BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Dal door de bezettiug van Walcheren met Nieuw en St Joosland toen nog een afzonderlijk eiland door de En- gelschen in 1809, veel last van de En- gelsche soldaten werd ondervonden blijkt wel uil de volgende feiten. Op de hofsteden langs het Sloe werd vooral een zware bezetting gelegd, zoo dat er op zekere boerderij niet minder dan 130 soldaten waren ingekwartierd. Op de hofstede „Putfcudalo onder vond men in zekeren nacht zeer grooten overlast en geweldenarijen van Engel- sche matrozen van de schepen in het Sloc. Op een andere hofstede deden eenigc matrozen bij dag een inval in het boeren huis. De vrouwelijke bewoners vluchtten. Een paar matrozen gingen den zolder op om te trachten wat levensmiddelen tc roovcn. De boer echter op cenigcn af stand van de gebouwen verwijderd, kwam spoedig toeloopen, ging don zolder op en wist de matrozen beneden te krijgen, sloeg hel zolderluik dichten verschanste zich op den zolder. Een der matrozen be neden gekomen schoot echter een kogel door liet zolderluik, maar miste den boer, hierop trokken de matrozen af. Eenigen tijd later echter haalden matrozen s nachts bij denzelfden boer een koe uit den stal, brachten zo over den zeedijk en trachtten liet dier door ze acnter- aan een roeiboot te doen zwemmen op een der schepen te brengen. Die toeleg mislukte echter; de koe verdronk en spoelde mei het volgende getij aan den oever terug. Ook was bij don inval der Engelschcn veel schade veroorzaakt aan het vecr- - huis op hel Sloe. In 1812 werd dc scha de door de Engelschcn in 1809 aange richt opgegeven te bedragen voor 'I Nieuwland 5211 en voor Sint Joosland '1000 francs. Het waren toen nog tw< afzonderlijke burgerlijke gemeenten. De overlast der Engelschcn duurde echter niet lang; want reeds den 25 December 1809 vertrokken de laatste schepen uit het Sloe, maar., nog den zelfden dag kwamen dc Franschen over het Sloe uit Zuid-Beveland eu bezetten liet eiland Sint Joosland; zoodat reeds den volgenden nacht overal Franschen op de hofsteden waren ingekwartierd. Daar alle handel op Engeland ver boden was moesten èn in Sint Joosland èn in t Nieuwlund drie kustwachters worden benoemd, welke geheel door vrij willige bijdragen onderhouden werden. Den 27 Januari 1813 zou men vanwege hel lean ton Veere, waartoe ook de paro chiën Sint Joosland en Nieuwlaud be hoorden den Keizer Napoleon twee rui ters of jagers te paard ten geschenke aanbieden. Daartoe werden personen uit genood» gd en lijsten ter inschrijving ge legd om uil vrijwillige bijdragon de mon- tcering en andere kosten te*belalen. Noch voor liet een nog voor het ander werden hier liefhebbers gevonden De inwoners verklaarden eindelijk dat zij een schoon paard te koop wisten voor 700 francs, maar buiten staat waren het te betalen, zij beloofden echter daartoe -100 francs bij elkaar le zullen brengen. In het begin van 1810 waren door de Franschen twee batterijen opgeworpen één aan den zeedijk van den Rapenburg polder dicht bij hel Sloeveer en een meer zuidelijk aan den zeedijk van den Nicuw-St.Jooslandpolder deze laatste ligt er nog zooals zij door de Franschen is achtergelaten - met liet doel de Eu- gclsclic schepen le beletten het Sloe te passeeren. Men weel dal den 7 Decem ber 1813 een bevel werd uitgevaardigd dat niemand zich vóór "s morgens zeven en na vijf uren 's avonds op <fe zeedijken of duinen mocht begeven. De Fransche militairen hadden bevel op de zulken te schieten en nauwlettend toe zicht te houden. Dit bevel liad eenmaal tengevolge dat op den landbouwer D A. Dingemanse in den Nieuw-Sl. Joos- laiidpoldcr door een schildwacht uit de batterij gescholen werd, toen hij zich op den zeedijk waagde Weinig tijd daar na werd hij, ais verdacht met den vijand te heulen, door gensd'armes naar Vlis- singen gebracht en gevangen gezet, bo ven de Rammekenspoort aldaar. Men meende dal Dingemanse uit een zolderraam zijner woning, alsook door liet ophalen van een mand