MIDDELBDRtiSCHB COURAIT, W ■1 137" Jaargang. Zaterdag 2 Mei, ingezonden Mededeelingen. TAMIMIAU's «JAM de BESTE. öit Stad en Provincie. ingezonden Mededeelingen. "TiïTtTh lanb. K°. 103. 1914 Prij» Doze courant verichijnt dagelijks, met aitzondering van Zon- en Boejtdagen. per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland traaft) pp. 11.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn aan bet bureau te bekomen, Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één nnr aan het bureau bezorgd zijn. Advortentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lage Geboorte-, dood- os alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50elke regel mofi 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letter» naar de plaats, die zy innemen.^ Tot de plaatsing van Bdvertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeem Advertentle-Buress® A. DE EiA KAR As., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit drie bladen en s >n Kinderblad. EERSTE BLAD. TEN EINDE, VOOR ZOOVEE!. IIET MET DE BELANGEN DEK COl'RiXT VEREEMGBAAR IS, OOK AAN HET BETROKKEN PERSONEEL GELEGEN HEID TE GEVEN VAN DE ONAFIIAN- KELIJKHEIDSFEESTE.N TE GENIETEN, ZAL DE MIDDELBURGSCHE COURANT DINSDAG A S. TE 2 UUR 's MIDDAGS VERSCHIJNEN. AAN H.II. ADVERTEERDERS WORDT DAAROM DRINGEND VERZOCHT IIUN AD\ ERTENTIES LIEFST DEN VORIGEN DAG, MAAR ANDERS DINSDAG OCHTEND ZOO VROEG MOGELIJK, UITERLIJK ELF UUR OP TE GEVEN. Van den Haagschen Toren. Een ieder kent de „specialiteiten" van den Haag. Met de beroemde hopjes en de niet minder gewilde leverworst zóó gewild zelfs, dal „Haagsclie lever worst" hier uit Groningen wordt geïm porteerd heeft de slank der Haagsche grachten een buitengewone bekendheid verkregen. Deze renommee is minder vleiend voor de Residentie, hoewel meer malen wordt verzekerd, dat dit „odeurtje" niet schadelijk, integendeel zeer gezond is. Maai' alles wat gezond is, is daarom nog niet aangenaam en het verwonderde dan ook niemand, dat vele jaren geledén de fijne neuzen onzer stadsbestuurders de geur der grachten niet meer konden verdragen en een plan voor rioleering in elkander werd gezet. Deze Haagsche rioleering moest natuurlijk verband hon den met de afvoeren van den polder Delfland en in gemeen accoord kwam het Ververscliingskanaal tot stand, dat toen builen de stad was geprojecteerd. Wij leefden toen in een stadje. Er waren wel teekenen, die op groote uit breiding wezen, doch een zoo reusachtige vergrooling als die welke in de laatste jaren heeft plaats gehad, was niet te voorzien Zoo was uit den aard der zaak het nieuwe stelsel bekrompen, even als de gedachlengang van hen, die er over moesten oordeelen. Hoewel de zee westelijk van ons ligt, werden de leidingen zóó gelegd, diat dje afvoer in oostelijke richting plaats vond, zoodat, toen later Sclieveningen met den Haag verbonden werd, de af te voeren stoffen de reis over den Haag naar zee moesten maken. Stel u voor, dat iemand die van hier naar Amsterdam moet gaan, zijn reisbiljet over Marseille neemt! Die toestand is tol heden bestendigd gebleven en natuurlijk door de groote stadsuitbreiding niet verbeterd, integen deel, door kostbare overpompingen zeer bemoeilijkt, liet Ververscliingskanaal is langzamerhand midden in de stad ko men te liggen, maar levens ook heeft het aanleiding gegeven tol den groolen strijd van spuien of niet spuien, welke zich ontwikkelde met het grooter-wordeu der badplaats Scheveningen U een statistiek tc geven van de ku bieke meters grond, welke gedurende die jaren in de Haagsche straten voor het inbrengen, het vergroolen, het ver nieuwen der rioleering is omver ge werkt, ligt thans niet in mijn bedoeling, het bijna niet meer uit te spreken cijfer daarvoor zou niet op één kolom te plaat sen zijn! Wie mocht denken, dat de Haagsche geuren verdwenen waren na al die be langrijke