met wit bont bezetten steek. De ambtsketen schitterde op 's Maire's borst Na maire Bijleveld (de heer L. K. van der Harst J.Jz.) namen in het rijtuig plaats de adjunct-maires L. C. van Sons- bcek (mr. Job. Adriaanse) en A P. van Doorn (de heer E. W. Hendrikse), die beiden gekleed waren in een met dat van den maire overeenstemmend ambtsge waad, waarop echter gee

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1