aan een lange staak, teekenen van verstandhouding aan de Engelschen had gegeven Hel opha len van die mand diende echter alleen om dagelijks tien koewachter op hel schor te waarschuwen op iijd huiswaarts le keeren. Dingemanse werd evenwel op voor spraak van eenigc Middel burgsche heeren niet zonder veel moeite, na eenige dagen gevangenschap, vrijgelaten. Over andere geweldenarijen van som mige Fransche soldaten zie men ook hel werk van den heer K. "Wielemaker, Biggc- kerlte, blz. 130 enz. Dc requisition tot hel leveren van werkvolk met kar en paard, graan, hooi, slroo enz. zoo naar de vestingwerken van Vlissingen, Veere als naar Rammckens waren zonder ophouden. Sint Joosland j leverde in Januari '13 97.19 quinlaux melrique tarwe en 58 quintaux melrique erwten en boonen (één quintal melrique 100 K G In Februari 5000 kilo hooi en 1600 kilo stroo le Vlissingen. Verder tien koebeesten, elk wegende minstens 150 kilo naar Vlissingen en den 21 Maart zes koeien naar Veere Voor dit alles gaf men bons af, die üaderhand door het Fransch gouvernement met nietswaardige assignatieën werden betaald. Volgens een latere opgave was het Fransche gouvernement schuldig aan de landbouwers in Sint Joosland voor kar- rediensten te Vlissingen, Veere en Rammc kens en voor geleverde musters enz. f 951-1 en aan de landbouwers in 'l Niéuw- land f 1643. Voorwaar geen gering be drag en zoo zal het op de andere platte landsgemeenten van Walcheren eveneens zijn geweest. Bij alles wat onze voorouders te «lul den hadden was wel de gedwongen con scriptie of recrutcering voor de Fransche armee het ergste De eerste loting voor Nieuwland en Sint Joosland heeft plaats gehad den 15 Maart '11, waaraan 5 lole- lingen deelnamen, waarvan er drie zijn opgetrokken. Dc 2e loting had plaats den 18 Sep tember van hetzelfde jaar met drie lote- lingen enz. De derde loting volgde den 3 Februari 1812 enz.; men lootte dus 2 maal pev jaar- Van velen die zijn in gelijfd heeft men nooit meer iets ge hoord. Hoeveel verdriet, overlast en schade, armoede enz. zulk oen oorlogstoestand in het leven roept kunnen wij, die thans rustig onze zaken en werkzaamheden verrichten, niet beseffen, het behoeft dan ook wel niet te verwonderen, «lat bij de omkeer van zaken in 1811 allcnvege feest werd gevierd. Al dc feestvieringen en dc vele dank- en bededagen in dien tijd getuigen van de rechtmatige blijd schap en dankbaarheid van dc weder vrijheid genietende inwoners. Dat toen ook op de dorpen feest werd gevierd, getuigt een rekening van een feestcom missie voor Nieuwland en Sint Joosland, welke commissie de volgende uitgaven verantwoordt, als: Aan den heer Worrell (le Middelburg) voor hel schilderen van de boge f 3-10 Aan de wed. Aric Barentse voor hel maken van een kroon f Aan doove Pielcr voor zes el len Duran f 2.68 Aan Freijze in de Gorlslraal voor liet Oranje verven f 3.10 Voor het maken en naaien van van de lissen f 0.16 Aan den heer Worrell voor hel schilderen van een wapen f 4.10 Zamen f 18.78 Is hel, na al hel voorgaande gehoord, dan niet gelukkig, dal ondanks de lauwheid van velen, toch bij een groot aantal Middelburgers hel besef levendig is geworden tc trachten den a.s. 5 Mei hel historisch feit van honderd jaren ge leden door een historischcn optocht en andere feestelijkheden in herinnering le brengen? Ook doet het goed dal dc boeren van Sint Laurens, Gapinge enz voor welken de Fransche tijd, in verband met den boerenopstand van den llFehr 1811, nog een buitengewone bcteekenis heeft, zich bereid hebben verklaard, lol het samenstellen van den oplochl mede tc werken. Moge de Middelburgsche feestcommis sie en allen die aan hel welslagen van hel feest medewerken succes hebben en den 5 Mei prachtig zomerweer hel feest luisterrijk doen slagen Op de Walchersche dorpen zal toch zeker op de scholen wel vacanlie gege ven worden, opdat aan onderwijzers en de oudste leerlingen gelegenheid gegeven worde den optocht le gaan zien. Vooral bij de jongeren moet