werkzaamheden, welke nog steeds onze villa-stad doen gelijken op een tuin vol molshoopen, heeft 't glad mis Er is nog steeds een „luchtje" aan Verschillende huizen aan de Haagsche grachten blijven nl., niettegenstaande heel vroeger reeds een datum gesteld was, waarop zij op het riool moesten zijn aan sloten, rustig op de gracht loozen Dit er gerlijke feit kwam laatst bij een verbou wing aan de Mauritskade weder voor den dag, hetgeen tengevolge hadeen nieuwe aanmaning van hooger hand bij de betrokken bewoners, welke echter, evenals de vorige, wel kalm zal worden terzijde gelegd, in een rustig afwachten der dingen die komen zullen. Het doet er dan ook weinig toe, of een aantal hui zen nog van de grachten op deze wijze dienst hebben, zoolang het Ververscliings kanaal niet doorgetrokken is tot de Laak, want een groot deel der poldcr-fecaliën blijven dan toch lustig door de grachten zwemmen. Er bestaat nu echter kans, dat deze ELST BIJ ARNHEM. geklaagd wordt, dat er zoo weinig af- Awsseling in hel dagelijksche leven hier Uw getrouwe T orenwachter. loozings-vaart zal gegraven worden. Ilct plan daarvoor bestond al lang op teeke- ning, gelukkig heel't men de lerrcinljes, er voor benoodigd, aan de grondspecula- tie weten te ontrekken en voor dit doel te reserveeren De binnen-sclieepvaart namelijk heeft een directer verbindingsweg noodig van de Scheveningsclie visschersliaven naar Vlaardingen en Maassluis. De visschers liaven voldoet hoe langer hoe minder aan de behoefte, daar de schepen van de vis- scherij steeds grootere afmetingen krij gen en de diepte der vaargeul onvoldoende blijft. De Scheveningers wenschen hun bedrijf niet naai' den Nieuwe Waterweg te verplaatsen, zooals in de laatste jaren wel genoeg gebleken is, zij laten al leen van daar hun kielschuiten vertrek ken zoodat al het beuoodigde materiaal van netten, zeilen, zout enz. door de bin nenvaart moet worden aangebracht, wel ke bij de oude route, langs de Konin ginnegracht, bemoeilijkt wordt door het steeds grooter wordend aantal bruggen. Telkens nieuwe adressen der Scheve ningers geven dan ook telkens aanleiding tot interpelaties in den raad, en liet is te verwachten, dal binnen niet al te langen lijd besloten zal worden, lot het begin nen der werkzaamheden welke wederom een verandering ten goede aan Den Haag zullen geven. De verjaardag van ons Prinsesje is hier opgewekt gevierd, er werd merkbaar meer gevlagd dan op andere jaren, het was also! de Haagsche burgerij wilde loonen, dat men hier niet in Zaandam is, daardoor had de stad een recht feestelijk aanzien. Ook voor de ministeries waren de tradilioneele verlichtingsslukken aan gebracht, hoofdzakelijk bestaande uit sier lijke gloeiende J's. Het plaatsen dezer „feestverlichlings- instrumentcn" was ditmaal met een ze kere plechtigheid geschied. Bij ieder stuk dat opgesteld moest worden, stond nl. een „eere-wacht" van twee agenten, ter wijl om het lialf uur een druk-doende in specteur daar naar kwam kijken. Verder was er niets te zien dan eenige gasfitters die kalmpjes hun werk als gewoonlijk deden. Deze voorvorgsinaalregel was ech ter genomen in verband met de straten makers-staking. De stukken staan met pa len in den grond en hiervoor moeten „twee steentjes" worden uitgebroken. Die steentjes waren het „besmet materiaal" dat niet verwerkt mocht worden Dóór ging hel dus om! De verjaardag van de Prinses is nog niet lol „nationalen" feestdag geprocla meerd, zoodal ten spijt van hel „ambte lijk den I-Iaag" en van de schooljeugd geen middagje vacantie wordt verleend. Ook wordt er geen parade gehouden, doch de militaire autoriteiten wilden de zen dag toch niet geheel onopgemerkt la ten voorbij gaan en lieten hun mannetjes een ochtendwandeling door de stad» ma ken met volle muziek, waardoor de minis terie- en stadhuis-lieeren, slagersknechts en dienstmeisjes