de herin nering aan die dagen worden levendig ge houden mei de regels van Beets, door den heer Wielemaker op blz 132 van zijn werk aangehaald- Dat van die bange lijden De 'erinn'ring niet verdwijn' t Het nakroost der bevrijden Moet ze eeuwig heilig zijn: Hun lijden en hun strijden Met dieper dank herdacht Hoe meer zich 't nageslacht In voorspoed mag verblijden. F P. P. Nieuw en St. Joosland, April 1914 DE NIEUWE VOORZITTER DEK EERSTE KAMER. Omtrent den pasbenoemden voorzitter der Eerste Kamer wordt het volgende gemeld J. J G. baron Van Voorst tot Voorst werd den 16en September 1816 te Eden op den huize Westerveld bij Arnhem geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd lokte hem de militaire loopbaan aan en trad hij in dienst bij het instructie-bataljon. Na den hoofdcursus te hebben doorloo- pen, werd hij den 3en Januari 1870 be noemd tot 2c luitenant; vijf jaar later wérd hij lc luitenant en in 1889 kapi tein; in 1898 bereikte hij den majoors rang, in 1901 den rang van luitenant- kolonel, en den 23 April 1901 werd hij benoemd lol lcoloncl-commandanl van hel regiment grenadiers en jagers. Baron van Voorst tol Voorst is thans generaal-majoor op nonactiviteit en adju dant i. b. d van II. M. de Koningin In de Eerste Kamer, waarin hij sedert 27 Maart 1908, kort vóórdat hem de rang van generaal-majoor werd toegekend, zit ting had, hield hij zich vooral met mi litaire vraagstukken bezig. Baron van Voorst lot Voorst behoort tot de Katholieke Staatspartij. DE OUDERDOMSRENTE EN DE GEMEENTEN. Naar het llbld. verneemt, zou le Utrecht een berekening zijn gemaakt, vol gens welke de voorgestelde regeling van uitkeering van de ouderdomsrente een voordeelig saldo voor die gemeente zou afwerpen. DE PEST OP JAVA. Twee officieren van gezondheid dor Koninklijke marine hebben zich bereid verklaard ter beschikking te worden ge steld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om bij de pestbestrijding werk zaam te zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is benoemd tot rechter in de arr- rechtb le Maastricht, mr A. P. D. Bau- duin, waarn. Rijksadv.; is benoemd tot rechter in de arr - rechlb. te Rotterdam, jhr. mr. dr. G. W. van Viersscn Trip, thans id. te Dordrecht en tot id. te Assen mr. F. J.L isman, thans subsi,-griff. bij de arr.-rechtb. le Utrecht. ÜRINEKWAIEN. Een der voornaamste verschijnselen tot het herlennen van aandoeningen der nieren en bluti* levert ons de verandering in het uitzicht der urine. Het water kan troebel zijn, donkergekleurd, en bij statui bezinksel achterlaten, hetzij wit of rood (gelijkend op stol van baksteen). Deze verschijnselen wijzen op overvloed van urinezuur in het bloed en vormen de oorzaak van rbeuma- tiek, licht, niersteen. Overvloedige urineafscheiding, urinehelder als water, schuimend, eiwithoudend, wijzen op aandoeningen der nieren, welke reeds ver gevoiderd kunnen zijn. Voortdurende aandrung, vooral 's nachts, met branderig gevoel, wijst op aandoeningen der blaas en urineleiders. Ook kan du p- pelsgewijze loozing en zelf verstopping der urine optreden, en de urine kan bloed be vatten, zand of steentjes. ||Alle bovengenoemde verschijnselen duiden ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die zij met zich brengen, doch ook door hetgeen u verder te wachten staat. Poster's Rugpijn Nieren'.Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor deze kwalen. Zij bewerken, dat do nieren de urinestof, het urinezuur en het overtollige water uit het bloed afvoeren, herstellen zoodoendo de ge regelde urineloozing en nemen den oorsprong van uw ziekte weg. Te Middelburg verkrijgb. bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor cón, of t 10-voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- veus'aand handelsmerk. LEGER EN' VLOOT. Donderdag heeft, naar de N. R- C. meldt, hel 6e reg infanterie le Breda op feestelijke wijze zijn 100-jarig bestaan herdacht, 's Morgens maakte het regiment een marscli door de stad; daarna werd een voetbalwedstrijd gespeeld door elf tallen uit verschillende compagnieën en 's avonds was er in Concordia een feesl- voorstelling, die door alle officieren, on derofficieren en minderen van het regi ment werd bijgewoond. Oolc de divisie- cn de brigade-commandant waren tegen woordig. - Hel Ned. Zeewezen meldt, dat het in de bedoeling van het departement van marine ligt, door bemiddeling van het departement van oorlog een Farinan- tweedekker aan te koopen, waarop zich dan in Soesterberg twee marine-officie ren zouden oefenen. Gemeenteraad van Vlissingen. (Vervolg.) [Een gedeelte van het hieronder vol gende is gisteren reeds in een afzonder lijk bijvoegsel aan onze abonnés te Vlis singen toegezonden] Van de vereeniging Zandvoort is een verzoek om adliaesie ingekomen op het adres betreffende hel webontwerp tot wijziging der gemeentewet, inzake hetj gemeentelijk belastingstelsel welk adres reeds eerder door ons is vermeld. De voorzitter spreekt eenige woor den van erkentelijkheid tot den com'- J mies-redacteur van Bpnschoten, die van deze vergadering voor de laatste maal notulen maakt en zdS jaren lang zijn laak ten dienste der gemeente met ijver en lust heeft vervuld Spr hoopt dat de heer Bunschoten bevrediging zal mo-, gen vinden in zijn nieuwen werkkring Voorts deelt de voorzitter mee dat de torenbouw voltooid is, evenals het ca rillon, dat gisteren reeds bespeeld is en goed voldeed Dit laatste wordt door den heer Van Raai te echter ontkend, die meent dat er nog heel wat moet verbeteren. De voorzitter doet daarop nog de heugelijke meedeeling, dat de kosten van den herbouw en van het carillon geheel gedekt worden door de assurantiepennin gen. Onder de Over te leggen stukken bevindt zicli o m. het verslag van B. en W i ngevolge art. 52 der Woning wet, waaruit blijkt, «lat tol 41 eigenaren van woningen een aanschrijving werd ge richt tot het doen aanbrengen van ver schillende verbeteringen aan hunne wo ningen of zoo zij daaraan de voorkeur gaven, de "bewoning le doen staken. In geen enkel geval werd de bewoning tengevolge van de aanschrijving gestaakt. Voorts zijn hieronder o.m.. Verslag en rekening der Zeevaart school id. v. h. burgerwecshviis, id. zee mans- en visschersbeurs, de rekening van het B A id en begrooling van den armenraad. Deze zullen allen bij het gemeente verslag in druk verschijnen. Adres Blaas. Van L. Blaas is een atlres ingekomen betreffende een verhooging van pacht van hel door hem gehuurde hofje van het Koopmansvoetpad Bij de onderhand- sche verlenging van huur is deze met f 32 verhoogd. Hoewel die verhooging reeds 1 Nov 1913 contractueel is ingegaan, verzocht Blaas voor 1914 ontheffing daar het contract eerst in April van dit jaar is geteekend B en XV. stellen na ingewonnen advies van den gemeente-bouwmeester voor het adres voor kennisgeving aan te nemen De heer Linde ij er driugl er op aan het verzoek toe le slaan, waartegen wethouder Tichelman opkomt, die er op wijst dat het contract volkomen in orde is, doch wel van oordeel is dat het weuschelijker ware dat dergelijke contracten een jaar te voren werden I afgesloten, iets waarop door den heer Van de Putte nog dringender wordt gewezen Spr. zou er wel iets voor voelen i het verzoek in te willigen, indien danj niet de vrees bestond ,dal ook andere pachters om vermindering zouden komen. Na nog eenige discussie, waarbij dej voorzitter er op wees dat Blaas mon-1 deling wel lijdig iugelicht iVas, wordt het voorstel van B. en W. z. h. s aan genomen Te verleeucn ontslag. Vervolgens wordt op verzoek eer vol ontslag verleend aan de heeren J. H Dommisse en. P. J Dobbelaar resp. I als secrelaiis-rentmeester van het Gast huis en als onderwijzer aan school E j Voor de eerste vacature willen B en \V. sollicitanten oproepen tegen een sa- laris van f 250 (thans f 400) tegen een borgtocht van f 3000 (thans f 2500 De heer Vermaas wijst er op dat het advies van regenten hierover niet is ge hoord. Deze hadden willen voorstellen liet