een oogenblik de gele genheid hadden hun gewichtige werk zaamheden (e verlaten en aan het raam de zonen van Mars te bekijken. De goede bedoeling, die deze opvroolijkende bijzon derheid had, werd d,oor dje dienstmeisjes zeer gewaardeerd als een prettige afwis seling der schoonmaakdrukle. zij zongen braaf de roarschen mee cn wuifden vrien delijk legen de liier in den Haag zoo ge liefde soldalen De versiering van den eenen dag zijn nog niet weggenomen, de vlaggen nog niet ingehaald of een ander feest van geheel tegenovergestelde strekking begint weer Het is een ondeugende speling van hel toeval, id al juist vóór den beroemd-ge- worden Eersten Meidag, een P r i n- sessedag is ingeschakeld geworden Dezelfde bureau-heeren en dienstmeisjes krijgen dan weer van af hun raam, een geheel ander schouwspel te genieten- De Eersle-Meibeloogers, die in fecstdemon- stralie naar hun lokalen opgaan, vragen dan de aandacht. Het is toch werkelijk onbillijk als er Uit Middelburg. In hel doble blad van dit nummer is de zomerdkoislregeling op do spoor wegen opgenomen voor zoover betreft de binnenlandsche lijnen. Voor de bui ten landsche verbindingen is de officieele opgave nog niet ontvangen. Om van de bakkerij tentoonstelling in liet Schuttershof, die Maandag a s ge opend wordt nu al een volledige be schrijving te Reveil is niet mogelijk, daar, zooals bij wel haasL alle tentoon stellingen, er tot op het laatste oogen blik aan wordt gewerkt Vanmorgen heerschte er in de zalen nog een ware chaos Hier en daar waren enkele e\- poseerenden al wel gereed, doch voor liet meerendeel was er nog heel wat te doen. We vesljgen er nog eens speciaal de aandacht op, dal door den commis saris van politic alhier liet verbod is uitgevaardigd to m Dinsdag met de loptoclit niet mode le loopen Het sluitingsuur Is bepaald op half twee, caféhouders, die in liun inrichting muziek willen maken .moeten daarvoor bijtijds' aanvraag doen Gewaarschuwd wordt nog vorr zakkenrollers Des avonds bij liet vuurwerk op het Molenwater zullen de rijtuigen cn file mogen staan bij de gasfabriek. Verboden is het om vuurwerk af te steken tenzij met schriftelijke 'vergunning van den burgemeester, terwijl ook hel afsteken van zgn „bèngaalsch Vuur' hier onder valt daar dit alles met het oog op de paarden in den stoet veel gevaar zou opleveren. Tevens lioude men de be palingen betreffende de verkeersregeling op Dinsdag as. in 't oog. Ten slotte een zeer dringend verzoek aan de dames om zich niet tussclien de menigte te begeven met hoedenspelden zonder dop op de punt' Als '1 publiek daar zelf controle op uitoefent, zal dat trouwenj spoedig uit zijn Naar men ons meedeelt heeft het Israëlitisch armbestuur besloten op 5 Mei een speciale bedeeling zijner armen te doen plaats hebben. In verschillende stralen begint de versiering al aardig op te schieten, hier is men reeds bijna gereed, daar ziet men tenminste reeds wat liet worden moet, en we moeten bekennen de stad krijgt reeds een vroolijk aanzien, ja, de profetie is niet gewaagd dat de indruk die Dinsdag verkregen zal worden Zce-' land's hoofdstad waardig zal zijn. Dat de animo er bij de burgerij wel inzit bewijst zeker wel de Gravenstraat, die zich, hoewel te smal om den stoet binnen haar muren te zien, beijvert lieefl om goed voor den dag te komen, dat bewijzen ook Klein Vlaanderen en de Achtersingel, die liet voorbeeld der an dere straten gaan volgen en besloten hebben zich tegen Dinsdag eveneens in feestslooi le steken feesttooi te steken. Ook de Vlasmarlct heeft ten slotte nog voor een versiering gezorgd en, naar wat daarvan te zien is zal deze voor die der andere op de Markt uitkomende stra len niet onderdoen We ontvingen van den lieer Jan Morks, directeur van het Middelburgsch Muziekkorps een ingezonden stuk, waarin hij zegt dat onze informaties betreffende het al dan niet