aanvangssalaris te bepalen op f 300 met 2 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50. B. en W. blijven vasthouden aan een aanvangssalaris van f 250, doch zijn ge negen daarbij le besluiten tot 3 vijfjaar- lijksche verhoogingen van f 50. "Aldus zal de oproeping geschieden. De heer D e M e ij is inmiddels ter vergadering gekomen. Benoemingen. Voor een onderwijzer in het leekenen bij het openbaar lager onderwijs worden aanbevolen de heeren A L. Gerretsen en L. Heijmans te Vlissingen en Joh. Melse le 's Hage. De heer Gerretsen is thans reeds 6 jaar werkzaam als lijdelijk leer- aar. Voor onderwijzer aan school D wor den aanbevolen de heeren H. Vonk, J C. P Jansen Verplanke en P. J. Eijke, voor id school A de heeren A. de Mol, J. C. P. Jansen Verplanke en J B de Hullu. f Qe benoeming van een onderwijzer aan school D wordt aangehouden, daar dc keuring nog niet heeft plaats gehad- Aangaande de eerste benoeming merkt de heer Mer ekens op, dat de tijdelij ke aanstelling geschied is door B en W-, zoodal de raadsleden thans in hun slem geheel vrij zijn. Benoemd werden ten slotte de heer Heijmans met 10 slem- men (6 op den heer Gerretsen en 1 blan co). Na de benoeming van den heer Heij mans merkt de lieer De M e ij op, dat het niet benoemen van «len lieer Gerret sen vooral bezien moet worden als een afkeuring van het beleid van B. en W. gevolgd bij het herhaaldelijk tijdelijk aan stellen. Spr. verklaart dit uitdrukkelijk omdat dit den heer Gerretsen bij nadere sollicitaties ten goede kan komen. Aangaande het solliciteeren bij onder wijzersvacaturen, wordt door den heer Sta verman bij motie voorgesteld uit le spreken dat het persoonlijk bezoek door de raadsleden niet wordt gewenschl, iels waar legen de heer Merclcens opkomt. Over deze motie staakten de stemmen, de heer Auer stemde blanco, tegen stem den de heeren Kalbfleisch, Tichelman, Merckens, Vermaas, Klijbcrg, Van Raalte, Huson en Van de Putte. Tot onderwijzer aan school A wordt daarop benoemd de heer Dc Mol met 16 stemmen tegen 1 op den heer De Hullu. Vervolgens bekrachtigt de raad de door B en NV. geschiede benoeming voor 1 jaar van een haven-contröleur en een comptabel-ambtenaar. Na benoeming van leden in de stem bureaus voor het tijdvak 1 Mei 1914 lol en met 31 Mei 1915 wordt overgegaan tot de Uil loting van 10 obligaties geldleening 1888. Ge lrokken worden de nummers 124, 328, 27, 79, jl'76, 161, 269, 303, 226 en 299 Van de eerste geldleening 1911 worden uitgeloot de 1 obligation nommer 34, 58, 47 en 68 en van de tweede geldleening 1911 de 2 obligaliën nommer 76 en 95 Op voorstel van B. en W conform het advies der fin. coram wordt besloten tot den verkoop van 18 M* tuinpad aan dc Badhuisstraat voor f 5 per M2. Na de vaststelling der agenda is nog een verzoek ingekomen van den heer N. Maas om een stuk grond aan te mogen koopen van 10 M 14 x 19 M 80 aan de Kasteelstraat tegen f 6 per M2, welk ver zoek B. en W. voorstellen in le willigen tegen de gebruikelijke voorwaarden, het geen geschiedde. Herziening Schoolgeild- heffing. Voor. de derde maal komt hierop in behandeling de herziening van de veror dening op de heffing van schoolgelden voor het L. O waarvan wij het voorstel van B. en XV en de daarop ingedindef amendementen reeds meldden. De vorige maal is over het principe der progressie beslist, zoodat dadelijk met de arlikelsgewijze behandeling kan wor den begonnen Bij art. 2, regelende het schoolgeld voor de scholen C en E, verdedigt de heer Van Hal hel amcntlement der so cialisten om hel leergeld tot de 14e kl. te bepalen op f 15 (B. en W. f 18), tol de 16e' f 17, de 18e f 19 (B. en W lot de 17e f20), lot de 20e op f21 (B en XV. f22) en lot de 23e f23 *(B en XV. f24), vertier blijft het gelijk aan het voorstel van B en XV Spr. verdedigt dit amendement op bil- lijkheidsgronden. Door den heer Man se is een amen- «ieraent ingediend om het schoolgeld voor elk der "scholen A, B, D en F gelijk te stellen. De redenen die hem daartoe leidden en de door hem verder voorge stelde regeling zijn reeds vervat in de indertijd meegedeelde toelichting, die bij hel amendement is ingetliend. Hel voorstel van B. en W zal voor de gemeente een voordeel opleveren van i 1000, dat van de socialisten Iaat dc op brengst ongewijzigd, dat van den heer Mansc ligt daar ongeveer lusschen in. De heer Auer (weth.) wijst er op, dat de door B. en W. voorgestelde herzie ning aan de schoolgeld betalende ouders geen noemenswaard zwaardere lasten op legt, terwijl de f 1000 die hel meer op levert ten goede komen der belastingbe talende burgers en verdedigde voorts uit voerig het voorstel van B. en W. Daar uil de discussie blijkt dat de artt. 2, 3 en 4 ten nauwste samenhangen, wor den deze op voorstel van den voorzitter tezamen behandeld en zal over art. 4 eerst gestemd worden. De heer van Hal verdedigt nogmaals de amendementen der socialisten en wijst er o. in. op, dat deze trachten het groote klassen onderscheid lusschen «le verschil lende scholen op te heffen, zoodat niet op nieuw weer op de scholen A, B en F een odium van minderwaardigheid worde gedrukt. De heer de Me ij maakt nog eenige opmerkingen ter ondersteuning van het betoog van den heer ,van Hal en legt er den nadruk op dat0het niet aangaat een voordeeltje voor de gemeentehuishouding door middel van de schoolgeldheffing te verkrijgen, vooral waar volgens het voor stel van B. en XV. de lieden die in de; lagere klassen zijn aangeslagen iets meer moeten gaan betalen dan thans, terwijl zij die aangeslagen zijn in de 25e—32e klasse eenigszins bevoordeeld woéden. De heer Merckens doel het voorstel om eerst te stemmen over het voorstel der commissie van toezicht om bij. een. overbevolking van een der scholen A, B en F leerlingen van tlie scholen te plaatsen op een andere school zonder acht tc slaan op het verschil in school geld, welk voorstel B. en W. tol het hun ne hebben gemaakt en aan art 6 hebben toegevoegd. Nadat op voorstel van den heer Laer- noes B. en W besloten hebben de re dactie te wijzigen in tlicn zin, dat in, plaats van overbevolking gelezen wordt „ter ontlasting van Wordt art. 6 z h. s. aangenomen Vervolgens wordt gestemd over art. 4, dal volgens hel voorstel van B. en W. wordt aangenomen met alleen de stem men der socialisten tegen, evenals art 3 waar de socialisten zich in gezelschap bevinden van de heeren Manse en van de Putte; legen art. 2 volgens de redactie van B. en XV. stemden de heeren Manse, van de Putte, Rottier, Merckens en de socialisten. Hel amendement der socialisten op artikel 5 om te bepalen «lal hel school geld op de scholen A B en E voor ouders met meer schoolgaande kinderen voor de 4e en 5e belastingklasse niet meer mag bedragen dan 2Va X het schoolgeld, dat voor liet eerste kind verschuldigd is (voorstel van B. en W. 3 X) wordt aan genomen met alleen de stemmen der heeren Van Raalte, Auer en Kalbfleisch tegen. Op artikel 9, regelende het schoolgeld voor hel herlialingsonderwijs is door de socialisten een amendement ingesteld om schoolgeld voor alle klassen belang rijk te verlagen. Dit wordt aangenomen met 11 legen 6 stemmen. Voor liet voor stel van B. en W. slemden de heeren- Laernoes, Auer.. Van Raalte, Rottier, Sta- verman en Kalbfleisch. Hierna werd de verordening, die 1 Sep tember in werking treedt in zijn geheel aangenomen, evenals de verordening op de invordering. Hierop kwam in behandeling liet' Voiorslel der socialistische fractie om het maximum aantal leerlingen in alle - klasse der scholen bij het openbaar lager, onderwijs op 40 te bepalen, welk voor stel door den heer Van Hal uitvoerig werd verdedigd. Bij de verdediging van hel voorstel van B. en W. deelde.de wethouder van Onder wijs mee, dat de ï)aatste twee jaren steeds getracht wordt de overbevolking van alle klassen tegen te gaan en dat het in de bedoeling ligt om le trachten het aantal van 40 in den vervolge niet meer- te overschrijden.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6