verlof geven aan leden van zijn korps van a—z onjuist zijn. Daar wij in ons bericht slechts weergaven wal ons van de zijde van het comité werd meegedeeld, en daar de heer Morks zelf schrijft, dat het hier een huishoudelijke aangelegenheid geldt, waarover hij geen verdere rectificatie wenscht aan te bren gen, mcenen wij 't beste le doen ons lot de ze meedeeling le bepalen Een plaatsing van hel ingezonden stuk zou allicht aan leiding geven jot een antwoord landerzijds, en we achten hel niet gewenscht nog voor het feest heeft plaats gehad, reeds een gedaclitenwisseling in ons blad te openen over een geschil dat volgens den heer Morks zelf een huishoudelijke aangelegenheid betreft. Door de Vrije Socialisten werd, in vereeniging met de metselaarsvereeniging „Vooruitgang zij ons doel" de 1 Mei-dag herdacht in hel lokaal der Werkiuaiisver eeniging, onder de leuze ,,Op voor de al- gemeenc werkstaking" In zijn openingswoord wees de voorzit ter, J J van Aartsen er op, dal hel wa pen der werkstaking steeds meer wordt gehanteerd en ook Middelburg daarvan de laatste dagen getuige is geweest De spreker van den avond, Jac. L. A de Lange, begon met een terugblik te werpen over de laatste 25 jaren En deze slcinl zijn geestverwanten slechts ten dcelc tot blijdschap. De Meibewegingen van vroeger toch kenmerkten zich door een bezieling en grootere geestdrift dan dit thans het geval is. Toen waren de arbeiders één aaneengesloten massa en was men van overheidswege bevreesd voor den 1 Mei dag De politie werd versterkt, de troe pen waren in de kazernes geconsig neerd, en llians ziel men diezelfde poli tie de optochten der arbeiders begelei den, en wordt een woord van dank tot haar gericht voor de handhaving dei- goede orde. Dit geldt wel niet voor ons, maar toch stemt hel tot nadenken Anderzijds mogen wij met blijdschap terugzien op den afgelëgdcn weg. Hel wapen der algemeene werkstaking toch is het eerst <loor ons gepropageerd, en zoioals met elk nieuw idee, werd ook dit veracht en bespot. Door de hoofdleiders der S. D A P. werd het zelfs algemeene onzin genoemd. En thans reeds zien wej dezen algemeenen on2in door de sociaal democraten toegepast Spreker verwijst daarvoor naar België, waar de algemeene werkstaking werd geproclameerd om het algemeen kiesrecht doorgevoerd te krij gen. Breedvoerig stond spreker stil bij de bestrijding van liet militarisme, tot heden nog een hecht bolwerk voor liet kapita lisme, maar waai' in de laatste jaren een kentering is waar te nemen. Ook de as. feesten werden besproken; de spreker oordeelde, dat deze werden in liet leven geroepen, opdat het volk zijn ellende zou vergeten. De avond werd verder aangevuld dooi de opvoering van het tooneelspel „De terugkomst van den propagandist", voor drachten en zang. De zaal was slechts matig bezet. De lieer N Minderhoud, Gravenstraat I 253, alhier, heeft een nieuwe zaak geopend In het leveren van bieren en die geheel naai' de eischen des tijds inge richt. Een nieuwe spoelmachine en een iso-barometrische aftapmachine verge makkelijken het werk en zorgen er tevens voor, dat de noodige zindelijkheid be tracht wordt. De spoelmachine wordt eleclrisch ge dreven en de daarvoor benoodigde in stallatie is aangebracht door L Janse, gasfitter, Nieuwslraal. Uit .Vliaslngen. Met ingang van 1 Mei is door den inspecteur van hel loodswezen in hel 6e district als matroos aangenomen de zee varende I de Waal. o Uit Walcheren. De boeren van St Laurens, die Dinsdag a s. mede de eerewaclil helpen vormen zullen zich in den voormiddag op het dorp verzamelen, en zich geza menlijk naar Middelburg te begeven Te Melis kerke hebben zich twintig personen van 16 tot 10 jaar op gegeven tot deelname aan de schiet oefeningen lot verhooging van 's lands weerkracht, zooals zij van rijkswege worden gegeven. In de hedenmorgen gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Domburg waarin met den burgemeester 5 leden tegenwoordig waren, nam de heer H N. Kesleloo Jr voor hel eerst als secretaris zitting Allereerst werd de secretaris bij die gelegenheid door den voorzitter toegesproken, waarna deze wc- derkeerig een woord van dank sprak. Vervolgens' werd gunstig beschikt op een verzoek van de wed D Stokman om met buizen van 15 c.M wijdte aan te sluiten aan het gemeenlériool- Met algemeene stemmen werd beslo ten adhaesie te beluigen aan een aan den minister van binnenlandsche zaken te richten adres van Zandvoort, waarin wijziging wordt verzocht in de gemeente wet, inzake het belastingstelsel. Op voorstel van P van Sluis zullen B. en W. onderzoeken in hoever het moge lijk zal zijn meer lantaarns te dc-en plaatsen. Vastgesteld werd het kohier honden belasting niet 35 aanslagen lot een be drag van f 70. In geheime vergadering werd hel ko hier hoofdelijke omslag 1914 behandeld en na opening vastgesteld lol een be drag van f 1850 06''. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. f. Elipso, arbeider, van den heer Notebooni le Wol p liaarls d ij k kreeg gisteren bij hel rooien van hoornen een boom zoodanig op zijn been, dat het deerlijk gekneusd werd. Hel lichaamsdeel werd door den geneesheer H. Wcscl ver bonden. Per rijtuig is do werkman naar zijn woning vervoerd Donderdag werden twee meisjes, die op de slikken bij I e r s c k e aan liet kreukelrapcn waren, door den opkomen den vloed verrast Ze bevonden zicll voor een kreek, die zij niet doorwaden konden, Gelukkig werd hun hulpgeroep door een jongeling tijdig gehoord. Deze redde de meisjes uit hun bcnarden toe stand. Uit Tholen. Vrij dag voor middag ,tocn de laud- bouwersknechl van de wed J. Noom le te Poortvliet met paard en ledigen kar huiswaarts keerde, ging het paard op hol Nabij hel dorp, waar de weg, waarop hij zich bevond, draait, sprong hel paard met de kar achter zich over de leuning ran een heul in de sloot. De knecht die trachtte van de kar te springen, kreeg daar geen gelegenheid meer voor. Alles liep L echter zolder ongelukken, eenige schade aan de ieunig en lichte ontvelling van hel paard af Tegen het Dr. Hommel's Haematogen. WAARSCHUWING Men vruge uitdrukkéljjl den naam Hr Hommel t®l I LANDBOUW. Benoemd is tol tijdelijk ass rijks- zmvelconsulent le Utrecht de heer J van Male Jr. van Sclioondijke, thans in betrekking te Rotterdam LEGER EN VLOOT. De adjudant-onderofficier J van Burg van bet He bal. 14e regt infanterie te Middelburg, wordt 14 Mei a.s. ge detacheerd bij hel vaste detachement in de Legerplaats bij Harskamp. INTERNATIONALE FIJNGEVOELIG HEID. Men bereidt zich ook ten onzent voor op de liondei'djai'ige herdenking van den slag bij Waterloo In België heeft de vraag tot tamelijk levendige gedachten- wisselingen aanleiding gegeven, of hel behoorlijk was, in 1915 door de eerste steenlegging van een knekelhuis en een internationale betooging de honderdste verjaring van dien blocdigen strijd te her denken Deze bezwaren zijn natuurlijk uil het streven, om Fransclie lichtgekwetstheid te sparen, voortgekomen. Men is daar van meening, dat hel niet aangaat, dit rijk ambtelijk uit le noodigen, zich te doen vertegenwoordigen bij de herden- 'king van een der voor Franschen nalio- nalileilslrots meest pijnlijke gebeurtenis sen. Ook zonder eenige vooringenomenheid kan men deze kieschheid billijken even als het plan, om de voorgenomen plech tigheid niet den 18den Juni 1915, den dag, waarop een eeuw geleden de gruwe- lijke slag beslist werd, le doen plaats I hebben, maar deze om de genoemde re- ,den eenige weken uit te steüen Dan zal de eerste steen voor de beender- bewaarplaats van alle, toen gevallen sol- I daten gelegd worden Den 18dcn Juni a s., een jaar dus vóór de eigenlijke

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1